R. K. DIENSTBODE. Fabrieksgebouw. De Architect HERM.KROES Wij wcnschen, ilat de leiding van Slaat in handen van verantwoordelijke ambtenaren is. üe redenaar leest eene door het centraal bureau der nationaal- liberale partij opgestelde verklaring voor, waarin wordt gezegd, dat het persoonlijke ingrijpen des Keizers in de buitenlandsche politiek noch be vorderlijk is aan de welvaart van liet rijk, noch in overeenstemming met de grondwet. De verklaring geeft, onder erkenning van de edele beweegredenen des keizers, uiting aan den wonscli, dat de Keizer zich de terughoudendheid, welke een heerseher moet aannemen, tot taak zal stellen. Bassermann besloot met den wen „Moge liet de laatste maal zijn, dat wij ons met zulke vertoogen tot den Keizer wenden." (Bijval). Nadat Wiener namens den Vrijzin nigen boud. Singer namens de Sociaal- demoeraten en de conservatief Heyde- brand. nagenoeg in eenzelfden geest gesproken hadden, kwam de rijkskan selier Von Blilow aan liet woord. Spr. wees er op. dat een gepaste voorzich tigheid in zijn woorden noodig was om nog niet meer nadeel toe te voegen aan de groote schade, die reeds is aangericht door de publicatie van de Daily Telegraph. Wat echter openbaar was gemaakt, was niet alles juist weer gegeven. inzonderheid dat betreffende iiet plan voor een veldtocht in Zuid- Afrika. Voorts merkte spreker op. dat in het artikel van de Daily Telegraph tal van uitdrukkingen te krachtig zijn. Dit geldt in de eerste plaats voor de zin snede, die den Keizer doet zeggen, datde meerderheid van lietDuitsche volk Engeland vijandig gezind is. Tusschen Engeland en Duitschland, aldus ging spr. voort, hebben ernstige en betreu renswaardige misverstanden bestaan, maar ik weet met het geheele Hooge Huis de opvatting te deelen, dat het Duitsche volk op den grondslag van wederzijdsclic achting een vreedzame en vriendschappelijke verhouding tot Engeland wenscht, (levendig bravo geroep). en constateer, dat de woord voerders van alle partijen zich op de zelfde wijze hebben uitgelaten. üe zinsnede betreffende onze belan gen in den Grooten Oceaan is op een wijze uitgelegd als was daarin een tegen Japa.i gerichte vijandelijke be doeling. Dit geschiedde ten onrechte. Wij hebben ons nooit anders gedacht dan voor Duitschland een aandeel te verkrijgen in den handel van Oost- Azifl, en beweren, dat de Duitsche vlootuitbreidir.g vreemd is aan alle agressieve bedoelingen zoowel in den Grooten Oceaan als in Europa. Verder deelt de Keizer geheel de opvattingen van den verantwoordelijken leider der buitenlandsche politiek. Het besef van de opwinding door de publicatie in de Daily Telegraph ontstaan, zal den Keizer er to.e brengen in de toe komst ook in de particuliere gesprekken die terughouding te betrachten, die voor een eensgezinde politiek zoowel als voor liet gezag van de Kroon on misbaar is. Was dit niet zoo, dan zou noch ik. nóch mijn opvolger de ver antwoording kunnen dragen. (Herhaald bravogeroep). Voor de fout begaan bij de behandeling van het manuscript, neem ik de volle verantwoordelijkheid op mij. Ik betreur liet feil, dal het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zich onvoldoende betoonde en sta er voor in, dat iets dergelijks zich niet herhalen zal. Mijn