Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 20. Zaterdag 12 Augustus 1905. Negentiende Jaargang. DE EEMBOOE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs p Frmnco per post Afzonderlijke nummert f 0,40. f 0,05. BureauBreedestraat 18, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dor Advertentiên: Vm 1 tot 6 regeltf0.30 Voor iederen regel meerf0.05 BIJ dit nummer behoort een Bijvoegsel. Een heugelijk feit. Van het eerbiedwaardig ea hooggeacht Eetluur der nieuwe St. Radboud-Slichling ontvingen wij het verzoek om de onder- ttaande acte in het vorig nummer van ons blad op te; nemen. Hoe gaarne wij echter ook aan dit hoogst vercerend verzoek zouden gevolg hebben gegeven, werden wij-daarin verhinderd, doordat wjj dit hoogst belangrijke stuk eerst ontvingen toen de courant reeds ter perse lag. Vandaar, dat eerst heden de opneming ervan geschiedt. Dat wij met innige vreugde van dit heugelijk feit dezer grootsche Stichting melding maken, zal wel geen betoog be hoeven. De grondslag werd door het Doorluchtig Episcopaat gelegd voor ver wezenlijking van eenen lang gekoeslerden wensch, nl. de oprichting eener eigen Unive-sileit voor Keerlands Katholieken. De ..euwe wet op het Hooger Onderwijs heeft de mogelijkheid daartoe geopend, den weg gebaand. Geheel het katholieke Nederland wordt thans opgeroepen om door milde giften of legaten deze Stichting in 't leven te roepen. Groot kapitaal is daarvoor nuodig, aanzienlijk moeten de fondsen zijn. Maar de groote milddadig heidszin der Neaerlandsche Katholieken geeft ons hoop. Millioenen hebben zij geofferd voor het bijzonder lager- en middelbaar onderwijs en zouden zij in gebreke bljjven, nu het hier geldt het ideaal te verwezenlijken op onderwijs gebied, de eenig bestaande leemte aan te vullen, de katholieke Hoogeschool te doen verrijzen? Wy koesleren de beste verwachtingen. Door getrouwe samen werking kunnen reuzenwerken worden tot stand gebracht Giften kunnen gezonder, worden aan H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop en de Bisschoppen of aande overige Bostuurders, terwijl ook wij ons gaarne bereid ver klaren bijdragen in ontvangst te nemen en over te zenden. Moge Gods ruimste zegen op dit ondernomen werk rusten en het katho lieke Nederland eenmaal kunnen wijzen op zijn glorie en roem, op een uit eigen middelen geslichte katholieke Universi teit. Wij laten hier deSlichtings-acle volgen. STICHTIXGS ACTE Op heden den 31 sten Juli 1905 com pareerden voor mij jonkheer Willem Eugéne Bosch van Oud-Atnelisweerd, notaris ter standplaats Utrecht, iu tegen woordigheid der nader te noemen ge tuigen 1. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Henricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, wonende 2. De Weleö.Gestr. heer mr. Jacob Willem van den Biezen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en advocaat, wonende te Ginneken. 3. De Hoogwelgeb. heer jhr. Petrus Josephus Johannes Sophia Maria van der Does de Willebois, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en burge meester van 's-Hertogenbosch, wonende aldaar. 4. De Hoogwelgeb. heer jhr. mr. Paului Josephus Aloysius Anacletus Maria van Nispen tot Sevenaer, lid van de Ged. Stalen van Gelderland, wonende te Arnhem. 5. De Weled.Gestr. heer mr. Walther Simon Joseph van Waterschoot van der Gracht, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en notaris, wonende te Amsterdam, a. voor zich, b. in hoedanig heid van mondeling lasthebher van den hooggeleerden heer Jozef Maria Lodewijk Keulier, professor aan het Grootsemi narie te Roermond, wonende aldaar. De comparanten gaven te kennen, dat hun h<t bijzonder Katholiek Hooger Onderwas zeer Ier harte gaat en dat zij eene Stichting in het leven wenschen te roepet, om ook in de toekomst dat bijzonder Katholiek Hooger Onderwijs in den imesl algeineenen zin des woords te bevordeien en uil te breiden; dat zij ïiowel uil eigen middelen als door bijdragen van belangstellenden een bedrag van 13000 hebben bijeengebracht en dit bedrag als grondslag tot dat doel inbrengen en op een en hetzelfde oogen- blik met en door dien inbreng in liet teven roepen, oprichten, vestigen en stichten de Sint Radboud-Stichling dat zij tevens willen vaststellen, gelijk zij vaststellen bij deze, de statuten, waar onder de gemelde Stichting zal bestaan en worden beiicerd als volgt: STATUTEN. Artikel 1. De Slichting draagt den naam van „Sint Radboud-Stichling".