Kath!oli;e,k Nie'uws- en Advertentieblad No. 35. Zaterdag 26 November 1904. Achttiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland? Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnement«prije per drie (0,40. f 0,05. BureauBreedestraat 18, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniglng De Eembode. Prijs dar AdvertentUm Vu 1 tot 6 refole Voor iederea rafel meer CorreepoudutlSu en Adverteoli«n moelea eiteriyk Vrydegsvnod foor 0 ars tsa hsl barssa bezorgd itfa. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Met een kort woord maakten w|j reeds melding van het feit, dat in een constitueerende vergadering, gehouden te Utrecht 15 Octoberjl., een Algemeene Bond van R. K. Kiesvereem-mgen is opgericht. Aan de Kiesvereenigingen, die nog niet tot dien Bond rijn toegetreden, doch daartoe wenschen te besluiten, blijft thans nog over hiervan ter aange wezen plaatse kennia te geven vóór 1 December a.s.dan zal dra ook de ver kiezing van het Bestuur plaats vinden. iotusschen laat het zich aanzien, dat behoudens enkele R. K. Kiesvereeni gingen inNoord-Brabant, die tergenoemde vergadering een voorstel indienden om voor elke Kiesvereeniging in dit gewest 2 in plaats van 1 afgevaardigde in den Bond te hebben, welk ongewenscht voor- atel echter met groote meerderheid van «temmen werd verworpen de aansluiting der R. K. Kiesvereenigingen vrijwel algemeen zal zijn. De bezwaren welke tegen de stichting van dien Bond reeds te voren waren opgeworpen lyn dan ook in genoemde vergadering, ge ljjk uit het vastgesteld reglement, be reids door ons meegedeeld, duidelyk valt at te leiden, genoegzaam ondervan gen, zoodat tegen aansluiting b\j dien Bond voor geen enkele R. K. Kiesver eeniging zwaarwichtige redenen meer kunnen bestaan. Het streven toch naar krachtige een heid, dat hiermede zoo uitnemend bevor derd wordt, verdient warme hulde. Nu bjj andere partgen getracht wordt door con- -centratie de verstrooide fractien bijeen te drijven, om in gesloten gelederen by den komenden stembusstrijd te kunnen optreden, is het niets minder dan een dure plicht, dat ook onzerzijds niets onbeproefd worde gelaten, om door een heid van handelen in den politieken kamp aan den tegenstander krachtig het hoofd te kunnen bieden. Dat evenwel niet alle R. K. Kiesver eenigingen het groote nut van een Alge- meenen Bond zoo aanstonds vermochten te zien, is in zekeren zin te verklaren, omdat bij de verkiezingen in 1901 nogover- tuigend gebleken is, dat, Gode zy dank t eenheid van handelen by verkiezingen toch op den bodem des harten bij elke K. Kiesvereeniging besloten ligt. Ook moet worden toegegeven, dat een regle ment ven een Bond artikelen kan be vatten, die, hoewel uitnemend bedoeld, struikelblokken kunnen worden het behoud van eenheid onderling, doch daartegen is bij de vaststelling van het reglement van den Algemeenen Bond met nauwgezetheid gewaakt. Een zaak .van groote beleekenis kwam ter sprake bij het vaststellen van artikel tn het reglement. Het betrof een vast te stellen program voor een vier jarige periode bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. Togen een uitvoerig program werden ernstige bedenkingen geopperd en niet zonder grond. De fraaie beloften, in zoo menig politiek program vastgelegd, hebben reeds zóó veel teleurstelling gebracht, dat met een zoodanig politiek gewrocht, t de kiem van noodlottige