SPEELGOEDEREN, 1ARM0HIKA S. enz. „NIEUW PARIJS". Langestraat 37. Gebrs.VAN GELDER Jachtgeweren Revolvers Flobertbuksen Hagel Kruit. F. J. H. SANDERS (Fa. G. A. Kamp) CflDEAUX. No. 30. Zaterdag 24 October 190' Of EE1E Katholiek Nieuws= en A(J voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Drieberger0" Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, jpt Verschijnt eiken ZATERD1" Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummers0.05 Bureau: Langegracht 13, Amer^, Uitgave van de Vereeniging De Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De bij de opening der zitting van den Pruisisehen landdagdoorden Keizer voorgelezen troonrede houdt het volgen de in: Hit is mijn wil, dat het kiesrecht voor het huis van afgevaardigden zich or ganisch verder zal ontwikkelen, ik zie daarin een taak, die een der gewiehtig- sten is van den tegewoordigen tijd. De beteekenis daarvan voor het staatsleven eisclit veel omvattende voorbereidende werkzaamheden, die door mijne re geering met alle nadruk worden verricht. Wetsontwerpen tot verbetering van het dienstinkoinen van de staatsambte naren, geestelijken en lagere onder wijzers zullen ten spoedigste worden ingediend. Deze voorstellen betcekenen eene duurzame verzwaring van lasten van omstreeks 200 inillioen mark; het is daarom onvermijdelijk, dat de aan zienlijk hiervoor gevorderde middelen door eene verhoogde belasting van de vermogens en inkomsten in de lioogerc klassen wordt opgebracht. Voorts wordt aangekondigd, dat de organisatie van de hnogcrc meisjes scholen zal worden gewijzigd. De troonrede besluit aldus: lil den laatsten tijd hebben zich in het Oosten van Europa gebeurtenissen voltrokken, die de aandacht van Europa in beslag nemen. Al zijn wij daar ook politiek minder geïnteresseerd dan andere staten, dan eischen die gebeurtenissen toch ernstig onze aandacht. Het Duitsche rijk zal in trouwe gemeenschap niet zijne boudgenooten voor een vreedzame en rechtvaardige oplossing van de te genwoordige moeilijkheden opkomen. In Berlijn en de voorsteden Charlot- tciiburg. Rixdorf, Wilmersdorf en Scliö- neberg treedt met I Nov. een nieuwe politic-verordening in werking, welke de algcmceiic winkelsluiting op acht uur 's avonds bepaalt. Er wordt geen enkele uitzondering toegestaan, zelfs niet voor sigaren- en bloemenwinkels. Daarmee is* aan een wensch van de winkelbedienden, waar zij al jaren voor geijverd hadden, voldaan. Maar nil is er dadelijk een nieuwe beweging out- FEUILLETON. Verbannen en hereend. 3) Daar er geregeld door bijna geen werk was, zouden de bannelingen van honger gestorven zijn. indien niet een weldoener hen van uit de verte bedacht had, door milddadige harten tot medelijden op te wekken. En deze was de prelaat Chotkowski vail Krakau. Juist dacht Antoniuk met ontroering aan dezen edelen Kerkvorst, toen de deur ge opend werd en een zijner lotgenouten een pakje meebracht uit de stad. Hij had hel daar van 'l postkantoor meegebracht: 't kwam uil Krakau. De oogen der bannelingen schitterden van vreugde. Antoniuk opende hel pak en nam wclducn Wat ruostrijk te schrijven; zij waren uitverkorenen Gods. want wie God liet heeft kastijdt hij. Na 'I leven van dit korte anrdscltc Icvcn zou Iiiiii de eeuwige kroon ten deel vallen. Het lijden dezer wereld was niet te vergelijken hij de heerlijkheid, welke aan tien geopenbaard zou worden. Aan 'l eind van den brief wcnsclitc de prelaat hun allen genade volle feestdagen. In t pak zaten verscheidene kerk- en devotichockcn, verder de zoo vurig gcwenschte .rozenkransen en scapulieren, welke den Ocuniccrden met geweld ontnomen waren. Ten slotte vonden zij. goed verborgen, ook nog papieren geld. Wal een vreugde voor deze arme mcnschcn I staan, urn in de grnnte zaken al om zeven uur 's avonds, het uur waarop de kantoren van de magazijnen