Katholiek Nieuws- en Advertentieblad Bet Panna Jerri* No. 34. Zaterdag 21 November 1891. Vijfde Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort. Apeldoorn. Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Yeenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATEEDAO. Abonnementsprijs per drie n Franco per post Afzonderlijke f 0,40. f 0,05. BureauKrommestraat, F 241, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertontijni Van 1 tot 6 regelsf 0.30. Voor iederen regel meer- 0.05. i uiterlijk Vrijdagavond Gevaarvolle koers. II (Slot). Waarom, zoo vragen wij, voert het hoofdorgaan der Anti-revolutionnairen zulk een onafgebroken, feilen strijd tegen het nieuw opgetreden Ministerie, en richt het vooral zijn slagen tegen den Minister van Oorlog? Gevoelt het soms in zjjn vernedering een zekeren wrevel, het slachtoffer te zijn geworden van eigen en onbezonnen politiek, en wrokt bet, omdat zijn tegenpartij lot zelfbe houd een veiliger weg inslaat? Wellicht dat deze motor mede geldt in zijn vijan delijke aanvallen op de zwakke stee in het Kabinet. Het hoofdmotief echter moet gezocht worden in hel doel, dat de Standaard in zijn aanvallende artikelen klaarblijke lijk nastreeft: den val van den Minister Seyffardt. Het calvinistisch hoofdorgaan geeft dit duidelijk te kennen, waar het de gansche liberale partij verantwoor delijk stelt voor de met haar manifest strijdende richting van het Kabinet, tot tijd en wijle hel den heer Seyffardt te verstaan geeft, Mat hij niet blijven kan. Te meer wordt dit beoogd, omdat de Standaard in dezen Minister den man ziet, die zulke tijdelijke voorzieningen weet te treffen, dat later een regeling der defensie volgens het s.nti-revolu- tionnair program zoo goed als onmo gelijk zal zijn. Vandaar zijn voortduren de strijd tegen Seyffardt, om óf het Ministerie ten val te brengen en te doen vervangen door een ander, mililairistisch gezind, óf tén minste het te bewegen, Seyffardt te doen plaats maken voor een voorstander van persoonlijken dienst plicht. De calvinistische partij gevoelt zich alleenstaande daartoe onvermogend. Daarom zoekt zij tegenover de Katho lieken, tegen wier verzet haar fanatiek drijven schipbreuk leed. de liberalen in den lande tot medestrijders, de politieke tegenstanders te scharen in hare gele deren, ora hel bedoeld artikel van haar program door te zetten en haar vroege- ren bondgenoot den persoonlijken dienst plicht op den hals te schuiven, 'lisais zegt zij tot onsgii hebt den persoonlijken dienstplicht uit onze handen niet willen accepteeren, welnu, we zullen alle krach ten inspannen, opdat de Liberaler, u daar mede zullen vereeren. Vandaar dat het calvinistisch orgaan de Liberalen opzet en in het harnas jaagt tegen de Katholieken vandaar dal het op verraderlijke wijze op de passie werkt en gloeiende verontwaaidiging en hartstocht tracht op te wekken. Op welke wijze? Luisteren wij: ,En bet ergste van de zaak is, dat voor heel deze even laakbare als roe- kelooze politiek geen andere verklaring goedschiks te geven is, dan dat de op getreden ministers zich van den steun van de fractie Bahlmann als reserve hebben willen verzekeren, voor het ge val, dal er oproer in hun eigen leger Dit toch leent aan hun politiek be drijf een hoogst vernederend karakter. De liberale partij is, uit partijbereke ning, voor de presidenten der Noord- Brabantsche kiesvereenigingen uit den weg gegaan. Geen monsterverbond, neen, erger: een kniebuiging van het Nederlandsch liberalisme voor de ultramonlanen be neden den Moerdijk." Gaarne onderschrijven Wij de 'opmer kingen, welke het Huisgezin daarop laat volgen. ,De tact van het liberale Kabinet om een kwestie terzij te stellen, die hel heele land weer in rep en roer zou brengen, is oneindig verkieslijk boven het dol zinnig drijven der Kuyper-partij, die maar roekeloos op haar stokpaardje voort holde, blind voor eiken tegenstand. Laat het Ministerie zich hierbij door overwe gingen van zellbehoud leiden, dit getuigt zeker van grooter politieke wijsheid dan de koppigheid, waarmee de Standaard- mannen willens en wetens het bondge nootschap en de heele