ontslagaanvrage is mij niet zwaar gevallen. Hei ernstigste en zwaarste besluit van mijn politieke leven was het gehonr geven aan den wcnsch van den Kei/.cr om mijn ambt te blijven vervullen. Ik hield het voor mijn politieke plicht Land en Keizer in dezen moeilijken tijd verder te dienen. (Levendig bravogeroep). Wij mogen op dit oogenblik tegenover het buitenland geen kleinmoedigheid be tonnen en de (out niet ais een ramp doen voorkomen. De schade is niet zoo groot, dat zij niet met voorzichtig heid weer hersteld kan worden. BOlow besloot met de volgende woordenLaten we de bezonnenheid toonen, die in overeenstemming is met den ernst van den locstand. (Applaus van de meerderheid.) De knaap schudde liei hoofd. „Daarvan weel ik niets", antwoordde hij. „Vader woonde in geen dorp of stad. Wij trokken steeds rond In de bergen en in het woud." „Zoo? En wat doedt gij daar?" „Wel, vader was bedreven in bontvellen, kloovcn en zagen en rooien van boomen en ook in kolenbranden. Niemand kon lie) beter. en waar gerooid en kolcnmijlen gebouwd moesten worden, daar was vader altijd welkom. Wij hebben daar menig stuk geld verdiend. Wanneer wij op ecnplaalsklaar waren,trokken wij verder, naar een andere en op deze wijze zijn wij verder rond gegaan in hel land. In een stad of in een dorp gingen wij slechts, wanneer wij brood moesten koopen of wai anders, en daar hielden wij ons ook nooit lang op. Vader was altijd het liefst in hel woud en ik ook. Daarom heetten zij hem ook Frits de woudbewoner, geloof, ik. Ach, hij was zoo goed en deed niemand ook maar ecnig leed, en mij gaf hij nooil een klap, of schold mij, of zcide mij slcchtsecn hard woord I" WordI vervolgd.) Daarop werd een voorslel lot ver daging, door het Centrumlid Von Hert- littg ingediend, verworpenDeze kreeg nu het woord en verklaarde, dat het een moeilijke taak was, de inededee- lingen van den Rijkskanselier te ver gelijken met wat tot nog toe aangaande het door Daily Telegraph gepubliceerde bekend was gewordenjuist daarom had hij verdaging voorgesteld. Nu deze afgewezen was, gaf hij de denkbeelden, die in liet Centrum waren vastgesteld, vóórdat de Rijkskanselier had gespro ken. Hij hield daarop een uitvoerige rede, die in een verklaring namens het Centrum werd samengevat. Daarin wordt ontkend, dat de stem ming van het Duitsche volk tegen Engeland vijandig is. wordt afgekeurd, wat de Keizer tegenover de Boeren heeft gedaan, wordt den Rijkskanselier opgedragen te zorgen, dat de Keizer meer gereserveerd is, wordt weer sproken, dat de Duitsche vloot be stemd zou wezen voor den Stillen Oceaan, maar wordt vooral de Keizer eraan herinnerd, dat hij zijn recht van oorlog en vrede alleen volgens de Grondwet met medewerking van Rijks dag en Bondsraad uitoefenen mag. Lieberinann v. Sonncnberg van de Reiormpartij was de laatste spreker. Hij sprak handig en pittig. Het debat stond, naar zijn meening, niet op peil met de opgewondenheid des volks. Er was gezegd, zoo besloot hij scherp, dat de keizer met een Engelschman Engelseh en met een Amerikaan Ameri- kaansch denkt. Dat wekt juist zooveel verbittering onder het volk, dat de keizer niet altijd Duitsch denkt. De verklaring van v. Biilow werd algemeen als onvoldoende beschouwd en is dan ook een