Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 13. Zaterdag 26 Juni 1909. Drie en twintigste Jaargang. IE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Bnrneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. I'railed per p. At/underlijkc t 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13,' Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Adverlenliën Van 1 lot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 AdvertentiCn moeten uiterlijk Vrijdag- et bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Herstemming voor de Tweede Kamer. De uitslag der herstemming voor de Tweede Kamer heeft voor de Heehtsche partijen nog een aangename verrassing gebracht. Nog vijf zetels werden op de Linkerzijde veroverd. In de districten Amsterdam II. Haarlem, Rotterdam IV en V. en Utrecht werden overwinningen behaald. Ziellier de volledige uitslag van de herstemmingen ALKMAAR. (10270) Jhr. mr. I>. van Forecsl, V. L. 4954 N. üliuderman. A. R. 3760 Gekozen Van l:orecst. AMSTERDAM II. (4404) J. Oudegeest. S. D. A. P. 1554 J. R Snoeck Hcnkemans, C. H. 1755 Gekozen Snoeck Henkcmans. AMSTERDAM III. (13120) Prof. Mr. 0. A. van Hamel. U. L. 4424 Mr. Tmeistro, S. D. A. P. 5691 Gekozen Troclst.a. AMSTERDAM V. (12892) Mr. P. J. M. Aalbcrse. K. K 2994 Th. Af. Ketelaar, V. D. 5988 Gekozen Ketelaar. AMSTERDAM VI. (5879) Mr. II'. (te Beaufort, V. L. 2376 Mr. II. Vcrk.mieren. C. II. 2188 Gekozen de Beaufort. AMSTERDAM IX. (18431) W. II. Vliegen. S. I). A. I' 7542 Mr. T. de Vries. A. R. 6250 Gekozen Vliegen. APPINGEDAM. (8531) II. .4 Sc/loper, S. D. A. P. 3782 A. Zijlstra. A; R. 3005 Gekozen Schaper. ARNHEM. (8069). K. lihnd, U. L. 3638 Ds. H. C. Ilogcrzeil. A. R. 3183 Gekozen Eland. ASSEN. (7772) Jhr. I.. A. S. J. de Milly. V. L. 1534 Mr. V. H'. Jrtuh, V. D. 3282 Gekozen Treitb. BRIELLE. 17687) A. Roodhuizen, U. L. 3592 II. Clt. Veglcl. A. R. 2898 Gekozen Roodhuizen. DORDRECHT. (8846) J. de Kanter, U. L. 4146 Dr. A. Kuypcr, A. R. 3437 Gekozen de Kanter. EDE. (7688) Ds. k. W. Rudolph, A. R. 2579 Jhr. t i. j. A. Schimmclpenniuck 4134 Ockor 1 ii Scliimmelpetrtiinck. IRANEKER. (8943) 11'. I'. O. Helsdingcn, S. D. A. P. 3683 C. E. van Koetsveld, C. II. 3350 Gekozen Helsdingcn. GOUDA. (9453) II. Colijn. A. R. 4247 Jhr. mr. IV. Th. C. van Doorn, U. I.. 4521 üekozert van Doorn. 's-GRAVENHAGE I. (10950) oh. Krap. A. K. 3918 's-GRAVENHAGE II. (11594) Mr. U'. Dolk, U. L. -1719 J. R. Snoeck Hcnkemans. C. II. 4333 Gekozen Dolk. HAARLEM. (9807) Jnr. mr. Frank.K. van Lenncp.C. 11.4339 Mr. J. II. Tiel, V. D. 4283 Gekozen Van Lenncp. DEN HELDER. (1400) Mr. tl. Th. de Meester. U. L. 3891 A. I'. Staalman. C. D. 3282 Gekozen de Meester. HOOGEZAND. (6921) K. Ter Laan. S. D. A. I' 2553 Mr. i'. Rink, U. L. 2887 Gekozen Rink. HOORN. (8144) li. J. I-erf, U. L. 4561 C. I). Wesselitig, R. K. 2395 Gekozen Ferf. LEEUWARDEN. (8026) Mr. P. J. Troelstra. S. D. A. P. 2739 W. K. Thomson, U. L. 3674 Gekozen Thomson. LOCHEM. (9403) Mr. A. baron van Hecckeren van Keil. A. R. 3551 Mr. G. Jannink, U. L. 4049 Gekozen Jannink. ROTTERDAM I. (10111) Mr. II. Goeman Borgcsius, U. L. 3917 Jhr. mr. D. J. de Geer. C. H. 3856 Gekozen Goeman Borgesius ROTTERDAM II. (5628) D. de Klerk, U. L. 4508 Dr. W. B. van Staveren. A. R. 4438 Gekozen de Klerk. ROTTERDAM lil. (5628) Mr. J. A. Lneff, R. K. 2111 7. H. Verhey, U. L. 2539 Gekozen Verhey. ROTTERDAM IV (12488) J. F. Heemskerk, A. R. 5029 A. ('late, V. L. 4470 Gekozen Heemskerk. ROTTERDAM V. (7577) Mr. A. de Jong, A. R. 3115 Mr. E. E. van Raalte. ongcocg. V. D. 2657 Gekozen de Jong. SCHOTERLAND. (6707) J. A. Bergnteijer, S. D. A. P. 2125 Mr. H. Th. de Meester. U. L. 2565 Gekozen de Meester. UTRECHT I. (8578) Mr. H. J. A. baron v. Boetzelaar. C. II. 3564 Ju mr. A.P.C.y. Karneheek. V. L. 3778 Gekozen Van Karneheek. UTRECHT II. (6662). J. S. F. van Hoogstraten. A. R. 2992 Jnr. mr. J. Roi'll, V. L. 2359 Gekozen Van Hoogstraten. VEENDAM. (60921 Ds. F. Petersen. A. R. 2222 Mr. E. A. Smidt, V. D. 3827 Gekozen Smidt. WESTSTELLINGWERF. (6849) Ds. H. C. Hogerzeil. A. R, 2328 E. li'. Hug,-"holt:, S. D. A. I'. 