Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 50. Zaterdag 16 Maart 1895. Achtste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Biaricum, Bussum, Drieborgen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Yeenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATEBDAO. Abonnemontiprij» par dria maanden: Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. Bureau: Krommestraat, F 227. Amersfoort. Uitgave van de Vcreeniglng De Eembode. Prija dar AdvertentHm Van 1 tot 6 regelsf o.30 Voor iederen regel meer- o.Oö Bij dit nummer bekoort een bijvoegsel. Zij, die slch vóór 1 April a.a. abonneeren op „Dll EKMBOUE" ontvangen de tot dien tijd veraebijneude nummer* gratia. De Bisschopswijding. II. Slot. Met de beschrijving der Consecratie eens bisschops waren we, na bespreking van al wat daarbij meer als voorberei- d,.ig moet dienen, eigenlijk nog slechts tol den aanvang der plechtigheid zelve gevorderd. Wij zagen den consacreeren- den Bisschop voor h"t altaar gezeten, waarvoor alzoo de Wijdeling tusschen de beidp assisteerende Bisschoppen had plaats genomen. Zien we thans haar verder verloop, om reeds bij voorbaat te begrijpen, hoe treffenden en diepen indruk op eik rechtgeloovig hart een zoo heerlijke en luisterrijke plechtigheid als de bisschopswijding moet maken. De oudste der beide Assistenten richt alzoo tot den wijdenden Prelaat het verzoek den reeds van den H. Vader aangewezene of gepraeconiseerde tol Bisschop te wijden. De andere laat er nu onmiddellijk op volgen, of hiervoor de opdracht van den apostolischen Stoel ook voorhanden is. De assisteereniie Bisschop bevestigt deze vraag en reikt den Notarius van den Consecrator den gewenschten brief des Pausen over, die nu luide wordt voorgelezen. Wanneer in dit Pauselijk schrijven tevens den Consecrator last wordt gegeven, den Electus den eed af te nemen, knielt deze laatste hier neder en leest woord voor woord het eedsformulier af. Hier op begint een kort onderzoek, het .exa men" van den Electus. Zulks is door een oude verordening der heilige Vaders reeds voorgeschreven, opdat immer ge schiede naar het woord van den Apos tel .Wees niet haastig iemand de han den op te leggen." Daarom stelt Consecrator aan den Wijdeling e genial vragen, die allen hel geloof en het levensgedrag van den tockomstigen Bisschop betreffen. Als deze derhalve op de onderscheidene vragen met „ik wil" of ,ik geloor' heeft geantwoord, spreekt de eerste plechtig de bede uit: .alle deze en overige gaven schenke u de Heer en beware en versterke u het goede." Na dit veelbeteekenend onderzoek be gint de H. Mis, welke de Consecrator leest, maar die ook hij, aan heilige Wijding wordt verricht, insgelijks mede celebreert. Nadat hij toch eerst ge knield de handen van den eerste heeft gekust, voordat deze nog het altaar gaat betreden, wordt hij naar zijn kapel en zijn altaar heengeleid, waar hij zich met het misgewaad bekleedt, en nu tusschen de beide Bisschoppen te gelijkertijd het H. Misoffer zooals de consacreerende Bisschop tot aan het eerste Evangelie voortzet. Heeft hij dus het graduale gelezen, dan keert hjj weder tot den Consecrator, die inmiddels op zijn zetel heeft plaats genomen, terug. Deze spreekt overluid: .Een Bisschop heeft recht spraak te houden, toelichtingen te ven, te consacreeren, te wijden, het H. Offer te verrichten, te doopen en het H. Vormsel toe te dienen." Allen staan nu op, en de Consecrator bidt Gods zegen over den Wijdeling af. Onmiddel lijk echter knielt de Consecrator neder evenzoo de Bisschoppen, terwijl de Wij deling ter linkerzijde van den Consecra tor zich op het tapijt ter aarde uitstrekt. Dan zet de Consecrator of een voor zanger de Litanie van alle heiligen in. Aan het einde der litanie rjjzen allen en knielt de wijdeling aan de voeten in den Consecrator Hier begint dan ook de eigenlijke wijding en wel met al aanstonds zinrijke actie van den Bisschop, die de wijding zal verrichten, als hij den Electus, daar voor hem