Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 28. Zaterdag 11) UctoDer iienae j aargang. DE EEMBOOE voor Amersfoort, Baarn, Apeldoorn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie oiudn: Franco per postfO,4o. Afzonderlijke nummersf0,05. BureauKrommestraat, F 227, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentikni Van 1 tot 6 regelsf 0,30 Voor iederen regel meer- 0.05 Bij dit nummer behoort een Verband tnsacben loge en socialisme. m (Slof.) Na in ons vorig artikel het nauw verband tusschen de vrijmetselarij en het socialisme uit het woord des Pausen en uit het door haar gehuldigd gelijk heidsbeginsel te hebben aangetoond, zullen wij thans hare eigen getuigenissen vernemen, hare leer beschouwen, welke zij al meer en meer openlijk verkondigt. In de latere jaren maakt zij er geen ge heim meer van, wat hare opinies zijn aangaande den eigendom; met driest heid treedt zij op om in tijdschriften en redevoeringen het stoutste communisme te prediken, vooral in landen, waar zij geen terughoudendheid meer heeft te duchten. Dit openlijk optreden is wel in staat om het vertrouwen te wettigen in de getuigenissen van personen, die in hare geheimen waren ingewijd: wat openljjk in pers en woord wordt ver kondigd is volkomen in overeenstemming met de door de laatsten gedane open baringen. Wat is dan de leer der vrijmetselarij, welke zijn hare voorschriften aangaande eigendom? Zij leert de absolute ont kenning van het eigendomsrecht: ni la propriété eigendom is diefstal volgens de beruchte uitdrukking van br.\ Prou- thon, een schennis van het sociale recht zij wijst den eigendom aan ais den moorddadigen vijand, die bestreden moet worden, zij geeft daarvoor de rede in schijn van waarheid gehuld: omdat de aarde aan niemand behoort en hare voortbrengselen aan allen behooren en wel naar mate de wezenlijke behoeften van ieder zulks vorderen. Ieder ziel hetde leer der vrijmetse larij is geheel en al de leer van het communistisch socialisme, of, om de uitdrukking des Pausen te herhalen, de loge stemt in hare grondstellingen ge heel en al met communisten en socia listen overeen. De aarde is in commu nistische beteekenis gemeengoed, behoort gemeenschappelijk aan allen, zoodat het particuliere bezit, de eigendom, van wie ook, wordt buitengesloten. Hieruit volgt noodzakelijk, dat ook de vruchten en de voortbrengselen der aarde gemeen schappelijk zijn, aan de gemeenschap behooren en ieder bijgevolg bet recht heeft zjjn deel voor zich op te eischen. De grondstellingen der communisten en socialisten vinden wij bij de vrijmet selarij terug j van haar zijn zij uitgegaan en met den meest mogelijken ijver en wrg onder het volk verbreid. De fiolen van het geschreven en gesproken woord, waarover zjj in toenemende mate be schikte, goot zij uit en het vergift der revolutie tegen eigendom drong meer en meer door tot de onderste lagen der maatschappij. Met sluw overleg ging zij hierin te werk. Zjj poseerde zich als de groote weldoenster voor de lagere stan den der maatschappijmeewarigheid huichelde zij met hun toenemende ar moede en ellende, allerlei betooverende beloften werden voorgespiegeld, verlich ting en beschaving zouden zij brengen, welvaart en geluk bezorgen, hen voeren uit het land van despotisme des priesters en des konings naar het rjjk van vrij heid, voorspoed en genot. Het revolu tionair motto broederschap, zoo schoon in schijn, zoo verlokkelijk voor de menigte werd aangeheven .iedere werkman is een broeder, die recht heeft op onz» achting en steunaan hem is men edelmoedige sympathie en desgevorderd werkdadige hulp verschuldigd, voor hem moet men het vaandel ontplooien der menschelijke broederschap, dat hel eind doel moet zijn der ware beschaving, het resultaat der alom in te voeren ge lijkheid en vrijheid!" Nooit dekte schooner vlag slechter lading. Onder de verlokkendste phrasen ligt het satanisch doel. Hoe gehuicheld de hier verkondigde sympathie en liefde voor den werkman zjjn, blijkt uit de bekende waarschuwing, voor jaren reeds van de loge tot hare leden uitgegaan, dal zij