Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 36. Zaterdag 8 December 1906. Twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. tsprijs per drie Franco per post Afzonderlijk) f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. PrU» der A Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor lederen regel meer f 0.05 Correspondent!!!!! en Advcrtcntil'n moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Het lui ren ii van „De Hemhode" is verplaatst naar de „Stoomdruk- kerij„I)c Hembode" Langegracht 13. Geruststellend. Met een kort woord hebben wij in hel vorig nummer van ons blad melding gemaakt, dat Mr. Kolkman, mede na mens zijne politieke vrienden, in de Tweede Kamer over het kiesrecht ge sproken heeft en daarbij verklaard tot een definitieve regeling van dil vraag stuk te willen medewerken. Wij noem den het reeds een geruststelling, dat de heer Kolkman aan een nieuwe regeling van het kiesrecht de voor waarde van evenredige vertegenwoor diging had vastgeknoopt. Tot juister begrip dezer zaak laten we hier volgen, wat naar de Handelingen door dezen Afgevaardigde bij de algemecne be schouwingen over de Staatsbegrooting daaromtrent is gezegd. De aanleiding tot bespreking van het kiesrecht was gegeven door den Karbinets-formateur Mr. Borgesius, die in zijn onlangs gehouden Unie-rede gezegd had, dat de heer Kolkman in de Kamer had verklaard, dat hij niet meer kiezers wilde hebben. Aan de Handelingen zij daarover het volgende ontleend Ik heb dit woord gesproken aldus Mr. Kolkman maar hoe? Ik voegde er aan toe, het gold uitbrei ding van kiesrecht, dat Kaan. Maar op dit oogenblik en onder de omstandigheden waaronder wij thans leven, schijnt de uitbreiding mij geheel oiiniiodig toe." (Handelingen, 19 October 1900). Zie, Mijnheer de Voorzitter, wanneer ik zoo hoor praten over het algemeen kiesrecht, alsof dit, zonder meer, het eenige mogelijke ware, dan komt mij voor den geest, dat de meeste van onze geachte collega's niet zoo mir nichts tlir nicliis, voor deze zaak zijn. Als ik zie, dal de commissie voor de herzie ning der Grondwet nog hij haar man daat, behalve de herziening van het kiesrecht-artikel, de opdracht heeft ge kregen om te onderzoeken, welke andere artikelen in verband daarmede moeten worden gewijzigd, dan weten wij allen, dat dit betcekenf de uitwer king van het algemeen kiesrecht «enigs zins te mitigecrcn. Indien dit zou kunnen gebeuren bijv. door een ander stelsel van kiesrecht, door evenredige vertegenwoordiging, uitbreiding van de bevoegdheid van de Eerste Kamer ik noem maar een paar zaken is dit uit den aard der zaak heel iets anders dan te zeggenwij hebben nu 600.000 kiezers, ik wcnsch er 200.000 bij onder de bestaande wet. Men weet, dat dit een groot verschil is. Komt men echter werkelijk met een nieuw stelsel van kiesrecht, dan zal men ons bereid vinden dit behoorlijk onder de oogen te zien. Nu zegt de geachte afgevaardigde uit EnkhiiizetiKijk eens, daar hij de- Katholieken, daar zegt een Kamerlid geen kiezer meer, maar uit het katho lieke volk dringt men aan op meer kiezers. Wat is dit een rumor in casa Vertoont zich een meeningsverschil niet in elke partij En blijkt uit de Unierede van den lieer Goeman Bor gesius niet, dat in zijn eigen casa zulk een rumor over het kiesrecht is, dat men over de vraag zelfs niel durft ver gaderen Daar wordt toch gezegd, dat de lieeren het wel eens zullen zijn met het rapport van de heeren Rink, De Kanter en Patijn, maar dat in de kies- vereenigingen verschil van meening over onderdeden, nl. over het uitsluiten van verschillende categorieën, bestaat. „Blijft dan echter nog de vraag, zoo gaat de heer Goeman Borgesius door, welke categorieën uitgesloten bchooren te worden. Een hoogst gewichtige vraag onge twijfeld. Uitsluitingen willen alle de mocratische partijen, zelfs de sociaal democraten, maar over den omvang dier uitsluitingen bestaat groot verschil van