Over't algemeen it de Fransche pert overtuigd, dat de genomen beslissing bevrediging zal geven en een tydperk van kalmte zal doen aanbreken. De Edair zegt in hare kolommen: „Hoe ook de eindbeslissing zij, die wjj nu rustig zullen afwachten, de dag van Vrjjdag verschaft ons de zekerheid van den nabij zijnden vrede." 't Ia waarlijk dan ook meer dan tijd, dat rust en kalmte terugkeeren in de gemoederen der Franschen. Admiraal Cervern, de commandant van het Spaatisclte eskader bij Santiago de Cuba, welks totale vernietiging in de zoogenaamde „Flesch" plaats vond, en kapitein Diaz Moren, bevelvoerder van de Christobal Colon zijn door de Spaan- sche Regeering in slaat van beschuldi ging gesteld, nadat eerst eert streng vonnis den commandant van Manilla had getroffen- Het Spaansche hooge militaire gerechts hot heeft echter in den eerste ter boven genoemde zake geen schuld gevonden. De Amerikanen winnen meer en meer veld op de Philippine». Zaterdag 1.1. hebben de troepen der Vereenigde Stalen Malabon ingenomen de stad stond ge deeltelijk in brand, maar deze werd door de Amerikaansche soldaten gebluscht. Bij de bestorming van Caloocan, ten noorden van Manilla, luidden de berichten, dat een monitor met zyn zwaar geschut eerst de aardwerken der opstandelingen vernielde, waarna men tot de bestorming overging. De aanhangers van Aquinaldo verdedigden zich baritnekkig, maar wer den aanhoudend teruggedrongen. De verliezen aan den kant der inboorlingen moeten zwaar zjjo, die der Amerikanen gering. Voor Kreta is door de commissie, daartoe ingesteld door prins George, eene grondwet ontworpen, van den vol genden inhoud De verdediging van het eiland en de handhaving der orde wordt aan de gen darmerie en de municipale garden opge dragen de dienst bjj beide instellingen is verplichtend. Alle godsdiensten zullen geiyke rechten en bescherming genieten. De officieels taal is het Grieksch. Alle Kretenzers kunnen tot openbare ambten worden benoemd, voor zooverre zy daar toe de vereisebte geschiktheid bezitten. De uitvoerende macht berust in handen van prins George, den Oppercoramissaris, bijgestaan door verantwoordelijke raad gevers. De Kamer wordt samengesteld uit door het volk te benoemen afge vaardigden en tien leden, die door prins George worden aangewezen. Over het geheeleeilandis prins Georgeals bevrijder en vredestichter ontvangen en bijna overal is zyn optreden met vreugde ontvangen. Niet zoo echter te Kandia. Hier toch hebben de Engelschen zich genesteld en trachten van hieruit hun nen invloed op de bevolking uit te oefenen. De gelegenheid was dan ook te schoon voor John Buil om het een maal genomen terrein maar zoo te ver laten, nu hij met succes meende te kunnen werken in zyn eigen belang. Uit Parijs wordt geseind, dat Fóllx Fauro, de president der Republiek, Don derdagavond om 10 uur overleden Is. Nadere telegrammen melden liet vol gende. Aan het Elysée worden volstrekt geen inlichtingen gegeven. De deuren blijven gesloten; een officier van het Milituire Huis verklaarde alleen, dat hij slechts het bericht van het overlijden kon be vestigen. Van andere zyde zijn de volgende inlichtingen verkregen: Reeds langen tjjd was de president lijdende aan een hartkwaal. Om half zeven voelde hy zich zeer onwelmen liet onverwijld de ministers waarschuwen, die zich naar het Elysée begaven. Ondanks de zorgen der geneesheeren, stierf de president om tien uur aan een aanval van beroerte. Minister-president Dupuy zond aan de prefecten en onder-prefecten bel vol gende telegram: .Met leedwezen bericht ik u het over lijden van den president der Republiek. Wees zoo goed alle mogeljjke maatrege len te nemen om de bevolking van het sterfgeval in kennis