met de uiterste zorg te groote gemeenschap met het proletariaat moe ten veimijden, want .het proleta riaat schreeuwt wel, maar brengt niets bij't Is hier nicl de liefde, die zich onbaatzuchtig en medelijdend neerbuigt tot den werkmansstand, om daar, waar 't noodig is, lotsverbetering te brengen, 't is om de uitdrukking des H. Vaders te bezigen, niets anders dan egoïsme, om de massa's des volks door vleierij en bedrog te vangen en haar te gebrui ken als werktuigen tot hare satanische doeleinden, die, wanneer zij verwezenlijkt worden, den arbeidersstand zal voeren tot de bitterste slavernij. Thans reeds, zoo wjj slechts een ge deelte van hel revolutionnaire program der loge zien afgespeeld opzichtens de werklieden, aanschouwen wjj hun ge luk en tevredenheid verwoest, zien we hen tegenover het gewetenloos kapitaal soms in eene positie geplaatst, die, naar het woord van Leo XIII weinig meer van slavernij verschilt. Hoe kan het an ders? Waar blijven de harmonieuze be trekkingen en onderlinge verhoudingen in de maatschappelijke samenleving, waar de wederzijdsche rechten en plichten, waar de eerbied voor 't gezag en de onderwerping aan de overheid, waar de liefde, wanneer de godsdienst gerukt wordt uit de harten der volkeren Van waar de wanverhoudingen, die de maat schappij verscheuren, de verdrukking en de verarming der volkeren? Vanwaar de algemeene ontevredenheid, de geest van opstand en verzet? Vanwaar de werkstakingen, die vooral de indus- triëele wereld beroeren Vanwaar hel voortwoekeren van socialisme, commu nisme en anarchie? Zijn dit niet de wrange vruchten der satanische vrijmet- selaarssecte Aan de vruchten kent men den boom een kwade boom kan geen goede vruchten voortbrengen Hop geveinsd, huichelachtig de sym pathie is, die de loge ten opzichte van den arbeidenden stand voorgeeft, blijkt ons teo overvloede uit hetgeen de Paus hieromtrent zegt. ,De loge," zoo spreekt hij, .beoogt de heerschappij van een gedeelte der burgers ten koste der ove rigen, de kunst der gelukkigen dezer worcM om volop te genieten van alle gemakken en weelde in dit leven, den terugkeer van het volk door het chris tendom gewonnen tot de verdeeldheid, het zedebederf en de verdierlijking van het heidendom. Deze sekte, steunend op de bedorven menschelijke natuur, kan geen ander karakter dragen dan van hoogmoed, begeerlijkheid en zinnelijkheid ten top gevoerd. De hoogmoed nu leidt tot onderdrukking, de begeerlijkheid tot roof, de zinnelijkheid tot bederf; en als deze drie booze neigingen den hoogsten trap bereikt hebben, dan nemen zij monsterachtige afmetingen aan en open baren zich als onderdrukking, als uit plundering en als bron van zedenbederf geheel een volk." BUITENLAND. Frankrjjk, maar vooral Parijs, viert feest ter eere van den Czar en de Cza rina. Maandag 5 October tegen kwartier voor twee vielen de Russische schepen Standurt en Poolster, welke laatste het keizerpaar aan boord had, de reede van Cherbourg binnen. Van alle kanten klonken hoera's en de batterijen vuurden salvo's af. President Faure en de Kamer- Presidenten Loubet en Brisson, de Mi nister-President Méline, de Minister van Buitenl. Zaken Hanotaux, de Russische gezant graaf Mohrenheim, de lijdeljjk waarnemende Russische Minister van Buitenl. Zaken Chichkine, Admiraal Gervais en anderen stonden de hooge gasten af te wachten. President Faure onderhield zich eenigen tjjd mei den Czar, terwijl de Keizerin fraaie bloemen geboden werden. Nadat de Keizerin ver klaard had weinig vermoeid te zjjn van de zeereis, ging men over aan boord van het Fransche schip Elan om de seheeps-revue gade te slaan. De Czar begaf zich daarna weer naar de Poolster en van daar werd hij te half zeven door den President der Republiek afgehaald, ten einde deel te nemen aan het diner in het tuighuis. De President heeft aan het diner in de volgende bewoordingen de gezond heid der Russische Souvereinen ge dronken .Met groote vreugde heb ik heden, in gezelschap van de Presidenten van Kamer en Senaat, Uwe Majesteit en Hare Majesteit dè Keizerin op Franschen bodem begroet. Ik