R. C. Dienstbode. Een Woonhuis, EEN NIEUW WOONHUIS Houtwaren De Notaris Johs. Knoppers Wei- en Hooiland, Wei- en Hooiland Wei- en Hooiland Wei- en Hooiland Wei=en Hooiland Eene arbeiderswoning Een boerenwoonhuis de overweldiging van Rome herdacht. Alle manifestaties liet de regeering kalm plaats vinden, zoodat het anti- clericalisme vrij spel had, om priesters die zich op straat moesten begeven te beleedigen, In sommige omstandig heden was de politie wel genood zaakt enkele booswichten in arrest te stellen. Uit voorzichtigheid waren de pause lijke musea gesloten en had de Paus particuliere en openbare audiënties afgezegd. Zondagmorgen heeft kardinaal Van- nutelli in de St. Pieter een plechtige Mis opgedragen om den Goddelijken zegen af te roepen over dejubilé-feesten van Pi us X, die toen een begin namen. Onder het opschrift: „Aan vreesach tige vrienden" bevat de „Osservatore Romano" een artikel over de jongste encycliek, waarin het blad waarschuwt voor verkeerde gevolgtrekkingen, die sommigen door een valsche uitlegging van de encycliek zouden kunnen maken. Met name noemt het blad een vrij zonderlinge dwaling van enkele per sonen. die veronderstellen.... dat men nu geen gebruik meer zal mogen maken van de verschillende uitvindingen, die in de jongste tijden zijn gedaan. „Enorme dwaasheid, hersenschim mige vrees", noemt het blad een der gelijke meening. En het wijst dan op de onafgebroken en steeds hernieuwde pogingen door den H. Stoel in 't werk gesteld om den vooruitgang van de wetenschap te bevorderen. De „Osser vatore" maant aan "t slot dan ook de vreesachtige vrienden aan al hun angst en twijfel te laten varen. De gratieverleening aan den moor denaar Soleilland door den president der Fransche Republiek heeft in Pa- rijsche kringen groote ontevredenheid verwekt. Niet enkel in de Kamer zal een interpellatie daarover gehouden worden, maar ook in den Parijschen gemeenteraad. Jouselin deelt aan den Figaro mee. dat hij een motie zal voorstellen in de eerstvolgende gemeen teraadszitting, die den raad den wenseh wil laten uitspreken, dat, in verband met de toeneming van het aantal ont zettende misdaden, en omdat de Pa- rijsche jury's herhaaldelijk het behoud van de doodstraf hebben gevraagd, terwijl het bovendien van groot belang is. dat de vonnissen van de jury zullen worden ten uitvoer gelegd, het parle ment moge besluiten, de doodstraf niet af te schaffen en den president der republiek het recht van gratie te De religieuzen, uit 't klooster van Quimperlé verdreven, hebben zich Dinsdagmorgen te Brest naar Plymouth ingescheept; ze begeven zich naar 't Beaconsfield's college, met talrijke leer lingen. Graaf de Mun heeft aan minister Briand een brief geschreven, waarin hij zijn aandacht vestigt op de onwet tigheid van 't besluit van den prefect van Finisterre, waarin de pastoors uit de pastorieën verdreven worden. Maandag zijn in het ministerie van builenlandsche zaken te Petersburg de ratificatiën uitgewisseld van de den 31 en Augustus tusschen Rusland en Engeland gesloten overeenkomst be treffende de zaken van Perzië, Afgha nistan en Tibet. De Czaar heeft als lijfwacht een bataljon gevormd uit officieren en manschappen van de