DE IEMB0DE. lieblad No. 6. Zaterdag 12 Mei 1906. Twintigste Jaargang DE EEI BIJVOEGSEL. Zaterdag 5 Mei 1906. HET KIND DIT Een veertig jaar geleden was ik een jong handeUrijziger en maakte dikwijls tochten door het geheele land. De ver keersmiddelen waren toen nog allesbe halve dat, wat ze tegenwoordig zijn en vele plaatsen waren slechts na een lang- durigen verinoeienden tocht per diligence of postwagen te bereiken. Eens, toen ik te Nieuwberg, een klein provinciestadje, aankwam, vertelde me de waard van het hotel, dat het juist kermis was en een groot beestenspel alle avonden vertooningen gaf. Een medelijdend lachje was het ant woord op deze mededeeling. Als bewoner van de hoofdstad des lands had ik te veel gezien, om me over zoo'n dorps- vertooning nog druk te maken. Daar ik echter met mijn tijd 's avonds geen raad wist, besloot ik uit verveling de voor stelling te gaan bijwonen. Het was hier al net als in al derge lijke vermakelijkhedeneen grimassen makende clown, een kunstrijderes, gedres seerde honden en apen, getemde witte ratten en dergelijke. Ten slotte werd een groote ijzeren kooi in het circus gesleept, een groote leeuw was daarin opgesloten en liep langs de tralies van zijn gevangenis. Het successtuk van den avond zou een aanvang nemen.Torn Shippers als leeuwentemmer." .Omhoog, Sultan," riep hij en hiel de stevige rijzweep boven zijn hoofd. De leeuw gehoorzaamde. Zich met zijn stevige voorpooten aan de dikke tralies vasthoudend, ging hij op de aehterpooten staan. Toen ging hij op bevel van zijn meester languit op den grond liggen en liet toe, dat de leeuwentemmer zijn lichaam als hoofdkussen gebruikte. Ver volgens sprong hij door brandende hoe pels, klauterde op een van tafels en stoelen gemaakte piramide, sprong over stangen en touwen en liet zich ten slotte als dood neervallen, toen Tom Shippers een met een losse patroon geladen revol ver op hem afvuurde. .Sla toe, Sultan, hier is mijn hand, loon de dames en heeren, dal we goede vrienden zijn, reik me je rechter I" De leeuw verroerde zich niet. Tom herhaalde zijn bevel, ongeduldig. Het dier bewoog geen spier. Toen sloeg Tom hem inet de zweep tegen den rechter voorpoot. De leeuw knorde en zijn fonkelende oogen richtten zich drei gend op den man. Het publiek begon onrustig te worden. Sommigen riepen don leeuwentemmer toe, uit de kooi te komen. Shippers nam deze uitroepen anders op, dan ze bedoeld waren. Hij wilde toonen, dat hij geen vrees had, dat hij den leeuw aan kon. Zijn gezicht werd rood van toorn en de aderen van zijn voorhoofd zwollen op. Nog eenmaal herhaalde hij met don derende stem zijn bevel, en liet dit van een tweeden zweepslag vergezeld gaan. N'u sprong de leeuw op, een oogenblik maten mensch en dier elkaar met uit- dagenden blik. Shippers, razend van woede, greep een naast hem staande ijzeren staaf en wilde op het met den voorpoot tot tegenweer gereed staande dier losgaan. Daar gebeurde iets onvoorziens. Door het kleine, dubbele zijdeurtje van de kooi sprong een klein meisje naar binnen met loshangende haren. Haastig zich tusschen den man en den leeuw plaatsend, riep ze angstig uit .Niet slaan, meester Tom, niet slaan en tegelijk sloeg ze haar kleine magere kinderarmpjes om den hals van den leeuw en drukte haar smal bleek gezichtje tegen zijn verwarde manen. De staaf was dreunend neergevallen zonder Sultan te treffen, die