Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 42. Zaterdag 19 Januari 1907. Twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Biaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden. Franco per postf 0,40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentlën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenties c Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. OPGEPAST! III. (Slot.) Hoe luchthartig militairisten soms redeneeren als het hun oogmerken be treft, leert o.a. ook het „Utrechtseh Dagblad". Het bewuste adres der twee militairisten was ook een gcreede aan leiding, waarop wij in een vorig artikel reeds wezen, voor het blad, om zijn meening over loting en algemeenen dienstplicht weer eens uiteen te zetten. De loting is ook dit blad een doorn in 't oog, maar daarmee is niet gezegd, dat het 't jaarlijksch contingent van 17,500 wil verhoogd zien. Dat volstrekt niet. Het aantal ingeschrevenen zou wel 50,000 zijn, maar het kunststuk moet vertoond, dat tocli de jaarüjkschc lichting van 17,500 behouden blijft. Om dat zoo ver Ie brengen wil het blad, dat vrijgesteld zullen worden vooreerst de kostwinners, waarmede wel zullen bedoeld zijn al degenen, die thans voor schadevergoeding in aan merking komen. Dan de ccnige zoons en van een aantal broers de grootste helft, zoodat de regeling, die voor de invoering van den persoonlijken dienst plicht bestond, weer zou terugkeeren. Vervolgens: de jongelingen, die, in hun werking blijvende, den Staat van meer nut kunnen zijn dan wanneer zij rechtstreeks aandeel in de defensie nemen, b.v. spoorweg- en transport- ambtenaren, civiele autoriteiten, enz. De omschrijving van deze laatste categorie vrijgestelden mag wel iets nader uitge werkt, om zicii ccnig denkbeeld Ie kunnen vormen hoever deze zich uit strekken zou. Voorts zouden, volgens het blad, uitgesloten worden de idioten en zwak zinnigen, dc dronkaards en misdadigers, Als men zich nu herinneren wil hoe met een enkel besluit in de Tweede Kamer soms vrijstellingen worden opge ruimd, dan weet men ook, welke waarde aan deze gehecht kan worden. Maar in zonderheid verdientopmerking liet voor stel, om dronkaards van militie vrij te stellen. Dat echter tegen dit originecle denkbeeld ten gepasten tijde protesten zouden opgaan van drankbestrijdings- vcreenigingeii, is nogal begrijpelijk. Maar met al de opgesomde vrijstel lingen eu uitsluitingen zou liet cijfer van 50.000 ingeschrevenen nog geens zins tot 17.500 zijn gedaald. Doch dan moet een strenge keuring het overige doen. Wie echter daarvan de dupe zouden worden is nog al duidelijk. Dat kloeke, gespierde jongemannen, die blijkbaar reeds hard geploeterd hadden, zooals hun vereelte handen zouden tonnen, als physiek hel ineesl geschikt in aanmerking zouden komen, ligt -nogal voor de hand. Nu zou dit heel natuurlijk lijken, maar de vrees, dat hierbij heel onregelmatige dingen zouden gebeuren, zou moeilijk onder drukt kunnen worden. Hel geiieele streven van de mililai- risten wordt dus wel ais altijd in spits vondigheden en raadselen gekleed, maar liet eenvoudige, nuchtere verstand vermag tocli wel de sluwheden en mis leidingen te doorschouwen. Wil men een nog tastbaarder bewijs, dal liet militairismc zich in raadselen tracht te klccdcn, dan bcscliouwe men onzen minister van Oorlog, generaal Staal, niet zijn militaire begrippen en bedoelingen. In 't vorig jaar poseerde hij bij de behandeling der bcgrooting voor Oor log als een militairist van het zuiverste water, die zijn eigen democratische vrienden tegen zich in 't harnas joeg. En nu opeens vertoonde hij zich in een heel andere gedaante hij was nu, zoo waar, een bezuiniger geworden op de oorlogsuitgaven, en wel zoo, dat zijn vroegere bewonderaars de schrik om het harte sloeg. Nu laten we voorshands liefst rusten in hoeverre de bezuinigingen van den Oorlogs minister goed of af te keuren zijn. Ook laten we rusten de beweegredenen, die de Katholieke Kamerleden er toe geleid hebben, zich bij de stemming over de begrooting van Oorlog te splitsen. Alleen zij opgemerkt, dat deze splitsing nu juist geen aangenamen