DE EEMBODE. Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 36. Zaterdag 8 December 1906. Twintigste Jaargang. DE EEMBODE nriphpro-pn Fpmnps HarHpnvijk, Hilversum, Hoogland, Laren, 5t. BIJVOEGSEL. Zaterdag 1 December 1906. Plaatselijke Berichten. Baarn. Met de waarneming van hel ont vangkantoor der directe belastingen alhier, wordt vanaf den 29en dezer belast de heer C. A. Meijer, surnumerair bij die middelen te Amsterdam. Met ingang van I Januari a.s. is lot onderwijzer aan de R. K. school alhier be noemd de heer J. van Dam, thans als zoodanig werkzaam aan de R. K. school te Gouda. Door den weleerw. heer Bolder, kape laan alhier, is in de R. K. Werkliedcnvcreeni- ging een apologetische cursus geopend. Maandag 3 December a.s. van 1—9 eu Dinsdag 4 December van 10—3 uur zal in het hotel „de la Promenade" een onderlinge Blocmenwedstrijd gehouden worden door de leden der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Baarn en Omstreken. Met liet oog op het S. Nicolaasfcest Is tekoop- stelling geoorloofd en zal voor liefhebbers van mooie bloemen en planten zeker een ruime keuze aanwezig zijn. Bezichtiging vrij. Maandagavond vergaderde de vereeni- ging „Floralia"in het hotel „de la Promenade". Nadat de voorzitter, de heer Wollman El pers, de vergadering had geopend, werd door den secretaris verslag uitgebracht, hetwelk in druk aan de leden zal worden toegezonden. Daar de heer Martens bedankt heeft als penningmeester, bracht de heer v. d. Veen als waarnemend penningm. v.-rslag uit. De rekening sluit met een batig saldo van f 1.975 en daar nog 2 giften zijn ingekomen resp. van f75 en f25, is er nu f 101.975 in kas. Voor het volgend jaar werden tot kascontro- leurs benoemd de heeren Winkelaar. Hendriks en Van Leeuwen en tot leden der commissie voor de vaststelling der notulen de heeren Wezelenburg en v. d. Berg. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Krudop en Kirchner. Bussum. Zondag 9 Dec. treedt in 't gebouw der R. K. Werklieden-verceniging op de heer Engels van Leiden met het onderwerp: Het standpunt der R. Katholieken in de arbeiders beweging. De lotelingcn, die bij Ged. Staten een adres indienden om vernietiging der loting, hebben dezer dagen een afwijzende beschik king daarop ontvangen. Thans zijn zij besloten zich met een gelijk verzoek te wenden tot H. M. de Koningin. De overdracht aan de gemeente heeft plaats gehad van de Kruislaan. In het begin van het volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met de bestrating. Maandag had aan den overweg der H. S. M. bij de Nassaulaan een dame de on voorzichtigheid een der afsluitboomeu op te lichten en de spoorbaan te betreden, juist Wonder boven wonder gebeurde geen ongeluk. Voor hare onvoorzichtigheid zal de dame toch gestraft worden, want de boomwachter liet legen haar proccs-vcrbaal opmaken. Voor de met Kerstmis vanwege de Bus- sumschc konijnenclub Ie houden pluimvee- 1 Na gehouden inschrijving is de geld- leening a f 88,500 door B' en W. gegund aan de Mij. voor Gcmeentecrediet. - Aan den firma W. J. Stokvis te Arhcm is opgedragen de installatie voorde centrale verwarming aan het Gemeentehuis. Zeist. De ontslagaanvrage van den bur gemeester, welke onze gemeente in beroering heeft gebracht, heett óok aanleiding gegeven tot een buitengewone raadszitting, die Dins dag jl. gehouden werd. De zaal was stampvol met belangstellenden, allen leden waren op hun post en de voor zitterszetel werd ingenomen door den heer GuldcnsteedenEgeling.alsoudsten wethouder. Nadat voorlezing was gedaan van de moties, aangenomen door de R. K. klcsvereenlging en de kiesverecniging Nederland en Oranje, werden de door verschillende raadsleden in gediende motiën voorgelezen. Twee waren reeds in afdruk aan de leden toegezonden, de derde was eerst even voorde vergadering ingekomen. De eerste motie, door de heeren van Ro- mondt Vis, van Tets, Huydecopcr en Kam- puis ingediend, was van "den volgenden in houd De Raad van de gemeente Zeist, erkennende dat hij in de vergadering van den 12November al te heftig is geweest in de oppositie tegen het beleid van den burgemeester in zake klachten over den gemeente-geneesheer, en veronderstellende, dat dit de reden is geweest waarom de burgemeester zijn ontslag bij H. M. de Koningin heeft aangevraagd, spreekt daarover zijn leedwezen uit en verzoekt Z.Edelachtb. zich tot H. M. de Koningin te wenden met het verzoek om aan zijn aanvrage om ontslag geen gevolg te geven. Na voorlezing van de twee andere moties ontspon zich een breedvoerige discussie over de quaestie, waar het omgingdaarna werd ming gebracht en aangenomen met 7 legen 5 stemmen. de