ge knield, het evangelieboek tegen den op de schouders legt. Daarmede wordt deze herinnerd, dat hjj van dit oogenbiik af aan zich als een uitverko ren vat heeft te beschouwen, hetwelk Jesus' naam en Zjjne heilige leer voor vorsten en volken, rechtgeloovigen en ongeloovigeu moet dragen. Ook zegt hem dit gebruik, dat hjj als Bisschop wel de bestierder, geestelijke rechter en welge- r is van zijn volk, maar dat hjj toch k zelf onder een hoogero macht staat zich in de vervulling van zijn ninbt ar de wet van het Evangelie moet •hten. Eindelijk dat hij niet slechts zijn onderlioorigen het juk des geloofs de strenge christelijke zedenleer zal opleggen, maar ook zelf het juk des Heeren heeft te dragen. De Consecrator en de assisteerende Bisschoppen leggen beide handen op het hoofd van den Wijdeling met de woorden.Ontvang den heiligen Geest." De Consecrator smeekt verder lol God, dat Hij den overvloed der priesterlijke genade en de kracht van zijn zegen in volle mate dezen Zijnen dienaar moge schenken. Hierop gaat hy voort met de gebeden, de Praefatie voorafgaan. Als- nu volgt de lofzang .Veni Creator." Terwijl deze wordt afgezongen, plaatst zich de Consecrator weer in zijn zetel, zalft op den schedel het hoofd van den Electus met chrisma. Daarbij spreekt Hij de woorden .Uw hoofd worde ge zalfd en gewijd met heraelsche zegening bisschoppelijke waardigheid," vervolgens maakt hij zegenend in den naam van den drieeenigon God driemaal het kruisteeken over den gezalfde, met den wensch te eindigen.Vrede zij u." Vooral het gebed, dat hij nu staande verricht, geeft ons duidelijker nog de heerlijke beteekenis van deze ceremonie te kennen .deze heilige zal ving," smeekt hij, .stroorne rijkelijk op zijn hoofd, druppele af op zijne lippen en verspreide zich over het geheele lichaam, opdat de kracht van Uwen heiligen Geest zijn binnenste vervulle en zijn uiterlijk bescherineHij zij rjjk aan standvastigheid des geloofs, aar. rein heid der liefde," enz. Dan harigt de Consecrator den gezalfde een doek om den hals om daarna ook zjjn handen te zalven met de bede.deze handen zijn gezalfd met de heilige olie en met het chrisma der heiligen gelijk Samuel Da vid den koning en proleet heeft gezalfd, zoo mogen zij gezalfd en gewijd zjjn." Tegelijk opnieuw zegenend laat hij be trekkelijk ook deze zalving nu volgen „Wat gjj zegent, dat zij gezegei wat gy heiligt, dat zjj geheiligd, oplegging dezer gewijde hand of des duims moge allen lol heil verstrekken." .Amen." De Gewijde legt nu de ge zalfde handen in den omgeslagen doek. Zoo is de persoonlijke wjjding van ven Bisschop wel voltrokken, doch nu volgen nog de meer onderge schikte en aanvullende ceremonieën. Voor ineer de bisschoppelijke staf nog niet ia gezegend, dan zegent de Consecrator hem thans onder gebed, besproeit hem met wijwater, en reikt den Gewijde, die nog alljjd voor zjjn voelen ligt geknield, over mot do woorden.neem den staf van hel her dersambt, opdat gij welwillend, gestreng moogt zijn in liet bestraffen der gebre ken, zonder toorn zult rechtsproken, door liefderijke toespraken de deugd in de harten der toehoorders wilt bevor deren en in kalmte niet verzuimen, het strengste toezicht te houden." De bisschoppelijke ring wordt insgelijks onder gebed gezegend, met wijwater be sproeid en den Gewijde aan den ring vinger van de rechterhand gestoken on der de woorden .Neem den ring, het teeken der getrouwheid, opdat gij inct onbezweken trouw ;esierd, de Bruid Gods, namelijk de heilige Kerk, onge rept moogl bewaren." Het evange lieboek, dat zooevcn op do schouders van don geknielde werd gelegd, wordt nu door den Consecrator genomen en den Gewijde overgegeven met de woor den: .Neem hel Evangelie en ga, pre dik het aan het u toevertrouwde volk, want machtig is God om in u Zijn ge nade te vermeerderen, die leeft geerl van eeuwigheid tot eeuwigheid. Amen." Dit gedeelte der plechtigheid wordt dan besloten met den vredekus, dien de Consecrator en de assisteerende