Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 32. Zaterdag 9 November 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EERBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0,40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advc Van I tot 6 regelsf 0.30 Voor lederen regel meer f 0.05 uiterlijk Vrljdag- Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ouderdomswet. Bij de Tweede Kamer is IB October l.l. het wetsontwerp ingekomen, dat wettelijke verplichting opleggen wil aan de werklieden, om zich te ver zekeren tegen de gevolgen van den ouden dag. Vandaar dat het wetsont werp wordt genoemd de Ouderdoms wet. Wat de Regeering met dat ontwerp bedoelt, werd door de „Maasbode" dezer dagen in een artikel beknopt maar tevens zoo bevattelijk uiteenge zet, dat wij mccnen dit stuk ook onder de aandacht van onze lezers te moeten brengen. Het luidt ais volgt Iedere werkman, d. w. z. ieder man of vrouw, die den leeftijd van 16 jaren bereikt heeft en niet meer dan f 1000 per jaar verdient, wordt verplicht zich te verzekeren en te dien einde wekelijks een premie te betalen overeenkomstig het bedrag van zijn verdienste (de loonklasse, waarin hij is ingedeeld). Op zijn (haar) 65e jaar wordt de(n) verzekerde dan na een wachttijd een ouderdomsrente toegekend. Het stelsel van verplichte verzeke ring, dat ook door het Kabinet-Kuypcr In zijn ontwerp-Ouderdomsverzekcring werd vooropgezet, lijkt dus ook minis ter Veegens het meest aanbevelens waardig. En het is zeker een groote vraag, of men met het systeem van vrijwillige verzekering, zooals dit h. v. in Bclgiii in zwang is, wel die resul taten zal kunnen bereiken als met het hier gehuldigde Duitsche stelsel. In den grondvorm is dus het ont- werp-Vecgens gelijk aan dat van Dr. Kuyper. Er is echter een reusachtig verschil tusschen de beide ontwerpen, dat wij hier even moeten aangeven, teneinde er tegelijk op te kunnen wijzen, hoe verregaand onoprecht de strijdwijze is geweest van de vrijzinnigheid aan de stembus van 1905. Het ontwerp dan van dr. Kuyper bedoelde een tweeledige regeling, de verzekering legen ouderdom en de verzekering tegen invaliditeit. De vorige arbcids-ministcr meende terecht, dat deze twee zaken niet te scheiden waren en dus in één ontwerp dienden geregeld. Minister Veegens is in beginsel wel van dezelfde opinie, maar tevens van oordeel, dat de invaliditeits-verzekering nog niet voldoende is voorbereid voor het oogenblik, zoodat hij er zich toe bepaalde, de ouderdomswet in te dienen, los van de invaliditeits-verze kering, die dan later nog wel bij afzonderlijke wet kan worden geregeld. De betcekenls van dit besluit van onzen socialen minister moet niet on derschat worden. Want de invaliditeits-verzekering is eigenlijk hier de hoofdzaak. Wat heeft een invalide werkman, die b. v. 50 jaar is, aan liet vooruit zicht, dat hem op 65-jarigen leeftijd een pensioen zal worden toegekend? Zoolang hij invalide is, zal hij geen premie meer behoeven te betalen voor de ouderdomsrente, maar intussehen zou hij 15 jaar geduldig moeten wachten. In het ontwerp-Kuyper was dat anders. De ouderdomsrente werd daar weliswaar 5 jaar later toegekend, op 70-jarigen leeftijd, maar wie dan ook voor dien tijd ongeschikt tot werken werd kreeg als invalide zijn pensioen. Men heeft bij de stembus van 1905 wat geschetterd over die leeftijdsgrens van 70 jaren, 't Was een pensioen aan een doode, werd er rondge bazuind. Maar men vergat er bij te vertellen, dat die grens wel zoo ver mogelijk moest genomen worden, om de invaliden, die het eerst aanspraak mogen doen gelden np pensioneering, aan de rente-uitkeering deelachtig te kunnen maken. Minister Veegens stelt nu aanstonds de ouderdomsgrens op 65 jaar, maar laat ons volkomen in het duister om trent zijn plannen met de invaliditeits verzekering. Bij de polemiek, die destijds werd gevoerd over het ontwerp-Kuyper is er op gewezen, dat een verlaging van de leeftijdsgrens van 70 op 65 jaar in dat ontwerp de kosten met circa 14 millioen gulden zou verhoogen. Neemt men nu in aanmerking, dat de rcgccring de