Katholiek Nieuws- en Advertentieblad 1» No. 48. Zaterdag 26 Februari 1898. Elfde Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baara, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonaemaataprijs ptr ürii muadini Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. BureauBreedestraat, E 349. Amersfoort. Uitgave van de Vereenlging De Eembode. PrU» dar AdverttntUai Van 1 tol 6 regelsf 0,30 Voor iederen regel meer- 8.0} HENRICUS VAN DE WETERING, door do genode Gods en de gunst eon den Apostolischen Stoel AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Aartsbisdom, Zaligheld In den Heer. In het jaar 1868 hebben Onze Door luchtige voorgangers, de Bisschoppen van Nederland, gezamenlijk een mande ment uitgevaardigd, waarin zij klaar en helder uiteenzetten, van hoeveel belang het is, dat de kinderen katholiek, gods dienstig onderwijs ontvangen, en dat gevolgelijk katholieke ouders verplicht zijn hunne kinderen, zoo mogelijk, naar geschikte katholieke scholen te zenden. „Wij Katholieken van Nederland," zoo zeggen zjj in den aanhef van het mandement, „die thans leven, gaan weldra heen, om ons bjj den Oppersten Rechter voor de eeuwigheid te verant woorden die Rechter zal niet verzuimen dns te vragen, wie wij na ons achter laten om het katholiek geloof in ons vaderland waardig te vertegenwoordigen. Hij zal ons vragen, wat er geworden is van de katholieke jeugd en jonge lingschap j hoe wij hebben getracht te verhinderen, dat zij van den ouden stam ontaardden: hoe wij bezorgd zijn geweest om een echt geloovig, gods dienstig, deugdzaam geslacht van Katho lieken in Nederland op te kweeken. Welnu eene der zaken, die, naar Onze overtuiging, het meest zou kunnen toebrengen, om, wat God verhoede, eene jammerlijke ontaarding in godsdienst en zeden voor te bereiden, zou zijn het gebrek aan het verwaarloozen van een degelijk katholiek onderwijs. „Immers het is niet te ontkennen, dat het niet-katholiek onderwijs met den dag voor de katholieke jeugd meer en meer onbruikbaar, uiterst gevaarlijk dreigt te worden: dit is het natuurlijk gevolg van het ongeloof, dat buiten de Katholieke Kerk dagelijks veld wint, en van de verderfelijke beginselen, die overal verwoestend om zich heen grijpen. Ten andere is hef blijkbaar, dat juist de voortgang, welken de kwade tijdgeest rondom ons doet, het meer en meer noodig maakt, dat de beginselen van ons H. Geloof, echt katholieke geest en gezindheid en ware Christelijke deugd diep en vast in de harten der opgroei ende Katholieken wortelen." Dat deze woorden, deze ernstige ver maningen, dertig jaar geleden, door Nederlands Bisschoppen tot de Katho lieken gericht, nu, zoo mogelijk, nog meer behartiging verdienen dan toen, zal wel niemand ontkennen. De gevaren immers, welke het openbaar neutraal onderwijs voor de katholieke jeugd op levert, zijn zeker niet minder geworden. En meer en meer blijkt het, hoe nood zakelijk het is, dat de jeugd diep door drongen worde van de waarheid van onzen H. godsdienst en van de heilige beginselen der Christelijke zedenleer, zal zjj bestand zijn tegen de gevaren der verleiding, die talrijker zijn dan te voren. Om die reden dan ook meenden Wij, B. G., nu Wij bjj het naderen van den vastentijd naar gewoonte het woord tot n richten, niet be'.er te kunnen doen. dan u, in navolging van al onze voor gangers. nog eens te herinneren aan den duren plicht, die op u rust, te zorgen voor eene godsdienstige opvoeding uwer kinderen, u met allen aandrang te smeeken, krachtens de verheven zen ding, welke Wjj van God ontvingen, dat gg toch wel begrijpen moogt, van hoe