Bisacli; ppen den Gewijde geven met de woorden: „Vrede zij u." Hierna wordt de Gewijde naar zijn kapel gevoerd. De Consecrator en de Ge wijde zetten alsdan de II. Mis voort tot hel Offertorium en wel ieder aan zijn eigen altaar. Na het Offertorium keert de Ge wijde met zijn Assistenten naar den Con secrator terug en hiedl hem knielend het offer aan, de vroeger genoemde twee hos- tiebrooden en de twee ampullen wijn en twee brandende kaarsen. Daarna zetten beiden, nu aan hetzelfde altaar en wel de Gewijde te midden zijner Assistenten, aan de epistelzijde de heilige Mis verder voort. Na het Agnus Dei" geeft de Consecrator den Gewijde, zooals mede den beiden Bisschoppen, onder de woorden .Vrede zij u" den hier ook in elke solemneele H. Mis gebruikelijken vredekus Dan nuttigt hij zelf het aanbid delijk Lichaam en Bloed des Heeren, en reikt ook den Gewijde de II. Communie onder beide gedaanten uit. Beiden, thans echter de gewijde aan den evangeliekant, vervolgen de Mis tot den zegen aan liet volk, dien de Consecrator geeft. Hier volgt nog de zegening van den mijter, die weer onder gebed den Ge wijde op het hoofd wordt geplaatst, waarna de Consecrator insgelijks met de handschoenen handelt, welke hij den Gewijde ook aantrekt. De Electus is nu gewijd, hij is uitgerust met de gewijde teekenen zijner bisschoppelijke waardig heid hij is Bisschop. Den Bisschop echter voegt ook de bisschoppelijke troon daarom nemen hem alanu de Consecrator en de eerste dor assisteereniie Bisschoppen bjj de hand, en intronisceren hem, terwijl zjj hem op den bisschop- pelijken troon doen noderzittoii. Hiermede is de wijding vrleindigd; derhalve keert zich de Consecrator naar het altaar en heft den lofzang Tg Dettm aan .Grootc God, u loven wjj." Gedu rende dezen zang gaat de Gewjjdc met zijn Assistenten door de kerk en geelt allen don zegen, Hiermede oefenl hij voor de eerste maal zijn bisschoppelijk ambt uit. Vervolgens geeft de nieuwgewijde Bisschop van het altaar uit voor den eersten keer op plechtige wijze den liisschoppelijken zegen. Hierop wendt hij zich naar den epistelkant, knielt tegenover den Consecrator on zingt,ad muitos annos: nog vele jaren." Juist zoo doel hij in hel midden van het altaar en weer voor de voeten van den Consecrator, waarop deze en de Assi stenten hom den vredegroet schenken. De Gewyde leest dan tiet begin van het evangelie van Sint Joannes,In den aanvang was het Woord" en zoo verder, buigt zich daarna voor het al- taarkruis en gaat met dc Assistenten naar zijn kapel terug om biddende de heilige kleederen weer af te leggen evenzoo doet ook de Consecrator. Na ullegging der klcederen dankt de Gewijde den Consecrator en zijne Assistenten, waarmee de zielroerende plechtigheid wordt besloten. Wij allen nu, die ons alreeds over de zoo vcrcerende uitverkiezing van Hilversum's waardigen Herder alleszins verheugen, sluiten ons dan ook van ganscher harte aan al de gebeden aan, welke de hoogwaardigste Consecrator over den nieuwbenoemden Bisschop Hen- ricus en voor het heil der Kerk zal uitspreken, en willen nu alvast den innigsten wensch daarhij uiten, dat de Hoogw. Electus de bode derj Kerk, die ook de onze is, vervuld moge zien ad multon annos. Bljjve hij tal van jaren met de meeste vrucht werkzaam in den hoogverheven en verdienstelijken staat, en moge hij met allen, die tijdens zijn bisschoppelijk leven aan zijne vader lijke zorgen worden betrouwd, de kroon des eeuwigen levens erlangen. 