indruk heeft gemankt. Maar wel springt in 't oog en dient geconstateerd, dat Minister Staal ook heel andere plannen met zicli draagt, in zake de leger-quaestie. Deze Minister heeft kortweg verklaard, dat hij liet jaarlijks contingent brengen wil van 17.500 op 21.500 man, een vermeerde ring dus van 4000 man. Jaarlijks zouden dus 4000 lotclingen meer als soldaat bij het leger moeten worden ingelijfd. Dat zulke plannen lijnrecht ingaan tegen het Katholieke Program en daar om van katholieke zijde beslist moeten bestreden worden, staat vast. Alle schoonc voorspiegelingen van bezuiniging en verlichting vail dienst plicht door den Minister hebben dan ook al heel weinig waarde. Ook zijn houding bij liet begrootings-geding komt allerminst aanbevelenswaardig voor. Wel is liet niet zoo kwaad, dat hij, wellicht door de omstandigheden genoopt, als militairist zich opnieuw heeft ontpopt, terwijl hij juist om zijn zoogenaamde bezuinigingen indcoor- logs-quaestie door zijn eigen vrienden bestreden werd. Wei bezien, staan we dus voorliet geval, dat het militairisme met ver nieuwden ijver bezig is, om voor ons land de militaire lasten alweer hooger op te drijven. Of de natiën onder de persoonlijke en finniiciccle lasten van het militairismc schier bezwijken, het doet er niet toe, die geesel moet nog meer gevoeld, nog meer ellende stich ten. Daarom dienen de sluwe plannen, de listige voorstellingen, de valsche berekeningen, de fraaie beloften door de militairisten in zake de defensieonder het volk geworpen, te worden ont maskerd en in hunne ware gedaanten op de kaak gesteld. Dat achten wij een plicht, een dure plicht. Opgepast! is derhalve 't wachtwoord. BUITENLAND. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus telegrammen heeft ontvangen van tal van Fransche bisschoppen en leeken, waarin dank betuigd wordt voor de jongste Encycliek. 1 evens wordt uit Rome gemeld, dat opnieuw tussclieu den gezant van Rusland bij het Vaticaan en kardinaal Merry del Vai onderhandelingen plaats hebben over liet oprichten van een nuntiatuur te St. Petersburg. Ook in Oostenrijk gaan protesten op tegen de Kerkvervolging in Frankrijk. De katholieke vcrcenigingen in liet aartsbisdom Wecnen hebben twee adressen gezonden, een aan den Paus en een aan Z.Em. kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs. Hel adres aan den Paus drukt de bewondering uit voor zijn onwankelbare standvas tigheid. In liet adres aan den kardinaal aartsbisschop van Parijs wordt sympa thie betuigd met de bisschoppen in Frankrijk. De huiszoekingen te Petersburg naar aanleiding van den moord op generaal Pawlow hebben geleid tot de gevangen neming van een 100-tal personen, waar onder ook soldaten. Volgens de Nowoje Wremja heeft de politic ontdekt, dat de moordenaar van generaal von der Launitz een Joodsch diamantwerker, inwoner van Petersburg was. Twee medeplichtigen zijn in hechtenis genomen. Bij eene in de wijk Wassiliewski Ostrowa te Petersburg ondernomen huiszoeking, werd, volgens de Russ, de polilic met een revolversalvo ont vangen, waarbij twee hoogere politie ambtenaren en een agent van politie gedood werden. De politie moest zich verwijderen onder de salvo's, die door de bewoners werden gelost. Het huis is door de soldaten omsingeld. Ook bij eene huiszoeking in de wijk Peters- burgsky Ostrow is een politieagent doodgeschoten. Dc nieuwe Encycliek des Pausen aan de Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Frankrijk aan de geestelijkheid en het Fransche volk, die Zondag in alle kerken van Frankrijk is voorgelezen, heeft een diepen indruk gemaakt. Uit dat schrijven spreekt zóóveel innige vaderlijke liefde en mededoogen met de zwaar beproefde kinderen in Frankrijk, dat liet de harten wel bewegen moest. Met onbevangen helderheid wordt de houding, die de Paus tegenover het drijven en stoken van de Fransche regeeringslieden aan genomen heeft, verdedigd en inet zoo veel beslistheid en kracht worden daarin de rechten van de Kerk, de eerbied voor hare hierarchic en de onschendbaarheid van haar goederen en haar vrijheid, voorgestaan, dat deze encycliek wèl grooten