nog steeds achter in de kooi stond en zich de lief- koozingen der kleine rustig liet welge vallen. „Wat moet dat beteekenen, Lucie, ondeugend ding, maak dat je wegkomt riep de dierentemmer hel kleine meisje toe. .Sultan is weerspannig, hij zal voelen, wie hier baas is!" „Niet slaan smeekte Lucie, „Sultan zal gehoorzamen En ze liefkoosde het dier, streek het zacht over de grove pooten en sprak er tegen als tot een mensch, totdat eindelijk Sultan zich liet overhalen, zijn rechterpoot in de hand van den dierentemmer te leggen. Een daverende bijvalsbetuiging was het loon voor de tusschenkorast der kleine. Het geval had een diepen indruk op mij gemaakt en voortdurend dacht ik aan het kind uit den circus. Den volgenden morgen onwillekeurig mijn schreden naar de plaats van het circus richtend, zag ik de kleine tusschen een paar kermiswagens zitten, met het roode tricotpakje van den dierentemmer naast zich, dat ze moest verstellen. Haar gezichtje liet ze rusten in haar handen en een droevig snikken deed haar mager lichaam schokken. (Slot volg. I Plaatselijke Berichten. Hilversum üp de Woensdag gehouden -eemarkl «aren aangevoerd iSO koeien, 140 liggen en 17 schrammen. Er was veel handel >n er werden booge prijzen besteed, vooral oog op het langdurig kundig adviseur aan de vereeniging te verbinden. Eveneens werd goedgekeurd bet bestuursvoorstel van 1G jaar bereikt hebben, en om voor de maandvergaderingen convocatiebiljetten aan de leden te zenden. Omtrent het concept Bonds- leveusvereekering werd besloten tel verbeterde een rapport zal worden nitgebraebt. In de Oiosdagavond gehouden bestuursver gadering zjjo de tunctieo verdeeld ab volgt H. Brouwer, voorz., A. G. van der Linden, ide voorz.. S. Schaatsnu, Ie secr,, Ljjsterweg 51, il. Terwejjde, 2de secr., U. Poslma, le penn.. A. Tilburgs. 2de peoo. Maandagmiddag sloeg eeo paard, bespan nen voor eeo schipperswagen van P. H. op den Hoogen Laarderweg op hol. Het bollende dier raakte met bet tuig verward om den stam van een booni, zoodat bet tot stilstand werd ge dwongen Ongelukken kwamen niet voor. .Naar .Het Handelsblad" vermeldt, zal de zaak tegen J. 1. le Fèvre de Montigay en jhr. Th. A. C. de Geer eerst na de gerechtelijke vacaotie. vermoedelijk in September ot October zaak nog vóór de vacaotie zon worden berecht, doch Wtutr de iostructie zells nog niet gesloten is, kan daarvan by een omvangryk geding, ab bel ooderbavige, geen sprake zjjo. Zoowei de malversatiën by de Hollandscbe Hypotheekbank als die by de Maalscbappy tol Zekcrbeidsitelling zullen boogstwaarscbynlyk ab één zaak behandeld worden. b t beslaan van een paard zulk een slag tegen bet been, dat by gedwongen is een geruimen tjjd rust le nemen. De scltaardag van 1 Mei b op de drie Gooisehe meenten kalm atgeloopen. Op de Hilversuiusche meent onderwierpen zich do aanhangers der nieuwe partij, inge volge lies beslnit van hun bestuur, aan dc bepalingen van Stad en Lande van Gooiland. Op de beide andere meenteu. de Naarder en de Blaricumsche, waar do ertgooiors der nieuwe partij in huu handelingen door hnn bestuur waren vrijgelaten, viel evenmin iets vermeldenswaardigs voor. Bnssnm. Op Woensdag 9 Mei a.s., des alhier, door B. en W. worden aanoestsedbet verbouwen van de bestaande opzichterswoning naby de gemeente-gasfabriek. Bestek met de daarbij bebooremie leekening ligt aan het bureau van gemeentewerken