J. VAN WESSUM Gouden en Zilveren werken, Bijbelsche Geschiedenis JOS. P. H. HAMERS, vrydenkere. De bisschop zal van dit be sluit in zoover kunnen afwyken, dat ook aan andere openbare weldadige instel lingen het verlof kan verleend worden, maar nooit aan de geestelijkheid eD de kerkfabrieken. In zakedeSpaansch-Amerikaansche vre desonderhandelingen valt weinig nieuws te melden. 'IGaat alles langzaam, zeer langzaam in zijn werk en dit wordt hoofd zakelijk hieraan toegeschreven, dat alle verkeer lusschen de gedelegeerden van beide partijen schriftelijk plaats heeft. Ook kunnen de leden der vredescommissie het maar niet met elkaar eens worden over de schuld van Cuba. Spanje toch beweert, dat, als Amerika aanspraak wil maken op Cuba, het ook de schuld moet overnemen-, de Amerikanen wil len hiervan echter niets weten en dus wel de lusten, maar niet de lasten dra gen. Ook zijn de Amerikanen gestoord over de publiciteit, door de Fran- sche pers gegeven, de onderhanlin- gen en besluiten betreffende, on zij be schuldigen de Fransche bladen van partijdigheid, tevens als hun gevoelen te kennen gevende, dat zij nooit te Parijs hadden moeten komen, en de onderhandelingen liever in cene andere plaats hadden moeten houden. Niet prettig voor de Fransche pers, welke toch steeds onpartijdige mededeelingeri deed I De Köln. Zlg. weel uit Kreta te be richten, dat, indien hel bericht althans juist is, admiraal Skrydlow er in geslaagd is, de te Relimo wonende Katholieke bevolking te verzoenen met de Mahomedaansche inwonerszelfs moet hij regelingen hebben getroffen, waardoor de verzoening veel kans heeft blijvend te zjjn. Ook moet do or ganisatie der gendarmerie goed vorde ren en zal het zich reeds op Kreta bevindende Russische bataljon aan boord van de Cherson, die van Odessa naar genoemd eiland is vertrokken, worden genomen, teneinde te repatrieeien. binnenland. De Staatscourant bevat twee konink lijke besluiten inhoudende de schorsing der beslissingen van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant van tl October, waarbij zijn goedgekeurd de besluiten der Gemeenteraden van HelvoirL en Tilburg, die respectievelijk f 800 on f 0400 hebben toegestaan, de eerste „voor tege moetkoming aan de Vereeniging tot be vordering der vrijwillige dienstneming by de nationale militie", de tweede „voor toelagen aan vrüwilligers bij de militie". Deze schorsing van goedkeuring is gedaan met een beroep op art. 160, 169 en 170 der Provinciale wet en uit overweging „dal het wenschelijk is hangende het onderzoek naar de vraag, of gemelde besluiten van Gedeputeerde Staten strijdig zijn met de wet of het algemeen belang, het in werking treden daarvan te voorkomen". De schorsing duurt tot 1 Januari 1899 de koninklijke besluiten zijn gedateerd op 18 October en uitgegeven den 25 October. Onder het opzicht van wettigheid zal, meent de Mausb., niet licht een bezwaar worden gevonden. Doch dat „algemeen belang" is een achterdeurtje. Art. 166 is eene der wetsbepalingen, die steeds een toevallig aan 't roer zijnd partybewind grooterc gelegenheid tot bekorting van autonomie kunnen geven, dan soms wenschelyk kan zyn. Alzoo een wetsartikel, welks benutten zonder dringende noodzaak ons bedenkelijk zou voorkomen. Op deze wijze toch is allicht het ge- westelyk en gemeentelijk zelfbestier een