Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 47. Zaterdag 21 Februari 1908. Zestiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum. Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs par drie miudn Franco per post10,40. Afzonderlijke nummertf 0,05. Bureau Br eedestraat18 Atnersfoort Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prije dar Advertentiên Van 1 tot 6 regeltf0.30 Voor iederen regel meer-0.05 Correspondenten en Advertentiên moeien aileriyk Vrijdagavond voor 4 nre aan hel bureau bezorgd zyu. 6IFTEN voor het Nederlandtch College te Rome Vorig bedragf 348.70 Aan degenen, die nog wen netten bij te dragen tot de •lichting van een Hollandnch College te Bonte, alj opge merkt, dat de lljat In „De Eembode" gealoten wordt op Zaterdag 7 Baart a.a. lie liehtzijde. De werkitaking van 't spoorwegper- toneel was gelukkig spoedig van de baan ze heeft hare donkere schaduwen ge worpen, maar toonde ook haren goeden kant, ze had ook hare lichtzijde. Men heeft het socialisme leeren kennen en dit was broodnoodig voor zeer velen, die blind waren voor het gevaar, dat daarin stak. Men dacht zoo„'t socia lisme is (e dwaas, het volk te verstan dig het zal zoo'n vaart niel nemen eenige agitators en hier en daar een bijeengetroraraeld troepje I Dit brengt wat leven in de brouwerij. Zelfs kan het geen kwaad, dat eenigen hunner in het parlement optreden en daar eens 3 hun slem verheffen. Er zijn misstanden, 'die moeten verholpen, wondeplekken, die moeten aangetoond, wanverhoudin- gen, die moeten verbeterd worden. Maar 4 gevaar Ioch kom I Hun doel is onbereikbaar, de socialistiscne toekomst- Z". staat een hersenschim, letterlijk onzinI... jLiebst Vaterland magst ruhig sein!" Wel zeker IWaarom niet De i groote, de neutrale pers immers v kert het, "t intelligente gedeelte der natie bewee.de zulks, en zoo weinig vreesde men van die zijde gevaar, dat men door gaans het socialisme bij de stembus steunde tegenover de christelijke partijen. Het liberalisme waande zich opper machtig het had reeds een halve eeuw den schepterstaf gevoerd en een oninneem- bare burcht van ambtenaren en posten zyner kleur gesticht, zoodat men gerust het dartel spel van eene meer vooruit strevende partij kon toelaten dit stond goed, geheel in harmonie met zijn hoog uitgebazuinde vrijzinnige ideeënBoven dien, het liberalisme gevoelde zich mis schien onbewust, de natuur immers verloochent zich niel, zijn vader- ,'hap het socialisme, zijn kind, sprong wel wat hard vooruit op den weg, door vader zelf gebaand naarmate het opschoot, werd het wel aamnatigender, brutaler in zijn eischcn, maar van gevaar geen sprake. Zoo dachten de mannen der verlichting. Anderen waren er, die waarschuwden, die hunne krachten ver- eenigden, maar dezen waren achter blijvers, dompers enz. En wat blijkt nu Dat zij, die waanden alleen de wijsheid pacht te hebben, zich hebben be drogen en dat de laatslcn goed hebben gezien. De laatste werkstaking is het overtuigend feit, waartegen niel te rede neeren valt. De neutrale wereld stond verbluft. Plotseling stond voor haar het socia lisme in zijn volle kracht. Alt bij toover- tlag roept het eensklaps eene werk staking in het leven, zóó algemeen, zóó ingrijpend, zóó immoreel zelfs, als nim mer werd aanschouwd. Op commando der leiders staken duizenden spoorweg beambten van twee machtige Maat schappijen hun werkgoedgezinden worden door terrorisme weerhouden eene algemeene werkstaking van het spoorwegpersoneel door het gansche land op het eerste wachtwoord aange kondigd. Wat eene dusdanige werk staking beteekent, heeft men in die ettelijke dagen ondervonden, 't Gevolg hiervan was, dat, mede onder bedreiging van algemeene werkstaking op dit gebied, beide directies dier Maatschappijen heb ben toegegeven. Een verwijt van zwak heid der directies houden wij in de pen het kwam zoo onverwacht, men was niet voorbereid. Maar wat wij willen constateeren