echter niet belet heeft dat, na een rede voering van den minister-president Wal- deck-Rousseau, het ontwerp door den Senaat met 238 tegen 34- stemmen werd aangenomen. Uit deze stemming blijkt wel overtuigend, dat het aantal Dreyfusards in den Senaat al zeer luttel is. De onlusten, welke sinds eenigen lijd in China door de Boksers worden ver wekt, nemen steeds verontrustender vormen aan. Brandstichting, moord en plundering komen op vele plaatsen voor. Zells in de straten van Peking zijn de vreemdelingen hun leven niet zeker meer. En wanneer het al gelukt aan missionarissen, ingenieurs en andere westerlingen de bedreigde plaatsen te ontvluchten, en zich in veiligheid te stellen, dan nog vertrouwt men de houding van de Chineesche regeering niet, omdat gebleken is, dat de solda ten, uitgezonden om de vreemdelingen te beschermen, met de Boksers heul den. Volgens een bericht atthans uit Peking aan de Times zouden de nieu we moorden op Europeanen ontwijfel baar toe te schrijven zijn aan de mede plichtigheid van hel Chineesche kabinet by de ongeregeldheden der Boksers. Een op 3 Juni uitgevaardigd geheim bevel had den soldaten verboden, op de Boksers te vuren. De in Huangtsan gevallen soldalen hadden geen tegen stand geboden, zij werden slechts ge dood, omdat zij de lijn bewaakten. Onder de voornaamste beschermers van de Boksers zijn Prins Tuan, de vader, en Hsutung, de gouverneur van den troon- erfgenaam, en ook Tungfuhsiang, bevel hebber van de Kansoe-soldaten, horden, die sedert langen tijd de veiligheid van de Europeanen in Tschili bedreigen. Peking scheen rustig doch er hcerschtc veel heimelijke opgewondenheid. De bescherming van de lyn naar Tientsin was onvoorwaardelijk noodzakelijk. Nader wordt onder datum van 0 Juni uit Peking geseind De toestand wordt aanhoudend slech ter. De vreemde gezanten houden veel vuldige samenkomsten. Heden avond is er een keizerlijk besluit uitgevaardigd, waarin de keizerlijke troepen wegens hunne lafhartigheid worden berispt en den opper-bevelhebber Jung-lu, alsme de den onderkoning van Tschili bevolen wordt, onverwijld den opstand van de Boksers te onderdrukken. Volgens een depêche van Mgr. den bisschop van Peking, Donderdag door de Parijsche paters Lazaristen ontvangen, wordt de toestand der missionarissen, zoowel te Peking als te Tien-Tsin, met den dag zorgwekkender. De opstand der „Boksers" breidt zich als een krach tig aangewakkerd vuur uit en zal zich, in het noorden van China begonnen, spoedig over geheel het zuiden van het Hemelsche rijk uitstrekken. De paters in de Parijsche rue de Sèvres zjjn ongerust over het lot hunner broeders in hel verre Oosten. Er loopt een gerucht, dat Dinsdag bij Toeng-Loe een gevecht is geleverd tusschen de Boksers en Katholieken. De laatstgenoemden zouden 3 Boksers ge dood en negen kanonnen genomen hebben, Woensdagmorgen vertrok een trein uit Tientsin doch kwam weldra terug daar hjj niet verder kon komen dan drie mijlen voorbij Lar.g-Fang, op 41 mijlen van hier. De huisjes der spoorwegarbeiders en de dorpen langs de lijn stonden in brand, en de telegraafpalen waren omgehouwen. De Chineesche troepen in den trein vuurden op de inlanders in de velden doch weigerden on te rukken ot zelfs maar uit den trein te komen. Zij stond den er op, dat men terug zou gaan. Er zijn versterkingen van de oorlogs schepen aangekomen, en er wordt over legd hoe Tientsin te beveiligen is. Eindelijk is de treurmare uit Zuid- Afrika gekomen, dat ook Pretoria door de Engelschen bemachtigd is. 