den geheelen INBOEDEL, «et WOONHUIS met TUIN, Roosevelt, aan den staatssecretaris en pen ambassadeur van Frankrijk te Washington. In dat protest wordt met krachtige woorden geprotesteerd tegen de aanslagen, die reeds gedurende een tweetal jaren door de Fransche re geering gedaan zijn op de godsdien stige vrijheid van de Katholieken en den Opperherder der Kerk. Het gedrag van Combes, Clemcnceau, Briand e. a. wordt dubbelzinnig, valsch en huichel achtig genoemd. De zitting van den Pruisischen Land dag is Dinsdag met een troonrede ge opend, die door vorst Biilow werd voorgelezen, waarin de financieele toe stand als bij voortduring gunstig werd genoemd. Een aantal wetsvoorstellen op eco nomisch gebied werden aangekondigd, voorts een wetsontwerp tot wijziging van de mijnwet, strekkende om het verkrijgen van steenkolen en van zout voortaan aan den staat voor te be houden. en eene voordracht tot ver sterking van het Duitsche element ir de oostelijke provinciën. De troonrede drukt het vertrouwen uit. dat de land dag. die in een ernstigen tijd bijeen komt, de regeering zal ondersteunen, gelijk tot dusver, iu hare pogingen, die strekten tot bevestiging en ontwik keling van de bestaande toestanden. Vervolgens diende minister von Rhein- hahen de begrooting in, welke zonder te kort sluit op een bedrag 3.387.107.000 mark. De minister zette uiteen, dat de te verwachten financieele uitkomsten 1906 schitterend zouden blijken. De eco nomische toestand is gunstig, de po litieke onweerswolken zijn weggedre ven, vreedzame tijden staan te wachten. Een gezonde verdere ontwikkeling van hel volk kon, dank zijn arbeidslust, verwacht worden. Dat de Fransche regeering voor financieele moeilijkheden staat wordt door den Franschcn minister van finan ciën openlijk erkend. In een inter view heeft hij zich aldus uitgelaten „De voornaamste oorzaak van de klim mende lasten, waaronder de staatsbe- grooting in de laatste jaren zucht, zijn de uitgaven voor leger en vloot. Ik hoop, dat de minister van financiën de ontwikkeling van een militair pro gramma. die niet meer in volkomen overeenstemming schijnt te zijn met de financieele moeilijkheden, zal kun nen matigen. Er is intusschen niet aan te denken, werken of aanschaf fingen te staken of langzamer te doen gaan, welker uitvoering voor de veilig heid van het land onontbeerlijk is. De inlijving van deze buitengewone uitgaven in onze begrooting is degroote bron van onze moeilijkheden." De „Semaine religicuse" van Pa rijs bevat een herderlijk schrijven van kardinaal Richard, waarin deze hei werk van den penning voor den eere- dienst in 't diocees Parijs instelt. Het document vangt aan met een welsprekend protest tegen den roof de Kerk van Frankrijk aangedaan. Een som van meerdere inillioenen wordt nu ieder jaar aan 't budget van 't diocees onttrokken. Opdat de Kerk haar zending kan voortzetten, doet de kardinaal een beroep op de edelmoedige vrijgevigheid der gcloovigen. Het is een terugkeer tot de gewoonten van de Kerk in de eerste tijden. De verschillende voorschriften, door kardinaal Richard na een conferentie met de dekens, kanunniken en 't ka pittel. vastgesteld, laten wij hier volgen. Art. 1. -- Het werk van den „pen ning voor den eeredienst", ten doel hebbend de uitoefening van den eere dienst te steunen en de geestelijkheid hulp te bieden, is opgericht in 't diocees van Parijs. Art. 2. De giften der gcloovigen voor dit werk zullen in onzen naam in alle parochies van dit diocees bijeen verzameld worden door de pastoors. Daartoe zullen de pastoors zich wenden tot hun parochianen, hetzij door persoonlijke bezoeken, hetzij door brieven, vergezeld van een inschrij vingsbiljet, of door tussclienkomst van toegewijde personen, die de giften aan de huizen willen ophalen. Bovendien zal een offerblok in iedere kerk of kapel tot dat doel worden opgehangen. Art. 3. Er zal een uitgebreid compte- rendu