Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 19. Zaterdag 10 Augustus 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEIBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentiön Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iedcren regel meerf 0.05 CorrespondcntiCn cn Advc-rtentiün moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. een ernsticsociauvraagstuk. I. Onder de bedenkelijke vraagstukken, die zich in de hcdcndaagsche samen leving voordoen, mag zeker in de eerste plaats genoemd: werkstaking. De werkstakingen wekken terecht in Itooge mate bezorgdheid. Zoowel in de arbeiderskringen als in de ambtenaarswereld heeft de nei ging tot staking een ongekende hoogte bereikt. En toch kan het woord staking van arbeid niet genoemd, of bij ernstig overwegen komt aanstonds voor den geest een somber tooneel, dat de naarste ellende in de meest grillige vormen vertoont. Niettemin wordt maar al te vaak een staking in 't leven geroepen, en meestal is het 't werk van ophitsers en volksopruiers. wier oogmerk alleen is de maatschappij uit haar voegen te lichten en het gezag te spelen in eigen hand. De ellende, op die wijs reeds gesticht is huiveringwekkend. Niet te berekenen is het aantal op passende huisvaders, wier hoofden door schandelijke ophitsing van volksmis leiders op hol werden gebracht, en die in korten tijd veranderden in slente raars, ontevreden individuen, die de maatschappij ten verderve zijn. Hoe wreed werd in zoovele huisge zinnen de vrede verstoord om erniinmer in terug te keeron. Vrouw en kinderen broodeloos en tot bedelaars gemaakt. In gezinnen, waarin betrekkelijke wel vaart, tevredenheid en huiselijk geluk hcerschten, zag men dit alles verdwijnen om plaats te maken voor armoede en gebrek. Honderden huishoudens werden ge bracht tot het diepst verval en duizen den werklieden, die voorheen met op gewekt gemoed ten arbeid togen, slenterden dagen en weken lang wer keloos en met verbitterd gemoed langs de straten, hun eigen beklagenswaar- digen toestand verwenschend en niet wetend, wat de toekomst brengen zal. En hoevelen werden niet voorgoed uit hunne betrekking ontslagen niet het vooruitzicht, werk zoekend, onverbid delijk te worden afgewezen. Nu staat ook onbetwistbaar vast. dat een staking kan geoorloofd zijn. maar wanneer nok het recht geheel aan de zijde der stakers is. dan nog dient alles beproefd oin tot een minne lijke schikking te komen, vooraleer tot staking wordt overgegaan. Maar hoe dikwijls is niet het recht aan de zijde der stakers en is er even min met ernst beproefd de ellende, die meestal uit staking voortvloeit te voorkomen. En de ondervinding heeft maar al te zeer bewezen, dat geen middel meer doeltreffend isom verbittering te kweeken en ontevredenheid te wekken dan werk staking. Geen geschikter middel om edele karakters, maar al te zeer vatbaar voor indrukken, te bederven, dan staking van den arbeid. Daarmede wordt de staker aangezet tot miskenning van orde en gezag, wordt de onderlinge harmonie tusschen patroon en werkman, tusschen over heid en ambtenaar geschokt of vernie tigd, en meermalen een klove gegraven, die wellicht nimmer kan overbrugd. Daarmee wordt de adeldom des harleu onder de arbeidersklasse wreed aangetast of geheel verwoest om plaals te maken voor haat en liefdeloosheid. Zelfs de stakingen van kleinen om vang laten meestal wegen na, die niet gemakkelijk worden weggewisclit. Soms wordt in een onbewaakt oogeu- blik een kijkje gegeven in een stakers beweging, dat leerzaam is. Ziehier een enkel staaltje. Toen de staking der timmerlieden in 't vorig jaar te Leiden geëindigd was, deelde de correspondent van „De Vrije Socialist" over die staking de volgende bijzonderheden mee. „De uitkeering aan de stakers werd vastgesteld op f8,75 voor gehuwden, met 40 cent bijslag voor elk kind be neden den leeftijd van 14 jaar. Voor ongeluiwden bedroeg de uitkeering f6.50. Dat was toch al tamelijk hoog, dunkt mij. Niet alzoo naar de meening van 13 vrijgezellen of ongehuwden, en