Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. .35. Zaterdag 28 November 1896. Tiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Baarn, Apeldoorn. Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland. Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementaprija par drie n Franco per postf0,40. Afzonderlijke nummersf0,05. BureauKrommestraat, F 227. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prij* dar Advartenti»ni Van 1 tot 6 regelsf 0,30 Voor iederen regel meer- 0.05 Correspondenliën e Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Aan onze Katholieke landgenooten. De Katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generanl hebben ge meend het volgende program te moeten vaststellen. Zij bieden hel hun Katholieke landgenooten aan in het vertrouwen dat de onder hen heerschende eensgezind heid de volle samenwerking van alle Katholieke krachten zal bevorderen en verzekeren. Bij de samenstelling van dit program hebben zij zich laten leiden door eenige overwegingen, die zij in het kort wen- schen mede te deelen. Als Katholieke mannen belijden en verdedigen zij, wat door den II. Stoel over het wezen van den Slaat, over oor sprong en bevoegdheid van het gezag, over plichten van vorsten en volken wordt geleerd. Zij verwerpen, wal de Syllabus verwerpt, zij aanvaarden, wat de Encyclieken Quanta Cura van 8 Dec. 1864 en Immorlale Dei van 1 Novem ber 1885 leeren. In de laatstgenoemde Encycliek, die handelt over de .christe lijke inrichting der Stalen", vonden zij de door hen tc volgen gedragslijn ge- teekend in de volgende zinsneden .Voor Katholieken, die waarlijk dien naam waardig zijn, is het allereerst nood zakelijk de Kerk als echte zonen lief Ie hebben en die liefde te loonenalles wat met dezen roemrijken plicht niet overeenkomt zonder aarzelen te verwer pen de staatsinstellingen zooveel als 't in eere geschieden kan te bezigen tot bescherming van waarheid en rechter voor te waken dal de vrijheid van han delen de door natuurwet en Gods wet gestelde maat niet overschrijde er naar te streven dat ieder gemeenebest naar den geest van 't Christendom worde in gericht. Moeilijk kan de weg, waarlangs dit alles moet worden verkregen, op eensluidende en scherp omlijste wijze worden beschreven, daar hij verschillen zal naar de verschillende cischen van plaats en tijd. Toch moet men steeds waken voor de eensgezindheid en trach ten naar éénheid van handeling". „Deze beide dingen zullen het best worden verkregen, indien allen en een iegelijk de voorschriften van den H. Stoel houden als de wet van hun leven, en zich richten naar de Bisschoppen, die ,de Geest gesteld heeft tot het bestu ren van Gods Kerk." .De verdediging der katholieke zaak vordert onverbiddelijk in de belijdenis der ^oor de Kerk overgeleverde leer, éénheéd van zin bij allen en de hoogste volharding daarom moet er tegen wor den gewaakt dat iemand op eenige wijze lot valsche meeningen overhellc of zwak ker weerstand biede, dan de waarheid duldt. Over dat wat tot de vrije meenin gen behoort is het geoorloofd op gema tigde wijze en met het doel om tot de waarheid te komen, te redetwisten, maar dan met vermijding van beleedigende onderstellingen en wederzijdsche verwij tingen. En opdat nu de eendracht der geesten niet door vermetel getwist worde verstoord zoo sta dit bij allen vastde volle belijdenis der Katholieke leer is echter gehandeld wordt over zuiver staalkundige vragen, over den besten staatsvorm, over de verschillende inrich tingen van liet staatsbestuur, over deze dingen kan men 'op voegzame wjjze van meening verschillen." .In onderlinge lielde en in eerbied jegens den Aposlolischen Stoel zullen de Katholieken twee dingen verkrijgen op de eerste plaats zullen zij de Kerk bijslaan in het