Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 44. Zaterdag 1 Februari 1908. Een en twintigste laargang. DE EEHIIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Pry9 der Adverlenliën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 CorrcspondentiCn en Advertentiën moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Denkt aan de kiezerslijsten. Wij meenen nogmaals met nadruk er aan te moeten herinneren, dat de tijd weder daar is, waarop er voor gezorgd moet worden, dat alle Katho lieken, die aanspraak kunnen doen gelden op kiesrecht, op de kiezers lijsten geplaatst worden. Uit de statistiek over het kiesrecht in 1907 blijkt o. a.. dat in het vorige jaar niet minder dan 31.391 personen hun kiesrecht verloren hebben, door dat ze niet vóór of op 1 Maart hun belasting over 't afgeloopen dienstjaar betaald hebben. Voeg hierbij degenen, die door aan gifte kiezer konden worden, maar dat door onachtzaamheid of onwil hebben nagelaten, dan staat vast, dat vele duizenden personen het kiezerscorps hadden kunnen versterken. Daaronder zijn natuurlijk Katholieken hij duizenden te tellen. t Groote gewicht der zaak schijnt, helaas, dus ook onder onze partij niet genoeg te worden begrepen. Is dit altijd te betreuren, in de ge geven omstandigheden, nu een Kamer ontbinding voor de deur staat, zou het toch al te onverantwoordelijk zijn als de kiezerslijsten werden verwaar loosd. Van de Katholieken, die het kies recht kunnen bekomen door zich aan te melden, moet geen enkele op de nieuwe kiezerslijst ontbreken. Zooals uit de achterstaande adver tentie blijkt, stelt het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" zich weder beschikbaar, om ieder, die zulks verlangt en er aanspraak op heeft, weder behulpzaam te zijn tot het verkrijgen van kiesrecht. Door zich in 't gebouw van den R. K. Volksbond op den gestelden tijd aan te melden tot invulling van een formulier, dat slechts geteekend behoeft te worden, is de zaak in orde. Voor het overige zorgt het Bestuur. Moge nu het werk der kiezerslijsten met ernst en toewijding behartigd worden, opdat later geen zelfverwijt verontrusten kan. BUITENLAND. ITALIË. De diplomatieke betrekkingen tus- schen de republiek Bolivia en den Heiligen stoel zijn hersteld. Men zegt, dat Joachim Choneso benoemd zal worden tot buitengewoon gezant bij den Heiligen Stoel. De „Osservatore" verklaart gelukkig te zijn een bericht te kunnen publi- ceeren, dat den president van Bolivia tot eer strekt. Het blad spreekt er zijn voldoening over uit, dat de vriend schappelijke betrekkingen, die in het verleden altijd bestaan hebben tusschen den H. Stoel en Bolivia, hersteld zijn. In de kathedraal van Ancona is een zeer kostbare kelk gestolen, die in 't begin der 19e eeuw door Lodewijk XVIII geschonken was aan kardinaal Delia Genga, die later Paus is ge worden onder den naam Leo XII. De kelk was versierd met paarlen en had een waarde van twee-honderd duizend francs. Ook nog andere voor werpen van waarde zijn er gestolen. De nieuwe burgemeester van Rome, de jood en vrijmetselaar Nathan, begint reeds zijn anti-clericalen aard te laten zien. Hij heeft bevel gegeven, dat de Zusters van Liefde het kindergasthuis op den Aventijnschen heuvel moeten verlaten. Deze maatregel wordt door de katholieke meening van Rome streng afgekeurd. SPANJE. In den senaat is door den minister van justitie een wetsontwerp ingediend aangaande de bestrijding van anarchis tische aanslagen. Volgens het ontwerp, zal de regeering het recht hebben couranten te verbieden, anarchistische clubs te sluiten en ieder, die anar chistische ideeën verspreidt, te ver bannen. In de vergadering der kamer van afgevaardigden is bij de vraag van een liberale afgevaardigde, waarom het stadhuis te Barcelona bij het naam feest van den koning niet versierd was, een hevige woordenwisseling ontstaan tusschen den minister van Binnenlandsche zaken en enkele afge vaardigden der oppositie. Met moeite gelukte het den president de opge wondenheid te doen bedaren. Barcelona is, zooals bekend is, een hoofdzetel