Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 27. Zaterdag 5 October 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden. Franco per postf 0,40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode, Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.0b Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Iets naar aanleiding van het verslag der SOCIALE WEEK. III. Niet te verwonderen is daarom, dat het verslag der Sociale Week bij zijn verschijning zoo met instemming werd begroet. Zulke verslagen zijn van onbe rekenbare waarde in onzen tijd van zoo ernstige sociale beweging. En dat verslag draagt een kenmerk van be zadigdheid en gematigdheid, dat zoo weldadig aandoet. Niet geschroomd wordt daarin te erkennen, dat wij midden in de sociale branding staan, dat de oplossing van het sociale vraagstuk nog pas is aangevangen en dat elke Katholiek bet zicli tot plicht moet rekenen, zoo ver dat in zijn vermogen staat, daartoe bij te dragen. Het verslag biedt zie' bescheiden aan als een veilige gids bij de eerste schreden op het moeilijke pad van sociale studie en als zoodanig zal het ongetwijfeld uitstekende diensten bewijzen. Ten aanzien van sociale cursussen vinden wij in de merkwaardige rede over deze stoffe van Prof. Aongenent onze meening, in onsvorig artikel ontwikkeld, nader bevestigd omtrent de noodzake lijkheid van ontwikkeling op sociaal gebied. Op de vraag: waarom? anl- woordt de geleerde spreker: „Omdat liet de plicht is van iederen Katholiek in onze dagen, van welken staat of stand hij ook zij, om prnctiscii mede te werken aan de katholieke sociale actie. En voor dien practischen arbeid is noodfg theoretische kennis van die vraagstukken, die onze ir schappij in beroering hebben gebracht." Nader wordt dit door Prof. A. uiteen gezet. Daarna zegt het verslag woor delijk: Is dan praelisclie medewerking ons aller plicht, dan is liet noodig, dat wij verzamelen de theoretische kennis dier vele en moeilijke vraagstukken, waar van de juiste kennis alleen een goede oplossing zal bezorgen. Nu ben ik 't tenvolle eens met hetgeen Mr. Aalbersc eens gezegd heeft, dat wij niet allen sociale dokiers behoeven te worden, maar dat wij ook noodig hebben ver pleegsters. Maar ik zou er toch willen bijvoegen, dal voor verpleegsters tegen woordig ook een diploma bestaat. Sociaal onderricht is dus noodig voor allen. Het vraagstuk naar den grondslag van liet privaat eigendom eisetit studie, en daarvoor is noodig onderricht. De quaestic van staatsbemoeiing, vooral op sociaal-economisch terrein, is niet minder actueel. Welke zijn daaromtrent de katholieke beginselen? Welke die van de liberale en socialis tische school? Die vragen moet iedereen, zoowel patroon als werkman, kunnen beantwoorden. Wat is de theorie om trent het rechtvaardig loon? Wie kan haar kennen zonder degelijk daarin ie zijn onderwezen? Wanneer is een werkstaking recht vaardig, wanneer geoorloofd? Voorde behandeling van dit vraagstuk is noodig een sociale cursus voor arbeiders. Daar naast staal de lock-out. Welen alle patroons, wanneer zij dit scherpe wapen mogen toepassen Wat is wezen en doel der moderne waaien. Welke is de verhouding van de Kerk tol de sociale quaestic? Waarom steil de kerkelijke overheid met het volste recht een geestelijk adviseur naast de sociale vereeniging? Ik weet zeker, dat zeer velen aangaande de quaestic de uoodige kennis ontbreekt. Wat is het arbeidscontract? Hoe moet een collectief arbeidscontract worden ingericht? Wie hiervan onkundig is, is geen man van zijn tijd. En zoo zijn er nog vele vragen, waarvan althans de elementaire kennis niemand in onzen tijd kan ontberen. Noemen wij er nog enkelede quaestic omtrent de vcr- bruiks- en productie-coöperatie, coöpe ratie van arbeiders en van den midden stand, de quaestic van de moderne drankbestrijding, de quaestic aangaande arbeidsduur, vrouwen-en kinderarbeid, woeker en interest, liet woningvraag stuk, ongevallenverzekering, arbeids beurzen enz Doch genoeg. Deze enkele aanwijzing is voldoende, om U ie overtuigen, dal onderricht op sociaal gebied is een drin gende eisch van onzen tijden dat niet alleen voor den werkman, maar ookvoor den