Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No 27. Zaterdag 30 September 1899. Dertiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld. Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnomsntsprijs per dria miudm Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummers f 0,05. BureauBr eedestraat, E 349. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der AdvertentUm Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer- 0.06 o uiterlijk Vrijdagavond Bij dit nummer behoort Een jubilé. Voor het eerst Tiert De Eembode zijn jubeltij. Heden herdenken wij met bly gevoel in 't harte den dag waarop vóór twaalt en een half jaar ons Blad in de perswereld zijne intrede deed en een be scheiden plaatsje verzocht in den huise- lijken kring. En, wjj moeten het dank baar erkennen, het vond gereedelijk ge hoor. Sinds dien gedenkwaardigen dag is het in zoo menig gezin een vriend des huizes geworden een vriendschaps band is aangelegd, die steeds hechter wordt, getuige de oprechte belangstelling, die wij van zooveel zijden gestaag mo gen ondervinden. Met de katholieke banier opgeheven is „De Eembode" voor het publiek ver schenen, en zijn doel omschreven wij o.m. in deze bewoordingen „Ons doel is, de voornaamste maat schappelijke vraagstukken van den dag uit een godsdienstig oogpunt te behan delen, de politieke gebeurtenissen in dienzelfden geest te beschouwen en tevens onze lezers van de belangen van hun eigen district op de hoogte te houden. ,Er zal steeds gezorgd worden voor een boeiend feuilleton, waaruit streng alles zal geweerd worden, wal eenigszins ongodsdienstig of zedekwetsend is, zoo dat ieder huisvader ons Weekblad met het volste vertrouwen aan zijne huisge- nooten in handen kan geven." Zonder vreeze voor tegenspraak dur ven wij thans vragen hebben wjj woord gehouden? Hebben wij niet steeds ge streden en geijverd voor alles, wat heilig is en goed? Hebben wij, voor zoover onze zwakke krachten reikten, dale niet altijd ten dienste gesteld tot eer van God, van onze Moeder de H. Kerk, en tot heil der maatschappij? Men moet weten, wat het zeggen wil het gebied derpers te betreden, om slechts eenigermate te kunnen beseffen, welk een taak eener Redactie op de schouderen rust. Telkens geroepen tot strjjd, soms harden, feilen strijd, kan alleen de gedachte aan God en ons recht den wellicht wan kelenden moed opbeuren tot grootere krachtdan, helaas meent soms de lezer hartstocht te ontdekken, waar het gemoed des schrijvers met weemoed is vervuld, maar hij troost zichaan God het oordeel 1 Onze beloften getrouw, zullen wij ons daarom blijven beijveren onzen lezers te bieden, wat slechts eenigszins van een Weekblad kan verlangd wordenmaar vooral zullen wij door godsdienstige, stich tende lectuur zooveel doenlijk aan onze ver hevene roeping trachten te beantwoorden. Met een gevoel van oprechten, harte- lijken dank aan onze lezers voor de bij voortduring zoo ruimschoots geschonken bewijzen van genegenheid en trouw, zul len wij onzen wel moeilijken, maar toch ook dankbaren arbeid, onder de schulse der Goddeljjke Voorzienigheid, met liefde bereidvaardigheid voortzetten, in de overtuiging, dat Gods zegen er op rus ten zal. De Rkuactie. VERKIEZING voor de Provinciale Staten. Woensdag 4 October aanstaande moet de vacature worden voorzien, welke de Provinciale Staten van Utrecht, door bet overlijden van het katholieke Statenlid, den heer Jhr. mr. W. i. M. h van Oud-Amelisweerd, in het kiesdistrict Amersfoort, is ontstaan. Aan dezen vacant geworden Statenzetel zijn echter omstandigheden verbonden, die wij nuttig achten thans nog eenmaal in herinnering te brengen. Toen de heer M. van Beek reeds een vijftien tal jaren ons district op uitne mende wijze in de Staten van Utrecht had vertegenwoordigd, werd de heer Bosch, toenmaals afgevaardigde voor het kiesdistrict Utrecht in de Staten, en te- lid van Gedeputeerde Staten, in dat district uitgeworpende samen werking van Katholieken en Anti-revo- lutionnairen had ten gevolge gehad, dal de liberale meerderheid in de Staten in anti-liberale werd omgezet, en daar- werd de heer Bosch het slacht offer. Maar de nobele houding van den heer M. van Beek, die zijn zetel in de Provinciale Staten aanstonds beschikbaar stelde, maakte dat de heer Bosch ook als lid van Gedeputeerde Stalen voor de Provincie behouden bleef. Wanneer men zich nu deze nobele daad herinnert, dan zal het niemand verwonderen, dat vooral bij deze te houden verkiezing de heer C. T. van Beek, die mede een zeer geschikt per soon is om als Statenlid te