te stelten. De regee ring rekent op uwe waakzaamheid." De dood van den president werd om half twaalf in Parijs bekend en veroor zaakte groote ontroering. Er is geen enkel incident voorgevallenalles is rustig. In zjjne circulaire aan de prefecten, gelast de minister Dupuy hen, hunne potten niet te verlaten of zich er heen te begeven, wanneer zij met verlof zyn. Niets deed den dood van den presi dent voorzien. Hy verrichtte in de laatste dagen zijne gewone bezigheden endeed zelfs aan paard-rijden; alleen klaagde hy gisteren over zwakte in de beenen. Gisterenmorgen steeg hij niet te paard, maar nam kennis van de stukken, presi deerde den ministerraad en dejeuneerde daarna. Eerst omstreeks zes uur riep bij, na eenige besluiten onderteekend te hebbeu den heer Legall, directeur van zijn kabi net, zeggende: .Kom gauw, ik voelmjj onwel. Hy wankelde en bracht de hand aan het hoofd, zeggende: „Ik ben niet goed." Hy was geheel by kennis. De geneesheer Parangen majoor Hom- bert, die aan den dienst op het Elysée is toegevoegd, hielpen hem, doch daar de toestand niet beter werd, verlangde de president zyne vrouw en kinderen te zien. Mevrouw Faure kwam terstond. De lieer Dupuy verwittigde de overige ministers. De president nam een treffend afscheid van zijne familie en sprak minzame woorden tot het personeel. Hij gerankte om negen uur buiten kennis en gaf om 10 uur den laatsten snik. Eene beroerte was oorzaak van zyn dood. Op herhaald verlangen van de familie werd een priester geroepen, die den president kort vóór zyn dood de sacra menten toediende. Terstond na het overljjden werd de vlag van het Elysée halfstok geheschen. President Faure is in zijne studeer kamer onwel gewordenhij is om zoo le zeggen onder den arbeid door den dood getroffen. Hij ligt nu met over de borst gekruiste armen. Zijn gelaat is niet verwrongen en heeft eene vredige uitdrukking. Twee nonnen waken by den doode. De smart van mevrouw Faure droevig om aan te zien. Hot Ijjk zal hedenmorgen gebalsemd worden. De ministers zullen lieden morgen vergaderen om een besluit te nemen over de bijeenroeping van het congres voor de verkiezing van een nieuwen president. Men gelooft, dat de dag zal zyn Zaterdag. BINNENLAND. Het Vredes-Adres AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. De Keizer van Rusland, de Opperbe velhebber van een der grootste strijd machten, heeft, onder inroeping van Gods hulp, zijn stem voor don vrede onder de volkeren doen weerklinken en mogendheden opgeroepen om samen te beraadslagen over eene mogelijke ver mindering van den krygslast, waaronder alle natiën, en niet het minst de kleinere Staten, zooals Nederland, gebukt gaan. Aan afschaffing van legers en vloten valt in de naaste toekomst zeker niet te denken, en het blyft een schoone dure plicht zyn leven voor de verdedi ging van vaderland en haardsteden veil te hebben. Niettemin zouden vele logen vermeden kunnen worden, indien de Stalen de beslechting hunner onder linge geschillen onderwierpen aan de uitspraak van een scheidsgerecht in plaats van tot het moordend staal hun toevlucht te nemen. En nu William Stead, Engelands be kende journalist, ons uit Livadia de ly- ding bracht, dat innerlyke overtuiging Ruslands Keizer tot spreken drong, en hij niettegenstaande alle bezwaren, welke aan zijne plannen in den weg zouden staan, toch den hoogen moed gehad heeft om zijn ketzerlyk woord lot alle Regeeringen te doen uitgaan, en ons dus het vooruitzicht geopend wordt dat vele millioenen op de oorlogsbudgetten uitgespaard en de ver meerdering der volkswelvaart ten goede kunnen komen,is in ons de over tuiging gewekt dat wy thans niet mogen zwijgen, maar dat er van uil den boezem der natie