strop aan te slaan, en zou men met volle zeilen het centralisatie-systeem kunnen binnenhalen. We willen niet op den uitslag van het regeeringsonderzoek vooruilloopen. Alleen zouden we wenschen, dal, indien „het algemeen belang" meer dan vroeger een loetssteen voor de regeering gaat worden ter ingrijping in onze or ganisatie van bestier, ze hare essayeurs kunst eens beproeve op raadsbesluiten, waarby subsidies worden geschonken aan tooneelgezelschappen, lurnclubs enz. Bij kon. besluit is de militie raad voor de lichting der nationale militie van 1898, voor de provincie Utrecht samengesteld als volgt Voorzitter, mr. L. van Lier, lid der Provinciale Staten zijn plaatsvervanger, H. A. van Beuningen, lid der Provin ciale Staten lid, E. J. I. C. van Baerle, lid van den Gemeenteraad te Utrechtzijn plaats vervanger, J. Meyerr lid van den Ge meenteraad te Utrecht. Te Gilze (N.-B.) beeft zich een voldoend getal vrywilligers aangegeven, zoodat zy, die een dienstplichtig nommer hebben getrokken overeenkomstig hun verlangen niet in werkelijken dienst be hoeven te treden. De lotelingen hadden van te voren, ieder naar zyn draagkracht, tot de daartoe benoodigde gelden bij gedragen. hebbende loting hadden zich genoeg vrywilligers aangemeld. De belanghebbenden uit Deursen, Die den, Huiseling en Ravenstein hadden bijeengebracht voor 5 vrijwilligers f 2000 en voor 2 reservisten f 200. De hoogste bijdrage beliep f 525, de laagste f 40. De Tweede Kamer zal den 15 November te 11 ure in openbare verga dering bijeenkomen voor den aanvang van de werkzaamheden in de afdeelingen. Door den minister ran Oorlog is bopaald, dat do miliciens der bereden korpsen van de lichting 1897 lotelingen, nnmraerverwisse- laars en plaatsvervangers die krachtens art. 12t der mililiewo'. onder de wapenen zjjo, voor zooveel de dienst bjj die korpsen zulks vereischt, van de bestrating bniten de Qroote Koppel werd, met het oog op de financiën het zon ruim 1 ItOOO kosteo afgewezen. Het rekest van den directeur der H. B. S. den heer O. I. Bujjs om rerhoogiog der Iracle- menten van de leeraren by "t hooger en middel baar onderwijs, bleef met een voorstel van mr. Hejjligera om na 10-jarigen dienst 1700 verhooging te geven lot de volgende vergaderiog verdaagd, geld voor 't bevaren van de rivier de Eem zal e richten gasfabriek voor den lijd van een jaar. Eemnoa. Ook hier begint het land in waarde Apeldoorn. Door wjjleo mr. F. Oosler, overleden alhier, zjjn de volgende legaten ver maakt: Aan de Vereeniging het Ziekenhuis f3U0Oaan het Weeshuis der Hervormde ge meente 15000; aan de Vereeniging tol verzor ging van ouderloze koapeo f 5000aan de aid. Apeldoorn van de Ned. Protestantenbond f 1000aan de afd. Apeldoorn der Geld. Over- jjselscho Maatjj. van landbouw 11000, alle alhier gevestigde instellingen. Kerknieuws. OvrnttDBv: Alberta Jansen, lm. Anthonia Alberta Le levie woUig gescheiden cebtgenoote van F. J. H. C. Sieverts en J. T. Slekelendurg. Susaona Jacoba Elisabeth Kool, 7 ra. Petrus Zeiss, 3 j. Jobaones Arnoldus Huber- tus van Horseo, 53 j., eebtg. van E. C. van Croesbeek. - Aart Geenhuizen, 66 jech:j. van l). van de Logt. Gemceole Hoogland. Gkborzn Dirkje, d. van J. van den Heuvel en Johanna ter Mateu. Dirk, z. van Peter van Wee en Dirkje van Kleinweo. - Dirk, z. v. Willem van de Klelersteeg en Jacoba Sas. OvziusuorWillem van den Heuvel, 39 j. ongeh. Gemeente Leusden. Gcoonzs: Woutera, d. van Jan Aartsen en Niesje Penh O.vdsuthol'wd Peter van de Kamp en Dirkje van °l Land. Gemeente Stoutenburg. Gehore» Aljjda, d. van Hendrik Kuyt en worp Vark- overbrengen, merkte op, dat bet er onder zulke kritieke omstandigheden niet op aankwam, of de briet verzegeld was of niet; bjj verzocht Nelson, hem dat schrijven onverzegeid mee te geven. „Dat wensch ik jnist le vermijden.