Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 28. Zaterdag 10 October 1891. Vijfde Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort. Apeldoorn. Baarn, Barneveld, Blaricum. Bussum, Driebergen. Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnemontsprije per drie maanden: Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. BureauKrommestraat, F 241, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prija der AdvertentUn: Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer- 0.05- Correspondentiën en Advertentiën moeien uiterlijk Vrijdagavond vóór li ure aan het bureau bezorgd zjjn. Nederlandsche pelgrims tocht naar Rome. Het was inderdaad een treffend woord, door het Comité voor .den Nederland- sclien pelgrimstocht naar hel graf van den H. Alovsius ran Gonzaga, patroon der jeugd," in zijn circulaire in de maand Juni j.l. .aan de R. K. Jongelingschap van Nederland" gericht. Daarin wordt o. ni. immers ;.oo schoon gezegd .Onze Opperherder Leo XIII roept de Katholieke Jongelingschap naar Rome, om op het graf van den H. Aloysios ran Gonzaga, hot sieraad en den grooten Patroon der Jeugd, ons geloof te verlevendigen ei de kracht te verwerven, zonder eenig menschelijk opzicht dat H. Geloof te belijden. .Daarom gaan wij naar Rome en zullen wij aan de voeten van den roemwaar- digen Plaatsbekleeder van Christus op aarde neergebogen, Hem de hulde en den dank van ons hart aanbiedenwij zullen Hem smeeken, ons en allen die wij minnen, maar vooral de geheele Katholieke Jongelingschap fbn Nederland te zegenen, opdat niettegenstaande de verleiding en het bederf, waarin wij leven, wij, jongeren, aan het ons volgende geslacht liet H. Geloof, als den koslbaarsten schat, onbesmet mogen achterlaten, zooals wij dien heilig en rein van onze ouders hebben ontvangen. .Daarom gaan wij naar het graf van den H. Jongeling, opdat Hij ons door Zijne machtige voorbede verkrijge, kracht dadig ten uitvoer te brengen, wat wij we ten dat onze plicht is te doen." Deze uiting van een diep geloof en echten godsdienstzin is geenszins ijdel geweest. Het katholieke Nederland heeft immers in deze dagen het hartverheffend schouw spel mogen gemeten, dat een aanzien lijk getal onzer katholieke landgenoo- len in blijde opgetogenheid naar Ro me opgingen, met eene grootsche en ver hevene zending belast. Op het graf van den beminden Heilige zouden zij smeeken voor het behoud van het H. Geloof, dien grootsten schat ter wereld; aan de voe- FEUILLETON. De deugd beloond. 4) Verwonderd schouwde deze rondhaar oog viel op de versterkende middelen en met weemoed in hare stem sprak zy .M|jn kind, hoe komt gjj aan dal brood, aan die chocolade Ach, ik droomde, ik riep u en gij kwaarat niet. Gjj waart niet bjj mij. gjj waart dus uitgegaan? alleen in den donkeren avond Lief kind, kan bel waar zijn?" Tranen benevelden hare oogen. De liefhebbende dochter wierp zich aan hare borst, droogde hare tranen af en sprak met een door snikken afgebroken stem .Moeder, vergeef m|jja ik ben uitgegaan het was misschien niet goed van mjj, maar ik heb geen onrechtvaardigheid gepleegdeen priester Gods zendt n ditdoor hem zyn wjj van een gewissen dood gered." En bjj deze woorden legde zy het geld op hel ziekbed barer Daarop verhaalde Margarcjha alles, wat haar op dien avond wedervaren was. Met gevouwen handen zegende de zieke baar kind. .God heett ons gebed genadig verhoord, wjjl wjj op Hem vertrouwenlaten wij hem van ganscber harte danken. Ik zegen u, mijn lieveling, voor de zware offers, die gij gebracht hebL God zal ons nn wel verder helpen." ten van Z. H. Paus Leo XIII zouden zij de bewijzen loonen hunner kinderlijke liefde en gehechtheid aan den H. Stoel; aan den van Zijn Staten beroofden Sle- dehoudcr van Christus op aarde zouden zij de giften aanbieden van de .trouwe kinderen der katholieke Kerk in Neder land, lot steun en troost van den zoo zwaar beproefden en edelen gevangen Grijsaard van het Vatieaan. Was het wonder, dat wij, Katholieken des Lands, in onzen geest dien heerlij ken pelgrimstocht medem takten, en de berichten omtrent de bedevaartgangers met verrukking vernamen? Hoe innig verheugden wij ons niet over de ont vangst, welke hun