slap stuk, dat over de hoofdzaak gracieus hcenwipt. Woensdag werd de beraadslaging over de interpellaties voortgezet. Harde waarheden werden wederom gezegd, doch de sprekers werden niet meer door Vmi Biilow beantwoord. De gezant te Boekarest Von Kiderleit-Wachter, die den zieken minister Von Schiln vervangt, trad op. Hij poogde in opdracht van Vr>n Biilow, dc verdediging van het departement van buitenlandsche zaken als een model geleide instelling te le veren. Daarmede prikkelde Von Kiderlcn echter het reeds in niet al te besten Iniin zijnde Huis slechts tot een ironisch gelach, dat nog sterker werd, toen hij de Duitsche diplomatie een loflied wilde toezingen. Kidcrlon's optreden was zoozeer een mislukking, dat hij zijn rede maar gauw eindigde. Ofschoon van verschillende banken geroepen werd, dat Von Biilow nog eens liet woord moest voeren, pakte de rijkskanselier zwijgend zijn brieven- tasch en ging heen. Hij hoorde nog hij liet weggaan, dat liet anti-semitische voorstel om naar aanleiding der ge beurtenissen tot den Keizer een adres te richten door de meerderheid werd niieten, de vrijzinnigen, de Polen en de socialisten. Daarmede eindigde de parlementaire medeiiceling over dc particuliere poli tiek van den Keizer. Evenals de sprekers in liet parlement geven ook verscheidene bladen uiting aan hun ernstig misnoegen, dat de Keizer op dit oogenblik weder weken lang uil Berlijn afwezig is, van de eene jachtpartij naar de andere rijdt en lieelemaal niet den indruk maakt alsof de jongste gebeurtenissen en hun be spreking in het parlement hem een Sterke emotie bezorgen. Een ontzettende mijnramp wordt uit Hamm, in Westfalen, gemeld. In de mijn „Radbod" der Trlersehe mijn- maatschappij had Woensdagnacht een ontploffing plaats. In de schachten bevonden zich 360 mijnwerkers. Don derdagmiddag waren reeds 27 dooden n de oppervlakte gebracht. Een nader bericht luidde: Er bevinden zicli nog ruim 300 man de schacht. Redding schijnt uitge sloten. Rcddingsnianschappen zijn uit de omliggende gemeenten Bcrgliamen, Werne en Gelsenkirchcn aangekomen. De ontploffing geschiedde even na 4 uur en was zeer lievig. Het vuur breidt zich steeds meer uit. De reddings- manschappen moesten wegens brand gevaar hun werk staken en de brand weerlieden in actie treden. Binnenland. Nederland en Venezuela. De minister van Ruilenlnndselic Zaken heeft in de vergadering der Tweede Kamei van Maandag dc volgende ntcdedecling ge- Ik heli dc eer aan de Kamer mudcdccling ie doen, dnt van den gouverneur vaii Curasao bericht is ontvangen, dal hel decreet, hetwelk de president van Venezuela op 14 Mei heeft uitgevaardigd, op 1 November jl. nog niet was ingetrokken, en dal mitsdien door den president niet is voldaan aan hel verlangen door de Nederlandsche regeering in hare nota van 3 September II. uiigcdrukl en aai: dc nict-vervuiling waarvan zij had verklaard Ie moeien verbinden het voorbehoud barer al- gchcclc vrijheid van handelen. In verband daarmede is aan den gouverneur van Curasao, na verkregen machtiging van II. M. de Ko ningin, telegrafisch medegedeeld, dat de Nc- derlandschc regeerlng zich van de verplich tingen van hel protocol van 1804 omslagen rekent en is hem levens opgedragen gewor den hel verbod van uilvoer van