Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 33. Zaterdag 17 November 1906. Twintigste Jaargang. DE EEIBIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers. f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iedercn regel meerf 0.05 CorrcspondcntiCn e utiön moeten uiterlijk Vrijdag- Caillaux. de minister van Financiën, heeft een rondschrijven gericht tot de prefecten, waarin hij nauwkeurig voor schriften geeft omtrent de wijze waarop met 11 December a.s. het heiteer moet worden overgedragen van de kerkelijke goederen. De penningmeesters ontvan gers, administrateurs, of hoe zij verder mogen heeten, van de tegenwoordige kerkvoogdijen, moeten de archieven, fondsen, papieren van waarde over dragen hetzij aan de vereenigingen voor den eeredienst of bij gebreke van deze, aan de ontvangers der domeinen, die bij besluit van 6 Maart 1906 als sequesters zijn aangewezen. De Engelsche regeering schijnt een tegemoetkomende houding tegenover Ierland te willen aannemen. De Dublinsche Evening Herald be richt althans, dat de minister van Ier land Bryce en de vice-minister Sir Anthony Mac Donnell, na besprekingen met de afgevaardigden Dillon en Red mond. een wetsontwerp over het lersche zelfbestuur hebben samengesteld, dat bij het parlement in zijne volgende zitting zal worden ingediend. Volgens dit ontwerp zal het aantal lersche af gevaardigden in het rijksparlement hetzelfde blijven als tot dusver. Ierland zal echter bovendien een eigen ver tegenwoordiging krijgen en zelfstan dige bestuursorganen voor het onder wijs, den landbouw en de agrarische wetgeving. Justitie en politie zullen voorshands onder rijksbestuur blijven. De hooge vleeschprijzen wekken in Duitschland allerwege ontevredenheid. Te Karlsruhe is eene reputatie van de Badenschc steden door minister von Dusch in gehoor ontvangen, om te pleiten voor de openstelling van de grens voor den invoef van vee. Het antwoord van den minister hield in, dat ook de Badenschc regeering haren gevolmachtigde in den Bondsraad last had gegeven, alle maatregelen tot ver laging van den vleeschprijs, met name door beperkte openstelling van de grens aan den kant van Nederland eu Denemarken, krachtig te steunen. Tegen de opening van de Fransche grens bestond bezwaar, wegens het mond- en klauwzeer, dat zich onlangs in Frankrijk heeft vertoond. De Baden- sche regeering zou alles doen, om den nood te helpen lenigen. De vrijzinnigen en social-democratcn hebben interpellatiën ingediend betref fende den vleeschnood. De vrijzinnigen stellen den Rijkskanselier de vraag of bij geneigd zou zijn, met handhaving van de bescherming tegen overbrenging van veeziekten, de grenzen open te stellen en door verlaging of opheffing van de invoerrechten op vee en door afschaffing van de invoerrechten op veevoeder aan den nood tegemoet te komen. De interpellatiën zullen worden behandeld na de benoeming van den nieuwen Pruisischen minister van land bouw. Het verzet tegen het godsdienst onderricht in Pruisisch Polen open baart zich steeds krachtiger. De aartsbisschop van Posen, Mgr. von Stablewski, heeft een groote de putatie Polen uit de geheele provincie ontvangen, die den bisschop haar dank kwam betuigen voor zijn standpunt in de kwestie van het godsdienstonder richt in Polen. De aartsbisschop dankte voor de hulde, hem gebracht, en sprak de hoop uit, dat God aan Polen de overwinning zou verleenen. Het aantal stakende Poolsche kin deren bij het Duitsche godsdienst onderricht bedraagt meer dan 40.000. Uit Rome wordt gemeld, dat