te beurt viel in de grijze bisschopsstad Trier, alwaar zij, als een keurkorps, vertegenwoordigende het jonge katholieke Nederland, door Mgr. Korum werden locgesproken, die hun zeidc: .Zoo zijl gij dan hier gekomen om getuigenis af te leggen van uw geloof en om uwe godvruchtige gevoelens te bevredigen door de vereering van liet kleed des Hccren in deze eerbiedwaar dige stad '1 rier, die door zóóveel onver breekbare banden aan den H. Stoel verbondon is." De eerbiedwaardige Kerkvoogd had hiermede zoo terecht de gevoelens ge schetst, waarmede deze edele schare was uitgetogenmaar niet minder tref fend ging Mgr. voort: .Het tweede doel van uwe reis is het bezoek aan het graf van den H. Alovsius, den bcminnelijken patroon der jeugd. Aan de voeten van liet ge- denkleeken, hetwelk zijn kostbare over blijfselen bevat, gaat gij het offer bren gen van uwe gebeden en van de god vruchtige gevoelens, die u zeiven en de velen welke gij in uw Vaderland hebt achtergelaten, bezielen. Herinnert u daar- bij, dat de beste manier om de Heili gen te vereeren is, zelf ook naar heilig heid le streven, door de deugden der Heiligen na te volgen en het eigen leven naar het leven der Heiligen in te rich- Margarelha bracht de chocolade aan de lippen harer moeder, die met welbehagen een en ander nuttigde. Op hare beurt reikte deze aan bare dochter den heerlijken drank toe en nu kon het edelaardige meisje zich de welvcrdien- de verkwikking niet langer ontzeggen. Zij «loeit zich dan ook met begrjjpelljken eetlust aan de spjjzen le goed. Zco was dan eensklaps een koesterende zon nestraal hel eenzame dakkamertje binnenge drongen. en die ééne zonnestraal was voldoend» om elk hoekje van de kamer, waar ook van twee liefhebbende har'sn te verlichten. Na een heerlijken en rustigen nacht ontwaak te Margaretha, toen de eerste stralen der mor genzon alles nieuwcD gloed en leven schonken. Het leven keerde terug in de als doode stad, men hoorde in de verte het knallen der zwee- pen, het ratelen van wielen, ie karretjes der melkboeren: groentehandelaars met muilezels voor bun wagens kwamen van hel land. De voddenrapers zochten in bet vuilnis hunne schatten, die hen in korten lyd ryk maakten. Deze menschen weten alles te waardeeren wat anderen als nutteloos wegwerpen, zoeken zy bjj elkander, sorteeren het en verkoopen het aan de verschillende fabrieken, die daarin han del dryven. Den geheelen nacht door laten zy alle vuilnishoopen doorsnuffelen en alles is hun gading. Allengs werden de stralen woeligerde deu ren der .toshuizen" werden nu ook geopend. ten. Zoodoende zult ook gij eenmaal bewoners worden des Hemels, wat ik u van harte loewensch." Met dezen harlewensch en met den ze gen des bisschops toegerust, trokken de pelgrims naar Rome, en togen in opge wekte stemming de eeuwige slad binnen. Daar hadden zij liet doel hunner verhe ven zending bereikt. Up liet graf van den H. Aloysius brachten zij .tiet offer van hunne gebeden >n van de god vruchtige gevoelens, die hen zeiven en de velen welke zij in hun vaderland ach terlieten, bezielden." Daar werden zuch ten geslaakt en tranen gestort, die Gods lieve Heilige gewis aan den Allerhoogste zal hebben aangeboden. Het glanspunt hunner zending was voorzeker de audiëntie bij Z. II. den Paus. Als ze ons immers verhalen, de gelukkigen, diebjj deze plechtigheid moch ten tegenwoordig zijn hoe hunne harten klopten en hoe zij trilden van eene heilige aandoening, toen de Paus- Koning in hun midden verscheen, dan gevoelen wij iets, dat wij niet met woor den kunnen uitdrukken. Zij smaakten het voorrecht de hand des H. Vaders te mogen kussen en Hem woorden te mogen toespieken, die hunne kinder liefde jegens den Opperpriester der II. Kerk zoo treffend vertolkten. En de Stedehouder van Christus hief zegenend de hand over hen, als om het aangrij pende van dien oogenbiik te verhoogen. Maar die uitingen van liefde, tusschen den H. Vader en Neerland's zonen ge wisseld, welk een diepgevoelden indruk moesten ze niet op de toehoorders maken. Het was zoo echt de laai des harten, door den leidsman der pelgrims, pastoor Lans, Z. H. den Paus toege sproken, toen hij in vervoering zeidc .Allerheiligste Vader, dit