DE EEMBODE. Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 34. Zaterdag 24 November 1906. Twintigste Jaargang. DE EEMBODE Hilversum, Hoogland, Laren, BIJVOEGSEL. Zaterdag 17 November 1906. Plaatselijke Berichten. Baarn. Het jnnrlijksch concours van trek honden uit Amersfoort, Baarn Hilversum, Eemnes, Vuursche, Soest, Maartensdijk,Bun schoten, Spakenburg, Hoogland Blaricum, Huizen Bussunt, Laren, Den Ham, Eembrugge en Zeldert, te houden vanwege deafdeeling Gooi-en Ecmland van .Dierenbescherming" zal op 20 November worden gehouden alhier. De commissie bestaat uit de heeren: F. F. baron D'Aulnis de Bourouill, Burgemeester van Baarn, Ecre-Voorzitter: Jan Westerwoudt, Voorzitter; jhr. Witsen EliasJ. J. Veerman; J. C. van der Veen; M. L. Snabilië,Secreta ris-Penningmeester. Keurmeester is wederom de heer L.Seegers, uit Amsterdam. De heer L. Feits, oud-burgemeester van Schoterland, thans hier woonachtig, is met de wethouders van Schoterland ge dagvaard voor den kantonrechter te Heeren veen ter zake, dat zij iets misdreven hebben zonde schriftelijke vergunning van B. en W. van Schoterland. De quaestie is deze. B. en W. wordt bij dagvaarding ten laste ge legd: „dat zij cenc aan de gemeente Schuier- land toebehoorende woning gedeeltelijk heb ben doen vernieuwen zonder dat zij, zooals de Woningwet voorschrijft, schriftelijke ver gunning hadden hekomen van B. en W." Het feit had plaats in 't begin van 1906, toen de heer L. Feits nog burgemeester van Schoterland was. De gezondheids-commissie maakte tegen B. en W. proces-verbaal op. Zeist. Bij de door Burgemeester en Wet houders ten gemeentchuize gehouden aanbe steding van: a. Het leggen eener rioleering met vervalputtcn en kolken, en het bestra ten van een gedeelte der Jagerlaan. b. Het verplaatsen der aanwezige ziekenbarak op het terrein van de gasfabriek naar een terrein gelegen aan de Schaerweidelaan. zijn de volgende biljetten ingekomen Voor a: F. Carree, f3790; W.J. Boot, voor f4586; F. Wcstbrock, voor f4800 allen hier. Voor b: F. Carree, voor f480; Ruijsse- naars <S van Doorn, voor f585; F. West broek, voor f 651en G. van Santen, voor f 768, allen hfer. Harderwijk. Ter vervanging van wijlen den heer W. Zegcrs Kz. en ter vervulling van een bestaande vacature zijn als Regent en Regentes van het Burger-Weeshuis ver kozen de heer en mevrouw Baeldc, die deze benoeming hebben aangenomen. Bij de gehouden verkiezing voor 5 leden van de Kamer van Koophandel zijn herkozen de heeren R. P. ten Broek, M. A. Cageling, B. G. van Daalen en G. P. Hulsman, ieder met 11 stemmen terwijl ecne herstemming tusschen den beer B. Goosens die 6 stemmen en de heer G. H. Ruiters, die 2 stemmen verkreeg, zal plaats hebben ter vervulling van de vacature R v. Zalingcn. Laren. De kunstschilder A. J. Derkinderen, alhier, is bij Kon. Besl., met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot hoogieeraar-dircctcur van de Rijks-Academie van Beeldende Kun sten te Amsterdam. Onder leiding van Mej. Caroline Prijes is hier opgericht een Kinderzangkoor. De oefeningen worden gehouden in een der zalen van hotel Hamdorff. Bij genoegzame deelneming zal ook een dameskoor worden gevormd. Zondagmiddag hield ons Kruisverbond de gewone maandvergadering. Na de instal latie van een paar nieuwe leden, en nadat enkelen hun lidmaatschap verlengd hadden, deelde de eerw. adviseur het programma mee voor de buitengewone vergadering, te houden op Dinsdag 20 Nov. a.s., bij gelegen heid van het vijfjarig bestaan der afdeeling. Bij die gelegenheid zal als spreker optreden de