berekening, die aan het ontwerp-Kuyper ten grondslag lag, niet aanvaardt, haar nog te geflatteerd acht, dan moet men zich toch met verwondering afvragen, hoe zij bij mogelijkheid de leeftijdsgrens op 65 jaar kan terugbrengen, zonder dat dit van de schatkist nog aanmerkelijk zwaardere offers zal eischen. In de veronderstelling althans, dat het haar ernst is met de invaliditeits verzekering. Het zal daarom, dunkt ons, zaak zijn, dat de minister omtrent dit laat ste punt eens positieve verklaringen aflegt. Aan een ouderdomsrente zonder meer heeft de werkman bijzonder weinig. De meesten hunner zullen vermoedelijk rente betalen voor ande ren. Want hoeveel menseden worden er,65 jaar? De invaliditeits-verzekering is dus onontbeerlijk. Van den anderen kant beslaat er ge vaar, dat deze invaliditeits-verzekering, is eenmaal de ouderdomswet in wer king, wegens de enorme verhooging van kosten op zich zal laten wachten. Te meer, nu de regeering de rege ling van deze zaak blijkbaar liever aan haar opvolgster overlaat. Reden genoeg, dunkt ons, om te zorgen, dat wij niet op dit punt met een halven maatregel worden afge scheept, die misschien de sociale wet geving ten onzent voorgoed in discre et zou brengen. Wij hopen, dat de Tweede Kamer hieromtrent bij de behandeling der aanstaande Staatsbcgrooting op meer licht zal aandringen. BUITENLAND. Door tusschenkomst van het dioce saan comité te Rome is Zondag, na gehouden besprekingen met de kerke lijke overheid, een collecte gehouden voor de slachtoffers van de aardbeving in Calabrië. Het geld zal onmiddellijk aan den kardinaal Portanova gezonden worden om onder de ongelukkigcn te worden verdeeld. Op 't Vaticaan hoopt men, dat door de Katholieken van andere landen spon taan hulp zal worden gebracht; de „Civilta Cattolica" zal een lijst van de edelmoedige gevers publieeeren. De Paus heeft besloten evenals bij de aard beving in 1905 de binnengekomen gel den naar verhouding van de behoeften aan de bisschoppen toe te zenden, die het weer onder de hun onderhoorige priesters verdoelen zullen. De jongste ambtelijke cijfers omtrent de gevolgen van de aardbeving zijn als volgt: Getroffen zijn 49 plaatsen. Zonder dak zijn 2500 personen, waarbij Ferruz- zano en Sant llaro, waar bijna alle inwoners dakloos zijn, niet meegere kend zijn. Het aantal ingestorte huizen, behalve in beide genoemde plaatsen, bedraagt ruim 150; het aantal onbe woonbaar geworden huizen 1645. Het totaal aantal dooden bedraagt 196, waarvan 175 alleen in Ferruzzano; dat der gewonden 86, waarvan 50 in Fer ruzzano. Het Zwitsersche volk nam Zondag met 326102 tegen 264183 stemmende nieuwe militaire wet aan, welke bijna met algemcenc stemmen in de Kamers was aangenomen. De wet bedoelt, die van 1834 te vervangen en heeft een drieledig doel. De eerste ocfeningstijd van den jongen soldaat wordt verlengd en op jongeren leeftijd worden de jongelingen onder de wapenen geroe pen. Verder worden aan de officieren meer volledige instructies gegeven cn de bevoegdheid van de superieure commandanten der troepen uitgebreid, waardoor zij meer onafhankelijk van de militaire administratie worden. Door een Engelsch officier is een belangrijke uitvinding gedaan. Hij is er in geslaagd het geluid bij de ont branding van mitrailleuses te temperen. Vroeger kon men dat geluid op 3000 M. hooren, nu is het op 274 M. niet meer hoorbaar. In den modernen oorlog schieten de menschen elkaar dood op een7af- stand, dat ze nog voor elkander onzicht baar zijn; voortaan zullen ze het niet eens meer hooren ook. Zondag heeft te Londen een groote meeting plaats gehad van spoorweg personeel. Een groote geestdriftige menigte nam er aan deel. De secre taris van den bond van spoorweg ambtenaren, Bell, werd luide toegejuicht. Hij hield een lange toespraak, waarin hij op scherpe wijze de directeuren der maatschappijen aanviel over slechte lootien, lange diensttijden en 't niet- willen-erkennen van de vakverenigin gen. Als resultaat van de stemming deelde hij mede, dat van de 88.134 uitgebrachte stemmen er 76.925 zich vóór de staking hadden