gevoelen, Waarschijnlijk evenzeer in als buiten onzen Bond." Maar, zegt de spreker, „uw bestuur heeft dit oogenblik voor de behandeling van het vraagstuk minder geschikt geacht". Wanneer dit in het openbaar wordt gezegd mag er wel eens op gewezen worden. Ik ben zoo vrij dozen plicht op mij te nemen, en vraagis daar nu geen rumor in casa I Maar is liet nu alles? Is de heer Goeman Borgesius de man om bij anderen op rumor in casa te wijzen, hij, de man van het blanco- artikel Dat artikel, dal twist en twee dracht moet brengen, dat ieder zal uitleggen naar zijn eigen smaak. Waar van ten vorigen jare de vrijzinnig- democraten hebben gezegd wij zullen er aan meedoen, maar wij lichten dade lijk het gordijn op en stormen op algemeen kiesrecht aan, Dat artikel, over welks strekking zelfs de Unie- niaiincn verschillen dat zelfs door een conservatief de lieer Goeman Bor gesius zeide het verleden jaar kon worden geaccepteerd, en waarin Tyde- man een bron van ruzie zag. Is het nu rumor in casa of niet? Wanneer inderdaad dit artikel zal zijn aangenomen, zal een storm Inslaan in de casa, waarin de bewoners nu zoo liefelijk bij elkaar zitten, bewoners die elkander als „politieke avonturier" zoo de heer Treub betitelen. Bijzonder vriendelijk is dat voor vrien den, die in één casa wonen, wer kelijk niet, maar, wanneer dan inder daad dat blanco-artikel zal zijn binnen gehaald in zijn casa, dan zal liet als een bom die casa doen uiteenspatten en de bewoners naar alle windstreken verstrooien. Dan zal de generaal Goeman Bor gesius alle mogelijke tactiek noodig hebben en waarschijnlijk de hulp van den luitenant Roodhuyzen niet kunnen ontberen om zijn mannen saam te houden. Mijnheer de Voorzitter! Hoe dit zij, ik voor mij wil hier wel verklaren en dit verklaar ik ook namens mijn poli tieke vrienden, dat wij zijn, en som mige heeren zullen die verklaring mis schien glimlachend opnemen, vooreen definitieve regeling van het kiesrecht. Wij wenschen, dat dit voortdurend ge haspel met het kiesrecht een einde neme en dat men komc met een vaste regeling, waardoor aan andere parle mentaire werkzaamheden geen voet angels en klemmen meer zullen worden in den weg gelegd. Ik hoop dat de heeren met deze ver klaring vooreerst tevreden zullen zijn. Wie met aandacht het zaakrijke betoog des heeren Kolkman gelezen heelt, zal zeker met ons tot de conclusie komen, dat de zienswijze van dezen Afgevaar digde en zijn politieke vrienden In zake het kiesrecht, niet verontrus tend lijkt. Moge het dan ook aan deze Staatslieden gelukken mede een definitieve regeling van het kiesrecht tot stand te brengen, in den geest door hen bedoeld, dan zullen zij den dank verdiend hebben van geheel Nederland. Intusschcn zij volgaarne geconstateerd, dat ook wij met de verklaring van Mr. Kolkman vooreerst tevreden zijn. BUITENLAND. Zondagmiddag had de plechtige begrafenis plaats van de slachtoffers der roburict-ontplofflng in de fabriek te Anuen. Duizenden woonden deze droevige plechtigheid bij, 23 veronge lukten werden op hot evangelische kerkhof en elf op het katholieke kerk hof in een gemeenschappelijk graf k ofschoon liet vuur Inde puinhoopen der roburiet-iabriek is geblnscht, is men toch nog niet geheel zeker, dat het gevaar voor een nieuwe ontploffing in de puinhoopen geweken is; waar schijnlijk is er geen gevaar ineer, daar de in kisten aanwezige roburiet zooveel mogelijk is weggebracht, maar liet terrein wordt toen nog streng bewaakt en de bevolking is nog niet volkomen gerust. De stad Anncii ziet er uit als half verwoester is geen ruit heel gebleven, en in de nabijheid der fabriek zijn vele muren ingestort. Het politietoezicht is zeer streng, want men vreest voor dieven, zoodat de politie ieder naar zijne woning moet geleiden 0111 zich te overtuigen of het niet zijn bedoeling is in eens anders huis binnen te dringen. De gemeentelijke overheid gaf tol leni ging van den nood 20,000 mark, terwijl van