't Was evenwel geen verrassing, want die uit komst was te voorzien. Nu de Boeren aan hun lot werden overgelaten en En geland vrjj spel had om naar welgeval len de Zuid-Afrikaansche Republieken onder zjjnen heerscherstaf te doen buk ken, kon men zich op ernstige gebeur lijkheden voorbereid houden. Maandagavond seinde lord Roberts uit Zesmjjlenspruit, dat onmiddellijk ten Zuiden van Pretoria gelegen is, dat het leger dien morgen den marsch naar Pretoria had aangevangen. Na een marsch van tien mijlen kwamen de troepen tot Zesmjjlenspruit. Wij ondervonden eeu hardnekkigen tegenstand, maar eindelijk werden de Boeren uit hunne stellingen verjaagd en trokken zich terug naar Pretoria. De invallende nacht belette de ver volging. De Engelsche strijdkrachten zjjn nu rondom Pretoria verspreid. De caval- lerie-brigade onder Gordon bewaakt onzen rechtervleugel. De hoofdmacht van den vjjand bevindt zich te Irene. Woensdag berichtte Roberts uit Pre toria: „Even voor het vallen van den avond werd gisteren de vijand teruggeslagen uit bjjna al zjjn posities. Hamiltons be reden inlanterie achtervolgde hem tot op 2000 yards van Pretoria. De Boeren vluchtten snel door de stad. Een parle mentair werd afgezonden om de over gave der stad te vragen. Generaal Botha stelde daarop een wapenstilstand voor, om de voorwaarden vast te stellen, doch Roberts eischte, dat de overgave onvoor waardelijk wezen zou, anders zou hij de stad bij het aanbreken van den dag binnenrukken. Botha antwoordde, dat besloten was Pretoria niet te verdedi gen j hij vertrouwde, dat vrouwen en kinderen benevens de bezettingen zouden worden beschermd. Drie voorname burger-ambtenaren kwamen te 1 uur in den morgen bij lord Roberts en verklaarden, dat zij de stad wenschlen over te geven. Mevrouw Kruger en mevr. Botha zijn beiden in Pretoria. Enkele Engelsche gevangenen zjjn weggevoerd, doch de meesten zijn nog te Waterval. Te Pretoria zijn meer dan 100 Engelsche officieren." En nader voegt Roberts hieraan toe, dat de bezetting der stad in de beste orde is geschied. De Engelsche vlag wappert thans van alle regeeringsgc- bou wen. Ziedaar in korte trekken vermeld een leit, dat over het lot van de Zuid-Afri kaansche Republieken beslist. Het ver zet der Boeren mag nu vooreerst nog wel niet geheel gebroken zijn, maar dat met hoop op een goed eind-succes de strijd kan volgehouden worden, zal wel door weinigen verondersteld worden. Maar al hebben de Boeren het. onder spit moeten delven aan hen toch blijlt de eer. BINNENLAND. De ongevallenwet is in de Eerste Kamer verongeluktna de deugdelijke kritiek van het verslag over dit ontwerp, was die beslissing te voorzien. De zaak zelfverzekering van den werkman tegen ongevallen bij de uitoefening van zijn bedrijf, had de vol le, warme sympathie, maar de regeling der Regcering ontmoette te groote be zwaren, dan dat onze Senaat meende, zoo'n regeling te mogen goedkeuren. Juristen wilden niet dat hetgeen binnen de grenzen van liet privaat-rechtelijk gebied behoort te blijven, naar het pu- hliek-rechtelijk gebied werd overgebracht. Industrieëlen deden de bezwaren der industrie gelden zij vonden steun bij degenen, die principieel gekant waren tegen het karakter der Staatspolitiek dezer Regcering. En zoo is gebeurd, dat met 2'.l tegen 20 stemmen dit ontwerp is verworpen. Wjj kunnen beseffen, dat de werk lieden een andere beslissing hadden ge- wenscht. maar zij moeten deze, hun onwelkome beslissing, aan den opzet iter Regeering zelf wijlen. Vasthoudendheid aan tiet eenzijdig en onrechtvaardig denkbeeld, de lasten alleen voor den werkgever, gedwongen