Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No, 50. Zaterdag 10 Maart 1900. Dertiende Jaargang DE EEMBODE voor Amersfoort. Apeldoorn. Baarn. Barneveld. Blaricum. Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden. Nijkerk, Soest. Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie meenden i Franco per post Afzonderlijke f 0,40. f 0,05. BureauBreedestraai, E 349. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging 0e Eembode. Prije der Adrertentitn Van 1 lot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer- 0.05 IVirre,|KmilenlifD en AilverlroliPn moeien uiterlijk Vrijdagavond Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. VERKIEZING voor den gemeenteraad. Zooals we reeds meldden, is, wegens het bedanken van den heer Mr. F. D. Graaf Schimmelpenning, in den gemeen teraad eene vacature ontstaan, lot welker aanvulling op Dinsdag 13 Maart a.s. in hel derde district eene stemming moet gehouden worden. Ten opzichte van deze verkiezing heeft de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde," als gewoonlijk, een zeer ver standig besluit genomen. Uitgaande van de gezonde stelling, dat iedere partij naar billijkheid in den Raad behoort vertegenwoordigd te worden, meende zij terecht, nu een raadzetel, door een anti-revolutionnair ingenomen, vacant was geworden, niet passender te kunnen doen dan den heer N. Veis Heijn, tot haren candidaat te proclaineeren. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat dit besluit algemeene instemming vindt, als men daarenboven in aanmerking neeml, dat de heer N. Veis Heijn, sinds jaren hier woonachtig, als eerzaam burger en man van zaken algemeene achting ge niet. Eenparig is men van gevoelen, dal .Recht en Orde" een gelukkige keuze heeft gedaan. Op de kiezers in district III rust nu de gewichtige taak de verkiezing van dezen candidaat te verzekeren. Maar daartoe behooren alle krachten te wor den ingespannen. Mogen daarom de kiezers trouw hun plicht doen en eenparig stemmen op den heer N. Veis Heijn. B. Est stembureau Koestraat ia geopend ran s voormiddag» 8 uur tot namiddags 6 uur. Het Binnenhof is weer het worstelperk, waar de parlijen schrap legenover elkander staan. Zal Nederland bukken onder het sehool- dwangjuk? Zal de wet onnoodig en brutaal ingrijpen op het oude natuur recht der ouders, en de hoogmoedige Staat allen ter verantwoording eischen? Wat povere redeneerkunst is deze: een betrekkelijk groot getal (eigenlijk 10 pet. van de geijkte opgave) kinderen verzuimt de school, derhalve moet leer plicht ook de andere kinderen treffen. Dat is de dwingelandij van een Cham berlain tegenover Transvaal, en, hem geljjk, blijven de leerplichters voor de argumenten hunner tegenstanders doof. Zij vertoonen lichtbeelden, die evenwel den toestand niet weergeven. Leerplicht zou de misdrijven verminderenmisschien hengelt het ergens een genie op, als het genie maar niet blijkt een afbreker te zijn, of een clown der wetenschap! Houden die wijzen hun toekomst- mensch door de school af te leveren, voor een Adam maar vóór zijn val Hoe rijmt daarmee, dat sedert 1878, na uitbreiding van 't onderwijs, de kos ten voor '1 gevangenwezen stegen en er soms geen plaats open is in de gevangenis. Waar 't verborgen genie te zoeken, weten we niet, wel weten we, dat het aantal krankzinnigen toeneemt. Waarheden als koeien, maar waarheden. Laten we, ten gerieve onzer lezers, ook op de worstelaars het hun toekomend licht doen schijnen, ünze beperkte ruimte evenwel noopt ons die mannen bij groepen Ie plaatsen. Vooraan en voorop is Ur. Schaepman. Hioft de Minister hem ingepakt, dat hij de gewetensvrijheid in de wet gewaarborgd acht V Wil de Doclor op zijn beurt den Minister in pakken, door den eiscli van ruimst moge lijke vrijheid der ouders in de keuze der school voor hun kinderen (i. a. w. rechts gelijkheid voor de bizondere school Maar dit hapt de Minister zeker niet. Dat hinken op twee gedachten brengt den Doctor in geen benijdenswaardige positie. Dan verstaat .Vlr. Travaglino beter zijne taak als katholiek afgevaardigde. Zijn beroep op 't oude natuurrecht der ouders, zijne verklaring, dat de adres beweging tegen Leerplicht is een spon tane uiting, stempelen hein tot tolk der overgroote meerderheid onzer Katho- Een lovend woord aan de