invloed zal uit oefenen en veel zal medewerken tot Ue verbetering der eenheid onder de Katholieken, waartoe zoo krachtig wordt aangespoord. De katholieke pers in Frankrijk is innig verblijd over deze nieuwe Ency cliek. De „Univcrs" schrijft o.a.: „Katholieken van Frankrijk, dc Opperherder toont ons, hoe onze houding wezen moet. Laten wij, evenals ons Hoofd, onze Vader, krachtig, beslist en geduldig zijn. Dezelfde moed en dezelfde kracht. Laten wij vertrouwen hebben in dc zekere eindoverwinning. Laten wij te midden van den crisis, dien wij doorleven en die misschien lang en wreed zal zijn, toch geen oogen- blik vergeten, dat eike smart door de Kerk en haar leden gedragen een voor uitgang te meer is naar de overwinning." Na een uiteenzetting van het Pauselijk schrijven laat de Croix er op volgen: „Briand zal in ieder geval begrijpen, dat de zwakke en ontwapende Paus, die van uit het diepste van zijn Vati- caansclic gevangenschap het gewaagd heeft om tot de machtigen van deze aarde 't onafwijsbare „non possumus" der Apostelen te zeggen en die dat fiere woord te betalen wist met 't ver lies van alle kerkelijke goederen in Frankrijk, dat die Paus nu juist geen dorpspastoor is, zooals zijn vijanden lieni met verachting willen noemen. Hij zal begrijpen, dat de geschiedenis FEUILLETON. Een gelukkig Kerstfeest. 5. (Slot.) „Dat heet ik eerst een plclzlcrige bood schap," riep de dokter uit. „Heb ik het niet steeds gezegd, juffrouw, den inocd maar niet laten zinkenGod leetl nog altijd en kan wonderen verrichten en dat hij er een aan uw zoon verricht heeft doet mij groot genoegen, te meer," voegde hij cr lachend bij, „daar ik door deze blijde verrassing van een groote zorg ontheven ben. Ik heb namelijk ook Iets nieuws voor mijn heer Thalmann, en daar ik vreesde, dat de opwinding den zieke zou kunnen schaden, heb ik reeds den heelen dag gepeinsd, hoe het hem mede te dcclcn. Nu heeft hij de proef al zonder mijn toedoen doorstaan; nu kan ik met mijn proefje ook wel voor den dag komen, en tevens een schuld bekennen, die ik mij hebt opgelegd. Ziet u, beste mijn heer Thalmann, zoo'n nieuwsgierige dokter steekt zijn neus wel eens in dingen, die hem volstrekt niet aangaan. Zoo zag ik eens een heel pak geschrijf daar op uw bureau liggen, waarin ik veel belang stelde. Met toestem ming van uw cchtgenootc nam ik alles mee naar huis en toen ik het. gelezen had, vond ik ze veel te mooi om weer voor een aantal jaren door den maker achter slot en grendel geborgen te worden. Ik heb het daarom mijn vriend, een redacteur in de residentie ge zonden. Hier hebt li van hem een schrijven waarin hij u het aanbod doet, vaste mede werker van zijn hind Ie worden. Wat gij dan als zoodanig inzendt, wordt goed be taald. Volgens zijn opdracht geef ik u hier mede voor 't geplaatste hel honorarium". Met deze woorden legde dc dokter twee briefjes van honderd marl; op tafel. Als in een droom staarde Thalmann op het geld. „En nu, beste Thalmann, duidt mij niel len kwade mijn eigenmachtig handelen". Dc woorden van den dokter trokken den man uit zijn gepeinstranen stortten uit zijn oogen. „Ik 't u kwalijk nemen O, dokter, ik ge loof, dat alle geluk lieden iegelijk komt. U hebt mij een weg gebaand, welken ik nooit gewaagd zou hebben, zelf te betreden, omdat ik er mij niet toe in staat dacht „Ja wel", viel de dokter hem in dc rede, „niel toe in staat, terwijl men over zulk een talent van verhalen beschiktNu wordt uw man nog beroemd, juffrouw Thalmann", sprak hij schertsend, om zijn ontroering te ver bergen. Zij echlci was in de overmant der blijdschap op ecu stoel gezonken en stamelde niet anders dan: „O God! O God!" Het drukkend leed der laatste weken had zij veel heter gedragen dan deze groote vreugde, welke haar geheel van streek bracht. Maar nu viel het haar In, dat zij dit nieuwe groote geluk aan den dokter te danken haddenzij nam zijn hand cn sprak diep geroerd „Moge God vergelden aan uw gezin, wat gij aan ons gedaan hebt Ook Thalmann drukle de hand des dok ters en sprak.Ja, mijn vrouw heelt gelijk. Hij, die ons zooveel geluk overzendt, moge ii altijd zijn