Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 48. Zaterdag 2 Maart 1907. Twintigste Jaargang. DE EEIIOIE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dor Advertentlën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten cn Advertcntiën moeten uiterlijk Vrijdag- Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. tm ie Katholieken ie hei Aartsbisdom Utrecht en hel Bisdom Haarlem. 'S-Gravenhage, 20 Jan. 1907. Wanneer de Vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo op deze plaats een oogenblik Uw aller aandacht en goedgunstig gehoor komt vragen, dan beseft gij, dal zulks geschiedt voor een belangrijke katholieke zaak,diode hoogo goedkeuring cn warme inge nomenheid van uw bisschop wegdraagt. Sedert het 50-jarig bestaan der Sint- Vinccntius Vereeniging in 1896 met zooveel belangstelling door de Katho lieken in Nederland werd herdacht, toen allen met zooveel blijmoedigheid hun gaven offerden om die Vereeniging in staat te stellen ter herinnering aan dat heugelijk feit een nieuw liefdewerk op te richten, is dit de eerste maal, dat zij zich weder op deze wijze tot U wendt, vast overtuigd, dat ook nu zal blijken, dat haar vertrouwen op Uw offervaardigheid, waar het een zoo ge wichtige zaak van naastenliefde betreft, niet zal beschaamd worden. Zooals U bekend is, trad, ten ge volge van de invoering der zooge naamde Kinderwetten, een nieuw tijd perk van ontwikkeling in voor bet door de Sint Vincentius Vereeniging beoefende Liefdewerk van Kinderver pleging en Kinderbescherming, een Liefdewerk, dat veel van den ijver en de wilskracht der leden vordert, en ook veel financieclo offers vraagt. De bevoegdheden, welke die wetten geven en de daarmede samengaande financieelc steun, welke van Rijkswege kan verkregen worden, stellen het allen Katholieken lot plicht van de gegeven gelegenheid gebruik te maken, om zich meer dan vroeger het lot der kinderen, wier opvoeding in godsdienstig en zedelijk opzicht gevaar loopt, aan te trekken. De van Rijkswege Ie verkrijgen finan cieelc steun wordt evenwel slechts verleend aan rechtspersoonlijkheid be zittende Vereenigingen voor Kinder verpleging en Kinderbeschermingen voor wal verpleging in gestichten betreft met dien verstande, dat, wil een vereeniging rijkssubsidie ge nieten voor door haar in een gesticht geplaatste kinderen, het gesticht, waarin de verpleging plaats vindt alsdan haar eigen gesticht moet zijn. Dit laatste punt is juist liet moeilijkste wordt van katholieke zijde niet voor zien in de oprichting van dusdanige gestichten, dan zullen de nieuwe wetten voor de arme, verwaarloosde katholieke kinderen, in menig geval een duode letter zijn. Dat hierin voorzien moest worden was het eenparig oordeel van onze bisschoppen, die meermalen te kennen gaven, dat de Sint Vincentius Vereeni ging als liet ware de aangewezen iMiiging is, om zich in deze aan hoofd te stellen en Ie waken, dat de Ie verkrijgen rijksbijdragen ook aan de arme, verwaarloosde katholieke kinderen ten goede komen. De vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo is, onmiddellijk na dat dit bisschoppelijk woord gesproken was, aan liet werk gegaan. Na bespreking met de verschillende Raden en Coilfcrcntiën in Nederland, werd onder hooge goedkeuring over eengekomen, dat hel aartsbisdom Utrecht en liet bisdom Haarlem zicli zouden vercenigen om te trachten voor die beide bisdommen gezamenlijk een of meer gcslichtcn op te richten en iiet daarvoor benoodigde kapitaal bijeen te brengen. Als eerste poging tot kapitaalvorming werd een beroep gedaan op al de Conferenciën in de beide Bisdommen, met liet gevolg, dat die conferenciën ongeveer f 365Ö0.