den 6en December a.s. een geheim Con sistorie zal worden gehouden. De Paus zal daarin den kardinaalshoed geven aan Mgr. Samassa, aartsbisschop van Eger, in Hongarije. Andere kardinalen zullen in het Consistorie van Januari benoemd worden. Volgens de KOln. Volksztg. zou echter in het Consisto rie van 6 December tot het purper verheven worden Mgr. Rinaldini, nun tius te Madrid. De bewoners van de streken in de nabijheid van den Vesuvius werden Zaterdag verschrikt door een aard schok, welke twee minuten duurde. De schok ging gepaard met een aardstor ting binnen den krater. Ook viel een dichte zandregen. De directeur van het observatorium op den berg, Mattcucci, heeft geseind, dat geen reden bestaat voor de vrees, dat zich ernstiger ver schijnselen zullen voordoen. Omtrent den aanslag op den post trein te Royof in Rusland gepleegd, worden de volgende bijzonderheden gemeld. Zoodra de trein aan het station stil Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het bureau van „De Eembode" is verplaatst naar de „Stoomdruk- kerij„Dc Eembode" Langegracht 13. BUITENLAND. In de Fransche Kamer zijn twee ministers over de Scheidingswct aan het woord geweest. Minister Viviani vertelde openhartig, dat de Regeering den godsdienst den oorlog heeft ver klaard. Minister Briand daarentegen zei, dat de Staat aan de Katholieken vrijheid van geweten moet waarborgen en het een volslagen verkeerde opvat ting is, dat de regeering aan de Kerk den oorlog heeft verklaard. Merkwaardig waren de interpellaties van de afgevaardigden Lefas en Lassies over de Scheidingswet. Lefas interpel leerde over den verwoeden oorlog, dien de overheid aan kruisbeelden in de scholen en aan de Calvaircs op de openbare wegen aandoet. Uw vrienden, mijnheer de minister, zei Lefas, ver woesten overal de Calvariebergen. In Bretagnc heeft men er alleen in de maand September acht verwoest. Die verwoestingen geschieden heimelijk des nachts, uit vrees voor de openbare incening, en omdat die daad van ver woesting een formeele schending is van de verklaring, door de regeering afgelegd tijdens het debat over de Scheidingswet. Toen mi minister Briand een gebaar van ontkenning maakte, las Lefas de verklaringen voor, door den minister van Eeredienst in de zitting der com missie den 15 Juni 1904 gedaan. Te Lorient, ging Lefas voort, aarzelde de burgemeester niet, een particulier eigendom binnen te dringen, om den Calvarieberg te verwoesten. Elders rukte men met geweld af een houten kruis, tegen den muur voor een gods dienstig gebouw geplaatst. Briand heeft als rapporteur formeel verklaard, dat de godsdienstige zinne beelden geëerbiedigd zouden worden. Hij zelf heeft niet geaarzeld, te ver klaren, dat dergelijke daden onwettig zijn. En daartegen wordt geprotesteerd niet alleen door de geloovigen, maar door alle vrienden der kunst. FEUILLETON. Door het kruis tot heil. 3) Zoo leefde zij dan ook geheel slil en terug getrokken, buiten het dagelljksch bezoek der kerk en van het kerkhof, het huis niet ver latend, dan slechts om zieken te bezoeken cn noodlijdenden hare gaven en troost te brengen, naar liet voorbeeld harcr heilige patroncsse. Maar Qod. die deze ziel geheel voor zich verkoos, had haar nieuwe beproevingen voorbehouden. 