zich tot de Rijks- verzekering-bank te wenden, brachten 't ontwerp ten val. Maar nog dit hoe vele werklieden hebben aan 't ont werp niets De houding van ons Hoogerhuis noe men wij korrekl, zij eert mannen van karakter. Eventueel ontslagdreigement van 't Kabinet was algesneden, dus kon ook de zoogenaamde volksbetoo- ging op 27 Mei buiten invloed blijven. Ook zou de aftreding der Regeering, getroffen in drie barer leden, korrekt zjjn geweest. Het ministerie blijft echter, en wal meer is, hel wil nog een poging doen, om onverwijld een wettelijke voor ziening in de geldelijke gevolgen van ongevallen tot stand te brengen. Ken ontwerp wordt gereed gemankt, op de zelfde grondslagen als het door do Tweede Kamer aangenomene, doch mot zekere bevoegdheden aan werkgevers met betrekking lot de wjjze, waarop zij aan hun geldelijke verplichtingen tegen de Rjjksverzekering-bank kunnen voldoen. Spoedig vernemen we hoe ver de Regeering zich toeschietelijk loont, want met spoed te handelen, dat is haar voornemen. In hoofdzaak is het de beste De Liberale TJoie hield vooravond van Pinksteren vergadering l Amsterdam. Een treurmotie over den val de de orde, lot welker lotsbesliasing de vergaderden bjjeen waren. Het Bestuur moest nog al een en ander vernemen over zwenken, draaien, enr Edocli men was bijeen om een motie vost te stellenzjj werd vastgesteld met 59 tegen 3 stemmen en luidt, nadat Algemeen belang (Utrecht) een voor radikalen te zacht klinkend woord er had doeo uitlichten, als volgt: ,Ue Liberale Unie handhavende baar her haaldelijk uitgesproken meening teu gunste eener regeliog van de kiesbevoegdheid, los van eiken band met belastingen, is van oordeel, dat ter verkrijging hiervan wijziging der arl, 80. 1*7 en 1*3 der grondwet noodzakelijk is en dal die wijziging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van algemeen kiesrecht voormannen en vrouwen mogelijk zal worden." 't Is dunkt ons voor zulke vooruitstrevende mannen vrjj platonisch. Do afgevaardigde van Hilversum wilde te vergeefs verder en er bij voegen.en erkent daarvan de urgentie." Slechts 10 leden gingen hierop in. de *1 overi gen achlteo het al welletjes, zonder staart. Eere ook in deze radikale en feministische beweging wien eere toekomt. Afgevaardigd door de Afd. Amersfoort heeft de heer Boukamp volgens 't verslag de toekenning van kies bevoegdheid aan mannen en ook van vrouwen krachtig bepleit. Lijnrecht staan wjj tegenover dat radikaal streven der liberate Unie. Maar are eogheid en bekrompenheid bevreemdt isar ten halve op. Wie de gelijkstelling der teer durven. In dien gedaebtengaog veronge- tieke ontvoogding, die haar aan ean parlemen tairen praatstoel belpl. De Tweede Kamer heeft Woens dag, hij de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging der wet op het hoogcr onderwijs, met op 4 na alge- meene stemmen een amendement van den heer Lohman aangenomen, bepa lende, dat ook getuigschriften van bijzon dere gymnasia toegang verleenen tot onze hoogescholen. Noodig is daarvoor, dat het program van bedoelde gymnasia overeenkomt mei dat, in de wet op hel hooger onderwijs voor de openbare gym nasia vastgesteld, en dat het examen wordt afgenomen door de leeraren der school ten overslaan van een of meer gecommitteerden, door den minister van Binnenl. Zaken aan te wijzen, Hiermede is een oitrecht weggenomen, dat ons. Katholieken, maar al te lang gegriefd heeft. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Ilurgemi Januari, April, Juli eu October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteil gelegen in wjjk F. Broedeslraat No 11. - De Burgemeester en Wsthoudeis van hebbenden, dat eeqe keuring van rijtuigen der Commissaris van politie, bijgestaan door Iwee deskundigen, in de slallen der eigenaren zal gehouden worden up Dinsdag, den 11 Junic.k. en zoo noodig daarop volgende dagen, terwijl op Woensdag, den lOn Juni daaraanvolgende terzelfde plaatse eene naschouw zal geachie- - De Burgemeester van Amerafoorl, gelet op artikel eu 7 van het Koninklijk besluit d.d. Mei 181M1 (Staatsblad no. 76tot vaststelling van een Algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, nooiigt nllon, die niet op de laatslvastgeslcldo lijst van kiezers voor do Kamer van Koophandel te Amersfoort voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe kiezerslijst te worden geplnaiat. uit daarvan vóór 1 Juli aanstaande ter Secre tarie aangitte te doen op aldaar verkrijgbare Vestigt er voorts de aandacht op, dal alleen voldoen aan de beide vólgende vereiscllten I Baad der gemeente Amereloort. B. men moet te Amersfoort bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ion minst» twaall achtereenvolgende maanden z|jn geweest van een hedrjjt van handel of n||verheid. Soeetdjjk. Dinsdagavond 6.41 kwamen de Koninginnen mol een exlratrein uit Thdringen aan de halte alhier aan, vergezeld van de van Borst en Baarn en de is uil Hnnro, waren op het innen werden hier verwei- De Burgemi holarts dr. Greidanus perron. De Koningini komd door den Burgemeester van Som. H.H. M.M. zagen er gezond uit en verklaar den een betrekkelijk korle reis gehad le heb- Sneatdjjk, terwjjl zij «Ie groote menigte, die zich langs den wegen vóórhel paleis geschaard De trein was gereden door den Heer J. W. Verloop, ingenieur werktuigkundige. Eomne». H.H. M.M. <le Kooioginnen deden Wilhelmina. Donderdagmorgen werd len huize van J. Eek in da Kerkstraat door de notarissen Keuls eu van Blaricum, een huis geveild mei erf en grond, slaande en gelegen aan de Eemoesser vaart Ier grootte van 15 A. Het werd ingezet op f3175 en afgemijnd op fhlXi gulden door den beer G. van "ken, alhier. Woensdagnamiddag werden de beide brand spuiten dezer gemeente onderzocht en beproefd. De brandbloschmiddeleo verkeerden allen in Hinken toestand en de brandweermannen kweten zich ijverig van hun taak. n Bussum. benoemd het postkantoor alhier en de daaronder ressortoerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 'ingelegd 111781,03';,, terugbetaald f9981.71. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1988. De pereeeleu, behooreude tot de nalaten schap van wijlen den Heer J. Dobbelaere, in het Hótel ,de Rozenboom" alhier geveild, zjjn in koop toegewezen als volgt liet eerste perceel, zjjtdebet hoerenhuis voor I *000 en liet tweede perceel, zjjude het woon- «n winkelhuis voor f1409. Wjjkerk. Door verkeerden wisselstand is Maandag morgen de trein, die rnim elf uur alhier moet stoppen, het slation Elburg—Olde- broak binnengereden, waardoor da locomotief in de wachtkamer kwam te staan. Persoonlijke ocgelukken lijn niet voorgevallen. Een wagen, geladen met kalveren, moet zijn omgekanteld. station is natuurlijk erg beschadigd. De locomo tief droog door de goederenloods, de 3e klasse wachtkamer, tol aan het bureau van den chel. heelt men met laddert naar beneden geheald aangezien de trap versperd was. De schade aan bet materieel moei niet groot zijn. De locomotief, die des ochtends een trein met mihlairco naar Dldebrrek bracht, arriveerde ongeveer twaalf uur alhier met de passagiers uit den verongelukten trein. Harderwijk. Dinsdagavond