nu volgt een leuk geval. Bovenge- noemden toch schreven een briefkaart door hen allen onderteekend, en zij eiscliten loonsverhooging, of befer uit gedrukt hooger stakersuitkeering. Het was waarachtig binnen deze moderne staking tot een directe-actie-staking gekomen, als het bestuur niet gauw hun eischen ingewilligd had. Een sta king in de staking zooals wij het noemdenNaar aanleiding van deze dreigende directe-actie-staking toog het afdelingsbestuur nnar Amsterdam. Na terugkomst deelde Verdorst, die er speciaal voor meegekomen was, mede. dat de eischen der beroemde 13 inge willigd werden en de uitkeering alzoo gebracht zou worden op f 8. Maar ook de gehuwden kregen verhooging en voor heil werd de uitkeering gebracht op f 9.75 en de bovengenoemde bijslag voor kinderen. Nu kan men misschien begrijpen, waarom de staking zoo lang heeft geduurd. Verscheidene personen hadden meer uitkeering dan zij bij hun patroon verdienden. Schrijver dezes sprak verschillende S. D. A. P.'ers, die zeiden zich wel te willenabonneeren als staker, want dat zij bij hun patroon met hard werken minder verdienden dan de stakers met visschen." Hoe karakterbedervend toch zoo'n werkstaking is! BUITENLAND. De samenkomst van den Czaar en Keizer Wilhelm behoort weer tot het verleden. De officieele berichten uit Swinemiinde en St. Petersburg komen zoo ongeveer op hetzelfde neer. „De samenkomst der beide keizers, wordt in het bericht uit St. Petersburg gezegd, werd gekenmerkt door groote hartelijk heid. De besprekingen tusschen vorst Bülow en minister Iswolky, die sedert geruimen tijd reeds in vriendschappe lijke betrekking tot elkaar staan, liepen over verschillende, den tegenwoordi- gen toestand betreffende quaesties, maar hadden geen bijzonder doel. Beiderzijds werd geconstateerd, dat noch in Europa noch in China de vrede wordt bedreigd en dat de jongste ge beurtenissen in Marokko geen reden geven tot ongerustheid. „Erkend werd, dat de conventie tus schen Rusland en Japan en de overeen komst tusschen Rusland en Engeland slechts bevordelijk kunnen zijn aan de handhaving van den algemeenen vrede. De ontmoeting van beide keizers, de gedaclitenwisseling der beide minis ters kunnen in geen enkel opzicht ver- andeting brengen in de alliantie-be trekkingen van Duitschiand en Rusland met andere mogendheden, maar zullen het hare bijdragen tot versterking van de traditioneele vriendschap van Rus landen Duitschiand als goede naburen." Bij liet afscheidsmaal aan boord van het Russische keizerlijke jacht de „Standart" werden nog hartelijke toos ten tusschen de beide monarchen ge wisseld, waarin met nadruk gewezen werd op de onveranderlijke vriend schap tusschen de Vorston en hunne volken. Na afloop vergezelde de Czaar Keizer Wilhelm onder saluutschoten van de „Standart" naar de Hohenzollern, waar de monarchen aan de valreep op de hartelijkste wijze afscheid namen. De Czaar keerde terug naar de „Standart", die kort na 12 uur met de het jacht vergezellende schepen de reede verliet. Van de „Hohenzollern" werd het sein „Goede reis" geheschen. Van de „Standart" beantwoordde de Czaar dit, door zijn innigeu dank uit te spreken voor de gastvrijheid. dat de koning 14 dezer, des morgens te 9 uur. te Wiihelmshiïhe zal aan komen, begeleid door den Engelschen gezant te Berlijn, Sir Frank Lascelles. Het geheel garnizoen van Kassei, met vier regimenten uit omliggende garni zoenen versterkt, heeft order gekregen te Wilhemshöhe voor afzetting vanhet terrein en parade dienst te doen. Naar is aangekondigd, zal koning Eduard den 15en Augustus te Ischl een ontmoeting hebben met keizer Frans Jozef. De Neue Freie Presse wijst er op, dat ditmaal de Engelsche onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, sir Charles Hardingo, en de Oostenrijksch zaken, baron von Achron- tlial, bij de ontmoeting zullen tegen- woordigzijn. De vorstelijke samenkomst, zoo schrijft het blad, krijgt daardoor een bijzondere beteekenis. Toen koning Eduard den I5en Aug. 1905 Frans Jozef bezocht, waren er geen