fungeeren, van verschillende zijden onder de Katho lieken als candidaat werd aangewezen. Doch niet alleen, dat men door nobele daden te waardeeren, zelf nobel han delt, maar ook om redenen van persoonlijken aard is de candidaat alleszins aanbevelenswaardig. In zijne be trekkingen van lid van den Gemeente raad, als heemraad van het waterschap De Eem, Beken en aankleve van dien, als lid van het waterschap De Slaper dijk en van het waterschap De Haar, heeft hij zich kundigheden verworven, die hem als lid der Provinciale Staten van groot nut zullen wezen. Bovendien is hy ook met den landbouw ten zeerste bekend, iets wat voor ons district op prijs zal gesteld worden. En zeker is, dat de heer C. T. van Beek, als volkomen onafhankelijk man, ook met onwankelbare trouw de algemeene belangen van ons district be hartigen zal. Eere daarom aan deR. K. Centrale Kies- vereenigingzij heeft eene verstandige keuze gedaan. Te meer nog verheugt deze ons, omdat ten duidelijkste bleek - de heer C. T. van Beek werd bij acclamatie tot candidaat ge steld welk een geest van eenheid en oprechte samenwerking onderling in onze CentraleKiesvereeniging bestaat. Daarover mogende katholieke kiezers in ons district zich van ganscher harte verblijden, want daarin ligt de eenige grondslag van suc ces bij verkiezingen. Katholieke kiezers, de katholieke zaak en de eer onzer party vragen dus drin gend uwen trouwen steun by de stem ming op Woensdag 40ctober aanstaande. Komt dus allen zonder uitzondering ter stembus, dan geeft ge niet alleen een bewijs, dat ge vertrouwen stelt in hen, die na rijpe overweging met eenparige stemmen den meergenoemden candidaat gesteld hebben, maar ook, dat ge er prijs op stelt, dat een Slatenzetel, welke tal van jaren door voortreffelijke katho lieke mannen werd ingenomen, opnieuw door een man uwer waardig zal bezet worden. Wilt daarom als één man stemmen op den heer C. T. van Beek. Zi. Naschrift. Thans nog een enkel woord om het bedrijf te ontmaskeren, dat te Amers foort in zake de Statenverkiezing is af gespeeld. Alvorens echter daartoe over te gaan, achten wij het noodig er op te wyzen, dat de verhouding der anti-liberale partij in de Provinciale Stalen van Utrecht thans is!8 Anti-revolulion- tn, 6 Katholieken en voormelde vacature. Tot juist begrip der zaak zij hier tevens vermeld, dat al deze anti- revolutionnaire Staten leden hunne ver kiezing uitsluitend aan den steun der Katholieken te danken hebben. r zou men meenen, dat bij de thans bestaande vacature in de Staten de anti-revolutionnaire partij zonder eenig voorbehoud de gelegenheid zou aan grijpen om tot de verkiezing van den door otue R. K. Centrale Kiesoereeniging gestelden candidaat mede te werken. Maar wie zoo dacht, kent deze politieke vrien den niet. Met verbazing zal men dan ook zeker kennis nemen van het volgende schrijven, hei welk aan het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging werd gericht, luidende Dc Centrale Anti-revolutionnaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" in het dialrtct Amersfoort heelt in hare vergadering fan gis teravond (19 Sept.) besloten zich nog heden lol u te wenden, wal zjj dan ook bjj dezen doet, om u naar aanleidiog van een in verband tot de door n gestelde candidatuur voor de a. a. verkiezing Prov. Stalen, bescheideniyk de na volgende vraag te (atellea, waarop zjj gaarne, zoo mogeiyk nog vandaag, een afdoend schrif telijk antwoord wenschl te ontvangen. De vraag ia dezeol u, voor 't vervolg, wan neer het een vacalnre der Anti-revolnlionoairen geldt in de Prov. Stalen of in de Tweede Kamer bereid zjjt als kiesvereeniging, ala georganiseerde partjj, den candidaat, die alsdan door de geor ganiseerde anti-revolutionnaire party zal worden gesteld, onvoorwaardelijk over te nemen Wordt door u hel door ons hierop gewenschte antwoord vandaag of morgen schriftelijk ge geven, dar ia hel bet bealuit van voorn, kiesver- liging de randidaluur v in llee Lettende op het leeuwendeel, de an- ti-revolutionnaire party by Stulen-ver kiezingen toegewezen, zou men deze vraag onbeschoft moeten noemen maar het Bestuur der R. K. Centrale Kies vereeniging, aan dergelijke onhebbo- lykltcden van die zijde gewoon, meende op het schrijven het volgende te kunnen en te moeten antwoorden keo lijj lint umdiduuMHIen en do verkiezingen voor do Provinciale Blaten en de Tweede Kamer; l.iurbjj .lellende op de zetels door uwe pnrljj Op dien grond meenen wjj van uwe kiesver eeniging te mogen verwachten, dal zjj hjj de en tot z|jne verkiezing medewerken, Om het recht der