Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 39. Zaterdag 28 December 1901. Vijftiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden. Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden Franco per post 10,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. Bureau Breedestraat18 Amersfoort Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dor AdvsrtentiAni Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer-0.05 Corr«»|«imlentWn en AdverlentiHo moeien uiterlijk Vrijdagavond Bij dit nummer behoort een bijvoegsel Aan onze lezers. Zij, die zich wenschen te abon- neeren op het Geïllustreerd Weekblad voor Katholieken", worden beleefd verzocht hun Inteekenkaart tijdig aan de Administratie van De Eembode" in te zenden. Het Jubileum van Z.ï. den Fans. Namens Mgr. den Aartsbisschop werd Dns een schrijven gericht, met het verzoek om te beginnen met Nieuwjaar en te eindigen met Zondag .Laetare" onze kolommen te openen geldelijke bijdragen, welke Zijne Heiligheid den Paus zullen worden aan geboden bij gelegenheid van Zijn zilve- i Pausfeest. Volgaarne voldoen wij dit eerbiedwaardig verzoek, te meer, omdat het hier geldt getuigenis af te leggen van onze verknochtheid en liefde jegens den Apostolischen Stoel, jegens den roemrijk regeerenden Paus Leo Xlll, r welbeminden Vader. Ieder onzer kcnl den rampzaligen en onhoudbaren toestand, waarin do Room- sche Stoel werd gebracht, hoe in 1870 hel helsche plan werd volvoeid, de Paus beroofd van zijn wereldlijk gebied, teruggedrongen in zijn paleis, het Vati- caan, en aldus beroofd van de inkom sten, noodig voor een regeerend Vorst. Ofschoon teruggedrongen in het Vr.ticaan, bleef zijne Soevereiniteit door de groote Mogendheden erkend, gehandhaafd gewaarborgd, bleef de Paus verplicht tot het voortzetten zijner hofhouding, tot het zenden zijner gezanten, in woord, tot al de aanzienlijke uitgaven daartoe noodig, verplicht als 't hoofd der katholieke wereld en tevens verde diger van het recht, die den onrecht- vaardigen en gewelddadigen roof niet kon erkennen, maar in naam der Katho lieken het gemeenschappelijk erfdeel van den H. Petrus bleet opvorderen. Bron nen moesten er worden geopend tot in standhouding van't Pauselijk hef, voor eerstin den St. Pieterspenning, vervolgens de door de katholieke pers geopende lijsten lol bijdragefi, vooral bij feestelijke gelegenheden, door den Roomschen Stoel gevierd. De ouderen van dagen herinne- i zich, welk eene offervaardigheid het katholieke Nederland beloonde bij de bekende Pius-feestenniet alleen had het zijn zonen gezonden, oin als zouaven de wereldlijke heerschappij des Pausen te verdedigen, maar offerde het zijne milde liefdegaven en legde tonnen gouds neder voor de voeten van den opvolger van den H. Petrusonder beide opzichten stond het katholieke Nederland als de eerste onder de rij der volkeren. bloed ten offer brachten op de slag velden tegenover het roofzuchtig Italië, dat ons hecht aan onze ouders, die in li. f- degiflen voor hun beroofden Vader zich niet door cenig ander volk lieten over treffen Neen, hol katholieke volk zal zijn wapenspreuk gel rouw blijven: „Je maintiendraiik zal de traditie band- haven, dat zal ik toonen door te doelen in des Pausen lot, te prolestccrcn tegen inreeht, met hem opvorderend het gemeenschappelijk erfgoed van den H. Petrus, dat toonen door hem te troos ten in zijn lijden, te steunen in zijn nood druft, door ook met hem te jubelen en eene feestgave te bereiden, welke gelui- genis zal a Heggen van onverminderde gehechtheid, trouw en liefde jegens den haren plaatsbekleder van Chris tus op aarde I" Dit zal zonder twijfel hel antwoord zijn van 't katholieke Nederland. Tot het geven van dit antwoord zullen wij in onzen bescheiden kring overeen komstig het eerbiedwaardig verlangen van onzen beminden Kerkvoogd mede werken, onze