DE EEMBODE. Katholiek Nieuws= en Advertentieblad VP N( No. 35. Zaterdag 1 December 1906. Twintigste [aargang. DE [[DIODE Hilversum, Hoogland, Laren, BIJVOEGSEL. Zaterdag 24 November 1906. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Woensdagavond werden in de kerkelijke vergadering der Mnria-verceniging een negental nieuwe leden geïnstalleerd. In de toespraak, die daarop volgde en voor het eerst gehouden werd door den WelEerw. heer Adviseur H, v. Soest, werden de leden aange spoord, het Jeens gemaakte voornemen, al den tijd dat de belofte loopt getrouw te vol brengen. Een openlijk woord van hulde werd gebraehtaan den ijver derverschillendc propa gandisten terwijl ten slotte werd medegedesld dat op Maandag 10 December een openbare vergadering zal plaats hebben, waarin zal optreden de WelEd Zeergel. Heer Dr. A.W. Ausems van Utrecht Spreker der Propaganda Commissie .St. Martinus". Breedestraat 34. Heeft voorhanden een fijne sorteering Vi> Horloges, Klokken, Regu- tlnteurs, Wekkers en/.. Tegen scherp concurree- rende prijzen. Reparaties en veranderin gen aan alle soorten Uur- en Speelwerken, worden door mij uiterst solide, zeer billijk en onder degelijke garantie uitgevoerd. Beleefd aanbevelend. VERSCHENEN BIJ I. N. GEIJER te LEIDEN. Nog voor onzen tijd en voor wie Een Propaganda-brocluire, waarin de schrijver aantoont het groote nut der Aartsbroederschap van de Heilige Familie, juist in onze dagen Katholieke Sociale Actie. 1 exemplaar fr. p. post f 0.14. n f 1.25 -2.25 en de frankeering. Bij grootere getallen extra rabat. Verkrijgbaar bij: A. F. STROOBER LANGESTRAAT Amersfoort. Onder het gewone voorbehoud gegund aan den minsten inschrijver. in plaats van wijlen den heer G. Prins Sr. is door Gedeputeerde Staten van Utrecht benoemd tot lid van het college van zetters voor de directe belastingen de heer H. C. Maandagavond hield de „Oranje-ver- eeniging" in de „Keizerskroon" hare jaar vergadering onder voorzittersschap van den heer H. van Haseien. De secretaris bracht verslag uit over de verschillende werkzaam heden en de gehouden Oranjefeesten in het afgeloopen halfjaar. Uit het verslag van don penningmeester bleek, dat aan contributie ontvangen was f 487.95, subsidie van de gemeente f200, vrijwillige bijdrage f 1.10, andere inkomsten f96.30, totaal f 785.35. Uitgegeven was bij voorbereiding der feesten f96.07, voor de feesten f667.23, alzoo een batig saldo van f22.05. De verceniging telde bij het sluiten van het boekjaar pl.m. 400 en thans 650 leden. Na een breedvoerige discussie werd een Statutenwijziging van het bestuur aange nomen, waarbij nu bepaald wordt, dat het bestuur thans zal bestaan uit 5 leden, die uit hun midden een voorzitter en secretaris- penningmeester kiezen en dat door hen zes commissarissen uit de leden kunnen worden benoemd, zoodat de functie van secretaris en penningmeester den is geworden en de functie van vlce-voorzitter komt te vervatten. Een voorstel van het bestuur om den secretaris-penningmeester een honorarium van f60 toe te kennen werd aangehouden tot de volgende vergadering. Dinsdagmorgen werd op de algemcenc begraafplaats het lijk ter aarde besteld van den vermoorden rangeerder H. Drost. Aan de groeve stonden de vader des overledenen en vier familieleden, benevens de hceren G. G.H. de Bree en H. van Eek, waarnemende stationchefs en een twintigtal spoorwegbe ambten en belangstellenden. Omtrent den dader schijnt nog niets met zekerheid bekend. Wel is het parket uit Utrecht reeds ccnige malen hier geweest en doet de politic ijverig nasporingen maar tot nog toe zonder ecnig positief resultaat. Een aantal personen zijn in verhoor genomen, doch arrcstatlSn van laugcren duur hadden zoover ons bekend, niet plaats. Boom. Tot directeur en directrice van liet „Tehuis voor weczen en ouden van dagen", liet monumentale gebouw, dat door de Herv. gemeente in het Schoonoordpark is gesticht, zijn benoemd de heer A. Schuljff en echt genoot te Utrecht. Op verzoek van den heer A. Visser, Rijks-ambtenaar alhier, is diens verplaatsing naar Gouda ingetrokken. Aan den heer J. Stamperlus, benoemd schoolopziener in het arrondissement Rhenen is door den minister van binnenl. zaken verlof verleend alhier te blijven wonen, Naarden. Maandagmiddag werd zekere D. uit de Bussummcrstraal, werkzaam aan de in aanbouw zijnde brug bij Bussuni, door een vallend stuk ijzer ernstig aan het hoofd