R. K. Centrale Kiesvereeniging onaangetast to laten, kon het Bestuur dier vereeniging niet en wilde, al kon het, in geene declen verder gaan. Maar moest de anti-revo lutionnaire Kiesvereeniging met dit te gemoetkomende antwoord niet tevreden zyn. vooral ook met het oog op de houding, welke de R. K. Centrale Kies vereeniging in het verleden tegenover hare kiesvereeniging steeds aangenomen had De anti-revolutionnaire Kiesvereeni ging dacht er anders over. Op den dag der candidaalstclling ontving de secre taris onzer R. K. Kiesvereeniging een schrijven, waarin omtrent twee uitdruk kingen nadere inlichtingen werden ge vraagd. Wal verstaal u door de uitdrukkingmet uwe kiesvereeniging mede te werken bj) hel candidaatslellen enz.? voorwaardelijk overnemen (zooals ondergoteekenden liet vroegen) den door ons alsdan gestelden candidaat of bedoelt u dat die candldaatslelling in over leg met en onder goedkeuring van uwe kies- treeniging door aas moet geecliiedon? Wat verstaat u door de uitdrukking.' .daarbij lellende op de zetels door uwe party bezet'' 1 oell u met de uitdrukking.de zetels uwe partij bezet", alleen die zetels door in bohoorendn tot de georganiseerde Aoti- revolalionnaire party, of ook die zetels door behooreod lot de Anli-revolulionnairen echakeering, builen de georganiseerde Hierop behoeven wjj ten zeersle nog een a/doend antwoord, liefst voor 66n uur, am by vrediging den heer C. T. van Beek te kunnen De verregaand brutale eisch werd dus gesteld dal de R. K. Centrale Kiesver eeniging hare zelfstandigheid geheel moest prijs geven en zich onvoorwaar delijk plaatsen onder de bevelen van de Anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dit district. En wat dit zeggen wil, bleek nader uit eene persoonlijke bespreking tusschen leden van de besturen der Anti-rev. en de R. K. kiesvereeniging. Van de Katholieke kiesvereeniging werd verlangd wat trouwens in dit aange haalde schrijven daghelder ligt opgeslo ten dat de R. K. Kiesvereeniging zich verbinden zou vrij spel te laten aan de fractie-Kuyper in ons district om bij een eerstvolgende verkiezing ook voor de Tweede Kamer den heer Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck door een Kuyperiaan te doen vervangen niet alleen, maar bovendien onvoorwaardelijk daar aan mede te helpen. Natuurlyk zou de heer de Beaufort, burgemeester van Leusden, van zelf ook aan dc beurt komen om door een Kuy periaan vervangen te worden, als men onvoorwaardelijk over de R. K. Centrale Kiesvereeuiging beschikken kon. Wy vragen Kan 't brutaler Maar bovendien is de cisch allerdwaast, want alleen de R. K. Centrale Kiesvereeniging kan dergelijke besluiten nemen. Doch gesteld dat aan het Bestuur de bevoegd heid daartoe was gegeven, dan ware de gcstcldo eisch toch al to verwaand en vermetel om daarop verder in te gaan. Het Bestuur gaf dan ook slechts dit korle inuar waardige antwoord Naar aunlmdmg van uwa iniaalava van beilan hebben wy de eer u Ie heriehlen, dat wy niata Is voegen hebben tij) onzen brief van 10 dezer deze is duideiyk genoeg. Dit antwoord heelt blykbaar niet bevre digd nu de R. K. Centrale Kiesvereening geen politieke reptiel vurlangde te zyn van de anti-rev. kiesvereeniging is niet do heer C. T. van Beek, maar zyn tegenstander door do Anti-revolution naire kiesvereeniging candidaat gesteld. Ten slotte zy nog onder de aandacht onzer lezers gebracht, welk (ten laag hartige rol de Anti-revolutionnaire politieke vrienden by de candldaat slelling hebben vervuld. Toen bekend werd, dat van liberale zijde geen candidaat zou worden gesteld, haal den eenige anti-rovolulionairen, on der wie vrienden van het Bestuur hun ner kiesvereeniging, de vriendschapsband nauwer aan met een paar bekende katholieke oppositiemannen, en wisten den heer Nefliens te bewegen een can didatuur aan te nemen. Over de treurige houding van den lieer Nefkens in deze wenschen wy echter geen woord meer te wisselen, maar het gluiperige, verraderlijke werk, uitguande van anti- revolutionnairen, moet voor het voet licht worden gebracht. Als er slechts één katholiek tot candidaat werd ge steld, dan zou er voor de Anti-revo lutionnaire kiesvereeniging niets te eischen zijn geweest, maar als er twee Katho lieken tegenover elkaar werden geplaatst, dan kon naar hartelust in troebel water worden gevischt en uitgebazuind, dat de katholieke party toch ook in zichzelve is verdeeld. Hierbij zullen we ons thans be palen, als het nader noodig biykt kan er meer worden gezegd. Aan de kiezers blyve nu het oordeel 1 BUITENLAND.

De Eembode | 1899 | | pagina 1