2898 (iekozetr Hugenhoitz. WINSCHOTEN. (7175) Dr. D. Hos, V. D. 3318 J. F. Heemskerk, A. R. 1250 Gekozen Bos. ZAANDAM. (10269) J. E. W. Duys. S. D. A. P. 4158 Mr. H. J. C. Van Tienen. U. L. 4013 Gekozen Duys. ZUIDHORN. (8647) Ds. G. Hofstede. A. R. 3601 E. M. Teenstra, V. D. 4154 Gekozen Teenstra. ZUTPHEN. (8558) Mr. A. baron van Heeekeren-van Keil. A. R. 3734 F. Lieftinck. U. L. 4139 Gekozen Lieftinck. De Tweede Kamer I It 00 er/.ijdc InkerzIJde. (iekixen /.i)n 25 Katholieken23 Anti- evolutionnaircn12 Christelijk Histori eken; 4 Vrij-liberalen ;2l I nie-liheraleii; Vrijzinnig Democraten 7 Sociaal-De- BUITENLAND. Verschillende Engelsclie bladen spre- :n weer min of meer onrustwekkend over den gezondheidstoestand van koning Edward, .Reynolds Newspaper" kan daarentegen melden, dat de meeste geruchten wel wat overdreven zijn, maar toch heeft de lijfarts den koning ..angemaand urn zich zooveel mogelijk in acht te nemen. De eerste lord van dc admiraliteit Mac Kenna heeft in Middlctnn (Lan caster) eene rede gehouden, waarin hij over de vloot zeide, dat de regeering drie jaren lang haar best had gedaan voor eene vermindering van de krijgs toerustingen den weg te hanen. Aiaar de andere natign hebben het voorbeeld niet gevolgd. Dientengevolge kunnen zelfs de meest optimistische lieden niet in gebreke blijven te erkennen, dat de verwachtingen op eene beperking van de programma's van vioolbouw tegenwoordig ongegrond zijn. De re geering geelt het geld liever uil voor sociale hervormingen dan voor schepen, maar men zal niet ophouden voor de veiligheid tegenover het buitenland evenzeer te zorgen als voor binnen lands-. te hervormingen. De tegenwoordige belastingplannen zijn niet van verderfelijke!) invloed, omdat zij met de krachten van het land rekening houden. De Standard meldt, dat de sultan van Turkije in den hcrlst van dit jaar een lange reeks van bezoeken zal brengen aan verschillende Europeesche hoofden. Hij zal in het begin van December in Engeland komen. Bij gelegenheid van de groote steep lechase te Auteuil, bij Parijs, die door president Fallières zou worden bijge woond, versperden stakende staljon gens, die besloten hadden dit sport- feest te verstoren, met een roodevlag aan het hoofd, den weg voor de paar den. Men inoest Fallières telefoneeren, dat hij beter deed niet te komen. De tusschenkomst van de politie en van de garde municipale werkte niets uit; de rennen konden slechts gedeeltelijk plaats hebben. De menigte stak de heggen in brand en wierp met steenen naar de pooten van de paarden. Tijdens de military race ging het geheele pe loton heen over een vrouw, die door de menigte omvergestootcn was; zij werd in ernstigen toestand opgenomen. Verscheidene personen werden in hech tenis genomen. Een officier werd ge wond. A\en zegt, dat de Confederation gé nerale du travail niet vreemd is aan deze wanordelijkheden. Sabotage is in Frankrijk aan de orde van den dag. Zondag zijn te Noyelles- Godault zeven telegraafdraden door gesneden. De Fransche regeering vindt nog steeds haar vermaak om de Kerk te berooven, waar dat kan. Nu weer heeft op haar last de