rijksten zegen laten ten deel Dc kinderen kwamen allen, zonder geroepen te zijn, en gaven den dokter de hand. Een der kleinen nam een vergulde ster van tafel en zei „Hier, oom dokter, omdat gij vader weer gezond gemaakt hebt, krijgt u van mij deze mooie ster!" Allen lachten; dc dokter nam echter het geschenk met een ernstig gelaat aan cn sprak; „Dat Is een fraaier orde dan menig voornaam lieer draag!. Ik zal ze in mijn kamer hangenen als er voor mij ook eens droeve uren aanbreken, dan zal ze mij dezen avond in herinnering brengen en tevens Gods goedheid, welke na het zwaarste leed zoeten troost biedt." „Maar, wacht eens", onderbrak hij zich zelf, „dat herinnert mij aan wat anders Hij ging naar builen, doch kwam weldra terug, een groote mand voor dc verwonderde mcnschcn neerzettend. „Dit zendt mijn vrouw voor dc kinderen, omdat zij dacht, dat de jutfrouw wel geen tijd zou hebben met al dat ziekenverplcgen, om wat voor de kin deren aan liet Kerstkindje te bestellen Hij lichtte den deksel op en riep: „Hola, uitgepakt, kindertjes!" Dat was ine een ge jubel want snel zagen de klndcroogen speelgoed, prentenboeken en lekkers. Van nieuwen op bedankten allen weder, doch dc beseheiden dokter maakte er gauw een eind aan. „Laat me los, hoort, schimmel wordt ongeduldig. Wel terusfen I" Spoedig daarop zal hij in de slede, de herinnering meene mend aan een dier sehoone oogenblikken, waarover dc engelen in den hemel zich ver heugen met de menschcnkindcrcn. Vele maanden zijn er over de woning van Tlmlmann heengegaan, weder had dc winter het met zijn wit kleed bedekt, een lange winter, maar toch een fraaie voor dc be woners ervan, wicn hij niet zulke zware zorgen bracht als zijn voorganger. En nu was het in 't hartje van den zomer. Zomervacantiei Met nieuwe lust zat Thalmann weer te werken aan zijn bureau. Nu waren het ecliter geen lange reeksen getallen of afschriften van akten van processen van X. contra IJ, welke hij voor zich had liggen. Neen thans stond zijn eigen denken en dichten op het papier in den vorm van sehoone verhalen, welke hij thans met een gerust hart dc wereld iu- Wat was dat ecu gelukkig, blij, al was liet dan ook ernstig werken. En als het werk vol tooid en dc beschreven bladen dc wereld ingingen, om de harten der lezers te doen popelen, ziet dan kwam cr ook wat anders voor in de plaats het huis binnen cn meer dan voorheen. Nu hieven alle zorgen verrehet gezin had voor enkele dagen weer een grooten zegen In huis gekregen. Jozef, de voormalige student, had zijn plechtige Eerste heilige Mis opge dragen onder blijde deelname der ganschc gemeente. Sedert hoven aangestipte moeilijke advent- dagen had hij .zulke moeilijke tijden niet meer gekend. Ongestoord kon hij zich aan zijn studiGn wijden cn deed dat ook met grooten ijver. Nu had hij het schoonc doel zijns levens bereikt; binnen enkele dagen moest hij op zijn eerste plaats als assistent wezen. Vandaag had hij bezoek van een zijner klasgcnootcn. Deze, een kennis van den fabrikant Biehlcr, wilde dezen een bezoek brengen en verzocht zijn vriend hem te ver gezellen. Zij gingen op weg en weldra werden de beide nieuw gewijde priesters door den eigenaar der fabriek cn diens vrouw zeer hartelijk ontvangen. Weldra was men in een druk gesprek gewikkeld. Men sprak over alles en nog wat en kwam ten slotte ook op de wonderen der goddelijke voorzienig heid. De jeugdige priester Thalmann had er het eerst over gesproken. Hij, de anders zoo bedeesde, werd nu zeer spraakzaam voor 't eerst in zijn leven verhaalde hij aan een vreemde dc wonderbare geschiedenis, waardoor hij op den bewustcn November avond uit den nood gered werd. Levendig schilderde hij 't oogenblik, toen hij wecncnd lag neergeknield voor het .Viocdcrgods- altaar, en hoe hem toen door een wonder plotseling hulp was verleend. „Nooit in mijn leven", sprak hij, „zal ik dat uur ver geten. de herinnering cr aan zal mij staande houden in alle beproevingen des levens I" Stil cn zwijgend luisterden mijnheer en mevrouw Biehlcr toe. Slechts eenmaal tijdens het verhaal hadden zij elkaar een blik toe-

De Eembode | 1907 | | pagina 1