is, dat de buiten gewone krachts- en machtsontwikkeling van 't socialisme in deze geschiedenis eene heldere, zonneklare lichtzijde wierp naar den kant van 't liberalisme. De toon der liberale bladen verraadt dan ook, dat 4< nu beginnen in te zien, want de strengste veroordeeling over die staking, vernamen wij thans van die zijde. Maar toch, in plaats van het eigen peccavi uit Ie spreken, trachten nog kelen de schuld te werpen op de zwakheid der Regeering. Wel een be wijs, dat aller oog nog niet geheel open is, anders zouden ook zij hierin de vruchten zien van den boom, door het liberalisme geplant. Het eenige verschil toch tusschen liberalen en socialisten is, dat deze laat ste consequenter zyn. Zij hebben van de liberalen geleerd de moderne staats inrichting, den Slaat zonder God ge leerd, dat de kroon een ornament, niet de sluitsteen is van ons Slaalsgcbouw, geleerd de revolutionnaire gelijkheid. Het liberalisme huldigt ff I curgeoisie, het bcati possidentes, zalig de bezitters de socialisten echter willen hel beginsel der gelijkheid lot de uiterste grenzen doorge dreven op staalkundig en oeconomisch gebied; zij vorderen volgens het liberale beginsel als recht op voor de groote massa des volks de macht, onrechtmatig door enkelen uitgeoefend, en gelijkelijk aandeel in de tijdelijke goederen. En zoo zag men steeds het liberalisme afbrok kelen, terwijl de socialisten in aantal, in kracht en invloed wonnen. En op zeke ren dag gebeurde hel nu in Nederland, dat het socialisme eene tentoonstelling hield van zijne macht tot verbijstering van het liberalisme. De ontsteltenis was groot in de libe ralistische kringen maar °t heeft zijn goede zijdezij zullen, als ze de zaken geheel objeclief beschouwen, tol de erken- ti nis komen,wij hebben wind ge zaaid, Nederland oogst storm." En dat ook voor hen de storm looit blijkt ons uit de verschillende adviesen dier bladen, die op een wetsregeling ten zeerste aandringen, waardoor zulk een machhninbruik onmogelijk wordt gemaakt. Tot op zekere hoogte gaan wij mee; wij weten zeer goed, dat strafbe palingen tot handhaving van rechten orde dienstig, noodzakelijk zijn. Maar toch daarmede de ziekte te genezen door 't liberalisme in Staat en maatschappij gebracht, en wel onder de ovcrgroole massa, is ondenkbaarde verdrukking wordt hun gloriekroon. Eenige hoop zou het baren, wanneer het advies werd opgevolgd: Meilice eura leipsum: genees heer, genees u zclven. En hoe dit geschie den moet? De vraag is bijna overbodig. Terug naar Christus en naar het Christen dom moet immers hel eenige antwoord zijnChristus hersteld in den Slaat, in de Maatschappij en in het Huisgezin. Dat is hel geneesmiddel voor alle kwalen, welke Maatschapp.j en Slaat beroeren. Gode zij dank wij hebben thans een Chrisleiyk Ministerie. Laat liet libera lisme thans dit Ministerie steunen, het welk onder alle opzichten een Ministerie is, juist gekant tegen de revolutionnaire elementen, waartegen hel krachtens ware beginselen optreedt. BUITENLAND De Belgische Kamer heelt het wets ontwerp tot verhooging der rechten op alcohol en tot afschaffing der rechten op koffie aangenomen, na een heftige beslrijuing der socialisten. Dit geschiedde lydens de zitting in den nacht van Zater dag op Zondag, wijl tie regecring in deze zitting een beslissing verlangde. Het wetsontwerp werd aangenomen inct 83 tegen 24 stemmen en één onthouding. Zondagmorgen om acht uur was de zitting geëindigd. Aan liet slot ervan hield de minister-president dc Smet de Naeyer een korte rede, waarin hij zei, dat dc Kamer in acht en veertig uren liet werk van drie weken gewone zit tingen had verricht. Het land, zei de minister tot de oppositie, zal uw hou ding veroordeelcn, want na onze loyale verklaringen was uw obstructie onge rechtvaardigd. Ilct land en dc toekomst zullen ons in het gelijk stellen. Daarna bracht de minister president een woord van welverdiende hulde aan den heer Schollaert, den voorzitter der Kamer, die met zooveel tact en waardigheid de langdurige debatten geleid heeft. Deze rede werd door de geheele Kamer toegejuicht. De Franschc Minister van Oorlog. André, heeft zich ook weer eens ver dienstelijk willen maken als kerk ver volger. Aan de militairen heeft hij ver boden den Katholieken kring te Versailles te bezoeken- Intusschen laten de kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen in Frankrijk, voortdurend hun protesten weerklinken tegen het snoode werk van Combes en consorten. 