van de anarchistische propaganda. PORTUGAL. Op een zeer romantische wijze is dr. Farmano Lopez, medeplichtig aan den aanslag op den minister-president Franco, uit den toren San-julia, aan den oever der Taag, waar hij gevangen ge houden werd, ontsnapt. Verscheidene zijner vrienden, die vergunning gekregen hadden, hem te bezoeken, waren in eene automobiel naar de gevangenis gekomen. Nauwe lijks stopte de automobiel toen eene geweldige ontploffing plaats had. De commandant van het fort deed de pas aangekomenen arresteeren en plaatste schildwachten rondom het fort. Daar het onderzoek geen enkel resultaat opleverde, werd aan de vrien den van Lopez vergunning verleend om te vertrekken. Korten tijd daarna bemerkte men de verdwijning van Lopez. Naar het schijnt zijn, in de verwarring, die op de ont ploffing volgde, hem sleutels in de hand gespeeld, waarmede hij de deur van zijn kerker heeft kunnen openen en naar buiten heeft kunnen komen. Hij slaagde erin de automobiel te be reiken en door een automobiel-bril op te zetten, wist hij zich onkenbaar te maken. Het geheele gevangenis-personeel, met den commandant van het fort, is in hechtenis genomen. Zij worden allen verdacht van het complot deel uit te maken. Men veronderstelt, dat iedereen door de vrienden van Lopez is om gekocht om hem te doen ontsnappen. Eene belooning van 10.000 francs is uitgeloofd voor dengene, die er in slaagt Lopez wederom te pakken te krijgen. De door de Engelsche regeering beloofde nieuwe schoolwet wordt door de christelijke partijen met spanning tegemoet gezien, omdat deze zeer waarschijnlijk een krachtig verzet zal uitlokken. Uit de redevoeringen, door verschillende ministers dezer dagen gehouden, meent men dit te moeten afleiden. De pas uit het Zuiden terug gekeerde minister-president en de minister van onderwijs hebben ver klaard, dat, wanneer weder een poging zou gewaagd worden, om het zgn. dogmatische onderwijs in de openbare scholen in te voeren, er niets anders zou overblijven, dan liet geheele gods dienstonderwijs uit de school te bannen. De Katholieken en de aanhangers der Staatskerk zijn in ieder geval be sloten, geen enkele hunner bekende eischen te laten vallen, en de aarts bisschop van Westminster heeft daarom onlangs bij de feestelijke opening eener nieuwe school verklaard, dat, wanneer de rechtvaardige eischen der Katho lieken niet werden erkend, energieke en vaste tegenweer plicht was. Met betrekking tot de schoolkwestie verdient eene episode van het pas gehouden arbeiders-congres te Huil, bijzondere opmerkzaamheid. Tot nu toe had de partij zich zeer beslist vóór de afschaffing van het godsdienst onderricht in de scholen verklaard. De groote strijd echter, die in den laatsten tijd over deze kwestie ontstond, deed de katholieke leden der arbeiders- vereenigingen zich met kracht tegen deze politiek verzetten. Op de laatste vergadering stelden zij dan ook eene resolutie voor, welke inhield, dat een nieuwe schoolwetgeving den kinderen gelegenheid moest geven, dat gods dienst-onderricht te genieten, wat hunne ouders voor wenschelijk houden. Door de tegenstanders werd echter een amendement voorgesteld, dat uit drukkelijk afschaffing van het gods dienstonderwijs verlangde. De leiders der partij hielden echter eene bespre king en vooral eene stemming over dit geschilpunt voor gevaarlijk en voerden beide voorstellen van de agenda af. Maandag heeft keizer Wilhelm zijn 49sten verjaardag gevierd. Binnen eenige maanden zal hij twintig jaar aan de regeering zijn in het Duitsche rijk. In 1888 volgde hij zijn vader op als koning van Pruisen en keizer van Duitschland. In een feestvergadering. Maandag te Keulen gehouden, ter viering van 's keizers verjaardag, hield kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, een geestdriftige redevoering op keizer Wilhelm. Den Duitschen socialisten dreigt een ernstig verlies. Hun hoofdman, de Rijksdag-afgevaardigde Bebel, is aan een hartziekte ernstig ziek. Eenige Berlijnsche dames eischen algemeen stemrecht, en hebben dit dezer dagen zoo luidruchtig