uitgesproken. Bell hoopte echter, dat minister Lloyd George de dreigende staking zou weten te voorkomen, en dat is gelukt. Uit Petersburg wordt gemeld, dat voor het uitzicht op een goeden graan oogst niet voldoende grond bestaat, Wel zal volgens ambtelijke gegevens de oogst van dit jaar dien van het vorige jaar met ongeveer 10"/over treffen, doch desondanks zal deze laatste beneden het gemiddelde der laatste vijf jaren blijven. Dit resultaat van den Russischen oogst valt in dit laar samen met den slechten oogst in west-Euro pa, Amerika, Indië en met de slechte vooruitzichten vail den oogst in Australië. De prijsverhooging op de internationale graanmarkt heelt zich ook uitgestrekt over de Russische granen, waarvan de prijs op ongehoorde wijze steeg. In verband hiermede heeft de regee ring een door den minister van Handel gepresideerde conferentie van vertegen woordigers van verschillende takken van bestuur doen houden, die vast stelde, dat de overdreven hooge graan prijzen in Rusland zoowel door specu latie alsook door uitvoer veroorzaakt zijn. Een voorstel om den uitvoer uit havens aan de Zwarte Zee te verbieden werd verworpen, daar dit, evenals in 1891, tot het verloren gaan der buiten- landsche markten en het waardeloos FEUILLETON. VEROORDEELD. I. I) In een hock van ccn armoedig doch zindelijk vertrekje zat een jongen van btjna twaalf jaren op een laag bankje cn weende in stilte. „Ik zeg je nog eens, jongen," zoo dreigde een ruw, sterk gebouwd man, die een bran- dcwijnlucht van zich gat, „ik sla je de bccncn nog stuk, als je ni 't dadelijk bekent. Jij hebt het horloge van den kleinen Adalbert weg genomen, niemand anders dan jij kan het gedaan hebben, al beweer je ook duizend maal het tegendeel, vlegel. O, dat ik zoo iets van mijn kinderen beleven inoelIk ben maar een arme houthakker, die zijn schamel stukje brood verdient, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat, maar onrechtvaardig goed bezoedelt mijn handen nietl „Vader, ik heb liet werkelijk niet gedaan I" snikte de knaap. „Ik ben op de voorplaats geweest en in den tuin, toen u 'I hout hakte, en heb maar eenmaal naar binnen gckc...." „Zwijg," bulderde de houthakker, „je liegt. Of heelt Johan de koetsier je niet naar de tuindeur van de groote zaal zien sluipen en door 't raam zien kijken? Of heelt niet llertha, het kamermeisje van mevrouw het nieuwe gouden horloge van den jongenheer op liet spiegeltafcllje in de groote zaal ge legd, op liet tafeltje onder het tuinraam, hè, mijn ventje Wat moest jij in andermans huis doen, als je niet wat anders van plan waart dan hout te helpen aandragen Maar Je zult dadelijk bekennen, hoor, en dan vlug naar den baron om vergiffenis gevraagd Misschjcn heeft hij medelijden met je jeugd en zal de zaak laten rusten. Nu. hoe wil je?" „Ik heb 't niet gedaan," hield de knaap vol,waardoor zijn vader in hevigen toorn ontstak, en liet ongelukkige kind ernstig mis handeld zou hebben, als zijn moeder er ziclt niet mede bemoeid had en den knaap al wccncnd aan den wocstaard ontrukt had. De houthakker Thcrcn was een vlijtig, rechtschapen man, die zich zelf en zijn vijf kinderen door zwaren arbeid op ccn eerlijke manier door 't leven trachtte heen te slaan. HIJ had maar een harlstocht, een zwakke zijde, den brandewijn. Als hem 't een of ander tegenviel, zocht hij zijn verdriet in den drank te smoren, cn dan moesten vrouw en kinderen het ontgelden. En juist nu was hij een paar dagen achtereen niet meer nuchter geweest. Thcrcn had met zijn oudsten zoon hij baron llagciiau hout moeten zagen, en zooals ge woonlijk, de jongere kinderen laten nakomen, om hem te helpen bij het in de schuur bren gen of opstapelen der blokken. De kleine Hendrik, ccn aardige, levendige jongen was er 't eerst geweest, en daar zijn vader en zijn broer nog niet met het zagen gereed waren, was hij op het kastoclplcln wat gaan loopen, en had na lang wijfeion het ook gewaagd een paar passen in den tuin te doen, waar de straal van de fontein, die in fonkelende paarlcn neerviel, zijn nieuwsgierigheid gaande maakte. Een met zeldzame