DEEEMBODE. eblad Bijvoegsel. ■Zaterdag 1 Juni 1901. Vijftiende Jaargang. De rollen verwisseld. i sch'k«0 plaats tc kunnen bezorgen, maar plot- burgemeester in waardige bonding achter De rollen verwisseld. ,Ik las eenigen tijd geleden in ,1a Semai- ne réligiense" een treffend verhaaltje. Daar ik het nummer vergeten heb en alzoo den tekst mis, wil ik téch trachten deze kleine, maar alleraardigste geschiedenis op gevaar af ze te bederven op mijn manier weer te geven. Er leefde in de stad Rouann een meisje, Julia genaamd, dat hoewel moederloos en ternauwernood negen lentes tellende, zoo vroom en onschuldig als een engel was. Wanneer ge haar den rozenkrans zaagt bidden ot haar beschouwde! op het oogen- blik dat zy met de grootste godsvrucht over haar gebedenboek in een innig gebed ver zonken was, dan gevoelde! ge iets in uw hart opkomen, dat zich met zacht geweld naar uw lippen drong en u later bracht tot dien God, die gezegd heeft.Tenzij gij wordt geljjk dit kind, zult gij Mijn ryk niet bin- Julia was niet gelukkig, waut haar vader bad niet meer en ging bijkans nooit ter kerke. Hy stoorde zich niet aan deschoone vastenpreeken, waarover Julia iedereen hoor de spreken, wanneer zy haar kameraadjes opzocht. Papa, zei ze op zekeren dag, ik zou zoo graag naar de preek in de kathedraal gaan. Wat Naar de preek in de kathedraal Ja, papaatje. Maar, kind, dat is uiets voor uw leeftyd. Zoo, paayo? En Marie Rivet, Rose Bourmont, Cecilia Dutour, Louise de Bernay dan, zijn die dan zoovoel ouder dan ik Die Het gevolg was, dat zijn redeneering niet bestand bleek tegen het eenvoudig betoog van het kind eu hij zijn dochtertje beloofde haar naar de kerk tc zullen vergezellen. Hy deed zijn woord gestand en leidde haar den volgenden Zondag naar eene ge schikte plaats in de kerk, wnarzij te middon van eenige vriendinnetjes plaats nam. Ver volgens verliet hy door een zydeur Gods Huis en ging in de sociëteit de dagbladen lezen van plan om na atloop der Godsdienst- oelening zijn dochtertje weer to halen. Maar Julia was het niet met haar papa eens en had een ander idee, een grootscher. Thuis gekomen vroeg zij verlof om ook den volgenden Zondag de preek hy te wonen. Ook ditmaal geleidde hy haar met het voor nemen om, zoodra hy aan haar verlangen voldaan had, weer een gezellig uurtje in de socidteit te gaan slijten. De stadsbladen doelden mee, dat de eer waarde pater Rubemprd dien avond zou han delen over ,hct wezen en den oorsprong van het bovennatuurlijke." Voorzeker een onderwerp, gaande boven hot begrip van een kind van 9 jaar, dacht de heer Kenaudot en hij haalde de schouders op. Toen mijnheer R. in do kork was aango- komen, richtte hij zijne schreden naar do kapel van den H. Jozef en hoopte het kind aldaar evenals den vorigen Zondag eene ge- ikto plaats tc kunnen bezorgen, m seling bleef Julia te midden van eene groep mannen staan, nam een stoel, knielde en gaf haar vader duidelijk te kennen, dat zjj op deze plaats de preek wilde volgen. Op het zelfde oogenblik besteeg de priester den kansel. Het was hior noch de plaats, noch het oogenblik om de gril van het kind te weerstaan. Zijns ondanks was Rcnaudotgo dwongen te blijven. Hij kond zyn kind toch niet alleen laten te midden van al die hee- ren. Eenige oogenblikken daarna kwam de .Suisse"' voorbij de plaats, waar vader en kind zich bevonden. Maar, kindlief, dat is geen plaats voor u, zei hy, Julia bemerkende. Stil, laat mij hier, antwoordde zij Huis- terend, Ik pas op papa En zij paste op hem al do volgende Zon dagen der Vasten. De genade Gods, steunen - de de wolsprekenheid des priesters, zege vierde over de vooroordeelon van Renaudot. Wat een eenvoud in den mond van dat kind 1 Kent gij treffender, heerlijker naïvi teit dan opgesloten ligt in dat onschuldige antwoord Ik pas op papa! Het bewijs. In liet midden der vorige eeuw leefde in Duitschlann een neger Ira Aldridge, die bijzonder bekeud stond als Othello speler in het bekende stuk van Shakespeare. Hij was eons door den directeur van con kleinen