te kennen gegeven, dat vier dezer dames in hechtenis genomen werden. RUSLAND. In het Port-Arthur-proces is weder een zeer verzwarende getuigenis door kolonel Wersjinin tegen generaal Stössel uitgebracht. Na de overgave had Wersjinin met groote moeite achttien wagens gekregen voor de vrouwen en kinderen der officieren. Generaal Stössel stond echter niet toe. de wagens voor de vrouwen en kinderen der officieren te gebruiken, maar nam ze voor zijn eigen bagage in beslag. De vrouwen en kinderen der officieren moesten negentien werst te voet afleggen. Uit Parijs kwam Dinsdag de droeve mare, dat de grijze kardinaal-aartsbis schop, mgr. Richard, wiens wijs beleid en helder doorzicht men zoo dikwijls nog bij de verschillende ingewikkelde kwesties, doorde rampzalige scheidings- wet in 't leven geroepen, bewonderen kon, na een korte ongesteldheid, voor zien van de H. Sacramenten der Ster venden, overleden is. Even vóór zijn overlijden, ontving de hooge lijder van den Paus een telegram, waarin de H. Vader, vol genegenheid voorden hoogen lijder, hem zijn apostolischen zegen zond. De ontroering over dit droeve sterf geval is te Parijs onder de Katholieken zeer groot. Binnenland. Benoemingen. Wij lezen in het Centrum: Van dc twee millioen katholieken woont meer dan de helfi boven den Moerdijk. Bij zijn optreden als minister van Justitie, vond minister Van Raalte de bezetting der colleges van de rechterlijke macht boven den Moerdijk als volgt FEUILLETON. De weg van Keroulaz. 2) Middelerwijl had Dussaulz, om een rustigen slaap te hebben, twee pistolen voor den dag gehaald en ze aan 'I hoofdeinde gelegd, zijn jas geheel toegeknoopt en knielde daarna. Ik deed cvenzoo. Sedert wij een gelijk lol deelden, was hel, ook tijdens ons dienen bij dc musketiers, waar wij als broe ders samenleefden, een vaste gewoonle van ons beiden, dal Dussaulz het morgen- en avondgebed hardop bad, terwijl ik ant woordde. Misschien vindt men deze gewoonte vreemd onder soldaten, en toch deden wij het niet alleen. Nog duidelijk herinner ik mij ons heilig Paaschfeesl aan den Rijn. waar men aan de Talel des Heeren haasl enkel roodrokken zag. Dussaulz en ik waren van denzelfden sland, denzelfden ouderdom en koesterden dezelfde denkbeeldenbeiden hadden wij Ie bidden voor overledenen en verwanlen, die ons dierbaar waren, onze harten smolten samen in 'I opblikken lot Ood, en ik durf wel zeggen, dat dit gemeenschappelijk gebed ons troostte over dc vele doorgestane ver moeienissen. Dussaulz, een leeuw in den strijd, had hij "t bidden een zachte stem. We zalen nauwlijks op de knieën, toen ik een zacht geritsel hoorde, leder kent den indruk, welken zulk een waarneming maakt, als men niels ziet, weinig hoort, maar des te meer gevoelt. Daarna scheen het mij, als werd een mctischclijk gelaat tusschen de half vergane planken geschoven, om on» te bespieden. Ik meende een judas in 't gelaat te zien. Ik waagde het niet Dussaulz Ie onderbreken, die voor mij zattoch werd dc drang, om wat meer te zien, mij ten slotte te sterk, zoodat ik mij naar den kant keerde, vanwaar ik het geruisch had verno men. Ik zag niels meer. Al zeg ik ook, dat ik niets meer zag, geloofde ik toch stellig iets gezien te hebben. Misschien was mijn opgewonden verbeelding er schuld van, mijn onzekere, verwarde blik I Voor zeker kon ik niels zeggen. Toen wij opstonden bekende ik Dussaulz mijn verstrooidheid en dc oorzaak .'I Is vreemd!" riep hij uit, .ik had juist hetzelfde willen zeggen. Het scheen mij, als zag Ik..." Door deze overeenkomst van indrukken zagen wij hel verschijnsel voor iels gewichtigs aan, zonder echter bemoedigend te zijn. „'t Zal wel iemand uit dc hoeve geweest zijn," meende Dussaulz, .die de gasten eens wilde zien." Ik ging op 't slroo liggen, waarop een gescheurde deken lag. .Toch zal ik probeeren wakker te blijven," zei mijn reis gezel, terwijl hij zijn pistolen greep. Hij ging naast mij liggen; wij vonden geen tijd meer tol pralen, want spoedig lagen wij in een diepen slaap. Te middernacht... nu, wal verwacht gij wel, lezer, in