garde-infanterie. Er wordt nu nog een bataljon gevormd uit verschillende infanterie-regimenten. Alleen de getrouwsten onder de ge trouwen zullen waard'g gekeurd wor den, voor de veiligheid van den per soon des keizers te waken. In Lodz zijn verleden Maandag zeven werklieden en eene arbeidster van de fabriek van Sibbertein wegens den op dezen fabrikant gepleegden moord door een krijgsraad ter 'dood veroor deeld en terstond doodgeschoten. Ver der zal van 800 werklieden der fabriek, die voorloopig gevangen zijn gezet, een derde deel verbannen worden, omdat zij den moord niet hebben be let. was-, toch zag hij, dal er ook zes mannen op plaats namen. Zij gingen op eenigen afstand van de dames op de banken zitten en be wezen haar den grootsten eerbied. In zijn onomstootbaar, hardnekkig optimisme zag de geestelijke daarin een goed vuurteeken. Nauwlijks hadden de hertogin de Nonillcs en de Vieomtcssc op de harde banken der kar, dicht naast elkaar, plaats genomen, of de jonge vrouw fluisterde haar moeder toe, om haar te troosten en op te beuren bij dezen zwaren gang, den weg naar de poorten der eeuwigheid. Dit werd bemerkt door de mcnschenmassa, die voor de tralies stonden. „Kijk eens naar die jonge burgeres. Wat ziel ze er opgewekt uit I Wal praat ze inel de andere ze schijnt volstrekt niet treurig I" De Eerw. heer Carrichon zag, dat heide veroordeelden hem met de uogen zochten. Hij meende te huoren„Mama, hij is er nietZie maarMij ontgaat niets, ik verzeker u, hij is er niet." (Worill vervolgd.) Plaatselijke Berichten. Amersfoort. De plechtigheid der eerste steenlegging van de nieuwe parochiekerk aan den Ouden-Soesterweg (Withoosstraat) zal plaats hebben Woensdag 2 October a.s. des voormiddags te half elf ure. In verband met de plannen om het 4e escadron van het Ie Regiment Huzaren uit Amsterdam ook alhier te doen garnizoen houden, vertoefde generaal-majoor Hraams, inspecteur der cavalerie, hier ter stede, ten einde de plaatsruimte voor logies van den troep en stalling der paarden na te gaan. Maandagmiddag werd een meisje op den Stationsweg door een petruleuni-wagen aangereden. Arts Kamerling verleende genees kundige hulp. Omstreeks half twee brak Maandag middag een zeer ernstige binnenbrand uit ten huize van den gisthandetaar Zoetmulder aan den Westsingel alhier naast het stadhuis. Het gerucht, dat de brand in het stadhuis woedde, deed een ontzaglijke menigte samenstroomen. De spuiten, die zeer snel ter plaatse waren, wisten den brand te beperken tot het aangetaste perceel, waar van een bovenkamer geheel uitbrandde, doch dat aanzienlijke waterschade hekwam, welke door verzekering wordt gedekt. Het Stad huis leed zelfs geen waterschade. Bijna alle officieren van het Ie regi ment veld-arlillerie hebben Maandag deel genomen aan hel eerste gedeelte van den reginieiits-wedstrijd, dat over bijna 37 kilo meter liep. Overwinnaars waren: luitenantjhr.Gevers Deijnoot in 2 uur 9' minuut, luitenants Vrijdag en Hassetman ill 2 uur Hl1,, lil. en kapitein Doornbos in 2 uur 20 m. Op de begrooting voor Waterstaat zijn gelden aangevraagd tot het bijspannen van dubbeldraad tut vermeerdering van hel aan tal telefoonverbindingen, o.m. van Amster dam met Amersfoort. Bij de aanbesteding voor het verf-, glas- en hchangcrswcrk der Industrie- en Huishoudschool was minste der negen stad- genuoten-gegadigden de heer O. Bloemink met f1401. De hoogste inschrijver besomde f2385, Bij besluit van den Minister van Finan ciën is de JSbc Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 25 November en eindigt 14 Febr. 1908. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is heiiaald, dat de loting voor de Nationale militie lichting 1908 zal plaats hebben in het gyinnastiek-lokaal der open bare Lagere school 2e sourl aan de Helling- op Maandag 28 October 1907 voor de inge schrevenen der Gemeente Amersfoort wier geslachtsnamen beginnen met de letter A tot en met de letter F te 11) uur 's voormiddags. Gemeente Leusden met Stoutcnburg te II' uur 's voormiddags. Gemeente Hoogland te 2' 's middags op Dinsdag 29 October I9U7 voor de inge schrevenen der Gemeente Amersfoort, wier geslachtsnamen beginnen met de letter G. tot en inet de letter Z. te 1(1 uur's voormid dags; de ingeschrevenen der Gemeente Hun- scholen te 1',, uur 's namiddags. De lieercn H. Moojen Jr. en C. van Ouwerkerk, leeraren aan de Ambachtsschool hier, zijn benoemd tot leeraar in het vak- teekenen aan de Teekenschool te Putten. Bij de door architect W. Salomons ge houden aanbesteding voor hel bouwen van een kantoor voor de firma Wolter iS Dros, aan de Korte Beekstraat, werd ingeschreven door de volgende stadgenooten: Keizer iS Wildeman f 1820, Van der Reijdcn f lüOO, Hemels f 1590. Lablans iS Van Veen f 1499, Kuntz f 1498, Wassink f 1470, E. de Bruin f1431, J. van Keulen Jr. f1321 en G. Blanken f1300. Gegund aan den laagstcn inschrijver. Woensdag 25 Sept. had in de kerk van den H. Franciscus Xaverlus een verga dering plaats der Maria-verecnigiug. De weleerw. heer J. Garrels trad dien avund voor 't eerst op als adviseur der vereeniging. Er werden eenigc nieuwe leden geïnstalleerd. Den leden werd medegedeeld, dnl de ver eeniging een vaandel zal worden aangebo den. Dit vaandel zal op 8 Dec. plechtig wor den gewijd door den weleerw. heer W. van Soesl, terwijl pater Borromeus de üreeve, van Vorden, bij die gelegenheid een predikatie houden zal. De contributie werd gebracht op 25 cent. De vereeniging zal zich doen vertegenwoor digen door een afgevaardigde, op de verga dering van den Maria-bond en der pro|>.- commissic „St. Martinus". De eerw. adviseur hield ten slotte een aangename en leerzame rede over „Het Alcoholisme en zijn bijzondere gevolgen." Hoogland. In onze gemeente is ook een geval van mund- en klauwzeer voorgekomen. Kcnigc pinken van den landbouwer J. S., die in den polder grazen, zijn er door aan getast. Ons fanfarecorps heeft j.l. Zondagavond van 7—9 uur de laatste openbare uitvoering voor dit seizoen in de muziektent gegeven. De uitvoering is uitstekend geslaagd en het publiek, dat nogal talrijk was, heeft voorzeker veel genoten. De heer Th. J. de Boo, onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school Ie Uit hoorn, waar hij op Hi Nov. e. k. lil functie moet treden. Hamersvcld. Dinsdagmiddag omstreeks half vier ontstond vermoedelijk door broei, brand in de twee hooibergen van den lieer Rcems alhier. De