bewaren en verbreiden der christelijke wijsheid, op de tweede plaats zullen zij een groote weldaad be wijzen aan de burgerlijke maatschappij, wier heil door booze leeringen en booze begeerten in groot gevaar verkeert." Naar den eisch van deze woorden vol wijsheid hebben zij getracht een program saam te stellen, dat in een vaste éénheid toch ruimte van beweging zou laten en tevens veor de praktijk een slelligen grondslag zou geven. Zij heb ben zich niet beperkt lot hetgeen men soms een .pogram van actie" noemt. Zij hebben aanwijzing willen doen van de hoofdpunten op welke de werkzame aandacht van al de Katholieken in den lande gevestigd moet zijn en blijven. Op welke wijze en in welke volg orde de behandeling van deze zaken zal plaats hebben is een vraag, die door allerlei omstandigheden zal worden be antwoord, allermeest door de samenstel ling van de Tweede Kamer der Stalen Generaal, Volgens hunne overtuiging is de strijd over de ontwikkeling onzer Staatsinstel lingen voor langen tijd beëindigd en op de hoofdpunten beslist. Daarom richten zij allereerst hunne aandacht op de dingen, die het volk in al zijn krin gen kunnen verheffen, zijn welstand vermeerderen, zijn rust verzekeien, so ciale nooden lenigen, sociale ontwikke ling bevorderen, sociale beroering voor komen. Want door al de deelen van dit pogram gaat de ééne gedachtehet Staatsgezag voor alle standen van het volk, dus voor het geheele en ééne Nederlandsche Volk ten weldaad te doen zijn. Zij worden in die overtuiging versterkt door de wetenschap, dat de in 1897 te kiezen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen geroepen wor den om mede H. M. Koningin Wilhel- mina, aan wie de Almachtige God geve wijsheid, kracht, heil en vele jaren, in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet als Koningin te ontvangen en te huldigen, Haar te zweren dat zij Hare onschendbaarheid en de rechten Harer kroon zullen hand haven, Haar te zweren alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten- Generaal schuldig zijn te doen. Als ge trouwe onderzaten van het Huis van Oranje, als trouwe aanhangers van het Koningschap en van de Grondwet, rnee- nen zij in 't belang van Vorstenhuis en Vaderland te handelen door op wetge vend gebied aan die maatregelen hun kracht te wijden, die kunnen strekken tot bevestiging van onze Nederlandsche rechten en vrijheden, tot beter en vaster vervulling van ieders plicht, tot meerdere ontwikkeling en meerderen bloei van het geheele volk en vooral tot versterking van den band tusschen Vorstenhuis en Natie naar het woord van Z. M. Koning Willem III: .Oranje en Nederland, onder Gods zegen, vrij, onafhankelijk en één!" Door deze overwegingen geleid en van deze gevoelens bezield hebben de Ka tholieke leden der Tweede Kamer vast gesteld en aanvaard het volgende PROGRAM. I. Sociale Vragen. Voor de Katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de Encycliek Serum Notarum op stuk de grondwet. Met haar verwerpen zij het Socialisme ala waanzinnig, onrechtvaardig en lei dende tot vernieliging van alle rechl, alle vrijheid en alle orde. De sociale vragen zijn in de eerste plaats zedelijke vragen en alleen in den geest van het Christendom kunnen zjj t een goede oplossing worden gebracht Godsdienst, huisgezin en eigendom zjjn de van God gewilde grondslagen der maatschappij. Voornamelijk in den nood dezer tijden moet de Staat zijn macht op dit gebied doen gelden, allijd met eerbiediging van de natuurlijke rechten van persoon en huisgezin. De Wetgever beeft dus o. m. zijn aandacht te wijden aan de volgende punten Zondagsrust Zedelijke en stoffelijke verheffing van den ambaehlsstnnd, voornamelijk met beitekking tot de leerlingen Het vraagstuk der arbeiderswoningen Verbod of beperking van