Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 17. Zaterdag 24 Juli 1909. Drie en twintigste Jaargang. OE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barncveld, Biaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naaiden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf o.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 n bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BUITENLAND. Verleden Zaterdag is eene groote vlooldemonstratic op de Theems be gonnen. die op touw is gezel om de belangstelling van liet volk in de vloot aan te wakkeren en tegelijk moet die nen als waarschuwing aan liet buiten land. Van liet Londensche Westend tot voorbij Southend, waar de rivier over gaat in de zee, liggen 149 voor den oorlog toegeruste schepen van de Brit- sche vloot, schepen van allerlei soort en klasse, de grootste vloot, die ooit bijeen geweest is en die toch niet de gchcele vloot van Groot-Brittanniü Tegenover het parlementsgebouw liggen 4 torpedobooteii van de klasse C, het nieuwste op dit gebied; in de nabijheid van de Tower vindt men de eerste booten, die bestemd zijn voor den dienst in volle zee. Te zamen zijn 149 oorlogsvaartuigen bijeen, waaronder 24 linieschepen en 10 pantserkruisers, liet oudste linie schip, de Albion, is 8 jaar, de oudste kruiser, de Good Hope, 7'/j jaaroud. Deze 149 schepen hebben een geza menlijke waterverplaatsing van 756.397 ton. eene bemanning van 42.058 man en hebben gekost 62.178.693 ponden sterling. Ook Griekenland is door een aard beving getroffen. De provincie Ellis heeft ontzettend geleden. in een uit Athene ontvangen Reuter- lologram wordt hel getal slachtoffers op 23 dooden geschat en 80 gewonden. Te Avani werden 250 huizen verwoest ook in de dorpen Kalivia, Sosti. Bftricti en Badchari zijn, volgens dalzelfde telegram, meerdere huizen ingestort. Te Badchari waren bovendien nog 3 slachtoffers en te Alamando 10 ge wonden. In buitciilniidsche couranten vinden wij verder nog vermeld, dat een eigen aardig verschijnsel met de ramp ge paard ging. Op verschillende plaatsen tn Griekenland nerkte men n.l.op, dat de strooineii en rivieren rood gekleurd waren terwijl op andere plaatsen wa terbronnen ontsprongen van hoogc temperatuur. I let schijnt absoluut zeker te zijn, dat het centrum van de aard beving bij de oude stad Ralenpolis was, en dal de verschijnselen van vul- knnischen aard waren. De geteisterde provincie Ellis is liet district, gelegen aan de Westkust van het Peloponcsis-schiereiland; inde oud heid bekend als de kust der Olympische huwelijken. Er zijn belangrijke over blijfselen van den tempel van Zeuseu de Hertnes van Praxiteles. Ook aan deze monumenten van de oudheid zal waarschijnlijk wel veel schade zijn aan gericht. Hel vertrek van don afgetreden Rijks kanselier Von Btilow is met veel ver toon gepaard gegaan. Even na half één reden vorst en vorstin Von Btilow Zaterdag in een open rij tuig met 2 paarden naar het Lelirter station. Langs den weg stond een aan zienlijke mciischenmcnlgte geschaard, die het vorstenpaar met luid hoerage roep begroette. Op het perron waren aanwezig de nieuwe rijkskanselier von Bcthmann-Hollweg, met zijn eclitge- nootc, alle te Berlijn vertoevende mi nisters en een aantal vreemde diploma ten, terwijl de keizer zijn vleugel-ad judant. overste von lleineccius gezon den had, die vorstin Von Biilow een prachtig bouquet overhandigde. Voor Von Biilow afscheid nam van de aanwezigen, had hij een langdurig gesprek met von Bethmaiin-Hollwog. Toen de trein om 1.20 naar Klein-flott- bek afreed, hief het publiek „Deutsch- land, Deutschlnnd iiber alles" aan en riep den verlrckkeudcn staatsman een tot-weerziens toeMaar niet als rijkskanselier! Aan al zijn beambten heeft Von Bii low zijn portrel met handfeckening geschonken met een cadeau in geld. ie vrouwelijke beambten kregen van vorstin Von Biilow een broche met geldgeschenkde dienaren een gouden dassjicld met een B. ei> een kroon Naar aanleiding van de mutaties in de Pruisische en Duitsche ministcricelc wereld, bevat het Tageblatt een medc- dccling over de fiiiancieele gevolgen van al deze benoemingen. De rijkskanselier