aangerukte spuit kon bij gebrek aan water geen dienst doen. De bewoners en eenige fluks toegeschoten voorbijgangers hielden de aangrenzende schuur en woning met emmers water nat. zoodat deze niet met het vuur in aanraking kwamen. De hooibergen echter brandden Eemnes. Zaterdag vierde de HoogEcrw. Heer M. A. van Crimpcn, deken van Amers foort en pastoor alhier, in hinkenden wel stand zijn tnchugslcn verjaardag. Zijn Hoog Ecrw. ontving vele blijken van belangstelling. Door het Bestuur van het Waterschap Eemnes zal schouw gevoerd worden over alle slooten en verdere watergangen in den Noord- en Heincllenpoldcr te Veen vanaf J. Stalenhoef tol aan den Vcendijk, op Don derdag 1(1 Oct. c.k. Het mond- en klauwzeer heeft zich in den laatsten tijd zeer uitgebreid. Tut nog toe zijn er zeer weinig beesten aan bezweken. Voor de landbouwers is het echter een groote ramp, daar de melkproductie er zeer onder lijdt. Te Buitendijk zou Zondagavond eene christelijke jongelingsvereeiiiging opgericht worden. Er waren vele jongelieden bij elkaar gekomen, maar er verscheen niemand om deze zaak in Ie leiden vil zoo ging men onverrichter zake naar huis. -- Het toestel, dal te Buitendijk op den umloup van den toren was gebouwd en dat dienen moest voor rijks graad- en driehoeks- meling is deze week weder afgebroken. lu liet begin van deze week heeft het 's nachts zoo sterk gevroren, dat over hel gehecle veld een ijskorst was uitgestrekt. 'I Is nog een beetje vroeg voor zulke strenge Door P. Gieskens werd Woensdag tegen den avond in een blcincn schakel een snoek gevangen van 18 jiond. Dit monster was 112 c.M. lang en mal om het midden een halven Meter. Harderwijk. Zondag-avond heeft hel zoon tje vail B. Kapiiers bij een vat onder hel spelen zijn been gebroken. Hel werd ter heelkundige behandeling naar hel Pins-ge- stleht gebracht. Met ingang van 1 October wordt de klerk der posterijen en telegrafie, T. Nijland, ten kantore alhier werkzaam, overgeplaatst naar het telegraafkantoor te Amsterdam en vervangen door den klerk Van der Beek uil Het Bestuur van „Steunt Elkander" heeft, in verband met het bij den Raad in gediend verzoek tot liet heffen van inarkl- gcldcn inlichtingen ingewonnen te Putten omtrent de resultaten van de desbetreffende verordening aldaar d.d. 1 Juli 1905. Gebleken is. dat van I Juli—31 Dec. 1905 werd ont vangen aan inarktgelden f I2o.20cn over 1906 een som van f2IG.275. 'I Geld wordt gel'nd door een marktmeester, die daarvoor jaar lijks f 50.— ontvangt en wekelijks de bedra gen aan den Gemeenteontvanger aidraagt. 'I Overblijvende geld f 170.wordt ge bruik! tot hel schoonhouden van de markt en liet onderhoud der inarktgebouweii. Het Bestuur van „Sl. Elk." meent, dat voor onze stad eene dergelijke regeling aanbeveling zou verdienen. In de Staalsbegrooling, afdeeliug Water staat. wordt melding gemaakt, dat, wal be treft een nieuw postkantoor alhier, nog steeds naar ven terrein wordt gezocht. Barncveld. Op de Dinsdag alhier gehou den Schapenmark! waren ongeveer 500 stuks aangevoerd. Hamets golden f 12 af 14 .ooien fill ,'i f II en lammeren f8 a f 10. De handel ging niet bijzonder vlug. Apeldoorn. Van den locaaltrcin van Diereu moet arrivveren, is