Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 33. Zaterdag 16 November 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EERBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereenlging De Eembode. PrUs dor Adverlcntiën Van I tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. VERZEtERIMG IEREN WERKLOOSHEID De uitkomst tier vergadering van 4 Nov. I.I., betreffende verzekering tegen werkloosheid, heeft allerminst aan de verwachting beantwoord. Deze bijeenkomst, door de Vereen i- gitig „Onderlinge Hulp" belegd, met het doel een fonds te stichten, waar mede de nooden en ellende der werk loosheid zouden gelenigd kunnen wor den, werd, zooals wij bereids vermeld den, bijgewoond door de bestuurders van verschillende vakverenigingen, en de afloop was, dat men met de zaak geen stap verder kwam, omdat alweer eischcn werden gesteld, waardoor de oprichting van het bedoelde fonds eenvoudig ondoenlijk wordt gemaakt. Voor de bestuursleden van „Onder linge Hulp" en inzonderheid voor den inleider van het onderwerp, den heer Pels Rijcken, zeker een minder aange name ontmoeting. 't Scheen er op aangelegd den hecren den moed in de schoenen te jagen. De bedoeling toch, waarom deze vergadering bijeen geroepen werd, was niet om den vooruitgang'van vakvere nigingen te bevorderen, maar had alleen op 't oog leniging der ellende, die zoo menig huisgezin treft, als de kostwin ner, geheel buiten schuld, werkloos wordt. Derhalve zijn uilgesloten de gebrek- kigen, de zieken, de invaliden en zij, die door eigen toedoen zonder werk geraken. Met deze uitsluiting waren socialis tische woordvoerders echter niet te vreden. Ook den niet-georganiseerden moest het lidmaatschap van het te stich ten fonds worden ontzegd. Of de inleider al betoogd had, dat de bestrijding der werkloosheid behoort tot de taak der overheid dat er samen werking moet zijn tusschen Rijk, Ge meente en vakvcrccnigingcn, terwijl de nict-georganiseerde arbeiders niet mo gen uitgesloten worden, omdat anders in ons land 80"/,, dier arbeiders zouden getroffen worden, liet baatte niets. Het te stichten fonds moet ook hulp middel worden tot bevordering van socialistische organisaties, werd dus als ciscli naar voren gebracht. Een bekwaam werkman, die zich voorbeeldig gedraagt, doch niet bij een vakverecniging is aangesloten, moet met zijn gezin bij werkloosheid maar aan gebrek en ellende worden over gelaten. terwijl hij, aangesloten bij een socialistische of anarchistische vereenl ging de man zou zijn, die in kommer volle dagen steun verdient. Op de vraag van den Voorzitter of de heeren zicli met bet plan tot het oprichten van een fonds kunnen vcr- eenigen, dan kan later over de oprich ting worden gehandeld, werd van verschillende zijden met een beslist Neengeantwoord. De inleider mocht nu nog opmerken, dat, wanneer de Regeering een maat regel voorstelt, waarmee ge u niet geheel kunt vereenigen, en ge zegt: dan doe ik niet mee, krijgt ge niets, van socialistische zijde hield men toch voet bij stuk. Dat is nu eenmaal zoo dc taktick van hecren socialistenhun eischcn moeten bevredigd, of hèolemnal dc boel in de war. Intussclicn blijft op die manier de ellende voor den betrokken werkman voortbestaan! Zouden hierdoor van velen de oogen niet opengaan? Wat de vergadering op a.s. Maandag geven zal Aten veroorlove ons nog deze be merking Toen bij verkiezingen voor deTweede Kamer van liberale zijde de valsclie leuze „duur brood" werd uitgebazuind, om den christelijker! partijen - als zoude van die zijde een politiek te vreezen zijn, die leiden zou tot een verbooging van broodprijzen - bij de stembus een nederlaag te bezorgen, liepen de socia listische woelwaters zich het vuur uit de sloffen om daaraan mee te helpen. Thans staan ze mede voor het feit, dat onder een vrijzinnig landsbe stuur 't zoover gekomen is, dat voor een groot deel der werklieden in 't geheel geen brood meer te verdienen is. Zou nu soms door socialisten be grepen worden, dat ze door het lok middel „Duur brood" er leelijk in geloopen