— bijeen brachten. Op zichzelf een mooie som, doch ten hoogste een vierde van liet bedrag, dat noouig zal zijn om cenigerniate in de meest dringende behoefte te voor- Nadat dit resultaat aan de lieidc be trokken Bisschoppen was kenbaar ge maakt, verleenden zij Hunne hooge goedkeuring aan het plan tot het doen van een beroep op alle Katholieken in hun Diocees tot het vcrlccucn van financieeleii steun. Welaan dan,geachte geloofsg .nooten, waar de Sint Vincentius Vereeniging op de roepstem van Uw Bisschop niet geaarzeld heeft zich bereid te stellen den zwaren last en de groote zorg op zich te nemen om te trachten een aan de wettelijke cischcn beantwoordend Gesticht voor Kinderverpleging en Kin derbescherming op te richten, zich be- daarmede een wel moeilijk, maar minder noodzakelijk werk ter hand te nemen, dat op Uw aller sympathie kan aanspraak maken, beschaamt daar liet vertrouwen niet, dal zij ter vol doening aan haar taak. in Uw nooit olprczen offervaardigheid stelt. Die veel heeft, geve ruim; die minder rijk gezegend is, geve minder; doch dat niemand achterblijve naar zijn ver mogen te offeren voor dit in den tegen- woordigen tijd zoo bij uitstek nood zakelijk werk van liefde. Hij, die gezegd heeft: „Laat de kinderen tot Mij koinen", zal voor elke penning tot dit doel gegeven U duizendvoudige vergoeding schenken. De Hoof draad van de Vereeniging van den H. Vincenlius van Patilo in Nederland: J. G. S. Bevers, President. L. von Fisenne, Seeretaris Dringend bevelen Wij vooromschre ven liefdewerk in de milddadigheid der geloovigcn aan en verlangen daarom, dat bovenstaand schrijven der Sint Vincentius Vereeniging op Zondag den 24 Februari 1907 in alle kerken van Ons Bisdom zal worden voorgelezen, en dat op Zondag den 3en Maart daar opvolgend onder alle H.H. Missen een collecte niet open schaal voor dat doel zal gehouden worden. Utrecht, 30 Januari 1907. f H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Haarlem, 30 Januari 1907. f A. J. CALI.IER, Bisschop von Haarlem. De hoofdraad der Vincentius Ver eeniging verzoekt ons de bovenstaande circulaire te willen mededeelen en tevens de collecte in de milddadig heid onzer lezers aan te bevelen. Zeer gaarne voldoen wij aan dit verzoek, wijl de onderneming van dit liefdewerk den warmslen steun en sympathie verdient. Reeds Ie lang is een dringende behoefte gevoeld aan zulk eeue instelling. De redenen, ont vouwd in de bovenstaande circulaire, waarom een beroep op de offervaar digheid van de Katholieken in het Aarts bisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem noodig is, zijn echter zoo welsprekend ■ei tuigend, dat een verdere aanspo ring lot milde bijdragen zeker wel ■rbodig zal worden geacht. BUITENLAND. De minister van Oorlog in Engeland heeft in het Lagerhuis zijn legervoor- stcllcn eens uiteengezet, die in hoofd trekken aangeven De militaire macht zal omvatten een •eldloger en een territoriaal leger, l iet 'cldlegcr zal bestaan uit 160.000 uit stekend geoefende manschappen, steeds gereed voor een mobilisatie voor over- zccsclio oorlogen, terwijl hol territoriale leger zal bestaan uil 300.000 militie- 'rijwilligcrs en yeomanry, vcreenigd n een homogeen corps. Bij het uitbreken van den oorlog :nl het territoriale leger gemobiliseerd vurden voor stelselmatige oefening gedurende zes maanden, liet territoriale leger zal de vestingen bezetten en op treden tegen aanvallen, wanneer liet veldleger buiten liet rijk noodig is, De regeering is van meening, dat na een oorlogsoefening gedurende zes maanden groote afdeelingon van liet territoriale leger zich ook vrijwillig zullen aanbieden om in liet actieve leger te dienen en aldus liet veldleger versterken. De lieer Haldane verklaarde, dat in het nieuwe plan uitbreiding of samen trekking gemakkelijk zonde zijn en dat, zoo de andere volken er in toe stemden hun legermacht in te krimpen, ook Engeland geleidelijk hetzelfde zou kunnen doen, zonder de organisatie uiteen te rukken. In hel Lagerhuis deelde de premier Sir Henry Campbell Bannerman Woens dag mede, dat de Koning liet grootkruis der Bath-ordc heeft geschonken