is de schaar van jongelingen uit het verre Neder land, gekomen om Uwe Heiligheid te huldigen in naam van allen. Nederland is U bekend eii dierbaar, dat welen wij, Zie de Tijd van Vrijdag Oct. Met spanning had Margaretha dit oogenbiik verbeid. De beide gelukkige vrouwen - de moeder was inmiddels ontwaakt - - konden nauwelijks den tijd alwachten, waarop het postkantoor geopend word en Margaretha den men. Het viel haar niet mocllyk, zich als eigena res te doen kennen, want hjj lag er al drie maanden en men was bly, dat hjj eindelijk werd afgehaald. De terugweg viel haar onuitstaanbaar lang. Eindelijk was zy weer te hnis en stelde hem hare moeder ter hand. Vol vreugde riep de overgelukkige uil.Mijn Adolf, God zy dank, .God zjj gedanktklonk het nogmaals uit beider mond. Stukje voor stukje los Margaretha hem de zieke voor, die met gevouwen handen en van bljjdschap kloppond hart elk woord als verstond, dat de inniggelicfde zoon tot haar Lange jaren, zoo luidde liet in den brief, had Adolf met nijpend gebrek en groote moeilijkhe den le kampen gehad. Hjj had zjjne dierbare betrekkingen geen leed willen veroorzaken en daarom niets van zyn ongelukkigen toestand geschreven. Eindeljjk stelde men zjjn verslan- digen geest op prjjs; zjjne plannen co voor stellen, die men eerst voor nuttelooze geestdrij verij gehouden had, worden uitgevoerd, en daar mede verwierf hjj een aanzienlijk fortuin. Hjj werd deelgenoot van een belangrijk Engelsch bankiershuis, en huwde inel de eenige dochter en erfgename, met wie hjj de gelukkigste da- Ja, dat weten wij! Daarom was het woord des Pausen des te treffender, hetwelk hij sprak bij liet aanvaarden tier offergave van den St. Pielerspen- ding: .Holland was altijd edelmoedig mot zijn bloed en zijne schatten." Deze schoone getuigenis mochten de pelgrims uit den mond van den groo ten Leo XIII vernemen. Bloed en schatten hebben wij veil voor den Plaatsbeklee der van Christus op aarde, dat weel de geheele wereldmaar hier wordt liet door den Paus zeiven bevestigd nu we ten wij opnieuw dat liet katholieke Ne derland in het hart van Leo XIII een bijzondere plaats heeft ingenomen. Uit het hart geweld was ook liet woord van inr. Slallonberg bij de opdracht van het Gulden Boek tot den Paus gericht, op diens vraag.Wat is dit .AllerheiligsteVader, hel is de betui ging van eerbied der Nederlandsche Katholieke Jeugd zij gevoelt zich geluk kig haar te kunnen nuderleggcn aan de voeten van Uwe Heiligheid als een be wijs van hare algeheelc en volmaakte toewijding." Maar hoe roerend en recht vaderlijk klinkt het als Z. H., na liet prachtwerk met zichtbare voldoening te hebben be schouwd, daarop antwoordt .liet is zeer schoon, rnijn waarde zoon, zeer schoon voor den Paus." Was het wonder dat men tranen stortte van geluk? Rondom den H. Vader geschaard, uil zijn mond woorden te vernemen zoo vereerend, zoo vol zalving en liefde voor Neeiland's jeugdige zonen, dal een juichtoon opsteeg uit hunr.e harten en een hymne van dank aan God voor het bijzonder voorrecht hun ten deel gevallen, voor de zalige oogen- bükken daar gesmaakt. Met trots kunnen wij derhalve wijzen op de Katholieke Jongelingschap van Nederland, die de gevoelens onzer harten op zoo schoone en edele wijze bij den Paus-Koning, den grooten Leo XIII, heeft vertolkt. Zij heeft hare vereerende opdracht uitnemend vervuld. Andermaal Nochtans speelde er een droevige (rek om zjjn welgcvormden mond en drukte den slem- pel tan diepe melancholie in zjjne donkere, ern stige oogen. Het was de altijd vergecfsche inoei- mocder en zjjne zuster te verkrijgen. Het heim wee naar deze twee dierbaren, hot verlangen om haar te zien ofiets van haar te booren, be letten dezen enders zoo gelukkigen man, met volle leugen van den kelk des aardschen geluks te genieten. Jarenlange navorschingen naar haar verblijf bleven vruchteloos. Noch oproepingen, noch advertentiün in de meest gelezen bladen, werk ten iets uil. Reeds begon bjj den moed op le geven, toen op zekeren avond toevallig in Ma dras een Fransch arbeider zyne hulp kwam inroepen. Door eene onverschillige vruag kwam hy te weten, dat deze langen tjjd de buurman geweest was van zjjne moeder en zuster. Hjj