onberekenbaar groot belang het is, dat uwe kinderen degelijk, godsdienstig, katholiek onderwijs ontvangen. Wij doen dit mei des te meer aandrang, omdat er, helaas, nog alljjd Katholieken zjjn, die het hooge belang van dit onderwijs niet schjjnen in te zien. Die, ook al hebben de besten onder ons jaren en jaren voor dit boog* belang gestreden, en al worden schallen besteed om bij zondere katholieke scholen te hebben, toch nog meenen, dat zij hunne kinderen gerust aan het openbaar onderwijs kunnen toevertrouwen. Katholieken, die, ook wanneer zij de gelegenheid hebben om hunne kinderen naar bijzondere katholieke scholen te zenden, waar de- geljjk onderwijs gegeven wordt, toch om nietswaardige, ja niet zelden ge zochte redenen hunne kinderen naar de openbare school zenden. Wij geven toe, B. G., dat er redenen voor kunnen bestaan. Wij erkennen, dat velen, door de omstandigheden gedwongen, van hel openbaar onderwijs voor hunne kinderen gebruik moeten maken. Al betreuren Wij het in het diepst van onze ziel, Wij kunnen nu eenmaal niet overal en voor allen de gelegenheid openen voor voldoende katholiek onderwjjs. Waar deze bestaat, danken Wij haar aan uwe offervaardigheid. Maar daarom is het des te meer te bejammeren, B. G., dat er onder ons zjjn, die om nietswaardige redenen hunne kinderen naar de open bare scholen zenden, terwjjl er goede katholieke scholen zijn, die ten koste van zware uffers worden instand ge houden. Meenen dezen dan in ernst, dal hel openbaar neutraal onderwijs, waarbij de godsdienst is uitgesloten, zoo weinig gevaar voor hunne kinderen oplevert Bedenken zij wel, dat ook op de lagere scholen het onderwijs niet alleen in schrijven en rekenen bestaat Denken zij ook aan de opvoedende kracht der school Beter dan sommige Katho lieken begrijpen de voorstanders van het zoogenaamd neutraal onderwjjs, dat de school noodzakelijk eene groole opvoe dende kracht moet bezitten. Zij verkon digen het luide, dat de school een der krachtigste middelen is lol veredeling van den volksgeest en lol vorming van het hart, en dat niets op de ontwikke ling der jeugd en op hare vorming voor het maatschappelijk leven een zoo krachtigen en beslissenden invloed heeft als de school. En in aanmerking genomen, dat het hart van het kind zoo ontvan kelijk is voor alle indrukken, kan het wel niet anders, of de school, waar het kind een groot gedeelte van den tijd, dien hel aan ernstige oefening kan besteden, doorbrengt, moet een beslis senden invloed hebben op de vorming van geest en hart. Om nu niet te spre ken van het gevaar, waaraan de deugd uwer kinderen niet zelden is blootgesteld door den omgang met andere kinderen op de openbare scholen, vragen Wij 1. G., in gemoede afwanneer de ing met personen, met wie wij dagelijks in aanraking komen, zelfs op ons, volwassenen, niet zonder invloed is, kan dan uw kind dagelijks vjjf of zes uren omgaan met den onderwijzer, die ver boven hem staat, en naar wien het kind met eerbied en ontzag moet opzien, zonder dat dit invloed heeft op zijn geest en hart? En hoe zal die in vloed zijn Wij nemen aan, B. G., dat hij stipt zijn plicht betracht, nooit iets zegt, zelfs niet bjj het onderwjjs in de geschiedenis, wat het godsdienstig gevoel kan krenkenzal dit alleen, dat die onderwijzer met opzet over God en gods dienst zwijgt, niet reeds een verderfeiijken invloed hebben op de vorming en op voeding van uw kind Moeien de eerbied en de liefde voor den Verlosser niet ver minderen, wanneer het kind bemerkt, dat zjjn onderwijzer over Christus, Zjjn leer, Zijn leven en Zjjn werken niet durft spreken? Zullen