kolommen van nu at ope nen, opdat ieder, rijk en behoeftig, groot en klein, in de gelegenheid gesteld worde in geüvenredigde giften van kinderlijke genegenheid en liefde te doen blijken jegens Leo XIII, wiens rogenring be wonderenswaardig werkzaam cn zegen rijk is voor de katholieke wereld. Dal de Katholieken van Amersfoort en omstreken opnieuw toonen hoe warm hun hart klopt voor den Paus, door de mildste giften aan onze Administratie op te zen den en aldus samen te werken tot een heerlijke feestgave, welke het katholieke Nederland den Paus zal aanbieden bij de viering van Zijn zilveren Pausfeest. NIEUWJAAR. En zouden wij, Katholieken van Neder land, thans achter blijven in liefde en offervaardigheid bij andere landen, de traditie verloochenen van genegenheid i verknochtheid aan den H. Stoel, het gouden snoer verbreken, hetwelk ons' hecht aan de helden uit ons volk, die met leeuwenmoed streden, leven Wederom spoedt een jaar ten d n jaar, hetwelk voor ons. Katholieken, hoogst gewichtig en heilrijk is gev Met dankbare gevoelens herdenken wij de groote gunsten, welke het ons bracht, waarin mei zooveel ijver en plechtigheid het jubilee gevierd werd, om deelachtig te worden aan dc hemclschc schatter Kerk, door den Stedehouder van Christus ontsloten. God alleen is bekend al het goede, wat het jubilee heeft uit gewerkt, hoevele dwalenden op het rechte pad zijn teruggeleid, hoevele lauwei in ijver ontstoken, hoevele vromen lo hoogere volmaaktheid opgestegen, hoe velen in den Jubilee-aflaat de reinheid des doopsels hebben teruggevonden. Als Nederlanders moeten wij het ge tuigenis afleggen God was met on jaar 1901 .Wij zagen daarin het einde van de schijnbare zoetsappige tyrannie van 't libe ralisme in ons Vaderland. Inwendig door onderscheidene groepen verdeeld, door partijschappen uiteengescheurd, miste het de kracht om zich bij den jongst en busstrijd voor de Tweede Kamer te handhaven door de vereenigde christe lijke partijen werd het verslagen, aanzienlijke anti-liberale meerderheid trad in onze Kamer van volksvertegenwoordi gers op, en als gevolg daarvan een chris telijke Regeering. Deze zal trachten de christelijke beginselen te doen heersehen in onze wetgeving, in Staat, maatschappij huisgezin. Dit was de plechtige ver klaring van Dr. Kuyper, den formeerder ran hel Kabinet, en hij is de mail niet, ;t vertrouwen, in zijn woord ge- te beschamen. Met grond derhalve chten wij van deze Regcering veel goeds in de toekomst voor land en volk. Bij hel intreden van een nieuwen jaarkring gaan we tevens over van den jubel in den anderen. Immers onze II. Vader, Leo XIII, hoopt in den loop :s nieuwen jaars zijn 25-jarig Paus- hap te vieren. Wie zou gedacht heb ben. dat kardinaal Peeei, loon hij in 1878, als grijsaard reeds van (17 jaren, teil- gestalte cn zwak van gezondheid, Jen pauselijken troon besteeg, zijn zil- iren jubilee als Paus nog herdenken God schijnt als tc spotten met de ercld Hij geeft kracht aan den zwak ken, hoogbejaarden Grijsaard, Zijn Plaats- bckloedcr, tot onafgebroken arbeid, lot hot hoogst moeilijk en zorgvol bestuur gelieele katholieke wereldverlengl levensdagen tegen alle verwachting Leo XIII blijft leven, ofschoon de goddelooze pers reeds dikwijls aanstalten makte, om over hem de doodsklok tc luiden. Erkentelijk en dankbaar moeten we zijn jegens God, Die ons in dezen Paus ster deed opgaan van eerste grootle, de duisternissen der opgehoopte dwalingen Ic verlichten, den veiligen weg te wijzen langs dreigende afgronden, moeilijkste vraagstukken te ontwarren de helderste waarheid tc doen schil leren voor rijk cn arm, voor groolen en kleinen, voor rogceringon en volkeren, mor vorsten en Staten wij zien in hom ien Paus der Encyclieken, don Paus Ier geesten, opvolger van Pius IX, die '.oo terecht de Paus der harten genoemd ivordl. Aan den