Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 7. Zaterdag 18 Mei 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0,40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. PINKSTEREN. Het groote feestgeheim, dat we heden I vieren, is de wondervolle geboorte I van Christus Kerk op aarde. In zekeren I zin staal zij als de eerste Eva geboet- I seerd voor onze blikken, voortgekomen f uit de zijde van den tweeden Adam 3 in doodslaap hangend aan het kruis. t In de Opperzaal te Jerusalem wacht zij op den adem van Gods mond, om I bezieling te worden en leven. Hoort I gij niet het ontzettend gcruisch van een geweldig naderenden storm Hij komt, de beloofde kracht uit den Hooge, Hij verschijnt, de levenwekkende Geest 9 Gods onder de gedaante van vuur zich verspreidend in vlammende tongen. liet is 't teeken des Heiligen Geestes, het teeken des Vormsels, inwendig uitwerkend, wat het beduidt't is het tjft symbool der zelfstandige Liefde lus- ja sclten Vader en Zoon, Die zich onder k de gedaante van vuur uitstort in het 'y hart der Bruid en de Goddelijke Liefde ii wordt haar troon. Zij immers was I geroepen om haren Goddelijken Bruide- 1 gom te beminnen, en dit kon slechts E geschieden, wanneer de liefde Gods Haar werd ingestort en haar leven werd. Wat bewonderen wij dit Goddelijk ij leven der liefde in de Apostelen Nauwelijks hebben zij den H. Geest ontvangen of aanstonds werpen zij de a gesloten deuren open, verschijnen op i de openbare pleinen der stad, om voor d de toegestroomde scharen Christus en ft Dien gekruist te verkondigen. Van B hier verspreiden zij zich om gehoorzaam aan hun goddelijke zending de blijde pi boodschap des Heils te brengen aan j' alle volkeren. Aan den orkaan gelijk, ontembaar in zijn vaart doorkruisen zij landen en werelddeclen, steken de zeeën over om met onvermoeiden ijver |S 't Rijk Gods uil (e breiden, zielen voor Jesus Christus te winnen. Alles wijkt Er, voor de alvermogende kracht hunner liefde. Voor hen gaat dv' herschepping E# uit, het aanschijn der aarde wordt vcr- niouwd. Tot de uiterste grenzen der aarde wordt het geluid des Evangelies g vernomen en 't Rijk van waarheid en *8 genade alom onder de volkeren ge- vestigd. Dit alles echter geschiedde te midden eener voortdurende vervolging, te mid- k den der grootste gevaren. Luisteren j- wij een oogenblik naar de stem van te den verheven Apostel der volkeren, die ons een korte schets geeft des apostolischen arbeids. Hij roemt zich - dc meerdere dienaar Godsdoor meer- deren moeltevollen arbeid, door ovcr- vloediger gevangenissen, door slagen uitermate, door menigvuldige doods- f' gevaren. „Vijfmaal heb ik van de Joden veertig min één ontvangen. Driemaal ben ik met roeden gcgecseld eenmaal l-j hen ik gesteenigddriemaal heb ik S schipbreuk geleden een nacht en dag h heb ik in de diepte der zee doorge- I braclidoor menigvuldige reizen, door I gevaren op rivieren, door gevaren van movers, gevaren van mijn gcslachl, gevaren van de Heidenen, gevaren ui de stad, gevaren in de woestijn, ge varen op zee, gevaren onder valsche broeders: door arbeid en zwoegen, door menigvuldig waken, door honger en dorst, door menigvuldig vasten, door koude eu naaktheid. Behalve de dingen, die van buiten zijn is er mijn dagelijks noodwerk, de zorg voor al de gemeenten." Hoe machtig ontplooit zich in deze apostolische levensschets de levens kracht der Liefde, 't Is de liefde, die hen voorstuwl, die alles trotseert, alles lijdt, alles overwint't is de liefde tot Christus, die hen alles voor allen doet zijn, om allen voor Christus te winnen, de liefde, die dit loven der liefde voor God en den naaste bekroont met de hoogste kroon van het martelaarschap, zich openbarend in de liefde, sterker dan de dood. liet Pinksterfeest zet zich voort in ile Kerk. in de Bruid van Christus, zich verworven in Zijn bloed. Het leven der liefde in den H. Geest in de Apos