't Was in een ruwen slorniaclitigen April nacht, dat plotseling in het stadje een brand alarm ontstond. Nog voor de brandweer ter plaatse was, brandde het huis der weduwe aan alle hoeken en zijden cn slechts met groote moeite gelukte het de vrouw en hare dienstbode, die beiden in den eersten slaap te middernacht waren gelegen, toen het huis reeds lang in helle vlammen stond, zlclt uit de brandende bovenverdieping te redden. De knechts, die in een ander gedeelte van het huis sliepen, redden eveneens slechts inel moeite hun leven. Aan hlusschcn was bij den hevlgcn storm in dezen nacht in het geheel niet te denken; het huis brandde lot den grond al niet alles, wat het inhield, en wegens den schrik bij het plotseling ontwaken midden In een vuurzee had de vrouw ook geen gedachten meer aan geld cn papieren van waarde, nu het gold het leven uit onmiddellijk doodsgevaar te redden. De afgevaardigde Lassies interpel leerde over de noodzakelijkheid, de scheidingswet te wijzigen en over de heschuldiging.tegcn de Fransche Katho lieken ingebracht, agenten van den vreemde te zijn. De voorzitter van den ministerraad is zoo ver gegaan, dat hij de Katholieken beschuldigde onderworpen te zijn aan vreemde invloeden. Dat zijn argumen ten uit volksvergaderingen. Wij kunnen deze beschuldiging niet aannemen. Het is niet meer de oorlog aan liet clerica- lisme, maar de oorlog aan den gods dienst. Minister Viviani heeft op dit punt beslist de gedachte der regeering doen kennen, men kan Item slechts dank zeggen voor zijn openhartigheid. Hij heeft de vermetelheid, wellicht de onvoorzichtigheid gehad, te decreteeren, dat de hemel geheel gesloten en dat het aardsch paradijs open is. (Men lacht.) Het paradijs zal een entinenten concierge hebben in den persoon van den minister-president. (Nieuw gelach.) Van af heden stormt de menigte armen en ellendigen ongetwijfeld naar dat paradijs, waar ze wellicht een beetje de gazons onder den voet loopen. (Toejuichingen cn gelach ter rechter zijde.) In dit paradijs is een boom van wetenschap, maar men zi] op zijn hoede, de vruchten niet aan ie raken. „Neemt, eet", zeggen de socialisten Guesde en Jaurës tot de armen, maar de radicalen waken. Weldra zullen de armen de engelen zien komen, die heden gen darmen heeten. (Nieuw gelach.) De vruchten van den boom van wetenschap zijn de porte-monnaie's, de renten.de eigendommen. Gelooft gij de Katho lieken te vangen tusschen hun geweten van Katholieken en hun geweten van Fransehen Met verontwaardiging sprekend over den vreemden invloed, waaronder de Katholieken zouden staan, zeide Lassies, dat de vreemde drukking op de regee- ringsplanken zit. Hij herinnerde eraan, dat ecu ministerie van Buitenlandsche Zaken gevallen is, zonder dat men ooit geweten heeft van welke grens het „gebaar" van waar het woord daartoe kwam. „Verwerp," riep hij uit, „dus die oude beleediging tegenover de KatholiekenWij zouden, indien het noodig was, onder dezelfde vlag staan, De Kerk valt de Republiek niet aan ging Lassies voort. Leo XIII heeft de Republiek den Katholieken aanbevolen. De bekende Amerikaansche bisschop, Toen de morgen door de nevelen brak, stond de weduwe voor den puinhoop van het statige huis, hetwelk zij in ongestoord geluk met haar man en kinderen had bewoond. Alles was nu verloren familie, woning, vermo gen - slechts hel geloof en de overgeving aan den heiligen wil Gods bleef in haar harl nog over. Tot cenig geluk had haar man nog in het laatste jaa, voor zijnen dood uit medelijden met een arme weduwe, die lot haar getrouwden zoon naar Amerika vertrekken wilde cu het noodige reisgeld ontbrak, hare armzalige, kleine hut afgekocht cn deze weder behoor lijk laten herstellen, ofschoon hij destijds niet wist, waartoe hij haar gebruiken zon Nii zou dit schamele kleine huisje aan liet uiterste