Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 41. Zaterdag 12 Januari 1907. Twintigste Jaargang. DE KIMDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutcnburg, Veenendaal en Zeist. Verschynt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers. f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniglng De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 jaarlijks om er een slag in te slaan ongeveer 35,000 jongelieden, mis schien meer of minder, gereed staan om een plaats in de gelederen in te „Des te beter, zou men zeggen. „En dat zou inderdaad ook beter zijn als de Staten-Generaal het geld wilde toestaan, dat daarvoor noodig is." Als dus de Staten-Generaal de schat kist van Staat maar disponibel wilde stellen voor de monsterachtige uit gave, die algemeene dienstplicht vorderen zou, dan zouookdatUtrechtsch orgaan jubelen, dat het een aard had. En nog meer zou het zich verblijden als de oefentijd voor alle dienstplich tigen dan op 12 maanden werd ge bracht. Om de pil van algemeencn dienst plicht zoo te vergulden, dat ze toch voor sommigen nog genietbaar wordt, toog o. a. ook het „Handelsblad" aan den arbeid, toen het opzienbarende adres der twee militairisten verschenen was. Het blad vindt de loting ook on billijk en ze belet de Regeering de gezondste, krachtigste mannen een maand of wat voor de verdediging op te leiden, en het hoorde onlangs een knap officier zeggenAfschaffing der loting behoeft niet te leiden tot uit breiding van 't contingent. Er zijn beter middelen dan de loting om uit 50.000 ingeschrevenen 17.500 geschikten aan te wijzen. Het is te bereiken door zwaardere eischen van toelating en door de ineest te billijken vrijstellingen in te voeren. „Wat het eerste aangaat, om, bij behoud der loting, te ontgaan de moei lijkheid, dat voor iederen afgekeurden ingelijfde iemand moet invallen, die een vrij nummer heeft getrokken, zou de maatregel, om de keuring aan de loting te doen voorafgaan, reeds een goede zaak zijn. Doch dit is niet genoeg. Strengere eischen van physieke ge schiktheid komen het leger ten bate. Het zou er bij winnen, indien de in lijving gelijkstond met de verklaring jij behoort tot de flinkste jonge mannen van 20 jaar. „Het tweede middel is: vrijstelling voor kostwinners. Dat is te zeggen uitstel, indien later de geldelijke om standigheden mochten veranderen. „Want een grooter leger dan wij nu bezitten hebben wij noodig." Alzoo, afschaffing van loting behoeft niet te leiden tot uitbreiding van het contingent, is de opzet van het „Han delsblad", maar ondanks billijke vrij stellingen en strenge keuring zou het in plaats van 17,500 tot 25 30,000 man moeten worden opgevoerd Op ontzettende verzwaring van per soonlijke en fmancieele lasten wordt het dus aangestuurd. En toch wane men niet, dat deze militairistischc drij vers vergeefsche pogingen daartoe aanwendenzij winnen veld op den duur als men niet waakzaam blijft. De ondervinding heeft dat maar al te zeer bewezen. Dus „Opgepast!" BUITENLAND. Het Petersburgsche telegraafagent- schap bericht over de voorgenomen reorganisatie van het departement van marine, dat als voorbeeld daarvoor zal dienen devoorhetDuitscherijks-marine- departement bestaande regeling. Voors hands zal de reorganisatie niet in haar vollen omvang verwezenlijkt kunnen De adjunct-minister van binncnland- sche zaken, Goerko, die schuldig erkend is aan overschrijding van zijne macht door uitkcering van een groot voor schot aan de firma Lidval voor leve- rantiën ten behoeve van de noodlijden den, zal zijn ambt terstond nederleggen. Het gerucht over een minder goede verstandhouding tusschen Rusland en Japan, wordt nu ook door den Japan- schen gezant te St. Petersburg, den heer Montono de kop ingedrukt. Deze ge zant heeft aan een correspondent van de Echo de Paris verklaard, dat zoodra de gedurende den laatsten oorlog ver nielde baanvakken hersteld zijn, het transito-verkeer tusschen den Trans- mandsjoerijschen en den Transsiberi- schen spoorweg hervat zal