telen 2al het leven zijn der Kerk. vol gens dc onfeilbare belofte des Stichters, tot aan de voleindiging der eeuwen. Nog immer zendt zij hare apostolische mannen om te midden der dreigende doodsgevaren onder de heidenen het Evangelie te verkondigen, nog immer schrijft zij in hare onvergankelijke en glorievolle registers hare martelaren, die zij kroont met de kroon der zaligen of der heiligennog immer brengt /.ij in hare vruchtbare teelt heiligen voort, wier leven verborgen is met Christus in Godnog immer zien wij Haar ontelbare scharen in religeuse orden en congregaties voeren tot Christus, om met Hem een maagdelijk huwelijk te sluiten, nog immer zet zij den aposto lischen arbeid voort om zielen te winnen en hare kinderen op te voeren tot God. Maar ook liet deel der Apostelen werd ook haar deel. Vooral in onze dagen vervult zich het woord des Meesters tol zijn leerlingen gesproken „Zij hebben Mij vervolgd, zij zullen ook u vervolgen". Tegenover de liefde Gods in de Kerk van Christus, staat de haat van den vorst der wereld. Hij beschikt over list en bedrog, over intriges en misleiding, over de pers. de koningin der aarde en over de macht der wapenen, over regceringen en vor sten. En zij slaat daar tegenover schijn baar machteloos. Haar leven is liefde zich openbarend, volgens lief voorschrift van haren Goddelijken Bruidegom, in het vergeven der bcleedigingen, in het bidden voor hare vijanden, in iiet wel doen aan hare vervolgers. Ander wapen kent zij tegenover de overmacht des gewelds niet. En toch de zwakkere heeft itnmer overwonnen en zal altijd blijven overwinnen lot iu de volein ding der tijden, omdat baar leven des 11. Geestes is. hel leven der liefde, die alles overwint, waartegen de haat steeds ijdel zal blijken, waartegen de poorten der hel niets vermogen. Binnenland. Bond van R. K. Kiesverenigingen. Maandag j.l. hield de bond van R. K. Kiesverenigingen in Nederland zijn jaarlijksche vergadering te Utrecht. Onder de aanwezigen werden opge merkt de Kamerleden mr, Aalberse. jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, jlir. mr. van Nispen tot Sevenaer en-mr. dr. Nolens. De voorzitter deelde mede, dat liet kïesrechtrappor! nog niet gereed is: voorts, dat de stemmingen voor Pro vinciale bestuursleden ook provinciaal zullen geschieden. Herkozen werden als zoodanig voor Groningen de hee- ren Hessels en Takkenberg; voor Utrechl de heeren Kooien en Hamers; voor Noord-I lolland de heeren mr. Thijssen en Bosvoor Gelderland de heeren baron van Lamsweerde en Vemervoor Overijsel dc heeren Vos de Wael en De Bruijnvoor Noord- Brabant de heeren mr. Max van Dam en Pastoor van Winkel; voor Zuid- Holland de heeren Van Rijswijk uit Rotterdam en mr. Aalberse. Allen na men deze bcnocnïng aan. De heer Smit uit Amsterdam wilde daarna een vraag doen inzake den komenden verkiezingstrijd, doch daar toe zou hij gelegenheid hebben bij de rondvraag. Daarna volgde de behan deling der agenda. Mr. Thijssen zou rekening en verantwoording uitbren gen, doch dit werd tot het einde der vergadering verdaagd. Daarna stelde de voorzitter, mr. dr. Kooien, de agendavoorstellen aan de orde. Spr. wenscht die te splitsen in twee soorten no. 3 en 6, die verband houden met de statuten en no. 2 en 5. die ook eeiiigszins verband houden met de statuten. Daarna de andere voorstellen. Deze wijziging der agenda werd goedgekeurd. Het voorstel Alk maar 0111 ook plaatsvervangende afge vaardigden toegang te geven tot de vergadering werd toen allereerst be handeld. De afgevaardigde voor Alk maar lichtte het voorstel toe; men achtte het noodzakelijk wegens de uitgebreid heid der kiesdistricten bij verhindering van afgevaardigden. De voorzitter meende, dal het politiek leven zou winnen, maar art. 13 statuten is een bezwaar. Doch als dc bedoeling is bijwoning als belangstellenden door de plaatsvervangers dan is er geen bezwaar. De voorsteller legde