* ant woordde Nelsoo„de vijand mag volstrekt niet bespeuren, zelfs niet aan dit schrjjven, dat w|j reden zonden hebben ons le haasten.' Toen de andere kaars gebracht was, drukte Nelson met groote zorgvuldigheid het zegel fliok in bet lak en schreef met rnstige hand bot adres. De generaal bracht den brief overde voor waarden werden aangenomen en Stewart er kende, dat Nelson wel geljjk had gehad, toen by aan deze schijnbare kleinigheid zooveel ge wicht hechtte. Want de toestand van de Deen- ache verdedigingstroepen was belrckkeiyk veel gunstiger dan die van do Engolscho vloot, en wunneer de Deenacbe Kroonprins gemerkt had, dat Nelson dringende redenen hed om een spoe dige opheffing van bet beleg te wenscbeo, zou men allicht in Kopenhagen de verdediging heb ben volgehouden en aldus Nelion lot den terug tocht gedwongen hebben. Verdediger en openbaar Miniaterie. In de Fitter Lloyd wordt melding gemaakt van een woordonschormntseiing tusschen den vertegen woordiger van het Openbaar Ministerie en een verdediger voor een prorinciaal gerechtshot in Hongarije. De advocaat-generaal zei in den loop van de zitting, dal, de verdediger van een aangeklaagde Salomon Kobn, zich meer rechten aanmatigde, dan hem toekwamen, waarop de verdediger verklaarde, dat hü evenveel rechten bezat als do openlijke aanklager. Daarmee was de zaak voorloopig nil Toen bet lot bot pleidooi kwam, motiveerde de advo caat-generaal zijn vroegere opmerking mei de volgende woorden ,Deverdedigerdwaalt,als hjj gelooft, dat hjj evenveel rechten beeft als ik, want tusschen ons beiden beslaat een zeer groot ver schil. De verdediger bezit slechts het vertrou wen ven zijn dient Salomon Kobn, ik daaren tegen h»b mijn mandaat van Z. M. den koning ontvangen. Dn verdediger bleef het antwoord echter niet sehnldig en repliceerde als volgt. „Ik denk er in de versie verte niet aan een parallel te trek ken, tusschen onze wedorzjjdsche lastgevers nu echter de vertegenwoordiger 'an hot Open baar Ministerie de mandaat-qoaeatie ter sprake heelt gebracht, vraag ik bjj voorbaat reeds ver- schooning als ik bet waag de bescheiden op merking ta makao, dat Salomon Kohn mij zjjn vertrouwen geschonken heelt, omdat bü mjj kentik gelooi echter niet, dat Z. M. de Koning den procnrenr-gensraal zou hebben aangesteld, als hj) hem gekend had. De president van de rechtbank was, tenge volge van de hilariteit, welke na hot uitspreken van die woorden ontstond, genoodzaakt de xit- Uog voor eenige minuten te schonen. Hog dankbaar. Een goedzak door eene straat in Parijs gaande, kreeg uil een raam eane groote plas kokend waler op het boold. Hjj droogde zich al. zoo goed hü kon en bereikte wanke lend zjjno woning. Toen zjjne nicht en zijne hnishouds'er hem mot zijn rood gezwollen en .1 gezicht zagen verteld had, zeiden zy: Wat bobt gjj delingen gedaan? ,lk heb zo