heeren van den Burch van Heemstede, Harte en Vermeulen voor hun kloek verweer I 't Borgesius-ontwctp wordt bestreden door de Anti-revolutionnairenvolgens Dr. Kuyper is hel voor hen absoluut onaanneembaar. We noemen onder hen de heeren Brummelkamp, Malefljt enz., maar vooral de groole goden Mackay, Savornin Lobman, Kuyper. De laatste wees de eigenlijke bron aan van Leer plicht in de beginselen van 1789, daar uit volgde dit: het kind eerst aan den Staal, daarna aan de ouders. Ziedaar de bestrijders, we mogen bij hen voegen de liberale heeren Basterl, die hel ministerieel staketsel danig havende, en Pijnappel, die het ontwerp niet Nederlandsch in aar Pruisisch noemde. Het dwangjuk te helpzn opleggen, hiertoe waren de overige liberale en radicale sprekers bereid. De heerTijde- man stak den Minister een pluim op den hoed, en van Gilze scheen tot in zijn hart geroerd. De heer Kerdijk had een goedkeurend knikje voor Dr. Schaep man, wegens diens bewering, dat de Leerplicht met gewetens-vrijheid zeer wel bestaanbaar is. De liberalerij uitle haar welbehagen met dit ontwerp, ja, er kleefden vlekjes aan. maar ze waren misschien weg te nemen. Minder te vreden was de heer Ketelaar, die voe ding en kleeding voor de arme sehool- loopertjes wenscht. De minst talrijke partij maken de socialisten uil, maar hun woordvoerder mr. Troelstra was bizonder breedsprakig. Dat voor hem dit ontwerp niet genoeg gaf. nemen we aan, maar 't strekte toch om de socialistische beginselen uit te breiden. Ziedaar de groepende volledigheid vordert, dat we de eischen der socia listen opnoemen voeding en kieeding der arme schoolkinderen. Nog een paar aanstippingen de heer Harte vroeg, indien ooit dit ontwerp wet zou worden, of dan de onkosten, die de uitvoering van Leerplicht zal opleggen, aan het bizonder onderwijs ten volle zouden vergoed worden. Dr. Kuyper deed de vraag of de Minister, om de wet te doen aannemen, het ge wicht zijner portefeuille in de schaal wenschte te werpen. Of het Centrum hierin aanleiding vond om de rede van eerstgenoemde Subtiel, die van laalsgenoemde te vèr- en te hooggaande te noemen, 't is door ons niet achterhaald kunnen worden. Zijn de neuzen geteld? Dr. Kuyper vreesde dat het zou worden 53 vóór de wet, 47 (de gehe'ele rechterzijde met de heeren Bastert, Pijnappel en De Visser) tegen en de beslissing in handen der socialisten. Is deze gissing juist, dan neuriën de leerplichters reeds bij voor- Wanneer hel kindje binnenkomt." Een Zondagskind zal het monstertje niet zijn, al zorgt de Minister voor soep- bedeeling en kleertjes op 't platte land tot de klompjes inkhiis. De socia listen aldus voor een goed deel over de toekomst vnn Nederland beschikkende Nog een geval is denkbaar de socia listen onthouden zich, ol enkele voor standers ontbreken bij het appi-1, en de stemmen van de heeren Borgesius en Lelj, die ook kamerleden zijn, hebben beslissende kracht. De ministers als sloeproeiers eigen sloep binnenslepende I De Minister, toen hij aan 't woord kwain, moest wel erkennen, dat de verkla ring van Dr. Kuyper4(i stemmen zjjn tegen 'l ontwerp, een vreemd verschijnsel is. De konkhisie lag echter voor de hand de Itegeering levert anti-nationaal werk. Die natuurlijke konklusie maakte de Minister niet, wel verklaarde hij, dat liet Ministerie hier homogeen is, d. w. z. valt hel ontwerp, dan valt de Regcering mee, wat waarlijk geen algemeene ramp behoeft te veroorzaken. De socia listen weten het nu, dut zij ministers kunnen redden of afmaken. Dat de heer Borgesius enkele zijner tegenstanders met elkaar of wel zich zelf in tegenspraak trachtte ie brengen, is duidelijkmaar hij noemde toch zijn ontwerp, waartegen bijna 11 '10 adressen zijn ingediend, menschelijker wijze geen volmaakt werk. En wat averechtsche voorstelling is het, dat de liberalen nu volstrekt niet meer strijden tegen de bizondere scholen, terwijl toch dit ontwerp voor velen dier scholen een onhouiiliaren toestand schept. Tegenspraak en luchthartigheid spreken uit dit ministeriëel verweer. Met gemoedsbezwaren was rekening gehoudenZijn nu met deze verzeke ring de argumenten van hen, die ont kennen, dat het ontwerp ze voldoende wegneemt, omgeblazen Luchthartig noemt zelfs de Telegraaf 's ministers omspringen met het groote beginsel Leerplicht