patroon en den middenstander. Reeds veel is hier en daar gedaan. Enkele wakkere mannen zagen reeds de noodzakelijkheid van sociale cur sussen in. Maar moge in deze Sociale Week een stoot uitgaan, krachtig genoeg om met tientallen tegelijk nieuwe sociale cursussen uit den grond tedoen oprijzen. De zomer spoedt ten einde, de lange winteravonden breken aan. Moge er weldra geen enkele plaats meer ge vonden worden, die niet heelt zijn eigen socialen cursus, waar in die lange avonden nuttig werk wordt verricht. Hoe moeten die cursussen worden ingericht Het antwoord op deze vraag hangt geheel af van een andere nl.hoeveel soorten bestaan er? En dan meen ik, dat twee soorten moeten onderscheiden worden, en dat er dus tweeërlei inrichting zijn moet. Daar is een eerste soort, waarin alleen elementaire kennis wordt geleerd. Daar is ook nog een tweede soort, waarin men wat dieper op de vragen ingaat. Welnu, ik geloof niet te veel te be weren, als ik zeg. dat ieder Katholiek in onze dagen een cursus van de eerste soort moet hebben gevolgd. Wil men iels begrijpen van liet zoo ingewikkelde sociale vraagstuk, wil men een woord daarbij meespreken en wie zou durven zeggen, dat hij zich onzijdig mag houden dan is ten minste de algcmcenc kennis van moraal-plliloso- phisclie en economische beginselen een noodzakelijkheid. Een cursus van de tweede soort acht ik noodig alleen voor hen, die door hun positie zijn aangewezen om de worden in de beweging. Voorzitters en secretarissen van vak verenigingen, propagandisten, dienen steviger onderlegd te zijn." Wai hier verkondigd wordt, verdient ongetwijfeld behartiging in het welbe grepen belang der Kalliolieksocialeactie. FEUILLETON. Uil den lijd van hel Fr Schrikbewind. 3) De volgepakte karren hielden een kwar tier stil, wachtend op 't toeken van vertrek. Eindelijk werd hel traliehek geopend; de menschcnmossa sloof uiteen. Langzaam nader den de karren, reeds was de eerste voorbij, De Ecrw. heer Carrlclion maakte zich gereed de generale absolutie Ie geven, naderde de karren, doch werd niet gezien. Terstond verliel hij zijn plaats, maakte een omweg, haastte zich, om hel begin van de Pont au Change Ic bereiken en ging daar staan. De Vicomlesse keek reehls en links, zonderden priester te bemerken, die nog steeds beproefde iels afgescheiden van de menigte te blijven, Hoe dicht was hij bij haar! Toch waagde kenbaar te maken. De hertogin van Aycii, onrustig en opgewonden, werd aanhoudend door haar dochter getroost, doch zonder ge volg. De arme geestelijke, uitgeput en ter neergeslagen, verloor den moed geheel en al. „Ik hch gedaan, wal ik kon," sprak hij tot zich zelt, „overal elders zal de menigte nog meer opeengepakt zijn. Ik weet geen middel Een gloeiend liccte hemel welfde zich boven Parijs; liet was snikheet, de atmospheer druk kend en loodzwaar. De eerw. lieer Carridion zag van d vervulling zijner helode Of; hij liet de karren voorhijrollen, welke zich steeds verder verwijderden naar de Quai de üesvres. Toen hij zich omkeerde, hoopten zich de wolken hoven de TuillerieCn op, grauw en dreigend. Er kwam een onweer opzeilen, de donder rommelde in de verie. bliksemflitsen schoten langs den horizon. „Kom," sprak de geestelijke, „ik moet hel nog eenmaal wagen." Hij kreeg weer moed. Dwars door de stad loopend bekorde hij zijn weg en kwam in de rue St. Antolnc. Dc komst der veroordeelden, die men naar de Place du Tröne, de rechlsplaats, bracht was nog niet aangekondigd. Hier loefde de geestelijke, nadat hij de Fourystraat verlaten had, hij den voorgevel van den kerker „La Force." Een rukwind wierp hem bijna legen den grond; hel stof dwarrelde en danste. Hoog zwollen de linnen Ituifkappcn der voer tuigen <>p en holden zich als zeilen; dc uit hangborden werden uil hun hengsels gerukt, terwijl de jalouzicëu op haar scharnieren knarsten. Dc regen kletterde tegen de ruilen en de stormwind loeide. 