kinderen, aldus opgevoed, later kloeke beljjders zijn van den naam des Heeren, naar het woord van den VerlosserDie Hij belijden zal voor de menleken, dien zal ook Ik be- lijden voor mijnen Vader, die in de hemelen it En wanneer ge mocht meenen, dat die verkeerde invloed voldoende wordt weggenomen door uwe kinderen geregeld naar de kerk en de Christelijke leering te zenden, dan herinneren Wjj u, B. O., aan hetgeen Z. H. Paus Leo XM over de noodzakelijkheid van het katho liek onderwjjs zegt in de Encycliek, het vorige jaar uitgevaardigd bjj het derde eeuwfeest van onzen grooten landgenoot, den gelukzaligen Petrus Canisius. „Bjj het onderwijs en de opvoeding van de jeugd," zegt Z. H., „moeten de rechten van de ouders en van de Kerk onaantastbaar bewaard en gehandhaafd bljjven. „In dit opzicht zijn vooral twee din gen na te streven. Vooreerst moeten de Katholieken zich niet met gemengde scholen tevreden stellen, maar overal hunne eigene scholen hebben, en moeten aan deze goede en beproefde leermees ters worden aangesteld. Zeer gevaarlijk is een onderwijs, waarbij een valsche of geen godsdienst wordt onderwezen, welk laatste dikwijls aan gemengde scholen het geval is. Niemand verbeelde zich, dat godsvrucht en wetenschappelijk onderwjjs niet hand aan hand behoeven te gaan. Wanneer het waar is, dat geen deel noch van het openbaar, noch van het bijzonder leven zich van de plichts betrachting jegens den godsdienst kan ontslagen rekenen, dan geldt dit vooral wel voor den leeftijd, die, onervaren, vurig en onstuimig als hij is, aan zoo veel prikkels van verleiding blootstaat. Wie dus den godsdienst van het we tenschappelijk onderwijs wil scheiden, onderdrukt elke kiem van het goede en schoone in de harten en kweekt niet sleunsels voor het vaderland, maar brengt onheil en verderf over de mensch- heid. Wat zou in staat zijn, om, wan neer eenmaal God uit de harten ver wijderd is, de jeugd nog in toom en tucht te houden of haar op het goede pad terug te brengen, wanneer zij van den weg der deugd is afgedwaald en in den afgrond der misdaad gestort is? „Daarom is het noodig, dat niet al leen vasle uren voor het onderricht in den godsdienst bepaald zijn, maar moet ook het geheele onderwjjs met den geest van Christelijke godsvrucht vervuld en doordrongen zijn." En in de Encycliek, den 8 December van het vorig jaar aan de Bisschoppen van Canada gericht, zegt Z. H. de Paus, over het Katholiek onderwijs sprekend „Geen zedenleer is dien naam waar dig en zal iets vermogen, wanneer de godsdienst wordt uitgesloten. Want alle plichten ontleenen hun grond en hun kracht aan de plichten van denmensch tegenover God, die gebiedt en verbiedt, die vaststelt wat goed en kwaad is. Immers goede zeden willen kweeken in de harten buiten allen godsdienst om is even ongerjjmd, als tot een deugd- zaamleven te verplichten, naden grondslag der deugd te hebben weggenomen. En daar nu voor den Katholiek de katho lieke godsdienst de eenig ware is, en hij geen godsdienst of zedenleer kan aannemen of huldigen, die niet aan de katholieke leer ontleend is, zoo eischen recht en rede, dat het kind op de school niet alleen onderricht ontvange in de leervakken, maar ook in de zedenleer volgens de voorschriften van onzen godsdienst, zonder welke alle onderwjjs niet alleen onvruchtbaar, maar verder felijk zal zijn." Waar, B. G., de Opperherder der Kerk, Z. H. de Paus, en uwe Bisschop pen zich zoo beslist uitspreken over de noodzakelijkheid en het hooge belang van katholiek onderwijs, daar kan het voor u geen vraag meer zjjn, of ge verplicht zijt uwe kinderen zooveel mo gelijk