Katholiek Nieuws= en Advertentieblad Het oude jaar. No. 39. Zaterdag 29 December 1906. Twintigste Jaargang. OE EERBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0,40 Afzonderlijke nummersf q.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 ir aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. "t Was inderdaad een jaar van wor steling en strijd, van grievend leed, en teleurstelling, het jaar, dat ten einde spoed. Strijd immers hier en ginder, strijdt overal. Waar niet het zwaard ge trokken en dood en verwoesting werd aangericht, mocht toch geenszins van rust en vrede gesproken, wijl de strijd des geestes die andere schier overtrof. Een bloedig spel werd in Rusland opgevoerd. Met hef leven van den cvcnmeusch speelde de revolutie daar op eenc wijze, die niet alleen Rusland, maar de geheclc beschaafde wereld met ontzetting sloeg. De geest van oproer en verzet moest gebreideld en werd ook in bloed gesmoordhet wettige gezag van dit machtige land, dat soms zoo wankel scheen, wist zich te handhaven. Maar met bange vreeze werd die strijd gevolgd, omdat van een triomf der revolutie in Rusland de noodlottige gevolgen voor geheel Europa niet waren te overzien. Het monster der revolutie is daar voorshands bedwongen, maar voorde volkeren, en inzonderheid voor Rusland, ligt in dit wereldfeit een ernstige waar schuwing. Daaruit valt te leeren, dat, waar de godsdienst wordt verdrukt, een geest des verderfs welig tieren gaat. Waar de leer van Christus niet liet richtsnoer is voor het Staats gezag, zal een revolutie-geest zich ont wikkelen, die zich wreken gaat juist tegen dit gezag. De geschiedenis heeft dat steeds geboekt, en de historie van Rusland van 't bijna afgeloopen jaar komt dit bevestigen. Wat Frankrijk te aanschoi i gaf wekt terecht walging in hooge mate. Toen in 't begin van December des vorigen jaars Z. H. de Paus een con- sitoric hield, verklaarde Z. H., dat Frank rijk, tot dusverre de oudste dochter der Kerk. voor den II. Stoel het onder werp was van erge ongerustheid en vrees. Maar bemoedigend eu vermanend sprak de H. Vader: „Degeloovigcn moeten moedig blijven onder de beproevingen, die het geloof versterken en het vertrouwen in de Voorzienigheid vermeerderenzij moeten volharden in het gebed en zich de Goddelijke Barmhartigheid trachten waardig te maken door goede werken. De Heer heeft de volkeren geneesbaar gemaakt en zal na een bepaald tijds verloop rust en vrede herstellen". De vrees en de ernstige ongerustheid des H. Vaders omtrent het ongelukkige Frankrijk hebben wel reden van bestaan gehadde storm der gebeurtenissen, die sinds het arme Frankrijk hebben beroerd, is verschrikkelijk geweest. Met recht mocht de H. Vader thans bij liet gehouden consistorie in het begin dezer maand de roerende klacht doen hooren „Onder de kommervolle gedachten, die ons bezighouden en waarin wij in deze eerwaardige vergadering uiting willen geven, is de incest gewichtige zeker wel de droeve gedachte aan den storm der gebeurtenissen, die de H. Kerk teistert en die al maar heviger woedt. Meer dan ooit kan op het oogenblik de Kerk met volle recht vergeleken worden bij dat kleine huikje, dat te midden van de zee door woeste golven wordt heen en weer geslingerd." Maar bemoedigend laat Z. H. daarop volgen „Maar toch zal ons geloof in geen opzicht wankelen. Integendeel het versterkt ons méér dan ooit in ons vaste vertrouwen op den bijstand van Christus, die op 't juiste oogenblik, zich wel zal willen verheffen en de stormen en de zee bevelen, opdat de zoolang begeerde rust ons weder tegen lacht. Terwijl wij dus wachten, zij het dan ook door bittere