toch gewoonlijk dicht gaan, en op Zaterdag al 's middags te sluiten. I let zal nader blijken, dat men in Duitschland met dc winkelsluiting wel wat hard van stapel gaat. Zooals men weet is de Pruisische regeering er op uit de binnen het rijk wonende Polen zooveel mogelijk te „verduitsclien Zoo is hun o.a. verboden in pu blieke vergaderingen dc Poolsche laai te gebruiken. Verontwaardigd willen de Polen zich niet aan deze wel onder werpen. en van den anderen kant toch ook niet met de politie in aanraking komen, daar met bijzondere strengheid tegen de overtreders wordt opgetreden. Toen is de Poolsche pers op het denkbeeld gekomen „stilzwijgende" vergaderingen te houdenen zoo heb ben nu de Polen reeds verschillende meetings georganiseerd, waarop geen enkel woord is gesproken. Ziehier hoe zoo'n vergadering plaats vindt. Aan de aanwezige personen worden de teksten van dc redevoe ringen, die natuurlijk iu het Puolsch zijn geschreven, rondgedeeld. Iedereen leest ze stil in zichzelf. Daarna schrijft men de voorgestelde conclusies op een groot bord, en wordt er over gestemd, zonder dat er ook maar één woord wordt gehoord. Ten slotte wordt de vergadering even stilzwijgend gesloten en keuren de aanwezigen, steeds zwij gend. naar huis terug. Op die manier kan dc politie niet tusschcn beide komen, en wordt van den anderen kant de Duitsche taai ten ecnenmalu vermeden. Te Chicago heeft een brand gewoed, die voor meer dan een inillioen dollars schade heeft aangericht en grootc ma gazijnen alsmede de bureaux van den spoorweg heeft vernield. In het arrondissement Preskniel, Michigan, woeden nog boschbrandeu. Men zendt hulptreincn. Een dezer trei nen, komende van Metz, is vernield. Men vond vijftien verkoolde schedels in de puinen. De stoker is verbrand. De machinist en ceuigc beambten kon den zich redden door op handen en voeten langs den weg te kruipen. Vrijdagavond werd een hulptrein ge ilen hemel,* schljne mine '"et de geheiligde zeden hunner ge boortestreek, hielden de bannelingen gezame- lijk als een herinnering aan de nud-cliristc- lijke gebruiken een liefde-maaltijd, omhels den elkaar en wcnschtcu elkaar geluk. Daarna gebruikten zij hun eenvoudig maal, beslaande uil brood ligt brood der verbanning, dal letterlijk hitter smaakte, daar liet met zand en kruiden vermengd was - en ival melk. Na het eten werden verscheidene, door een der bannelingen eenvoudig gesneden, beeldjes voor den dag gehaald, alsook wal kleine kaarsen, welke zij mei heel wat moeite van den katholieken koster uil de gouveriiements-hoofdslad omvangen hadden. Hoe verheugden zich jong en oud, toen hel geïmproviseerde kribje iu den glans der kaarsen straalde: vooral de kindereu waren sprakeloos van opgetogenheid en men vergal alle lijden. Hoe gelukkig trof hel, dal geen der ambië ren aanwezig was i L-ldra klonk innig di id in den Hoogc en vredi mschen van goeden wille". n zingen Iczang: c zij Men schreef 24 December l'.KH. Ill 'I hoofd kwartier van generaal Kocmpntkiuc in Mauds- joerije heerstin na de nederlagen der vorige maanden een betrekkelijke rust. De strenge zonden naar Metz, welke stad met ver nietiging bedreigd werd. Hij keerde terug met meubelen en hulpmiddelen, toen de weg hem in noordelijke rich ting door den aanloeienden brand werd afgesneden. De machinist poogde toen een andere richting in te slaan, maar de trein ontspoorde aan een kleine brug, die verkoold was. De machinist en nogeenigen moesten zich verbergen iu een waterput, waar zij bleven tot het water te warm werd. Toen zijn zij gevlucht. Zij hadden ern stige brandwonden. Op de plaats, waar de trein ontspoor de. lagen hopen dwarsbalken, die spoe dig vuur vatten. Vol schrik namen de mannen de vlucht, vrouwen en kinderen iu een ijzeren wagon achterlatend, waarin zij verbrandden als in een lijk oven. De andere wagons iu