bedankt." „Be rn?" „Omdat zo gelijktijdig den ketel niet naar beneden gegooid hadden, want in plaats van myn hoofd te verbranden, zonden zy bet dan verpletterd hebben." Voordttlif. Een student woonde in een loge ment en bad door zijne vroolyko zetten vele andere gasten aangelokt en den kastelein heel wat voordeel gedaan. Hg wilde vertrekken en de kastelein bracht hem de rekening en zeide „Opdat ge kant zien, hoe dankbaar ik ben, zoo schrap ik de helft der rekening." „En opdat gij kunt zien, dat ik niet voor u onder wil doen, BURGERLIJKE STANDEN. Gemeente Hilversum. Ondertrouwd A. van der Zee en R. G. Schouten. J. van der Laak en G. R. Bulling. Getrouwd: C. van Dyen en A. J. van Midden. G. van de Logt eo W. vau Dgk. J. N. Swaan en C. W. GOnneman. G.J. de Ridder en M. Volders. Geboren Marijke d. van E. Schaap en S. v. d. Stralen. - Maarten, z. van J. Niemants- verdrict en L. Willemen. Jan Chrisliaan, z. van A. W. Paulus en M. J. Bonder. - Mar- garetlia Maria, d. van G. J. Vuurmans en G. M. Wildschut. - Cornelia, d. van G. Zieltjens en H. van Soest. Johanna Gatharina, d. van H. W. Jans en Ch. Glazemaker. Johan nes Gerardus, z. van J. Regn en M. van Velsen. Simon Petrus, z. van V. van Kampen en B. Couprio. Margaretha, d. van J. Henzen en M. Ronsel. Hendrik, z. van W. v. Lanteren en L. Smallenburg. Elisabeth, d. Tan E. Wortol en M. A. Bast. Overleden M. van Kalbergen, d. van G. van Koebergen en H. van Uekkum, 10 m. E. Lankrejjer, d. van C. Lankre(jer en T. Veld- meyer, 11 ra. L. G. Brouwer, z. van W. Bronwcr en P. Hilhorsl, 3 w. J. Wiegers, d. van A. Wiegers en A. Hoop, 5 m. C. F. H. van Djjk, z. van J. A. van Dgk en J. a A. Ier Haak. 3 w. A. J. de Wit, z. van G. de Wit en M. M. van 't Klooster, 3 m. - W. Bollebakker, z. van A. Bollebakker en H. van Laren, 37 j. H. G. de Wit, d. ran J. de Wit en A. Verweg, 1 j. - H. van Willi- genburg, z. van H. Willigcnburg en J. v. d. Horst, 1 m. G. H. Muldor, z. van J. Mulder en E. A. Overdick, 33 j. K. P. Vlaanderen, eebtg. van L. Doets, 78 j. Gemeente Naarden. Geooiuci: Theodoras, z. van J. Waarlé en M. van Velzen. Maria Elisabeth, d. Tan t H. Heezins en A. J. Wilhelm. - Calharina Hendrika, d. van R. de Groot en D. Fokkens. Gerrit, z. van G. Schipper en A. W. Heilg- gers. Jacobus Mariua, z. van Z. Landsheer en J. H. van Raagen. Jolinnna Berendina, d. van O. Stienstra on J. F. Linck. ADna Calharina, d. van K. Tromp en N Schenk. Overledzn: Jetje 1 j., d. van A. Hendriks en R. M. Rynenberg. Dorothea Margaretha, 16 j., d. van A. Dikkeboom en D. M. Barens. Gemeente Nykerk. Btvau.CNJannetje Hop, geb. ter Haar, x. Ggsbertje van der Horst, geb. Bos, z. Ida van Kommer, geb. Kas, z. Cornelia van de Biezen, geb. van de Bor, d. Jannoljo Buiten hui», geb. van der Horst, d. Metje Versteeg, geb. van Taraelen, d. Ovzrleozn Nicolaas van der Peet, ongeb.51 j. Willem Roethof, wedr. van Slgntje Blom, 77 Gjjsbert Bronwcr. wedr. van Jacobje van den Brink, 70 j. woDende te Soest. - Gjjsbertha Peeters, ongeh. 