in het Duitsche rijk krijgt o.a. een ontzaggelijk tractement, als gevolg van de accumulatie van ambten en waardigheden in één persoon. Als kansclierontvangt hij een tractement van 100.000 .Mark, benevens 64.000 .Mark representatiekostenals staatsse cretaris van biiitenlandsche zaken krijgt hij 50.000 Mark, benevens 14.000 Mark representatiekosten; in Pruisen is hij president van het ministerie en ont vangt als zoodanig 36.000 Mark trac- tament en 18.000 Mark representatie kosten. Eindelijk is hij iu Pruisen minister van buitenlandschc zaken, maar dat is een eereambt. Als rijkskanselier heeft de lieer Von Bcthmann-Hollweg vrije woning in het prachtige kanseiierspaleis aan de Wil- helmstrasse, dat een schitterende, maar zooals Bismarck dure behuizing mooie zalen zooveel kosten aan meu- hilcering mi onderhoud. Maar van een tractement van 282.000 Mark kan men wel iels doen. Van 29 Aug. tot 2 Sept. zal in de oude bisschopsstad Brcslau de 56ste Duitsche Katholiekendag worden ge houden. De eerste maal werd in 1849 te Bres- lau een Katholiekendag gehouden. Op de nieuwe wielerbaan in den ouden plantentuin ontplofte Zondag middag, tengevolge van een botsing tusscheu twee gangmakers een motor. De gloeiende stukken vlogen over de heining tusschen de toeschouwers. Het aantal dooden bedraagt volgens opgave 7. dat der zwaar gewonden 30. Nog wordt gemeld omtrent dit ongeluk. Tengevolge van de ontplof fing van den motor vloog een gang maker brandend tusschen liet publick. Door de uitstroomendo benzine werd de tribune in brand gestoken. Zes per sonen zijn verbrand, 32 gewond, on der wie 20 ernstig. Te Reims zijn Zondag en Maandag grootsche feesten gehouden ter cere van de zaligverklaring van de Maagd van Orleans. Tal van vreemde bisschop pen woonden deze feesten bij, o.a. kardinaal Morcier, aartsbisschop van Mechelen, Mgr. Bourne, primaat van Engeland, Mgr. Koppcs, bisschop van Luxemburg,en veertien andere bisschop pen. Mgr. Mcrcier droeg Zondag de plechtige |iontificalc H. Mis op, en Mgr. Touchet, bisschop van Orleans, hield een schitterende feestrede over Jeanne d'Arc. Reuter meldt, dat minister Clemen- ceau. Zondagavond zijn woning ver latend. is aangerand door een dronken man, die hem met een stok heeft wil len slaan. Een inspecteur van den vei ligheidsdienst heeft den man ontwa pend, die op verlangen van den minis ter niet is gearresteerd. Frankrijk heeft onder zijn vrij-met- selaars bloc-régime geen gebrek aan socialistische burgemeesters. Maar wei nigen hebben gedurfd, wat, gelijk reeds vroeger gemeld werd, de burgemees ter van Nimes zich veroorloofd heeft. Op 14 Juli, den nationalen feestdag, had hij de roode vlag van het stad huis laten wapperen en gedurende het nationale volksfeest de internationale laten spelen. De regeering heeft ten minste nog verstand genoeg had om hem nu van zijn ambt te ontheffen. Blot, de onder-chef van de veilig heidsdienst te Parijs, wilde, vergezeld van verscheidene inspecteurs, een we gens in musea gepleegde diefstallen gezochten persoon arrestcercn, toen deze een revolverschot loste, waardoor Blot en een inspecteur gedood werden. De moordenaar heeft daarna zelfmoord gepleegd. De Fransche regeering hoeft Dinsdag in de Kamer een nederlaag geleden, die tot ontslagneming heeft geleid, 't Was bij de beraadslaging over het rapport der commissie van onderzoek in zake de marine, dat het miiiisterie- Clomenceau een zoo geduchte teleur stelling werd bereid. Picard, minister van marine, deelde mede, dat indien er in het verleden misslagen zijn begaan? zulks te goe der trouw geschiedde. Wat de toe komst aangaat, zal de minister zich houden aan zekere grondstellingen. Het parlement zal voortaan nauwkeu rig weten hoe groot in totaal de offers zijn, welke de marine hel zal vragen. Er zal een beroep worden gedaan op de mededinging voor ketels en het houwen van schepen. Delcassé kritiseerde daarop de vloot- politick der drie vorige ministers. Men heeft het geld vermorst voor den bouw van kleine schepen toen men minder snelle pnntserschejien dan Engeland of Duitschland bezitten, wilde bouwen. Men heeft verscheidene malen de plan nen