Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 44. Zaterdag 30 Januari 1909. Twee en twintigste Jaargang. DE EEIBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Afzonderlijke mimi Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelst 0.30 Voor iederen regel meer1 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Denkt aan de kiezerslijsten. Wij inecncu nogmaals met nadruk er aan te moeten herinneren, dal de tijd weder daar is, waarop er voor gezorgd moet worden, dat alle Katholieken, die aanspraak kunnen doen gelden op kiesrecht, op de kiezerslijsten geplaatst worden. De verkiezingen voor de Tweede Kamer, die dit jaar ook moeten plaats vinden, zijn wel van zoo groot belang, dat nn reeds bij liet opmaken der kiezerslijsten niets onbeproefd mag gelaten, om het aantal kiezers iM hoog op te voeren als slechts mogelijk is. Wie kiezer kan worden door eigen aangifte hebben wij in ons vorig num mer nog eens duidelijk aangegeven. Maar bovendien stellen de Besturen van R. K. Kiesvereenigingen zich gaarne bereid in deze de gewenschte inlich ting, maar ook den noodigen bijstand te verschaffen, om bij aanspraak op kiesrecht, zonder ccnige moeite op de kiezerslijst gcplaalst te worden. Bij vorige gelegenheden is het tel kens gebleken, dat personen, die het kiesrecht konden erlangen, te laat zich aanmeldden, omdat zij niet tijdig daar aan gedacht, of niet wisten, dat ook zij aanspraak konden maken op kies recht. Nu een Kamerverkiezing voor de deur staat zou het toch zeker nog meer te betreuren zijn. als zich nu weder dergelijke gevallen mochten voordoen. Mogen daarom alle Katholieken dil voor ongen houden en het zich een plicht achten otn mede te werken, op- dal geen enkele persoon, die kiezer kan worden, van de kiezerslijst blijft weggelaten. Zooals uit de achterstaande adverten tie blijkt, stelt het Bestuur der R. K. I Kicsvcrccmging „Recht en Orde" zich j weder beschikbaar, om ieder, die zulks verlangt en er aanspraak op heeft, weder behulpzaam te zijn. tot het verkrijgen van kiesrecht. Door zielt in 't gebouw van den R. K. Volksbond op den gcstcldcu tijd aan te melden tot invulling van een formulier, dat i slechts getcckend behoeft Ie worden, is de zaak in orde. Voor het overige zorgt het bestuur. BUITENLAND. ITALIË. De lijst van giften direct aan den II. Vader gezonden voor de slacht offers van de aardbeving, en dooi de tsservatore" gcplublicccrd. beloi >pi nu reeds het.bedrag van 2.179.147.62 lires H. de Raus heeft aan den Ameri- kaaiischen bisschop Ireland zijn diepe erkentelijkheid jegens het Amerikaan- schc gouvernement en hel Amerikaan- sche volk uitgedrukt, voor de buiten gewone edelmoedigheid, waarvan zij blijk hebben gegeven in deze laatste aardbevingsramp in Italic. Van de sommen onmiddellijk aan den Paus toegezonden, is de helft zeker uit de Vcrcenigde Stalen afkomstig. De helft van het aan den Paus toe vertrouwde geld Is reeds uitgedeeld en de Paus heeft ook geldelijken Steun toegezegd aan de oprichting van een groot weeshuis, dat tof onderhoud der ouderloo/e kinderen uit Calnbril' slrek- ken zal. Nu hel register van den burgerlijken stand over de geteisterde streken weder in orde gebracht is. bestaat er voor de Italiaansche overheden de moge lijkheid om het aantal ontbrekende personen met tamelijke juistheid aan te geven. Zoo is men thans tot de con clusie gekomen, dat uit Messina, Reg- gio en de andere verwoeste plaatsen I98.1KX) personen verdwenen zijn. De oorspronkelijke raming van 2fX).000 slachtoffers blijkt dus niet te hoog te zijn geweest. Up het oogenblik houdt men zielt reeds druk bezig met plannen te ma ken voor de nieuwe aan te leggen stad Messina. Dit werk brengt groote bezwaren mede. wat wel te begrijpen is. Maar toch. niettegenstaande vele moeilijkheden, werkt men vol ijver tot verwezenlijking van liet planhet Mes sina. dat zoo plots, in enkele seeon- I Messina te doen herrijzen. Dezer dagen is in de buurt van de haven een groot terrein aangewezen, waar huizen en stapelplaatsen gebouwd zullen worden De grond hoort groo- tendeels aan de stad Messina en