droefheid aangegrepen, ondervinden wij een grooten troost, die zelfs de vijanden van het Katholiek geloof verwondert, doordat wij weten, dat eendracht hcersch! onder alle leden van het epis copaat, met ons op de meestinnige wijze verbonden. Inderdaad allen heb ben één ziel en één hart met den Opperherder, den plaatshekleeder van Christus op aarde, en bewijzen aller duidelijkst de waarheid van dat be kende woord van Sl. Augustinus: „Roina locuta, causa finita, Rome heeft gesproken, de zaak is beslist". Wel een groote troost voor den H. Vader die schitterende eenheid van het Fransche Episcopaat. Maar wel is noodig die troost bij het zien van het zoo diep godsdienstig en zedelijk verval van het arme Frankrijk. Het weleer zoo fiere volk laat zich tiranni- seeren door een regeering, die tintelt van haat tegen God. In het Fransche Parlement durft een minister de Gods lastering uitstooten: „Wij allen hebben ons tot taak gesteld het werk van anti- clericalisme en ongodisterij. Wij hebben uit bet menscheiijk hart het geloof gerukt aan een hiernamaals. Te zamen, met een grootsche beweging hebben wij aan den hemel de lichten uitgedoofd, die nieu niet meer ont steken zal." En deze godslaslerlijke taal moest, volgens een besluit ecner overgrootc meerderheid der Fransche Kamer, in alle gemeenten van Frankrijk worden aangeplakt Kan 't treuriger Stellig nog droever dagen dan Frank rijk reeds doorworsteld heeft, zijn nu aangebroken de Kerk zal daar wellicht door nog feller slagen getroffen worden, omdat men niet genoeg naar de ver manende stem des Pausen geluisterd heeft. Hoe smartelijk ook, tocli moet er kend, dat men ook hier te lande het evenzeer op vernietiging van godsdienst goede zeden heeft toegelegd. Een staat zonder God is ook hier veler ideaal. Nog dagen dezer verkondde een liberaal, en oud-minister van uit de hoogte, dat de godsdienst buiten het politiek terrein moet gehouden, dat de godsdienst de smetstof is, die de politiek bederft. En de waarheid is, dat juist door het weeren van den godsdienst uit de Staatkunde het openbaar leven ver dorven wordt, en de wereld zoo ramp zalig geworden is. Of biedt ook ons land niet een toonbeeld van gods dienstloosheid en zedebederf, waarover ieder geloovig Christen zich schamen moet? Is 't niet vreeselijk, dat dezer dagen een Katholiek Afgevaardigde in de Tweede Kamer constateerde, dat van uit Nederland over de gcheelc wereld de walgelijkste afbeeldingen, de onzedelijkste voorstellingen en ge schriften verspreid worden Ons va derland dus een zedelooze poel, welker dampen verpestend over de aarde rondzweven, en toch wordt door de Overheid geenszins getracht paal en perk te stellen aan een toestand, zoo menschonteerend als door het bedoelde Kamerlid werd geschetst! Het mangelt aan godsdienst, dat is de kwaal, die vooral ook in 't bijna afgeloopen jaar de menschheid gefolterd heeft. De nietige mensch, die uit louter stof bestaat, kan onmogelijk door de stof bevredigd worden. En toch worden er 't geloof, en de hoop en de liefde om prijs gegeven. Van vrede des ge- moeds is dan ook geen sprake meer. Tot God terug! In dezen kreet ligt alleen de redding voor den mensch opgesloten. Daartoe medewerken, met al de krachten onzer ziel, ziedaar de laak, die ieder van ons in het komende jaar te vervullen heeft. Den naam van Christus hoog houden, daarvoor moeten wij strijden, onverpoosd en overal. Wat dan ook het nieuwe jaar moge brengen we kunnen gerust zijn, omdat wij ons veilig gevoelen onder de hand van Hem, die de stormen gebiedt en het lot der volkeren in zijn hand ge vestigd houdt. Moge dan ook, op God vertrouwend, het