verwar en verdeeldheid in den Bond kon binnendringen. Deze klip is echter geluk kig omzeild. In het reglement wordt slechts gesproken van "en kort program navolging van hel Duitsche Centrum, dat steeds met korte verkiezingsprograms den stembusstrijd aanvaardt, zooals door bet kamerlid Aalberse ter vergadering te Utrecht terecht werd opgemerkt. Dus ook een eenvoudige leuze, zooals werd verondersteld, maar een program, dat slechts enkele hoofdpunten bevat, waar over met andere partijen kan onderhan deld, en hetwelk in de komende wetgeven de periode tot richtsnoer kan dienen. Zeer beleidvol ia ook artikel 6 samen gesteld, dat wy nog even releveeren: „De aangesloten Kiesvereenigingen behouden haar eigen zelfstandig karakter en het recht candidatcn by verkiezingen voor de Tweede Kanier der Staten- Generaal te stellen. „Het Bestuur van dezen Bond stelt zelf geen candidates" Dit artikel handhaaft dus het eigen zelfstandig karakter der by den Bond aangesloten Kiesvereenigingen volkomen. Uit deze enkele gegevens valt, dunkt ons, genoegzaam af te leiden, dat met nauwlettendheid getracht is toetreding voor de Kiesvereenigingen geniakkclyk te maken. En juist daardoor, dit zal nader wel blyken, heeft de Bond in kracht gewonnen, is zyn bestaan op hechte grondslagen gelegd. Niet in 't minst wordt overhcersching van Kies- nigingen beoogd, maar alleen een heid van handelen nagestreefd, wanneer de heiligite beginselen aan de stem bus zat moeten gestreden worden. de wenschelijkheid van een Bond, door de opkomst van afgevaar digden van bijna alle R. K. Kiesvereeni gingen ter vergadering te Utrecht, zich reeds zoo overtuigend heeft uitgesproken, is het dan ook te hopen, dat alsnog ook hot doelalgemeene aansluiting der kiesverenigingen, zooveel mogelyk zal bereikt worden. BUITENLAND. Naar aanleiding van 's Pausen allocutie, waarvan wy in ons vorig nummer be reids melding maakten, schryfl de ,Os- servalore Romano"„Wy gaan er trotsch op, door Gods genade tot de Katho lieke Kerk te inogen hehooren, wier Opperhoofd, door de eeuwen heen, on versaagd zich verzet tegen hen, die hel geloof of de Kerkelijke tucht aanranden een Opperhoofd, dat nooit zwak of toe gevend is of schynt tegen die aanranders, wanneer hel de wezenlijke voorrechten geldt van het pausdom, die goddelijke instelling. Onzen broeders, aan de andere zyde der Alpen, zal de jongste toespraak vaD Pius X hoogst aangenaam zyn, daarzjj getuigt, nu zy geheel verweesd zyn van alle menschelijke hulp, hoe de Paus allooi de kracht heeft van den leeuw van Juda, die niet sluimert, maar waakt." Ongetwijfeld heeft Pius X door zyne toespraak bijzonder de Fraosche Katho lieken willen bemoedigen, te gelykcrtyd de gronden vernietigend, waarop Combes' huichelachtigheid hare plannen tegen het Concordaat bouwde. De nieuwgekozen Italiaansche Kamer zal den 30. dezer plechtig geopend worden en don dag daarna met hare werkzaamheden beginnen. Vóór Kerst- is een debat over de algemeene politiek van het kabinet-Giolitti te ver wachten. De door Italië met verschil lende staten gesloten handelsverdragen bevinden zich onder de voordrachten, die de regeering by het begin van de zilting zal indienen. Hel Giornale d'ltalia bericht, dit do regeering van ItaliO in haar antwoord op de uitnoodiging van president Roose velt tot deelneming aan een.' tweede vredesconferentie instemming beluigt mot het