ben er zeker van de gevoelens van het land uit te spreken, waar ik mjj tot den tolk maak der wenschen, die het eenstemmig uit voor de Keizerljjke familie, voor den luister van Uwer Majesteits Regeeringen voor het geluk van Rusland. Morgen, te Parjjs, zullen Uwe Majesteiten hel hart van het Fransche volk voelen kloppen, en de ont vangst, haar bereid, zal aan U. M. toonen hoe oprecht onze vriendschap is. „Uwe Majesteit is naar Frankrijk ge komen, vergezeld door een van onze eskaders. De Fransche Marine is e; dank baar voor. Zjj herinnert zich met trots de talrijke bewijzen van sympathie, haar vanwege uwen doorluchtigen veder ten deel gevallen en het aandeel, doorhem genomen in de manitestatiën te Kroon- stadt en te Toulon. Uw Majesteiten welkom heetend op den bodem der Fransche Republiek, hef ik mjjn glas op ter eere van den Keizer en vai Keizerin De Marïne-muziek viel hierop in met het Russische volkslied. De Czar antwoordde als volgt: ,Ik ben getroffen door de even sym pathieke als barteljjke ontvangst, ons hier te Cherbourg te beurt gevallen. Ten zeerste heb ik het eskader bewon derd, dat ons vergezeld heeft, bovenal het Admiraalschip Roche. Geland op het grondgebied eener bevriende natie, ver klaar ik de gevoelens te deelen, waar aan gij zooeven uiting hebt gegeven, Mjjnheer de President, en ik hef mjjn glas op ter eere van het Fransche volk en van de Fransche vloot en van de kloeke Fransche zeelieden, en ik dank Mijnheer den President der Republiek voor de gevoelens, die hjj geuit heeft.* De muziek speelde hierop andermaal het Russische volkslied en vervolgens de Marsaillaise. Dinsdagmorgen 9 uur vertrokken de Czar en de Czarina in den trein van den President naar Parjjs, alwaar zij even over tien uur aan het Ranelagh- sfation aankwamen, in 't gezicht eener onafzienbare menigte. De Czar heeft, in weerwil van alle feestdrukle, nog gelegenheid gehad aan de hooge politiek te doen, en eene lange conferentie gehouden met den minister Hanotaux, die daarop zelf een lang onderhoud had met den Russischen minister Tsjieskien. Wat echter bespro ken is, is nog een geheim, doch dat het van gewicht is, ligt voor de hand. Woensdagmorgen half tien ging de Keizerlijke stoel, door Felix Faure af gehaald, in allen luister naar de Notre Dame, waar H.H. M.M. en President Faure ontvangen werden door den Kar- dinaTl-aartsbisschop Richard, omringd door diens vicarissen-generaal, het ka pittel en den minister van Eeredienst Darlan. De geheele Kerk werd in oogen- schouw genomen, meer in 't bjjzonder de verlichte rouwkapel van Pasteur, de Reliquiën-schat, waar de Czar in 't bij zonder werd aangetrokken door de Door nenkroon, de partikel van het II. Kruis, de Nagelen, alsmede de met bloed ge drenkte gewaden van wijlen de aarts bisschoppen Sibor en Darboy van Parijs. De aartspriester van de Notre Dame bood den Czar en Czarina ter herinne ring gravures van het Maria-beeld der Notre Dame de Paris aan, op satijn en besloten in witzjjden étuis. Tegen drie uur begon de plechtige inwijding van de nieuwe brug le pont Alexandre 111. Nadat het procesverbaal was geleekend namen Keizer en Presi dent om beurten troffel en hamer ter hand om den eersten steen te metselen. Tergelijkerlijd naderde van den tegen- overliggenden Seineoever eene boot met een veertigtal prachtig uitgedoste jonge meisje die der Keizerin op kun stig gesneden gouden schalen prachtige bloemgeschenken aanboden. Verleden Donderdag, 's morgens om negen cur, had te Reims de plechtige omgang plaats met het gebeente van den H. Remigius. Twee kardinalen twaalf bisschoppen, verscheidene abten en meer dan 150 priesters namen er aan deel. Mgr. Ciocci, pauselijke ceremo niemeester, die door Leo XIII gezonden was, leidde de plechtigheid. De pastoor der SL-Remigiuskerk hield een rede voering, die door kardinaal Langënieux beantwoord werd, en waarin beiden de hoop uitspraken dat het nationaal jubi leum, door den Paus verleend ter gele genheid van het veertiende eeuwfeest van Clovis' dood, de wedergeboorte van Frankrijk zou zjjn. Nadat de nieuwe, kostbare