zijn?" BUITENLAND. Uit China komen weer verontrus tende berichten. Over een aanval op katholieke missiën gedaan, bevat de „Echo de Chine" liet volgende: „Uit Chinecschc bron meldt men, dat in Kiang-si twee katholieke ker ken, gelegen te Kan-tsjoe, en een katholieke kerk van Nakang door de Boksers verbrand zijn. Een Europee- sclie missionaris, pater Canduglia, is door een geweerschot door een'hei den gedood. De andere missionarissen zijn ongedeerd. Kapitein Hoang-Tsjcoe Sjan, dieinet zijn soldaten gekomen was om de orde te herstellen, is gedood. Zeshon derd op z'n Europcesch gedrilde sol daten zijn onmiddellijk uitgezonden om de schuldigen te vervolgen. De gezant van Frankrijk te Peking heeft aan den prefect een voorbeel dige'straf gevraagd voorde bedrijvers van den moord van Kiang-si. Hij eisclit de werkelijke bescherming der mis sionarissen in Kiang-si en een schade loosstelling voor den dood van pater Canduglia. De onderkoning van Nanking heeft aan den consul van Frankrijk te Sjang hai een telegram van rouwbeklag ge zonden naar aanleiding van den moord op den missionaris Canduglia. Driehonderd Boksers hebben de stad Pong-Hien aangevallen, maar zijn door de geregelde troepen teruggeslagen. Uit Amerika komt liet bericht, dat in de financieele wereld de rust begint terug te keeren, maar dat natuurlijk nu de naweeën komen. Een daarvan is een algemeene bezuiniging in nijver- lieidsondernemingen; beambten, werk lieden en kantoorpersoneel worden naar huis gestuurd; grondstoffen en goederen worden in kleinere hoeveelheden inge slagen en men werkt eerst af, wat men heeft. De industricclcn hebben de grootste moeite huil loopende verbintenissen na te komen, waarvan natuurlijk weer 't gevolg is. dat de bestellingen worden ongedaan gemaakt of uitblijven. Men richt ook bier weer liet oog naar Roosevelt, van wien men hoopt, dat hij bij het congres, dat 12 Februari a.s. weer bijeenkomt, met wetgevende maatregelen zal aankomen, ot dat hij in elk geval met verschillende financiers en met die Congresleden, welke waar schijnlijk in de commissies voor geld zaken van' het Congres zitting zullen hebben, vooraf zal beraadslagen. Op de zeereis van Vlissingen naar Portsmouth heeft dc „Holienzollerii",die het Du itsclie keizerpaar moest overbren gen, vee! last van mist gehad, Maandag middag eerst te half twee kwam bet vorstelijk vaartuig in de haven van Portsmouth aan. De prins van Wales, Lord Roberts en de Duitschc gezant begroetten de keizerlijke familie, die om half drie naar Windsor vertrok en daar tegen 5 uur aankwam. De ontvangst was schitterend. De burgemeester hield een rede, waarop de keizer met enkele woorden ant woordde. De begroeting op Windsor tusschen het keizerlijk paar en koning Edunrd en koningin Alexandra was buitenge woon hartelijk. Een zeer talrijke menig te juichte de vorstelijke personen toe op hun weg naar het kasteel. Aan het schitterende stnalsdlner op het slot te Windsor namen ltiügasten deel, waaronder vele gezanten en leden van het kabinet. De Koning, een toast uitbrengende op den Keizer, drukte zijn genoegen en voetdoening uit over liet bezoek van den Keizer, wiens uiterlijk zulk een goede gezondheid bewijst. De Koning kon slechts de lioop uitdrukken, dat het verblijf in Engeland den Keizer heilzaam zou zijn. De Koning herdacht vervolgens des Keizers bezoeken \..n diens eerste kindsheid af en zou nooit vergeten de vriendschap en de sympa thie ondervonden bij den dood van de groote Koningin Victoria. 