Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 50. Zaterdag 11 Maart 1905. Achttiende Jaargang. OE EEMBIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland.» Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZAT2BDAG. Abonnonioatïprij» p®r dri« a Franco per post Afzonderlijke nummers BureauBreedestraat 18, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dar Adv®rtonti»n: Va* 1 tot 6 regelsf0.80. Voor iedere* regel meerf0.05. HËNRICUS VAN DEWETKRINU, door de genade gods en de gunst van den apostoli5chen stoel. AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT, Buisprelaat van Z. B. Pdus Pius X, Assistent-bisschop b\j dm Pauselffken 'Croon. Aon de Geestelijken en de Geloovigen ean Ons Aartsbisdom, Zaligheid in den Heer! Bij het naderen van den H. Vastentijd meenen Wy niet beter te kunnen doen dan L, B. G., herinneren aan de woorden uit de eerste Encycliek van Z. H. Paus Pius X: alles herstellen in Christus, opdat Christus alles e.i in allen zal zijn. Treffend is het te lezen hoe deze Paus, toen Hij werd aangewezen om op den Stoel van Petrus te worden verheven zijne onmacht en onwaardigheid bekende, terwijl Hij onder het storten van bittere tranen bad en smeekte, dat de zware last en verantwoording van het Paus schap Hem niet zou worden opgelegd. Maar hartverheffend ook is het, te hooren hoe deze dienaar der dienaren Gods, door Gods H. Wil met het Opper bestuur der Kerk belast, vast en onwrik baar vertrouwt op de hulp en den bijstand van God bij het streven naar het cenige doel, dat Hij als Paus in de leiding der Kerk zich voorstelt, t. w. de heer schappij van Christus uitbreiden op aarde, opdat Christus heersche in allen en over alles, Christus, gisteren, heden, dezelfde ook in eeuwigheid, aan Wiens rijk geen einde zal zijn. En de H. Vader roept alle kinderen der Kerk op, om met Hem voor de hooge en heilige belangen van hel Godsrijk te strijden, overtuigd als Hy is, dat bet geluk voor tijd en eeuwigheid alleen te vinden is in de onderwerping aan Christus en Zijn leer; want er is ook onder den hemel geen andere naam den menschen gegeven, door welken zij moeten zalig worden, dan de naam Jezus Christus. Is ie'.ere Paus, B- G., een man van de Goddelijke Voorzienigheid, deze Pius toonde al aanstonds, door dit eerste herderlijk schrijven de man te zijn door de Goddelijke Voorzienigheid gesteld, om der wereld in onze dagen den weg des beils te wijzen. In de latere jaren toch openbaarde zich meer en meer een streven om Christus en Zijn leer uit de maatschappij te verdringen. De godsdienst, zoo heette het, is privaalzaak, waarmee staat en maatschappij geen rekening hebben te houden. Scherper werd by den dag de seheiding tusschen geloof en ongeloof. De strijd gaat om het voor of tegen Christus. En altijd door wordt het duidelijker, dat alleen geloof en godsdienst heil en redding kunnen brengen. De wetenschap heeft in onzen tyd, het zij dankbaar erkend, groote vorderin gen gemaakt en heeft de wereld mei hare grootsche scheppingen op elk gebied verrgkt. Voor het verbreiden van ver- lichling, beschaving, ontwikkeling is veel gedaan en zijn groote offers gebracht. Men heeft gehoopt, dat veredeling door beschaving rust en vrede zou brengen en tevredenheid zou geven aan den mensch. En nooit misschien was de ontevredenheid onder alle standen zoo groot als thans, "terwijl te voorzien is, dat deze zal blijven toenemen, indien niet het geloof in eene hoogere leiding van God en de hoop co de eeuwige bestemming van den mensch kracht en vrede geven aan het menschenhart. Kennis, beschaving en welvaar', alleen