particuliere zijde reeds 7500 mark kwam. Een comité tot verstrekking van hulp heeft zich gevormd met generaal v. Scholl, den adjudant des Keizers, als president. Nu reeds worden er toebereidselen gemaakt voor het gouden priesterfeest van Z. H. den Paus iu 1908. De opper ste raad der „Katholieke Italiaansche Jongelingschap" heeft besloten, een circulaire te zenden aan het katholieke episcopaat, ten einde de stichting te bevorderen van diocesane eomité's om liet programma der [eesten bekend te maken, die nu reeds in groote lijnen bekend zijn. Onder het programma komt o. a. voorInternationaal congres van vertegenwoordigers van alle jon- gclingsvereenigingen, dat te Rome ge houden zal worden in September 1908. Verder internationale bedevaart naar Rome van die vercenigingen bij gelegen heid van dit congres. Aanbieding van een gouden kelk aan Z. H. den Paus. Tentoonstelling van kerkornamenten, die don H. Vader zullen worden aan geboden voor de arme kerken. Iu den laalsten tijd liepen er geruch ten over handelingen van den 19-jarigcn Servischen Kroonprins, die hem als een gevaarlijk persoontje aanwezen. Nu weer meldt een telegram uil Belgrado, dat daar een paar dagen geleden twee soldaten, die voor het palels op wacht stonden, ernstig gewond werden door twee schoten, die uit het paleis op hen gericht waren. Een Belgradooscn blad deelde mee, dat een soldaat in het paleis 't gedaan had, maar oen paar mcnscheii uit de omgeving van den kroonprins van Servië hebben, naar 't heet. uitgebracht, dat dit jong- mensch weer bezig was geweest. De Franschc scctarisscn kunnen zich weder beroepen op een nieuwe daad, die het best den toestand in Frankrijk teekent. Door eenige socialis ten werd bij monde van den afgevaardigde Breton een voorstel ingediend, waarin „de Kamer de regoering ultnoodigde om van den rand der geldstukken de woorden te doen verdwijnen, die er tot dusver op geslagen waren „Dieu pro tégé la France". (God beschermc Frankrijk). Onverwacht was binnen enkele minuten het voorstel aangeno men. De minister van financiën verklaarde daarop, dat het aannemen van het voor stel, waartegen de regeering zich niet verzet had en dat zij zelfs aanvaardde de bctcekenis tevens had, dat dc re geering naar een nieuw devies moest uitzien en kiezen. Wellicht dat het devies: „Geen God noch meester", daarvoor nu wel in aanmerking komt. De minister van eeredienst Briand heeft in een ministerraad medcdccling gedaan over een rondschrijven, dat lil] aan dc prefecten zou doen toekomen. Het bevat bepalingen over de uit oefening van den eeredienst na II December, wanneer geene ceredienst- vereeitlgingen gevormd zijn. Aan de loyale priesters wordt toegestaan gods dienstoefeningen te houden met inacht neming van de wet van 1881. De voor den eeredienst bestemde gebouwen cu het daarin aanwezige meubilair zullen voor hunne vroegere bestemming bc- FEUILLETON. Door het kruis tot heil. o Reeds in den vroegen morgen «as liet gansclic stadje op de been en in blllde be weging en spanning. Van alle dorpen en vlakten uit den omtrek stroomden i.icnschcn loe. En geen wonder, een nieuw gewijd priesler zou dan ook voor liet vers! hel II Misoffer opdragen. Dc algemcenc deelneming was dezen keer grooler nog dan gewoonlijk, want niel slechts was de jeugdige priester in hel stadje geboren en - gelijk het aan allen bekend was als arme wees groot gebracht, maar urging hij den aanvang zijner priesterlijke loopbaan ook een vèrverhreiddc roep ccncr meer dan gewone deugd vooruit, en ieder die van den jongen nleuwgcwijdeii priester slechts hoorde, wenselile liet sladje geluk, waarin hij geboren was, en dc brave pleegmoeder, die hem bad opgevoed. Daarom stroomde men ook van alle zijden zoo talrijk lol zijn (eestgetij, dal - wal zeldzaam voorkomt lieden een jeugdige Vincent zou zijn eerste II. Mis aan God opdragen, en tevens liet huwelijk inzegenen zijner zusier Paula, die in den echt zou treden met