7.. M. verzekerde, dat ten allen tijde de bezoeken van den Keizer oprechte ugde verschatten aan den Koning, de Koningin en aan het geheele volk. Vurige hoopte Z. M., dat den Keizer en het groote Duitschc rijk voorspoed en geluk mochten gegeven zijn in het belang van de handhaving van den rede. De Keizer uitte in zijn antwoord zijn gevoeligheid voor de tot hem ge richte vriendelijke woorden van wel kom en herdacht eveneens de vele kostbare herinneringen van voorbijge gane dagen. In liet bijzonder herin nerde de Keizer aan zijne vereerde grootmoeder en zijne geliefde moeder, wier gedachtenis hein terugvoerde in de gelukkige dagen als kind op Wind sor doorgebracht. Ernstig hoopte de Keizer, dat die vriendschappelijke ver houding der beide families zou terug gekaatst worden op de betrekkingen der beide landen, Dit zal strekken lot bevestiging van den wereldvrede, welke Koning Eduard's voorfdurenden steun heeft. Aan den Lucli in Ouildhnll hield de Lord Mayor een rede. waarop keizer Wilhelm antwoordde, dat Hij en de Keizerin zich gestreeld gevoelden door de hartelijke ontvangst. De Keizer voegde hieraan toe: Toen ik van deze plaats zestien jaren geleden sprak, zeide ik dat boven alles mijn doel was den vrede te handhaven. De historie, ik waag het hier uit te spreken, zal mij recht doen wedervaren, dat ik dit doel onvermoeid nastreefde. Sinds het gezag een stut en een waarborg is voor den werelvrede, zijn de goede betrekkingen tusschen onze beide naties gehandhaafd en zal ik daartoe steeds mijn krachten blijven inspannen, zooveel als dal in mijn macht is. De ücrma.inschc natie wenscht samen te werken met de Brilsche. Zoo zal in do toekomst zich een schitterend vergezicht voor ons oog ontvouwen en de handel zal zich ontwikkelen van de natiën, die leerden elkander te ver trouwen. Nadere berichten zijn ingekomen over de gevolgen van het zware weer. dat Zaterdag en Zondag over Rome, de Campagna en westelijkToskanegewoed heeft. Het spoorwegverkeer op de lijn Pisa-Rome is door de instorting van een brug bij Rechta onderbroken. Het FEUILLETON. VEROORDEELD. II 2) Ongevoelig voor den spot zijner kame raden- de scheldwoorden der straatjongens, liet Hendrik zich door den agent, die hem naar 't verbeterhuis moest brengen, door de drukke straten der slad naar de ouderlijke woning leiden. Zwijgend ging hij in zijn ge woon hoekje zitten en staarde donker voor zich, terwijl de heide jongere broerljes schuw naar hem keken en zijn moeder met betraan de oogen, de dingen, die zijn eigendom waren, bijeenpakte. Zijn vader was niet thuis, die had zich dadelijk van 'I gerechtslint naar de herberg begeven, terwijl zijn oudste broeder al vroeg naar 't werk was gegaan. Itet bundeltje van den jeugdigen veroor deelde was weldra gepakt, de doek vast geknoopt en een klein rcismaal op de tafel gezet. Hendrik had zwijgend het doen en laten zijner moeder gevolgd, alsof Item dat in 't geheel niet aanging. Op haar vragen wat dichterbij Ie komen en een kopje koffie te drinken, schudde hij ontkennend met 't hoofd en bleef in zijn hoek zitten, terwijl zijn be waker, zonder zielt lang te laten noudigen, geducht tuctaslte. Eindelijk stond de agent op, en keek Hendrik veelhcteekenend aan het was houg tijd om te vertrekken. Dc knaap stond op en nam zijn bundeltje, zonder een spier op zijn gelaat te vertrek- Toen nu zijn moeder op Item toetrad en onder tranen zeide: „Hendrik, mijn hart breekt, liu gij uw God en uw ouders zoo miskent. Wij hebben toch altijd zoo veel van u gehouden I", werd ook het kinderhart diep getroffen. Hij sloeg dc arnten om haar hals, en zijn hoofd tegen haar schouder drukkend, Ruiste c hij: k heb 't niet ge- Moeder, ik „Kind, kind!" snikte zijn moeder, „hoe kunt ge zoo verhard zijn? Als ge toch maar wil dot bekennen, God en de metischcii zouden het je vergeven I" Bij dc eerste woorden zijner moeder had de knaap haar losgelaten; die onnatuurlijke harde uitdrukking vertoonde zich weer op zijn gelaal. Zonder een enkel antwoord of eeu afschcldsblik volgde hij den politie-agenl. Zuchtend had de eerwaarde rector Hermann, de geestelijke van het verbeterhuis te BSrfcId, geluisterd naar Itet bericht van den directeur, dat er den vorlgen dag weder een veroor deelde was ingekomen, en gaf ais zijn niec- ning Ic kennen,'.toen deze zweeg: ,,'t Is in allen geval sterk, een jongen van twaalf jaar, en dan zoo verstokt in't kwaad, dal bij niettegenstaande de bewijzen zijner schuld zijn leugens volhoudt, Waarlijk, een treurig toeken des tijdsl Doelt als u 'I mij nietten kwadeduidt, mijnheer," ging Itlj na een oogenhlik