worden. Rusland zal te dien behoeve eene bij zondere spoorwegovereenkomst sluiten, die overigens reeds voorzien is in het vredesverdrag van Portsmouth. Deze overeenkomst zal ook de goede poli tieke betrekkingen tusschen Rusland en Japan nog meer bevestigen. Te Petersburg is Dinsdagmorgen weder een aanslag gepleegd, waarbij de eerste militaire procureur-generaal, luitenant-generaal Pawlow door een revolverschot werd gedood. De aanslag werd gepleegd op het binnenplein van het gebouw van het hoog militair ge rechtshof, waar de dienstwoning van Pawlow zich bevindt. De dader was gekleed als ambtenaar van de militaire intendance. Hij schoot driemaal op den generaal, die doodelijk getroffen werd en spoedig overleed. De moor denaar vluchtte naar de naastbij gelegen straat voordat hij kon worden ge vangen genomen, werden nog twee politie-agenten en een jongen door hen gedood of gewond. Uit Rome wordt aan „de Echo de Paris" het volgende geseind. Ik ver neem, dat een vrij belangrijke overeen komst is gesloten tusschen de Rus sische regeeriug en het Vaticaan, een overeenkomst krachtens welke de taal, in de Katholieke kerken gebruikelijk bij het extra liturgische gedeelte van den ceredienst, d. w. z. bij de sermonen, het doopsel, katechismus-onderwijs, godsdienstige gezangen, de taal der streek moet zijnbijv. Poolsch in Polen, Russisch in Rusland, Litausch in Li- thauen. Deze overeenkomst is een be langrijke concessie der Russische re geering, die, tot heden, zich het recht aanmatigde het uitsluitend gebruik van 't Russisch voor dit extra-liturgisch gedeelte van den eeredienst op te leggen. Zij bediende zich hiervan als een machtig middel om de niet-Rus- sische menschen Russisch te maken. De Russische regeering heeft op haar grondgebied een aantal verdreven Fran- sche Congregaties aangenomen, en heeft haar alle faciliteiten geschonken, om zich in Siberië te vestigen. Door geheel het Amerikaansche epis copaat, de Anterikaansche geestelijkheid en de voornaamste Katholieke vereeni- gingen van Amerika is een adres ge zonden aan den Paus, aan president Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. OPGEPAST I II. Dat het povere adres van de twee militairisten, hetwelk wij in ons vorig artikel onder de aandacht onzer lezers meenden te moeten brengen, nog bijval vindt, wettigt wel eenigszins het ver moeden, dat er berekening aan ten grondslag ligt. Bladen als het Utrechtsch Dagblad, Handelsblad etc., die wel inzagen, dat het bewuste adres alles behalve op stevige argumenten berust, sprongen fluks bij, om het steun te bieden. En dat gebeurde nog, nadat een korten tijd te voren in die bladen bitter was geweeklaagd, dat de be staande Militiewet moeilijkheden in het leven geroepen had, die bezwaarlijk te verhelpen zijn, althans de steun van het „Nederlandsche volk" werd daarbij ingeroepen. Zooals immers bekend is, werden in 1903, wegens de staking van spoor- personeel, twee lichtingen der militie onder de wapenen geroepen, waarvan bij het naar huis zenden honderden broodeloos kwamen te staan, daar zij in hunne betrekkingen door anderen vervangen waren. Het gevolg hiervan was, dat een „Nationale Verceniging tot steun aan Miliciens" werd opge richt. Maar het aantal dier jonge mannen, welke door inlijving bij het leger, bij tehuiskomst broodeloos staan is zoo groot, dat genoemd Comité in Maart 1905 een circulaire aan het Ne derlandsche volk uitvaardigde, waarin o.a. wordt gezegd „Ziet, wat het Comité vroeger niet had geweten, dat wist het nuniet alleen bij die buitengewone oproeping van 1903, maar jaarlijks maakt het FEUILLETON. Een gelukkig Kerstfeest. Toen dc student uit liet portaal trad, kwam de maan achter dc bergen te voorschijn en verlichUc den Dom met zijn zilveren licht. Onwillekeurig bleef onze theologant staan. Zoo verheven schoon was hem het machtige gebouw nog nooit voorgekomen, als thans in het heldere maanlicht. Zijn blik gleed langs de met sneeuw bedekte tinnen en torentjes tot aan dc spits en nog hoogcr tot bij de sterren, die