1 weer heeft Z. Em. kardinaal Lan- génieux, aartsbisschop van Reims, een zeer belangrijk schrijven openbaar ge maakt Ier verdediging van de Congre gaties. Door haar vrijheid aan Ie tasten, tast men ook de vrijheid der Kerk aan, zegt de eminente prelaat. En door de Congregaties te treffen, (relt men tevens hel Christenvolk in zijn heiligste belan gen. Zonneklaar weerlegt de kardinaal de bewering als zou dc reguliere en de seculiere geestelijkheid op voet van oorlog ■net elkaar leven. Z. Em. kardinaal Perraud, bisschop van Autun, heeft aan den prefect van Saöne-et-Loire een brief geschreven, waarin de prelaat vrijmoedig en mot kracht protesteert teger, het weigeren van autorisatie aan zoovele Congregalies, waardoor alleen in zyn bisdom 300 geestelijke Zusters zonder middelen van bestaan op straat zijn gezet. .Gij weet het even goed als ik, mynheer de pre fect, dat de meesten dier religeuzen bij gebrek aan plaats niet in haar moeder huizen kon worden opgenomen. Een zeker aantal hebben geen ouders meer, die haar te hulp kunnen komen, anderen zyn ziek of te oud, om haar dagelijksch brood te verdienen. De maatregel, die haar treft, is onmenschelijk." Het Engelsche parlement is Dinsdag door Koning Eduard plechtig geopend. In de troonrede werd door Z. M. gezegd de betrekkingen tot alle vreemde mogendheden zijn bij voortduring van vriendschappelijken aard. De blokkade der Venczolaansche ha vens leidde lot onderhandelingen, die een hijlegging van het geschil ten doel hadden, ik verheug mij er over, dat het tot een schikking gekomen is, die rechtvaardigt, dal de blokkeerende mach ten de vloot-operatiën onmiddellijk kun- Dc toestand in Macedonië baart ernstige bezorgdheid. Ik heb mijne beste pogingen aangewend om den Sultan en zijne minis ters te doordringen van de onmiddellijke noodzakelijkheid om hervormingen in te voeren ik vertrouw, dat de aansporingen van Oostenrijk en Rusland voldoende zullen zyn en dat ik in staat zal zijn mijn hartelijken steun daaraan te verleenen. In het verdere verloop zijner rede zeide de Koning te betreuren, dat de pogingen der reg ering om met Turkije tot over eenstemming te komen omtrent de grens van het „achterland" van Aden nog niet tot eenig resultaat kwamen. De onderhandelingen over deze zaak worden met spoed voortgezet. De rede gewaagt dan van da deel neming van een uit Transvalers en Oranje-Vrystaters samengesteld corps aan de operatiën in Somaliland en van de loyale samenwerking van Italië. FEUILLETON. tot plaatsing in ons Blad, waaraan iep' gaarne gevolg geven. De Doeree ie Eogelseh-Iedië. BELL A BY. Hel nteawe jear heeft hier een groote ver andering leweeggebreclit. In hel begin van Januari werden de Boeren, ongeveer 300 in ge lal, opgernimd. De Engelacben, die het al lang moede waren, de Boeren jaar in jaar nil binnen 't prikkeldraad te honden, (prikkeldraad wordi door de Eogelschen barbed wire, door de Boeren barbaroai wire genoemd) besloten aicb van dien teel Ie ontdoen. Eiken morgen ging er in 't Boeren-kamp een Engelseb officier rond om de namen op Ie achrjjveo dergenen, die van plan waren den Eogelschen wouw te iwereo. Hel scheen in bel begin, dat tjj een bok zonden schieten. Doch als er één schasp over de brug is volgen er meer. Nn en dan kwam er een Boer vooruit en gaf zyo naam op, en werd dan door de anderen natuurlijk dagelijks geplaagd an