verwond. Door Dr. Vermaas, die in de on middellijke nabijheid woont, werd de eerste hulp verleend. Een verhuiswagen uit Amersfoort en op weg naar Amsterdam, geraakte Dinsdag morgen even buiten de Amsterdamsche Poort onwrikbaar vast in de rails aldaarde eerste tram uit Naarden kon hierdoor niet passccrcn. Na uren tobbens bracht de tram uit Am sterdam redding, de locomotief frok den wagen uit de rails, zoodat deze zijn reis kon voortzetten. Het tramverkeer was spoedig Bussum. Naar gemeld wordt zal injanuari a.s. met de uitbreiding van het stations-em placement worden begonnen. Het uitbreidings plan houdt tevens in de verplaatsing van het bestelgoederen-bureau naar de overzijde der Zondagmiddag had de stoker v. B. aan de gasfabriek het ongeluk met zijn linker hand bekneld te geraken tusschen de laad- machine, waardoor de wijsvinger ernstig Sekncusd werd. De eerste hulp werd verleend oor Dr. Vcrmcij. Vincil Omnia", directeur de lieer H. Bus Gzn., In liet gebouw der R.-K. Werklicdcnvcrccni- ging eene uitvoering. De ui'voering werd mooi Ingezet met „Wel kom aan den avond", koor ft capella van Ch. C. Rink. Van de koornuinmcrs moesten „Op reis" en „Trommelmarsch" van Fr. Abt worden gebisseerd. Van den jongenheer v. d. Heisteeg kregen wc een solo te hooren in F. Schulz, „Het bijtje", die zeer goed werd uitgevoerd. Voorts verwierven zeer veel bijval„Aan God" van Mozart. „De twee zangers" van Kiihnc. „De sterren" van von Call; de koornummers „Mijn vaderland", „Madeliefje" en „Vrijheid" en last not least de duo's „Wiegeliedje" van von Weber en „Dansliedje" van F. Abt. Vooral bij dit laatste nummer kwam aan 't applaus schier geen^ einde en moest dit ook worden gcbls- Zcist. De onverwachte ontslagneming van onzen burgemeester heeft onze heele gemeente in beweging gebracht. De R. K. Kiesvereeniglng kwam daarover Dinsdagavond bijeen en nam in die verga dering de volgende motie aan „De R. K. Kiesvcreeniging te Zeist til hare vergadering van 20 Nov. 1906,nabespreking van de ontslagaanvrage van den Burgemeester en 't geen daartoe heeft geleidgeeft als hare ernstige overtuiging te kennen dat 't heengaan van den Edelachtbaren Heer Clolterbooke Patijn van Kloctlnge als Burgemeester van Zeist een zeer groot en grievend verlies voor die gemeente zou zijn, omdat hij als man van karakter, onpartijdig de belangen der gemeente, en niet liet minst die van de kleine luiden, met ijver, trouw en toewijding heeft behartigd en hij een medege- werden geleden dat de onwaardige houding van den gemeenteraad tegenover den Bur gemeester als persoon en in het behartigen der gemeentebelangen het bestaande wan trouwen der kiezers jegens den raad heelt vermeerderd en de overtuiging heeft doen postvatten, dat deze gemeenteraad niet voor alles de gemeentebelangen behartigt: draagt aan haar bestuur op: in den geest dezer motie dcsgewenscht in samenspreking met andere kiesverenigingen alle noodigu stappen te doen om onzen Burgemeester voor Zeist te behouden." Deze motie te publicecrcn en afzonderlijk ter kennis fe brengen van den Raad der gc- Pry» dor Advortontiën ot 6 regelsf 0.30 deren regel meerf 0.05 tonder k een doen. ilieke irbei- ingen d. De >gdcn f iets zeker ik uit schen in te lit: liriste- pgn.it. geen gering 3VE n .AA eke de kinderen vierden op den feestdag van den heiligen Vinccntius van Paulo reeds hun zestienden verjaardag, maar beiden waren niet te huis bij hunne lieve moeder. Vincent be zocht reeds sinds een jaar in een niet ver verwijderde stad een door ordonsgcestelijkcn bestuurd gymnasium, en deelde zijn gnnsclicn tijd in gebed en studie, zijn zoo hoog ver beven doel, priester te worden, onwankelbaar in liet oog houdend. De jeugdige Paula was ongeveer een gelijke tijd in een andere stad in een daar aanwezig kluoster van de cerw. zusters der orde van de H. Ursula, om haar zeldzaam een groot offer, zich van heide kinderen zoo opeens te scheiden, van Paula minstens voor meerdere jaren, en van Vincent nog viel langer tijdwant deze moest toen na liet verlaten van het gymnasium naar een hooger seminarie om zijn vurig begeerde doel te bereiken. Maar zij had slechts liet welzijn der kinderen op het oog en dacht geen oogenblik aan zich zelve. In hare eenzaamheid had zij voort durend voor de beide dierbaren inden vreemde ...i arbeidde met hare rappe handen dubbel ijverig, om ter. minsten een behoorlijk aan deel in het