jaar 1907 voor U en ons wezen in alle opzichten een Zalig Nieuwjaar! BUITENLAND. Enkele dames tc Londen zijn zoo begeerig naar kiesrecht, dat zij er ge vangenisstraf voor over hebben. En als zij dal achter den rug hebben beginnen ze opnieuw, en wagen er alles aan. Nu hebben wederom een aantal dames getracht liet Lagerhuis binnen te drin gen, met het doel persoonlijk vrouwen kiesrecht te komen vragen. Zij slaagden er in een der binnenplaatsen te be reiken, maar moesten toen, na een korte worsteling met de politie, het gewonnen terrein prijs geven. Twee arrestaties hadden plaats. De Italiaansche volksvertegenwoor digers schijnen zjph de Fransche Kamerleden tot voorbeeld te hebben gesteld, die zich in plaats van 9000 francs, dat toch wel schikken kon, nu 15,000 francs hebben toegekend. Tot heden krijgen de Italiaansche parlementsleden evenmin betaling als b.v. in Engeland, zoodat in den ge wonen regel enkel bemiddelde mannen in aanmerking komen voor den eere- post. Nu is met haastigen spoed een wets ontwerp bij de Kamer ingediend, dat voor Nieuwjaar afgedaan moet worden, waarbij dan 508 Kamerleden elk 6000 lire 's jaars wordt toegekend, in 't ge heel voor de schatkist dus een jaar- lijkschc uitgaaf van 3.048,000 lire. De belastingbetalende!! zijn er goed voor. De geruchten overecnonrustbarenden toestand in China blijven aanhouden. Telkens worden geheime arsenalen ontdekt, die blijkbaar aan de leden van geheime vereeuigingen behooren, uu weer een in Tientsin. De bevolking wapent zich tegen benden, die allerlei ongeregeldheden verwekkend door het land trekken. De Japansche legatie te Peking heeft geweren en ammunitie ontvangen van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio. In Kiangsi is een bende ontdekt van den- FEUILLETON. Een gelukkig Kerstfeest. 'I Was voor zijn kinderenAls een licht straal viel hem deze gedachte in de ziel. Reeds zoo lang had hij voor hen gewerkt en met zorgen gekampt, waarom thans niet? 'I Werd stil in de kamer en vlugger dan lot nu gleed de pen over t papier, om den II. Juist een week was er vcrloopcn na den avond, die Thalmanii zooveel zorg gehaard had, toen een tweede, veel zwaardere slag hem trol. Zijn beide jongste kinderen kregen diphtcritls. Angst voor 't leven der kleinen, verpleging, daarbij de zorgen voor den oud sten. die met spanning op zijn tachtig mark zat Ie wachten, dat alles pijnigde aanhoudend liet ouderlijk hart. -t Was dan nu ook uiterst moeilijk, die som bijeen te brengen. Van de lijd heel wat afgegaanook liep het werk niet meer zoo vlot van stapel. Be bezorgde man verving zijn Vrouw bij de verpleging der kinderen. Toen dan ook eindelijk de kinderen herstelden gevoelde hij zich zelf ziek. Wel wilde hij er niets van welen, zijn ter er was en de beide kleinen gered klaarde, viel Thalmann, na eerst blijde lachen te hebben, plotseling in Zwijm. De duodelijk verschrokken vrouw br. hem, met behulp van den dokter tersl gehad i eeds lang onder de leden n uilhars s geko Tien dagen en tien lange nachten lag de zieke buiten kennis. Gedurende al dien tijd werd hij geregeld door dezelfde koorfs-fan- lasic gekweldsteeds zag hij een groot pak aktenstukken voor zich, welke hij niet te bestemder ttjd kon afmaken. De arme vrouw leed onbeschrijfelijkzij moest zijn klachten annhooren en kon hem niet helpen, want hij kende haar niet meer. Juist legde zij hem een koelen doek op het hoofd, welken hij hij uitzondering duldde. In de laatste dagen placht hij hem kwaad weg Ie werpendezen avond scheen hij veel kalmer le zijn. Mei spanning zag Thalmanns vrouw de uitspraak van den dokter tegemoet, die een oogenblik tevoren