'I Duurde dan ook maar een «ogenblik of de straten waren schoongeveegd van alle nieuwsgierigen. Zij vluchtten in de portalen der huizen of gingen in dc deuren der verkuopstalletjcs staan, '1 Was een grenslooze verwaring. Daarlusschen hoorde men de stemmen der huiseigenaars, die allen riepen hij hen een schuilplaats te zoe ken. Voor de ramen verschenen sleeds meer hoofden, cn onder de afdaken der cafii's was het propvol, De eerw. lieer Cnrrichon snelde een winkel binnen. Juist kwam van den kant „du petit Anionic" hel escorte van de» stoel. Tengevolge BUITENLAND. Er begint actie te komen onder de Katholieken in Italië. Daarvan werd de vorige week in Pistoja, een stad tus- schen Bologna en Florence een over tuigend bewijs gegeven door het hou den van een sociale week, die schit terend geslaagd is. De verschillende zittingen hadden een prachtig verloop en men verwacht, dat deze gebeurtenis een krachtige actie onder de Katho lieken in Italië in 'I leven roepen zal. De Paus heeft aan de leiders van de „week" een schrijven gericht, waar in li. lien gelukwenscht met het schitterend verloop van de sociale week en waarin hij uiteenzet hoe een gezonde actie moet worden gevoerd en hoe de opvoedingen opheffing van 't volk als een wezenlijk katholiek werk te beschouwen valt. De houding der anti-clerfcalen hij die gelegenheid aangenomen is wel liet bewijs, dat de sociale week voor de Katholieken een heugelijke gebeur tenis is. Allerlei onzinnige en hatelijke daden werden beproefd om de deel nemers aan die sociale week te sarren en te bemoeilijken. Maar de leiders zagen spoedig in. dal deze laaghartige tactiek over't algemeen werd afge keurd. De rustverstoorders hebben dus geen succes gehad. Op de slotvergadering van de deel nemers aan de sociale week verklaar den verschillende redenaars echter ach tereenvolgens, dat zij de bevolking van Pistoja niet verwarren wilden met de anti-clerieale sodalissen, dat ze pro testeerden tegen de beschuldiging op ruiers te zijn en dat ze slechts trouwe burgers van 't land en de moest toe gewijde dienaren van 't volk wilden Van het oproer in de Chineesche provincie Kiangsi meldt de Duitsche Kabelmaatschappij nog, dat het voor namelijk tegen de Katholieken gericht den plasregen, welke onophoudelijk neer kletterde, verhaastten miters cn paarden, die aan de spits reden, hun stap, terwijl de Infanterie, die in rijen bij de karren liep den pas vertraagde. Zoo Irok de treurige sloel voorhij over de doornatte stralen, ouder een donkeren, tremel en iicerslroomend water. Nu aarzelde de eerw, heer Carrichon ook geen «ogenblik meer, Snel verliet hij hel be schermend dak van den winkel, naderde de kar, waarin de hertogin van Ayen met haar dochter, de Vieontlesse zaten, en stond zoo geheel alleen op straat. De Vicomlesse merkte hem op en haar oog glimlachte blijde, 't Was hem als hoorde hij haar zeggen: „Eindelijk! Hoe verheugd zijn wijl Zoo lang reeds wachtten wij ill" En terwijl zich zij lothaar moeder wendde: Mama, daar is hij!" 'I Scheen dat de hertogin uil haar onver schilligheid ontwaakte. Ook hij den pricslcr had alle angst plaats moeien maken voor hullengewoneii moed. Hij vreesde geen sol daten meer, geen opmerkingen van 'I ge peupel, zclls niet 'I gevaar herkend te worden. In de nabijheid der Lodewijkskerk ontmoette hij een anderen geestelijke, evenals hij ver kleed. Moedig kiople hij hem op den schouder, en sprak tol Item In T voorbijgaan„Goeden Op hei Hirague-plein, waar de fontein stond, borrelde liet water over den rand van de kom, en zette liet plein geheel onder waler. De eerste kar kwam slechts langzaam voor uil. Onder dc lievige rukwinden kromden zich de acht arme slachtoffers, die elk hou vast aan dc leuning der kar misten. Hunne rug gehouden handen lagen op de is. Verder beet liet. dat er bijtijds uit Kantsjoefoe troepen naar de plaats van het oproer gezonden waren, omdat men vreesde, dat het tegen het keizer lijk gezag gericht was, maar de troe pen bleven werkeloos. Drie priesters uit Kantsjoefoe zijn onder Chinecsch geleide naar Kinganfoe onderweg. De Engclsche zendelingen daar zijn ook, nadat hun kapellen verwoest waren, vertrokken. Bij Nonkangsiën zijn troepen door opstandelingen omsingeld. De verhouding tusschen Amerika en Japan schijnt beter te worden. Dc Amerikaansche minister van oorlog Taft, die thans in Japan vertoeft, is althans door liet hof en door het volk schitterend ontvangen, in Tokio be woont hij het