schouwburg in SileziP als gast gefiiigagcerd. Do hoeren tooneolspelers, in het byzouder de acteur, die anders Othollo voorstelde, wa ren zeer afgunstig op de lauweren, welke de gast evenals overal, ook hier zou wog- dragenbovendien had do goheele troep ruzie met don directeur. Zoo deden de tooneolspelers hun best om twee vliegen in één klap te slaan: zy zou- don den directeur en den gast oen poets bakken. Daartoe verspreidden zij voor de aankomst van den laatsto het gorucht, «lat de te verwachten Othello speler niet de ech te Ira Aldridge was, ja niet cons een echte neger, maar een Berlijnsche tooneolspeler van minderen rang, die zich zwart geverfd had, zo'o zwart op de planken liep en den echten Ira Aldridge nallaptc in de rol van Othello. Dit gerucht kwam ook den burgomocs.cr ter oore, dio tevens fungeerde voor com missaris van politie. Hy besloot zijn maat regelen te treffen. Ken valscho neger zou het geld uit de zakkeu zijner medeburgers halen? Dat nooit 1 Ira aldridge kwam. Aan het station ont ving de schouwburgdirecteur hom, maar ook een brigadier der politie, die den too neolspeler kort en bondig verklaarde, dat hy hem terstond te volgen had naar het raadhuis, waar de burgemeester hem wildo spreken. Al de protesten van Ira Aldridge en van den directeur hielpen niets. De laatste mocht zelfs niet met zyn gast mee in het raadhuis. Daar, in de raadzaal, stond de achtbare raardige houding achter groene tafeldaarop stond een wnsch- kom met water, zeep en daarnaast lag een handdoek IT bent de tooneclspoler Ira Aldridge vroeg de burgemeester. De tooneolspeler Ira Aldridge 1 ant woordde op zeer gokrenlen toon de treur- spelheld. En u bent een neger, een workelyko Dat ziet u toch 1 antwoordde Ira. Dus een werkelijke noger? vervolgde de burgemeester. Mooi! Om uw echtheid te bewy'zen moet n met dit water uw handen en uw gelaat wassehen, hier in myn tegen woordigheid. Dat was de gevierde tooneolspeler toch te veel. Do woede «leed zyn aderen opzwellen, zijn oogen draaiden in het hoofd, zoodat men alleen het wit zag, en een schorren kreet uitend, gaf hy den politieagent, die hem de waschkom voorhield, zulk eon klap om do ooren, dat dezen hooren en zien verging, en de waschkom aan zijne handen ontgleed. Daarna verliet Ira Aldridge met haastigen stap en opgeheven hoofd het vertrek en het gobouw. En stom on styl stonden de burgomeestcr en do brigadier van politie tegenover el kaar do eerste geheel verbluft door het plotselinge had. Toon do politieagent een bootje bekomen was, tastte hy met de hand uaar zyn wang, wreef er over en bekeek daarna zyn vin gers. Vervolgens riep hy op don toon van grootc verbazing uit Burgemeester, do kerel was echt, waar achtig echt! Hy heelt in 't geheel niet af gegeven Ook de b chtheid w it dit b wys Gemengde berichten. Toon de 11-jarige Pieter lourtange dezer dagen een ach: veide naar huis wilde brengen, mulle bruggetje over hot Modderma den van het dorp, io een diepe koilt testooien. Gelukkig evenwel hield de knaap de lange ljjn, waaraan hjj den woldrager leidde, stevig vast. Het beest trok daardoor don luid schreeuwenden legcnovergevtelden oever en zoo werd de be werker van dit onheil tevens de redder van den knaap. Een verschrikkelijk ongeluk, waarvan het 13-jarig dochtertje van den heer P. Blom te Leiden het slachtoffer is geworden, is Maandag middag te Oeg9tgeesl gebeurd. Het meisje wilde met haar fiets uitwjjken voor de Katwjjksche stoomtram, maar had hel ongeluk te vallen, vlak voor de mach ine. Hel hoold werd haar van den romp gescheiden, tot gioole ontzetting van de talrijke wandelaars, die het ongeluk zagen gebeuren. k, Hilversum, Hoogland, Prijs der Advertentièn i regels tllen Berch van Heemstede (aftr. R.-K.) Roermond, mr. F. Bolsius, (aftr. R.-K.); Veghel, B. R. F. van Vlijmen, (aftr. Venio, dr. W. H. Nolens, aflr. (R. K.) Zevenbergen, E. van der Kun (aftr. R.