Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 48. Zaterdag 28 Februari 1903. Zestiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricnm, Bussum, Brioborgen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden. Nijkork. Soest, Stoutenburg, Veonendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Tweede Blad. HËNBICOS VAN DE WETERING. DOOR DE OENADR GODS EN' DE OUÜST VAN DEN APOITOLI8CHEN STOEL, lluieprelaat van Z, II, I'aus Leo XIII, Assistent-Btsscnop b{j den Pauseltjken Troon, AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van one Aartsbisdom, Zaligheid in den Heer! Binnenkort zullen twee hoogst ge wichtige gedenkdagen aanbreken, die voor ons jubeldagen moeten zijn en onze harten met innige, groote dank baarheid voor God moeten vervullen. Wy meenen u, B G., met een enkel woord aan die beide groole gebeurte nissen te moeten herinneren. De eeiste dezer gedenkdagen is het jubelfeest van den Stedehouder v.,n Jezus-Christus. Den 3den Maart zal hel 25 jaar go leden zijn, dal H. Paus Leo XIII is gekroond. Eene gebeurtenis, haast eenig in geheel de geschiedenis der Kerk. Na den H. Petrus loch is Pius IX z. g. de eerste en eenig9te onder de Pausen geweesl, die gedurende een tijdsverloop van vyf-onlwintig jaren de Kerk be stuurd heelt. En nu, onmiddeliyk na den onstcrfelijkcn Pius, zal onze roemrijk regeerendc Paus Leo XIII door Gods goedheid eveneens zijn zilveren Paus- feest mogen vieren. Mogen, ja, moeten we er niet een bijzondere beschikking der Goddelijke Voorzienigheid in zien, dat achtereenvolgens twee zoo groole en eminente Pausen langer dan een van hun voorgangers aan hel hoofd der Kerk gestaan hebben Hoe zegenrijk het vijf en twintigjarig Pausschap van Leo XIII voor de Kerk en voor geheel de wereld geweest is, hoeveel deze groole Paus in dal tyds- verlooo golueraard, gewerkt, tot stand gebracht heeft, kunnen wij onmogelijk inet enkele woorden u schetsen. Genoeg zy hel B. G. u eraan Ie herinneren, dat Z. 11. Leo XIII, krachtens de liooge zen ding den Paus gegeven, maar ook van de zware verantwoordelijkheid dier zen ding zich diep bewust, als het liclil aan den hemel, niet opgehouden heeft, de waarheid te verdedigen, de dwaling le bestrijden on de wereld door zijn mach tige en heerlykc Encyclieken voor le lichten. Il[j heeft do wetenschap bevor derd, de studie aangemoedigd en haar den eenig vciligen, door haar le vol gen weg gewezen. Alle groole vraag stukken van onzen lijd heeft z(jn diepe geest bestudeerd, overwogen en doorschouwd en voor allen i1o eenig juiste on ware oplossing aangegeven en in het lirlil gestold. Hij heeft de wonden gepeild van den knnkei, welke de maal schappij dreigt lu verwoes ten, en aangetoond, welk redmiddel haar voer ondergang behoeden kan. Tegenover de heiilcnsche wanbegrippen van onzen lijd heeft hy de heiligheid en onschendbaarheid van hel huwelijk rerdrdigd als den eenig mogelijken grondslag eelier goed geordende maat schappij. In do groote sociale beweging van onze dagen hoeft Hij de beginselen en wetten aangegeven, volgens welke •Ie maatschappelijke verhoudingen te regelen zijn, Voor do rechten der kerk strijdend hoeft lij getoond, dal Zij en Zij alleen, do gezondene door Jezus Christus, aan de wereld redding brengen kan. Geen hulling ontging zijn oog, Aan de hereeniging der Üostersehe Kerken heeft iljj gearbeid en daar voor groote oilers gebrachtNaar alle oorden der wereld zond Hij bisschoppen en priesters, om le ijveren voor de uitbreiding van het Godsrjk op aarde. En bij dit alles hel woord van den Apos tel indachtig niet hij die /dunt en niet hij die bi sproeit is iele, muur Oixt, die den wasdom geeltheeft