anti-liberale meerderheid deden uitecnspringcn. Houdt de liberale ltegcering rekening met de gegronde bezwaren der Katholieken, dan toont ze daardoor meer staatsbeleid dan haar voorgangster, die ze met een min achtend schouderophalen voorbijging. En zoekt het Kabinet steun bij de fraclie- Bahlmann, wat kan de Standaard daar tegen hebben, dewijl zijn partij ons toch den persoonlijken dienstplicht had willen op den hals draaien met behulp der Liberalen Kortom, de liberale partij moge al dan niet volte face gemaakt hebben, wij kunnen over die omkecring niet anders dan verheugen een zoogenaamde inconse quentie wegens geopperde grieven en bezwaren is ons liever dan een beginsel- ruiterij, die doordraaft zonder ergens notitie van te nemen. Voorloopig zijn wij van lcgcrplannen in den geest van Bergansius af, en daarom begroeten wij de noodwet van Seyffardt met genoegen." De toeleg van het opruiend schrijven n den Standaard is al te duidelijk. Ofschoon hij de nevenbedoelingen ver bergt, is hij nog te jong om als de vos met zijn passie-preek op te treden en met lage sluwheid de liberale partij te verschalken. Deze toch doorschouwt zonder moeite de doeleinden van de aanvallende artikelen van den Standaard. Bedreven op poli tiek gebied laat deze party zich niet jagen in de fuik, door den Standaard haar gezet. Dit blijkt uit de verschillende liberale bladen, die de aanvallen van den Standaard bespreken, 't Zou ook al te naïef zijn, wanneer zij luisterden naar de al te doorzichtige bctoogen van den leer ling, om zijn dolzinnig voorbeeld tot zelfmoord te volgen. De liberale partij is toch in dit Ministerie opgetreden om te leven en niet om door zelfmoord zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan haar politiek bestaan. Of echter sommige katholieke bladen het doel van den Standaard doorschou wen, wij moeten liet haast betwijfelen, in aanmerking genomen hun artikelen, aan het Ministerie, aan Seyffardt en diens noodwet gewijd. Vooral betreu ren wij, dat zij door de ongunstige beoordeeling van den Minister van Oorlog en diens ontworpen noodwet den schya op zich laden, aanhangers tezijn van persoon lijken dienstplicht, waardoor het vertrou- werivan velen wordt geschokt in hun vroe ger algemeen uitgesproken tegenoverge stelde bewering. Bovendien, meegaande met den Standaard, zouden zij, wij nemen gaarne aan te goeder trouw, een verraderlijke rol onder de Katholieken gaan vervullen. Immers, 't is vanalgemcene bekendheid, dat de Katho lieken tegen persoonlijken dienslplichtzijn. In stede van zich thans te verheu gen met hun geloofsgenooten, omdat de nieuwe Minister van Oorlog een Ic- gerorganisatie heeft ontworpen, waardoor het gevaar voor persoonlijken dienstplicht is geweken, zouden zij medestrijders worden van den Standaard en zijn' vol gelingen, juist tegen den man, die de zoozeer verafschuwde legerwet van de baan schoof en alzoo de weuschen der Katholieken bevredigen wil. Of moet soms de dreigende voorspelling, in de hitte van den strijd hier en daar vernomen, in vervulling gaan, dat de Liberalen ten aanzien dezer quuestie.ons met scorpioe- nen moeten slaan, ons, die weigerden door onzen bondgenoot-gegeescld te worden? Dit toch mogen we zelfs niet veronder stellen. Het tweede doel, dat het calvinistisch orgaan zich voorstelt, is als het gevolg van het eerste niet ver te zoeken. Wan neer toch het eerste doel mocht bere;kt en het Ministerie of de Minister Seyffardt tot aftreden worden gedwongen en vervangen dooreen Kabinet of Minister van Oorlog, die den persoonlijken dienst plicht zal invoeren, dan zal daarmede het struikelblok lusschen de Katholieken en de Standaardpartij zijn weggenomen het uitzicht zal worden heropend tot verbroedering en de kans om bij de volgende verkiezingen, wederom krachtig gesteund door de Katholieken, eene anti liberale meerderheid te verkrijgen, waaruit opnieuw een calvinistisch Ministerie zou te vormen zijn. De kans lijkt te schooner, omdat door de invoering van persooniyken dienstplicht de Liberalen zich vierkant zullen plaatsen tegenover de Katholieken, zoodat de wel willende medewerking, door de