planten bezette trap leidde van de veranda naar de salons in den tuin; vol bewondering had het kind van de straat een blik geworpen op de pracht van goud cn marmer van dit elegant vertrek. „lil den hemel kan 'I niet mooier zijnl" dacht de kleine Hendrik en stond, geheel be wondering, voor de geopende ramen. Hevig 'geschrokken snelde hij weg, toen hij zijn naam hoorde roepen, angstig unt zicli heen ziend of ook Iemand zijn binnensluipen in den fuin had opgemerkt. Hij wist toch bij ondervinding, hoe zeer zijn vader er op stond, dat op 't gedrag zijner kinderen niets Ie zeggen viel. Met angstige blikken was Hendrik nan 'I werk gegaan, en had, in 'I bewustzijn valt schuld zijn ongehoorzaam heid door dubbele vlijt trachten te boelen. Wie beschrijft echter de groote schrik van den jongen, de toorn des vaders, toen 's avonds ven bediende van den baron hij hen aan huis kwam, en zonder omwegen mee deelde, dat hel gouden horloge, dat de jonker den dag tevoren als vcrjariugsgcschcnk ge kregen had, was gestolen. Thcrcn moest er maar niet lang over denken en het gcslolcnc terstond teruggeven, daar de koetsier en hel kamermeisje zijn zoon in den tuin hadden zien rondsluipen. „Wat?" riep de eerlijke werkmnr „mijn zoon een dief. en ik een heler hl weerwil van al zijn razen, van zijn tegenspartelen, moest Thcrcn de door den bediende aangevoerde bewijzen voor waar erkennen. Tevergeefs bezwoer Hendrik zijn onschuldhet hielp niet. hij was de dief. Oeen onbekende was dicht bij het huis geweest, en noch portier noch kamerdienaar had ook maar even zijn post verlaten. Het ongeoor loofde bezoek aan den tuin getuigde tegen den knaapzijn angstig gelaat bij zijn terug komst beschouwde men nis 't ontwaken van zijn slecht geweten. Hendrik wrong zijn handen in vertwijfeling cn noch het smeeken zijner moeder noch de kastijding zijns vaders vermochten iets anders uit te werken dan: „Ik heb liet niet gedaan." Thcrcn was sedert dien dag buiten zich zelf vnn woedehij verwaarloosde liet werk en kwam geregeld beschonken uit de herberg onder liet voorwendsel, dat hij de schande zijn zoon een dief Ie weten, in den brande wijn moesl verdrinken, vooral nu de baron de zaak voor 't gerecht gebracht had. De commissaris van politie, een welwillend man, trachtte het hart van den kleinen zon daar door goedheid Ie vermurwen, terwijl hij hem verzekerde, dat de baron hem misschien zou vergeven, eu in plaats van gerechtigheid uitoefenen vergiffenis schenken, als hij be rouwvol bekende en 'I horloge teruggaf. Toen dit alles niet baatte en Hendrik bij zijn bewering bleef, inccndc hij hem dour bedreiging met de grootste strengheid hang Ie kunnen maken, doch alles bleef vruchte loos. Alle vermaningen en strafpredikafie's bereikten van nu af juist hel tegenoverge stelde van wat zij bedoelden. De knaap, die in de eerste dagen met tranen in de oogen cn trillende lippen voor zijn rechters ver schenen was, w.erd bij elk verhoor eigenzin niger een hooge mate van onverschilligheid teekende zich op zijn trekken, een tartende trek lag om zijn mond; nauwlijks gaf hij nog antwoord op de vragen var. den ambte- „Dat is me er ook centje I" zcldc de poli tieagent Oelman tot zijn collega, toen Hendrik weer eens, inet donkere blikken en gesloten lippen hun voorbijging. „Zulk een stljfhoof- digen jongen heb ik zelden gezien. Als die niet aan de galg sterft, wil Ik mijn leven tang niet meer den „Schrik der dieven" ge- „SchuldiglVcrstokttOiivcrschiiliglBriitauir Dat was het vonnis en oordeel der rechters cn der toeschouwers, toen Hendrik tijdens de laatste zitting hardnekkig gezwegen, cn op de herhaalde aanmaning van den president de waarheid recht te doen cn zijne schuld te bekennen ten stutte met toornig flikkerende blikken gezegd had: „Wat geeft het mij, of ik de waarheid zeg Mij gelooft toch niemand I" Thcrcn, die achter zijn zoon stond, balde de vuisten cn beefde over zijn gehcele lichaam. Illjna buiten zich zelf van wuedc zou liij zich op zijn zoon geworpen hebben, indien de nulilie-agent hem niet had tegen gehouden.

De Eembode | 1907 | | pagina 1