Z. II. lliel opge houden telkens en Iclkcns weer de ka tholieken, zijne kinderen, op le roepen lot het gebed, waardoor de zegen over zijn arbeid komen moest, Uauiom heeft lij de wereld plechtig opgedragen en toe gewijd aan het God lelijk hart van Jezus, en heeft Hj jaren achtereen in zijne heerlijke Encyclieken over den Rozen krans ons lillen opgewekt en aange spoord, om met Hom onze toevlucht te nemen lol de Allerzaligste Maagd Maria, ten einde door Hare alvermogende voorspiaak den zegen van God over de Kerk, over haar arbeid, over de wereld af le smccken. Zoo heeft de groote I'aus vyf-cn-twin- tig jaren rusteloos gearbeid aan het heil van Kerk en maatschappij, zich diep he- wust, dat krachtens de hongc zending van God ontvangen, tic zorg voor liet heil der wereld Hein opgedragen is. Dank dat rusteloos jjvcicn van II. Leo XIII wordt de hongc, machtige, de wereld helieerschendc zedelijke in vloed vnn den I'aus dieper gevoeld dan ooit. Men heeft hem van zjjn Stalen kunnen huroovcn, muur zijn macht ver korten kun men ulut. lij is en blijft ook zonder wereldgebied de muchligslc der vorston, omdat lij de hoogste macht van God ontvangen heeft. De 3do Maait B. G. zal dan ook voor alle Katholieken een jubeldag wezen, een dag die lol lioage, innige dankbaar heid stemt. Dank zullen wjj brengen aan God, die vijf-en-twlnlig jaren uiiu Zijn Kerk Leo XIII uli I'aus geschon ken heeft. Dunk aan God, die zyii arbeid voor hel heil van Kerk en maalsehappy gezegend heelt, Hem gesterkt heeft met Zyn kracht om den zwaron last van het Uppcrhurderschap Ie dragen, en I lom het zeldzaam voorrecht schenkt, om op diie-cii-ncgenlig-jarigcn Iccltyd de Kerk nog te besturen met een geest- en wilskracht die iedereen verhaast. Maar dankbaar klopt ons liarl ook van liefde en viireering voor den I'aus, die vijf en twintig jaar voor liet heil der Kerk en voor ons aller heil gear beid heeft. Dankbaar dat Hij voor ons geweest ia het liclit aan den hemel, dat in zoovele mnciljjkc vraagstukken van onzen lijd ons den vciligen weg heeft gewezen. En, wij Katholieken van Nederland, zijn den II. Vader nog lijzondcr dank baar voor het bljk van vadcrljko be zorgdheid voor onze belangen ons het vorig jaar gegeven, toen Z. II. hy de pleehligu adifntic, aan de Nederlnnsche deputatie verleend, zijn verlangen uil- sprak, dut ook wy, evenals andere naliOr, oen eigen college te Itnine /.ou den hebben en daarvoor tUn sloun en medewerking beloofde, Overtuigd dal gy allen 13.G. lot dil schoonv, ilooi' Z, 11. den I'aus zoozeer gewenschto doel gaarne een offertje zult bijdragen, bepalen Wjj dut op dun fden Zondag in de vasten, in alle ker ken en openbare kapellen van ons Aarts bisdom onder allo H. Diensten eene col lecte met open schaal voor du Stich ting van een llollandsch college te Rome zal worden gehouden. De andere, voor de Katholieken van Nederland hoogst merkwaardige gedenk dag, welke aanslaande Is, is hel gouden jubelfeest van liet herstel der Bisschop poiyko lllerachio in ons vaderland. Den Iden Maart zal hel vijftig luar geleden zyn, dal Z. II. I'ius IX .Ie liullc uit vaardigde, waarbij aan de Katholieke Kerk van Nederland, nu ruim Iwoc en een halve eeuw van druk en vervolging, weer een geregeld bestuur van bisschop pen gegeven werd, die de II, (leest heelt gesteld um Hut!» Kerk te besturen. Welk een zegen dit herstel van do Bisschoppelijke llicrucllic voor du Ka tholieke Kerk in ons vaderland geweest is, behoeven wij wel niet te verklaren. Dankbaar erkennen wy B. dat ill die vyilig jaren door onze Doorluchtige Voorgangers voel, unlzugiyk veel is lot «land gebracht en dat God hun arbeid zichtbaar heeft