Centrums- club het huidig Ministerie onder zekere reserve toegezegd, in feilen tegenstand en in vijandschap zal veranderen, waardoor ook dezer steun bij wetsvoor stellen en bij verkiezingen zal verloren gaan. Dit nu zal ten goede komen aan de anti-revolutionnaire partij. Of echter de verraderlijke rol van den Standaard ge schikt zal zijn tot toenadering is wel te be twijfelen. Zullen zijne berekeningen niet falen en afstuiten op de Centrumsclub welke zich tot een onafhankelijke fractie heeft geconstitueerd, zondereenig politiek partij-verband Zal de liberale party zich door den Standaard laten stuwen in die gevaar- vollerichting? De toeleg van diens artikelen is te duidelijk, dan dat zy zich zal laten verlokken dien gevaarvollen koers te zetten het militairisme, al werkt hy nog zoozeer om den hartstocht in het spel te brengen. Zij weet, dat het wetsontwerp Bergansius haar de meerdorheid bracht, en nu zou zij ten believe van hare politieke tegenpartij hare meerderheid ten offer brengen om, den persoonlijken dienstplicht invoerend, wederom minder heid te worden Zoo onnoozel is noch het liberaal Ministerie, noch zijn partij. Vandaar dat het tanstonds een veiliger richting koos. Plaats maken voor een Kabinet van een politiek tegenstander iaat hel liever over aan den Standaard en ziju partij-genoolen. BUITENLAND. De Keizer van Oostenrijk heeft bij het ten gehoore ontvangen der Delegatiën eene redevoering gehouden, waaraan eene minder vredelievende beteeker.is werd toegeschreven en waarop zelfs de beurs gedaald is. Dien indruk trachtte de Minister-president Kalnoky weg te nemen door te verklaren dat, ondanks FEUILLETON. Reeds «enige jaren geleden werd met blijde belangstelling vernomen, dat de kunstschilder A. Brouwer, te Hiltersam, het plan koesterde, om als onderwerp foor een Panorama hel Lij den van den Heiland te kiezen. ftnnooUeliap .Panorama Jerusalem", welke de schildering geheel voor baar rekening nan De kunsten» ir verdiepte zich in archeologi sche studiën en, wat van nog grooter belang is, bjj bezocht het H. Land. Ongeveer een jaar geleden nam de schilde ring van het doek een aanvang, waarbjj de heer Brouwer als hulp een uitstekende kracht vond in den Munchenschen landschapschilder Krieger, die een jaar vroeger dan hjj Palestina bezocht en bereids een I3lal panorama's voltooid, daaraan medewerkte. De heer Krieger werd ter zijde geslaan door de hetren Sylvester Reisacher en Carl Frosch, eveneens Hunchenaars, terwijl de heer Van Hove, uil Antwerpen, aan de figuren medewerkt! Thans is beider arbeid gereed, het ideaal van den heer Brouwer is werkelijkheid gei den. en de pers bad het voorrecht bet kunst woords het et i bezichtigen. 'I Spreekt vanzelf dal wjj van de uilnoodiging van het bestuur der Naamlooss Vtrrsniging .Panorama Jerusalem" gretig gebruik maakten en met spanning de trap in het Panorama-gebouw, Plantage, beslegen, die ons naar den Calvarie berg voerdewant van dal standpunt wordt het eene baltrond beschouwd. Hel doek is namelijk in twee halfronden gesplitst iets geheel nieuws, -- wal noodzakelijk was voor den juisten indruk, dien de twee lafereelen uit het Lijden: de Kruisdraging en de Kruisdood, moeten maken. Het eerste talereel toch wordt beschenen door een oostersche zon, terwjjl het tweede in een halfduister is gehuld, om den toestand terug te geven, zooals die was, kort voordat de Heiland de laatste Kruiswoorden sprak.Vader, in uwe handen beveel ik mijnen gcesL" De eerste indruk van het talereel der Kruis draging is overweldigend. Hel oog vergast zich aan hel verrukkelijk panorama dat zich lot in schier onafzienbaar verschiet aan den voet van den toeschouwer ontrolt, inel zijn eigenaardige tempels en gebouwen en zijn wecl- derigen, onder eea zonnigen hemel in allerlei rlairo&scur-tinten prjjkcnden planlendos. Het landschap domineert hier en vraagt den eersten tol van bewonderingwont bel is met ongeëven aarde virtuositeit gedaan, evenais ook de lucht, waar slechts een enkel zonnig-transparant wit wolkje drjjft, dal de kleurspeling van bet liebt nog grilliger maakL De techniek is onberispe lijk. Geen enkel punt, waar