wordt gratis aan de bouwers van huizen afgestaan, (lok de personen, die grond in de verwoeste slad in eigendom hebben, zijn van plan, hierop huizen te bouwen. Ondertusscheii worden in de naaste omgeving der verwoeste stad nog steeds barakken opgericht, maar bij gebrek aan Itout zal een verdere aanbouw van deze hulpwoningen zeer bemoeilijkt worden. De vele vluchtelingen, die zich nog altijd op schepen bevinden, worden zoo ongeduldig, dat zij haast niet te weerhouden zijn. Hun toestand is dan ook zeer ontmoedigend. Zij zien hunne oude stad. verwoest voor zich liggen en mogen niet de plaatsen, de straten, die zij eenmaal bewoonden, betreden. Zij moeten aan boord blijven, lederen dag wordt van uit Rome het bericht verwacht, dat de werkzaamheden be ginnen zullen, waaraan alle dakloozen /uilen meewerken, Zij hopen op deze manier hun brood te verdienen en daar het weder sedert eenige dagen bijzonder mooi is, is liet ongeduld van de mensehen, die willen werken, op 't hoogst gestegen. De verhouding tusschen Italië en Oostenrijk laat in den laatste» tijd ie wenselten over. Minister-president Giolitti wordt deze week le Rome terug verwacht om een ministerraad fe leiden, die zich zal bezig houden met den toestand, waarin de minister van buitenlandsche /aken Tittoni gekomen is door de ont hullingen van de Oostcnrijksche pers over de vestiging van eene Italiaansche universiteit in Oostenrijk. De Corricrre della Sera bevat een artikel van den oud-minister Luzzetti. zinspelende op de wijze, waarop Italië Oostenrijk behandelt op het oogenblik. waarop de aardbeving twee rijke pro vinciën heeft verwoest en geeft deze staatsman zijnen landgenooten den raad zich niet bezig te houden met vreemde politiek. maar een waardige teserve in acht te nemen, zooals groote volken doen na eene ramp. De Italianen moe ten er aan denken hunne verwoeste steden te herbouwen en weder sterk te worden. Door lord Cromer is liet president schap aanvaard van den bond, die zich in Engeland gevormd heeft onder de mannen legen het vrouwen-kiesrecht. Zijn meening is, dal als vrouwen zifting zouden nemen in liet parlement het gedaan zou zijn met den bloei en de eenheid van het Britsehe rijk. De bond heeft dus met lord Cromer tot president te benoemen een uitne mende keuze gedaan. De redevoering, die minister ürey in Golds Name" gehouoen heeft en waarin hij sprak over Oostenrijk met betrekking tol de Balkan-kwestie, heelt in dit land geen opzien gebaard. Wel vindt men het merkwaardig, dat Grey alle onvriendelijkheden van de zijde van Engeland tegenover Oosteurijk- Hongarije en ook de heftige aanvallen van de Londensehe pers tegen de Weeiter politiek eenvoudig dood zwijgt. Maar in Weenen was men op een verandering van houding voorbe reid, daar de nieuwe Engelsehe ge zant het in zijn gesprekken met mede leden van het diplomatieke korps niet verborgen hield, dal er een verbetering van de betrekkingen tusschen Weenen en Londen te wachten was. Alle dagbladen keuren de redevoe ring van sir Edw. Grev goed en be schouwen deze als een antwoord op de commentaren van Oostenrijk. De „Daily Telegraph" doet uitschijnen, dat de-vredelievende verklaringen van den minister den invloed van Engeland in het Europcescli concert versterkt hebben. Maandag hebben ettelijke kiesrecht- vrouwen weer een betooging gehouden voor Asquith's huis. Eerst kwamen er twee. die den klopper lustig op de deur lieten spelen en niet verkozen heen te gaan. toen hun gezegd werd, dat de minister van huis was. Een paar politie-agenten leidden ze zoetjes aan weg, maar zij rukten zich los, rondden terug en gingen weer kloppen. Het eind was. dat ze voor den politie rechter werden gebracht. Hun zaak werd echter uitgesteld. Later op den dag deden andere kiesrechtvrouwen op gelijke wijze. Het is ons alleen te doen, zei me vrouw Drumond, de veldmaarschalk der kiesrechtvrouwen, aan een verslag gever, om den heer Asquith te toonen. dat wij er nog zijn. Waar troutv s niemand aan twijfelde. In Japan wil men de krijgsmacht, die daar ook loodzwaar op de be volking drukt, gaan verminderen. Uit