Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 43. Zaterdag 26 Januari 1907. Twintigste Jaargang. DE EEIBIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. co per posl Afzonderlijke nummers. f 0.40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Adverlentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 CorrcspondcntiCn en AdvertcntiCn moeten uiterlijk Vrijdag avond voor A uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De nieuwe Kiezerslijst. De tijd is weer aangebroken, dat met de jaarlijksche vaststelling van de kiezerslijst een aanvang wordt ge maakt. Men zorge dus zooveel mogelijk oor, dat alle Katholieken, die in de termen vallen door aangifte kiezer te kunnen worden, op de nieuwe kiezers lijst geplaatst worden. Tusschen 1 en 15 Februari a.s. moei de aangifte geschieden, wil men zeker zijn op die wijze als kiezer in aanmer king te komen. De nieuwe kiezerslijst treedt 15 Mei in werking en geldt dan lor een vol jaar. Vooral dit jaar mag van onze zijde el meer dan gewone moeite worden gedaan ont te voorkomen, dat geen enkele Katholiek, die daartoe aanspraak kan doen gelden, op de kiezerslijst ontbreekt. De verkiezingen voor de Provinciale Staten, van zoo groote be- teekenis, staan in dit jaar te wachten, bovendien is het zeer onzeker of ook nog algemecne Kamerverkiezingen dit jaar zullen plaals vinden. De eerste voorwaarde voor ieder, om het kiesrecht deelachtig te worden, is dal hij zij Nederlander, en vóór of op 15 Mei 25 jaar geworden. De grootste categorie der kiezers is dan Je der bclaslingkiceers. Allen, die in de ver mogens-, de bedrijfsbelasting of het personeel, of voor minstens één gulden in de grondbe lasting, over het laatslverloopen belastingjaar :ijn aangeslagen, komen vanzelf op de lijst, >p voorwaarde dal zij vóór I Februari 11)07 hun aanslag ten volle hebben voldaan. Wie pas in Februari betaalt, inoet met zijn voldaan biljet voor I Mauri naar het gemeentehuis gaan. Wie in 1906 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan gelec- kend aanslagbiljet vóór 15 Februari naar het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats Hen aangeslagene, die niet ten volle heeft betaald, kan geen andere aanspraak op kies recht doen gelden. Betaling na 1 Maart geeft :ii aanspraak meer op kiesrecht. Aanslagen de belasting van de vrouw gelden voor den man. De woniiigkiacrs mogen tusschen I Augus tus 1906 en 31 Januari 1907 niet meer dan zelfde gemeente, zijd verhuisd. Zij moeten sedert 1 Augustus een zekeren, voor iedere gemeente afzonderlijk vnslgcstcldcn huurprijs hebben verwoond (hebben zij een stuk grond gehuurd, dan teil dat bij den huurprijs mee, ook al ligt het niet vast aan liet huis). Bij de woningkiezers belmoren zij, die schepen bewonen, van ten minste 24 kubieke meters inhoud of 240O0 K.G. laadvermogen, lielzij zij huurders of eigenaars zijn. Contributie aan een coöperatieve houw- vereeniging wordt als huurprijs gerekend, en wanneer in den huurprijs gas- oi waterleiding is begrepen, behoeft het bedrag daarvan niet te worden afgetrokken. De woningkiczer, die liet vorig jaar al kiezer was krachlens woninghuur en in hetzelfde huis is blijven wonen, behoeft zich ditmaal niet meer aan te geven, Hij moet vanzelf weer op de kiezerslijsl gebracht worden, maar het is zaak, dat hij vooral einde Maart oi begin April op hel gemeentehuis gaat nakijken of s■—jjjjg" Zoo ja, dan n De laönkteicrs mogen tusschen l Januari 1906 en 31 Januari 1907 niet meer dan eenmaal zijn veranderd van