zelfs een scherpziend terljjk aangebrachte,, ruwen voorgrond onder scheiden kan. De toeschouwer overziet bjjna geheel Jerusa lem, dat op een heuvelachtig terrein voor hem is uitgestrekt. Voor zich heeft hü de buitenge woon ruime, nog bestaande Tempelplaats, in zeobouw van den Tempel m:t de bijgebouwen verheft. Daarachter rjjsldo Olijfberg; open lus schen een Tempel en den Olijfberg ligt het dal van Josaphat met den hof van Gethsemane. Rechts en links ziek men tal van historische gebouwen, o. a. op den heuvel Bezetha, het zomerverblijf 'an Horodes. waar Christus werd bespot. De gezichteinder wordt afgesloten door den berg Scopus, den berg der Ergernissen, waar Salomon den afgoden offerde, en, heel in de verte, het wcgblauwonde Moabilisch gebergte. Het gedeelte stad, dat vlak tegenover den toeschouwer ligt, is door zware inuren en lorens versterkt. De twee poorten, die er heen leiden, zjjn, rechts de poort, van Ephralm, links de GerechlspoorL Niet ver van laatstgenoemde, waardoor de droeve stoet, geopend door drie herauten en een afdeeling soldaten, den bollen weg heeft betreden, die naar den Calvarieberg leidt, zakt de Zaligmaker, onder den laat van Zjjn Kruis, bjj het bestijgen van den heuvel neer, weder o| de hoofdgroep, doel het hart van den geloovige trillen van weemoed. Achter Christus beweegt zich een woedend» menigte. Op korten afstand van den Verlosser volgt de diepbedroefde Mc geteld van Joannes, Maria Magdalena, Maria Salome en andere vrouwen, en tegenover de poort van Ephralm slaat op de hoogte groepje vrouwen, dat buitengewoon fraai is opvatting, leekening en uitvoering. Onder vronwen bevindt zich Lazarus. Hl vrouwtje en de weduwe van N: zoon wachten daar geknield den geliefden Meester af, om, wanneer Hjj straks zal voorbij gaan. nog een laatsten blik van Hem op Ie vangen. De tegenstellingen in die verschillende groe pen: bier woedende joden, daur dankbai bedroefde volgelingen van den Mccsler, ginds hooghartige en zich in bui, zegepraal vorheu- gende Pharizeeën en schriftgeleerden, elders nieuwsgierigen of onverschilligen, op het dak van het huis eens tolgaarders is een wuft gezelschap aan het spel en onderbreekt dit even, om met onverschilligheid hel toonecl gade te Aan de uiterste linkerzijde van het halfrond aanschouwt men op het dok van een woning een gezin met een ziek meisje in' haar midden, waarvjor genezing wordt gevraagd van Hem, die daar als misdadiger wordt weggevoerd, terwjjl Barrabas in triomf door het volk op de schouders wordt gedragen. Op een ander punt draagt een vader zjjn kind in de armen, om van den Meester genezing te verkrijgen, of wekt Men zal nu althans een Hauw begrip hebben van de impressie, die dit allu9 op den kunst lievender maar nog meer op den tevens geloo- vigen toeschouwer maakt. Noode scheidden wjj van hel lafereelen gaven wjj gevolg aan de uituoodiging, om door de portiek, die het doek in twee halfronden scheidt, het tweede tafereel den Kruisdood, te bezichtigen. Is bjj hot eerste de aanblik overweldigend voor het oog, dat zich baadt in de zonnige heerlijke natuur, bier wordt het hart meer aangegrepenwant bier zjjn de figuren hoofdzaak; bier wordt alles beheerscht door hel ontzettend verbeven schouwspel van den Zaligmaker, hangende aan het Kruis tusschen de twee moordenaren. Over alles ligt de scha duw des doods, alleen de Christus wordt be schenen door een laatsten omfloersden glans van de zon, alvorens deze haar aangezicht van schaamte over zulk een gruwel geheel verbergt en een volslagen duisternis hcerschl. Van de heerlijk geteekende figuur van den stervenden Christus, wiens hoofd op den schouder is gezakt, straalt oen majesteit af, welke den eindoloozen afstand predikt tusschen de geslachtofferde on schuld en de twee misdadigers, eveneens mees terstukken van teekening en kleur. Die groep dat de optische illusie volkomen is. Afwijkende van de middeleeuwse!» traditie heeft de kunsienaar de Moedermaagd met het bleeke, smartvolle gelaal, en Joannes, die nog eenmaal Afziet naar den dierbaren Meester, niet naast bel kruis, maar in eea groepje ter zjjde,

De Eembode | 1891 | | pagina 1