een woord in weerklank op de roepstem van den edelen monarch be hoort uit te gaan. Ook in het buitenland is dit gevoeld en onder Stead's luiding heeft men niet stil gezeten, maar aanstondB een weldoor dacht plan gevormd om die mani festatie der volkeren zoo indruk wekkend mogelyk te doen zijn. Algevaardigden uit Engeland en Ame rika zullen zich te Londen vereenigen en vandaar zich naar alle groote hoofd steden van Europa begeven. Mannen en vrouwen uit verschillende landen zullen zich by hen aansluiten en zoo zal deze schare van strijders voor den vrede naar St. Petersburg gaan en voor den Czaar verschijnen als de tolk der over tuiging van alle natiën, dat vrede en recht heerschen moeten. Zelve ging onze geliefde Vorstin voor in Hare eerste Troonrede door een woord van ingenomenheid met het denkbeeld van den Keizer van Rusland te doen hooreo. Thans is het aan ons om te bewyzen, dat, evenals altijd, Nederland één is met Oranje en dat het ook ons ernst is met den wensch naar vrede. Welnu, daartoe is, het dat wy u de gelegenheid verschaffen. Adreslijsten zullen door ons in alle steden en dorpen ter teekening worden neergelegd. Een comité van vrouwen en mannen van verschillende richting vormde zich en zal vooc Nederland een woordvoerder aanwyzen, die de bewyzen uwer instemming met zich neemt om met de Delegatie uit alie landen Ne derland bij deze vredes-manifestatie Le vertegenwoordigen. Laat ons dus niet alleen staan, maar teekent, het geheele land door, ons adres in groote getale of zendt ons het bewys uwer adhaesie per briefkaart of naamkaartje toe. Al werd sla gevolg der conferentie niets anders verkregen dan dat het denkbeeld der internatio nale arbitrage meer en meer in toe passing werd gebracht, dan ware toch reeds onnoemelijk veel gewonnen. Doch wo durven meerder hopen. Het zwaard moge een macht zijn, aan ons om te toonen de macht van hel woord. Een bede om vrede en recht uit den boezem aller volkeren, tot de leiders en staatslieden der be- schaafde staten, kan haar uitwerking niet missen. En wat hiervan ook zijn moge, het voegt de natiën in elk geval een woord van dank tot den Keizer van Rusland te richten, die toonde haar druk te verstaan, en met dien druk deernis te hebben. Het Bestuur van den Nederland- schen Vrouwenbond ter Inter nationale Ontwapening. wijzigde reductie van die der eento 1000 l|h'er rcede io omloop) luidt aldua Aan Zijno Majesteit den geiser van Rusland. Sire Wjj onderirotnekendan, Nederlandsohe Vrouwen co mannen iiemrn vol earliied de vrijheid onion blfidcta dank uit te «preken voor uwer Majeateita edelmoedig optreden len gunite eener vermindering van krUgs- U«lcn en ter beveiliging van den vrede. wensch te uiten, dal do door Uwe Majesteit bijeengeroepen conferentie havorderliik ral zijn aan de vervulling van hw veriaogen naar ons bezielt! Het adrea ligt alhier ter teekening by den lieer Slothouwer, lloekb., Langeelruat. Afarltsfling van tol tan. Aan de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tol afschaffing van de rechten, welke de Staat heft voor het gebruik van wegen, kanalen, havens, sluizen en bruggen. Het ontwerp stelt voor om de heffing van de rechten, die, ontler welke be naming ook, door den Staat geheven worden voor het gebruik van wegen, kanalen, havens, sluizen en bruggen af to schaffen. De afschaffing zal ingaan met 1 Mei 1900, behalve voor de bruggen over de Mark te Slandaard-buiten, over den Dintel bij Stampersgat en in den weg van Dinteloord naar Willemstad en voor de militaire bruggen en sluizen te Muiden, te Naarden en bij het fort Uitermeer. Het tijdstip, waarop de afschaffing van elk dier bruggen en sluizen, in ver band mei loopende nietopzegbnre pacht