Donderdagmorgen bij het station Loencn eenj rijtuig ontspoord. Hierdoor werd de weg versperd, zuodnt de treinenloop vertraging ondervond. Van hier vertrok een trein met materiaal cu werklie den teil einde zoo sjiocdig mogelijk de lijn weder vrij te maken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Utrecht. Op de Maandag gehouden paar denmarkt waren 1200 iiaarden eu veulens aangevoerd. Prijzen lic|ien van f 40 tot f825. Veenendaal. Aan hel Boveneind Ie Gel- dersch-Veenendaal is Dinsdag hel twee-jarig kind van A. v. d Kraats ai spelende in de Grift geraakt. Hoewel de moeder, toen zij het onheil bemerkte, zich onmiddellijk te water begaf en de kleine op het droge wisl te brengen, kon een gcrocjictt geneesheer niet anders dan den dood conslateeren. Uit hetzelfde gezin is onlangs ook een kuaajije van 4 jaar verdronken. KERKNIEUWS. Z. D. 11. de Aartsbisschop van Utrecht hcefl vervol ontslag verleend aan den lioog- ccrw. heer mgr. A. Hcrfkcns als |iastoor te Terburg eu aan den weleerw. lieer G. P. Wolff als |iastoor te Vaasscn, en heeft be noemd tot imslour Ie Terborg den weleerw. heer D. van der Pol, tot jiastoor te Leerdam den weleerw. heer W. L. M. Wentholt, tol |iasloor Ie Vaassen den weleerw. heer J. II. M, Hagen en tot pastoor te Zandberg den weleerw. heer G. W. lianse. BURGERLIJKE STANDEN. Gemeente Soest. Ceborcn Johanna Hcndrika, d. v. d. Grootveld en G. M. Verhoef. Getrouwd: A. Woudenberg en h. van Bielder. Gemeente Hoogland. Gehoiien Abe Johannes en Pieter Catlia- rinus zus. van J. Dreijcr en van T. Waalkes. Hendrik Wilhelmus, z. van G. Tolboom en van P. Smeeing. Anne, d. van M. van der Leeuw en van L. Bakker. Ondertrouwd: w. EggenkampenJ.Vos- Gemeente Lcusden. Geboren Oijsberius, z. v. J. Veenendaa! en N. v. d. Burg', Gehuwd: A. a. v. Kolfschoten en m. Lagemaat. OVERLEDENF. F. Middelman, 3 m. Gemeente Stoutcnburg. Geboren Alida Hcndrika, d. v. N. v. Eg- dom eu R. v. d. Scheur. Ondertrouwd: M. I.oman en M. M.v. d. Berg. Marktbericht. Amersfoort 27 Sept. 1907. Appelen 13, 4 [8, Peren f3.- 5 f8, Kleiaardajijieleii f(>,- a ft),— periled.Zanil- aarJappeleu (1,80 ;i f20,0 per heet. Eieren f 4,90 A f5,50 per 100 stuks, ürashoter f 1.25 Atl 1,35 per kilo. Huoïbotcr fO,- a ft),-per kilo. Kippen f 0,(10 ,'i f 1,00. Kuikens 11. a t 1,30. Piepkuikens f0,30 a 10,1X1. Ganzen ft), ,'i 10, -. Ililde Eenden f 1,00 fi f 1,20. Jonge Eenden 10,— A 10.- Hazen fO,— A 0.—Wilde Konijnen 10.— Aio.--. Tamme Konijnen (0.40 A f l.CXlperstuk. Duiven ili,4U A 10,80 per paar. Veile Varkens 114. A 120, Zeugen f50,— a 170.— Varkens voor cx|>orl foo. A f 1)0,—Biggen f8,- A f 12. Magere varkens f 14. a f20.-- per stuk Veile koeien fO.— A (0.-. Guste koeien looo A looo. Kalf koeien looo. A f mm. Knlf- vaarzcu 10. A f Pinken fu.- a I O, Piiiksticrcn lu.