prefect van Auxerrc bezit genomen van de bibliotheken, die toebehoord hebben aan liet aarts bisdom van Sens en het seminarie van Sens. Te Sens had deze officicele diefstal zonder incident plaats; de bibliotheek, die het eigendom is van het aartsbis dom, bevindt zich in de gebouwen van het groot seminarie van Sens, die reeds door den Staat zijn in beslag genomenmaar in Auxerre is de biblio theek van het kapittel gelegen in de bijgebouwen van de kathedraal. De aartspriester van de kathedraal van Auxerre weigerde echter den man. die- door de overheid gezonden was. toe te laten in de bibliotheek. Toen werd met geweld de bibliotheek binnenge drongen en alles leeggehaald. FEUILLETON. De scheepsjongen. {.SM.) 4) De toespraak van Tom misle zijn uit werking niet. Mevrouw Harrington trachtte zich Ie bemoedigen, en Ellenor stelde zoo groot vertrouwen op haren vriend Tom, dat zij spoedig geheel kalm werd. Zij vermocht liet gevaar, waarin zij verkeerde, niet Ie door schouwen. en zoo lang zij Tom en hare moeder nog hij zich luid, namen schrik en vrees niet al te zeer in haar gemoed de overhand. Tom geleidde haar en hare moe der in dc kajuit, en smeekte hen zicli geheel bedaard Ie houden, 1u» hij den toestand van liet schip nauwkeurig onderzocht zou hebben, en snelde toen weg. om zich van het gevaar, waarin zij allen zweefden, zoo nauwgezet mogelijk te overtuigen. Dadelijk zag hij, toen lti| slechts de eerste Iredcu naar dc onderste ruimte hcicikt had, dat er slechts geringe noop op reddi-g be stond. Hel schip moest een vrcesclijk lek hekomen hebben, want reeds was het I zonder twijfel reeds gezonken zijn, als niet op de klippen vastgezeten had. De nicling door de golven ecliter kon het ontgaan, en meerdere dreigende teeke wezen reeds erop, dat deze omstandigheid niet al te lang op zich zou laten wa» Tom sidderde. Als het hom met ge snel raad te schaffen, dan was hun aller ondergang onvermijdelijk en zeker. In doods angst holde hij van het eene eind van het dek naar het ander, om ergens een middel tot redding op te sporen. Maar te vergeefs. De booten waren weg, en hel dek zoo schoon gezweept door de daarover heengeslorte gol ven. dat hij niet een plank vond. waaraan hij zich hij den ondergang van het schip zon kunnen vastklampen. Iiitusschcn was de dag geheel aangebro ken, tic zon straalde door de gescheurde richting een reddingsplaats te ontdekken viel. Maar ook bier niet de minste hoop; zoover zijn oogen reikten, ontwaarde hij slechts woest schuimende golven en eentonige naakte klippen, die zwart en treurig daaruit oprezen. Zuchtend liet hij het hoofd hangen. Terwijl cellier zijn troostclooze blik aan dc buitenzijde van het schip necrglccd, straalde plotseling een vreugdestraal uil zijn oogen, en jubelend riep hij uit: .God zij dank. dat is een middel tot redding!" Mij had een kleine boot ontdekt, die daar bevestigd was eu gelukkiger wijze liet ge weid van den storm en de golven weerstaan had. Buiten zich zelve van verrukking snelde hij in de kajuit en deelde zijn lotgcnuoten in liet ongeluk de heerlijke vondst mede. .Als de goede God ons mi verder helpt," zeidc hij, .dun zijn wij geborgen. Dc kleine boot is groot genoeg voor ons driefn en zal ons zeker over de golven dragen. Zoodra de golfslag der zee opgehouden heeft, zal ik ze in het water neerlaten en van een zeil voorzien. Dan zoeken wij ergens dc kust te bereiken, en, eenmaal aan land, zal het niet moeilijk vallen, een schip te vinden, dat ons naar Calkoeta brengt. Moed, derhalve me vrouw! Verheug u Ellenor! God heeft ons de boot tot redding gelaten!" Tom talmde niet liet