aan den Prins der Nederlanden, als erken ning van zijn verdiensten bij de schip breuk der „Berlin". Deze niededccling werd met uit bundig gejuich begroet. De uitslag der verkiezingen voor de Rijksdocma in Rusland, die niet ten gunste der regeering is uitgevallen, geeft aanleiding lot besprekingen daar over in de pers, die toch een eenigszins verzoenenden geest ademen. De bladen bespreken de kansen de vorming van een centrum, dat tot taak zou hebben de uiterste partijen ter rechter- en ter linkerzijde tot ge matigdheid te brengen. De kansen voor liet welslagen van dit plan worden verhoogd door de oncenigheid, die er heersclit tusschen de verschillende partijen, die de rechter- en linkerzijde vormen. De monarchisten zijn reeds op zeer gespannen voet met de Octrobisten en sommige socia listen weigeren samen te gaan met dé andere fracties van hunne partij, wan neer deze aansturen op een taktiek van heftigheid. Wat de plannen der Kadetten zijn is vooralsnog een geheim. Men houdt hel er echter voor, dat ze voor geen compromis of bond met de linkerzijde te vinden zullen zijn. Er is dus over 'I algemeen een pogen tot verzoening in de lucht. In de zitting van den Duitschen Rijks dag van Maandag heeft de Rijkskan selier, Von Biilow, zijn wrevel tegen liet Centrum gelucht, na alvorens van dr. Spahn harde waarheden te hebben gehoord. Deze spreker constateerde, dat van de 176 millioen, bet vorig jaar door den Rijksdag toegestaan, slechts 96 millioen zijn gebruikt voor beboetten van het rijk en 80 millioen voor leger Hier kan toch waarlijk niet worden gezegd, dat de middelen worden ge weigerd om de nationale eer hoog te houden. Voorts kwam spreker op voor de belangen der lagere beambten, die den geringsten tegenspoed niet kunnen verdragen, zonder in schulden te ge raken. Daarna las hij een aantal sociale ontwerpen voor, door het Centrum bij den Rijksdag ingediend, terwijl hij verder recht vroeg voor alle Katholieken in eiken Duitschen Staat. Spreker verlangde ook waarborgen voor het geheim der stemming, dat thans met behulp van spiegels e. d. is geschonden en vroeg den Rijkskan selier inlichtingen over de 30000 Mark, door hem ter beschikking gesteld voor liet voeren van den verkiezingsstrijd. Ten slotte verlangde hij van den Rijks kanselier volledig eerherstel voor de bewering, dat liet Centrum zich on vaderlandslievend zou hebben betoond en verklaarde, dat de kanselier zou ondervinden, op den duur het Centrum niet te zullen kunnen voorbijgaan. FEUILLETON. Maiia. Ster dei Zie. I) liet was een slik donkere nacht geen sier flikkerde aan hel hemelgewelfdonkere regenwolken joegen, door den stormwind opgezweept, langs hel zwerk, terwijl de golven hel strand met donderend geweld beukten. Het vissclicrsdorp schudde op zijn grondvesten en de bewoners, anders voor geen klein geruchtje vervaard, bevalen hun zielen üode aan, daar zij niet anders dach ten, dan dal hun van de wereld afgelegen toevluchtsoord, nu plotseling een prooi der golven gehucht, gelegen op een klein eiland in de Oostzee, beslond uit slechts enkele visscliershiittcn, van hout cn vlechtwerk vervaardigddeze groepeer»! srgclcg iwtjc waaruit een helder licht schei aclitigeu nacht. Nu en dan vertoonde zich hel hoofd van een jeugdig meisje aan hel venster en een paar betraande oogen poogden de duisternis Ie doorboren. liet huisje behoorde den welgesteldste der gemeente, Klaus Jörgen. Op het tijdstip, waarvan hier sprake is. was hij afwezig, daar hij als stuurman voer op een Steltiner en, die de versterkende, frissche zeelucht wenschtcn in te ademen, zonder daarbij blootgesteld te zijn aan bet welige leven der groote badplaatsen. Ook thans had zij spoedig huurders gevonden. Sedert twee maanden huisde een -.ueer uit Silczii! met zijn doch- |)e vrijheer Von Norden was al op jaren; zijn zenuwgestel was geducht geschokt d»ur do politieke gebeurtenissen, zoodat