zullen het hart van den mensch nooit kunnen Levredigen. Altyd waar blijft het woord van den H. Augustinus: Voor O, o God, zijn wij geschapen en Sms hart is onrustig totdai het rust eindt in U. Kan hel anders, B. G. Wanneer wij niet hopen op een vergelding na dit leven, wanneer wij niet gedragen worden door de liefde voor een Godmensch, den Verlosser, die ons op den weg van ontbering en lijden is voorgegaan, wie zal dan nog vrede hebben met dit leren, dat zoo voFis van teleurstellingen, aan iederen mensch zoo veel verdriet en kommer brengt I Wie zal niet afgunstig zijn op anderen, die meer van hel aardsche kunnen genieten, als hij leeft in de overtuiging, dat met dit leven alles eindigtWie zal gelaten liet lijden dragen als het lijden voor hem niet anders is dan kwelling, die gueil voordeel brengl I Wie zal tevreden zijn uiet hel aandeel hem in dit leven toebedeeld, als hij meent, dat na dit leven geen ander leven hem mee- wachtJa, B. G., wat ware deze aarde, zoo ons geen Calvarië, geen Thabor tegonlichtie, m. a. w. indien wy niet in een gestorven Godsmenscli, en verheerlijkten Verlosser geloofdenZonder den troost en den steun van den godsdienst zal de mensch nooit vrede hebben mei het lot, hem in dit leven toebedeeld. Wie wordt niet door vrees en droef heid aangegrepen, zegt de II. Vader, wanneer hij ziet in onzen lijd, nu zoc hoog wordt opgegeven van het werk der beschaving, hoe de menschen tegen elkander opstaan, als gold het een strijd van allen tegen allen. Zonder twijfel ieders hart haakt naar vrede en niemand die niet vurig den vrede wenscht. Maar die vrede is buiten God niet te vinden, want door met God te breken verbant men de rechtvaardigheid, en wordt de rechtvaardigheid buitengesloten, dan is alle hoop op vrede een hersenschim. De vrede is het werk der gerechtigheid. Vergeefs, zoo vervolgt Z. II., zullen par- lijen zich groepeeren om een partij van orde te vormen. De eenige partij, die rust en vrede kan brengen aan de maat schappij, is de partij van God. Daarom w iDschl Hij vurig allen terug te brengen tot Christus, wetend dat in dien terug keer alleen het geluk, de vrede, het heil voor de wereld is te vinden. Wanneer dan Z. H. de Paus ons allen oproept om met Hem voor dal groote werk tot heil der wereld, voor den terug keer tot de Kerk van Christus te ijveren, dan wagen Wij te zt i, dat wij, Katho lieken, dit niet heter ^unnen doen dan door ons voorbeeld, ons voorbeeldig leven. Woorden wekken, maar voor beelden trekken. Indien loch B. G., alle Katholieken inderdaad oprechte, trouwe kinderen der Kerk waren, die vrijmoedig voor hun geloof opkwamen en niet alleen de leer beleden, maar ook in beoefening brachten, door volgens die leer te leven, wat zou van hen eene onweerstaanbare kracht uitgaan! Wij welen, dat in de eerste tijden der Kerk de christenen door hun voorbeeldig leven de bewon dering wekten der beidenen, zoodat ze vol van verbazing uitriepen: ziet hoe dezen elkander lief hebbeo. In dat voor beeldig leven zagen zij, welk een kracht er van die nieuwe leer uitging. Dat trok hen en bracht zoovelea tot de Kerk van Christus. Mocht het ook au nog zoo we Dan, hoe dikwijls hoort men niel helaas, niet zelden maar met al teveel recht beweren, dat de geloovigen, cok de KaïL olieken, niet beter zijn dan anderen. Wordt op die wijze de godsdienst niet te schande gemaakt? Wij kinderen der katholieke Kerk, die ons verheugen de waarheid te kennen, die meer dan anderen kracht in onzen godsdienst vin den, zooveel meer genaden van God ontvangen, wij moeten God ook trouwer dienen, voorbeeldiger leven. Laten