keizerlijke Schibapaleis als gast van de natie. De Japansche pers begroet hem zeer hartelijk en hoopt van zijn bezoek een gunstige uitwerking voor de oplossing van de tusschen Amerika en Japan bestaande moeilijkheden. De Spaansche couranten maken melding van een overstrooming, die verschrikkelijk heeft huisgehouden. Duizenden hebben have en goed verloren. Er zijn in het gebied van den watersnood verscheidene metischen gevangen gezet, die op klaarlichten dag met het mes In de li.ind aalmoe zen verlangden, om den honger van hun kinderen te kunnen stillen. De streek is met ontzaglijke massa's slib bedekt. Aan de zeekust spoelen voort durend lijken aan, waarvan een aantal niet herkend kunnen worden. Vele zijn die van landverhuizers, die te Posadas op huil inscheping wachtten. Het regent nog altijd. Eeltige Spanjaarden te lïue- nos-Aires hebben telegrafisch 25,000 pesetas overgemaakt. Het zuiden van Frankrijk is door overstrooming zwaar getroffen. Onder scheidene plaatsen hebben ontzaglijke schade geleden en vele personen zijn omgekomen, Een massa huizen zijtf ingestort, waarbij de bewoners jam merlijk omkwamen, Op het strand nabij Agde zijn een aantal lijken aangespoeld, die vermoe delijk door de Hérault naar zee ge voerd waren en met den vloed zijn teruggekomen. smalle plank zonder leuning. Hel kapsel der oude Maarschalks weduwe was losge raakt terwijl haar kortgesneden grauwe haren haar om 'i hoofd fladderden. Steeds dichter drong het gepeupel op. De dames werden herkend. Schreeuwend en schimpend gaf liet lucht aan zijn haai: „Kijk, daar is de vrouw van den Maarschalk, dlc zulk een grootcn staal voerde en in zulk een mooi rijtuig reednu mag ze als ieder ander op een kar zitten!" Onder de gillende kreten, waardoor de ongclukkigcn vervolgd werden, kwam men eindelijk op hut Bastilleploiu, waar dc regen in nog teller stroomen neerviel. De priester, thans alle gevaar Irotscercnd, ging den sloel vooruit en overlegde hij zich zult. dat dit dc beste plaats was. Slechts langzaam kwamen de karren nader. Hij keerde zich tot haar, gaf dc Vicomlesse de Noailtes een teeken, dat zij zeer goed begreep. „Mama," sprak zij, „de eerw. heer Carrichon zal ons de generale Welk een looneelMoeder en dochter bogen hel hoofd, vol berouw en boete, getroffen door de heiligheid van'I oogenblik, vol zalige hoop op de liefde en barmhartigheid Gods. De priester verhief de rechter hand, en, zonder het hoofd te onthlootcn, sprak hij duidelijk en in haar geheel de absolutie- for mulier uit en 'bleef ccnigc oogenhlikken in een innig gebed verdiept. Hoe dichter men hij den Fauhourg kwam, des Ie dichter werd de mcnscheninenigte. Dc regen viel minder lievig neder, om ten Slotte geheel op tc houden, Thans had de eerw. heer Carrichon zijn hcloltc gestand gedaan cn zijn plicht vervuld. Toch kwam hel niet bij hem op hel plein te vertalen. Deze man, die daags tevoren sidderde en heefde hij dc ge dachte zijn vreedzaam verblijf tc moeien verlaten, om zich Idool Ic stellen aan 't Pnrijsche gepeupel, liep nu kalm en veilig laatste oogenblik vol tc houden. Nu eens liep hij de karren vooruit, dan weer begeleidde hij ze, De hclcedigingen, door 't gepeupel geuit, waren meest gericht op dc eerste kar, en overal had men het gcuitmi op dc oude Maarschalks weduwe, terwijl men dc anderen weinig ut niet helcedigde. Langzamerhand werd de Fauhourg (voor stad) breeder; aan beide zijden der hrcedc straal werden dc huizen minder talrijk. De sloel naderde hel doel; comge nieuwsgierigen waren lol lilcr gekomen. Een ontelbare me nigte had zich op het plein zelf verzameld, welks enorme uitgestrektheid loch nog hijna ledig scheen. De „Place du Trönc", door dc rcvolutionnairen toen Het „Plein van den om vergeworpen Troon" genoemd, was te dien tijde een uitgestrekt, met gras begroeid plein, doorsneden door den straatweg naar Vinccn- ncs. Er stond geen ander huis dan een kleine villa, In stijl Lodewijk XV opgetrokken, links van den weg als men van Parijs kwam, aan het einde van den Fauhourg, en dal diende tot opname van zieken. Eenzaam cn verlaten lag daar liet groote plein, cn met zijn hekken uitgestrekt veld.

De Eembode | 1907 | | pagina 1