— Zij is gevestigd of heeft haar hoofdzetel te Utrecht. Art. 2. Het doel is het Katholiek bij zonder Hooger Onderwijs in Nederland te bevorderen en uit te breiden en daar toe meer in het bijzon-ter: A. voor te bereiden en zoodra de om standigheden en de middelen dit zullen toelaten, te vestigen en Ie stichten eene bijzondere Nederlandsche Katholieke Uni versiteit B. voor zoover de rijkswetten of ge meentelijke verordeningen dit zullen toe laten en zoolang het doel sub. A. nog niet is bereikt, bijzondere leerstoelen te vestigen aan de Nederlandsche Rijks Universiteiten en de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam; C. financieeien en zedelijken steun te verleenen aan jonge mannen van bijzon deren aanleg, orn hunne studiën te vol eindigen en voort te zetten; D. zoodanige verdere maatregelen te nemen en middelen aan te wenden, als de omstandigheden wenschelijk zullen doen voorkomen. Zoodra tot de zaken hiervoor sub. A. of B. vermeld kan worden overgegaan, zal dat bij afzonder lijk reglement worden geregeld. Art. 3 Het bestuur der Slichting be staat uit ten minste tien leden. Daartoe zullen in ieder geval behooren als vaste leden Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden, de Roomsch Katho lieke Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschoppen van Haarlem, 's-Her togenbosch, Breda en Roermond. Mochten een of meer dezer vaste be stuursleden het wenschelijk achten niet zelf in het bestuur zitting te nemen, dan zullen zij daartoe een vertegenwoordiger kunnen aanwijzen, die alsdan in zijne of hunne plaats als bestuurslid optreedt. Dergelijke aanwijzing kan ten allen tijde worden ingetrokken en in dat geval treedt de betrokken Aartsbisschop of Bisschop wederom zelf als bestuurslid op. Ingeval de Aartsbisschoppelijke of eenige Bisschoppelijke zetel openslaat, treedt hij, die lydelyk de Bisschoppelijke macht uitoefent, wat het bestuur dezer Stichting betreft, in alle rechten van den Aartsbisschop of Bisschop, dien hij vangt, totdat in de vacature door de bevoegde Kerkelijke Overheid zal zijn voorzien. Thans treden dientengevolge al: stuurders op en worden verder bij deze als zoodanig benoemd 1. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Henricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, voornoemd Hunne Doorluchtige Hoogwaardig heden 2. Monseigneur Petrus Leyten, Bis schop van Breda; 3. Monseigneur Wilhelmus van de Ven, Bisschop van 's-Hertogenbosch 4. Monseigneur Josephus Huberlus Drehmanns, Bisschop van Roermond 5. Monseigneur Augustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem. De heeren 6. Mr. van den Biesen, voornoemd. 7. Jhr. Van der Does de Willebois, voornoemd. 8. Professor Keulier, voornoemd. 9. Jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, voornoemd. 10. Mr. Van Waterschoot van der Gracht, voornoemd. Art. 4. Het bestuur vertegenwoordigt de Stichting zoo in als buiten rechten, sluit alle overeenkomsten en verbindt de Stichting tegenover derden en derden tegenover haar. Hel beschikt over de inkomsten en goederen der Stichtingen heeft het recht te haren name onroerende goederen aan te koopt-n, te vervreemden of te bezwaren. Art. 5. De Aartsbisschop is rechtens voorzitter en de oudste Bisschop onder voorzitter de overige funcliën verdeelen de leden van het bestuur onderling. De functiön en bevoegdheden der leden .n hel bestuur, het aantal en de orde der vergaderingen worden bij afzonder lijk door het bestuur vast Ie stellen huishoudelijk reglement geregeld. De leden van het bestuur verrichten hunne werkzaamheden om niet. Het beheer der geldmiddelen wordt bij afzonderlijk reglement door den Aarts bisschop en de Bisschoppen van Neder land geregeld. Art. 6- De president is heiast met de uitvoering der besluiten van het bestuur onderteekent met den secretaris dan namens het bestuur alle acten cn verbintenissen ten name der Stichting. Bij ontstentenis wordt de president ver vangen door den vice-president of op de wijze bij huishoudelijk reglement te bepalen. Art. 7. Geen vergadering is tot het nemen van besluiten gerechtigd, wanneer niet de meerderheid der leden van het Bestuur aanwezig is. Alle besluiten worden bij meerderheid van stemmc-n der aanwezige leden ge nomen. Bij