gewijzigd. Delcassé verweet verder de regeering, dat zij niet de door de bevelhebbers der oorlogsbodems ge- ëischte maatregelen heeft genomen, waardoor rampen als die der Jéna hadden kunnen zijn vermeden. Daar de regeering in haar taak is tekort ge schoten moet de Kamer waarborgen eisclten, alvorens de kredieten, die men haar zal vragen toe te staan. Dclahayc (conservatief) kwam na Delcassé aan het woord en hield een heftige redevoering, die incidenten ten gevolge had. Hij maakte een toespe ling op Dupont, wiens door zijn mi nister goedgekeurde handelingen, zcide hij, onder het wetboek van strafrecht vallen. De oud-minister van marine Thom son kwam krachtig hiertegen op. De voorzitter kwam hier tussclicn- beideGij hebt het recht zeido hij te verzoeken de ministers in staal van beschuldiging te stellen: De Kamer zal oordeelen. Clemcnceau deelde hierop mede, dat hel gchcclc kabinet solidair is. De minister van marine verweet Del cassé, dal hij had gesproken van zor geloosheden, hij, die Frankrijk naar Algeciras bracht. Delcassé antwoorddeHet is mij niet gegeven geweest liet land al het goede te doen, dat ik het zou hebben willen schenken. De minister-president maakte mij uit plichtsbesef voorzitter van de commissie van enquête in zake de marine toen ik minister was. Clemcnceau noemde Algeciras de grootste vernedering, die Frankrijk heeft ondergaan, ik zeg dit ging hij voort omdat de ministers van oorlog en van marine toentertijd ter zake onder vraagd. geantwoord hebben, dat zij niet gereed waren. In stemming werd toen gebracht den voorrang te verlcenen aan een door Clemenceau aanvaarde motie van ver trouwen. De voorrang werd met 212 tegen 176 stemmen geweigerd. De ministers verlieten hierop achter Clemcnceau aan de zaal, onder ge juich van de oppositie. De voorzitter bracht daarop een motie in stemming om over te gaan tot de orde van den dag zonder meerdeze motie werd met groote meerderheid aangenomen. De Kamer werd daarop tot Donder dag verdaagd. FEUILLETON. Htl Geschenk van den OHiciei. 4) Nug steeds Stond de kolenbrander daar besluiteloos. .Hij is een Beier," zei hij. .Dat volk heeft bij ons, hunne landslui, erger huisgehouden, dan de Fraiiscfien ooit gedaan hebben. Wij hebben gruwelen genoeg van hen gehoord, Hans." .Dat is waar, vader, maar die man moet toch geholpen worden. Eii, kijk eens, 'I is nog wel een officier) Misschien wel dezelfde, die moeder beschermd heelt tegen zijn ruwe landslieden. Dat was ook een Beier, dus zijn ze tocli niet allen slecht." .Üokheid!" antwoordde de hardvochtige kolenbrander. „Dat zou wel toevallig zijn, als die dezelfde was. Maar, om 'i even - een hunner heeft ons een dienst bewezen, en dat zullen wij aan dezen goedmaken. Je licht gelijk, Hans, we mogen niet ondank baar zijn. liter, neem mijn vcldflcsch, giel hem een paar droppels in den mond en wrijf hem daarmede voorhoofd en slapen dan zal hij wel bijkomen. Intusschcn zal ik een paar jonge boompjes omhakken en met takken een draagbaar maken, waarop wij hem naar onze luit zullen dragen, want hier mag hij niet blijven liggen." „Goed, vilder!" sprak Hans en werd weer opgeruimd. .Doe het maar gauw! Ik zal hem wel vlug bijgebracht hebben, denk ik, want dood is hij nietik zag hem zijn oog leden bewegen en boorde hem kermen." Vlug gingen beiden aan 't werk. De kolen brander, die altijd zijn bijl bij zich bad, velde twee boompjes, en Hans knielde naast den gewonde neer. en deed zijn uiterste bost, de sluimerende levensgeesten weer op ie wekken. Eerst wilde liet hem maar niet gelukken, doch eindelijk sloeg de officici de oogcA op, keek met 'n verwilderden, zicllouzcn blik rond, mompelde een paar overstaanba- ren woorden in een vreemde taal, richtte zich op, keek den goeden Hans met groote oogen aan en viel toen weer op zijn vorige plaats neer. .Dat is niets," dacht Hans. .Ilij leeft in alle geval nog, en als wij hem maar in de hut hebben en te bed, dan zal hij wel weer opknappen." Hij verdubbelde zijn pogingen, wicscli hem het bloed van bet hoofd en zag nu een wond, van liet voorhoofd tot boven op het hoofd. Hij verbond die, zoo goed als hij kon. met zijn halsdoek, on snelde