is gevaarlijk voor het ouder lijk gezag, de kwestie, waar de grens ligt der staatsbemoeiingen is nog niet wetenschappelijk opgelostWelnu, laai Vader Slaat dun hier den ouden regel gedenken in tlubiis absline, in twijfel achtige zaken past onthouding. Behendig ondervangt mr. Borgesius de voedings- en kleedingskwestie der socialistende tegemoetkoming volgt wel, wanneer de verzuitnlijslen de arinoe en den nood aan het licht brengen. Happen nu de socialisten toe En hoe lief poseert hij tegenover niel-gesubsidi- êerd bijzonder- en het huisonderwijs, desnoods wil hij daarvoor wel 't getal leervakken verminderen, en door grooter subsidie wil de Regeering zorgen, dat de bizondere school niet in slechter con ditie komt. Moeten we hier denken aan den kin derboom, waaruit deze Minister zjjn ontwerp lot alle parlijen laat toezingen Pluk mij ik zal altijd zoet zijn! Maar de Clou is echter de wegdam- ping der schooldeugden, waaraan de wel tol heden officieel vasthield, ja, ook Borgesius hecht aan die christelijke en maatschappelijke deugden een onderwij zer, die zich aan de oudere ethica ver grijpt, o. a. verdedigt:eigendom is diefstal, zelfmoord is geen kwaad, wordt ontsla gen. Maar al verzwakt misschien mettertijd de nieuwe ethica, een en ander wat vroeger voor levensbeginselen gold, de Borgesius-wet is o. m. een spierverster- ker. Leerplicht, met aankleve van dien, brengt in den toekomst-mensch den geest van orde, tucht en onderwerping, en zonder Pruisische soldaten van de Nederlanders Ie willen maken, mogen onze landgenooten wel een beetje gedrild worden. Een echt kazerne-argument! Uit het erop gevolgd debat blijkt niet, dat du minister maar één tegenstander bekeerd heeft. Toch kan hij het pleit winnen, als hij de socialisten heelt inge palmd maar dun heeft hjj geen natïo- naai werk, wel liberaal-parlij-work gele verd. Want de Regeering vergete het niet, bij de verkiezingen van 1897 waren hij mekaar geteld en niet door de dislriksverknipping versnipperd de meeste stemmen op anti-liberale kandi daten uitgebracht, waarvan dit het tast baar gevolg is, dat de Kamermeerderheid niet vertegenwoordigt de meerderheid der kiezers. Zonder dit brandmerk treedt het ontwerp niet in het levenslicht. BUITENLAND. Tc Rome is het feest der verjaring van Z. H. don l'aus en dal zijner kioning weder plechtig gevierd. Bij gelegenheid van zijn verjaardag heeft Z. II., antwoor dend op een toespraak van den deken van het II. College, kardinaal Üreglia, o. m- gezegd, God te smeeken mede- doogen te hebben over den blocdigen tweeslrijd in Afrika en niet le gedongen dat deze voortdure. De strijdenden zijn allen onze broeders en de slachtoffers zijn reeds al le talrijk. Moge God tot wederkeerige gematigdheid leiden, i pdal weldra een eerlijke en degelijke vriend schap hersteld zij. Op dien heugelijken dag ontving de II. Vader van den Duitschen Keizer het volgend telegram .Ik verzoek Uwe Heiligheid, mijn warme gelukwenschen bij den 90en ver jaardag Uwer geboorte le willen aan vaarden. Ik vorm de oprechtste wensci.cn voor Uw geluk en gezondheid, en ik bid God, Zijn volslen zegen over Uwe Hei ligheid uil le storten." Hierop, heelt Z. H. de Paus 't vol gende geantwoord „In de gelukwenschen, die Uwe Ma jesteit tot Ons richtte bij den 90en ver jaardag onzer geboorte, zien Wij met genoegen een nieuw getuigenis van vriendschappelijke gevoelens. Uwe Maje steit gelieve daarvoor onzen dank te aanvaarden, alsmede de wenschen, die Wij op onze beurt tot den almachtigen God doen opstijgen voor den voorspoed en het geluk van Uwe Majesteit en van de keizerlijke familie." De H. Vader heeft zich Zaterdag, den gedenkdag zijner kroning, naar de Six- tijnsche kapel begeven, onderweg aan de ingangen en zalen opgestelde duizen den vreemdelingen, den zegen gevend. In de kapel waren het diplomatieke corps, de adellijke geestelijken, de Mallhezer ridders en anderen gezeten. Z.Ein. kar dinaal Mazella droeg de H- Mis op, waarbij muziek van don Perosi werd uitgevoerd. De plechtigheid duurde een uur en werd door 10.000 belangstellen den bijgewoond. Het door de Paters Assumptionisten in Frankrijk aangeteekend appèl tegen het vonnis, waarbij de congregatie ont bonden verklaard en de paters tot 16 francs boete veroordeeld werden, heeft, gelijk mocht verwacht