voorstel, maar eenig voorbehoud maakt ten aanzien van den datum en ,n het programma der conferentie. De Duitsche regeering heeft toegestemd zonder reeds nu op bijzonderheden in te gaan. De Engelsche regeering stemt beginsel in met het bijeenkomen van de conferentie onder voorbehoud van de nadere vaststelling van dalum en programma. Ook Rusland is tot deel neming bereid, wanneer de bjjeenkomet wordt bepaald op een tydstip na beëin diging van den oorlog. Over hel stand punt van Japan tegenover de conferentie is nog niets met zekerheid te zeggen. De nieuwe Fransche minister van Oorlog, Berteauz, heeft aan den redac teur van den .Matin" verklaard, dat hjj het lage verklikkingestelsel in het leger afkeurde en dat hij daarmee zou breken. De nieuwe minister wil, naar hjj ver klaarde, de officieren bevorderen en be- loonen op inlichtingen, die uitsluitend verstrekt zullen worden door hun hiëar- chische chefsen die inlichtingen zullen niet geheimzinnig of ongeteekend zyn doch openbaar gemaakt worden, zoodat ieder er kennis van kan nemen. Als de loge niet de eigenlyke regeering in Frankryk was, zouden deze woorden soms nog cenige waarde hebben, i nu denkt men er anders over. De loge wil niet, dat de verklikkers gestraft worden. Dit bleek uit de Kamerzitting, waarin andermaal de offlcieele magonnieke ver- klikkerij ter sprake werd gebracht. De afgevaardigde Ribot bracht den stap tn herinnering, dezer dagen gedaan door een deputatie uit hel Groot Ooaten, om de ministers Combes en Vallé te waar schuwen, br.-. fternardin niet te straffen. „Als het waar is," zei Ribol, .dat het kabinet bezweken is voor den drang der loge, dan mag verklaard worden, dat wy geen regcering meer hebben!" By de kwestie van het uitstel der in terpellatie Bonoiat, die van de regeering wilde weten, welken maatregel zy denkt te nemen tegen den rechter Bernardin, kreeg echter de regeering een meerder heid van slechts 29 stemmen, 296 tegen 167. 'Iet lid der Fransche Kamer, Guyot de Villeneuve, die generaal André als minister heeft ten val gebracht, heeft thans tegen de generaals André, Percin, Caster en andere officieren, die riddera van het Legioen van Eer zyn, bezwaren ingebracht hjj den grootkanselier dier orde, den heer Florentin, op grond, dat zij hebben deelgenomen aan den ver- klikkingsdienst in het leger. Florentin heeft hierop geantwoord, dat hy slcchti zoodanige officieren voor dezen raad kan dagen, die op grond van de uitspraak van een raad van onderzoek wegens aanhoudend slecht gedrag of wegens vergrijpen tegen de begrippen van eer gepensioneerd of ont slagen zyn. Over den toestand van Port Arthur verneemt de Petersburgsche corres pondent van de Daily Mail, dat generaal Stössel in zyn bericht als zyne vaste overtuiging heeft uitgedrukt, dat h(j in staat zou zyn Port Arthur tot de aan komst van de Oostzee-vloot staande te houden, mits hy voldoende voorzien werd van munitie en mondvoorraad. De bemanning is voldoende en alle forten in behoorlijken ataatalleen de buiten stellingen, waaronder bet zoogenaamde fort Koeropatkino, bevinden zich in het bezit van de Japanners. De Russische regeering heeft hare agenten in het buitenland last gegeven, onverwijld Port Arthur van de vereischte munitie te voorzien, wat het ook moge kosten. Met de Raztoropuy is te Tsjifoe uit Port Arthur aangekomen de redacteur van de Nowi Krai, hel .ingesloten