gepubliceerd worden over de ingekomen giften, Op 't eind van ieder trimester zal de helft van de giften naar den aartsbisschop opgezonden moeten worden, om in de noodzakelijke behoeften van 't diocees en van de armen te voorzien. De andere helft zal in de parochies blijven ter be schikking van den pastoor, om door hem onder ons gezag gebruikt te worden ter bestrijding der kosten van den eere dienst en voor de geestelijken van zijn kerk. Maandag hebben een 5.500 tal se minaristen hun studies, die door de uitzetting uit de seminaries eerst al onderbroken waren, voor geruimeii lijd moeten afbreken om zich naar de kazerne te begeven en het priesterlijk gewaad met den soldalen rok te wisselen. En dat hoewel meerdere reeds hun militaire verplichtingen waren nagekomen. Niet alleen seminaristen zijn echter onder de wapenen geroepen, maar ook zijn er onder die ruim vijf duizend jongelieden enkele priesters, die reeds in bediening waren. De Fransche Staatscourant bevat een verordening van den minister van Financiën, volgens welke op aandrin gen van de Kamer het randschrift op de Fransche goud- en zilverstukken „Dien protege In France!" (God be- scherrtie Frankrijk) alvast, voorzoover de 20-fr.-stukken betreft, door de leuze Libertéégatité, fraternité" (vrijheid, gelijkheid, broederschap) zal vervangen worden. Terecht merkt liet Fransche orgaan de „Univers", dit meedeelcnde hier bij op: Thans heeft Frankrijk geheel met God afgehandeld. Frankrijk geeft God te verstaan, dat het hem niet meer noodig heeft, en verzoekt hem, neen beveelt hem, zich niet meer met het land te bemoeien. Men make hier geen onderscheid tusschen Frankrijk en zijn regeering. Ons land heeft de meesters, die het verdient, wijl het die duldt. F.n wanneer een volk verdraagt, dat zijn ministers en vertegenwoordigers God beleedigen en verloochenen, en indien God eindelijk straft, treft de straf het volk. Moge die laatste verloochening ons niet noodlottig zijn! Dieu protégé In France'. God bescherme Frankrijk!" besluit de Univers. BINNENLAND. De Centrale anti-revolutioiinaire kiesvereeniging in het district Ede heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld jlir, S. van Sitters, secre taris-generaal aan het departement van financiën, met 40 stemmen, tegen 15 stemmen op mr. S. de Vries, gewezen lid der Tweede Kamer voor liet district Gouda. In eene te Veenendaal gehouden vergadering van de Chr. Hist. Kies vereeniging is candidaat gesteld Jhr. Mr. J. il. J. Quarles van Ufford (Chr.- Hist.), voor 1897 afgevaardigde van Hilversum, doch alstoen vervangen door den Anti-rev. e- R. K. candidaat S. baron van Heemstra. De verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari c.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 31 Januari e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Februari e.k. KATHOLIEKEN, Koopt niet in winkels. waar zedenkwetsende artikelen worden uitge= staid of voorhanden Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Op den I5cn Februari a.s. zullen de welccrw. heeren W.J.M. Grimnielt en j. J. Paardekooper, kapelaans der parochie van den II. Franciscus Xavcrius, den dag herdenken, waarop zij voor 12' j jaar de II. Priesterwijding ontvingen. Naar wij reeds vernemen, zal liet op dien dag den ccrw. jubilarissen ook aan bijzondere bewijzen van belangstelling niet ontbreken. De heer Mr. A. J. de Beaufort, burge meester van Lcusden en Stoutcnhurg, die als lid der Provinciale Staten dit jaar periodiek nioet altreden, heeft in een schrijven van 5 dezer aan den Voorzitter der liberale Kies vereeniging „Leusden en Sloulcnburg" kennis gegeven, dat hij wegens persoonlijke omstandigheden het vaste besluit heeft ge nomen, hij du aanstaande Statenverkiezing in Naar wij vernemen heeft de heer B. II. Kuiper zijn benoeming tot Bestuurslid van „Handel en Nijverheid", wegens drukke hezig- Zij die 22 dezer willen