gezegend, Hoeveel kerken, klonslcrs, gestichten, scholen, voreeni- gingen zijn in dut tydsverloop in ons vailcrlund niet verrezen I Alleen in ons Aartsbisdom zijn sinds dien l(jd meer dan vijftig nieuwe parochies opgericht. Dunk don ijver vnn zoovele voort roffo- lyke en vrome priesters, heeft lint ka tholieke leven zich krachtig ontwikkeld. J i, met vreugde en dankbaarheid ge tuigen wy, dat misschien in geen land er wereld de Katholieke Kerk zoo bloeit nis hier, Daarom II. G., Wjj herhalen hol, du viering van hot zilveren juhilA van on zen roemrijk regeerenden I'aus Z H.Leo XIII, et) van hel gouden jubelfeest hut herstel der llisichoppclyko Hit chic In ons vaderland moet ons tol nigc, groole d uikbaarheid stemmen, W(J menen dan ook deze heide jubelfeesten niet heler en waardiger le kunnen vie ren, dan door een iiiinhidilmgsdiig In houden, en hvptilen daarom, datopho vi-ngunoeimlen den Stden Zondag van do Vasten, den Halen Maart, in alle kerken en kapellen van (lus Aartsbisdom hel Allerheiligste geheel den dng (er uun- biilding zul worden uitgesteld, welke iiunhiddingsdiig 's avonds zul worden ge sloten met oen plechtig Lof en de Lof zang ,To Ileum Inmlames." Onnoodig zeker B. U. u op 1e wekken om dien dng veel en vurig te bidden. Komt dan Jezus in het Geheim Zijner Liefde aanbidden on danken vuur zoo veel zogen, aan Ztjlie Kerk, bijzonder in ons vaderland, geschonken. Smeekt llem, dat lift II. den I'ausaloiinnon hel po in het dragen van den zwaron Inst van het opperbestuur dor Kerk. Smeekt Hem, dut liy zegeno II. M. onze geëerbiedigde Koningin en Haar Koninkiyke Huis, waaraan w||, Katho lieken, zoo grooton dank voriohuldigd zijn. Smeekt Hem, dut llij zogeno do Katholieke Kerk van Nederland, zegene alle gelnuvigen. Manr vergeel ook niet llem te vragen in een vurig gebed,dat lljj nns en den priesters vnn ons Aarts bisdom geve, onze heilige on xwiiro ver plichtingen tegenover u getrouw en waardig lu vervullen. Krachtens Apostolische volmacht ver leunen wjj hy dezen aan de geloovigen van Uns Anrtshisdom, voor dit jaar, ilia- pensatio in de onthoudingswet op allo Zaterdagen, uitgenomen die Zaterdagen, weikon geboden vastendagen zijn. De geloovigen blyvon derhalve ver plicht zich vim vleeschspyzen Ie ont houden up de Zaterdagen van de Vas- t''li'li' i.liiiili'i'li'iupi'i -/ali'l'diigi'il en de Vigilie-Zaterdagen, waarop moot gevast worden om het hoogo feest, dat zy voor afgaan. Deze dispensatie geldt tot do Veerllgdaagscho Vasten vun het vol- gendo jaar, Wy vermnnon u evenwel, om door aalmoezen en door andere goede werken aan lo vullen, wal door hul gebruik ma ken van deze dispensatie aan uwe boe tedoening ontbreekt. Overeenkomstig de Ons dsartoedoor den Apostolischeil Stoel verleende vol macht, verlenen Wy dil jaar de gewono dispeiisHlio In de vasten wel onder do gewone voorwaarden. En zal dit Ons herderljjk sehryven in alle tot Ons Aiirilshisdoin hchoorondo kerken, alsmede in kapellen, waarover een Reclor Is aangesteld, op Zondag Quinquagesima op de gubruikolj|ko w[)zo worden voorgelezen. Gogovon lu IJlrouht, don 7 Februari 1903. f II. VAN DE WETERING, /Iartsbisschop van Utrecht. Op last vun Z. I). Hoogwaardigheid J. A. S. van Sciiaici, Secretarie, HET PORTRET Het was een regenachtige herfstavond van hel jaar 1656, Te midden van eeuwen oude eiken lag eenzaam en verlaten het kastel Wysburn. Hier woonden trouwe onderdanen van Karei Sluart, die trouw gebleven waren jiulanks de hevigste vervolging van Cromwell. Lord Wysburn en zyn dochter lady Mabel zaten naast elkaar tegenover den monumcnlalen schoorsteen en waren in gedachten verdiept. Lord Wysburn dacht aan zyn jongen zoon