blad", tevens oorlogscorrespondent van de Nowoste Nocine. Deze heeft aan zyn collega, den oorlogscorreapondent van de Matin, verhaald, dat de laatste aan val voor de Japanners ongunstig is af- FEUILLETON. DE CHOUAN.') EERSTE HOOFDSTUK De Soutnmokkelaaxr I) Het dorpje St Qoeo-dee-Toite leg in de avondschemering vao een leogxeam wegeterven- des tomerdeg. Onder 't vrooljjke gelold ran flait en trom dreef men de kodden baiawaerte. Dear klepte de Aogeloe. De vrouwen verlieten bet aplooewiel eo belatten sich met bonna kinderen de vermoeide echlgenooten tege moet te gun. De kleioen eprongen in de armen honoer vadeta en alleo begaven aich naar da kerk, om door een gezamenlijk avondgebed liefa te pluteen onder de boede der heilige Maagd. Toen bel bidden geëindigd ru en di lutein tonen van bet door alleo gezongen Moedergodtliedje waren weggeilorveo, gingen ellen neer bonne woningen, waar bet eenvoudige avondeten gereed atond. Zoo leefde men lo Brelagne, vóór de revolntie bare allee vernieU- gende golven ook over deze lendatreek uil- etortte. Alle zorgen, welke den boer drukten, werden in de kerk God loerertrouwd en du keerde hfj getrooet bniawaarU. Een groot geduld en een machtig vertrouwen op God wu er ii moeiljke tjjden uoodlg, om du moed n verlieten. Het volk wu arm ju uitga door de heoge beluliogeo. Zwart brood, nit rogge- en geretemeel, vormden het gewone voe J- I. Door de ellende, welke op '1 land beericbte, de ooverschilligbeid, waarmede voudige bevolking van Bretagoe den nood ver droeg, kon de biaicbop vu Nancy met alle reebt voor du koning prediken.Hel volk, waarover gij regeert, beeft ondubbelzinnige bewgzen vu zjjn gedold gegeven. Het volk van mertelareo, wiu het leven alechta gegeven ecbljol, om oog luger te ljjdeo.' Hel volk vu Brelagne leed, docb morde Wel bet meeat drnkte de belutiog op 'I tont. Deze wee aan den meeelbiedende verpacht, eo deze zocht oatnnrljjk er de grootate wlnat uil Ie balen. Zoo kwam het, dat bet zont tot uderbelve frank bet pood koelte. Deerbjj kwam nog, dat elk pertooo, die teven ji verplicht wu, jetriyka tumloate te koopeu. Deze zeven pond mochten alleen gebruikt wordu voor 't koku en au tafel. Mocht iemud, zoo luidde bet brnikeo tot bet inzonten ven een verken, den moeit hem het verken ontnomen eo de echol- dige met drie honderd Iranka boete geelraft worden. Htd men lont noodlg voor hel elel- wezen, dan mout daarvoor een bijzonder eoort gekocht u eene declaratie opgemukt wordu. Eu uder bevel verbood elk gebruik van zout, dat oiet by den zouthandelaar huid. Uit de zee of da zoutbrooneu n geu water ecbeppuop etraffe vu driehonderd De .gabeloua," zooale de zoutopzleoere genoemd werden, dooranulfeldeo kenken en atal, om tl onderzoeken of men de wel ook overtrad. De terngeleg bleef niet uit. Overal io Frankryk werd zout geamokkeld groote troepen, gewapeod met alokken me yzer beliegen, met pialolen en geweren, beenden zich met geweld aeo weg door de commiezen en de eoldaten. Heele acharen boodeo liet meo uithongeren, eo deze werden dan met zont bela den, dat zy io 'I nachtelijk duieter neer hunnen Op een geweeracho'. aletind van het dorpje Seiot-Queo-du-Tola leg aan den zoom vu bet uilgealrekle wond de bul vu du klompenmaker Jeu Coïteren. Om ayo oorecb gelaat, mieachleo ook wal, wyi hy bg 't woud woonde, bad by vu de bewonere der elreek deo bijnaam Chal- buut of nachtail