patroon, en zij moeten in I90i) hebben verdiend een bedrag, dat ook wisselt naar de gemeente. Wie een pensioen of een lijfrente geniet van een onderneming, een bijzondere oi open bare instelling, mag dal als loon beschouwen. Pensioen en loon mogen dus worden samen gesteld. Kost en inwoning worden naar een afzon derlijken maatstaf berekend en mogen bij woning kan uok door den zoon, die in hel bedrijf der ouders werkt, als aanspraak op kiesrecht worden aangcmcrkl. Wie een vast loon geniet, en tijdens zlckle of verwonding gedurende ten hoogste 2 maanden dit niet of niet ten volle kreeg, mag zijn loon berekenen, alsof het was doorgegaan. Ongevallenrente geldt ook als loon. Wie in een onderneming vast werkt, waar de arbeid uit den aard van het bedrijf gedurende een deel van het jaar stilstaat, mag dien lijd van stilstand meetellen, ook al was hij toen tijdelijk Inkomen, pensioen oi lijfrente van de vrouw gelden voor de manvan de kinderen mag daarentegen slechts de helft van het Inkomen, pensioen of de lijfrente worden meegeteld. Wie op Zon- en Feestdagen den kost niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kost en inwoning Ie genieten. Loonkiczers moeten zich ieder jaar opnieuw tusschen 1 en 15 Februari aangeven. Men behoeft niet op te geven hoeveel loon men verdient. Men kan volstaan met op te geven, dat men het minimum, dat de -wet eischl, verdient. Wcck-inkomcn wordt door vermenigvuldi ging met 50 tot jaar-inkomen herleid. Dan komen de spuurtmnkkieeers, dat zijn zij, die op 1 Februari 1907 sedert een jaar minstens f 100 op het Grootboek hebben, of minstens f50 op de Rijkspostbank, in een gemeentelijke of een andere erkende spaar bank. Zij behoeven zich niet elk jaar opnieuw aan Ie melden. Maar zij moeien vooral einde Maart controlCercn of zij niet vergeten zijn. l-.ii ten slotte komen de examenkicters,dat zijn zij, die met goed gevolg een examen hebben afgelegd, dat lot bepaalde ambten en betrekkingen bevoegdheid geeft. Tot die bij de Staatsspoor en de H. IJ. S. M„ examen voor ouderwijzer, muziekonderwijzer, politie, in verband met den militairen dienst, den belastingdienst, de koopvaardij, enz. Oin examcnktczcr Ie worden, welk examen en waar on op welken men het heeft afgelegd. De cxamei behoeft zich niet ieder jaar opnieuw op te geven. Dit alles betreft het kiesrecht voor de Tweede Kamer. Voor de Provinciate Sinten wordt men op dezelfde wijze kiezer, als men tevens ingc- De helasliugkiezcrs voor de Kamer hebben ook liet kiesrecht voor den gemeenleriuul, maar de woning-, loon- enz. kiezers hebben eerst het gemcentekiesrecht, als zij in de plaatselijke direcle belasting van hun ge meente zijn aangeslagen voor een bedrag minstens gelijk aan de huursom, die iemand Kamcrkie/cr maakt. Ook deze belasting moet op I Maart ten volle zijn betaald. BUITENLAND. Uit Spanje wordt bericht, dat Katho lieken te Barcelona Zondag een meeting hebben gehouden otn te protesteeren tegen de wet op de Congregaties, die de anti-clericalen in Spanje, in navol ging van Frankrijk, zonden willen. So cialisten en anti-eleriealcn trachtten de bijeenkomst der katholieken injdewar te sturen en verwekten onlusten. Er werd geschoten en twaalf personen wer den gewond. In een café werd een een bom geworpen, waardoor een persoon 7.waar gewond werd. De lasterpraat door de Fransche regeering mei ijver verkondigd over verdeeldheid onder de bisschoppen is thans opnieuw door het Fransche episcopaat te schande gemaakt, in plaats van verdeeldheid hebben deze kerkvoogden