staking van stemmen beslist de stem des voorzitters. Art. 8. De benoeming van nieuwe leden van het bestuur hetzij tot vermeer dering var. hel ledental, hetzij tot ver vulling van plaatsen, die buiten de als vaste leden optredende Bisschoppen mochten openvallen, zal zoo noodig ge schieden door de vasle leden van het bestuur, Hunne Doorluchtige Hoogwaar digheden den Aartsbisschop en de Bis schoppen van Nederland. In geval een der leden van hel be stuur, buiten den Asrlsbis-:ehop of de Bisschoppen van Nederland, hetzij door vestiging zijner woonplaats buitenslands of in andere wereiddeelen, heizij door ziekle of ouderdom of onverhoopt door andere omstandigheden of handelingen zijnerzijds geacht wordt niet langer als bestuurder in bet belang der Stichting te kunnen of te mogen werkzaam zijn, kan door den president of door minstens twee leden het voorstel worden gedaan om zoodanig lid van de betrekking als bestuurder te ontheffen. Over een dergelijk voorstel zal in een opzettelijk daartoe te beleggen vergade ring worden beraadslaagd en het zal niet als aangenomen worden beschouwd, tenzij zich minstens twee derde der leden van het bestuur daarvoor hebben ver klaard. Na dit besluit houdt zoodanig lid van dat oogenblik op bestuurder te zijn. Van het besluit wordt heru schriftelijk kennis gegeven. Art. 9. De Stichting wordt onderhou den door de inkomsten barer goederen en kapitalen; voorls door contribution van belangstellenden, vrijwillige bijdragen, erfstellingen, legaten en liefdegiften, door bijdragen van hen, die de iessen der bijzondere hoogleeraren of der leeraren aan eene bijzondere Katholieke Univer siteit volgen en eindelijk door eventueel van rijks-, provincie- of gemeentewege te verleenen subsidiën. Het bestuur zal zoo noodig of wenschelijk bijzondere regelingen treffen, maatregelen nemen of reglementen vaststellen ten aanzien van de middelen, hierboven tot onder houd en bevordering van het doel dei- Stichting aangegeven. Art. 10. Jaarlijks zal de balans en rekening en verantwoording over het vorig jaar en de begrooting voor het volgend jaar worden opgemaakt en aan den voorzitter worden overgelegd. De voorzitter zal deze stukken daarna of in een door hem te beleggen bestuurs vergadering ter tafel brengen of indien door hein geen vergadering wordt noodig geacht, aan de leden van het bestuur toezenden. Worden deze stukken door de meer derheid der leden ol in de vergadering of bij toezending, schriftelijk, goedgekeurd, dan strekt deze goedkeuring tevens tot decharge voor den president voor alle door lieni in het afgeloopen jaar ver richte handelingen. Mocht bij het niet houden eener ver gadering Ier dezer zake de meerderheid der leden niet hunne goedkeuring aan de gezonden stukken verleenen. of min stens twee der leden schriftelijk aan den voorzitter den vvensch te kennen geven, dat eene vergadering worde belegd, dan is de voorzitter verplicht binnen vier weken daarna een vergadering te beleg gen, waarin nader len aanzien dier stukken zal worden besloten. Art. 11. Deze statuten kunnen in ver volg van tijd door het bestuur, zoo het dit noodig acht, niet behoud van het doel der Stichting worden gewijzigd wordt eenig voorstel lot wijziging inge diend, dan zal te dien aanzien geen be sluit kunnen genomen worden, tenzij vooral alle leden van het bestuur met den inhoud van het voorstel in kennis gesteld zijn. Art. 12. Mocht in het vervolg vau lijd deze Slichting niet meer aan haar doel kunnen beantwoorden, hetgeen alleen te beoordeelen slaat aan den Aartsbisschop en Bisschoppen van Neder land dan kan door hen deze Stichting worden ontbonden en opgehevende goederen en het kapitaal der Slichting komen alsdan ter hunner beschikking en zullen zij de bevoegdheid hebben ilaaraan zoodanige beslcmming, zooveel mogelijk in den geest dezer Stichting, te geven als hun zal goeddunken. En verklaarden de comparanten dus nu op voorgeschreven wijze en onder vaststelling van bovenstaande statuten, de Instelling SI. Radboud-Slichting bij deze te slichten. Waarvan Acte. Gedaan en verleden te Utrecht ten dage in het hoofd dezer acte gemeld in tegenwoordigheid van de heeren: Frans Paul Edinund van Dithuijhscn candidaat- notaris en Johannes Mattheus Eduardus van Stekelenburg boekhouder, beide wonende te Ulrecht, als getuigen hier toe verzocht en evenals de