gaf eene nauwkeurige bescbrjjving der twee vrouwen, waaruit bleek, dal de langverlorenen eindeljjk gevonden waren. Adolf wist niet, hoe dankbaar hjj zich jegens dezen man betoonen zou. Onmiddeljjk wendde hjj zich lot een vriend in Parjjs, de eigenanr ecner groote zaak, zond hein geld on verzocht hem, zjjne moeder op te sporen. Verscheidene maanden verliepon zonder goed gevolg. Ten einde raad, schroef Adolf naar den directeur dor Posterijen te Parjjs, vergezeld van een brief voor zjjn moeder, en verzocht, die op eene in 't oog loopendc plaats op te hangen ten einde de aandaeht van hel publiek en daardoor misschien ook Tan aen der beide is de gevangen Grijsaard van het Vati eaan gctroosl door zijn trouwe kinde ren in Nederland; maarniet minder zijn wij door het woord des Pausen versterkt en bemoedigd. Immers wij weten, dat Petrus voortleeft in Leo XIII, wiens mond ons de waarheid verkondigt, wiens woorden en daden de vervulling zijn van 's Heercn bevel.Versterk uwe broeders BUITENLAND. Koning Karei I van Wurtemberg is Dinsdag ochtend in den ouderdom van G8 jaren overleden. Hij was een half broeder van wijlen onze Koningin So phie en laat geen opvolger in de rechte lijn na. Daardoor bestijgt een kleinzoon van 's Konings Oom den Wurtemberg- sehen troon als Wilhelm II. Deze heeft slechts eene dochter uit zijn eerste hu welijk, terwijl zjjn tweede huwelijk kin derloos is. Deze dochter heeft geen aan spraak op den troon, zoodat hertog Philip, die met eene Oostenrijksche aartshertogin gehuwd is en vier kinde ren heeft, die allen katholiek zijn, kroon prins is, doch wellicht afstand zal doen ten behoeve van zijn 26jarigen zoon Albrecht. Het uitzicht bestaat derhalve, dal een katholieke koning over Wurtem berg zal regeeren. Geheel ton onrechte werden omtrent Spanje geruchten verspreid, als zou dit Rijk zijn toegetreden tot het Drievoudig Verbond. Het Parijsche dagblad Paix weet te vertellen dat, wegens deze in het geheim gesloten overeenkomst, Spanje de troepen van dat Verbond op zijn kustgebied zal laten aan land zetten tegen eene door Duitschland te geven vergoeding van 100,000 Mauser-geweren. De Spaansche regeering heeft nu door de officieusc bladen der hoofdstad de verklaring afgelegd, dat deze geruchten van allen grond zijn ontbloot. Uit Engeland koint hel bericht dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Brighton plotseling is overleden Charles Stewart Parnell, de man, die, ofschoon protestant, door de katholieke Ieren eenige jareu niet alleen als leider maar zelfs als de bevrijder van Ierland werd aan gezien, tot dat helaaszijn scliandclijk gedrag hem alle. vertrouwen ontnam. Toch bleef hjj zijn eenmaal verworven standpunt, zooveel hij vermocht, hand vrouwen te trekken. Dat hielpMargeretha be merkte hem. maar ongelnkkig had zjj geen geld Met een gevoel van zalige vreugde had de moeder woord voor woord de levensgeschiedenis haars zoons gevolgd. Maar de grootste verrassing volgde nog. Want toon Margaretha hel ingcslolon couvert opende, viel er een wissel van 6000 franken uit, getrokken op een der soliedste bankiershuizen. Zoo was dan de gelukszon weer voor deze zwaar beproefde wezens opgegaan en betjofdo nu zoo spoedig niet weer le zallen verdwijnen. Zy konden nu de huur betalen, den edelmoedigen priester het geld terug geven en eene nieuwe, ruimere woning betrekken. Terwijl de moeder zich aan dergelijke bljjde gedachten overgaf, snelde de dochter naar het bankiershuis. De directeur behandelde haar allervriendelijkst, want er was hem veel aan gelegen, de vriend schappelijke betrekkingen met Adoir te oaderhou- houden. Hjj beval, dat een zyner bejaarde bedienden het meisje zou vergezellen, liet een ryinig halen en buurde eene haar passende woning. Nadat de zaakgelastigde des huizes met den vrokkigen waard de huur afgerokond had, droog h(j zelf met Margaretha de zieko in hel rijtuig en bogeleidde de beide vrouwen naar hare nieuwe woning. Zjjn chef had er bereide eenige meubelen in laten brengen en een handig meisje uit zyn eigen keuken zorgde er voor, dat alles er Datjes uitzag, alsook voor de verpleging Hoe heerljjk was het voor de dochter, toen

De Eembode | 1891 | | pagina 1