een zeer bemiddeld jonkman, die zich voor enkele maanden met haar verloofd had. Groot was de verbazing van Paula en niet minder van hare trouwe pleegmoeder geweest, loen op zekeren dag een hun geheel vreemd en voornaam lieer in het nederige woninkje trad en na een korle inleiding de weduwe om de hand van Paula vroeg. jonkman had ondersteund, lol hein luid de jonkman zich voorheen schriftelijk wegens Paula gewend en hem ook opgezocht, alvorens hij zijn schreden naar de woning van de weduwe Llirharl wendde. En de waardige priesler, wien de eelit christelijke familie van den jonkman reeds lang hekend was, overwon nu alle tegenwerpingen der weduwe, die als haar meening te kennen gat, dat het geen geluk voor haar dochter was. zoo hoog boven haar stand Ie trouwen, en iu een geheel meer toelaten. Zoo werd Paula de bruid van den edelen jongen man en op den Ihans aangebroken naamdag van Paula zou haar huwelijksfeest gevierd worden. Geen wonder, dal lieden het licclc stadje op de heen was, om de feestelingen, die daar geboren en opgegroeid waren, op dezen dub- estdag It hegroe nel hen Ie verheugen en Iedereen gunde de godvruchtige vrouw ihrhari ook heden hel groole geluk en van lel wel verdiend I Een hetere ziel Is er nergens e vinden. Hoc stil en geduldig Heelt zij laar zware kruis des levens gedragen en val zij al voor den goeden God reeds heelt [edaau, zal In den jongste» dag eens aan iet licht komen. Maar Onze Lieve lieer wil t Hij I inning Doet n de waardige priester zljil zegen nocdcrhnrt geen bedenking illgdc van haar pleegkinderen beleven, die zij uit liefde tot Hem lol ziek genomen had, De prachtige feestrede, waaronder menige traan werd weggewisclit, en hel plechtig Misoffer door den feesteling aan God opge dragen, waaronder de naaste verwanten en vrienden, onder wie ook liet bruidspaar, de II. Communie uil de hand van den nieuw- gewijden priesler ontvangen hadden, waren Hel dubbel hoogtijd was nu gesloten. Vin- des Heeren Paula aan een edelen, echt clirislvlijkeii cchtgcm ol. Helden hadden hun beroep begrepen, zoonis reeds dc aanleg in hun leedorsle kindsheid deed vermoeden, En als iiii het diep aangrijpende dubbel feestgetij in hel huis Gods voorbij was trad du grijze zleleherder met tranen lil de oogen op de feestelingen loc en heide handen iu de zijne nemend, zeide hij met van ontroering gebroken slem „O God Ik dank U, dal mijne oude oogen dezen dag nog aanschouwd hebben I Hij i* een van dc vreugdevolste mijner lange Ie wenschen dan een zalig stervensuur. Vin cent en Paula gij mijne beide lieve paruchlekindercn God zegens ii I" Wederom was hijna een jaar vcrloopeil en veel was In den loop ervan gebeurd, Spoedig na liet feestgetij zijner gehelde be schermelingen was de eerbiedwaardige pas toor. diep betreurd door al zijn parochianen, die in hem hun ticsion vriend verloren, Ier eeuwige rust Ingegaan, En Vincent, die in vcne naburige gemeente als ijverig priester de bedenkelijke ziekte van zijn grijzen vader lijken vriend was toegesneld, had den troost gesmaakt, nog eenige dagen en nachten aan zijn stervenssponde te mogen toeven en eindelijk hel brekende oog te mogen toedrukken. De laatste wcnsch des pastoors was geweest, dal God in latere jaren den jongen priesler, als zielzorger in dc hem dier- hnrc gemeente, in wier midden hij, dc ster vende, bijna zijn ganschc leven had gearbeid, ceu werkkring mocht laten vinden. Paula lucide tevreden cn gelukkig aan de zijde van haar edelen echtgenoot op een zeer schoon buitenverblijf in Zuid Tyrol, Helden waren zeer godvruchtig cn onvermoeid In het beoefenen van werken van liefdadigheid en naastenliefde. Aan hun geluk ontbrak niets meer, toen God hun In de eerst» jaren van hun huwelijk een dochtertje schonk, dal lilden doop na wcderzijdsch goedvinden den naam van Elisabeth ontving tol blijvend aandenken aan de edelmoedige pleegmoeder van dc dankbare echigenootc.

De Eembode | 1906 | | pagina 3