wij dan, B. G., in dezen H. Vastentijd ons voor God verootmoedigen, boete doen voor het tekort in ons leven, om straks bij bet Hoogfeest van Paschen, gesterkt door het vleesch en bloed van Jezus Christus, tot een nieuw en ijveriger leven in den dienst van God op te staan. En niet alleen, dat wij in den H. Vastentijd trachten zelf beter te worden, rr-nar laten wjj in onze omgeving, ieder in zyn kring, anderen tot de verbetering des levens trachten op te wekken. Ouders, waakt over uwe kinderen, zorgt voor hunne godsdienstige opvoedirg en bevordert den godsdienstzin, hel godsdienstig leven, den godsdienstigen toon in uw huïsge- duardoor zult gij het geluk der 'D verzekeren. Bedenkt het wel, uw eerste en duurste plicht is zooveel inuw vermogen is. te zorgen voor het eeuwig heil der u vertrouwden. Overheden zorgt met christelijke, d. i. met onbaatzuchtige liefde, voor de belangen uwer onder- hoorigen. Toont dat gij hart hebt voor uw .ondergeschikten en dal wel een christenhart, dat klopt van naastenliefde en naar gerechtigheid haakt. Dat de leien der vele katholieke vereenigingen onzer dagen toch wel beseffen, dat door hel vcreenigingslevcn de stoffelijke be langen, maar voor en boven alles de zedelijke en godsdienstige belangen der leden moeten worden bevorderd. Mochten zij dal eerste en voornaamste doet nooit uit het oog verliezen! Mogen in een woord, B. G., allen be denken, dat bij den strijd onzer dagen de hoogste en heiligste belangen op liet spel slaan. Het voor en tegen Christus komt meer op den voorgrond en de strijd gaat om de vraag, of du beginselen der christelijke geloofs- en zedenleer, als zoodanig, in tiet openbaar leven zullen worden erkend en geëer biedigd. Welnu, B. G.. aan dien strijd mag niemand onzer zieti onttrekken. Denken wij aan liet woord van den Zaligmaker: wie niet met Mij is, die is tegen Mij. Op den heiligsten en plech- tigsten dag van ons leven, den dag onzer eerste H. Communie, hebben we allen den heiligen eed gezworen, voor Christus en Zijn leer te zullen strijden. ')al dan ieder zijn plicht betrachte Zoo zullen wij naar eerlijke overtuiging de belangen van staat en maatschappij bevorderend, medewerken lot vervulling van den wensch van Z. H. den Paus dat Christus heersche in allen en over alles. Ten slotte, B. G., verzoeken Wij u met allen aandrang in den vastentijd veel te bidden voor du H. Kers en haar zichtbaar Opperhoofd, Z. H. Pius X, opdat God Hem geve alles in Christus te vernieuwenvoor Hare Majesteit, onze geëerbiedigde en beminde Koningin, voor haren Kcninklijken Gemaal en voor al uwe overheden, zoo geestelijke als wereldlijke. Krachtens Apostolische volmacht ver- teenen Wij bij dezen aan de geloovigen van Ons Aartsbisdom voor dit jaar dis pensatie in de onthoudingswei op alle Zaterdagen, uitgenomen die Zaterdagen, welke geboden vastendagen zijn. De geloovigen blyvcn derhalve ver plicht zich van vleesehspijzen te ontt,ou den op de Zaterdagen van de Vasten, de Quatertemper-Zaterdagen en de Vigilie-Zaterdagen, waarop gevast moet worden oiu hel hooge leest, dat zy voorafgaan. Deze dispensatie geldt lot de Veertigdaagsche Vasten van hel vol gende jaar. Wij vermanen u echter om door aal moezen en door andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van deze dispensatie aan uwe boetedoening ontbreekt. Overeenkomstig de Ons daartoe door den Apostolischen Stoel verleende vol macht, verleenen Wij dit jaar de gewone dispensatie in de vastenwet onder de gewone voorwaarden. En zal dit Ons herderlijk schryven in alle lot Ons Aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag Quinquagesima op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den SOsten Februari 1905. t H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid J. A. J. ter Hkerdt, Secretaris. BUITENLAND. Geheel onverwacht heeft Zaterdag het llaliaansche ministerie Giolitti ontslag aangevraagdde minister van justitie 'de dit in de Kamer mede, als oor zaak den slechten gezondheidstoestand den minister-president Giolitti aan gevend. Men vermoedt, dat de indiening van de spoorwegwetten, en de daarop ge- vulgde obstructie van de spoorweg ambtenaren, en meer nog de behandeling daarvan in de Kamer den heer Giolitti hebben bewogen zijn ontslag te nemen, dat door hel geheeic kabinet is gevolgd. De kerkvervolgers in Frankrijk gaan nog immer voort met hun heilloos werk. liet onderwerp betreffende scheiding van Kerk en Staat is thans èn door de Kamercommissie un de regeering goed gekeurd en by de Kamer ingediend. L>e regecring wilde de priesters van 20 dienstjaren, de commissie die van 30 dienstjaren pensioen toek>nnen. Men is liet eens geworden over een pensioen, bestaande uit de helft van het tractement, voor de geeslelyken met 25 dienstjaren. Uit een onderzoek, in de 67 depar tementen gehouden, bleek, dat hel bedrag aan pensioenen uit te kecren 40 milliocn franks zou zijn voor het eerste jaar. Ook in de Fransche kolonies zijn de kerkvervolgers aan het werk. In alle hospitalen van Fransch-Oost-Afrika zijn de zusters vervangen door leekenver- plegersonbekwame negers en halve wilden I De Europeesche zieken klagen steen en been. In Nieuw-Caledonië zyn de zusters aan liet ziekbed vervangen doorgaleiboeven en moordenaars De President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de heer Roosevelt ging 4 Maart de tweede vierjarige periode van zijn ambt in. Hij werd dien dag inel de gebruikelijke plechtigheid opnieuw als President geïnstalleerd. Nadat Fairbanks als vice-president geïnstalleerd was, begaf de geheele Se naat zich naar de groote estrade buiten het Kapitool, waar Roosevelt den eed aflegde in tegenwoordigheid van een massa volks. Daarop hield Rcosevclt zijn toespraak. Hierbij heerschte groote geestdrift. Uil enkele feiten leidt men af, dat Rusland naar vrede verlangt. Vooreerst heeft, zoo heet het, Rus land voorgoed afgezien van de uitzending van de derde Ooslzeevloot, waarmede in verband staat het bericht uit Ham burg, dat, volgens rnededeeling van het bestuur der Hamburgsch-Amerikaansche lijn, de verkoop van vyftien stoomschepen aan Rusland niet doorgaat, en die schepen luidden die vloot onderweg van het noodige moeten voorzien. Vervolgens heeft de Russische agent te Antwerpen aan den correspondent der .Daily Telegraph" gezegd, dal hy van zijn regeering bevel had gekregen verdere inkoopen te slaken. Up den herinneringsdag, dat keizer Alexander II zijn bevel tot ophelflng van de lijfeigenschap uitvaardigde, thans 44 jaar geleden, heeft zijn kleinzoon Nicolaas II een ukase doen verschijnen, waarin hij kondc doet, om „aan de waardigste, het vertrouwen van het volk genietende, door de bevolking gekozen mannen de deelneming aan de samen stelling van en de beraadslaging over ontwerpen van wetgevenden aard op te Deze nieuwe keizerlijke boodschap wordt door de Russische pers begroet als een eorste stap tot vervulling van de vurigste wenschen van het volk. Zy was een ware verrassing. Een eerste stap is gezet in de goede richting. Wei zullen er nog heelwal stappen moeten volgen, voordat er sprake kan zijn van vervulling van de wenschen des volks. Toch is deze stap niet zonder gewicht. Dat blykt reeds, wanneer