Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 51. Zaterdag 21 Maart 1908. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBIIE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dor Adverientiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. „Verstandige politiek". Onder bovenstaand opschrift bevat „De Maasbode" van 18 dezer het volgende artikel. De R. K. kiesvereeniging te 's-Gra- vcnhage, 2e distriet, zal deze week eene motie over het kiesrechtvraagstuk in behandeling nemen. Aan het slot van welke motie zij aan de Algemeene Vergadering van den Bond voorstelt in zake kiesrecht „niet over te gaan tot het aannemen van één practische conclusie." Dit besluit achten wij zeer verstan dige politiek en getuigt van het juiste inzicht in den huidigen politicken toe stand. Wil men over het kiesrecht in de pers en daarbuiten blijven philoso- pheeren, dan hebbe dit ieder voor zich tc verantwoorden, als wij maar vrij inogen blijven van allen drang of dwang, die de menschcn opjaagt tot nemen van practische conclusies: Want: lo. de voorstellen tot Grondwets herziening zijn ingetrokken en daarmee is het kiesrechtvraagstuk minstens tot 1909 van de baan en wie kan er ook maar iets zeggen, wat daarna zal gebeuren? 2o. bet kiesrecht met al den aankleve van dien is en blijft een groute twist appel, dien wij zoo ver en zoo lang mogelijk uit onze gelederen Hebben weg te schuiven en dien we dan eerst hebben op te rapen, wanneer het op rapen onvermijdelijk is geworden. Van die onvermijdelijkheid is tot nu toe echter niets gebleken, behalve in die enkele paar rechtsche kranten, wier luidruchtige beschouwingen niet in rechte verhouding staan lot de plato nische rust, waarmee de meerderheid der Katholieken dit vraagstuk pleegt op te vatten. 3o. De twist omtrent dit vraagstuk zal daarom nu vooral fel ontbranden, omdat we er thans geheel anders voor slaan dan in de dagen van Tak. Toen drong zich de strijd om het kiesrecht naar voren, hoofdzakelijk tusscheu de leiders der liberale partijen, omdat de splitsing, die door de naderende de mocratie in de liberale rangen hevig dreigde, ten slotteonvermijdelijkscheen, maar hel volk zelf "bleef er koud voor. Nu heeft men een deel van het volk opgezweept voor dat recht, en de re sultaten er van vindt ge ook weer spiegeld in enkele gedeelten van het bekende R. K. kiesrecht-rapport, waar de opstellers het amper op één blad zijde met elkaar eens zijn. Getuigt het nu niet van juist politiek inzicht om ten overstaan van dit vraag stuk alle positie nemen en alle prak tisch besluit te verdagen tot dat de geesten rijp zijn geworden en er ten minste een zekere eenstemmigheid is bereikt Van kiesrecht-theorieën hebben wij nu voorloopig genoeg. Steunen wij liever met alle macht dit kabinet, dat, liever dan zijn lijd te verbeuzelen met quacsties, waarover geen twee mensehen in Nederland hel eens zijn, wel van plan blijkt door krachtige bestuursdaden te toonen, wat het wil, en wat het volk zoo instantelijk van hetzelve verlangt. Nog eens, wij hebben daden noodig onze achterstand op wetgevend ter rein schreit, even hard als de nooden des volks. BUITENLAND. Ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest zal Z. II. de Paus den 29en Maart de Dochters van Maria in audiëntie ontvangen. De H. Vader zal voor deze plechtigheid zich in dc basi liek begeven. Er zullen meer dan 5000 De schoolstrijd heeft de Katholieken te Rome voor goed wakker geschud. Daar te verwachten is, dat de anti- clericale gemeenteraad aldaar gebruik zal maken van de bevoegdheid, door het nieuwe reglement op de lagere scholen aan den gemeenteraad verleend, waarbij door besluit van den raad het godsdienstonderwijs kan worden afge schaft, hebben de Katholieken te Rome maatregelen genomen. Zij zullen dan gebruik maken van de