beide andere te vervallen. Niets meer aan de orde zijnde werd hierop de vergadering door den voorzitter gesloten. Veenendaal. De heer Prakke, directeur der gasfabriek alhier, heeft de aandacht van den heer Capelle, lid van de staatscommissie voor de binnenscheepvaart gevestigd op het kanaal naar Amersfoort en naar Wagenlngen (de oude Bisschop Davidsgrift), die thans een dood vaarwater, verbreed en uitgediept, een veel gezochte, en de kortste verbinding te water met Amsterdam en ook Rotterdam zou kunnen worden. De heer Capelle zag het nut in van wijziging van het kanaal, vooral nadat hij het hier zelf in oogenschouw de Orebbe naar de Eem achtte hij wensche- lijk en noodig. Ook bij de vorige commissie leden vond men bijval en neiging lot steun, zoodat de voorzitter den minister sprak trlëelen (groote fabrieken) opgaven gevraagd van de hoeveelheid tonnen maat aan goede ren, welke zij jaarlijks zoo ongeveer omzetten. Ook die opgaaf schijnt zoo te zijn, dat zij tot verwezenlijking van het plan kan mee werken. Dit plan is nu, het bestaande smalle ka naal van Wageningen en van de Grebbe naar Amersfoort tot een breeder en dieper vaarweg te maken, en verder door verbete ring van den Eem (welke toch reeds voor genomen was) directe verbinding te krijgen van den Rijn, langs Veenendaal, naar de Zuiderzee. Gepasseerden Zaterdag heeft daar over nog eene bespreking plaats gehad tus- schen onzen burgemeester en de heeren Van Cappelle en Prakke, waarbij besloten is, dat de eerste zich in nader contact zal stellen met hoofden van andere gemeenten. Bovendien heeft de heer Prakke een van 35 handteekeningen voorzien adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin gezegd wordtdat zij hebben vernomen, dat de staats commissie voor de Binnenscheepvaart gunstig gestemd is voor het bevaarbaar maken van de Bisschop Davidsgrift, enz. en doorgraving hiervan tot de rivier de Eemdat zij over tuigd zijn, dat zulk een kanaal voor de daar aan gelegen gemeenten in het algemeen, maar r Veenendaal in het bijzonder, van groot zou zijn, daar hier toch Iedere scheep vaart-gelegenheid ontbreekt, en dat door dit kanaal vermoedelijk het groote vraagstuk van de afwatering der Geldersche Vallei zou zijn opgelost. Naarden. Het vijfjarig zoontje van R. wilde onbedachtzaam op een wagenmal gaan zitten, welke achter een wagen was vastgemaakt; doordat de rol natuurlijk draaide, raakte 't ventje er onder. Gelukkig bemerkte een voorbijganger het ongeval, deze riep den koetsier toe halt te houden en wist na veel moeite den jongen uit zijn benarde positie te verlossen. Deze was er betrekkelijk vrij goed afgekomen, klompen stuk. kleercn gescheurd, hier en daar een ontvelling, arm ontwricht, doch geen inwen dige kneuzingen, Indien 't knaapje de 960 kgr. zware rol geheel over zich heen had gekregen, dan zou een treuriger afloop te melden vallen. - Bij het 4e Bat. van het 7e Reg. Inf. alhier in garnizoen, zijn gisteren ^milicien- korporaals der lichting 1900 aangesteld tot milicien-sergeant. Gisteren vertrokken de miliciens der lichting 1906, die niet voor hel blijvend ge deelte waren aangewezen, met groot verlof. Bij de Vesting-Artillerie blijven dienten gevolge ongeveer 30, bij de Infanterie 14 man, hieronder begrepen het militiekadcr. Met het oog op deze ongekend lage sterkte zijn verschillende bepalingen en maatregelen getroffen, afwijkende met die in gewone tijdeno.a. worden de kazernewachtcn inge trokken en vervangen door platons; logeert het personeel der verschillende compagnieën bij elkaar en wordt voor zoover het huis houdelijke diensten en oefeningen betreft, beschouwd als ééne compagnie te vormen. i 1 tot 6 regelsf 0.30 ir iederen regel meerf 0.05 Afgevaar- ienden in verontrus- ook aan mede een t kiesrecht geest door j den dank Nederland, jonstateerd, jng van Mr. j zijn. m plechtige slachtoffers de fabriek inden deze 13 veronge- /angelische liieke kerk- pelijk graf jttinhoopen bluscht, is zeker, dat ontploffing 1 is; waar- meer, daar riet zooveel maar het :ng bewaakt ;t volkomen uit als half el gebleven, fabriek zijn ■litietoezicht vreest voor ieder naar en om zich jn bedoeling n te dringen, gaf tot leni- aiark, terwijl s 7500 mark trekking van net generaal des Keizers, ebereidselen priesterfeest 1. De opper- ltaliaansche «sloten, een et katholieke stichting te comité's om n bekend te »roote lijnen programma komt o.a. voor: Internationaal congres van vertegenwoordigers van alle jon- gelingsvereenigingen, dat te Rome ge houden zal worden in September 1908. Verder internationale bedevaart naar Rome van die vereenigingen bij gelegen heid van dit congres. Aanbieding