wapens naar Venezuela, lijdelijk ie schorsen. Aan deze- opdracht is door den gouverneur voldaan. Or. Kuyper on het Kabinet. Aan den voorzitter van de Centrale Antircv. Klesvereeniging in liet district Ommen is, naar de „Standaard" mededeelt, door dr. A. Kuyper het volgende schrijven gericht „De zoo pas verschenen Memorie van Ant woord op hel Voorloopig Verslag der Tw cede Kamer op het onderwerp van de SlaalShc- grooting, Hoofdstuk I, heft voor mij de be denkingen op, die dusver tegen het optreden in de Tweede Kamer Hij mij hestonden. Hel zou mij legen de borsl hebben gestuit, legen een bevriend Kabinet oppositie te moeten voeren. Nu mij bleek, dat hiervan geen sprake behoeft fe zijn, en dat ik veeteer het Kabinet I mijn laf. Hier :t li lev elijk worden, waarom ik. alvorens Ie beslis* ditmaal zoo langen lijd van beraad nam. Had Antwoord het licht zag. dan zou ik vermoe delijk hebben moeten bedankennu gevoel ik mij vrij, om aan te nemen. Ecu ntcdedec ling. waaraan ik nogmaals mijn dankbetuiging vereeniging ïn mij gesteld, en voor de krach tige wijze, waarop mijn caudidatuur. na een maal gesteld te zijn, door de kicsvereenigingen «riet. bij hard verzet, is' bevorderd." Afschaffino dor r8tourkaartjes. Naar de Maast», uit goede bron verneemt, zullen bij de beide groole spoorweg-maat- len evenals in Duitschland worden afgeschud. Een nieuw ontwerp tarief met prijstabdlen voor enkele reiskaarten voor liet vervoer van reizigers en bagage is fn bewerking ut zal binnenkort den minister van Waterstaat Plaatselijke Berichten. juhilé. op Maandag 33 Nov.. den feestavond voegen, dat dien avond als feestredenaar zal optreden de ZcorEcriv. Hooggeleerde lieer E. A. van Hinsbcrgh, professoraat)het groot Seminarie te Rijsenburg, terwijl tot opluiste ring van het muzikale gedeelte de medewer king is verkregen van den heer Bram van Omtrent het schoon oratorisch talent van prof. v. Hinsbcrgh behoeven wij hier niet lezers is dit voorzeker bekend. De heer Bram v. d. Stap, de zoo gevierde bariton- zanger, oogstte op de dezer dagen te Rotterdam ons dus te wachten. Zondag 22 en Dinsdagavond 24 Nov. zal door de tooneelvcrccniging van den R. K. tooncelspel „De Pauselijke Znunaf". Den eer sten avond treedt als spreker op de Weleerw. heer W. Bolder, kapelaan te Baarn. ook Dinsdagavond zal een feestrede gehouden van belanghebbenden, dal door d. den Minister van RimicnhimLcl Tol tijdelijk onderwijzeres aan de i hare Lagere school 3e soort aan de l'u hurgerlaan is benoemd mej. J. ILnfóh - Donderdagochtend had ten Knadhuizc plaats dc uitloting van 31 aandeden in ver schillende leeningen ten laste van de Ge meente Amersfoort tot een gezamenlijk bedrag van 123,500. - Aan de Centrale holcrmijn werden Dins dag aangevoerd 4087 Kilo fnhricksbolor onder Rijks-controle. De prijs liep van f 1.21 lot f 1,34. - In de Zaterdag Ie Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centrale» Hoogt beroe n de volgende n dc Rijksverzekeri bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, waarbij met vernietiging ccncr beslissing van de Bank. die na 14 Dee. t'.ll)7 verdere schadeloosstelling weigerde, aan II. G. fe Amersfoort, te rekenen vim 16 December 1907 is toegekend eene rente van f0.151/, per werkdag, Ier zake