tusschen dc wolken flik kerden. En boven de sterren Een stillen troost daalde in zijn hartHij, die alles ge schapen heeft, die de wereld en de harten der menschen bestuurt, zal ook zijn lot wel bepalen I Nu echter vlug naar huis. Ofschoon hij zich maar een oogenblik in de kerk heeft opgehouden is hij toch dc laatstede anderen zijn reeds thuis. Gelukkig is de deur nog open en bemerkt niemand den nakomer, die niet gaarne een berisping zou hebben opge- Weldra zit hij in de warme kamer bij zijn studiegcnoolen, en is, evenals deze, in zijn werk verdiept. Zeer verwonderd kijkt hij op, toen hij bij zijn naam geroepen wordt. Moet hij heneden komen? Ilij voelt, dat hij bloost. Nu krijgt hij de berisping tochhij is niet opkomen voor de militie tal van jonge mannen broodeloos. Telken jare keeren er velen met verlof naar hunne haard steden terug, daar alles terugvindend behalve hunne betrekking. Wèl lust tot arbeiden, maar géén werk, wèl honger, maar voor dien honger geen verzadiging. De barbier heeft zoolang de plaats niet kunnen openhouden, de kleermaker niet, het kantoor niet. Broodeloosheid, het loon van welver vulden burgerplichtDat had men in Nederland nog nooit zoo duidelijk ge weten. DSt had het Comité zelf nog nooit zoo duidelijk gezien. En nu men het wist, zou men nu verder doen of men het niet wist Zou het Comité nu maar uiteengaan? Die vraag werd een gewetensvraag." Wel jammer, dat het Comité zoo laat tot de wetenschap kwam, dat, volgens de Militiewet van 1901, jaarlijks hon derden jonge mannen broodeloos wor den. En dat nog wel ondanks zoo her haaldelijk vóór en tijdens de behandeling der Militiewet in de Tweede Kamer, daarvoor werd gewaarschuwd. Het was toch op de vingers voor te rekenen, dat bij een enorme verhooging van het jaarlijksche contingent en vooral met invoering van den persoonlijken dienstplicht zeer vele jongelieden, die anders zich hadden doen vervangen, al moesten daarvoor ook groote finan- cieele offers worden gebracht, hun betrekkingen zouden verliezen. En het zonderlingste is wel, dat, nu de voorstanders van het militairismc weten, dat zoovele jonge mannen jaarlijks broodeloos worden en zij daarover steen en been helpen klagen, toch zoo gaarne zouden zien, dat algemeene dienstplicht ons volk kwellen kwam. Het Utrechtsch Dagblad levert o.m. daarvan een sprekend bewijs. Onlangs schreef dit orgaan in verband met het meergenoemde adres o. a. het volgende: „Schakelt men het lot uit en hand haaft men vrijstelling en keuring op de dusver gevolgde manier, dan zullen ongezien door het „poortje" geslopen Maar wat is dat Waakt hij of droomt hij De postwisscllooper wacht hem en telt hem, den armste van alle studenten, zes blinkende goudstukken voor en verzoekt hem op onverschilligen toon te teekenen voor kwitantie. Voor meer dan honderdtwintig mark te tcekenenAlsof zoo iets alledaags ware I Nauwelijks is de van opwinding bevende hand in staat het te doen. Maar iets anders doet hem wijfelen. Kwam hem 'dat'geld eerlijk toe? Als er eens een misverstand had plaats gehad, wat zou dan de ontnuch tering groot geweest zijnNeen, 't was on mogelijk duidelijk staat er op den postwissel Cand. theol. Jozef Thalmann. Het schrift is hem echter geheel vreemd en te Straatsburg, waar het geld op dc post is gebracht, kent hij niemand. Een ongeduldige beweging van den besteller onderbreekt dgzc overpeinzingen. Als uit een droom ontwaakt de student, geeft den voor ontvangst getcckenden postwissel terug, benevens de laatste penningen, welke hij nog beziteen kwartje, dat hij den be steller in de hand drukt. Deze bedankt hem hartelijk, niet vermoedende, welk gelukkig mensch hij verlaat. Dc student herhaalt telkens, overgelukkig: „Een wonder, een wonder, en dat om-'mijnentwille, heb dank. o mijn God I" Als in een droom', bracht hij het geld weg, en zoo als te voren'dc zorgen haar zwarte schaduwen in zijne ziel hadden geworpen, zoo was zij thans vervuld van gelukkige, blijde gedachten. Niet slechts wijl hij thans plotseling uit