deelnemen aan de verkiezing voor twee leden-patroons der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, mogen er wel aan denken vóór 15 Januari ter Gcmccntc-sccrctaric zich op te geven voor plaatsing op de Kiezerslijst daarvoor, en dan wel zich te gaan vergewissen, dat hun naam op die lijst voorkomt. liet bestuur van den Amcrsfoortschcn It, K. Volksbond „St. Joris" verzoekt ons mede Ie deeleu, dat van de premielcening ten bate van genoemde verccnlging, ten kantore van de Heeren Hamers en Co zijn uitgeloot de nandceteii nu l'J en no 20; en dal aan de houders dezer aandeden van de uitloting is kennis gegeven en de beschikbaarstelling der gelden 15 Januari IDU7 zal plaats heb- Op de maandelijksche vergadering van den It. K. Volksbond van ZondagGJauuari sprak de voorzitter naar aanleiding van het nieuwe jaar zijn gclukwcnsch uit voor de leden en in- dalleerde daarna ccnigc nieuwe leden. Hierna werd medegedeeld, dat a.s. Zondag 13Januari en 8 uur eene buitengewone vergadering zal gehouden worden, waarop de heer H. Brou wer uit Hilversum als spreker zal optreden met hel onderwerp „Spaarkas" en de heer M. van Lent een rede zal houden over de propaganda. Op do vraag van een der leden of op deze vergadering ook dames tegen woordig inogcn zijn, werd toestemmend be sloten. De voorzitter behandelde nu de cir culaires voor de Bonds-lcvens- en ziektever zekering, voor beide zaken waren bereids commissies benoemd, die in den geesl dier circulaires verder zullen werkzaam zijn. Voor het bestrijden der kosten van het kinderfeest, dat met Kerstmis is gevierd ge worden, zal op Zondag 20 Januari eene uit voering gegeven worden, toegankelijk voor alle leden A 10 cis. de persoon metéén dame; hiervoor zijn kaarten verkrijgbaar op Zondag 13 Januari. Ook liet Ondersteuningsfonds is van plan een liefdadigheidsvoorstelling te geven op Zondag 3 ol 10 Februari. Besproken werd de werkstaking te Rijssen waardoor 1000 arbeiders thans werkeloos zijn. De lieer M. van Leut stelde voor een collecte te houden, hetgeen werd goedgekeurd, welke eene opbrengst had van f 3.34. - De wed. M. in de Koningstraat had Zondagmorgen het ongeluk te vallen, met Een werkzoekende Duitscher, die ter dege was aangeschoten, heelt Woensdag hier rare dingen gedaan. Tegen een huis aan de Varkensmarkt zag hij een bakkersrijwiel Na eenig tobben, deed hij de mand er al kloulcrdc op het rijwiel en reed als een beginneling door de Utreelnschestraat naar de Bergstraat, waar hij kwant te vallen, en zich het hoofd bezeerde, terwijl hel rijwiel nog al schade bekwam. Op aanwijzing van Door de politie is naar „Zandbergen" en Nieuwjaarswens aris en pc I j, 1 erslag uit. waarui leden Zalig Nieuwjaar en wees op den groote vooruitgang van de drankbestrijdingsidëeen in de geineenle. Aan het slot van de verga- koeken sigaren, aangeboden door den Z.F.erw. Herder. Drie ndspiranten gaven zich als lid op. Soest. Het door deze gemeente te leveren aantal manschappen voor de Nationale Mili tie voor de lichting van 1907 bedraagt 14 nl. 10 ter volledige eu 4 voor korte oefening. Alzoo zal no. 17 Jan van den Broek het laatste nommcr zijn, dat zal worden inge lijfd. Indien er onder de lotelingen voor de lichting van 1907 personen zijn, die bij de Zeemilitie wcnscheii Ie dienen, moeten zij vóór 1 f aangifte doen. Voor een aandachtig luisterend publiek, waarmede de groote zaal der St. Joseph-Jon- gelingenverevniging alhier bijna geheel ge vuld was, gaven liet R. K. Zangkoor alhier met de Harmonie der Verceniging Maandag j.l. een vocaal en instrumentaal concert ten bate van het Socster Werklieden-Ziekenfonds „Steunt elkander". Ten zeven uur nam het concert een aan vang. De zangnummers werden best uitge voerd en de zangers hebben de goede repu tatie. die het Zangkoor geniet, schitterend gehandhaafd. Vooral de Duo's waren zwaar en moeilijk. Eerc aan den Directeur, den heer Horvers, die wederum