Z.Eerw. pater H. Ermann S. J., die een rede zal houden over „Het alcoholisme der vrouw en het kind," Na de pauze zal een kluchtspel, „Studenten" worden opgevoerd. De vergadering werd na deze mededeeling op de gewone wijze ge- Met ingang van 1 December wordt de klerk der posterijen en telegrafie 2 de klasse F. van der Mei, van Amsterdam verplaatst Soestdijk. H. M. de Koningin-Moeder ver liet Dinsdagmorgen met gevolg Soestdijk, om een kort bezoek aan den Haag te brengen, en daarna naar Het Loo te gaan. Om elf uur verliet het Kon. rijtuig de halte Soestdijk waar de burgemeester van Soest, baron Taetst van Amerongen en de hofarts dr. Grei- danus afscheid van Haar namen. Ede. In den nacht van .Maandag op Dins dag is de hofstede, bewoond door, en toebe hoorende aan den landbouwer Welgravcn te Meu-Lunteren, totaal afgebrand. Een zeug met biggen kwam mede in de vlammen om. Naar gemeld wordt was het verbrande niet verzekerd. Nijkerk. Naar we vernemen zal Z. K. H. Prins Hendrik weder deelnemen aan een jachtpartij, die op 27 Dec. a.s. op het land goed Salentein zal worden gegeven. Omtrent het vrceselijk ongeluk met den ruim 14-jarigen zoon van den machinist van As, aan het stoomgemaal in den polder Arkemheen voorgevallen, vernemen wij, dat hij vermoedelijk is uitgegleden en zoo tus schen de machincdeelcn is geraakt, waarbij hij zoo werd gekneusd, dat de dood spoedig intrad. Wel een zeer treffend verlies voor de ouders. Bij de gehouden stemming van vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1907 van de heerenR. Blokhuis lz„ G. Prins Cz., E. van den Pol Jbz. en L. A. de Leeuw, zijn gekozen de h.h.G. Prins Czn„ L. A. de Leeuw, H. Zwetsloot en A. Meiling. Hilversum Op de Woensdag gehouden veemarkt waren aangevoerd 70 koelen, 42 biggen en 13 schrammen. Er jvas een vrij levendige handel. Boven de slachtplaats van den heer Herm. van den Brink in de Kapelstraat ont stond Zondagavond een begin van brand in het beddegoed van de knechts, die daar hun slaapvertrekken hebben. De brand werd reeds kort na zijn ontstaan door den heer v. d. B. zelf ontdekt en gebluscht. De geringe ma- terieele schade v dekt. t door verzekering ge- Bij den winkelier W. aan de Huijgcns- straat, ontstond Dinsdagavond een begin van brand. Door cenigc voorbijgangers werd het vuur spoedig gebluscht. Assurantie dekt de Voor het kantongerecht kwam Woens dag in behandeling een eisch van de meent- meesters van Stad en Lande te Hilversum tegen Krijncn uit Bussum, ter zake van niet betaling van gepacht gras op de Meent. Mr. Hartsveld vöor gedaagde optredende, ontkende de bevoegdheid van beide Meent- meesters. Betaling aan hen kan slechts dan geschieden, wanneer zij kunnen bewijzen voor wien zij optreden. Ook al zouden ze hunne kwaliteit kunnen bewijzen, dan nog zou geen betaling aan hen kunnen geschieden, lo. als zij hun kwaliteit of hoedanigheid hebben bewezen, hebben zij geene bevoegdheid om een verkoop te sluiten; 2o. een koopprijs te ontvangen en daarvan kwijting te geven, 3o. hebben zij nimmer het recht om dien koopprijs bij rechte te doen opeischen. De z.g. vergadering van Stad en Lande had zelfs hier rechtelijk moeten ageeren, daar de meentmecsters zelf hebben erkend, te zijn ambtenaren dier vergadering. Pleiter legt hier ecnige advertentie's open uit de „Gooi- en Eemlander", onderteekend door beide meentmecsters, met onderschrift: Ambtenaren van Stad en Lande. Pleiter vroeg ontzegging van den eisch, of voor niet ontvankelijkverklaring. Mr. Modderman, welke optrad voor de eischers, 2al over 14 dagen van repliek