naar katholieke scholen te zenden. Mochten allen dien plicht beseffen En u, B. G., die het voorrecht niet hebt aan uwe kinderen Katholiek on derwijs te kunnen geven, u vermanen Wjj vooralwaakt met dubbele zorg over uwe kinderen. Ziet nauwlettend toe, met wie uwe kinderen omgaan. Tracht zooveel mogelijk door eene innig godsdienstige opvoeding te huis aan te vullen, wat aan de opleiding in de school ontbreekt. Leert uwe kinderen begrjjpen, dal de kennis van God, en van hetgeen Hjj wil, dat wjj gelooven en doen moeten om zalig te worden, de noodzakelijkste kennis is voor den inensch. Spreekt dikwjjls, B. G., met uwe kinderen over godsdienst en gods dienstige zaken. Er wordt, helaas, in de huisgezinnen te weinig over gods dienst gesproken. Ondervraagt uwe kinderen, wat in de Christelijke leering is uitgelegd en verklaard, wat in pre dikaties en onderrichtingen is verkondigd, en of zij dit hebben begrepen. Die be langstelling der ouders zal bij de kinderen belangstelling en ijver voor het gods dienstonderricht wekken. Vooral bidt veel, bidt dagelijks met en voor uwe kinderen. Ten slotte vragen wij u, B. G., helpt Ons het katholiek bijzonder onderwijs bevorderen door de hoogst verdienstelijke vereeniging te steunen, welke onder bescherming van den H. Ludgerus tot bevordering van het on derwijs in Ons Aartsbisdom is opgericht. Dringend vermanen Wjj u, B. G., vooral gedurende dezen Vastentijd veel en vurig te bidden voor de H. Kerken haar zichtbaar Opperhoofd, onzen H. Vader Paus Leo XIII, voor onze ge ëerbiedigde en beminde Koningin, die, naar wij hopen, dit jaar onder Gods zegen de regeering zal aanvaarden, voor hare Koninkljjke Moeder de Koningin- Regentes en voor allen, die in overheid gesteld zjjn. Krachtens Apostolische volmacht ver- leenen Wij bij dezen aan de geloovigen van ons Aartsbisdom, voor dit jaar, dispensatie in de onthoudingswet op alle Zaterdagen, uitgenomen die Zater dagen, welke geboden vastendagen zijn. De geloovigen blijven derhalve ver plicht zich van vleeschspijzen te ont houden op de Zaterdagen van de Vasten, de Quatertemper-Zaterdagen en de Vi gilie-Zaterdagen, waarop moet gevast worden om het hooge feest, dat zjj voorafgaan. Deze dispensatie geldt tot de veertigdaagsche Vasten van het vol gende jaar, Wij vermanen u evenwel om door aalmoezen en andere goede werken aan te vullen, wal door het gebruik van deze dispensatie aan uwe boetedoening ontbreekt. Overeenkomstig de Ons daartoe door den Apostolischen Stoel verleende vol macht, geven Wjj voor dit jaar de ge wone dispensalies in de vastenwet onder de gewone voorwaarden. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zondag Quinquagesima op de gebruikeljjke wjjze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den löden Fe bruari 1898. t H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, Dr. A. C. M. SCHAEPMAN, Secretaris. BUITENLAND. Door den Sultan van Turkije is aan Keizer Wilhelm de bemiddeling gevraagd in zake de candidatuur van prins Geor- gios tot gouverneur van Kreta of een ander. Van Duitsche zijde wordt inmid dels aangeraden de invoering der auto nomie van het eiland op te dragen aan Engeland en Italië, maar Engeland zoo wel als Rusland blijven nog vasthouden aan de candidatuur van Georgios. Rusland dringt niet meer zoo aan op dezen candidaat als voor eenigen tijd, doch dit neemt niet weg, zeggen de Russische bladen, dat het rustig blijft afwachten totdat de diplomatie het verkieslijke van deze candidatuur zelve zal inzien. Nog sleedt komt er derhalve geen uitkomst voor de Kretenzers, die reeds zoo veel hebben verduurd