men met deze nieuwe ukase vergelykt de ukase die den 25en December van het vorige jaar werd uit gevaardigd. Toen werd het verlangen naar deelneming van het volk, door middel van gekozen vertegenwoordigers, beslist afgewezen. Nu wordt uitdrukkelijk de vervulling van dien wensch, zy'took in uiterst bescheiden vorm, toegezegd. Volgens de .Novoje Wreinja" haast zich de regeering, om uitvoering te geven aan de hervorming, door het keizerlijk rescript voorgeschreven. Naast den Raad van den keizer zal een Volks vertegenwoordiging ingesteld worden in den vorm van een afzonderlyke wet gevende instelling. Op volmacht van den Czaar heeft de minister van Openbare Werken bepaald, dat de werklieden van de werkplaatsen en lacoumlieven-depóts der staatsspoor wegen vertegenwoordigers zullen kiezen door wie de behoefte van deze werk lieden ter kennis van de superieuren zullen worden gebracht. In den binnenlandschen toestand van Rusland is door de belofte van een volksvertegenwoordiging een merkbare verbetering ingetreden. De revolution- nairen alleen zyn teleurgesteld. Te Orienda in de Krim, dicht by de keizerlyke residentie Livadia, heeft men een drukkerij en geheime bewaarplaats van proclamaties en brochures voor de revolutionnaire propaganda in het Zuiden gevonden. De politie drong 's nachts in het gebouw door en verraste vier personen, die aan het drukken waren. Drie werden zonder tegenstand gearresteerd, de vierde nam de vlucht. Talrijke arrestatiën hebben te Yalta un Livadia plaats gehad. Welk een doortrapte huichelaar de Russischo geestclyke Gapon is, die by de onlusten te BI. Petersburg zulk een belangrijke rol speelde, begint nu eerst recht te blijken. In een manifest schrijft hy: .Ik stel voor, dat de beide Rus sische socialistische partijen zich ver eenigen, tuneinde gemeenschappelijk een plan op te maken voor den opstand van de Russische arbeiders. Maar ik voor my acht den tijd r.og niet gekomen my officieel bij de eene of de andere socia listische party aan te sluiten. Ik zend u mijnen broederlijken groet met den uitroep Leve de internationale sociaal democratie I" De slag in de vorige week op het oorlog9terrein in Mandsjoerye begonnen is een der bloedigste geworden in den strijd tusschen Rusland en Japan. Zooals zich reeds beoordeelen liet, berustten de plannen van den Japanschen stat hierop, dal twee sterke troepenmachten de beide Russische vleugels zouden om trekken, terwijl in de buitengewoon sterke stellingen ten zuiden van den Sja-ho slechts betrekkelijk weinig troepen zouden achter blijven. Dit plan stout opgevat, werd even stout uitgevoerd. De voorbereidingen tot deza tweevoudige wijze werden op be kwame wyze getroffen. Op 1 Maart begon Koeroki zijne keur korpsen te richten tegen Kantoeling, waar generaal Rennenkampf over eene betrekkelijke zwakke macht beschikte en na bloedige gevechten moest terug trekken. Terwijl de aandacht der Russen geheel op dit punt gevestigd scheen, rukte een deel van generaal Nogi's macht op tege.i Tsjantan, terwyl een ander deel een wjjde omtrekkende be weging deed, geheel ten westen van de Liao-rivier via Sinminting. Generaal N'odzoe's troepen en een deel van Okoe's leger hieven in de oorspronkelijke stel lingen achter. Aanvankelyk hadden de Japanners succes, de telegrammen schenen er op te wijzen, dat hun positie gunstiger werd, maar nader kwamen berichten, waaruit bleek, dat de Japansche opmarsch voor- loopig tot staan was gebracht. Zondag werd den geheelen dag zonder ophouden de stag voortgezet. De Japan ners coucentreeiden al hun kracht op

De Eembode | 1905 | | pagina 1