63 j. Thomas Rilakes Fierstra, gehuwd met Pietje Jans Roorda, 63 j. HROMMESTRAAT F 231, AMERSFOORT. Steeds voorradig eene goede sorteering gewaarborgde HORLOGES, BLOEDCORALEN en wat verder tot het vak behoort. De prjjzon zyn scherp oononrreerend. Keparatiên geschieden keurig netjes. Let vooral op het adres: J. VAN WESSUM, Krommeatraat F 281, Amersfoort. adflfes Bij den Boekhandelaar JON. P. IX. IXABOERS, te Amersfoort is de inteekening opengesteld op ▼oor het Katholieke Hedorlnndsche Volk, bewerkt door Pastoor J. G. HEEBES, met 100 platen van GtfSTAAE DOEÉ Kerkelijk goedgekeurd. Van dit prachtwerk, waarvan de 100 platen op fraai cartcn gedrukt worden, en de eerste druk voor de aanzienlijke prijs van f25.— hij duizenden verkocht werd, Is de prijs thans zóo laag gesteld, dat iedereen zonder bezwaar kan inteekenen. Het geheel zal een fraai boekdeel vormen. Van 800 bladzyden, in een geschikt en gemakkelijk formaat, te verschijnen in 50 afleveringen I21/, cent en binnen een jaar, in handen der inteekenaren zijn. 6eheel kosteloos zal aan de eerste 2000 inteekenaren worden aangeboden, een linnen prachtband, zoodat dit by uitstek Katholiek prachtwerk, in prachtband, slechts f6.25 zal kosten. De le aflevering en het prospectus zjjn ter kennismaking, gratie verkrijgbaar bij den Boekhandelaar Langestraat A 9, Amersfoort. TEN KANTORE VAN HAMERS G", te Amersfoort, Koningstraat bij het plantsoen, D 35, wordt gezorgd voor het aankoopen en verkoopen van Effecten, de uitbetaling van Coupons, het aan nemen en uitgeven van gelden in prolongatie enz. den griffier der tecrebuit verd verhoogd met f300, zoodat ze voortaan 1500 zal bedragen. De inspecteur van politie r»rd in het genot gesteld van het mazimum- traclcment van 1800, den opperbrandmeester, il dusver ongesalarieerd werd een jaarwedde in f 100 toogolcend, en voorla bet tractement in den architect met 1310 verhoogd. De onderwjjzoressen in nuttige handwerken, mej. de Brugn en Van Goor zullen in 't vervolg f 125 in plaats van 1100 tractement ontvangen en de onderwysers by het herhalings-ondorwgj, de hoeren R. van'1 Wel en G. J. Boode, f 100 in 175. Ook »U de te Qrave PiaaU gehad j Htl rtnotk van Ingezetenen om verbeuring normaal ontwikkeld. Door de geërfden in de Maalschap te Koot- wjjk is bestolen om van de aan deze Maalschap beboorendo gelden 110,000 onder elkander te verdoelen. Van de ongeveer 130,000, ontvangen voor aan het Rjjk verkochte gronden, zal dan nog f 10,000 over zjjn, daar reeds eenmaal een der- geljjk bedrag verdeeld is. Daar de bewoners nil Essen echter gelgke rechten in do Maalschap willen doen gelden als hnn boren le Koolwjjk, welke deze laalalen niet SO tol en met 26 October. GzsoniN: Wilhelmus Hendrikus, i. van G van Nes en F. M. Hnurdeman. -- Gnsberta' Hendrika, d. van P. J. de Brugn en M. Bosse- laar - Gerbranda Maria, d. van A KleinTeld en A. M. van Wegen. Gerrilje, d. van G. van de Kraats en H. van Beekhoven. - Johan Karei, z. van J. G. van Unon en T. Frouer. Berdina, d. van J. Koeslag en E. C. Peters. - Jan Chrisliaan, z. van T. de Poel en M. Hamers Lammert, z. van a de Man en J. Fransen. Ondbrtrouwo P. Rotboff en G. van Apel! oorn. A. van Doorn en P. ran Soest. -J. van den Berg en H. H. de Vente. J v.n de Kuilen en T. Bol. BekwD- 7' ApJdoo'" W. ran der Geld en J. Arlar. F, W. *"j concierge der R. K, Jongensschool- In de eerstvolgende dagen zullen eenige leden van gemelde Vereeniging zich bij de goedgezinde ingezetenen vervoegen, om Loten aan te bieden. De Commissie voornoemd, A. J. DUCHATEAU. J. G. A. THIES. M. H. PEL C. M. M. VERMOLEN. H. KROES. Amersfoort, October 1898.

De Eembode | 1898 | | pagina 4