van de Mahomedaanscho bevolking van het eiland en juist in prins Georgios den man zagen, die hen uit hunnen ellendigen toestand zou verlossen. Wel is de toestand nog niet rooskleurig, maar op lange na niet, wat deze in Armenië is. De provinciën vnn dezn landstreek worden door ejn hevigen hongersnood geteisterd, waardoor vooral in Wan, Moelsj en Bitlis zeer veel men- schen sterven. Gehrele troepen verlaten hunne dorpen, waar geen graan meer te krijgen is en de Turken alles hebben geplunderd en verwoest. De nood der arme, vervolgde Christenen is zoo hoog gestegen, dat pater Charmetanl, die reeds zoo veel voor de Christenen in het Oosten gedaan heeft, een beroep doet op de offervaardigheid der Christenen, om hem te helpen de Christenen, die nog niet gevallen zjjn onder de slagen dei- fanatieke Turken, hjj te staan, Naar aan de Times gemeld wordt uit volkomen zekere bron hebben de Turken weer onmenschelijke wreedheden gepleegd in districten aan de Balgaar- sche grenzen. Vjjfhonderd personen zjjii mishandeld en gevangen gezet en twin tig ii dertig zjjn op de wreedste wjjze gemarteld. In het geheele wilajet Kos- sowo is geen Christen zeker van zjjn leven. Uit Londen komt het bericht, dat China, op de verloogen van den Britschen ge zant te Peking, ix in heeft toegestemd, de binnenlandsche waterwegen in Chino met Juni a.s. open te stellen voor En- gelsche en anderen stoombooten. China heeft zich formeel verbonden de Yangtse- vallei niet te verliypolhekeeren, te ver pachten of af te staan aan een vreemde Mogendheid. Voorts heeft China er in toegestemd, dat do inspecteur-generaal der douane-ontvangsten in de verdrags havens een Britsch onderdaan zal zjjn, omdat de Britsche handel dien van eenig ander land overtreft, en ten slotte, dat binnen twee jaar een verdragshaven iii Hoenan zal worden opengesteld. De Chineesche leening, waarvan wjj in ons vorig overzicht melding maakten, en welke dienen moest om den laats tan termjjn der oorlogsschatting aan Japan te betalen, zal gemeenschappelijk worden gefourneerd door de Hongkong and Shanghai Banking Cooperation en door de Duitsch-Aziatische Bank. De Duitsche gezant bjj den H. Stoel, Von Bülow, heeft op 's Keizers verjaar dag aan een feestmaal van DoiUclie Katholieken na den toost op den Keizer er ook een gehouden op Z. H. den Paus. Dit heeft in hooge mate de erger nis gewekt van den Evangelische Bund, die daarover zelfs een memorie aan dan Rijkskanselier deed toekomen. Het antwoord, dat hierop volgde, as verre van malschDen Bund toch werd medegedeeld, dat deze in hooge mate zich het ongenoegen van den Keizer op den hals had gehaald, door eene handel wijze af te kenren, die uiterst correct was. De Evangelische Bund zal zich dan ook in de toekomst wel tweemaal be denken, alvorens een licht vaardig oordeel over personen te vellen, die in alle op zichten handelden naar behooren. Weer is een Duitsch officier het slachtoffer geworden van de zoogenaamde „raad van eer," ingesteld voor officieren, waardoor zjj genoodzaakt worden te duelleeren of als eerloos gebrandmerkt te worden! Te Augsburg had een boekhouder in eene restaurant de ledige plaats van eenen luitenant ingenomen en toen deze hem tot teruggave aanmaande, den luitenant lomp beleedigd, ja hem zelfs een oorvjjg gegeven. De luitenant diende hierop eene klacht in de rechtbank van schepenen en de boekhouder werd ver oordeeld tot twaalf dagen gevangenis straf. En hiermede zou het incident afgeioopen geweest zjjn, indien niet de „raad van eer," zich de zaak had aan getrokken. Deze daagde den lui tenant

De Eembode | 1898 | | pagina 1