Tokio wordt daarover gemeldDe ministers Katsura. Komura. Teraucln antwoordend op de vragen betreffende de vermindering der bewapening, ver klaarden. dat de betrekkingen met an dere groote mogendheden zoo verbe terd waren, dat vermindering ten volle gewettigd is.' Minister Komura verklaarde, dat Ja pan aan de oprechtheid van Amerika geloofde. Hij had niet als zijn mee ning voorgesteld, dat de anti-Japan- sche wetgeving in Californiö op eeni- gerlei wijze de betrekkingen tusschen Amerika en Japan zoude schaden De meest verschillende bladen in Frankrijk doen onthullingen over den toestand der marine, waaruit blijkt, dat het daarmede allertreurigst is gesteld. Admiraal Germinet, die m een inter view dezen toestand eenigermate aan den dag heeft gebracht, wordt ten volle in 't gelijk gesteld. De proviandeering der schepen staat wel niet op nul, maar geschiedt toch in zulke kleine hoeveelheden, schrijven de bladen, dat ze te belachelijk zijn om op te noemen. De Fransche bladen verklaren, dat al hun schepen de voorgeschreven voorraden niet bezitten. Dat 't het arsenaal van Toulon ma terieel onmogelijk is. zelfs aan die bestellingen aan munitie van de vloot te kunnen voldoen, welke alleen noo- dig zijn voor de manoeuvres. Dat zelfs het arsenaal niet in staat is de eenvoudige signaalraketten te leveren. Het arsenaal ontbeert alles, het heeft geen kruit, geen chemische preparaten, zelfs geen kolen om de motoren in beweging te brengen. Voorbeelden van vervalschingen der leveranties zijn bij dozijnen over te leggen, en vele hadden, zoo ze niet tijdig genoeg ontdekt waren geworden, FEUILLETON. l)e geheimzinnige ring. t:t) „Een hoont valt niet bij den eersten slag." zclde de hofmeester tot zijn spits broeders. „Wij moeten voortgaan!" Het duurde niet heel lang. ol weder ont brak een kostbaar voorwerp uit des graven juweelkastje, en het was onder omstandig heden verdwenen, die in alle geval een scha duw van verdenking opjohan werpen konden. Graaf Julius en Jolian echter bemerkten deze omstandigheid in 't geheel niet. „Wij moeten hem nader op het lijl stootcn." zeide de hofmeester sluw. Weinige dagen later ontbraken in de door Julian bestuurde kas een paar honderd gulden. Nadal Jolian vergeefs gezocht, gerekend, en alles wijs overwogen had, meldde hij het te kort in kas aan den graaf. „Men zal u bestolen .hebben, Jolian," zeide deze. „Laat nieuwe sloten up uwe kast maken aan den hofmeester behoeft u geen sleutel te geven." De hofmeester knarste van woede met de landen, wanf de graaf had juist geraden, en niet de minste verdenking legen Johan kwam bij hem op en nog veel minder liet hij dit merken. Johan liet andere sloten maken, en de hofmeester wierp den ouden valsclicn sleutel, als voortaan onbruikbaar in de Donau. Hoe hooger en onwrikbaarder Johan in de gunst des graven scheen le slaan, des te tooger steeg ook de I 'dager. Weg moet hij. 'I k moesten wij de geheelc jtiwcclkasl van den graat uitplunderen I" zeide de hofmeester grim mig. toen lit] met zijn spitsbroeders weder beraadslagen, hoe Jolian toch ten val te bren gen. „Dat talmen deugt niet. evenmin als die halve maatregelen. Hel oogenblik is gunstig. De graaf is met zijn secretaris uitgegaan. Een (I tien. liet gestol e greep am toegaan, als dal niet eindelijk een goede uitwerking hebben zal." ■Men overwoog het voorstel, en ten laatste werd besloten, dat liet zou worden uitgevoerd. Men ging dadelijk aan het werk. Hofmeester en kamerdienaar begaven zich in de kamer van den graaf en openden hel schrijfbureau; het eerste, wat hun. toen zij de klep open sloegen, in de oogen viel, was een pas vol tooide brief vatl graaf Julius met hel onder schrift; „Mijne dierbare, beminde moeder!" Uit nieuwsgierigheid nam de hofmeester den brief en overzag hem. terwijl de kamerdienaar zich bezig hield, de sieraden en de jnwcclcn le onderzoeken. Plotseling vatte hem de hof meester bij den arm en keek Item met van leedvermaak en schitterende oogen triont- fccrend aan. „Laat het maar blijven, laat de juweelen maar liggen." zeide hij. „Graaf Julius is ons n brief staal liet