de dok ter hem volslagen rust had voorgeschreven. Deze vond hij dan ook in mime mate op liet stille, afgelegen eiland, bij de trouwe verpleging zijner dochter, zoudat de reis naar huis van week lot week werd uitge steld. Tusschen den vrijheer Von Norden en zijn cenig kind. een twintigjarig meisje, bestond als men bijna geen hartelijker kan denken, en loch lag in de ongeil der dochter een stille zwaarmoedigheid, welke niet verjaagd kon worden door de bewijzen van liefde ook op den lichtend, die dezen stormach tige^ nacht voorafging, zijn dochter, die vraagd, wat er eigenlijk aan haar geluk ontbrak Doch ook lieden ontving hij weer hetzelfde antwoord, dal hem steeds boos „Word weergeloovig, lieve vader." smeekte de dochter, haar hand op die des vrijlieers leggend, „vervul uw plichten als katholiek Christen, cn als u dat doel, ben ik overgc- ikkig. cn gij zult dan geen schaduw meer „Wat beteekentdat tóch telkens, Stephanie," iitwoordde Von Norden ongeduldig, „heb illig zijn, 'dal II ik niet li in i. n Ie volgent wensehle ik dan ook dikwijls, dat gij liet minder in 't oogloopeml deedl. Daaruit kunt gij besluiten, dat ik meegaand beuik „Maar uw 'wegen'leiden ten'verdcrve," ant woordde het meisje zielsbedroefd, „liedenk toch eens, lieve vader, sedert vijftien jaren, dat moeder ons door den dood ontvallen is, zijt ge niet meer tol de heilige Sacramenten genaderd. O, indien gij wist, hoe zeer mij dat bedroeft. Dikwijls heb ik gedacht, dat liet beter ware geweest, dat o nooit aan mijn kind, ntaak u toch geen zorgen uit dingen, welke gij niet begrijptwees opgewekt en Nog heit ik gezond en wel. hch nog menig ga ik mi om van den heerlijken morgen Ie genieten, en zal met Frcdcrik een zeiltochtje doen. De zee is zoo kalm, dat we misschien et meisje, „de oude visscher, die mij gisteren vond een eind in zee roeide, heelt voor omlaag storm voorspeld. Het zou mij veel org baren, indien u in gevaar kwaaml." „Wees toch niet zoo beangst, mijn kind," rijhecr, „vooreerst r te .-ker op tijd g juffrouw Von Nordeit k luidt li. Al o ;c Kerk - Langzaam werden de oogen van liet meisje met tranen gevuld, en juist dat kon de vrijhc niet verdragen. De woorden zijner docltl hadden bovendien een zwakke plaats in z hart gerankt, de herinnering aan zijne gest» von eclilgcnootc opgewekt. Hij bedwong dan den opkomenden toorn en sprak„Ge welker zeilen lustig in den morgenwind Nu zij geheel alleen was, liet de brave Het deed haar in 't diepst van haar hart leed schillig was in'alles, wat de heilige Kerk betrof. Zij had in liet stille, ongestoorde het gevoel der groote wereld, gehoopt een kunnen uitoefenen, doelt had tot haar spijt moeten zien, dat zijn hart nog steeds onvatbaar bleef voor een zachlcn drang. Zij begaf zich naar haar kamer en knielde daar voor een Moedergodsbecld cn bad innig tot de Hemel koningin zij smeekte van God de genade, haar geliefden vader bevrijd te zien uit de lii zachte tonen kwam het gebed van hare lippen, terwijl haar blik de richting zocht, te vinden was, toegewijd aan de allerheiligste Maagd. .Meermalen had zij liet tijdens haar verblijf op het eiland bezocht, om door 't ont- crnggcU •oorhij Wi uren waren er reeds voorblj- was mijnheer Von Norden d. Toen echter ook het middag- it nog niets te bespeu ren was. begon freule Von Norden zeer ongerust te worden en keek angstig naar de zee. Steeds bedenkelijker echter werd haar blik, toen zij zag, dat een klein wolkje aan den horizon langzamerhand grooter werd, en weldra de blauwe hemel met wolken 't Duurde niet lang of een dof gerommel in de verte toonde aan, dat een lievig onweer op handen was. Weldra vielen er dikke regen droppels en op hetzelfde oogenblik rolde een zware golf over het strand geen twijfel meer. een hevige storm was op handen. Freule Von Norden stond, met een doek omgeslagen, ann 't geopende venster, niet

De Eembode | 1907 | | pagina 1