den arbeid or vrouwen en kinderen voor zooveel mogelijk en naar den aard der werk zaamheden en verbod van dien arbeid fabrieken en werkplaatsen voor met de zorg voor eigen kin deren belast Bestrijding van overmatigen arbeid Regeling der uitbetaling van loon Verzekering tegen ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom. Terwijl het recht van den arbeider een pensioen van Staatswege als zoodanig beslist wordt ontkend, wordt beslist erkend, dat de Staat er toe behoort mede te werken, dat het den invalieden en den ouden werkman niet aan de openbare wel dadigheid zij overgelaten. Dit brengt zijne roeping mede,uit het samenstel uil het bestier van den Siaat moet de welvaart van de gemeenschap en de enkele personen opbloeien." Ene. Serum Novarum. Verbetering van de Armenwet met behoud van' het thans gehuldigd be ginsel ,de ondersteuning der armen wordt" in hoofdzaak .over gelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid." II. Onderwijs. Hoofdbeginsel blijft: onderwijs als wezenlijk deel der opvoeding is plicht en recht der ouders. Er behoort naar gestreefd te worden de bijzondere school regel te doen zijn. De rechtsgelijkheid, door de pacifi catie van 1889 erkend en gevestigd, moet over het geheele gebied van het onderwijs, ook over dat van Hooger en Middelbaar Onderwijs worden uitgebreid. Getuigschriften van bekwaamheid, af gegeven door bijzondere gymnasia, ver- leenen dezelfde rechten en bevoegd heden als die, afgegeven door openbare instellingen van dien aard. „mits de eischen voor het verkrijgen van die getuigschriften gesteld ongeveer overeenstemmen met die van het pro gramma bedoeld in het derde lid van art. 11 der Wel op het Hooger Onder wijs," art. 85W» Wet H. O. Wet van 23 Juli 1885 S. 141. en een eindexamen zij afgenomen door de leeraren der genoemde gym nasia in tegenwoordigheid van een specteur en van gecommitteerden door de Regeering te benoemen. Aan erkende Kerkgenootschappen en Vereenigingcn tot bevordering van Hooger Onderwjjs, die rechtspersoonlijkheid be zitten, moet het recht tot vesligingvan leerstoelen aan de Rijksuniversiteiten en de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam worden verleend. Aan bijzondere gymnasia en bijzondere scholen voor Middelbaar Onderwijs, die aan zekere bij de Wet te stellen voor waarden voldoen, moet van Rijkswege bijdrage in de koslen van het on derwijs worden verleend. III. Leger. Vermindering van financiëele en per soonlijke lasten moet richtsnoer en doel blijven. De vraag moet worden onderzocht of bjj den tcgenwoordigen sland van 1 een uitgave van meer dan twintig millioen 'sjaars voor het leger gewet tigd is. Voor miliciens, die geacht kunnen worden geheel of ten decle kostwinners te zijn, wordt schadeloosstelling verleend. Naar verheffing van hel zedelijk leven bij land- en zeemacht moet worden ge streefd. IV. Zaken vim Hecht. Als beginsel sta de uitspraak, dat de overheid, die uit God is, het recht be- m te straffen met de straffe des doods. Rijksopvoedingsgestichten en gevan genissen voor jeugdige misdadigers moeten worden toevertrouwd aan erkende Kcrkgenoi tschappen en daartoe in bet leven geroepen liefdadige instellingen behoudens het toezicht van den Staat. Inzonderheid voor jeugdige beklaag den is kort recht een eisch van zedelijk i stoffelijk belang. Over het geheel moet naar vereen voudiging in de rechtspleging worden gestreefd. Art. 449 van het Wetboek van Straf recht moet worden afgeschaft en art. 136 B. W. dien overeenkomstig gewijzigd. De formaliteiten, gevorderd bij het sluiten van het burgerlijk huwelijk, moeten zooveel mogelijk worden ver eenvoudigd. Schadeloosstelling kan volgens wet telijke regeling worden toegekend aan hen, die uit preventieve hechtenis zijn ontslagen, zonder dat