met zooveel Woorden, en wij kunnen van geluk spreken, dat wij hem gevonden hebben. I.ees eens, wat hier geschreven staat." In deit brief stond onder anderen hel vol gende; „Wat mijn beschermeling betreft, lieve moeder, daarover kan ik u melden, dat ik mij streng aan het woord gehouden heb en hem niet in 'I minste aanwijzing heb gegeven, welke betrekking tusschen hem en de graven Nicderbcrg en Brutlcrode kunnen bestaan, maar ik het) hem uit zijne ondergeschikte betrekking op een fatsoenlijker geplaatst, Ik beoog daarbij een 'ubbcl doel. Ten eerste wil ik daardoor de bedriegerijen mijner lieden bedriegerijen, zoo als ze wel menigmaal in een groot huishouden voorkomen zekere perken stellen, en dan wil ik ook de moge lijkheid openen, den jongen man In gezelschap pen te brengen, waar hij met graaf Nicder bcrg een ontmoeting hebben kan, zonder dal het opvalt. Mijn secretaris kan ik in ieder gezelschap meebrengen, en als men hem ook niet met voorkomendheid behandelt, toch min stens dulden. Ik ben nieuwsgierig of graaf Nicderbcrg de familie-gelijkenis niet bemerkt, die ons beiden dadelijk opgevallen is. Tot dit doel zal ik hem bij de eerste samen komst met Johan nauwkeurig beschouwen, en uit zijn gelaatstrekken en houding hoop ik te kunnen oordeclcn, of wij ons in onze vermoedenis vergissen, of dal mijn jonge be schermeling werkelijk gerechtigd is. zekere aanspraken op verwantschap met den ouden graaf Bruttcrodc te doen gelden. Met het navorschen van deze omstandigheid zal ik mij vuorloopig tevreden stellen, daar ik ude belofte gedaan heb geen opvallende stappen in deze aangelegenheid te doen. Later zullen „Hier is een geheim." zeide de hofmeester. - „een geheim, dal in betrekking staat tot graaf Nlederberg. Dat moeten wij ons ten „Maar wat zal liet ons helpen?" vroeg dc kamerbcdicndc. „Zier ge dat niet In, kortzichtig mcnsch? Wanneer de verhouding, waarin volgens deze aanwijzing Johan tot graaf Nlederberg slaan zou. voor den laatste te wcnschcn ware, waartoe dan het geheim Mij schijnt uit alles te blijken, dat graaf Nicderbcrg reden heeft. „En wanneer dat zoo ware, welk nut zou voor ons daarin gelegen zijn?" „Onnoozctel Alsof graaf Nicderbcrg, wan neer mijn vermoeden gegrond is. niet dadelijk gemeenschappelijke zaak met ons maken zou. Zulk een heer staan immers geheel andere middelen en wegen ten dienste om een las- tigen knaap spoorloos te laten verdwijnen, dan iemand van ons. Geduld slechts! Laai mij een oogenblik overleggen. Juist! Dat zal ik doen! Ik zal het gedeelte van den inhoud van dezen brief, hetwelk over Jolian handelt, afschrijven en het afschrift graaf Niederberg voorleggen. WIJ zullen dan zien. wat verder volgf, en zeer moer ik mij vergissen, als de wijsneus niet spoedig van den graat hooren zal. Zoo gezegd, zoo gedaanI'apier, inkt, pen ter hand, en nu schreef dc hofmeester het noodigc uit don brief af,wees den kamerdienaar er op. voorshands het geld van graaf Julius onaangeroerd te laten, sloot de schrijflesse naar weder en verwijderde zich met liet voor nemen, den volgenden dag graaf Niederberg een bezoek te brengen. Dir kon zeer gemakkelijk geschieden, zon der dat iemand in het paleis zijn bedoeling merkte. Dc hofmeester nam een voorwendsel te baat om uit te gaan. zocht de woning van graaf Niederberg op, liet zich aanmelden en werd dadelijk toegelaten. Met een zekere ang- tige spanning in zijn gelaat snelde hein de graat bij zijn intrede In dc kamer tegemoet. „Wat brengt gij mij, Schulze?" vraagde hij haastig. „Waarschijnlijk een boodschap van „Verschooning. heer graaf, neen. mij leidt een geheel bijzondere aangelegenheid tot u." antwoordde de holmeester geheim zinnig en terughoudend. „Maar alvorens ik haar mcdcdeclcn kan. moei ik van uwe hoog- hcid een belofte verzoeken." „Wat voor een belofte.'Schulze Wij ken nen toch elkander, spreek maar geheel open hartig tot mijl" „Zeker heer graaf, geheel openhartig, indien u slechts de goedheid hebt, niemand fer we reld le verraden, dat li de mededeeling.dieik u van plan ben te geven,van mij bekomen hebt.

De Eembode | 1909 | | pagina 1