oproep onzer geestelijke lerderszal daarom dooi ons, Katholieken, met geestdrift worden voldaanonze verknochtheid en liefde jegens onzen welbeminden Vader zullen wij toonen door'God vurig te sineoken, dat Z. II. niet slechts het nieuw in Ie treden jubel jaar moge voleindigen, maar nog vele jaren als een schitterende ster moge lichten tot heil der volkeren, aan zijn hoede toevertrouwd. Maar bovendien zal door geldelijke offers te brengen dc oprecht kinderlijke genegenheid jegens den H. Vader weder ovi rtuigend bewezen ln de plechtige stonde der jaar wisseling rijst onwillekeurig de ge dachte in ons op over heigeen hel nieuwe jaar ons brengen zal. Een vraag te stellen is evenwel een nutteloos werk, daar aan God alleen de toekomst be hoort. Maar dat weten we toch zeker, dat ieder onzer van zijn geluk of onge luk zijn eigen bewerker is. Wij zelf kunnen en moeten de jaren met Gods hulp goed maken, zoo ver dit op aarde mogelijk is. Hiervan doordrongen zullen wij van onzen kant, onder Gods omnisbaren zegen, ons beijveren aan de roeping te beantwoorden der katholieke Pers, waarin ,De Eembode" als lokaal weekblad een bescheiden plaats in neemt. Onze groote Paus Leo heeft de kleine, de lokale katholieke Pers zeer kenschetsend genoemd.de kleine mis sionaris". Aan deze verheven roeping zullen wij ook hot in te treden jaar naar best vermogen trachten te beantwoor den, door do katholieke beginselen te verspreiden in lectuur, genietbaar voor liet onschuldigste kind daar, waar moet gestreden worden, zullen wij pal staan, den strijd niet ontwijken. Onder den un en medewerking van U, geachte nrs, gaan wij hoopvol liet volgend r in, vertrouwend, dat onze onbaat- •htige arbeid lot heil cn zegen moge gedijen. Een woord van dank aan de geachte lezers voegt ons hij het einde van dit jaar voor het vertrouwen in ons gesteld en don sleun ons verleend. Wekelijks tre den wij in gemeenschap motu, hebben een onderhoud met u vandaar dat er een band beslaat dus (geesles, oen vriendenband, welken hel ons ten aangcnameii plicht maakt u heden „een zalig Nieuwjaar" van gansoher harte toe le wenschen. Dal God uwe huisgezinnen zegene, voor spoed schcnkc in uwe lijdelijke zaken, kracht en gezondheid lol een welbesteed leven, overvloedige genade oin, wanneer God in Zijne eindeloos wijze raadsbe sluiten kruisen, wederwaardigheden of tegenspoed mocht overzonden, deze met geduld en onderwerping aan Zijn aanbiildelijken Wil, en alzoo verdienstvol voor den Hemel, te dragen, Steeds ge dachtig, dat de Algocde alles regelt, regeert cn bestuurt, gedachtig het woord van den Apostel der volkeren, dat God voor Zijne uitverkorenen alles werkt ten goede. BUITENLAND. Zondagmorgen word te Parijs lie standbeeld, opgericht Ier cere Van dei rcvolulionnair liaudin, die op de barri cade sneuvelde, onthuld in tegenwc ilighciil van Loubel, Waldeck-Rouss en Dechanel. Waldeck hield daarbij rede, die nogal uitdagend klonk. Van de rede van Loubel werd weinig i boord, omdat hij Sprak niet op estrade, maar dadelijk hij aankomst. Ook de voorzitter der Parijzer gernei teraad hield eene rede, inaar de muziek van de fepublikeinsche garde, de pro testen der omstanders maakten zijn woorden onhoorbaar. Van protesten kwam het spoedig lot een klein hand gemeen. De politie schoot toe. Er werd geschreeuwd, er worden vuisten uilge stoken. Eli Dausset werd, beschermd door de politie, uitgeleide gedaan tot buiten 'den afgezetten kring. Zoo moest de tegenstander van Wal- deck-Rousseau gelraclcerd worden, maar Waldeck heeft er zich bij de Parijzer bevolking nog meer gehaat door gemaakt. liet tiranniseeren der Polen in Pruisen houdt aan, en het verzet der Polen legen het godsdienstonderwijs in de Duitsche taal duurt onverminderd voort. Ondanks alle maatregelen en straffen weigeren de kinderen te bidden en op de Duitsche catechismusvragen