wijfelens voort, „zou Ik 't eerst nog wel eens met zachtheid willen probecren. De strenge tuchtmiddelen blijven ons toch nog steeds over, als tic zachtere niet helpen. Wie weet onder welke omstandigheden zoo'n kind is grootgebracht, hoe hel m'sschien van dc wieg af systematisch in 'I kwaad is op- „Necti," viel de directeur Item inde reden, .de ouders van den jongen zijn brave men- sclicn, arme dagtooners, die zich en hun kin- slaan. ofschoon zijn vader nog wel eens te veel drinkt." „Dat verandert de geheele zaak. En loeit zou ik wel. met uw inwilliging, t hart van den knaap willen beproeven. Ik Itcb de oude spreuk: „Een goed woord vindt steeds een goede plaats," altijd bewaarheid gc- „Ik weetal lang," sprak de directeur lachend, „U is ccn apostel der liefde en gelooft altijd aan het hetere ik des mcnschcn. Gij wilt ook in de gevangenen een brokstuk van hel oorspronkelijk goede zien, juist lijnrecht tegen over ons wetboek van strafrecht, dat zoo tennaastcbij iedereen tot misdadiger stempelt, zoolang niet 't tegendeel bewezen is. Doch volg gerust uw goede hart, eerwaarde heer," zoo eindigde de oude heer en reikte den priester de hand. „U hebt met uw methode gunstiger gevolgen gehad dan wij met de In dc eerstvolgende weken was Hendrik Thcren 't voorwerp van bijzondere oplettend heid van den geestelijke. Geen enkele zijner onderwijzers ot upzichtcrs had over dezen te slechter naam hekend stnanden knaap te klagen. Geen tegenspraak kwam over zijn lippen, geen tegenstreven was bij hem te vinden. Zwijgend en ernstig hoven zijn leef tijd deed hij onvermoeid en gewillig liet werk. dat Item werd uitgelegd. Nooit echter kwam er ook maar een geringe trek van blijdschap op het blcekc, fijne gelaat des knaaps; onverschillig keek hij naar zijn mak kers, als deze in de gelukkige zorgeloosheid der jeugd konden vergeten, waar zij zich be vonden, en de spaarzaam toebedeelde uren van uitspanning zooveel mogelijk trachtten te benutten. „Waarom doe je niet mee aan 't spet uwer kameradenV" vroeg Item op zekeren dag de pastoor, toen hij Hendrik als gewoonlijk in een hoek zag zitten, strak voor zich uitsta- Verlang je naar moeder, naar je broers en zusjes?" ging de priester voort en keek den jeugdigen veroordeelde In 't gelaat. Zijn hlecke trekken verlevendigden zich even, een onderdrukt snikken drong uit zijn tocgc- sehroefdc borst, doelt direct daarop verscheen weder die harde trek op zijn gelaat en met op elkaar geklemde tanden antwoordde Hen drik: „Neen, zij honden mij immers voor schuldig I" Zacht legde de priester zijn hand op Hen driks schouder, die in zijn grof, grijs gevan genispak voor hem Stond cn sprak: „Hendrik, Ik meen hel goed met li." „Ach, zeg mij niets," viel de knaap hem heftig in de rede, en sprak toornig; „Ik heb het horloge van baron Adelbert in 't geheel niet gezien, ln.ilslaangestolcn.cn toch beweert ieder, vader, moeder, de rechter, dat ik 't wel gedaan heb cn het terug moet geven I" Toen hij zoo de lang onderdrukte smart op eenmaal lucht gaf. wierp de knaap zich op den grond en brak in snikken uit. Pastoor Hermann zag verwonderd naar 't wccnendc kind aan zijn voeten, dnt krampachtig snikte en korte, afgebroken zinnen uitte. Dat was geen in zonden opgegroeid kind, dat was niet dc verstokte trots der zclfshcwuste schuld, dnt was de onloochenbare slem der waarheid. Geroerd boog bij zielt over tot 't kind, richt te Item op en sprak op zachten loon: „Al mocht u niemand getooven, ik wel." Vol verwondering keek I lendrik in het goedige gelaat van den ccrhicdwaardlgcn geestelijke, in dc treurig op hem gerichte oogen, cn een glans van vreugde gleed over zijn met tranen bevochtigd gelaat. „Ik dank til" sprak hij zacht cn viel in Toen pastoor Hermann den directeur dit voorval meedeelde en hem verzekerde.dat hij overtuigd was van de onschuld van den knaap, trok deze wantrouwend de schouders op. Sluw lachend klopte hij op den deksel der zilveren snuifdoos, nam eeu snuifje cn zeide: „We zullen eens zien, mijnheer pas-

De Eembode | 1907 | | pagina 1