eene veroordeeling gevolgd is, zoomede aan onschuldig veroordeelden. Toezicht van overheidswege op levens verzekeringen, zieken- en begrafenis fondsen. Verbod van huizen van verkoop met recht van wederinkoop. V. Belastingen. Geen verders uitbreiding of verhooging van 'anjjks directe belastingen. Afschaffing van het recht van suc cessie in de rechte Ijjn. Versterking van 's Rijks middelen, zoo die noodig is, worde verkregen door indirecte heffingen, o. a. door eene belasting op de trans actiën ter beurze. VI. Landbouw en Nijverheid. De Regeering behoort den Nederl. Landbouw en de Nederl. Nijverheid te steunen en te ontwikkelen door maat delen van overheidswege te nemen. Met name behoort zjj, waar zij op treedt als werkgeefster en aanbesteedster, op de belangen van den Ned. arbeid te letten en zich niet dan om gewichtige redenen te wenden tot het buitenland. Bescherming van landbouw en nijver heid door herziening van ons Nederl. tarief van invoerrechten. Wederinvoering van octrooien. Vermindering van lasten, bjjzonder drukkende op den landbouw als b. v. door afschaffing van tollen op wegen vaartenvermindering van kosten i zegel voor pacht-contracten verge makkelijking van den tiend-afkoop. Wijziging der gi ondbelasling. VU. Koloniën. Herziening der verordeningen op het toelaten van christenleeraars, priesters i zendelingen in Ned. Indië. Krachliger ondersteuning der Missiën. Bjj het inlandsch onderwijs behoort de invloed der erkende christelijke Kerk genootschappen langs wetteljjken weg te worden verzekerd. Voorziening in den rechtstoestand der inlandsehe Christenen. Verbetering van den financiëelen toe stand door krachtiger ontwikkeling der natuurlijke hulpbronnen. Ten slotte wenschen de Katholieke leden der Tweede Kamer nog het vol gende te verklaren. De opheffing der Nederlandsche le gatie bij den H. Stoel blijven zjj af keuren en betreuren. Voor het belang e eer des lands vorderen zij haar herstel. Zoo spoedig dit herstel met eenige hoop op goeden uitslag kan worden beproefd, zullen zjj geen middel ongebruikt laten om daartoe te komen. Zij hopen en vertrouwen, dat al hun Katholieke landgenooten aan boven staand program hun krachtigen en on- ontbeerlijken steun zullen verleenen. Vastgesteld te Utrecht 20 Oct. 1896. Mr. H. F. Lambrecuts. Dr. P. J. F. Vermeulen. Dr. H. J. A. M. Sghaei'man. Mr. B. M. Baiilmann. Mr. H. A. M. van Berckel. Mr. M. J. C. M. Kolkman. Mr. A. F. Vos de Wael. Mr. J. J. I. Habte. Mr. L. Baron Micuiels van Verdunnen. L. de Ram. Mr. J. A. N. Travaglino. B. F. van Vlijmen. Mr. Th. Borbet. W. P. A. Mutsaers. F. T. J. H. Dobbelmann. Jhr. J. van den Berch van Heemstede. I. Graaf de Marcuant d'Ansembouiig. M. de Ras. j. Th. M. Smits van Oijen. E. A. M. van der Kun. Dr. W. Everts. P. J. Truijen. Mr. W. van Basten Batenburg. Mr. J. A. Loeff. Dr. W. H. Nolens. 1) Doze artikelen luiden ale volgt (Art. 449, Wetboek va o Strafrecht.) „De bedienaar van don godsdienst dio, voordat par tijen hem hebben doen blijken, lat haar huwelijk ten overstaan van den burgerlijken stand ia voltrokken, eenige godsdionsligo plechtigheid dnartoe betrekkelijk verricht, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste driehoodord goldeo. „Indien tjjdens bet plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeellog van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is ge worden, kan, in plaats van de geldboete, hech tenis van ten hoogste twee maanden worden opgelegd." (Art. 136 Burgerlijk Wetboek.) „Geene gods dienstige plechtigheden zullen vermogen plaats te hebben, voordat de partijen aan den bedie- oaar ion haar -eeredienst zullen hebben doen bljjken, dat het huwelijk ter overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand ia vol-

De Eembode | 1896 | | pagina 1