die- Bij het stellen van een machincbeitel had de timmerman T. M., in dienst van den M., het ongeluk, dat de moersleulcl waardoor een hand ernstig verwond werd, zoodat geneeskundige hulp noodig bleek. Barneveld. Bij de Dinsdag alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van een stal voor 36 runderen, het verbouwen van een schuur enz. op de hofstede „Schoonhorst", is ingeschreven als volgt: A. Sluiter, Nunspcet f6777; J. van Keulen, Amersfoort f6920; A. van Rouwendal, Soest f6980; E. van Keulen, Amersfoort f7022; C. de Koning, Ede f7241; W. Zwak, Ermelo f7244; W. v. Wagensveld, Ede f7341; A. v. d. Fliert, Barneveld f7557W. Kuiper, Barneveld f7578; B. Smink, Harderwijk f7578 G. v. d. Broek, Barneveld f7590; Joh. v. d. Fluit, Baarn f7795; Gcbr. Kroon, Barneveld f7830; H. Bos, Putten f7850; A.v. Krimpen, Zeist f7960; G. Buurman Apeldoorn f7990 D. v. Wagensveld, Barneveld f8150; M. J. Top, Barneveld f8157; D. R. Nieuwstad, Barneveld f8460; A.J. Alfrink, Nijkerk f9215. De gunning is aangehouden. Terwijl een der arbeiders van den heer d. H. zich Maandag aan het Station van den Locaalspoorweg bevond, sloeg het paard eensklaps op hol en rende in woeste vaart de Jan van Schaffelaarstraat In. Zonder onge lukken veroorzaakt te hebben, liep het beest nabij „de Korenbeurs" tegen een lantaarn- Prijs der Advertcntiën t 6 regelsf 0.30 :ren regel meerf 0.05 tgen, it de had, >ffer. k di ddag teen elfde lezer {ome lings maar geen ardi- s ge- is de k tal ir de :rken t ge- tland legen vroeger, door kunstvollen en arbeid haar brood verdienen, en er ware wei dikwijls de bitterste nood in de kleine woning geweest, wanneer nietsdc goede pastoor uit eigen en vreemde middelen van tijd tot tijd de drukkendste behoeften weggenomen en de arme weduwe met geld en levens middelen voorzien had. Niettemin waren de eerste paar jaren na de opneming van de kinderen zwaar en zorgvol voor de hrave weduwe, en er be hoorde wel onwankelbaar vertrouwen op God en echt christelijke barmhartig- stc gebeurtenis van den dag en de hoogste vreugde zijns jeugdigen levens beschouwde. De waardige priester daarentegen kon zich in stille opmerking niet genoeg over de gods vrucht en ingetogenheid verwonderen, die ver re boven zijne jaren ging, en begon den hcime- lijken wenscli te koesteren, dat zijn kleine beschermeling zich eenmaal geheel aan den dienst des Heeren wijden mocht. De kleine Paula was, gelijk haar broertje, een goedhartig kind, braaf en gehoor zaam, maar zoo stil en afgetrokken als hij was, zoo tierig en levendig was zij. Bovendien gansche kleine hart was vol geweest van deze ecne levensgedachte. Met stille vreugde liet de waardige pastoor den hem zoo lieven knaap dagelijks hij zich komen, onderrichtte hem in Latijn en in nog andere zaken, die in de school der slad ge leerd werden, en Vincent kende geen grooter geluk, dan In het stille studeervertrek van zijn vaderlijken vriend naar diens woorden te luisteren en zijne met zoo veel klaarheid voorgedragen leering gretig op te vangen. Een gelukkige dag was het voor de weduwe Ehrhart, toen zij hare beide pleegkinderen c hij. iliukjc laatste pende hie: De Reichanzeiger maakte ter gelegen heid van den vijf en twintigjarigen gedenkdag een keizerlijk manifest open baar, waarin vastgesteld wordt, dat 't een geluk is de bemoeiingen van den staat ten bate van de arbeiders op nuttige wijze te bevorderen. De Keizer gewaagt daarin van het verzet, dat ondervonden is juist van degenen, die meenen de arbeiders bij voorkeur te vertegenwoordigenhij vertrouwt er echter