10 Commissie lor voorbereiding en rogoling do plechtigheden in do Parochiekerk te ereum, Ier gelegenheid van de a.s H. Bis- is le melden a roldoen - oog op do behoeden der Parochie, slechts weioig plaatsen voor niet-parochianen beschikbaar zullen blijven, en dat kaarten voor die plaatsen van Woensdag 10 Maart af hg de boekhandolaars Jobs. Gerardls en Comp. zullen irkrjjgbaar zjjn. Rso.) BUITENLAND. Keizer Wilhelm heeft Dinsdag de buitengewone zitting van den Raad van State geopend met een toespraak, waarin hij zeide, dat de voortdurend ongunstige toestanden op landbouwgebied het der Regeering tot onafwijsbaren plicht maak ten middelen en wegen te zoeken, geschikt om de opbrengst van het landbouwbe drijf te verhoogen en de gevaren af te wenden, waaraan de landbevolking blootgesteld. Tot bereiking van dit doel is de Raad bijeengeroepen. Het zal den Keizer tot voldoening strekken, wanneer de v stellen vpn den Raad een vorm as men, geschikt om ze uitvoerbaar te maken, en wanneer de beraadslagingen streven naar een doel, dat zonder schending vad de rechtmatige belangen op ander gebied te bereiken is en •ttttrbi) de verdragsverplichtingen, waar door Duitschland gebonden is, worden gehandhaafd, opdat do druk, waaronder dc landbouw zucht, zoo spoedig mogeljjk worde weggenomen. In deze toespraak valt duideljjfc in het B eene afkeuring van het voorstel- Kanitz tot invoering van een graan-tno- nopolie, hetwelk inmiddels in den Rijks dag is ingediend, voorzien van 103 handleekeningen. Geen enkel lid van het Centrum behoort tot de onderteekenaars. De Rijksdags-commissie voor de Um- sturz- Vorlage heeft nu de eerste lezing volbracht. Dc voorstellen tot scherpere bestraffing van het tweegevecht, het openhaar maken van ofticieele stukken en ccnige gevallen van openbare onze delijkheid zijn verworpen. Over eene week begint men aan de tweede lezing. Naar het heet heeft Keizer Wilhelm no uitnoodiging gezonden aan keizer ans Jozef en koning Umberto, öm de opening van het Noord-Oostzeekanaal door hunne tegenwoordigheid op te luisteren. Men voegt erbij, dat de Keizer tegenover de Fransch-Russische demon stratie de hechtheid van het Drievoudig Verbond wil toonen. Te Berlijn, waar alleen Maandag 71 menschen gestorven zijn aan influenza, is, naar men bericht, nu weer eene nieuwe besmettelijke ziekte uilgebroken. Blaren in den mond zjjn een der ken merkende verschijnselen daarvan. Het moet een mcnschelijke vorm van mond en klauwzeer wezen, waarschijnlijk op menschen overgebracht door het drinken vun melk van zieke koeien. De epidemie is tot dusverre beperkt tot het zuidwes telijk gedeelte der Duitsche hoofdstad. Men hoopt, dat zij daartoe beperkt bljjft. Volgens geruchten heeft de Engelsche Premier, lord Rosebery, die door de influenza is aangetast, het voornemen om af le treden, en in die meening is inert versterkt geworden door het be zoek, hetwelk hjj aan de Koningin le Windsor heeft gebracht, alsmede dooi den buitengewonen Kabinetsraad, die daarna gehouden is. Zijn aftreden zou in de tegenwoordige omstandigheden voor de liberale partij een groot ver lies wezen, doch er is hoegenaamd nog geen zekerheid van, daar zjjn reis naar Windsor niet met een dergeljjk voor nemen heeft uit te staan. De Koningin wenschte hem alleen over Staatszaken te spreken, alvorens zij naar het Zuiden op reis zou gaan. Woensdagochtend is de Koningin met prinses Beatrice en govolgper extra-trein naar Portsmouth vertrokken, om vandaar de reis naar Nice voort te zetten. In de vorige week zjjn te Londen 842 personen boven het gemiddelde cijfer gestorven, onder welke 273 aan influenza, meer dus dan in de drie vo- ib-e weken te zaraen. In tegenspraak met hetgeen dezer da gen op taraeljjk stellige wjjze werd vermeld, verklaart thans de Indipendance Beige uit zekere bron te vernemen, dat geen sprake is van en niet gedacht wordt aan een terugnemen van het ont werp der Belgische Regeering tot aan hechting van den Congo-Staat bjj Bel gië of, gelijk een dor tegenstanders on der de Kamer-leden het voortdurend noemt, van België bij den Congo-Staat. Ook de aftredings-geruchten van Ko ning Leopold schijnen allen grond te De kans op het sluiten der vrede tusschen China en Japan wordt gunsti ger. De Chineesche onderhundelaar I.i- Hung-Chang, die met groot gevolg aan boord van twee Duitsche stoombooten van Tientzin naar Japan vertrokken is, zal aldaar op hoffeljjke wjjze worden ontvangen. De Mikado-zelf reist hem tot

De Eembode | 1895 | | pagina 1