ministers bij tegenwoordig. Het bezoek van nu moet dus meer beteekenis hebben dan dat van twee jaar geleden. De anti- clericale pers in Italië is niet erg gelukkig inet haar onthullingen over „Klooster schandalen" Nu weer is gebleken, dat zij de in richtingen en instituten van de paters Salesianen schandelijk belasterd heelt. Zoo hebben de anti-clericale bladen zich druk gemaakt over schandalen in het jongens- en meisjes instituut der Salesianen te Varrazze. Daarop heeft de algemeene overste der Salesianen for meel aan de regeering gevraagd een staatsonderzoek in te stellen, naar de honderd instituten door die paters bestuurd, Dit onderzoek is nu gesloten met de verklaring, dat er geen aanlei ding is tot het vervolgen der Salesianen. Naar de „Temps" een blad. dat alles behalve clericaal is uit Rome verneemt, heeft een onderzoek thans op tal van plaatsen aan 't licht ge bracht, dat er heel veel valsehe zus ters en nonnen rondloopen met een valsch ordegewaad, die de openbare liefdadigheid met zelfzuchtige doelein den misbruiken door giften in tc zame len voor instellingen, welke niet be staan. Vooral in Florence moeten er veel van die valsehe nonnen zijn. De katholieke geestelijkheid heeft in 't openbaar gewaarschuwd tegen alle zoogenaamde zusters, die zich FEUILLETON. Een Offer. Slot. Wal was er gebeurd? llit nieuwsgierigheid had de neger daarboven zijn zwarten kroes kop een oogenblik uil bel torenvenster ge stoken en was terstond opgemerkt cn berkend geworden. De ontdekking ging van mond tot mond. Alles drong het kerkje binnen. Ter stond vlogen «enige mannen naar de sacristie cn daar de trap op, die naar de aangrenzende pricsterwoning voerde. Maar spoedig bemerk ten zij, dat zij een verkeerd spoor volgden cii kwamen terug. Dom Ambrosio bad deze weinige oogen- blikken benuttigd om post te vatten voor de kleine deur, die naar den toren voerde. Maar ook tot daar drong hem de woedende troep tierend achterna. De priester begreep, dat zijn pogen vergecfsch was en dal de overmacht Item zou dwingen haar den weg vrij te laten, üeen oogenblik echter dacht de edele grijsaard aan zich zelf noch aan bel gevaar, waaraan hij zich blootstelde. Met knlmctl, vasten blik zag hij de lieden, die hem met dreigende gebaren omringden, aan. „Sir", riep een stoere Yankee hem toe, „als gij niet op zijde gaat cn ons doorlaat zullen wij geweld gebruiken." „Padre," zei oen an der. die zich wat beter wist te bedwingen, „waarom trekt gij zoo partij voor dien zwar ten lummel Een Nigger meer of minder op de wereld, wat maakt dat Toen richtte Dom Ambrosio zieli in zijn volle lengte op, zijn oogen schotelt bliksem stralen en zijn diepe klankvolle stem beefde van inwendige ontroering, toen bij antwoord de: „Ziet gij dat kruis, daar boven in het koor? Gij weet toch. wie daaraan hangt? Is hij misschien alleen voor den blanke gestorven en niet voor den zwarte, dien gij zoo vol verachting behandelt? Wat gij den gcring- sten Mijner broeders doet, dal hebt gij Mij gedaan; dat woord kwam uil Zijn heiligen mond en het is voor ons allen gesproken." Getroffen week de man een oogenblik achteruit: ouder die ruwe gezellen waren er wel velen, die in jaren geen kerk meer ge zien hadden, maar zonder twijfel keuden al len dit woord des Heeren en verstonden zeer goed, wat de priester daarmee zeggen wilde. „Gij zegt mij, dat deze man schuldig is," hernam hij. „goedheeft iemand van ii gezien, dat tiij die misdaad bedreef?" „Ncenl" „Wie durft onder cede verklaren, dat hij liet gedaan heeft? Gij zwijgt, dus niemand waagt liet." „Maar," zoo wierp nu een der mannen op. „hij is gevonden in do nabijheid van de plaats waar de misdaad geschiedde; daarom heeft hij het zeker gedaan. Geen andere zwarte was in de buurt, ofschoon wij den omtrek mijlen in 't rond afgezocht heb- „Zoo", antwoordde Dom Ambrosio, „cn omdat gij geen ander gevonden licht, werpt gij u blindelings op dezen. Gij wilt hem het teven ontnemen, dat God hem gegeven heeft. Waar blijft toch uw rechtvaardigheidsgevoel? Zljt