hout ver brandden met de meubelen, die zij ver voerden. Twee beambten van den trein zijn omgekomen; behalve den stoker die letterlijk gekookt werd iu liet waterreservoir van de locomotieven. Eene hoeve in de buurt werd ver nield en de bewoners verbrandden. Zes dooden zijn herkend. Een andere trein, komende van Chc- boygan, is te Alpina aangekomen met zestig vluchtelingen, langs de lijn op genomen; die mcnschcn hadden te Larokue een vreeselijken nacht door- ill gebracht, van alle kanten omringd door dc boschbrandeu. President Roosevelt heeft den voorstanders van het vrouwenkiesrecht I doen weten, dat hij aan het Parlement niet zou verzoeken te confcreercn met de vrouwen over haar stemrecht, zelfs al vroegen zij hein dit bij een adres, geteckend door een inillioen personen. In de Fransche kamer heeft de mini ster van Marine Thomson een zoo kwaden dag gehad, dat hij ua de zit ting zijn ontslag hccfl ingediend. Aanleiding daartoe bood de inter pellatie over de marine en de rampen, die haar in den jongsten tijd ge troffen hebben. Dolcassé, de voor zitter der commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ontplof fing op de Jena, verklaarde, dat dit ongeluk had kunnen worden ver meden, wanneer de minister de maat regelen had genomen, die dc comman dant zeil had voorgesteld. De rede hield een volslagen requisitoir in over winter, üe snijdende kimde, maken gruute ondernemingen zoowel van Kussisclicii als Japauschcn kant onmogelijk; aan beide zijden bereidt men zich in 't geheim voor op een beslissend treffen. Bijna eindeloos strekken de tenten der Klissen zich uit; reeds begint het donker Ie worden. Hier en daar ziet men een helder opvlam- - mend wachtvuur met lachende en schertsende soldaten er omheen. Niel zelden voeren ze een dans uit om zich gauwer te verwarmen, y waarbij hel zwaarmoedig gezang der Klcin- Kussen weerklinkt. In de tenten zingt de satn- w.ir. die hcuoodlgd is voor do onontbeerlijke Fsehai thee - en het hcctc en ziedend houdt. Allerhande j csclicu oedscl m liet V, ;:t1. an den soldaat. In een door hel leger ingesloten vuil Clii- ueezendorp ligt een weinig ter zijde een hc- tere hut. die door zijn helderheid gunstig afsteekt hij de overige. Hoog hoven hei dak waail de vlag van 'I Koude Kruis. Dok in 'l inwendige der woning heerseht bijzondere zindelijkheid gepaard met een., aangename warmte. Men ziel op "I eerste ge- zicht, dat hier een vcld-hospitaal is ingc- ricltl, In de heldere, geïmproviseerde bedden liggen bleeke gewonde soldaten. Iller doen de Zusters van den H. Vlnccniliis onhoorbaar haar plicltl. Uit 't moederhuis te Warschau K zijn zij naar hier gekomen... Vrijwillige gif- ten hater landslieden en het verlol der over heid hebben 'I oprichten van verscheidene dezer velil-liiispitalen mogelijk gemaakt KOOPT Kermis=Cadeaux, Luxe artikelen en Speelgoederen GR00TE KEUZE - BILLIJKE PRIJZEN. VLEESCHHOUWERS. Langestraat. Amersfoort. Hofi»<ïuci,n VRAAGT onze gerenommeerde kwaliteiten FIJNE WORST- en gerookte VLEESCHWAREN. Cervelaatworst. I Kalfsleverworst. Knakworstjes. Plockworst. Kookworst I Sausijsjes Boterhamworst (grof on fijn). (gerookt en versch). Delicatesse Siilze. R00KT0NGEN - HOOFDKAAS - ROOKMUISJES. Uitsluitend EIGEN FABRIKAAT Kamperbiimenpoort t AMERSFOORT w in ruime keuze en laagste prijzen. GOEDKOOPE BAZAR, Krommestraat. Door groote gecombineerde irtkoopen zijn wij in de gelegenheid, om onze DEKENS nu tegen beslist iage prijzen aan te bieden, dl Patronen en qualiteiten blijven ais altijd MOOI SOLIDE. J» J» 2 pers. Molton Dekens vanaf f0.74. 2 pers. Wollen Dekens vanaf f2.95. 2 pers. Watten Dekens vanaf f3.45. Groote sorteering in BLOUSES, ROKKEN, TRI COT GOEDEREN, TRUIEN, Zwarte en Gekleurde DOEKEN, enz. AANBEVELEND, W. KUIPER. LANGESTRAAT 122, bij de Kamperbinnenpoort.

De Eembode | 1908 | | pagina 1