einde der stad tot woning strekken voor haar, die in een enkelen nacht van vermogen en verblijf door een ontzettend onheil was beroofd geworden. De lente had voor den zomer plaats gemaakt, en de arme vrouw bewoonde nu reeds in de derde maand de kleine luit buiten de slad cn leidde daar een stil, arbeidzaam leven. Door het gansche verlies van haar vermogen bij den brand, was zij in de noodzakelijk heid gebracht, door hare handenarbeid voor zich het dagclijksclic onderhoud te verdienen. Welgestelde bloedverwanten, die haar ondersteunen konden, bail zij niet; haar ouders waren reeds spoedig na het huwelijk hunnen ccnigc dochter gestorven en een oom van haar was deslijds naar Californië vertrokken, om daar in de nieuwe wereld Mgr. Ireland, zei van die encycliek van Paus Leo XIII: „Leo XIII heeft de Republiek gecanoniseerd." De Kerk heeft gedaan, wat ze voor geen regee ring gedaan heeftLeo XIII heeft het katholieke geweten de verplichting opgelegd, republikeinsch te worden. Tot degenen, die de bcgrooting voor den eeredienst wilden afschaffen, zei Delcassé, dat dit ondankbaar zou zijn jegens den Paus, die zich gunstig voor de Republiek verklaard had. Lassies eindigde met de woorden „Ik ben getrouw gebleven aan het christelijk geloof, dat mij geleerd heeft, dat er twee edele gevoelens zijn onder onsde eerbied jegens God en de vereering van het vaderland!" Maandag werd in de Fransche Kamer de discussie hervat over de interpel laties betreffende de scheidingswet. De katholieke afgevaardigde Piou, de wakkere ijveraar voor de Fransche K. S. A„ nam minister Briand, die zich zoo vredelievend voordoet, ge ducht onder handen. Wij hebben u liooren verklaren, mijnheer de minister, zeide hij o. a„ dat gij en uwe vrienden, u ten doel hebben gesteld de gemeenschap der geloovigen aan de macht van Rome ie onttrekken. En toen spraakt gij als vrijdenkers en godloochenaars. En als zoodanig wilt gij u mengen in hot bestuur der Kerk; niet alleen in het bestuur der stoffelijke goederen, dat laat ik daar, maar gij wilt zelfs meester zijn bij het besturen der zielen, doch het is niet aan u, dat de Meester heeft gezegdweidt mijne lammeren, weidt mijne schapen. Zoo werd dc huichelaar Briand ont maskerd. Terecht mocht ook de Univers opmerken, dat de minister van eere dienst met zijn fluwcelen tong veel gevaarlijker is dan een open vijand. Het slot van het debat over de scheidingswet was, dat een motie werd aangenomen luidende„De Kamer, goedkeurende de verklaring der regee ring, vertrouwende op haar flinkheid om de volkomen toepassing van de scheidingswet te verzekeren, en elke toevoeging daaraan verwerpende, gaat over tot de orde van den dag." Het eerste gedeelte der motie werd aangenomen met 405 tegen 113 stem men. Het twee gedeelte met 410 tegen 160 stemmen. En de geheele motie met 416 tegen 163 stemmen. zijn geluk te beproeven. Of hij het cr gevonden had, wist zij niet; hij had nooit geschreven en zij dacht nu ook evenmin daaraan, zijn verblijfplaats op te sporen eu hem om onder steuning te verzoeken. Zij had toch hare twee handen en kon arbeiden, en dus behoefde zij, God lof, niemand lastig te vallen, zoo lang zij gezond mocht blijven; en werd zij ziek, dan zou de goede God haar wel bijstaan haar vertrouwen op Mem wankelde geen oogenblik. Ja, liet verlies van haar huis en vermogen had de brave Vi uuw bijna als een kleinigheid toegeschenen, geen tranen cn geen zuchten waard, na het verlies van man en kinderen, liet verlies van deze had haar in 't hart getroffen, geenc helrof