gij wilden of zijl gij beschaafde men- schen Hoe ruw cn gevoelloos die mannen ook waren, zóó bleven toch hel woord cn de edele houding des priesters niet zonder indruk. Eenigcn lieten beschaamd liet hoofd hangen, anderen waren blijkbaar de zaak moede en schenen geneigd, hel op tc geven. In zulke oogcnblikken van wankelmoedig heid behoeft maar éin beslissend op te tre den om er een eind aan tcmakcu.Dat gebeurde ook hier, maar de beslissing viel aan den verkeerden kant. Hel was de vader van het meisje, dat men beroofd en mishandeld op de straat gevoudan had. Joe Blacksmith, de smid van het district, een reusachtige kerel, was om zijn heftig karakter algemeen gevreesd. Dc woorden des priesters hadden zijn toorn gewekt. Met zijn ellebogen baande hij zich een weg door de menigte en schreeuwde ntct hccschc stem „Zijt gij dan vrouwen geworden, dat gij u door een paap bang laat maken?" En met hij zich tot Dom Ambrosio en riep: „Haast u oude, en open de deur, of ik sla u tegen den grond, zoowaar ik Joe Blacksmith heet!" De priester ging een trede hooger op de kleine trap, die naar de torendeur leidde, als wilde hij ze nog beter beschermen, en ant woordde: „Hier sta ik cn ik zal niet levend van hier weggaan: ik ken men plicht." Onrustig golfde de kring van mannen af cn aan, en het gelukte den smid nicl, door den kring tc breken. Daar verhief zich zijn gespierde, roetzware arm in de boogie cn slingerde met een ontzettenden vloek den zwaren smidshamer naar het hoofd des prie sters. Ecu luid, smartvol „O mijn Jezus I" weerklonk door de kerk; de hooge priester gestalte wankelde en slorttc voorover de trap pen af. Het zware werptuig had Item doodelijk aan den slaap getroffen. Mei bloed over stroomd lag hij levenloos Ier aarde nog in den dood de armen als beschermend uit breidend. De vrceselijke daad had de uilwerking van een donderslag. De mannen verbleekten cn weken ontzet achteruit. Dc achtersten in dc rij slopen weg. de voorsten drongen hen achternahet was een formeelc vlucht uit de heilige plaats, die zij door geweld en moord ontwijd hadden. Niemand dacht eraan den nu vrijen toegang naar den toren over het lijk van zijn wachter te bestormen. Binnen eenige minuten was de kerk leeg. Vreedzaam flikkerde voorin het roode licht der godslamp, buiten om de kerk kwetterden de zwaluwen, maar daar beneden in den hoek vloot liet roode bloed in lange, smalle beekjes over de stecncn, hel bloed van den goeden herder, die zijn leven had gegeven voor zijn schaapje. loren wat eten gebracht. Terstond daarop wilde hij naar dc kerk tcrugkccrcn, maar was door de oude Suzanna, dc halfdoove keukenmeid, vastgehouden cn in de keukeu aan het werk gezet. Onrustig geworden door het geschreeuw, dat hij uit de verte hoorde, ijlde dc knaap, nauwelijks vrij, de kerk in. Maar wie beschrijft zijne smart, toen hij zijn vaderlijken vriend dood in een plas bloed zag liggen. Onder hartverscheurend weeklagen wierp hij zich op het beminde lijk. „Ach, vader, vader, spreek maar óóit woord, gij kunt, gij moogt niet dood zijn!" .Maar de bleeke lippen bleven gesloten en de gapende wonde aan het voorhoofd toonde hem duidelijk genoeg, dat Dom Ambrosio uil zijn lijden was. Buiten zich zelf van drovfheid vloog de arme jongen de straal van hel dorp op cii verkondigde al handenwringende de vrcese lijke misdaad. Daar het kerkje cn dc pastorie tamelijk afgezonderd op een heuveltje lagen cn de menschen wegens het naderend middag uur grootendcels in huis waren, had niemand iets gemerkt van al. wat er gebeurd was. Grcnzcnloos waren de droefheid en de veront waardiging over den goddeloozcn moorden stegen ten toppunt toen men, naar dc kerk gesneld, de verschrikkelijke waarheid zoo aangrijpend met eigen oogen zag. „Ach, onze vader, onze goede Dom Am brosio," zoo riepen de vrouwen en kinderen, die daar handenwringend en weeklagend om het lijk stonden. En ook bij menigen ongc- voetigen man rolde tersluiks een traan over den ruigen baard. Vol eerbied weid het stof-

De Eembode | 1907 | | pagina 1