van een ongeval waardoor de gczieltlsseherpte van tiet linkeroog is verminderd, De Centrale Rand bevestigde de uitspraak. Maandagavond ontstond brand ut liet schuurtje van Van A. achter diens woonhuis aan den Socslerslrantweg, vermoedelijk door het vallen van vonken uit een daar staand fornuis. De agenten uit het politic-posthuis hluschtcii den brand met hchulp van den slaugeiiwageit der Begraafplaats. Naar men ons mededeelt viert dc heer R, van '1 Wel alhier den 22cn November a.s. zijn 4ti-Jnrig zangerschap in de kerk van den II. I'ranciseus Xaverius. Voorwaar een zeldzaam jubilee. lief stoffelijk overschot van liet knaapje Van 8-, dat Vrijdag op den Leusderweg in butsiiu- kwam met een automobiel, wat zijn dood tengevolge had, werd Dinsdag op de nieuwe Algemecnc begraafplaats ter aarde de ouders van liet jongentje van de in de auto rijdenden de somma van f200 ontvangen is. He iiteiischcn, die het kind dadelijk in huis hadden opgenomen, moeten, volgens hebben. Zaterdagmiddag had in een der lokalen van het Departement v.nl Justitie Ie 's-Oraven- liage de openbare aanbesteding plaats van den houw van een Rijksopvoedingsgesticht voor jongens en daarmede' in verhand staande werken te Amersfoort. Raming 13432)00. De minste inschrijver was Chr. Wegerif te Apel doorn. voor 1307,600. Door aannemers alhier werd Ingeschreven: J. vim Harpen f332,447, J. Mostertnum 1333,754, Noorman en Ruitenberg f340,000. Onder het gewone voorbehoud is het werk aan den laagsten inschrijver, Chr. Wegergif te Apeldoorn, gegund. Acbteveld. Door omstandigheden is de vergadering van het Kruisverhond Zondag j.l. niet gehouden, maar wordt mi morgen, Zondag 15 November gehouden, na het Lof bij W. Voskuilen. Trouwe opkomst der leden ge- wenscht, wijl er een paar belangrijke voor tel ongeluk daaronder te geraken met het treurig gevolg, utrecht. Op de Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren 1175 paarden en veulens aangevuurd. De prijzen beliepen voor weel'dc- paarden 155(1 a fSDO. Iwcrkpaarden f250 a f 475. oude paarden f 40 a f 100. i-jarige veu lens f 100 a f 185. 2-jarige dito f IOC a f295, jonge dito f00 a 190, hitten f40 a f 100. BURGI-RLUKH STANDEN. Gemeente Lensden. GCIIOKKNLuitje, d. van B. Wallet en R. ,nii Ravenhorst. Evert. van G. Meer- ,-cld en C. Bouwman. Aiso Hendrik z. van I. Hcmminga en G. van de Kamp. OXüRRTKotiWt»: J. R. van Ingen, en A. C. lerg! - K. viin Asselt en II. de Kruijf. Gemeente Stoutenbiirg. Gmiuwn: I'. van Nicuweiihinzeii en II. van Ie Berk. J. Bruiiikrccft en H. van Vcluw. Gemeente Laren. GkiiOPFN: Elisabeth Adrians Marin, d. van I. Majoor en <i. Majoor. - Petrus Withui- nus. van J. Blom en S. H. Staal, llvi- uanus Marinus Jacobus, z. van S. v. d. tciiaar en M. J. Keuls. - Hermanns, z. van A rends ell J. Roost. Getrouwd: (i. Vos en Rokehraud. Ov t-Rl.Btiv.sA. Vlug. 81 jr., wednr. van Kwallikken. Marktbericht. Amersfoort. 13 Nov. 1908. Appelen 13. -an). Peren 14.- a 110.-. Kleiaardappelen ft), it f 0.-- per licet. Zand- Anrdnppclcn (1.90 ii 12,20 per heel. Eieren IS, ii 19,- per IlKl stuks. Urnsboter fit,- ill. per kilo. Hooihoter ll,30ii I 1.45 per kib. Kippen f0.711 ft f 1.00. Kuikens It,- ii I 1.30. Piepkuikens fu,3n a 10,70. Ganzen ft), ii 10. Oude Eenden <0.90, a f 1,11k Jonge Eenden fn. a 10.