Everard, die, met Karei II naar Frankrijk vertrokken, cenigen lijd geleden zijn geheimen terugkeer naar Engeland voor een koninklijke zending had gemeld en beloofd in het geheim zijn vader en zuslcr te komen omhelzen. De dagen waren voorbijgegaan, en de jongeman verscheen niet! De godachlen van lady Mahel waren nog droeviger. Dien middag had zy door een trouwen dienaar de lijding ontvan gen, dat haar broeder in een herberg der City was aangehouden, beschuldigd van hoogverraad, on in den Tower van Londen was opgesloten. Het jonge meisje, dat bemerkte, dat hsar vader er zoo be zorgd uitzag, vroeg zich af, of ook hij niet die jobstyding ontvangen had. Zij durfde hem er niet eerst over spreken, zy vreesde zijn droefheid nog te zullen vergrooten. En toch zou zij hem er over moeten spreken het heil van Everard eiichte een machtige en spoedige tusschen- komst, die lord Wysburn alleen kon verzoeken aan zyn vrienden van vroeger, die zich thans aan de zydc van den wreeden Cromwell geschaard hadden. Een tweestryd werd in het hart van lady Mabel gestrodon, toen een sinds jaren vergelen godruisch, het hoefgetrap pel van talrijke paarden en hel getoeter van een hoorn de stille verbraken liet jon ge meisje deed opschrikken. De oude baron stond te gelijk met zyn dochter op. en toen zy elkaar bleek en verschrikt aan keken, lrad een hunner weinige knechts binnen en zei mul bevende slem .Milord, Zijne Hoogheid de prolector, Cromwell, op weg naar Hamplori Court en door slecht weer over vallen, laat vragen, of u hem en zyn gevolg voor dezen nacht gastvryhoid zoudt willen verlecneu Bevend keck lady Mabel haar vader aan. Zonder aarzeling antwoordde >lc rijsaard „De vijand, die als gast komt, is geen vijand meer. Zeg aan Cromwell, dat by binncnlrede. Ik zal hem ontvan gen." Hoewel hel jonge meisje voelde, dat de titel van „inyuhoer" geschikt was hun gevrecsden bezoeker te helecdigen, was zy toch zeer verheugd over de beslissing van haar vader en haar vurige verbeelding koesterde hiervan reeds aan stonds groole verwachtingen. Was het niet de Voorzienigheid, die hen in de ge legenheid stelde den prolector van dienst te kunnen zyn op het nogenblik, dat zy zyn hulp zoo zeer noodig hadden? Wellicht zou hy zich schamen den zoon te straffen, in wiens vaders huis hy gastvrijheid had genoten. Willicht ook vond Mabel gelegenheid, niet om zich aan de vouten van Cromwell neer te werpen haar vader zou zich daartegen verzet hebben maar om ten minste in het geheim zyn medelijden voor haar broeder in te roepen. Terwyl het jonge meisje zich met deze gedachten bezighield, word op bevel van lord Wysburn de deur der zaal wagenwyd geopend, en w-ldra trad Cromwell binnen, gevolgd door edellieden, schildknapen en zijn lijfwacht. Do karwats in de hand, gcklcud in zwart lluwnol met groote laarzen, maakte hy den indruk van een krachtig man. Z(|ti doordringende oogen werden don- zware wenkbrauwen beschaduwd. De grijsaard met lange, witte, gekrulde huren en de man met grijsachtige, korte haren keken elkander een oogoriblik aan, zonder dat een van beiden de oogen neersloeg. Eindoljjk aan zijn plichten van gastheer denkend, aai de lord .Moge de rust van nujn huis voor u een goede rust zyn, milord prolee'or I" Cromwell glimt»-li!.