een bewijs van eenheid gegeven en tevens van trouw en ge hechtheid aan den Paus, dat zelfs de verstoklste kerkvervolger tot nadenken moet stemmen. Te midden van de droefenissen, de gcheele katholieke wereld bereid door het verval van het katholiek geloof in Frankrijk, kom! de krachtige eenheid, door het Fransche episcopaat getoond, een groote bemoe diging schenken voor de toekomst. Wat ook nog moge gebeuren, op eene zaak mag gewezen worden, nl. op het behoud der eenheid tusschen den Paus en de bisschoppen in Frankrijk. In de laatste zitting der bisschoppen vergadering, Zaterdaggehouden, hebben de Fransche bisschoppen het volgende adres aan den II. Vader gezonden. „Op het oogenblik waarop wij, kar dinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen van Frankrijk voor de derde maal in voltallige vergadering vereenigd zijn, om te beraadslagen over de belangen van dit zeer edel deel der katholieke Kerk, waarvan wij de eerste herders zijn, is liet ons allereerst een behoefte Uwe Heiligheid de uitdrukking van onze diepste dankbaarheid te zenden voor het nieuwe bewijs van zeer vader lijke en apostolische bezorgdheid, die Uwe Heiligheid ons, onze geestelijkheid en aan ons welbemind land gegeven heeft door de Encycliek van 6 Januari. Bij dit gevoel van dankbaarheid haasten wij ons te voegen de verzeke ring van onze algeheele, eenparige en overtuigde instemming met het oordeel dat Uwe Heiligheid kenbaar heeft ge maakt over de wetgeving op godsdien stig gebied, die begonnen is bij de wel van 1905 en die voortgezet wordt door de wet van 2 Jan. 1907. Is hel mogelijk, Heilige Vader, beter dan Uwe Heiligheid het gedaan heeft, het scherp ste licht te doen vallen op al die duistere punten van deze duistere onderneming? Wij gelooven het niet. Met U protesteeren wij tegen liet ge weld. dat de heiligste rechten wordt aangedaan. Wij verklaren aan Uwe Heiligheid, en op onze beurt, dat de godsdieusl- vrede, vreeselijk gestoord onder ons, niet hersteld zal worden dan op de voorwaarden, in Uw Encycliek uitdruk kelijk vermeld; de eerbiediging der hiërarchie der Kerk, de onschendbaar heid en de vrijheid. Tot zoolang zullen wij het voldongen feit niet onderschrijven. Uwe Heiligheid gewaardigde zich ons te zeggeii, dat het schouwspel van onze onderlinge eenheid en de eenheid met den H. Stoel haar een vreugde is. Zij gewaar digde er bij te voegen, dal voor dit schouwspel, dat wij de wereld geven, zij wil, dat wij geprezen worden voor de gehcele Kerk. Ontvang daarvoor onzen dank, Heilige Vader! Wat ons vooral gevoelig maakt, is dat zij voor ons christelijk vaderland een titel van glorie uitmaakt, omvattend hen, die haar waardig zijn en onze vereerde voor ouders uit de vervlogen en niet minder moeilijke dagen. Wij staan er op U uitdrukkelijk te verklaren, dat de gevoe lens, die wij hier uitdrukken, spontaan ontsprongen zijn aan ons hart van Fransche bisschoppen. Onder de lasteringen, waarvan de Kerk iu de laatste tijden het voorwerp is geweest, is er eene, die beurtelings gericht is tegen uwe verheven persoon en de onzen, lasteringen, die Uwe Heiligheid ongetwijfeld vrijwillig na gelaten heeft te vermelden in de Ency cliek. Doch zij is voor ons te smartvol om er over te kunnen zwijgen. Heeft men terzelfder tijd,dat de Heilige Stoel werd voorgesteld als be- heerscht of beïnvloed in liet huidig conflict door overwegingen, min of meer vreemd aan Zijn heilig ambt, niet durven zeggen, dat het Fransche episco paat den Paus tneer volgde uit tucht dan uit