worden, niets gebaat. De Kamer van Strafzaken bij het Hof van Appèl te Parijs heeft het vonnis in zijn geheel bevestigd Op de geld boete werd de wet Bérenger toegepast, zoodat deze boete voorwaardelijk is doch de ontbinding der congregatie werd gehandhaafd, waardoor de Eerw. Paters in al wat hun heilig en dierbaar is ten zwaarste worden getroffen. Bij de bespreking van dit vonnis verklaarde het Hof dat „de autorisatie door den H. Stoel aan de geestelijke congregaties geschonken, slechts betrekking heeft op haar geestelijk leven, terwijl zij in den Staat enkel bestaan krachtens de goed keuring van de wereldlijke macht. Van daar, dat in deze omstandigheden de Rt'geering. die enkel recht van bestaan heeft toegekend aan de seniinarién en de kathedrale kapittels, zonder het Con- Nirdaat te schenden, het tweevoudig recht heelt om de niet-geautoriseerde congregaties te vervolgen en ontbonden te verklaren." Uit bovenstaande blijkt ten duidelijkste, dat de Regcering van het katholieke Frankrijk het niet bij deze eene veroor deeling zal laten, en wie weel, hoe spoe dig wij reeds van een nieuwe vervolging zullen hooren. Nu de dolle vreugde der Engelschen over het ontzet van Kimberly en Lady- sniyth en de overwinning op Cronjé be haald, weder tot het verleden behoort, heeft de minister van financiën in het Engclsche Lagerhuis weer voor lange gezichten gezorgd. Bij de indiening der begrooting rasmde de minister, Sir Michael Hiks-Beach het tekort over 't jaar eindigende 31 Maart 1900 op 18,000,000 p. s. en de uitgaven voor het komende jaar op 154,000 p.s. De uilgaven in verband met den oorlog werden op 60,000,000 p. s. geraamd, de inkomsten op den bestaanden grondslag der belastingen op 116,900,000 p. s. De minister stelde daarom voor de inkom stenbelasting te verhoogen tot een shil ling per pond sterling, het zegelrecht op contracten ook te heffen van con tracten omtrent den verkoop van pro ducten, de belasting op bier te verhoo gen niet een six pence per gallon, het recht op buitenlandsche sigaren met een six pence per pond en dat op thee met twee pence per pond. De opbrengst van deze nieuwe belastingen wordt op 12,300,000 p. s. geraamd. De schorsing van het amortisatiefonds in verband met enkele alloopbare annuïteiten zou de uil gaven verminderen met 4,640,000 p. s. De schatkistbiljetten tot een bedrag van 8,000,000 p. s. zouden worden her nieuwd, zoodat nog 35,000,000 p.s. moet worden geleend. De minister stelde voor een zekere som op te nemen door uitgifte van bonds of effecten betaalbaar in een zekeren termijn, tien jaar niet te bovengaande. Hjj stelt geen bijzon dere maatregelen voor de terugbetaling van deze leening. Deze maatregelen zouden voorbarig zijn, zoolang niet het totaal der verplichtingen bekend is en zoolang men niet weet, welk deel der verplichtingen voor rekening van Enge land zal komen en welk deel gevoege lijk geëischt kan worden van Transvaal. Met 223 tegen 48 stemmen werd reeds een voorstel tot goedkeuring van het hoogere recht op thee aangenomen ook de hoogere rechten op spiritualiën, bier en tabak werden goedgekeurd. Naast de ontzettende offers van men- schenlevens zal het Engelsche volk dus ook ontzaglijke offers van geld moeten bren gen, om de gouddorst van enkelen te bevredigen. Het Reynolds Journul te Londen, een Engelsch blad, geeft een lijst van aan deelhouders in de Afrikaansche Chartered Company waarvan Cecil Rhodes, zoo als men weet, de directeur is. Welnu, de bloem van den Engelschen adel prijkt met zijne namen op deze Ijjst. De hertog van Tite (schoonzoon der Koningin) een schoonzoon van den Prins van Wales, de gebroeders Hamsworth, eigenaars van de Daily Mail, paradee ren vooraan. De Ijjst vermeldt voorts een groot aantal hooge ambtenaren, 250 generaals, kolonels en andere offi cieren, vele leden van het Lager en Hoogerhuis, o. a. lord Cecil, zoon van minister Salisbury, en Rider Haggard, de bekende schrijver, die in zjjne romans voortdurend de boeren belastert, i»n op wiens werken de vijanden der boeren zich zeer dikwijls beroepen. Het Rey nolds Journal voegt er bij, dat de Chartered Company 74 filialen heelt, waarvan de aandeelhouders onbekend zijn, doch eveneens onder de politici en financiers moeten worden gezocht, die

De Eembode | 1900 | | pagina 1