geloond heelt een echt Deze uitvoering heeft bewezen,dal hetZang- koor onder uitstekende leiding staal. lok de De beide eerste stukken waren nu en dan docli de volgende nummers waren des Ie beter. De Harmonie heeft geloond onder lei ding van haren Directeur, den heer Stoelzer, goede vorderingen te maken, üecn wonder dus, dat na elke uitvoering van een nummer een warm.applnus de tevredenheid van hel publiek uitdrukte. Zoo is door deze uitvoe ring niet alleen een aangename avond ver schaft, doch tevens eene liefdadige verceni ging op flinke wijze gesteund. - Op Zondag den 20cn Januari a. s„ des avonds ten fi ure zal iu hel gebouw der Sl. Joseph-Jongelingcnvcrceniging alhier eene uitvoering Is hel ...t Kruisverboni Anna-Vereeniging. De uitvoering zal bestaai tonnen van lichtbeelden. Bij den lieer R. I'. Knnliigs alhier h van de pomp, die nabij zijne woning xlaa' de loodcu bui* bijna geheel afgesneden er medegenomen. Door de politie wordt onder zoek gedaan naar den dader. r E. Zondagmorgen overleed alhier de heer W. van de Kuindcr, die door zijne betrek kingen als gemeente-ontvanger en penning meester van het Waterschap Ecmnes zeker eene algcmeenc bekendheid genoot. Meer dan veertig jaren was hij ontvanger. Beide betrekkingen werden door Item eerlijk en trouw vervuld en tot voor korten tijd waar genomen. Toen was hij genoodzaakt wegwis Imogen leeftijd te bedanken. Een eervol ont slag werd hem verleend, vergezeld van een prachtig cadeau. Door zijn humaan karakter had hij zich vele vrienden verworven. Don derdag werd onder deelneming zijn lijk ter narde besteld. - De lantarenopsteker P. G. had het on geluk. dal bij zijne werkzaamheid de ladder brak. waarop hij stond. Hij viel opeen ijzer en kwam toch bijna ongedeerd uit dien val te voorschijn. Voor de nationale militie werden Maan dagmorgen liegen jongelieden ingeschreven. Mogelijk wordt dat in den loop der maand Harneveld. De bevolking dezer gemeente bedroeg op I Januari I90Ü 454(3 nt. en 421(1 vr. personen, .'totaal 8750. Op 1 Januari 1997 4637 ill. en 42413 vr. totaal 8883. Alzoo vermeerderd met 127 personen. Huwelijken werden gesloten IH. Achteveld. De .Marin-vereeniging is dezer dagen een groote schrede vooruitgegaan. Door de dames T. en O. Brenninckmeijer te Sitcck was geheel belangloos een keurig vaandel vervaardigd, hetwelk plechtig door den weleerw. heer Olthof. kapelaan Ie Zeist, Na een plechtig Lof, waarin t.Eor „De vt -strijding", had de wijding plaats. Na afloop der kerkelijke plechtigheden had in hel Liefdegesticht een feestvergadcring plaats, waarop aan alle aanwezigen chocolade melk werd aangeboden. Achtereenvolgen* werd het woord gevoerd door kap. Olthof. kap Brenninckmeijer. adviseur, en mej. Otter- liMi-Zwaiieuhurg, presidente der verceniging, terwijl verschillende propagandisten op ver dienstelijke wijze zangnummers en voordrach ten ten gehaore brachten, 't Was een suc cesvolle en genotvolle avond en een woord van oprechten dank en hulde aan allen, die lot liet welslagen van dit feest hebben mede gewerkt. doelt vuoral aan de dames Brenninck meijer en den weleerw. lieer Oltliot, is hier KERKNIEUWS. Te Denckatnp is in den ouderdom van 75 jaar overleden de Zeerccrw. heer L. van den Bosch, sedert 18(38 pastoor aldaar. In liet Aartsbisdom Utrecht zullen up 15 Fchrunri a.s. de volgende ccrw. heeren geestelijken hun 12'/, Jarig priesterfeest vieren: pater Van Thiol O. P., kap. te UtrechtJ. A. Bcrcndscn, kap. te Utrecht (St. Antonius); W. G. A. II. van Berkel kap. te Arnhem (St. Euscbitis); F. J. Bosselaar, kap. Ie Vianeit; W.J. M. Grimnielt, kap. tc Amersfoort (St. I'raii- ciscusXavcrius); E. H.de llosson, kap. tc Oude PckelaG. A. van Laak, ka|i. te Groningen (St. Joseph): J. H. van Laak, kap. te Sncck; J. J. Paardekooper, kap. tc Amersfoort (Si. Franciscus Xavcrius)J. G. van Schaik, professor aan het Seminarie Kuilenburg: A. J. de Wit, kap. te Leeuwarden en Dr. H. J. Verhagen, professor tc Kolduc. Agenda van den Aniersfoortschc-n R. K. VOLKSBOND. Zaterdag 12 .Januari van halt 8-9 uur bibliotheek. Zondag 13 Januari ten 12 ure vergadering voor dcTimmertledenvcrueniging St.Josu|>h en de Sehildersvereeiilging St.Lucas. Kaarten verkrijgbaar voor de uitvoering van Zondag 2(1 Januari ,'t 10 ets. de persoon. Des avonds ten 8 uur buitengewone ver gadering. Sprekers de heerenH, Brouwer uit Hilversum over het ontwerp „S|>aarka.s" en M. van Leut over de Pro|tagauda. 