viel het kind van 11. Krujjsdjjk legenovor de helling van Kuykhoven in de haven. Op hel geschreeuw en geroep van andere kinderen kwam de scheepstimmerman li. van Gelder uit de loods, «prong te wafer, zwom raid. De lieer le, heel! legen I Augustus ontslag uil dal ambt gevraagd. Woensdagmiddag is op de hofstede Wen- hraod uitgebroken. Door hulp van de huren alaagde men er In hel vuur Ic blusscheo-JRuiio I H. A. is verbrand. - Hij de Dinsdag gehouden aanbesteding voor de verbouwing van het hotel .de Hoote Koe" werd als volgt ingeschreven. Timmerwerk: A. en K. van de Fliertf3390. Joh. v. Bruggen f1950; Wed. H. f1891. I werk: A. Snellenberg 1599.56; C, Guldie f*37; .Kg. Haanschntcn 13llNII. ten Ham f365, Smidswerk: H. Brouwer 1550: J. Viel» f630 M. Kolkman 1480,50; U. v. d. Mlieen 1330. Loodgielerswerk\V. v. d, Kamp 1*38; J. Hartkamp f432 J. ter Halié f 415 Wed. 1*90. is gegund, behalve nier; op de aanbeveling zjjn geplaatst de hceren Jhr. Mr. G. W. Molleros, W, Walter en M. Levert. Zeiat Dinsdag den 96 Juni as. zal door (ied. Staten dezer provinei» dn Kromme Rjjn geschouwd worden. 91 jaar. en kostwinner voor zyn bejaarde ouders, in de nahjjheid van hel station .De Klomp' in een sloot geraakt en den volgenden morgen levenloos gevonden. KERKNIEUWS Gemengde berichten. Nahy Culemhorg heelt op do rivier de Lek een droevig oogeluk plaats gehad. Terwijl een ploeg arbeiders bezig was inet bazalt lossen, geraakte een arbeider, afkomstig uil Zall-Bom- mel, le water en verdronk. De ongelukkige Door de tram Haarlem—Alkmaar is Dins- li-jarigen jongen, die er op wilde springen, en viel een been algereden. De toestand van het De groote jaariyksche veiling van hel kersengewas zal voor Vianen en omliggende plaatsen gehouden wordcu Woensdag 13 'ooi a.s., in .het Hof van Brcdcrodo.' Het gewas is beneden het middelmatige, en er wordt verwacht, dat hooge prijzen besteed Bij een onlangs plaats gehad hebbenden brand te Ellen (Noord-Brabant) bij W. Hnibrechts is behalve het bnis, ook f1300 aan bankpapier verloren gegaac, welke som in een tabaksdoos was geborgen. Deze doos werd met het daarin aanwezige verbrande bankpapier naar de Nederlandsche Bank opgezonden. Thans beeft de eigenaar hel bedrag terug ontvangen. In Oost-Friesland, dicht bjj Nieuwe Schans houden zicb nog voortdurend zigeuners op. Een 9-jarige knaap, behooreode tot den troep, stal te Weener in één dag *3 kippen, waarvan op één werl 91. Toen hjj nog drie hoenders wilde buit maken, werd de diefstal ontdekt. De knaap achtervolgd door den boer cd zjjn knecht, stortte zich met zijn bnit in een diepe gracht, doch kon het water niet doorzwemmen, zoodat zjjn achter volgers hem op bet droge moesten halen, toen hjj reeda op het punt was om te verdrinken. Hjj werd overgeleverd au da juatitie. Te Tubbergen gingen Maandag eenige jongens baden. Een van ben, de twaall-jarige H. Borgeriok, verdween plotseling in de diepte. Hoewel hij spoedig op het droge gebracht werd, had hy toeo reeds opgehouden le leven. De geneesheer kon alleen den dood conslateeren. Zón kan men wel Ireiuvertraging krijgen, schrijft de Maasbode, als er al niet genoeg zjjn I Zondag werd de Irein van Amsterdam naar Farijs bjj Vogelzang lot staan gebracht door een daar wonend persoon, die aan de noodrem had getrokken en, zoodra de Irtio stilhield, uit den wagen gesprongen en over de weilan den hard weggeloopen was. Hjj werd door de conducteurs nagezet eu ge grepen, waarop tegeo hem proces-verbaal werd opgemaaktmaar door die jacht werd de aan sluiting te Rotterdam