zich hierbij neer; doch weuschte, wanneer statuten wijziging voorkomt, toch een omschrij ving van ruimer strekking. Katwijk zou alle leden der kiesverenigingen willen toelaten, liet voorstel Alkmaar werd bij acclamatie aangenomen. Het voorstel Deventer werd wegens de grootore eenheid in de katholieke partij door de voorstellers verdedigd. Utrecht adviseerde leg-- te stemmen en wees op de mocii.Tncden bij de staleiiopslelling omtrent het opstellen van een katholiek program wegens de uitccitloopendc meeiiingen over som mige kwesties. Daarenboven, groote katholieke beginselen behoeven niet opgesteld te worden, doch kleinere zijn juist punten van verschil en die kwesties belmoren niet door de meer derheid tegenover de minderheid uil- gemaakt te worden, Het beroep van Deventer op Duitschland in de toe lichting is volkomen onjuist, zooals spr. aantoont. In hel Duitschc program zijn slechts drie artikelen omschreven. Juist daarom is krachtig handelen ge makkelijk geweest in Duitschland. Dcu Haag steunt den tegenstand van Utrecht met een beroep op de artikelen van dr. Kuyper in de „Standaard". Er zijn drieërlei program ma's: le van beginselen, daartoe is nu geen noodzakelijkheid2e. van urgentie, dat zou spr. desnoods willen, doch niet tweeslachtig zooals bij dit voorstel3e. van actie, doch dat hoort bij de Kamerleden thuis en gaat niet van de kiesverecnigingen uit noch van den Bond. De voorzitter en het bestuur zijn eveneens tegen liet voorstel. Na repliek van de afgevaardigde van Deventer zeiden de heer Aalberse, dat de zinsnede in de toelichtfng van Deventer, dat vele Kamerleden tegenwoordig het Katholieke Kamerprogram niet goed vinden, uiterst onjuist is. Het voorstel werd verworpen met 37 tegen 8 stemmen. Vervolgens een voorstel van Wijk bij Duurstede, dat na eenige bespre kingen werd ingetrokken. Voorstel van Hilversum: ..De Alge- ineene vergadering van den bond ver zoeke hel hoofdbestuur advies uit te brengen over deze vraag: In welke districten kunnen, in over eenstemming met de besturen der andere Christelijke nationale kiesver ecnigingen, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal en der Provinciale Siaten, Roomsch-Kailiolieke candidaten wor den gesteld Na bestrijding door Loosduinen, den Helder, en het bestuur werd ook dit voorstel als van geheel plaatselijken aard ingetrokken Voorstel van Breda: Art. 13 van het reglement worde gelezen als volgt: Elke aangesloten aistrictskiesvereeni- ging brengt in de vergaderingen van den bond zoovele stemmen uit als zij duizendtallen Katholieke kiezers ver tegenwoordigt. Gedeelten van 1000, boven 750. worden als een vol dui zendtal berekend. Bovendien hebben districtsvereenigingon, zetelend in dis tricten. welke een Katholieke afge vaardigde ter Tweede Kamer zenden nog een extra stem. Dit voorstel werd toegelicht door den heer Van der Kallen en breedvoerig bediscussieerd. Ten slotte werd het wijselijk uitgesteld tot nadere bestu- deeritig. Daarna kwamen aan de orde ver schillende voorstellen betreffende het defensie-vraagstuk, waaromtrent voor stellen zijn ingediend door Arnhem, Groningen, Nijmegen en Utrecht. Groningen stelde voor. aan een com missie het onderzoek op ie dragen van '1 gcheele -defensie-vraagstuk en deze commissie te benoemen door den Bond. Nijmegen achtte zulk een opdracht te omvangrijk en wilde het onderzoek bepaald hebben bij de militiewet, in verband met den oefeningstijd den kazcrnecringsplicht, bet contingent en dc herhalingsoefeningen. Deze kwestie is in den laatsten tijd door de politiek vertroeteld en met dc programma's, die schijnbaar vermindering van lasten en kosten bepalen, worden in werkelijk heid stellig geheel tegenovergestelde resultaten verkregen. Daarom is liet noodig, dat ecu gepreciseerde opdracht aan de commissie worde verstrekt, met uiteenzetting van plannen en be rekening van kosten. Met deze opvatting gaat Utrecht mede. 