-. Hazen 11.50 5 2, Wilde Kinlijnen 10,40 A 10,50. 'I amine Konijnen fftfti ii 11.41) per stuk. Duiven f 0.40 ii ftt.tiO per paar. Vette Varkens 100,-- .1 too, Zeugen 130, - af 50,--. Varkens Mager, Biggen f6. !i ft».—. Guste kucici loeien ft**», li iooo. Kalf Pinken fo. A f 0,- Advertentiën. 21 Nov. 1883. 21 Nov. 1008. Onze geliefde Ouders, RUTORRUS VAN T WRL BARBARA VAN T WF.L, gch. v. d. Veer, hopen op Zaterdag 21 Nov. a.s. het feest hunner 25-JARIGK KCHTVRRLiHNlGING te her denken. Hunne dankbare kinderen. Receptie: Zaterdag 21 Nov.van 12 tot Zondag 22 2 uur. Amersfoort. Nov, 1908. Havik 13. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ons betoond op 12 Nov. j.l., betuigen de oiuiergetcekcnden, ook namens hunne kinderen, hunnen har telijke» dank. j. VAN NIMWEGEN. J. VAN NIMWEGEN-Reotien. Amersfoort, Nov. 1908. Met FEBRUARI of eerder gevraagd een flinke zindelijke Adres te bevragen, of franco brieven letter C aan het bureau van dit blad. Te Amersfoort, of in de omstreken daarvan, wordt te huur of te koop gevraagd een FABRIEKSQHBOUW van niet te grooten omvang. Brieven met prijsopgave van huur koopsom en duidelijke omschrijving De COMMISSIE voor de Verloting van Hand wërkenenandere Voorwerpen, ten behoeve van de Armen, bezocht door de VEREENIGING VAN DEN II. VINCENTIUS VAN PAULO alhier, heeft het genoegen kenbaar te maken, dat door H. M. de Koningin vergunning is verleend, eene verloting te houden, itt de maand Januari aanstaande. De ruime deelneming bij vorige loterijen ondervonden, schenkt liet ver trouwen, dat ook thans weder die wel willende samenwerking niet zal ont breken, welke zoo noodig is tot verzameling van prijzen en lot plaatsing van toten. Van heden af is de Commissie vol gaarne bereid al datgene in ontvangst te nemen, wat men voor gemeld doel zal gelieven te bezorgen bij de hieronder genoemde leden, of bij den conciërge der R. K. Jongensschool. In de eerstvolgende dagen zullen eenige Dames namens gemelde Ver eeniging, zich bij de goedgezinde in gezetenen vervoegen, om Loten aan te bieden. De Commissie voornoemd: J. A. HAMERS. A. H. v. KALKEN. H. KROES. E. BOTTI. C. M. M. VERMOLEN. Amersfoort, November 1908. te Amersfoort, zal, namens het R. K. KERKBESTUUR van den ii. Martinijs te Hoogland, op iMa:mil:ig7 December 1908, "s morgens Ie II uur, in de herberg van G. VAN 'T KLOOSTER op Langenoord aldaar aanbesteden onder R. K. Aan Het bouwen van het gesticht „Leu s Oordmet Kapel en Schoolgebouw op een terrein nabij de R. K Kerk aldaar. Teekeningeu en bestek liggen van Donderdag 26 November 1908 af ter inzage in voornoemde herberg en zijn dan verkrijgbaar (t f 10 per slel teil kantore van den voornoemden architect. Den inschrijver wordt vooi het com plete onbeschadigde stel het halve bedrag terug gegeven. VERSCHENEN: 8. VAUCHAN. S. I. Di Groote Wereld in hel Lijdensdrami. Beschouwingen over 's Hoeren Lijden. In 't Nederlandse!) bewerkt door ANT. HULSMAN, S. J. 300 blad/, f2.25. In linnen band f 2.75. VAUGHAN. S. I. Wonden van omtn lijf. f 1.90, In linnen band f 2.25. Franciskaansche lagenden. door J. C. M. BUIJS. 252 bladz. f0.90. In linnen band f 1.25. J. W. van Leeuwen, HOOQl-.WOFRI) 89 Ll-IDFN.

De Eembode | 1908 | | pagina 2