gekregeo. Omdat echter dit woord deo meuten zijner bekenden te leog voorkwam, verkortten ay het u noemden hou klompulaverucler eenvoudig Cbouau. Je an Coïteren aliei f, zyn bjjnaam echter niet deze bleef io de familie. Da weduwe Cotterau, die Ibua mal bare vier zoona n twee dochten het huieje bewoonde, ergerde alch niet mi un den bynum. Zy wu er au gewend moeder der Chonus, de oude nachtuil genoemd te wordu. Ook zy droeg gelalu de i eo de droeve tyden. Zjj leed honger eo apurde bet brood uit bur mond voor hare kinderen. Heden avond bad zy niet kunnen deelt een het algemeen avondgebed in dedorpakerk. Zy zet un bet badje der kleine Perrine. bet joogete kind, dat rude meer du twee weken ziek wee eo un loogootvteking leed. Vandaag wee het wat beter, de criita wu voorby. De kleine Perrine wu un een leven vol oood en ellende teruggeschonken. Met bleek gelul en groote, koortaecbtlge oogen zet hel negenjarige eiaje I neiyke bedje i omvloten, die het kiod vol lielde eaokeek. Zuatere en broers etooden om heer heen en verheugden sich er over, dat bon lief inaje weer mat beo kon pralen. ,lk heb honger," eprek Perrine u legde heer mager geiichtje legeo moeders arm. „Lieve Perrine, ik kan je maar eu klein linkje iwarlbrood geven, dat ie allea, wat wy in de kenken bebben." Zoeter Renée melde heen u bracht een oudbakken broodkorst mede. Gretig nam Perrine die en begon er vu te eten. .Nog well" smeekte ay oa aeo oogublik. De moeder drukte het ileke kiod au bur bert, de traou, die in hare oogen opkwamen, verbet geude. Op dat oogenblik tred Jeu, de oudste zoon, een jongeling vu xevutieo jaren, vooruit eu eprek .Moeder, Ik ku dia elleode oiet luger uosiu. AU Perrine weer op kraebtu wil komen, moet ay veralerkud voedsel bebben, er moet eoep eo vleesch io de kenken ayo. En lui my er voor aorgeo, dat zulks gebeurt." Zyn gelut bed aeo vastberaden uitdrukking aangenomenhy elreek het luge haar achter waarts, dat hem neer Bretsgner muter tol op de achouders golfde en greep nur zyn hoed, k ga near 't woud. De zoutamokkalure deer dezen necbl bijeen komen, en wier ilplaala Ik ken, hebben geld ea brood, icb en wya lo overvloed. Als ik my by voeg word ik ryk beloond en un elk gebrek bier komt een einde." „Jeu, ik verbied bel Je. Wal je doeu wilt ie onrechtvaardig, ia zonde." .Moet lk dao meer loeaieo, boo U, Moeder, myo broere eo tuiten gebrek lijden? Al li T ook zoude, wat ik vu plu beu te doeu, te U toch oiet zoo groot ala die, welke ooe door de faooga belasting lot vertwyfaliog voort." „Jeu, denk er au, wat Je veder zaliger nog op ïyo sterfbed aprtk. Zei by niet, dal wy nooit, telfe oiet In deo boogeteo oood, van du rechten weg moes tea efwyken f" „Je, dal aei bjj," antwoordde Juo, „en aoo leng lk leef zal Ik in gewone gevallen durven ook Diet efgeu. Veder vermoedde natuuriyk niet, dat Perrine, rtfu Uelito kind, zooalt by bur ateeda noemde, deer aoo bleek u lijdend torneer ion Uggea. Daarom ls ook dal, wat Ik thaoa vu plu ben te dou, sue uitzondering. Perrine moet gered wordu, ay mtg niet „Jeu, herinner Jo bat woord: Wur do nood het hoogst ie, is Gode hulp bet dichts by. Biyi bier, ik beveel bel jol" Zyne moedor wee opgestaan u voor harea zoon gelreden om bem bel weggaan te beletlu. „Moeder, moeder, Perrine eterfll" riepen plotseling da udere kladeren. Hel arme kind was in eu auvel vu zwakte bewusteloos

De Eembode | 1904 | | pagina 1