laatstcrcdmiddcl.dat hem gebleven was, voor zijn doel in te richten. Hij hraehl een eenvoudigen kleinen mast in de boot, voorzag deze van een zeil. zoo goed eu kwaad dit ging. cn zocht nu levensmiddelen bijeen te garen. Maar hij vond niet veel. Ecnige flcsschen wijn en ci scheepsbeschuiten was alles, wat hij zich verschaffen kon, wijl het ingedrongen zee water hem verhinderde, naar de voorraad kamer te gaan. Toch verloor hij den moed niet. De kleine voorraad was voor ecnlgc dagen kend, c i hij wel ergens een reddende kust bereikt hebben. Wellicht vond hij ook een schip, dat hein opnemen zuu.cn in ieder ge val bleef er niets verder over. dan met dc geringe hulpmiddelen, die hem ten dienste gescheurde schip dreigde van uur lo geheel te zinken. Tegen den avond was alles zoo ver bereid, dal de arme schipbreukelingen in de hoot konden afstijgen. De zee was kalmer geworden, de opgewonden golven hadden zich neergelegd, en van den wind, ofschoon m hielp zijn ongeluksgenootcn naar beneden, sprong dan zelf in de boot, hees het zeilen verwijderde zich van het wrak. „God zij met oils!" zeide hij. .Het Is wel hard, niets tussehen zielt en den dood te Itchbcn, dan slechts een kleine hout, maar in allen gevalle is liet toch heter, dan in 't geheel niets, Als de wind deze richting be houdt, en niet weder tot storm overgaat, dan hoop ik het beste!" verlaten, toen uwe gezellen u riepen." zeide mevrouw Harrington. „Wij zljit nu schuld „N'ccn, neen, mevrouw," antwoordde Tom. geworden! Ellenor heeft mij van de galg ge red, cn ik wil u uit dit gevaar redden, of met tt ondergaan. Laat mij slechts begaan! God zal ons wel helpen!" Tom zette zich aan het kleine roer, dat hij met bekwame hand regeerde, en Ellenor ging bij Item zitten om hem hare dankbaar heid te betuigen. Mevrouw Harrington bad in stilte. De nacht brak aan en Tom verlangde, dat Ellenor en haar moeder zouden trachten in Ie sluimeren, daar zij na de voorafgegane angst en schrik wel rust behoefden. Zij ga ven gehoor aan zijn smeckcn en lagen spoe dig in een vasten slaap, terwijl Tom den geen oog sloot. Den Harrington een paar u het r. r in handen, kclijk t' toefte I nu in zes en dertig uren geen oogcnbllk rust gehad. Tegen den avond was hij echter weder geheel Irisch en krachtig en keek scherp uit, om zoo mogelijk land of een schip te ontdekken. Maar hij ontdekte niets. Weder verging een dag. weder een nacht, en nog altijd zagen de schipbreukelingen niets anders dan de wijde watervlakte, waar op zij voortdreven, cn de blauwe hemel bo ven zich. Tom begon inderdaad bezorgd te worden, dat de levensmiddelen niet toerijkend zouden blijken, want de kleine voorraad was reeds zeer ingesmolten cn was nog slechts voor een paar dagen toerijkend. De twee dagen gingen voorbij, en nog immer zag men te vergeefs uit naar dc ster van ItoOp. Torn at of dronk in 't geheel niet meer. Sinds den vorigen dag had hij niets meer gebruikt. Hij had zijn aandeel aan wijn en brood voor Ellenor terzijde gezet cn verheugde zich, toen hij bemerkte, hoe zeer dat weinige zijn kleine vriendin verkwikte. Als zij nu maar gered werden met hent mocht het gaan, zoo het wilde. Weder verliep een dag. Tom zocht de laatste kruimeltjes, de laatste druppels wijn te zanten cn gaf ze Ellcnur, die van liever lede zeer stil en zwak begon Ie worden. De roode rozen op hare wangen verbleekten, haar anders zoo heldere en schitterende hlik werd matter, en zij had nauwelijks nog de kracht zich van haar zitplaats op te richten. Haar moeder leed bijna nog meer. Ook zij had zich' het noodige voedsel in stilte ont-

De Eembode | 1909 | | pagina 1