benoüdigde kostgeld voor de Een brief uit H. van mijn vrocgcrcn leerling en een van zijn tegenwoordlgcn professor van het Gymnasium, dien goeden pater Valentin. lleni had ik iu het bijzonder onzen Vincent aanbevolen. Heden schrijft hij mij weder, dat hij een bestendig oog op den knaap hield en dat hem nog nooit zoo'n voorbeeldig student voorgekomen was. Hij zou eenmaal een priester worden, die zijn gansciicn stand j; tot eere zul strekken". „God geve liell" zei de weduwe met bewogen stem, „en moogt gij, eerwaarde, die zoo veel voor den knaap opotlerl, en Ik die hem als mijn eigen kind bemin, LANGESTRAAT cz: Mantels, Astrakan-krai o Zwarte thibets, Baaie - en HEERENK LEED IIs GROOTE KEUZE. O zoo weinig arbeiders mogelijk verdoolen in het socialistische kamp, maar met algemeen stemrecht bereiken we veeleer het tegendeel. Ook stemmen wij in met de mconing onze christelijke organisatie sterk te maken, maar dat moet niet zoo zeer geschieden in politicken maar in godsdienstigen zin. Niet aan politiek maar aan godsdienst heeft het heden- daagschc mcnschdom 't meest behoefte. Ten slotte zij gevraagd Zou liet niet hoogst wenschelijk zijn, dat de Redacteis van katholieke bladen, die zich nog al interesseeren voor uitbrei ding van kiesrecht om niet te spreken van algemeen kiesrecht bij de eerst komende Statenverkiezingen eens als ijverige propagandisten in wcrkclijken zin de kiezers naar de stembus dreven In dezen gaat de praktijk toch altijd verre boven de theorie. Want dan eerst krijgt men ecnig denkbeeld, wat het worden zou als het kiezerscorps nog werd uitgebreid, En zou het ook niet zeer wenschelijk zijn, dat die Redacties ook eens een middel aan de hand deden om zoo menig aanzienlijk tekort, dat nu reeds in de kas van vele kiesvereenigingcu gaapt, maar bij uitbreiding van het kiesrecht bijna onoverkomelijke moei lijkheden aan zeer vele kiesvereenigin gcu zou bereiden, op gemakkelijke wijze te kunnen dekken De beantwoording dezer vragen zul len we maar in kalme berusting af wachten. Een definitive regeling. In de zitting der Tweede Kamer van Dins dag j.l. heelt de heer Kolkman namens zijn politieke vrienden de verklaring afgelegd Ie zijn voor definitieve regeling van het kies recht. Wat hier onder definitieve regeling moet worden verstaan, is nog niet recht duidelijk. wijziging uer kieswet werd ge- rklaard, dat dit vraagstuk zoo geregeld was, dat men de zaak nis definitief opgelost mocht beschouwen, althans dat deze quacstie voor langen tijd van de liaan was. Eu toch was nog kwalijk de gewijzigde wet In werking of alweer werd geroepen om een andere regeling. Wordt thans door den lieer Kolkman bedoeld, dal wij verlost zullen worden van het klczcrsmakcn, zooals de wet-Van Houten dit verlangt, dan zullen wij dll toejuichen, mits het ons niet nader brengt tot het Ideaal der socialistenalgemeen kies recht. De lieer Kolkman heeft wel verklaard niet te zijn tegen uitbreiding van het kies recht, mits invoering van evenredige ver tegenwoordiging daarmede samengaat. Hierin ligt gelukkig alvast cenlgc geruststelling. j iedere wijzi blijft, wat Ik nooit geloofd heb dan zal zij loch in de wereld terug treden, sterk ge noeg om met Gods hulpe alle gevaren Ie ontgaan, en voor God en Zijnen dienst te leven, al is het dan ook midden in de wereld I" Een heerlijken zouncmorgcn daalde den 19e Juli van het jaar 18.. op de aarde neder. Berg en dal praalden iu feestgewaad, uitgrocn en liloeui geweven, en het kleine bergstndje A. had zich reeds daags te voren volledig in prncht-ornnnt gestoken. Do vriendelijke parochiekerk was van alle zijden smaakvol gelooid en met zinrijke op schriften voorzien, vnu binnen zoowel als Niet ver van de kerk verhief zich een prachtvolle cerepoort. Aan beide kanten der deur van den hoofdingang der kerk waren slanke dcuucnbooinen geplant en hingen geu rige guirlandes neder, welke hoven de deur de woorden van een feestgroet omkransten. Maar niet slechts de kerk praalde in de schoonste en zinrijkste pracht, ook de pastorie, de school, het koffiehuis, waarin liet feest maal zou gehouden worden en geheel bijzonder en bescheiden, maar vriendelijk en lief een kleine woning aan liet uiteinde van liet stadje. Opschriften, die de gansche volle vreugde van de geloovige bevolking dier streek over een nieuwgewijde priester in haar midden men overal lezen. (Wordt vervolgdJ

De Eembode | 1906 | | pagina 7