-K.) Gekozen dus nu 10 katholieken en 1 anti-revolutionnair. Voor de verkiezingen van vier leden der inciale Staten van Utrecbt in bet kiesdis trict Breukeleo zyn tot candidates gesteld de J. N. Basterl, MaarseveenG. H. L, baren Boetselaar, De BiltJ. Bos J. AzVree- dr. D. de Brnjjn, MijdrechtJ. van der Bijl, RuwielD. van Drumpt, MaarssenF. L. S. F. baron van Tujjl van Serooskerken van Zujjlen, Zuilen. Het aantal kiezers voor de Piov. Staten be- raagt 4891. Voor de verkiezing van 3 leden der Pro- inciale Staten in bet kiesdistrict IJsselstein, jn tot candidaten gesteld Jbr. J. J. van Asch van Wijck, Utrecht; E. I. C. van Baerle, Utrecht; R. van Beusekom, BenschopS. I. Cambier van Nooleo, Lopik J. P. Kleioschmit, Schalkwijk; jbr. mr. F. H. Rademacher Schorer van Nieuwerkerken. e Provinciale Staten bjj den burge. igeven de heeren W. A. van Beeck Kalkoen, Ie Cothen C. I. Koeppelhont van Slerkenburg, te Driebergenmr. M."j. ridder van Wieldrecht, te Leersum; G. J. Rog- te Rheoen P. Roodhujjzen, te Zeist, en J. A. Schimmelpeouinck te Rhenen. Plaatselijke Berichten. Amerafoort. Voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Utrecht in het district Amersfoort werden Dinsdag de volgende beeren candidaat gesteld Mr. A. J. de Beaufort, Lensdenmr. W. A. van Beeck Calkoco, Utrecht en D. P. Hamers, Amersfoort. Aangezien dus geeu tegeucandidateu waren gesteld, waren deze beeren al9 zoodanig ge- Tot candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Stalcn-generaal in het kiesdistrict Amersfoort zyn Dinsdag gesteld de heerenjbr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Burgemeester van Amersfoort: J. Gudegeest, i Staal! Aan den strijd, die onze maatschappij moet redden uit de macht en den invloed des ongeloofs en zedenbederfs, raag daar om niemand onzer zich onttrekken- En de tijd van handelen daartoe is thans weder aangebroken. In staatkundige kringen en vereenigingen is er reeds lang gewikt en gewogen, beraadslaagd en overlegd, tot voorbereiding van dien str(jd, zoodat deze ook niet onberaden behoeft te worden aangevangen. De R. K. Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Amersfoort komt mede de eer toe, niet dan na rijp beraad en ernstige overweging hare houding te hebben bepaald bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zjj stelde tot haren candidaal den heer Jhr. Mr. T. A. i. van Asch van Wijck, en de keuze mag gerust een verstan dige heeten. Naast de bekendheid, die de heer van Asch van Wijck reeds jaren her als christelijk staatsman geniet, heeft genoemde kiesvereeniging van haren candidaat zoowel schriftelijke als mon delinge verklaringen omtrent zijne ziens wijze aangaande politieke vraagstukken verkregen, die het stellige vermoeden wettigen, dat aan dezen candidaat de belangen des lands en die vanonskies- uuor ue stnjuaraciueti van uv lartey aan gegrepen en had een hevigen strijd te voeren. De vijand werd ten slotte met zwaar verlies teruggedreven en liet 35 dooden achter. Tot mijn leedwezen, waren de verliezen van de Engelschen eveneens zwaar; zij bedroegen 174-doo den en gewonden, waaronder 4 officieren gedood. Nader is dit bericht door Kitchener aangevuld met de mededeeling, dat niet 4 maar 6 officieren gedood zijn, terwijl er een wordt vermist. Verdere bijzonderheden over deze nederlaag bij Vlakfontein ingekomen, bevestigen, dat de Britsche troepen geducht geleden hebben. Het „Handels blad van Antwerpen" weet mede te deelen, dat de Engelschen met achter lating van vele gevangenen op de vlucht zijn geslagen. Voorts berichten de bladen uit Kaap stad, dat 32 man van de Yeomanry, die bij Dordrecht door 700 Boeren wer den aangevallen, een doode en vijf ge wonden hebben verloren. Zij gaven zich daarna over en werden later weer vrij gelaten. De Standard verneemt uit Pretoria. Het is overvloedig gebleken, dat hel verzet van de Boeren nog niet over wonnen is. Volgens eene officisele schat ting zijn nog 16,800 Boeren in het veld. Zeer weinigen van dezen geven aan de troepen eenige gelegenheid om op te treden, want zij bepalen zich tot „sniping" en tot het doen van geïsoleerde aan vallen op zwakke posten. De militaire