drukkende geldelijke moeilijkheden geraakt was, maar nog meer werd zijn hart met groote blijdschap vervuld over dit geschenk des hemels, omdat het een vingerwijzing Gods was, met vertrouwen den ingeslagen weg te volgen, terwijl nog zoo pas geleden twijfel bij hem was opge komen, of deze weg wel de rechte voor hem was. Toen sloop dc stille hoop in zijn hart, dat Hij, die zoo liefderijk voor hem gezorgd had, ook zijn goeden vader niet zou vergeten. Een zoete troost vervulde zijn hart f Nog een der blijde gedachten mogen wij verraden, die thans het hart van den geluk kigen student vervulden. Hij, die zoo veel offers van zijn ouders moest vergen, had thans geld in overvloed, terwijl thuis waar schijnlijk onder deze omstandigheden juist het tegenovergestelde 't geval zou zijn. O, hoe gelukkig, hoe rijk kwam hij zich zelf voor, dat hij thans in staat was de zijnen hulp te vcrlecncn I Het is maar goed, dat het tijd is voor 't algemeen avondgebednu kan hij God zijn iouigsten dank brengen, waarvan zijn hart geheel vervuld is. Met weinige stappen is hij in 't kerkjemet welke andere gevoelens als daar straks is hij thans vervuld en in een vurig dankgebed verzonken. V. 't Is in den namiddag, daags voor Kerstmis. In dc woning van den onderwijzer te N. hccrschtc ook reeds icts^gchcimzinnigs, dat steeds den heiligen avond schijnt vooraf te moeten gaan. Een fluisteren, vol bange ver wachting, die zoete hoop. waardoor de harten der kinderen op dit uur veel sneller kloppen. Ook juffrouw Thalmann gaf heden toe aan de Kerstvreugde, daarom had zij haar kinderen toegestaan het boompje, hun door een buur man geschonken, te versieren. Daar zaten ze nu, de grootsten ijverig bezig met van lijm en gekleurd papier, dat zij al lang tot heden bespaard hadden, alle mogelijke sterren, slingers en bloemen te vervaardigen terwijl dc kleinen, thans geheel hersteld, bonte wollen draden aan de appels en noten bevestigden, om ze te kunnen ophangen. In hun midden zat, in een leunstoel, heden voor 't eerst weer hun vader. In den nacht, waarin.zijn bewustzijn een oogenblik terug keerde, trad beterschap in; weldra verliet dc koorts hem geheel en de geliefde echtgenoot en vader was weer aan zijn gezin terugge schonken. Hoe gelukkig en dankbaar zag zijn vrouw op de groep der haar zoo dierbaren. Hoeveel had zij meencn te zullen verliezen in de laatste weken, en nu mocht zij alles behouden! Als JozefNeen, zij mocht niet ondank baar zijnGod zal haar wel een middel aan de hand doen, om ook hem te helpen, en zij wilde dan ook den moed niet laten zinken. Lachend luisterde zij naar de kleine babbe laars, die hun vader uit dc dagen vertelden, „toen hij zoo ziek was en geen van hen herkende." Hoor, daar wordt geklopt. „Dat is dc brieven besteller." Een brief met het bekende schrift van hun zoon overhandigde hij hen. „Laat eens kijken, moeder," sprak Thalmann tot zijn vrouw, die bleek geworden was. Wijfclend gaf zij hem, een nieuw ongeluk vrcczcnd. Het scheen wel, dat zij gelijk had, want weldra parelde een traan in 's mans oog, en viel langs zijn bleekc, uitgeteerde wangen. Daar legde hij den brief neer en sprak met gevouwen handen„O, God, hoe groot, hoe goed zijt Uij I" Daarna sprak hij tot zijn vrouw: „Jozef is geholpen, lees maar." Reeds had zij den brief in de hand en nu las zij zelf de wonder bare geschiedenis, die haar zoon vol dank baarheid en gejuich meedeelde. Nu was die zorg al weer vau de ouders weggenomen. In 't kleine schoolgebouw heerschtc Kerst vreugde, zoo groot, zoo zalig, als het door glans noch rijkdom kan geboden worden. Uit louter vreugde hoorde men de bellen der slede niet. welke voor het huis stilhield, evenmin den stap des dokters; eerst toen voor de tweede maal geklopt werd, riep „Kom toch nader, dokter," sprak Thalmann. „Steeds hebt gij gedeeld in ons leed, en het verheugt mij daarom, dat gij dc eerste zijt, die" in onze vreugde deelt 1" Ilij gaf hem den brief zijns zoons. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1907 | | pagina 1