nu, daar hij toch niets anders te doen had, naar zijn vader, om te helpen hij het maken van de draagbaar. Deze was vlug gevlochten, met afgestroopte bladeren hedcki, waarover de kolenbrander nog zijn jas legde, en de ge wonde werd er op gelegd. Hans pakte hem bij de bccncn, zijn vader bij 't hoofdeinde, en zoo droegen zij den nog steeds bcwustc- looze naar de hut. Hans was de last wel wat zwaar, en hij moest verschelden keeren Uitrusten en de draagbaar neerzetten, om wat op zijn verhaal te komen, cn de dikke zweetdroppels van het voorhoofd te vegen. Na een oogenblikje rust pakte hij echter weer flink aan, maar liet den geheclen lan gen weg door. hoe zwaar het hem ook viel, geen klacht liooren. Eindelijk bereikten zij, na ecu marsch van twee uren, de luit. De kolenbrander droeg den gewondenaar binnen, legde hem zoo goed het ging op zijn eigen bed, wicsch zijn wond inel water en brandewijn, verhond ze goed, laaide den zieke met Iriscli water uit de bron en was blijde, toen hij eindelijk weer de oogen opende en om zicli keek. .Water!" duisterde hij .water, goede menschen ik veel dorstl" Vlug haalde Hans frisch water in een nap, kwam terstond terug en zette den gewonde den nap aan de heetc, droge lippen. Met welk een welbehagen genoot deze van het koele vocht. Driemaal hield hij op, driemaal dronk hij weer, tot hij tenslotte algcmai in de kussens zonk. .Dank u!" stamelde hij. .Gij zijt wel goed, te helpen armen gewonden manl Dank u, mon enfant I" Verwonderd keken Hans en zijn vader el- knar aan. Dat was geen Beier 'I was een Ernnschman ook wel een vijand van hun land, maar toch niet zoo erg als de Beieren. „Ziet ge, vader?" fluisterde Hans. „hoe goed, dat wij ons over den armen man er barmd hebben I" „Zijl gij werkelijk een Ernnschman vroeg de kolenbrander den gewonde. .Hop komt gij dan aan die Beierscbc uniform?" .Ik ben gecommandeerd door don Keizer," antwoordde de Franschman, -heb aangevoerd lichte ruiterij, ben in den slag gewond, mijn paard weg. Ik niet weet, hoe in bosch gekomen. Ik geheel bewusteloos. Hebt gij mijn |iaaid?" .Neen we hebben niets van een pa bespeurd," antwoordde de kolcubrnm .Maar stel u gerust, Hans moet er met i hond maar eens naar gaan zoeken en zal liet wel vinden. Ilcel ver zal liet wel verdwaald zijn, want als het, naar het schijnt, den geheclen nacht in 't bor.cii gcloc heelt, kan hel niet ver van de plaats waar gij er at gevallen zijl. Doch danr< later. Nu moeten wc maar aan u alleen den ken. Zijt gij nog ergens anders gewond dan aan 't hoofd." „Ik niel geloof," gaf de Franschm.it' antwoord. .Ik niets voelen. Veel. heel dorst! Geel mij nog water!" Hulpvaardig snelde Hans weer naa bron cn haalde opnieuw een nap water, ken de gewonde nog gretiger uitdi waarna hij zich zicltlbaar gesterkt en .Ga dan maar slapen," sprak de k brander. .Wij zullen bij u waken, en i u volstrekt geen leed geschieden. Wilt gij Hans ging l Een I' ir Inter s hij r, op uit. .Merci, dank u," antwoordde i man cn legde het hootd in de kn minuten later sliep hij vast. :dig opgespoord en het fraaie paard liet zich gewillig grijpen. Het werd op een beschaduwd plekje in de nabijheid vastgebonden, cn Hans zorgde er voor. na hem teugel en zadel afgenomen le hebben, dat hij lumger noch dorst leed. Water en inalsch gros was cr in overvloed in de nabijheid. Zoo werd liet middag en nu kwam ook de moeder van Hans. Zij droeg een zware uiniid op den rug, gevuld met levensmidde len voor een heele week, wijl liet dorpje, waar de kolenbrander woonde, te ver ver wijderd lag, om hein dagelijks eten te bren gen. Toen zij dichter bij kwam en bet paard bemerkte, zette zij groote oogen op, maar haar verwondering steeg nog, toen zij den jongen officier zag, die nog steeds in een diepen, verkwikkenden slaap in de hut lag. per toe, .man, dat is de officier, die mij gis teren van die vlegels bevrijdde. Ja, ja, ik vergis mij niet, hij is 't werkelijk, want ik herken hem aan het litteekeu daar op zijn rechter wang! O, man, dat is een dapper, jong officier. Heelt Hans 't ti niet verteld, hoe Ilij ze afgerost heeft?" „Ja wel. ik weet het!" sprak de koten-

De Eembode | 1909 | | pagina 1