slechts lichaam cn kleed. Wanneer zij iets betreurde, dan was het slechts niet meer naar hartelust den armen te kunnen geven, want zij was nu zelf arm en verdiende ter nauwernuod haar dagelljksch Dikwijls, wanneer zij in hare kleine woning zoo stil en eenzaam aan den arbeid zal, verwijlden hare gedachten bij haar vorig geluk, hij dat vreedzaam, zcgcnvolle leven, dat zij met man en kinderen sleet, en hcete tranen vielen dan wel op hare handen en haar arbeid, die zij voor andere mcnschen ver vaardigde. „Ach," verzuchtte zij dan wel, „ik wil toch niet klagen, lieve God, cn Gij zult mij deze tranen vergeven I Maar zie, het is mij toch zoo hard, dat ik nu voor niemand meer leven mag dan voor mij alleen cn voor niemand te zorgen heb, dan voor mijn eigen behoefte. De heilige Elisabeth heelt toch nog twee oude vrouwen gehad, die zij dienen kon cn hare liefde bewijzen, ik heb niemand Met zulke en dergelijke gedachten had zij op zekeren avond zich weder ter ruste begeven cn viel eerst laat in een sluimer. Het was de nacht voor den feestdag van den heiligen Vinccntius van l'aulo, en haar overviel een geheel zeldzame droom. Zij droomde, dat zij van het kerkhof kwam, waar zij, als gewoonlijk op icdcrcn dag bij de zeven grafheuvelen van hare dierbare overledenen weder geweend en gebeden had en haar leed en verlatenheid aan God had aanbevolen. Toen ontmoette zij op den terugweg een oude man met een eerbied waardig voorkomen. Hij droeg een priester gewaad, cn daarover een langen, witten mantel, waarin hij met zorgvolle liefde gewikkeld hield twee geheel kleine kinderen, die zacht schenen te schreien, en op wie hij met hartelijk medelijden nedcrbliktc. Vol verbazing en tevens met een gevoel van diepen eerbied zag de weduwe hem nader komen, - toen bleef bij plotseling voor haar slaan, zag haar vriendelijk aan en vroeg met vaderlijke goedheid: „Wilt ge mij deze twee kleinen afnemen? Zij hebben vader noch moeder op aarde en ik weet niet, waar ik met hen blijven moet." Dc weduwe zag op de wccncndc kindertjes cn een onbeschrijfelijk medelijden vervulde hare ziel. Zij strekte hun hare arincn toe en dc eerbiedwaardige man wikkelde zijn mantel af en legde de kleinen in haar geopende „Doe 't om Gods wil I" zeide hij liefderijk, „en ik beloof daarvoor den hemel I Wie een dergelijk kiid in Gods naam opneemt, die neemt God zelf op!" Nu ontwaakte zij. maar dc laatste woorden van den droom klonken nog in hare ooren en in haar hart, en met een zeldzaam innerlijke ontroering verliet zij hare legerstede. De zonderlinge droom liet haar echter geen rust. Onder de heilige Mis, die zij lede ren morgen bijwoonde, zweefde het beeld van den heiligen Vinccntius van Paulo voort durend voor hare geest. En terwijl zij anders na de godsdienstoefe ning in haar stille kleine woning aan haar dagelijkschcn arbeid ging, werd zij heden als met een onweerstaanbaar geweld naar het kerkhof getrokken, tot de graven harer dier bare afgestorvenen. Daar verbleef zij een geruimen tijd in gebed en tranen, ach, de diepe wonde bloedde toch nog altijd voort, en voor dc immer nieuwe smart der weduwe was er geen andere balsem, dan immer opnieuw een opdracht aan God cn Zijn on- doorgrondclijken maar altijd heiligen wil I Toen zij eindelijk met beschreide oogen den terugweg betrad, ontmoette haar in een der arme buurten van het stadje een haar wel bekende dagloonersvrouw, die een pak in den arm scheen te dragen cn er zeer bekom merd uitzag. „Waar gaat gij heen?" vroeg dc weduwe

De Eembode | 1906 | | pagina 1