's-Gravenhagc ook, evenwel onder de reserve, dat aan dit uit te brengen rapport geenerlei conclusie worde toegevoegd eu dat iu de com missie ook dit financieel en economisch element niet zou ontbreken. Het bestuur was voor het voorsfel- Groningen, omdat dit de meest alge- meciie strekking heeft en aan eene commissie de meeste vrijheid laat. Nijmegen wil zijn voorstel voor dut van Groningen laten vallen, mits dc commissie de opdracht krijge, haar rapport betreffende de landmacht aller eerst in te dienen. Na eenige discussie werd hel voor stel Groningen met 24 tegen 19 stem men verworpen, zoodat het voorstel Nijmegen geacht wordt te zijn aange nomen. Na afhandeling der agenda bracht de heer Smit (Amsterdam), de uitslui ting van den heer W. C. J. Passtoors uit de Commissie van Voorbereiding voor de verzekeringsontwerpen ter sprake, die spreker zeer betreurde. Hij vroeg, waarom juist de lieer Kooien ontslag uit de commissie van voorbereiding der ziekteverzekerings wet heeft genomen, en waarom b.v. niet de heer Nolens? Hij vroeg tevens nadere inlichtingen. De voorzitter antwoordde, dat be sprekingen in de Kamerclub niet bestemd zijn voor publiciteit. De pers. die daarover iets te weten komt. behoorde er over te zwijgen. Overigens, als men van dit incident gebruik wil maken, kan men het niet gebruiken tegen de liberale partij. Het niet-benoemen van den lieer Passtoors, die door de gehcele Kamerclub gewild werd. is het werk van den president der Kamer. Na replieken en aanhouden van Am sterdam II en nadat ook de heeren van der Kallen en van Nispen de hou ding der pers hadden verdedigd, maakte de heer Kolkman een einde aan het incident, door uitdrukkelijk ie verklaren dat van katholieke zijde niets geschied is, om den heer Passtoors uit ie sluiten. Hierna werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. Het Spaansche volk verheugt zich met liet koninklijk echtpaar over dc ge boorte van een Kroonprins. Bij liet vernemen dezer heugelijke lijding was geheel Madrid in een oogwenk in een feestelijke stemming. Koning Alfons schonk dadelijk 24,000 om onder dc armen van Madrid uit te deelen. Hij wilde uitgebreide feesten geven. De armen zullen gespijzigd worden, i 240,000 zal er verloot worden, er komt een gala-stierengevecht, een gala-voorstelling in de opera enz. Dc naam don Carlos zal van 's ko- nings zwager op den jongen prins overgaan. Vele gevangenen kregen ver mindering van strafacht ter dood veroordeelden hebben gratie gekregen. Eenige uren na de geboorte van den kroonprins ontving de koning een hartelijk telegram van den Paus, die seinde, verheugd te zijn over de ge lukkige gebeurtenis, die zoo groote vreugde verwekt in de koninklijke fa milie en onder het edele Spaansche volk. Na zijn beste wenschen voor den nieuwgeborene te hebben uitge drukt, roept de Paus over dezen en zijn ouders 's hemels zegingen af. Koning Alfons XIII heeft eveneens een telegram van gelukwensch ont vangen van kardinaal Merry del Val. lie koning heeft bij duizenden tele grammen van gelukwensch ontvangen. Zondag had de inschrijving van den prins van Asturië in de registers van den burgerlijken stand plaats. De prins heeft de namen gekregen Alfonso, Pio, Christino, Eduatdo en vele anderen. Koning Alfons heeft in een bood schap bij de opening van het parle ment zijn vreugde geuit over de geboorte van een prins, wiens leven de koningin en hij op het altaar des vaderlands hebben gewijd. Nadat nog gewezen was op de vaderlijke bezorgd heid van den Paus, werd nadruk gelegd op liet bezoek te Carthagena, dat liet voortbestaan zal verzekeren van de hartelijke betrekkingen tusschen Spanje en Engeland. De betrekkingen met alle Staten zijn uitstekend. Dc begrooting voor 1908 wijst op werkelijken vooruitgang. Ten slotte wordt in de boodschap gezegd, dat het herstel van de zee macht met allen spoed zal worden ter

De Eembode | 1907 | | pagina 1