dit beruchte uur te middernachtsliepen wij vast, evenals allen om ons heen! Te zeven uur in den ochtend gluurde de zon door alle reten en galen van den stal; wij hadden een gat in den dag geslapen. Gij kunl begrijpen hoe vroolijk wij ontwaak- i lachlen elkaar uit. Daarna stonden wij op, klopten onze kleercn uit en verwijderden het stroo uit ons haar, om ons naar onzen gastheer te begeven. Het scheen niet meer den man van den avond te voren te wezen; hij keek ons vergenoegd aan en bood ons de hand bij 't binnentreden. .Goeden morgen I" zei hij. .Ik wil wedden, dal gij goed geslapen hebt!" Wij lachlen en voor de grap vertelde Dussaulz hem, wat wij meenden gezien te hebben, voor wij gingen slapen, en de schrik, daarbij ondervonden. De oude boer keek weer even ernstig als daags te voren. .Gij hebt u niet vergist, en, bij God, uw gebed alleen heeft u gered. Wij. ik en mijn zoon, waren van plan u, met den vinger aan den trekkeren hij wees op een dubbel loopsgeweer onder den schoorsteen .als dolle honden neer te schieten." Ik lachte niet meer en Dussaulz deed een slap achter waarts. .Ja. waarlijk, gij zijt er goed afgekomen, want toen ik u op dc knieën zag, en u zoo hoorde bidden, zei ik tegen mijn zoon-.Niet doen, het zijn van de onzen." .Wat, gij zoudt ons, wecrloozen, gedood hebben?" vroeg Dussaulz, die nog nicl van zijn schrik bekomen was. .Weerloos?" sprak de boer. .Hoe zoo? Het land krioelt van verraders. Ik was er zeker van, dat men ons als een vos door 'I vuur verdreven en voor mijn eigen deur doodgeschoten had. Zoo iels komt dage lijks voor. De rechte broeders hebben een wachtwoord, dat gij niet kent. Ook heb ik uw pistolen gezien, redenen genoeg, om jelui neer te schieten." Dussaulz keerde zich tot mij en sprak: .Er schijnt waarlijk niet veel aan gescheeld Ie hebben, ot .Komaan, dal is alweer voorbij," viel de boer snel in. .Geen wrok daarom," en hij gaf ons min of meer verlegen dc hand. .Goddank, dat 't zoo en niet anders is ge- loopen. Van ochtend zult gij een beter maal hebben dan gisteren avond." Hij noodigde ons hartelijk uit te gaan zitten en legde versch brood, gesneden spek en vruchten op tafel, terwijl hij er een kruik naast zette, welks inhoud heel wat beter was dan die van 's avonds tevoren. .Mijn zoons zijn op het land, ik kan u dus wel wat gezelschap houden," sprak hij, nam een sloel. ging bij ons zitten, bediende ons en praatte aanhoudend over den toestand van 't land. De goede man zette echter groote oogen op, toen wij hem onze marschen en gevechten meedeelden, en wisl ons zijn be wondering en medelijden niet genoeg uit te drukken. .Ziet!" riep hij uit, .tot wat een gruwelen deze tijd aanleiding geeft. Het koude zweet parelt op mijn voorhoofd bij de gedachte, dat ik twee van .onze goede jongens" zou hebben neergeschoten, twee Christenen zonder medelijden gedood, zonder hun tijd te laten, zich met God te verzoenen I" .Och," zei Dussaulz, .dal kan ons dagelijks overkomen. Maar ik geloof, dat de goede God wel een oogje op ons houdt onder zulke omstandigheden. En toch hebben we in zes weken geen Heilige Mis meer gehoord." .Gij zult de Heilige Mis weer hooren riep de Bretagner uit. .Bij mijn hoofd, morgen zult gij van dc partij zijn. Dat ben ik u wel schuldig I" .In weerwil van verraders en Blauwen vroeg Dussaulz lachend. .Ik zeg niet hoe, maar ge zult zien, dal ik woord houd. Goddank, wij hebben nog, nieltegcnstaandc alle hindernissen, elke week de Heilige Mis gehoord. Er is gevaar bij. maar jullie zijl daaraan gewoon, en wij ook. Zorgt, dat ge tegen den avond gereed zijt, dan zullen zij u waarschuwen." Zoo nadenkend bevond ik, dat het juist Zaterdag washet kwam mij echter vreemd voor, dat wij 's avonds gereed moesten zijn, om den volgenden dag dc Heilige Mis Ie hooren. Op hetzelfde oogenblik verscheen een man in de open deurik herkende hem tersfond. .Kijk!" riep Dussaulz uit, terwijl hij zich tot onzen gastheer wendde, .dat is de brave man, die ons uw huis gewezen heeft, dat wij hier goed zouden worden ontvangen,

De Eembode | 1908 | | pagina 1