overtuiging en dat de schoon heid van het schouwspel onzer eenheid tanen zou door het passieve onzer gehoorzaamheid. Op dezen laster, die ons gekwetst heeft, antwoorden, wij dat het den Paus genoeg is zijn broeders te behouden zonder ze gade te slaan in historische gebeurtenissen zoowel als in goddelijk recht. En na dit te hebben verklaard, /.uilen wij,'sterk door de eenheid, waar aan Uwe Heiligheid haar lof heeft ge bracht, verlicht door Uwe voorlichting, aangemoedigd en gesteund door Uw zegen, onzen werkzaamheden beginnen, voortzetten en voltooien iu de volheid onzer vrijheid. Tot besluit, Heilige Vader, vragen wij uwe Heiligheid ons toe te slaan, iu het aangezicht der verdwaalden, die ons lasteren, te herhalen, hoezeer wij ons vaderland liefhebben, en hoe wij onderworpen aan zijn instellingen en met eerbied voor het gezag, steeds aan het vaderland alle offers zullen weten te brengen, die niet strijden met ons geloof en onze eer. (Geteekend) De kardinalen, aartsbis schoppen en bisschoppen van Frankrijk, vergaderd ten kaslcele van La Muette, den 15en Januari 1907. FEUILLETON. De zege der naastenliefde op het verre doodsveld. Waar du Alpen langzamerhand in du Bciersclic hoogvlakte overgaan, niet ver van du talrijke hergmccrcn, welke dun noordelijken van dun bergketen zoo fraai omgeven, ligl liet dorp Gundelsbcrg. Eun schuimende burgbuuk subiet dicht hij dit plaatsje door nauwe spluut en lirungl weldra na zijn verschijnen eun grooton molen in beweging. Dc Guicrsbuck is een wilde beuk, die dun omwonenden hocicnvooialin 't voorjaar heel wal last veroorzaakt, maar die dan ook den insclicn zijn woeste kracht dienstbaar maakt. Bruisend stort zij zich op het door lerdoin zwart geworden molenrad, dat !l begint te draaien. Dag en nacht weer klinkt liet eentonig gemurmel, waarin hel doffe gckloppcr der molen zich mengt. Hier, vangt oiis verhaal aan. n kan hel den molenaar en zijn liuisge- nooten aanzien, dat zij nu juist geen gebrek lijden; dc gcheele omgeving toont de wel vaart van den eigenaar. Vriendelijk kijken ons de vensters van liet netle woonhuis aan daar tegenover staan dc voorraadschuren, terwijl beide verbonden worden door hel JriiuisJe, waarin de werktuigen klapperen. Op dc open plaats slaan volgeladen wagens ;rool aantal knechts en dienstboden zijn overal druk in de weer, terwijl het vroolljke gelach en hun scherts te kennen geven, dat hier tevreden mcuschcn wonen. En toch niettegenstaande dat aanhoudend af- en aan- loopcn, ziel huis cn hoi er zindelijk uil, en bemerkt men al spoedig, dat hier een dege lijke v de b Inderdaad, al twintig jaren is de wcdi Prciszler de haas in dit uitgebreide li houden, en zij zorgt zoo Hink voor alles, het zelfs den bijna dertigjarigen Marti: haar cciligcii zoon, niet invalt zijn moi te vervangen. Eu al zcidc zij ook al m .Martinus, je i flinke en, ik gaarne wat rust willen hebben," dan gaf bel) ik nog geen lust. 't gaat mij Dij u veel beter. Eu dan, bier in den omtrek is er geen. die mij lijkt, want met u kan niemand de vergelijking doorstaan." „O, wal een bengel!" dreigde hem dan zijn moeder. „Wat een vleier I" En de omwonenden zeiden: „De weduwe Preiszier Is tocli maar een flinke vrouw. Zij heelt den moed niet laten zinken, ofschoon zij toch niet de beste lijden mccgcmnakl heeft." Uit de ineuschcu hadden gelijk. Blijmoedig vervuld van een onwrikbaar betrouwen op God, en met een nimmer rustend handenpaar was zij. toen zij na een niet al te gelukkig huwelijk weduwe was geworden, begonnen, den met