geaard. Langzamerhand ging het vlotter, doch nof niet ving genoeg voor de Eogelschao, verlengde succes niet. Eenigen leekendeo, anderen weigerden beslist. Ut heb verschillende ben overtuigen, dat bet beter was te teekenen derengelooren doen ze je niet en vooral de Vrjjstaters niet. ,lk heb voor 19 maanden hier gewees eo de Eogelschen znllen me wel langer bond. ik nie vertrouw die Rooiaek nie,'* zeggen ze maar en daarmede uit. ,lk kan oie de Eogelschman van bio zie nie" enz. Verleden week werd bet gebeele Boereokamp ontruimd gedeeltelijk werden te naar Transvaal gezon den, andereo, die den eed niet wilden afleggen, en tevens de ziekeo werden osar het beloofde kemp vervoerd. Daar de Boeren dikwijls bjj ons aan hnis kwamen om over allee en nog wat te praten, had ik de gelegenheid een slealtje tan het volkskarakter der Boeren te vernemen. Hel is zeer vertrouwbaar. Het betreft een joogenheld van 13 jaar ond. Dese waa Ibuis gebleven bij moeder om voor haar en 't bnia Ie zorgeo. Eo of hij dat goed deed Luister meer I Op voldaan en onze makkers komen nu ontdaan van wapenen binnen zitfen eo wachten op hun onlbyl. Wat gebeurt er nu? De moeder zendt baar zooo achter uit en zegl hem.Haal de geweren en palroeoen'." De jongen, een aardje naar zjjo vaartje bebbend, verstaat den wenk. Door 't venster worden de geweren ato moeder overhandigd en na verschijnen moeder en zoon met het geweer ia de hand in de kamer, waar de soldaten zitten te waehlen. .Hands op!" zegt zjj. Wat bljjfl er over voor de verbaas de en verschrikte Tommies? Bet geweer wordt op ben gericht en met behnlp van eeo kaffer worden de banden op den rng gebonde Twee echter trachten te ontenappeo, doch wordt in tjjdi ingehaald door eenige kogels, well door moeder en zoon goed gericht weren. I bonden <t Onderweg ziet ooze jongen, te paard gezeleo, natuurlijk vao Tommy, die loopen moei, dat een kaffer eeo koe steelt, welke toebehoort aan de Boeren een kogel maakt ook dezen kaffer schadeloos en de koe wordt op vrije voelen gesteld. De jongen, die deze staaltjes heelt geleverd is ongeveer een jaar hier io Bellary een ge vangene geweest. De Engelscheo weleo hel niet, en bet is gelukkig voor den .jongen beid" e jongen i als De Boeren, die bjj ons kwamen praten kwamen ons ook vóór hun verlrek .gedag zeggen." Zoo kwamen onder vele anderen, de beroemde eo welbekende Amerikaso. Tracer, met zjjn gezworen kameraad, een Amsterdam mer. Tracer Irachlte viermaal te ontvlochten. 1°. In Transvaal, 9*. Bjj Simons-stad van 'I Eogelscb schip I Dit wist bjj ons in alle vuur ea kleur Ie vertellen als zijn ,che! de 'oeuvre. 3'. Twee keer vau 't Boereokamp vau Bellary. Toen bjj bier voor den tweeden keer gesnap! werd, kreeg by 18 maanden gevangenisstraf. Tracer was steeds vergezeld van onzen Am sterdammer lief en leed wieten zy steeds samen te deelen. Toen zy vertrokken, weren zy nog met moed bezield om te stryden voor de goede zaak. Tracer gaat naar Transvaal eo als er ergens in de wereld een oorlog tegen Eogcland gevoerd wordt, sullen de Eogelschen te stryden hebben tegen Tracer. In Bellary waren er eens 800 Boeren nu zyo ze ellen vertrokken. Het Regiment, dat draad moest houden, vertrok verleden Zondag morgen naar Burma. De Zaterdagavond, welke deo dag van vertrek voorafging, was wat luid ruchtig. De avond werd gevierd en doorge bracht op jolige manier. Haar waarom zonden zy by die gelegenheid geen voorwerk afsteken was T werk van een oogeoblikeenige mionteo later was het beele kamp verlicht eo 't balve kemp was na twee uur brendeo verwoest. Het was te donker om de daders op Ie sporen. Twee dagen daarna kon men in de Madras- Hail lezen, dat het grapje 4000 Rnpies (I Rupy 80 cent) bad gekost, d. w. z. 3700 gulden moer aan vuurwerk den er afgestoken werd bier in Bellary op deo 1 Januari 1903, op welken dag Edward VII .keizer" uitgeroepen werd van Indie. 99 Januari 1903.

De Eembode | 1903 | | pagina 1