van een gouden kelk aan Z. H. den Paus. Tentoonstelling van kerkornamenten, die den H. Vader zullen worden aan geboden voor de arme kerken. In den laatsten tijd liepen er geruch ten over handelingen van den 19-jarigen Servischen Kroonprins, die hem als een gevaarlijk persoontje aanwezen. Nu weer meldt een telegram uit Belgrado, dat daar een paar dagen geleden twee soldaten, die voor het paleis op wacht stonden, ernstig gewond werden door twee schoten, die uit het paleis op hen gericht waren. Een Belgradoosch blad deelde mee, dat een soldaat in het paleis 't gedaan had, maar een paar menschen uit de omgeving van den kroonprins van Servië hebben, naar 't heet, uitgebracht, dat dit jong- mensch weer bezig was geweest. De Fransche sectarissen kunnen zich weder beroepen op een nieuwe daad, die het best den toestand in Frankrijk teekent. Door eenige socialis ten werd bij monde van den afgevaardigde Breton een voorstel ingediend, waarin „de Kamer de regeering uitnoodigde om van den rand der geldstukken de woorden te doen verdwijnen, die er tot dusver op geslagen waren „Dieu pro tégé la France". (God bescherme Frankrijk). Onverwacht was binnen enkele minuten het voorstel aangeno- De minister van financiën verklaarde daarop, dat het aannemen van het voor stel, waartegen de regeering zich niet verzet had en dat zij zelfs aanvaardde de beteekenis tevens had, dat de re- geering naar een nieuw devies moest uitzien en kiezen. Wellicht dat het devies„Geen God noch meester", daarvoor nu wel in aanmerking komt. De minister van eeredienst Briand heeft in een ministerraad mededeel ing gedaan over een rondschrijven, dat hij aan de prefecten zou doen toekomen. Het bevat bepalingen over de uit oefening van den eeredienst na 11 December, wanneer geene eeredienst- vereenigingen gevormd zijn. Aan de loyale priesters wordt toegestaan gods dienstoefeningen te houden met inacht neming van de wet van 1881. De voor den eeredienst bestemde gebouwen en het daarin aanwezige meubilair zullen voor hunne vroegere bestemming be- ook een vérverhreidde roep eencr meer dan gewone deugd vooruit, en ieder die van den jongen nieuwgewljden priester slechts hoorde, wenschte het stadje geluk, waarin hij geboren was, en de brave pleegmoeder, die hem had opgevoed. Daarom stroomde men ook van alle zijden zoo talrijk tol zijn feestgetij, dat duhhcl feest worden zou. I lemclschc - en aardse lie v reugde zouden op dezen gedenkwaardigen dag genoten worden de jeugdige Vincent zou zijn eerste H. hij zijn schreden naar de woning van de cdiiwe Ehrharl wendde. En de waardige riester, wicn de echt christelijke familie van ilcn jonkman reeds lang hekend was, overwon nu alle tegenwerpingen der weduwe, die als haar meening te kennen gaf, dat het geen geluk voor haar dochter was, zoo hoog boven haar stand te trouwen, en in een geheel vreemde, voorname verhouding te komen. Doch, toen de waardige priester zijn zegen haar ook reeds liici een groote vreugde zij u liefde tol I e belooning ecgkindcren genon zorgde ildc leaking feestrede, waaronder menig traan werd wcggewischt. en het piechli Misoffer door den feesteling aan God opge dragen, waaronder de naaste verwanten eu vrienden, onder wie ook het bruids|>aar. de II. Communie uil de hand van den nlcuw- gewijden priester ontvangen hadden, waren dezen dag nog a< priesterlijke loopb, Wederom Spoedig na - God torhij was trad -idc handen in is bijna n den loop ervan gebeurd, feestgetij zijner geliefde be was de eerbiedwaardige jws- urd door al zijn parochianen, n besten vriend verloren, Ier eeuwige rust ingegaan. En Vincent, die in eene naburige gemeente als ijverig priester de bedenkelijke ziekte van zijn grijzen vader lijken vriend was toegesneld, had den troost gesmaakt, nog eenige dagen en nachten aan zijn stervenssponde te mogen toeven en eindelijk het brekende oog te mogen toedrukken. De laatste wensch des pastoors was geweest, dat God in latere jaren den jongen priester, als zielzorger in de hem dier bare gemeente, in wier midden hij, de ster vende. bijna zijn ganschc leven had gearbeid, een werkkring mocht laten vinden. Paula leefde tevreden en gelukkig aan de zijde van haar edelen echtgenoot op een zeer schoon buitenverblijf in Zuid Tyrol. Beiden waren zeer godvruchtig eu onvermoeid in het beoefenen van werken van liefdadigheid en naastenliefde. Aan hun geluk ontbrak niets meer, toen God hun in de eerste jaren van hun huwelijk een dochtertje schonk, dat in den doop na wedcrzijdsch goedvinden den naam van Elisabeth ontving tot blijvend aandenken aan de edelmoedige pleegmoeder van de dankbare echtgenoote.

De Eembode | 1906 | | pagina 7