comparanten aan mij notaris bekend. Onmiddellijk na voorlezing is deze acte ouderteekend door de comparanten, de getuigen en mij notaris. (geteekend) t H. van d"- Wetering, van den Biesen, v. d. Does de Willebois, P. van Nispen tot Sevenaer, W. M. J. v. Water schoot v. d. Gracht, F. van Dilliuijbsen, J. M. E. van Stekelenburg, W. E. Bosch v. O. A. Notaris. BUITENLAND. Het reeds lang aangekondigde bezoek der Fransche vloot aan de haven van Portsmouth in Engeland heeft Maandag plaats gehad. Achttien Fransche oorlogsschepen, onder commando van admiraal Caiilard, stoomden de Solent in, salueerden voor den koning van Engeland, toen het koninklijk jacht voorbij voer. Zoodra de vloot het anker had laten vallen, ging Caiilard aan boord van hel koninklijke jacht, om een officieel bezoek aan koning Eduard te hrengeD, die een groot aan tal ridderorden aan Fransche admiraals kapiteins verleende. Des avonds was admiraal Caiilard niet de vlagofficieren Ion gastmaal bij koning Eduard, aan boord van diens jacht. De koning dronk op de gezondheid van president Loubet en gaf daarbij zijn vreugde te kennen, dat hij admiraal Caiilard en diens mooie vloot mocht ontvangen. Hij herinn rde daarbij aan de vriendelijke ontvangt, hel Brilsehe eskader te Brest bereid. De koning zeide overtuigd te zjjn, dat hel voornaamste voordeel van dit bezoek zal zijn den vrede te handhaven. Hel Fransche Kamerlid Guyot de Villeneuve, die indertijd niet de open baarmaking van de aanbrenging-.briefjes het schandaal in het leger aan den gang heeft gemaakt, kondigt in de Eclair aan, dat h(j bij hel bijeenkomen van de Kamer den minister vun Oorlog zal ondervragen over de schandelijke uit tarting, welke gelegen is in de weder- indiensl treding van generaal Peigné. Toen Rouvicr aan de regeering kwam, nain hij een afwachtende houding aan, omdat deze beloofde de opgewonden gemoederen tot bodaren te zullen brengen. Inderdaad werd Peigné ook achteruit gezet, en daardoor een veroordeeling van liet vcrklikkerssysteem uitgesproken. Nu de boofd-verklikker wederom in eere hersteld is, acht Guyot het noodig zijn zweep weer op te nomen en de verdiende geeseling te hervatten. Te Ars hebben groote kerkelijke feesten plaats gehad ter eere van den 4Gsten verjaardag van den dood van den geluk zaligen Vianney pn den len verjaardag van zijn zaligverklaring (8 Januari 19C5). Drie kardinalen, 15 aartsbisschoppen en bisschoppen en 50.000 geloovigen waren bjj de plechtigheden, die in een hulpkerk een groot zeil, op kolommen rustend, gehouden werden, aanwezig. Na een plechtig triduüm is het feest zelfs met grooten luister gevierd. Meer dan duizend priesters assisteerden bij de verschillende ceremonies, dien dag gehouden. 's Morgens heeft kardinaal Perraud een lijkrede gehouden, die in zijne sobere welsprekendheid een diepen indruk 's Middags werden de plechtige Ves pers gecelebreerd, waarbij Mgr. Lu^on, bisschop var: Belley, vol entroering al de deelnemers aan de feesten dankte. Het Fransche episcopaat heeft weder om een zijner leden verloren door den dood van Mgr. Delannoy, bisschop van Aire, die Maandag in den ouderdom van 81 jaar is overleden. Mgr. Delannoy was sedert 1876 bisschop van Aire. Men meldt uil Rome, dat er tusschen den H. Stoel en minister-president Rou- vier met den meesten tact en discretie onderhandelingen zijn gevoerd over de vaststelling van eenige candidaten voor de vacante bisschopszetels, 14 in getal. Omtrent 4 candidaten is men geheel lot overeenstemming gekomen. Wel heeft men, van zekere zijde, op allerlei ergerlijke manieren, de onderhandelingen in de war trachten te sturen, maar men hoopt ze toch tot een gelukkig einde te kunnen brengen. In den laalsten tijd werd telkens mel ding gemaakt van een ontmoeting tus schen den Keizer van Duilschland en den Koning van Engeland, doch aanstonds van andere zijde weer tegengesproken. Thans echter kondigt de .Daily Graphic" de ontmoeting des keizers met koning Eduard als definitief aan. Dit met .Fo reign Office" in betrekking staande blad begroet die samenkomst met groote ingenomenheid. Uit Petersburg ontving de Köln. Zlg. bericht, dal de beraadslagingen over de volksvertegenwoordigingondervoorzitter- schap van den Keizer duidelijk bewijzen, dat nu ook door de bureaucratie erkend wordt, dat de volksvertegenwoordiging

De Eembode | 1905 | | pagina 1