schulden bezwaarden eigendom gelicclcn ondergang te redden. En thans baar bezitting er uil, dat liet een lust is. Toen kon zij 'I hoofd niet laten hangen, of weeklagen en zuchtener moest aangepakt worden, goed gerekend en gespaard, en er l'wintig jaren zijn dan ook een lijd. waarin Heden echter had het den schijn, als zag de molen er heel anders uit. Het dienstper- durideu 'haast niet luide spreken. Er rustte een gedrukte stemming op I Itcclc huis, en i kou zelfs wel eens iemand toeschijnen, dal liet klapperen van hel molenrad minder vroolijk klonk dan anders. Wat was er dan wel gebeurd Een moeilijke lijd is aangebroken, wij schrijven 1870. Er zal oorlog komen, zei men reeds een gcruinicn lijd, eerst onzeker cn twijfelachtig, daarna steeds luider cn hepnal- der. Eu toen weerklonk het door geheel DuitselilandTe wapen legen den overmoe dige» Franschcn nabuur, die Duitschlands eer durft aan te tastenMnrtilllis, die bij de landweer slaat, is eergisteren opgeroepen en moet zich heden bij zijn regiment voegen, is liet dan een wonder, dat thuis alles iu de war loopt? Zijn moeder schreit en men waagt het niet baar aan te spreken, ze zou iu snikken uitbarsten. Martinus zit aan tafel, doch kan bijna niets door de keel krijgen. Ten slotte schuift hij liet bord weg en zegt: I recht in den doo t toch „Gij neemt liet nog al kalm op," glim lachte zijn moeder weemoedig. „En toch, 'I is mij zoo bang te moede't is mij, als zal ik tl nooit terugzien, cn dan heb ik zoo'u naren droom gehadik heb niet anders dan bloed en lijken gezien," Martinus lachte, ofschoon zijn stemming mi niet van dc vroulijkstc was. „Wie gelooft „Ja, ja. maar toch „Vaarwel, moeder, God zij met u Snikkend valt zij hem om den hals en zegt: „Mijn lieve zoon, mijn eenigsle op aarJeMoet ik u dan werkelijk missen Martinus zoekt haar op alle mogelijke manieren te troosten, doch zijn moeder bleef „Bid voor mij, moeder, ik zal het noodig hebben in 't gewoel van den slrijd," vraagt hij nog aan de deur. Alsof hij dat nog aan Van dien lijd af zag men ddNveduwe dage lijks Ier kerke gaan, cn als dc gclOOVigcn bel Godshuis reeds verlaten hadden, knielde zij nog, in innig gebed verzonken voor 't ilcrk aan," spraken dc r s zij li renrig zij ■t verliezen." veld; overwinningen werden gemeld, welke overal de hoop wekten op de overwinning in 't einde. Waren reeds vroeger de gedach ten der beangstigde weduwe bij haar kind in "t verre, vreemde land. nu was zij niet meer in staat aan iets anders te denken. Dag en nacht peinsde zij: „Waar zou bij zijn? Wat zou bij nu wei doen Hoe zou "l met hem gaan?" Slechts een moederhart kan dezen kommer, deze angst des harten, deze pijnigende onzekerheid, die telkenmale terug komen, medegevoelen. II. Bij Mars-la-Tour wordt hevig gevochten. De aarde dreunt onder dc hoeven der paarden, het kanongebulder cn het ratelend knetteren der geweren. Sedert den vroegen morgen woedt over de geheclc vlakte de verbitterde strijd. Als een lange wolk trekt de rook der vuurmonden op, telkens door vuurstralen verlicht. De moedige landweermannen van 't regi ment, waarin Martinus zich bevindt, hebben sedert den ochtend stelling genomen op den linker flank der zich ver uitstrekkende ge vechtslinie; nog steeds hebben zij geen ge legenheid gevonden zich met den vijand te meten. Ongeduldig wachten zij op 't bevel reeds urenlang iu 't vuur is. Daar komt een ordonnans aanrennen. „Voorwaarts, hel giudschc dorp nemen cn onder welke omstandigheden ook behouden!'

De Eembode | 1907 | | pagina 1