-, maar het was niet mogclyk uit dien lach te zoggen, of hy door louter toeval of m.t voor bedachten rade de gastvrijheid van liet kasteel Wysburn kwam inroepen. .Dank u milord. Gy zyl een te gul gaslhecr, dan dat wy ons niet als be scheiden gasten zoude gedragen Wy hebben lo Bronfort geavondmaald, «n wjj zijn zoo vermoeid vun onzen rit, dat gij ons zult verplichten ons aanstonds onze vertrekken aan te wijzen," „Ik zal de eer hebben u er zeil heen te geleiden," zei lord Wysburn. De grysaard nam een toorts en wees den weg. Cromwell bood den arm aan lady Mabel. Achter hem droegen de edellieden andere lichten, daarna volgden dc schildknapen, en de lijfwacht sloot den stoet. Allen bestegen in deze orde de breede sloencn Irap en gingen verschei dene galerijen door, waar de portretten van voorvaderen, sinds lang in de schaduw begraven, schenen te herleven by den glans van den stoel. Mabel, wier verbeel ding haar niets dan goeds voor haar broeder voortooverdc, was zeer opge ruimd. Toon haar'vader vorschoidonc zalen wa« doorgegaan, zonder er zieli op te houden, maakte zich «-on ongerustheid van haar meester, die plotseling gerecht vaardigd word, Lord Wysburn opende een groote deur en zei, zich tol Cromwell wendend .Dit is de enrokamer, de kamer, die dezen nacht do uwe zul zijn, milord." Du oudo lord on zjjn gast traden liet eerst binnen. Iiy hel zwakke schijnsel der toorts, dii' lord Wysburn droog, zag de protector alleen een zeor groole zuul met oen rjjk bod. Maar loon verscheidene edellieden op hun beurt mot hun toortsen waren hinnengetredon, was de zaal wuldra beter verlicht, en toen Cromwell zieli omwendde om ze heler lu kunnen op nemen, sidderd» hy eensklaps, verbleekte en sloot snel de oogen, alsof zy gewond Boven den schoorsteen, juist tegenover hul lied, had hy cun groot portret vun koning Karei I herkend. .Laat dit aanstond* wegiiernon I" riep de gevreesde protector met toorn in zjjii stem, op het portret wjjzend en zyn fonkelende oogen op lord Wysburn richtend. Dc grysaurd doorstond moedig dien vreoseljjken blik en antwoordde op vasten toon .Ik vraag u om verontschuldiging, milord, dat ik niet aan uw wonscli kun voldoen het portret is in den muur ge metseld. Bjj zyn lautsto vurbiyf In myne woning hoeft Karol, myn moesler en koning, zich gewaardigd het my to schenken en het zelf daar le plaalsen. Ik verlang, dat het daar zal blyven. Ik zal nooit, zulls niet met een rouwfloers, dengenu bedekken, die voorstoll alles, wat ons overbiyft van oer en trouw." De protector werd rood van woede en toorn. Mabel vreosdu, dat hy zich op haar vader zou werpen en hum dooden. De grjjsaard stond kalm tegenover den gevreosdon man. Cromwell bleef oen oogonhllk met opgeheven arm slaan, daarna, zieli hedwingendo, stak hy zyn karwats 11 do hoogte on gal daardoor het toukon lot vertrek, lorw(|l hy riep: .Te paard, myne hoeren, lo paard En zonder zieli nui lo wenden, zonder andere uitlegging snuldo hy heen. Achter hem kwamen do edellieden, de schild knapen en de lyfwacht, geheel du stoet snelde do breede stoenen trap af. Buiten word na oonigo oogonblikken hol hoefge trappel der paurilnn vernomen, daarna was het als by toovorslag weer stil rondom het kasteel. In de groole eerekamer, thans donker en verlaten, lag Mabel voor do vooten van haar vader, het gelaat, door tranen besproeid, in hare handen verborgen. .0, vudor," snikte ze, „wist gjj dan niet, toen gy den protector in deze zuul leiddet, dat zich hier het porlrot vun den koning bevond „Ik wist het, myn dochter," antwoord de de grijsaard /.ik lil. Hot jonge moisje begon opnieuw te snikken on zei: „Helaas, wal gü niot wist, vader, wat go thans nog niet weet, is, dat KvorurJ gevangen genomen en in don Tower is opgesloten, en dat hy veroordeeld zal worden Klien Cromwell hem goon go nads schenxt." Lord Wysburn hief do oogen naar het portret des konings, als wilde hy hem dc kracht vragen de wreedste ver wijten to verdragen, en daarna antwoorddo hy ernstig en droevig: „Ook dal, mijn kind, wist ikI"

De Eembode | 1903 | | pagina 5