was binnengekomen en nu mei den zieke bezig was. „Hel ergste is voor hij. zeide hij „maar hij Is uiterst zwak, u moet hem goed oppassen; wat ik thans voor- sehrijl, moet gij morgen ocblcnd laten halen." Mei deze woorden ging hij aan de schrijf tafel zitten en schreef het recept. Bij hel schrijven stiet zijn arm tegen de manuscrip ten, die daar onbeheerd lagen. De dokter bukte zich om ze weer netjes hij elkaar te doen. toen hij zag, dat er gedichten bij waren, kon de vriend der literatuur de ver zoeking niet weerstaan, er een van te lezen. „Wie heett dat geschreven V" vroeg hij nieuwsgierig, toen de onderwijzersvrouw weer binnenkwam. „Mijn man, hij heeft vroeger veel daarin geliefhebberd." „En nooit wat talen drukken V" „Neen, daartoe ontbrak Item de moed hier zijn er nog meer." „Met uw toestemming neem ik ze alle mee naar huisvoor zulke mooie gedichten Interesseer ik mij hijzonder I" Met deze woorden nam de dokter af scheid, ua de handschriften zorgvuldig ge borgen, en de huisvrouw nog enkele aan wijzingen gedaan te hebben. met haar zorgen. De kinderen sliepen reeds zachtjes zette zij een tafel voor liet lied, zoodat zij Iiij haar werk een waakzaam oog over den zieke kon honden. Zij kon de lange nachte" wakens niet doorbrengen, zonder iets le doen. Builen joeg de wind de knapte nu ecu dan 'een spaander -, overigens was liet doudslil. Weldra overviel de afgetobde vrouw een gevoel van welbehagen, en in weerwil van meerdere pogingen om door te werken, viel zij na korten tijd in slaap. Daardoor bemerkte zij niet, dat de zieke, na een snelle adem haling plotseling de oogen opende, tiaar met helderen lilik aanzag en daarna het hoofd snel weer liet zinken op het kussen, r hij bewegen ilcef liggen. III. De jonge fabrikant I kantoor druk te rekenenhij was bezig de balans voor 't geheele jaar op te maken. Het moest wel alles goed kloppen, want meermalen speelde een blijde lach om zijn lippennu nog een lange penuestreek, een diepe ademanling en hij was klaar. Hij ging achterover in zijn stoel zitten eu keek peinzend naar de groene lainpckap in zijn kantoor. „Ja, dat doe ik," sprak hij luide zelf, i ging n kleine, bloemrijke woordje „Papa" in Ie prenten. Er verliepen enkele oogcnhlikkcit met liet spelen met hel jongskctoen sprak hij ernstig tot zijn vrouw„Anna, ik heli nordje i Haast angstig zeide zij dit. want zij wist wel, dat, als haar man plannen smeedde, dan had dal steeds een verstoring der ge wone kalmte in huis tengevolge, want deze „plannen" brachten geregeld een menigte metselaars en timmerlieden in huisde kleine, oudcrwctschc Inbrick was den jongen (abri- in alle opzichten hij zijn „Ncci b ik v evenmin ongevallen ook zijn wij van ziekte verschoond gebleven. Wc hebben dus alle reden God aan 'I eind van dit gezegend jaar onzen dank tc toonen, en ik had zoo gedacht, dat we dat 't best konden doen, indien wij den een of anderen behoeftige in dezen onzen voorspoed lieten doelen," „O, dat is heerlijk," jubelde zihi vrouw. „Dat plan hcvnll mij best. Hebt gij al iemand op 3 oog?" „Neen, dat laat ik aan u over, gij, vrou wen. weel zulke dingen beter op le knappen dan wij. Hei zon mij 'I liefst zijn iemand is. Toch zou ik ook gaarne willen welen, of de gave goed gebruik! wordl. Voor Kerst mis moei het gebeurd zijn. anders heb ikgeen rust. wilde hij nog zeggen, doch deed hel niet. Een luid gekraak, roepen en schelden, vermengd met paardengetrappel en hclgcklingcl, onderbrak den laatstcn Hiclilcr snelde de trappen af, terwijl zijn in wion zij den dokier ui! hel naburige stadje herkenden. Deze, die altijd zelf reed, had in

De Eembode | 1906 | | pagina 1