reliekschrijn waarin het gebeente van den H. Remi gius zou worden neergelegd, door kar dinaal Langénieux was ingezegend, werd de oude kist geopend en het gebeente van den heiligen aan de godsvrucht der geloovigen voorgehouden. Een groot aantal bisschoppen, waar onder ook uit het buitenland, zjjn te Reims aanwezig /Jooals men weet heeft de Czar ook den Markies van Salisbury in audiëntie ontvangen. De Daily Chronicle beweert thans uit goede bron te weten dat beiden het op Balmoral eens geworden zijn over de noodzakeljjkheid der af zetting van den Sultan. De Engelsche Premier was zeer tevreden over devm- patieke ontvangst van den Czar en het mocht hem gelukken bij dezen laatste de vrees weg te nemen, dat een be slissend ojitreden der mogendheden nood zakelijk tot eenen algemeenen Christen- moord te Constantinopel zou moeten leiden. Ook de Independance Beige spreekt in dien geest en zegt, dat de Oostersche quaestie binnenkort eene be slissende wending zal nemen. De militaire commissie, welke onlangs door de Porte werd benoemd om te onderzoeken in hoeverre Turksche sol daten aan de slachting van Armeniërs hadden deelgenomen, en welke was samen gesteld uit twee Engelsche, een Oosten- rjjkschen, een Duitschen en een Franschen pasja, vond reeds een officeel rapport kant en klaar liggen, toen zjj op Jildis- Kiosk aankwamen de heeren behoefden slechts te teekenen De beide Engelschen en de Oostenrijker waren daartoe bereid niet echter de Franschman en de Duit- scher. Beide laatsten wiigerden beslist vóór zjj zelf een onderzoek hadden inge steld hiermede zjjn zij thans bezig. De Engelsche vice-consul, tevens Fransche postmeester, werd Zaterdag 1.1. ergerlijk beleedigd te Dcde Agatsj, toen hjj den douanen beambten weigerde de mailzakken, welke hjj naar de mail boot vervoerde, te openen. Hjj kreeg van een Turksch soldaat een oorveeg. Men zegt, dat de Turksche regeering groote sommen zou schuldig zjjn aan de onlangs gevangen genomen Armeniërs. Van den groothandelaar Hutschians be weert men, dat hij eene vordering van niet minder dan 30000 Turksche ponden op het ministerie van Marine heeft! BINNENLAND. Het heeft onzen H. Vader Paus Leo XIII behaagd, te benoemen tot huis prelaat van Z. H. de hoogeerwaarde heeren kanunniken van het Metropoli- taan Kappittel Mgr. G. M. Jansen, vicaris- generaal van Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht, en Mgr. J. W. S. van Ege- ren, emeritus professor Tot leden van het bestuur der afdeeling Utrecht van den Boerenbond zjjn gekozen de heeren jhr. mr J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, F. F. 'b Jacob, B. van Beusekom, R. van der Wurff, allen le Utrecht; Jan Plomp,te Zuilen, en B. Jongerius, Jutphaas. Op de groot' landbouwtentoon stelling, welke het volgende jaar in de „Hertenkamp" te 's Gravehhage van wegge de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal worden gehouden, wor den voor vier en twintig duizend gulden aan prjjzen uitgeloofd. In dit nummer komt eene aardige annonce voor, vermeldende dat Kathrei- ner's Malzkoffle het gezondste koffietoe- voegsel is. Velen weten nog niet wat eigen- ljjk deze Kathreiner's Kneipp Malzkoffle is, ja hebben haar zelfs nog nocit gezien of gedronken, niettegenstaande zjj reeds vele jaren in den handel is. Kathreiner's Kneipp Malzkoffle bestaat uiteen der beste scorten uitgezochte gerst, welke op bijzondere wjjze gemout, dan geroost en daarna met een extract, dat uit het vleesch der koffievrucht verkregen wordt, op gepatenteerde wijze doortrokken is en krjjgt daardoor koffiesraaak en geur zonder dat zij de voor de gezondheid schadeljjke cafeïne berat, die men wel in koffie en thee vindt. Het voedzame mout en de geurige koffie vereenigen zich dus op ideale wjjze. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Bü de gabond'n openbare aanbesteding voor de levering ven li,, -troo ten behoeve ven bet garniioena-nachtleger te Amersfoort, voor bet tijdvak 1 Nov. *86 tot 31 Oot. '87 was de laegate inschrijver F. B. Poort la Amsterdam tegeti IU per 1000 Ulo.

De Eembode | 1896 | | pagina 1