383c STAATSLOTERIJ. VIERDE KI.ASSE. rekking van 7- 10 J; 907. (1600 Ten Kantore van den Collecteur A. C. If. O. LEINWËHKR te Amersfoort (Breedestranl 22) zijn aan de navolgende nummers Ie beurt gevallen Prijzen van 100 op No. 1733. Prijzen van f (35. 1704 1708 2506 2510 308li 30H7 >13 i33 HIIIH 021 9129 9119 9157 9170 131 ijl. 1.ihix 13801 I.IKrti 1381,1 157.15 16095 17032 1791(1 17949 Te zanten 35 prijzei De vijfde klasse, welke trekt 31 Jan., I l'ebr., 4- 7 en II -I bevat behalve de |ircmic van den laalsluilgelrokkeu prijs v, 9109 3 13003 383e STAATSLOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 7-10 Januari 1907. Ten kantore van den Collecteur A. G. MARIN tc Amersfoort, Oldcnbarncvcidlaaii 30 zijn aan de volgende nummers te hemt gevallen Prijzen van f65. 3188 32(X) 4178 4183 4196 4206 4207 4212 5574 5579 5584 8018 8024 8030 9111 9127 111172 10173 10170 Inixo luim 11460 11467 11485 13003 13026 14795 179» 17040 18648 18660 18662 19954 19965 10989 BURGERLIJKE STAND. Gemeente Lensden. •HOREN: Geurtje, d. van Jan van den Broek an Geurtje van Donscfaar. Marktbericht, Amersfoort 11 Jan. 1907. Appelen 14, a f8,--. Peren 10,- AfO,- Kteiaardapiieleii 10,— A f0,— per Itccl. Zand- aardappclcn ft,80 A f2,— |>cr heef. Eieren f 6,50 A f8,- per 19) stuks. Grasbutcr f 0,- A f0,- iter kilo. Hooibntcr ft,:» A fl,45txr kilo. Kippen II.— A f 1,10. Kuikens f IA t 1,30. Piepkuikens f0,30 A f0,00. Ganzen f0,— A 10, Dude Eenden ft,- A 11,20. Jonge Eenden f0,- A (0,- Hazen tl, 5ll A 2, Wilde Konijnen 10,40 A 0,50. Tamme Konijnen i 1,- A I 1,50 per stuk. Duiven [0.40 A f0,50 per paar. Vette Varkens f00, 6 flX),—Zengen f50,— A f60, Varkensvoer export 1(10, A f 00, Biggen f7.- A 110,-, Magere varkens f14, A f20, per stuk, Vette koeien 10. A to. Guste koeien fIXXI A flXX). Kalt koelen 1000, A fOtX). Kalt- vaarzen to,- AKI, Pinken ft). A f0, Pinkstlcren f0, AIO, Vette kalveren 10. - A to, Aangevoerd waren 40 heet. Appelen, 15 heel ZandaardappêTeii. IMxin' Hoc-dcTc'ieren, - stuks- Eendeneieren, kilo Grashoter, Advertentiën Heden overleed in het St. Joseph-Gesticht Ie Amers foort in den ouderdom van 66 jaar, voorzien van deH.il. Sa cramenten der Stervenden, de Weleerwaarde Heer BERNARDUS HERMANtlS HUIHINK. rustend R. K. Priester. M. BERK, Pastoor Directeur. Amersfoort, 5 Januari 1907. F.enlgt en algcmeenc kennisgeving. EEN DAGMEISJE gevraagd, niet beneden de 14 jaar. Te bevragen bij deu concierge van den R. K. Volksbond. INDUSTRIE EN HÜISHGUDSCHOOl. Hendrik van Viandenstraat 19. DAGCURSUS in KOKEN voor DAMES. AVONDCURSUS inKOKEN voor DIENSTBODEN. Duur van den cursus 5 maanden. Aanmelding vóór 1 FEBRUARI e.k. bij de Directrice. HET BESTUUR. 3^- Laat uw MEUBELEN degelijk en netjes in orde brengen bij C. W. HOL, MEUBELMAKER, Westsingel, hoek Kleine Spui. Notaris BOLK tc Amersfoort, zal voor de erven Dof.dje Heringa, Wed. II. van Daal, op Woensdag 16 Januari 1907 I 's morgens 10 uur ten .sterlltuizc, Soosterstraalweg 55 om contant geld publiek verkoopen waaronder antieke kasl, dito leunstoel, bureau, kabinet enz. Te zien een uur voor den verkoop. II des avonds 7 uur in liet hotel „De Zwaan" aan de IJticelilselicslra.it te Amersfoort in publieke (tiling brengen Soesterslrnatwcg 55 te Amersfoort, ka daster Sectie I) no. 1904. Aanvaarding bij de betaling der koop som Ifi MAART PHI7.

De Eembode | 1907 | | pagina 2