voor belanghebbenden ter Woensdagmorgen reed op het Singel de lieer L. op zjjo fiets, zijn dochtertje voor hem op bet stuur zittend. Plotseling brak de vork, zoodat beiden op den grond vielen. Hel meisje kwam met den schrik vrij, behalve een onbe- bleel 1 liggen. wijk, Hilversum, Hoogland, t. Frijn dor Advertentièni 6 regelsf 0.30 en regel meerf0.05 u bezorgd zyn. n oiterlyk Vrijdagavond Juni, uitslapje naar „Aranjuez's avonds fakkeloptochtop dien dag zullen de vorstelijke personen Madrid verlaten. De recepties in het paleis zullen nog drie dagen voortduren, wapenschouwin gen vinden vermoedelijk niet plaats. Van '.vege de stedelijke overheid zullen allerlei volksfeesten worden gegeven. In Frankrijk hebben Zondag de ver kiezingen plaats gehad voor de nieuwe Kamer, en de uitslag is voor de Katho lieken een bittere teleurstelling. De schan delijke verdrukking, waaraan zij reeds zoo lang van de zijde der sectarissen hebben bloot gestaan, zal nu wellicht nog erger worden. Vooral in de laatste vier jaren had het volk gezien, welk een verwarring er in den toestand des lands werd gebracht, hoe leger en vloot waren overgeleverd aan mannen als Andrê en Camille Pelletan, die wel wisten te desorganiseeren, en daardoor het land in gevaar hebben gebracht. Zij hebben gezucht onder een regiem van sectarissen, die in hun blinde haat tegen al wat naar godsdienst zweemt, den weg hebben gebaand naar den bur geroorlog en 'de anarchie. En nu men meende, dat dit alles eindelijk met onbevangen blik zou worden ingezien, nu de gelegenheid bestond aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, door een energieke actie van het volk aan de stembus, brengt de uitslag der verkiezingen een uitkomst, die vooral bedroevend moet ingrijpen in de harten van het diep beklagenswaardig oprecht katholiek doel des Ftansehen volks. Dat de bladen van hel .Bloc" jubelen nu bij deze verkiezingen nog winste werd behaald, nu het versterkt door den stembusstrijd met vernieuwde woede zijn satanisch werk kan voortzetten, is nog al verklaarbaar, als men ook in aanmerking neemt, dat aan die zijde nog al ongerustheid bestond over den afloop. De uitslag der verkiezingen beteekent voor Frankrijk dan ook niet anders dan een reuzenstap in een rich ting, die op den ondergang van het ongelukkige land moet uitloopen. Keizer Wilhelm II zal C Juni a.s. aan kei/er Frans Joseph een bezoek van één dag brengen in Schönbrunn. Bij die ge legenheid zal de keizer een groote wapen schouwing houden. Aan deze eenvoudige aankondiging worden door verschillende bladen beschouwingen vastgeknoopt, waarin het bezoek als een feit van groote Geen nieuwsgierige blikken en tragen sloren liaar, wanneer iy zit te mijmeren, en haar handen "enige ongenblikken moe in baar schooi rosten, 'erwyl zjj met groote goedige oogen als in ver rukking de wegvliegende gedachten nastaart. Langs bloemrijke telden en nooit geziene "hoonlieden, Hoor licht en geuren dwalen zjj ">ort, alsof er voor Truitje Volker nooit donkere, doornige wegen, nooit Ijjdensbittere uren geweest "aren. Ook nn ligt er op het bleeke, onbeweeg lijke gelaat een gelukkige glans. ,Aan St Ger- trudia zal hg gewjjd zyn1', fluisterde Z(j zacht, «u wordt haar gezicht met een rozenroode bloa otertogeo, en haar hart begint byoa hoorbaar kloppen. Laoga bladeren ei n weidt haar blik, schoonheden, die voor vele andere verborgen