andere bepaling in het reglement, waarbij den familievaders de bevoegd heid wordt verleend, om in de gemeen telijke scholen op vastgestelde uren godsdienstonderwijs te doen geven. de anarchistenstad Barcelona, dat een waagstuk mocht hccten. is zonder on gelukken afgeloopen. Maar nauwlijks was de koning vertrokken of het bommen werpen nam een begin. Zon dag werd een bom geworpen, waarbij dooden gevallen zijn. De bom ontplofte bij de St. Joseftrap bij Bambla. Een oude vrouw heeft een helsch werktuig gevonden, dat door de politie is mee gevoerd. Een paard, dat vooreen rijtuig stond in de buurt waar de bom ont plofte, is ook gewond. De waarnemende burgemeester heeft aan de slachtoffers een bezoek gebracht. Volgens bericht uit Biarritz komt koning Altons een bezoek brengen aan koning Edward, in de laatste week van diens verblijf aldaar. PORTUGAL. De amnestie voor politieke misdrij ven, die na de beëindiging van het den 1 en Februari ingeleide gerechtelijk onderzoek zal worden uitgevaardigd, zal zich, naar gemeld wordt, niet uit strekken tot feiten, die met den konings moord in verband staan. De Exchange Telegraph te Londen deelt een telegram mede uit Lissabon, waarin bericht wordt, dat daar een samenzwering zou zijn ontdekt, die ten doel had een militaire dictatuur in te Een treffend voorval wordt uit Ham- stead bij Birmingham gemeld. Onlangs had daar een mijnramp plaats, waarbij 22 mijnwerkers door vuur en rook in de mijn werden op gesloten. Alle lijken zijn eindelijk ge vonden. De meesten konden alleen aan de kleercn herkend worden. De laatste zes vond men in een afgelegen gang dicht bij de deur. Op een stuk hout was met krijt geschreven: „De Heer behoede ons." Dan de namen der zes. En voorts: „Want wij allen gelooven in Christus." Geen uitweg meer ziende, en we tende, dat zij ten doode waren opge schreven, richtten deze eenvoudigen van harte zich tot God en hun laatste woord is een bemoedigend woord van hoop en vertrouwen. Zoo worden men- schen, wier steun en troost de gods dienst is, helden in de ure van het grootste gevaar. Geven dergelijke voorbeelden den bestrijders van den godsdienst niet te denken? Men maakt gewoonlijk melding van een spoorwegongeluk, als er veel men schcn omgekomen of gewond zijn, maar Zaterdagavond is er op de Great Central Spoorweg bij het station Wem bley Park. niet ver van Londen, een ongeluk gebeurd, dat merkwaardig is omdat de menschcn er geen ernstig I letsel bij kregen. Terwijl de trein een vaart had van ongeveer 50 K.M. in 't uur, raakten de vijf wagens, na eeni- gen tijd geschommeld te hebben, van de locomotief los, ontspoorden en vielen den 6 M. Iioogen dijk af. De twee voorste wagens kwamen op hun kop te staanenkele wigons waren versplinterd, maar de zestig reizigers zijn er allen zonder ernstige verwon ding afgekomen. Het plan der Pruisische sociaal democraten om op 18 Maart gedurende ecnige uren den arbeid te staken, als protest tegen de houding der regeering tegenover het kiesrecht-vraagstuk, is in duigen gevallen, omdat de werkge vers te Berlijn besloten hadden, onver biddelijk de arbeiders, die op dien dag bun werk, om andere redenen dan wegens ziekte zouden een week te schorsen. Uit Venetië wordt bericht, dat keizer Wilhelm 25 Maart 's namiddags aldaar zal aankomen, ten einde een bezoek te brengen aan koning Victor Emmanuel. Dit door de Italiaansche pers ge brachte bericht, dat dc rijkskanselier, vorst von BQlow zal deelnemen aan de ontmoeting van den keizer met den koning van Italië in Venetië, wordt van Berlijn uit ongegrond verklaard. Op het tijdstip, waarop deze ontmoeting plaats heeft zal de Rijksdag juist be raadslagen over de begrooting van huitenlandsche zaken en van de rijks kanselarij, en daarbij kunnen de rijks kanselier en de staats-secretaris van buitenlandsche