len kunnen ontstaan, wier oplossing niet minder moeilijkheden zouden bren gen dan de heele Chineesche quaestie al gebracht heeft. Volgens de Nordd. Allg. Zt. zijn de onderhandelingen tusschen de mogend heden in de hoofdpunten beëindigd en is dientengevolge de het vorige jaar ingevoerde bewaking van het telegra- phische verkeer met het Chineesche ge zantschap te Berlijn opgeheven. Nauwelijks had Waldersee Peking den rug gekeerd of in het westelijk deel van de door de Amerikaansche en Ja- pansche troepen bewaakte verboden stad, ontstond brand vermoedelijk door het in slaan van den bliksem tijdens een zwaar onweder.dat Maandagavond woedde. On danks den zwaren regen, greep het vuur om zich heen en verwoestte vele ge bouwen, waaronder Wuyinghal met de archieven en de keizerlijke boekerij. On gedeerd hieven de groofe middenzaal, de tempel der vroegere keizers en de particuliere keizerlijke vertrekken. Voor zoover bekend is, zijn geen menschen- levens te betreuren. Het motief van de strenge maatregelen van afzondering was, dat het op plunderen belaste ge peupel op een afstand moest worden gehouden. Het schijnt, dat de Volksvertegenwoor digers in het Oostenrijksche Parlement meer tot kalmte komen, en de meerder heid bereid is tot medewerking met de Regeering. In de avondzitting der Kamer van afgevaardigden van den Rijksraad vervangen door seculiere priesters. Het tracteraent dier vier pastoors is inge houden en zal niet eerder worden betaald, alvorens men in hun plaats wereldlijke priesters heeft aangesteld. BINNENLAND. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Op dezelfde gronden ais door ons •n aanzien van de verkiezing voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Amers foort in ons vorenstaand artikel zyjn ontwikkeld, worden door ons aan de Katholieke kiezers in de districten Apel doorn, en Hilversum de onderstaande candidalen allerdringendst ter verkiezing aanbevolen. Voor het kiesdistrict Apeldoorn de heer MR. W. K. F. P GRAAF VAN BULANDT. Voor hef kiesdistrict Hilversum de heer MR. F. J. M. A. REEKERS. Verkieaing voor de Tweodo Kamer. In de volgende districten is slechts één candidaat gesteld, welke mitsdien gekozen is verklaard Almeloo, dr. H. J. A. M. Schaepman (aftredend R. Kath,) Druten, mr. J. A. N. Travaglino (aflr. (R. Kath.); Ede, jhr. L. H. J. M. van Asch van Wijck (aflr. anti-rev.); Grave, mr. J. J. L. Harte, (aftr. R.-K.) Helmond, K. R. Rayraaker (R.-K.) Oosterhout, jhr. mr. J. B. van den Utrecht; jhr. C. RoEll, Burgemeester vi nes; dr. A. J. N. Thomas, Wethouder van Baarn; en W. Wjjk, adjudant-onderofficier by bet 5 regiment infanleiie alhier. Met bet oog op de aanstaande ver kiezingen meenen wy tot waarschuwing da belanghebbenden er op te moeten wyzeo, dat volgens art. 57 en 58 der Kieswet ieder hoofd of bestuurder van een bedrijf of eene onder neming, waarin mannelyke personen, die den leeltyd van vyf en twintig jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die per sonen, die bevoegd is tot de kenze mede te werken, gedurende ten miosle twee achtereen volgende uren tnaachen acht uur des veormid- dags en vyf nur des namiddags daartoe gelegen- heid viode. Voorts is hg verplicht te zorgen, dat in zyn fabriek of werkplaat* gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemmiog bepaalden lyd op eene zichlbere wyze is opgehangen een door hein ooderleekende Ijjst, de nren vermeldende, voor elk afzonderlijk ol groepsgewijze of ge zamenlijk. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor eeo ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten an tweeden Maandag van de maanden Januari, April, Juli eu October, telkeos dea namiddags te drie are, in de daartoe beslemde localiteit gelegen io wyk F. Breedestraat No. 11. Door Coramissariseo der „Amersfoortiche Tramweg-Maatschappij" zyn benoemdtot stal baas Karsbergeo, uit Leerdamlot koetsier Blom en Werkboseo, beiden van hier; tot conducteur Norden van Zeist. Het overige personeel wordt later b

De Eembode | 1901 | | pagina 5