gemist. reizigers aansluitingen, zelfs naar 't buitenland, doen missen, om een man te pakken, die een oponthoud van een minuut had veroorzaakt Een geweldig onweder heelt Woensdag morgen op verschillende plaatsen des lands Te Egmond, iverd de Van Speyks vunrloren Door den bliksem is ie Krimpen a/J, Lek zekere J. Schipper» getroffen, terwjjl hy op een vlot van den houthandelaar Van der Wejjde werkzaam wa9. De ongelukkige slond terstond in volle vlam en was onmiddellijk een Ijjk. - Te Millingen verbrijzelde de blikeem van een schip, dat ter reparatie op de werl slond, den top van den mast, sloeg in 't ruim alles korl en klein, schroeide een kind aan den arm Tc Rookanje bleef tydens het hevig onweer de 29 jarige zoon van H. Stof fels plolsding lood, terwjjl hij met vader, n paar trolTen was. doch de inmiddels ontboden arts kon daarvan niels hespeuren. Ook in de alleen slaande woning was van een inslaan niets te ontdekken. Hoogstwaarschijnlijk is de man dus - Te Grietli en Spjjk, aan den Rjjn, zjjn tjj- dens onweder hagelsleenen gevallen ter grootte van duiveneieren. 11e geheele oogst, vooral de rogge en de tuinvruchten, heeft groote schade Zondag namiddag liep te Renesse het ge rucht. dat een meisje van vier jaar vermist werd. Toen de duisternis begon le vallen, was liet kind nog niet gevonden, niettegenstaande half liet dorp liep le zoeken, en bjjna geheel door werd door belangslelleoden hel onderzoek voortgezet doch zonder eenig resultaat, zoudat loen de morgen weer aanbrak ieder het ergste erkeerendc i schik. De ouders waren natuurlijk zi De kleine nam de zaak nog al kalm op: .Ik heb in de kerk geslapen," zei ze legen den Door tegenwoordigheid van geest wisten drie nijjnwerkerr in de mijn .Orauje-Nassau", te Heerlen zich van een wissen dood te redden. Ter diep!» van circa 900 meiers waren zy bezig mei hel uitdiepen van eeu der mijnschachten, waartoe zjj zes ladingeo met dynamiet hadden aangelegd, Nadat de lont aangestoken was, gaven zij de gebruikelijke waarschuwing om naar hoven gehaald te worden. De oplnalkabal te hebben voldeed hij nog niet, ofschoon de lont steeds verder brandde. I)e arbeiders grepen daarop het kabeltouw en klommen er langs op ter hoogte van 100 meters, klemden zich hier aan elkaar vast en wachtten toen de uitbarsting af, die na eenige «ogenblikken reeds volgde, en zoo hevig waa dat de rotswanden dreunden. De mijnwerkers bekwamen geen letsel. - Nu de gouden regen weer iu vollen bloei staat cd tal vao tuinen siert, kan hel wellicht komen, die van den gouden regen hadden gegeten. - Op de Lippe nabjj Lippstadt deden vier jongens gisteren een roeitochtjedoor een onbe kende oorzaak sloeg de boot om, en allen stort ten in 't weter. Drie konden zich redden door zwemmen, maar een geraakte ondor de ijzeren boot en verdronk. A. Waarom heb je. bij de verkiezing voor de Tweede Kamer, niet op den Baron ire- stemd? B. Ik boud niet van hemhjj plaagt ons, z'yue ondergeschikten, te veel, A. Juisl daarom heb ik op hem geatemd. Als bjj lid der Kamer wordt, moet hjj toch gernimen tijd afwezig zijn. Kleur. Kjjk eens, hoe rood mjjnheer Mejjer er uiüiet. O, dat is syn gewone kleur. Zoo ziet bij er altjjd uil als hy bleek is. U moest hem eens goed rood ziendan ziet by beelemaal blauw Troef- Een handelaar in kuipwerk wordt door een wyokoopmao vry grof behandeld en lomp de deur gewezen. .Eigenlyk kan ik me wel een beetje begrij pen dat ge myn vaten niet wilt nemen', zegt de kuiper bü het heengaan, „m(jn vaatwerk is met waterdicht genoeg voor uw wijn."

De Eembode | 1900 | | pagina 2