zaken niet gemist worden. De Rijksdag heeft het crediet tot bevordering van de luclitschcepvaart- proeven van graaf Zeppelin met alge meene stemmen goedgekeurd. De nationaal-liberalen, de conserva tieven en het centrum lieten door hun woordvoerders van hun instemming met het wetsontwerp blijken. En de sociaal-democraat Singer verklaarde „Ook wij zeggen graaf Zeppelin dank voor zijn beschavingswerk en de daar voor gebrachte offers. Al dient het voorloopig nog maar voor militaire doeleinden, het is toch een beschavings werk voor heel de wereld." Minister Briand heeft de amnestie wetsvoordracht voor pers-, vergadering en staking-deliclen bij de kamer in- fediend. Alle bij de troebelen in het uiden betrokkenen zullen, behalve dc wijn-vervalschers, amnestie verkrijgen. Uitgesloten zijn die personen, welke wegens beschimpingen en beleedigin- gen van het leger veroordeeld zijn. De voordracht werd aan de des betreffende commissie gezonden. Maandagnacht te twee uur, brak brand uit in de reusachtige fabriek van levensmiddelen der firma Rivoire en Carret aan de Cours Lafayette te Lyon. Het goheele gebouw was één vlam menzee. Aanstonds zagen de brandweerlieden in, dat van de fabriek niets meer te redden viel. Te drie uur nam de brand de af metingen cener ware ramp aan. De vlammen sloegen naar de belendende huizen over en een geheel stadskwar tier, ter grootte van 11 hectaren, ging in de vlammen op. De Fransche troepen in Marrti hebben succes gehad. De Minister >kk<> FEUILLETON. De jongste Ritmeester. 2) „Juist, majoor," antwoordde Melin, „ik hen niet zoo gelukkig door mijn verdiensten o[ gekregen te lichbeti; doch ik wacht met smart op 't oogenblik, om te kunnen bewijzen, dat ik waardig ben onder hetzelfde vaandel te kunnen strijden." „üoed, heel goed!" antwoordde Galert, „doch Fabry lieett u daar juist bclcedigd en gij zijl hem het antwoord daarop schuldig gebleven, licht gij dan geen eergevoel?" „Hij is een ellendige lafaard," riep Fabry „Best mogelijk," antwoordde Galert, „maar wij soldaten zien zulke dingen van een ander standpunt. Een bcleediging moet doorbloed worden uitgewischt, dat is een oud ge- „Met majoo oordde voeden zich lol üalerl rustig„Ik zou bij uwe beleediging kalm blijven, indien ik de een of anden de eer strijdende handeling hebbenik ben vast overtuigd, dat niemand mij lets ten laste leggen kan." „Wal?" stoof Galert op, „is hel geen schande, een lafaard genoemd Ie worden „Neen majoor! Ik zou mccnen onteerd Ie zijn als deze beschimping waar gemaakt werd door de een of andere daad mijnerzijds; »u echter valt zij terug op dengenc, die ze uitspreekt. Zelfs liet meest onbesproken ge ding kan door een ellendeling, een bcschon- kcue, of door een lastertong bezwadderd rilmecsler Melin, „dit duel-gebruik is zoo oud niet, als u misschien gelooft, dc Grieken et: Romeinen Hier werd hij onderbroken door de kreten „Wij moeten de Fransche gebruiken in „Dat is ook mijn gevoelen," sprak Galen, „en u. ritmeester, moet met Fabry duelleeren, indien hij geen excuus vraagt." „Ik. nooit I" antwoordde Fabry, „ik herhaal, wat ik gezegd heb." „In dat geval zult gij, ritmeester, de u toe komende verachting moeien dulden, of de militaire loopbaan verlaten.' „Ik begrijp de noodzakelijkheid niet, lot een dezer uitersten mijn toevlucht te moeten nemen," antwoordde Melin. zonder zich van zijn stuk te laten brengen„ik hond het er eerder voor, dat mijn kameraad Fabry, als hij lot andere gedachten gekomen is. zich zeker z.al schamen over de geuite woorden, waarmede hij mij vervolgt, en mij tot een offer van zijn noodlot wil maken, dat hij in zijn carrière ondervindt." Bij deze woorden ging hij naar de deut, doch Fabry riep op luiden loon „Ik hoop, mijnheer, dal gij, voordat ge het lokaal verlaal, mij zuil zeggen, welk uur u morgen 