overeenkomsten, zal ingaan, zal nader worden bepaald. Voor de provincie Noordbrabant zal met 1 Mei l'JOO de verplichting verval len tot verdere betaling aan den Slaat van enkele afkoopsommen van lollen in die provincie. Op de door don Staat onderhouden wegen, welker tollen op 1 Mei 1900 nog verbonden zyn voor rente en aflossing van geldleeningen, wordt de tolhcfflng afgeschaft op deo dag waarop de Staal de vrye beschikking over de tollen op die wegen verkrijgt, of, voor zoover op dat tydstip pacht-overeenkomsten moch ten loopen, by het einde dier overeen komsten door opzegging of tijdsverloop, te wetenop de wegen van Naarden naar Amersfoortde Bavoorlsche brug bij Amersfoort naar ArnhemHoeve laken naar het Katcrvcer (Zuiderzeesche straatweg) en Deventer over Zutphen en Winterswijk naar de Pruisische grens. Het offer, dat de Staatskas jaarlijks zal hebben te brengen voor de afschaf fing der Rijkstollen, met inbegrip van de thans nog voor geldleening verbon dene, bedraagt f608,050, waarby nog komt gedurende ongeveer 8 jaren de uitkeering voor leeningen, gesloten voor enkele wegen, tot een bedrag van onge veer f50,000. Hiertegenover staat, dat 264 tolhuizen, met tolboomen en bijboomen, niet langer behoeven te worden onderhouden, het geen eene jaarljjksche besparing geeft van f32,672. In het Utrechtsch Provinciaal Comité voor de Vredesmanifestatie heeft o. m. zitting Mgr. G. M. Jansen, vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht. De N. K. bericht, dat door den Limburgscheu boerenbond ruim f 2500 is verdeeld onder hen, die het minst in staat waren, de verliezen van den jongsten hagelslag te dragen. Naar bericht wordt, zijn de be sluiten van Ged. Staten van Noord- Brabant tot goedkeuring van de raads besluiten van Tilburg en Helvoirt (sub- sidión ten behoeve van vrywiliigers voor de militie) sis slrjjdig met de wet ver nietigd- Knoeierijen bij de keuring voor de militie. Men schrijft aan de N. B. Ct.: .Het schijnt, dut wel de keuringen lotelingen voor de nationale militie te Gronin- groote knoeierijen zijn gepleegd, waardoor verscheidene personen voor den militairen dienst ongeschikt zijn verklaard. Door den brigade- landant der marechenuóe te Hoogezand en den rijksveldwachter Nieboer, mede aldaar, is treog onderzoek ingesteld en verscheidene personen zijn in deze zaak verhoord, die, door tnsschenkomst van eenige niet in den besten staande lieden, die er le Groningen een z.g. informatiebureau op nahouden, voor de nationale militie xjjn afgekeurd, en waarbij erge kooeiargu zjjo tan 't licht gakomen. Er moeten reeds personen, wier zoons zich vrijgeloot htdden, maar thans voor den dienst zullen worden aangewezen, omdat anderen op bovengeuotmde wjj ze werden afgekeurd, zich schriftelijk lot den minister van oorlog gewend hebben, om alsnog een onderzoek le doen plaats hebben of de poraonan, die reeds voor den disast zjjn afg-Aeard, werkelijk aogoschikt sjjo voor den milutiren dienst. Omtrent de knoeierijen b(j de keuring voor de militie wordt uil Hoogezand nader oen de Tel gemeld ,'t Had reeds do aandacht van velen gatrok- afgekeurd i gebreken hadden en er jongens b|) waren, sterk en krachtig, in éen woord kerels als hoornen. De ouders der zonen, die voor deze afgekeurden inocilen invallen, hadden reeds voor enkelen horkeuring aangevraagd, doch met succes wa» dit onderzoek mei bekroond. Eeo van lloo, Islmg v Ireng onderzoek. De sêe en een rjjksveld- ok van de hun opge- joage"- »idr.g, h vrjj kroot kloppingen le bezorgen, door hun eeo lepel vol bruto vocht in te geven. De uitkomsten waren schitterend en de patiënten moeten allen leu reeds bekentenis hebben afgelegd en dit tnui«je cal zeker geen kort staartje hebben." Uil