-AfO. -.Vettekalveren 10,- A ft),-. Advertentiën. Tegen NOVEMBER gevraagd EEN NETTE R. K. DIENSTBODR en een DAGMEISJE niet beneden de 16 j'nar. Brieven onder letter A aan liet bureau van dit blad. Tegen 1 NOVEMBER gevraagd een R. K. Dienstbode. Briev. onder letter S. bur. v. d. blad. Met NOVEMBER gevraagd een nette een burgerpol kunnende koken. Adres letter L. M. Bureau dezer Courant. te Amersfoort zal op Vrijdag 4 October 1907, des avonds 6 uur bij de Wed. Kamerbeek iu de Gouden Ploeg te Soest publiek verkoopen In de gemeente SOEST. Perceel 1. plaatselijk genommerd B 176 met steunen schuur te Soest op de Bunt, alsmede liet recht van erfpacht tot I JANUARI 1926 tegen een canon van f 4.99 per jaar aan den grond toebe- hoorende aan de gemeente Soest, groot 29 aren 50 centiaren. In eigen gebruik bij W. Swanink. Perceel 2. met schuur, staande op- alsmede het recht van erfpacht tot 1 Januari 1924 aan den grond, op Hees aan den Engendaalschcn weg, groot 71 aren. Verhuurd aait G. van Duinkerken voor f 75 per jaar. Aanvaarding hij de betaling der kooppenningen op 4 Januari 1908, Breeder bij biljetten. KATHOLIEKEN, Koopt niet in winkels, waar zede nkwetsendu artikelen worden uitge stald of voorbanden zijn. De Notaris Johs Knoppers. te Amersfoort zal op Dinsdag 8 October 1907, des namiddags 2 uur precies op liet erf van de Gebr. van de Hoven bij de herberg „Dl-: Faam" te Hoogland publiek om contant geld verkoopen EENE GROOTE PARTIJ beslaande uitplanken, kantdeelen, schroten, riggels en ribhout, alles zeer geschikt voor timmerhout. 's Morgens voor den verkoop uitge- nominerd Ie bezichtigen. ERFHUIS TE SOEST. te Amersfoort zal op WOENSDAG 16 OCTOBER 1907 des voormiddngs 91nor op liet buitengoed „ZUIDËR ENG" Ie Soest nabij den Veenliuizerweg publiek om cont.-itit geld verkoopen A 1 gladtands zwart nierrie- /""®S§EL paard, 3 kalf- kalf. 8 schrammen, zeng, niet 6 biggen, ongeveer 43 vim rogge, 22 vim haver vu l(HXX) kilo's best hooi. 3 perc. koolrapen te velde, partij mest, brik. boerenwagen met opzet, mestkar, gïer- bak, handwagen, kruiwagens, koolraap- niachine-kortmachinc, wanmolen doel en melkgereedschappen, emmers enz. Voorts eenigen inboedel en huisraad en al hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Breeder bij biljetten. De Notaris Johs. Knoppers te Amersfoort, zal op Donderdag 17 October 1907, des namiddags I uur in liet koffiehuis van den lieer G. SCHIMMEL aan den Mam te Hoogland publiek verkoopen In de gemeente HOOGLAND. Zeven kampen uitmuntend zeer gunstig aaneettgelegen anti den Bunschoterstraatweg in den polder „de Hond" te Hoogland, te znmen groot 9.49.90 Hectaren. Te veilen in 6 pcrceelen en diverse combinatiën. In eigen gebruik hij de erven TEUN1S HUUR'DEMAN. In de gemeente B U N S C H O T E N. Een perceel in den bekaaiden Maatpoldcr, groot 1.68.90 Hectaren. Twee pcrccelcn in den Noorderpolder, samen groot 3.26.70 Hectaren. Deze pcrceelen zijn verhuurd aan KREI.IS SMIT tot Kerstmis aanstaande, lu de gemeente HOOGLAND. Twee kampen in den polder „de Haar" aan den Bis- schopsweg, samen groot 2.67.30 Hecl- Vcrhtuird aan WULI-'ERT VAN DEN TWEEL lot Kerstmis aanstaande. Vier kampen inden polder „de Haar" aan den Bis- schopsweg, samen groot 5.21.30 Hect- Verhtitird aan J. BROKERS tot Kerstmis aanstaande. mei GROND, aan den Vcenweg bij hei I lorkveen groot 12.40 Aren." Verhuurd aan lik. VAN BEEK. met SCHUUR en TUINGROND aan tie Klclcrslceg, plaatselijk genummerd E 97 groot 9.40 Aren. In eigen gebruik bij A. v. VULJ'F.N. Betaaldag tier kooppenningen 17 Ja nuari 1908. Breeder bij biljetten. 0

De Eembode | 1907 | | pagina 2