'I best past Melin keerde kalm terug en sprak „En ik verwachl, mijnheer Fabry, dal gij binnen drie dagen verstandiger zult zijn, en deze Itccren toonen, dat het niet noodig is hloed te vergieten, om een onbedachtzaam Nu klonk van alle kanten een geschreeuw van verachting. Dc jeugdige ritmeester Melin ging heen. Nu kwanten alle officieren bijeen en besloten eenparig, dat Melin met Fabry moest duelleeren of oulslng uil dcu dienst nemen. Het gedrag van Melin in dc drie dagen, volgende op dit hatelijk toonccl, bleef even kaltn. Door alle officieren werd hij mei de groolste minachting bejegend, en het geduld, waarmede hij zooveel beleedigingCD verdroeg, scheen werkelijk een laag karakter aan Ie duiden, dat op geen enkele wijs te recht vaardigen was. Zelfs dc generaal, behept niet de vooroordcelen, die toen onder ons, soldaten, bestonden, verbood Melin zijn huis, lot zoolang hij zich van de op Item rustende vlek gezuiverd zou hebben. Den derden dag zagen wij ritmeester Melin niet zeer ernstige trekken naar de markt gaan. Nadat hij «enigen lijd hei liefst eiken twist vermijd. Ik verlang van u geen voldoening, iieein mijn hand aan en laten wij vrienden zijn „Mijnheer." gaf Fabry hem ten antwoord op verachtclijkcn toon, „gij zult mijn hand niet eer ontvangen, voor dat gij waardig zijt die te drukkentot dan toe hoop ik van uw tegenwoordigheid verschoond te blijven." „Dan zouden wij toch wel moeten duel- in 7' riep Mi teren blik toe ■terp o „Er is geen ander middel," riepen u eenparig. „Gij zuil uw inccniug ongetwijfeld vcrai deren," sprak Melin weer, „en om u daarh lijd te geven, verklaar ik, dat tiet duel ni voor Zateidag zal plaats hebben. Ik zal n op dien dag 's morgens vijf uur naar di voor de poort van Mcnin staanden molt hegeven en wcusch, dat er, nis liet du plants heeft, drie officieren van ons regime en drie van de huzaren bij tegenwoord zijn." „Waa m bij zi nopen h et cafe t' Luite nant Fabty was juist bezig een partij tc bil jarten, terwijl wij er om heen stonden. Daar trad Melin binnen. Hij wachtte tot dc partij „Ik hoop. luitenant Fabry, dal u in deze drie dagen de redenen van inijn doen onder zocht hebtik geloof, moed genoeg te hebben, de uniform te eeren, tnaar ik beken, dat ik formali vroeg Fabry. „Indien deze zaak voor u van zoo weinig gewicht is, beschouw ik ze als zeer belang rijk en uil eeil geheel ander OOgpuul," ant woordde Melin. „Overigens ben ik de bc- leedigdc, cn zal mij dus belasten met de keuze der wapenen." „Ik hoop, mijnheer, dat het de wapenen van een soldaat zullen zijn „Wees daarover maar niet ongerust, ik zal u tevreden stellen." Na deze woorden verliet Melin de zaal. Hij had zich nauwlijks verwijderd, of luite nant Fabry zeide luide„Wat ceil geluk, dal dit jonge baasje eindelijk bestolen heeft te duelleeren I" „Jawel," antwoordde ik. „lach maar, zooveel gij wilt, Fabry, tnaar ik gclouf, dat het heertje niet zoo laf is, als gij wel denkt. De toon zijner stem was niet die eens lafaards I" „lk denk er ook zoo over, ritmeester," sprak Fabry, weer ernstig wordend, „maar wij zullen zien I" Melins gedrag was gedurende beide vol gende dagen waardig en wij hoorden verder niels van hem, dan dat hij Galert verzocht had zijn zadelpistolen nice Ie brengen. Eindelijk brak de langverwachte Zaterdag aan en om vijf uur in den ochtend waren alle officieren op de afgesproken plaats, toen ook ritmeester Melin een paar minuten later aankwam. Men zou zijn bleek gelaat voor een bewijs van vrees hebben aangezien, als niet zijn stap cn zijn kalme blik het tegendeel hadden Ie kennen gegeven. Hij keek opzijn horloge, om Ie zien of zijn tclaal-komcn een verontschuldiging noodig niaaklcdaar dit echter niet '1 geval was, groette hij ons slechts. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1908 | | pagina 1