dit geval bljjkl, dunkt ons, opnieuw over tuigend, dat de liefhebberij voorde kazerne is, dan door do voorstanders vsn persoonlijken dienstplicht werd uitgebazuind. Aan het Handelsblad wordt geseind .De contróleur te Melaboch meldt, dat Toekoe Oemar den lOn dezer in het gevecht bij Melaboch gesneuveld is. Zyn lijk is overgebracht naar Pasirraogat, waar Toekoe's moeder begraven ligt." De minister van Koloniën heeft zich gisteren voormiddag naar het paleis der Koningin begeven ten einde aan de Ko ningin persoonlijk mededeeling te doen van den inhoud van het heden ontvan gen telegram, betreffende de krijgsver richtingen in Atjeh. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. In deo ouderdom van 67 jaren is le Kopenhagen, waar hjj herstel ha zocht voor de kwaal, welke hom ondermijnde, Zaterdag 4 dezer overleden de heer N. J. M. Schelfhout, Ontvanger der Rjjks directe belas- Woeoadagmiddag ontstond io eene woning achter „Amicila" een binnenbrandje, welke echter spoedig werd gebluscht, Ter waarschuwing diene, dal elke hond, die niet van den belasiingpeoning 18911 is voor zien, wordt opgepakt en eenige dagen in ver pleging wordt gehouden. Wil men zijn trouwen huisvriend dan terughebben, dan heelt men boven de belasting oog de kosten te betalen. Burg. en Welh. van Amersfoort zijn voor nemens, Maandag J7 Febr. n.s.. des voormid dags ten elf nre, ten Roadhuize bjj openbare inschrijving enn te bestedenhet bouwen vin de gemeente-gasfabriek met annexe werken. Bsstok, waarop aanwijzing is vermeld, metlee- kening ad 13.50 ter secretarie verkrijgbaar. Leunden De Boerenbon t alhier hield Don derdag jl. weder eene belangrijke vergadering. Eenige leden waren van oordeel, dal he wenscheljjk wae om oog langer met den Cen- Iralen Bond le Utrecht aangesloten te blijven, dooh een voorstel daartoe in stemming gebracht werd met meerderheid van stemmen verworpen, zoodat de Bond alhier met die le Utrecht blijft aangesloten. Vervolgens werd voorgesteld om een en ander aan te koopen ook pootaardappelei waarvan een groote hoeveelheid zal besteld worden, alsmede laaihaver, enz. Tevens werd besproken, dat de vierde levering lijnkoeken, dlc vóór 16 dezer had moeten verzonden worden, volgens contract een geduchte korting cal onder- Baars. De voorloopige den woningbouw is, volgons de N. B. Cl., met hare plannen gereed gekomen. Spoedig aal hoogstwaarschijnlijk in hst gebouw van de Ger. Jong. Vereen, oene algemeene vergadering be legd worden, waartoe o. a. ook zullen werden oilgeooodigd het Dageljjksob Bestuur dezer ge meente en het Bestunr der ard. Baam van de Maatschappij lol Nut van 't Algemeen. In de Woensdag j',1. gehouden raadsver gadering ia benoemd tot onderwijzer aso do school op de Ooslerheide de heer R. "sppard. Zalk bij Zwolle. Hilvarazua. Zondzgavond hzlflwaalf ont stond, door het rallen i brand io deo tapijt- en beddeowinkel Heer Vermeulon, in dg Koningstraat, hoek Neuweg, welko door de politie mot vier em- mera water werd gebluscht. Ongeveer 1 uur bleek eebter, dat de brand oiet goed gebloscbt was en moeel de politie opnienw hulp rar- leeoen. Nu meende men er zeker van le zün, dat alles uit was docb om 8 nor stond bet ge heele buis in brand en is tiles in vlammen opgegaan. Er werd niets noemenswaardig gered. Hel huil, toebeboorende aen den Heer C. Vennis, was, evenals de inboedel, verzekerd. - De telepboondienst vin hel Centrasl-bu- reau der Ned. Bell-Telephoon-Muttinippjj bjj bel Stationsplein alhier is overgebracht naar het nieuwe bureau in de Korenstraat. Dit is door de Directie ingericht voor de aansluiting van een veel grooler getal gcabonneerden dan op hat ouda bureau mogelijk was, terwtjl in TsrtehUlMde richtingen