te ant woorden. Do inspecteur van onderwijs in de provincie Posen heeft thans den ouders meegedeeld, dat de kinderen bij blijvend verzet een jaar langer op school zullen worden gehouden. Maandag ontving Z. H. de Paus het II. College, dat hem de gelukwensclien voor het Kerstfeest kwam aanbieden. Op eene toespraak van den deken, kardi naal Oreglia, antwoordde Z. H., dal de Kerk tegenwoordig een zwaren tijd door maakt, gelijkende op nog ernstiger tijden van hel verleden. Men tracht de volks- massa's tot vijanden der Kerk te maken, Je godsdimetige orden worden onder drukt, verderfelijke wetten worden ge maakt in lijnrechten strijd met de eeuwige wellen Gods. De Paus sprak vervolgens over de vraag der echtscheiding in Italië en over het socialisme, dat de sociale orde bedreigt. li. wees cr op, dat tot werkadige bestrijding van hetzelve Katholieken naar de leer der Kerk gehoorzaam cn eensgezind moesten zijn de onderste lagen des volks le helpen. .De toespraak van den B. Vader in het jongste Consistorie, schrijft de cor- ispondent van dc „Courier du Bruxel- s", heeft hier cn in geheel Italië een lachligen indruk gemaakt en men mag zeggen, dal Leo XIII de politieke mee- niug vóór zich heelt. Dc regeering zal :l kunnen nalaten, dit ernstig in over- '.ging te nomen. Het woord van don ms zou voor de staat de redding «en en hem uit den afgrond hclpeo, larin de vrijmetselarij hem gestooton cfl. Zal ile regeering zoo verstandig zijn het woord des Pausen tc begiijpcn zeer le betwijfelen wanneer regcering zich steeds meer en iet sociali-m» ziel storten, dan zich niet ne-i de hoop vleien, dat zjj naar de waarschuwende stem den Opperpriester zal luisteren en afzien van het wetsontwerp op de echt scheiding. Leo XIII heeft zijn plicht gedaan als hoold der Kerk, als bewaarder der wet Gods un als Italiaan, en dat is edel on vaderlijk. Als Kitchener geen overwinningen berichten kan, dan moeten de Engel sehen zich met verhalen over wreed heden der Boeren tevreden stellen. Volgens een telegram zond Kitchener den minister van oorlog een tweede opgaaf van gevallen, waarin Kaffers door Boeren zijn dood geschoten. Hij geeft bijzonderheden omtrent 16 gevallen, o. a. van een inboorling, die levend v rbrand werd tusschen Pretoria en Rustenburg in November of December PJ00. Hij noemt verder 37 moorden, die gemeld werden uit Kimberley, en 23 uil hel noord-oosten van de Oranje- rivier-kolonie in de laatste veertien maanden. Tegen zulke barbaren moeten de brave Engelsciien nu maar te velde trekken. Want van onderwerpen is nog maar geen sprake. Lie Daily News althans verneemt uit Volksrust van 20 dezer„De Boeren zijn blijkbaar besloten den oorlog voort te zetten. Het eigenlijke doel van de laatste bijeenkomsten was nieuwe plan nen le maken voor den zoinerveldtocht. Een zeker aantal Boeren mogen zich overgeven, maar de groote massa is besloten lot den dood toe te vechten. De Wet heeft den sleutel van het ver zet verschaft. In de plannen van de Boeren is be grepen een inval in Natal over de Draken- bergen. De Wet zal voornamelijk han delend optreden in de operatieBotha zal van het noorden uil met hem samen werken. Een groot aantal Boeren is ten noord oosten van Volksrust verschenen. De strijdmacht van Plunier, gezamenlijk met de colonnes van Pulteney en anderen, is bijia dagelijks in schermutselingen gewikkeld. Door de dubbelzinnigheid van de Swazies zijn uit Europa wape nen en munitie over de grens gekomen. De vijand is goed van paarden en levensmiddelen voorzien." En Generaal Darlnell, met de Impe rial Light Horse en de Yeomanry, is den I Sen bij Langburg in gevecht ge weest met De Wet, die 80U man met een pompon onder zich had. Het ge vecht heeft vier uren geduurd, Generaal Campbell werkte daarbij ook mede van Bethiehem uit. De verliezen van de Boe-

De Eembode | 1901 | | pagina 1