bleven. De slanke, opwaarts strevende zi rjjk geornamenteerd, het lijne beeldhouwwerk aan de altaren, koorstoelen en kansel inet keurig houtsnywerk versierd, dit alles verrukte haar. Naast haar stond neel Bern, de liocrboer, lomp en verwaand als een ezel in een palinbosch. Uy begreep haar gedrag niet. Als kerkmeester wist bjj. wat ieder sluk gekost had en «ij moest het meer dan eens hooren, dal hy zelf als 't ware met volle handen had meebetaald. Z(j had het gral harer ouders bszachl en in orde gebracht en voor dezen tijd van de gast vrijheid van haar neef gebruik gemaakt. Gaarne was zy er niet. Zy was immers arm, dus de schandvlek der rjjke familie I De dwaasheid der haar armen, verachten vader is haar een erfenis ten deel gevallen. Niet slechts een lampje, neen, ook een altaar zou zj) nu kunnen schen ken; en wat de schoonste uitkomst was; zjj be hoefde nu iu haar ouderdom niet eens den rjjken bloedverwant lastig te vallen, waarvoor zjj juist zoo bevreesd was geweest. Een grootere vreugde, een grooter geluk had zjj nooit gesmaakt. In lichtende kleuren denkt zjj zich het kunst werk, dat zjj haar patroonheilige zal wijden zjj stelt zich voor de verwondering. Je verbazing ja, dt-n plotseling eerbied der lieve bloedverwanten voor haar, de arme Trni. Maar niet alleen datzjj denkt ook aan geestelijke schatten, die dit werk op haar zal doen neer dalen. Dagelyks zal men haar, de weldoenster. t. De h dl Zjj j hem daar- scbap sdige. vereering tot haar op zien. Met lachend en vrouljjk gezicht komt hy anders haar kamer binnengeloop». Vandaag is echter zyn blik .droevig, en zyn gelaal bleek en om zyn oogeo heelt by donkere kriogeo. Truilje Volker ziet hel en ze kan niet nalateo haar onrust daarover te laleo blykeu. Theobald kan niet verhinderen even vluchtig te blozen. .Tante Truitje," ia huis noemt oud ca jong haar zoo .taute Truitje, zegt hy bitter, zoudt u tnyoe kleeren niet zoo spoedig mogeiyk iu orde willen brengen? Ik moet weg met hel stnüeeren is het gedaan." .Is 'l gedaan?" Dat kon zy met begrypen. Theobald lacht bitter, ,Ja, 't is uit als ik niet gewilig ben. Zegt gy bet ook niet, dat ik beo, wat bier in dea brief staat? Een gewelenlooze, een meineedige, een zwakkeling, slecht, omdat ik een belolte, die ik als kind gedaan heb. niet kan honden." Truitje Volker verbleekt voor een oogenblik nu be grijpt zy het en zy heelt zich zoozeer over zyn eerste examen verheugd. .Tante Truilje. ook n? U, met uw juist, gezond inzicht. veroordeelt u roy ook? Veroordeelt u mjj. omdat ik mg, van de heiligheid eu ver antwoordelijkheid van den staat, waartoe myo moeder my als 't ware wilde dwlogen, eerst nn Truitje Volker legt hem zacht de hand op den schouder. .Ik veroordeel u niet, Theobald, n niet en nw moeder niet. En dan ataat gy toch nog niet voor da beslissing?" Theobald lachte echter bitter. .Zeker, moeder verlangt per omgaande berichtzjj laat mü de ik reeds zoo ver gevorderd ben. Voor iets anders heeft zy geen geld, scbryft zy. Dus, wat zal liet dan zyn. een gestudeerde kleine boer, voor waar een mooi vooruitzicht. Van het leeraars ambt wil zy niets weten, alsot dat ook niet boog en heilig is!" Truitje Volker kende de moeder van Theobald, zy weet het, geen schrede zal deze van haar besluit alstappen. Zy weet echter ook, dat de kleine bezitting de kosten van het studeeren niet opbrengt.

De Eembode | 1906 | | pagina 5