ondsrgrondsche kabels peadrtft, dis verbetering van dtoo weg soo tegengaan door daarop vuilnis, enz. te werpen. Besloten werd lot publieke verhoring van eenige perceelen heideveld. De le auppl. begrooting voor 1899 werd vast gesteld. Enkele uilgaven, welke de begrooting deden orerachrjjdcn, werden goedgekeurd, zooals die van den koperelager, den smid en den limmer- Breedvoerig werd gesproken over de vraag der erlgooiers voor medobeheer van buone eigendommen. De Raad kon zich hiermede wel vereenigen, en zal de zaak op Stad en Lande steunen. Aan J. Wortel werd eene belooning toege kend voor bet planten van boomen. Werd medegedeeld, dat de nienwe lantaarns zjjo geleverd on spoedig zullen geplaatst worden. De inlijving voor de militie is bepaald op 10 Maart. De gemeente-secretarie zal voortaan be halve des nam. van 3—7 uro ook geopend iga des vonrm. van 10-13 nre. Nyberk. Met ingang van 1 Maart a. s. is aan de R, K. School alhier als onderwijzer benoemd de Heer Mulder van Nijmegen. De heer C. Tap, onderwijzer aan de 3e openbare school alhier, heeft eene benoeming ontvangen en aangenomen naar eene openbare school le Weesp. Dinsdag jl. viel, onder het verrichten der werkzaamheden aan de verbouwing van een huis aan hel Ooslereind alhier, den metselaars knecht r. D. een pan van het dak op het hoofd, waardoor een bevig bloedende wond ontstond, Heelkundige hulp werd ingeroepen. Potten. De arbeider M. Simon Hl. alhier, was Zaterdag jl. druk bezig met bet hakken van slobben; hjj deed daarbij een verkaarden slag, tiof zjjo voet waarmede bjj de stub ste vig hield, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel lot het been in twee deeleo werd gespleten. Per rjjluig werd hp naar Dr. Haentjens gebracht, die hem heelkundige hulp verleende. Een klein meisje von omstreek» 1 jaar, te Bjj8tereo, liep Dinsdagmorgen te epelen met een scherf oerdewerk. Zjj bed het ongeluk te vallen, waarbij de scherf haar zoodanig in het voorhoofd drong dat daardoor een vrjj diepe wonde ontstond van omstreeks 6 centimeter lan;. Er is geneeskundige holp bjj ingeroepen. Barnereld. Als eene bijzonderheid kan wor den medegedzeld, dat op do hofstede .Vinke- laar" onder deze gemeeole, bewoond door den landbouwer H. de Bruin, een peppelboom slaat, waarvan de stam een omvang beeft van niet minder dan 4.63 M., terwjjl op dezelfde hofstede twee eikeoboomen aanwezig zjjn, die elke een omvang hebben vu 3.43 M. De dikte, die de peppel heeft, moet zeer weinig onder die soort hoornen voorkomen. In de raadsvergadering vu Dinsdag was ingekomen een missive vu de Spoorwegmaat schappij .de Veluwc", waarin namens den Minis ter gevraagd wordt om bjj overneming vu deo tramweg Njjkerk-Baraeveld—Ede door het Rjjk de zelfde faciliteiten aan deo Staat te ver- leenen, die au de Spoorwegmaatschappij zijn toegestaan. Besloten wordt au het verzoek te voldoen. Apeldoorn. Zondag ia in du hnlpwiokel dor rjjwielbudeiaara Gebroeders Versloeg, in Looi aan alhier, door hel indrukken vu een rail, ingebroken en zjjn een aantal ondardaelen en uder materieel ontvreemd. Een gedeelte daarvan is teruggevondu op eu stnk Und buiten bet dorp. Da Jo-üile doel ondorzoik. Veonendaal. De Heer M. W. vu de Waal Ra-, uil Rhenen, heelt bier met eenige andere hoeren een groot terrein aangekocht to de onn.:ddeUjjke nabijheid vu het atatioo vu den Hollanüschu Spoorweg, tuelnde aldaar eone industrieels onderneming te vestigu. Kerknieuws. benoemd li heer A. Isfordiuk, lol paslc_. Weleer w. heer G. H. W. Roelofe. tot kapelau In de parochie van den H. Jacobus du Meer dere le Enachede du Weloorw. heer J. A. O astreen, en lot aiaiatul U Hnurioo du Welurw. heer R A. vu Beuwjjk.

De Eembode | 1899 | | pagina 2