op. dat ten slotte zullen zegevieren de erkenning van hetgeen tot stand is gebracht en het toenemende begrip voor de grenzen van het economisch mogelijke. De Keizer spreekt voorts den vasten wil uit, dat de sociaal-politieke wet geving niet zal stil blijven staan en op de bescherming van zwakken en behoeftigen bedacht zal blijven. Z. M. besluit met een dankbetuiging aan allen, die zich belangloos aan den grooten socialen arbeid wijden. De Fransche regeering heeft instruc- tiën gegeven aan de prefecten van de departementen, waar de boedelbe schrijving van de kerken wegens het bekende verzet werd uitgesteld Er zijn nog 3605 van zulke kerken, en men wil daar de boedelbeschrijving vóór 11 December a.s. laten afloopen. De bisschop van Nancy heeft een brief geschreven aan den minister van eeredienst, om een beroep te doen op zijn menschelijkheid voor den jam merlijken toestand, waarin de religieu- sen van Maria in zijn diocees verkeeren. Al haar bezittingen zijn verkocht voor 527.000 fres. Men had haar toelagen beloofd doch tot dusver is haar slechts 12.000 fres in verschillende termijnen uit betaald. Sedert jaren kregen zij echter niet meer en moesten van de liefda digheid leven. „Een weerzinwekkende wreedheid, zoo schrijft de bisschop o. m. heeft zich daar bij de onrecht vaardigheid gevoegd". Nog een weerzinwekkend feit meldt de „Echo de Paris" Dezer dagen is de commissaris van politie van Ploerinel, vergezeld van een compagnie infanterie opgerukt om uit de meisjesschool één, één enkele religieuze te verdrijven. De school was aan de gemeente gegeven, mits ze door religieuzen zou bestuurd worden. Daar die voorwaarde niet vervuld was, .Tenzij wat. mijn lieve zoon?" vroeg Elisabeth teeiier, en liet haar rechterhand op den blonden schedel des knnaps rusten, onder wijl hare linkerhand door de beide handjes van zijn zusje in beslag genomen was. „Tenzij de lieve Jezus mij de genade schenkt, ens mijne eerste H. Mis op te dragen, gelijk ik lieden voor liet eerste de heilige Communie heb mogen ontvangen 1" antwoordde de knaap, terwijl zijn oogen van vervoering schitterden. „Zoudt gij dan zoo gaarne priester worden vraagde de pleegmoeder, innig. „Niels anders, moeder, niets anders I Ik kan niet gelukkig zijn, wanneer ik een ander dienen zal dan den lieven God, Dte mij het liefste is, wat ik heb. En daarom heb ik Hem heden bij mijn eerste heilige Communie ook uit het diepste mijns harten beloofd, dat ik slechts Hem alleen wil toebehooren met ziel en lichaam, en ook niet anders denken wil dan aan Hem, en hoe ik Hem het beste dienen en de grootste vreugde bereiden kan." Met diepe ontroering hoorde Elisabeth naar de kinderlijke verklaring van haren lieven pleegzoon, dan wendde zij zich tot de kleine Paula, die tot dusver in een vóórhaar ongewoon zwijgen had volhard en vraagde minzaam„En wat heeft wel mijn dochtertje den lieven Heiland heden bij de eerste heilige Communie beloofd?" „O moeder," antwoordde de kleine en sloeg de groote stralende oogen tot de weduwe op, „ik ben wel niet zoo braaf als Vincent, en ik kan nog niet zoo bidden als hij. Maar recht hartelijk heb ik den lieven Jezus bedankt, toen Hij na de heilige Communie in mijn hart mocht wonen, en beloofd heb ik Hem, dal ik altijd braaf wil wezen, Hem immer meer beminnen, mijne moeder altijd gehoor zaam wezen en haar nooit verdriet veroor zaken zal. Dat heb ik den lieven Heiland beloofd en Hij zal mij zeker wel de genade schenken, dat ik het volbrengen kan." (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1906 | | pagina 5