Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 20. Zaterdag 14 Augustus 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfot rt, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Al/rmdvrlijki f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel ineer f 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Vrede. Alweder is de wereld door de mach tigste Staatshoofden van Europa met kracht en klem voorgehouden, dat de volkeren gerust kunnen zijn, dal al het schitterend vertoon, hetwelk in de laatste dagen te bewonderen viel, enkel en alleen moest dienen lot bevorde ring van den vrede, en dat deze nu rgoed verzekerd is. Wanneer echter deze machtige Staats hoofden, die zich geroepen achten, als apostelen des vredes op te treden, hel Evangelie, de leer der eeuwige wijsheid, wilden behartigen, dan zouden zij spoedig hegrijpen, dat de vrede, dien zij nastreven, een valsche vrede is, of dat, zoo zij den waren vrede willen beoogen, zij dien langs tegenovergestelde wegen zoeken. Toen de goddelijke Verlosser in liet midden der joden verscheen, werd Hij door velen als gevaarlijk beschouwd, omdat Hij den vrede dreigde Ie storen, die lussehcn liet joodsclie volk en zijne overhecrschers, de Romeinen, uiterlijk althans hccrschtc. De oversten des volks, ofschoon inwendig zeiven afkeerig van de heer schappij der Romcinsche landvoogden, beijverden zicli toch met hen op goe den voet te leven, omdat zij de gun sten der Romeinsehe machthebhenden zochten waardig te worden. Zij meenden dan ook hun welzijn en liet belang des volks te hebben verzekerd, liet voortbestaan des vredes buiten gevaar te hebben gesteld, toen zij er in geslaagd waren, het volk tegen den Verlosser op te hitsen en het wel slagen Zijner zending te verijdelen. De Heiland echter, die in Zijne wijs heid dezen valschcn toeleg door schouwde en wist, hoe de toekomst, in plaats aan de verwachting zijner tegenstanders te beantwoorden, juist integendeel hun hoop zou verijdelen, gaf aan Zijne droefheid vrijen loop, hel ellendig lot, dat liet misleide volk te wachten stond, diep betreurend. De Kerk heeft dit tuonccl dikwijls mder de oogen gebracht barer geloo- 'igen, opdat ook deze liet woord des Verlossers steeds zouden behartigen Indien ook gij erkendet, wat ti tot 'rede strekt. Meer bijzonder op Jeruzalem doelend, maar allen natil'ntot waarschuwing, had Christus erbij gevoegdMaar nu is zoor uwe oogen verborgenWant er zullen dagen komen, dat uwe vij anden u met eeneii wal zullen onigo- on u omsingelen en u van alle zijden benauwen. En zij zullen u en kinderen, welke in u zijn, ter aarde iicderwcrpen, en in u gcencn steen op den anderen laten, omdat gij den tijd uwer bezoekingniet hebt erkend. De vrede, dien de schriftgeleerden en Farizet'n den inwoners van Jeru zalem wilden doen genieten, eindigde or ben in bittere teleurstelling, toen de Romeinen de stad als een vijandige behandelden, baar ten gronde richtten en de inwoners, na hun een deernis waardig lijden in bittere ellende te hebben berokkend, als gevangenen weg voerden. Het was de verwezenlijking van de waarschuwing luiu voorvaderen reeds toegevoegdDe zclfzuchtigen, zij heb ben geroepen om vrede en er was van vrede geen spraak, maar slechts van bedrog en misleiding Wat door onze hedendaagsche apos telen des vredes den volken tot wel zijn, tot bevordering der rust in de samenleving wordt aangeprezen, is alleszins geschikt om ook evenals in de dagen van liet Romcinsche tijdperk, verkeerde gevolgen en biltere teleur stellingen teweeg te brengen. BUITENLAND. De aanstaande samenkomst, tusscheii den Kussischcn Czaarcn koning Victor Emmanuel zal naar te Rome verluidt, plaatshebben inde wateren van Bari. Het heet, dat ook vorst Nicolaas van Mon tenegro de gelegenheid zal te baat ne men van Antivari uit den Czaar zijn hulde te gaan betuigen en dan ze ker tegelijkertijd eens te informeeren, hoe het nu met zijn koningschap staat. De Russische gezantschapsraad tc Berlijn. Boiilatzef, is benoemd tot ge zant van Rusland bij den H. Stoel. Maandag was liet de zesde verjaar dag der kroning van Z. H. Rins X. Bij die gelegenheid droeg kardinaal Merry del Val een plechtige H. Mis op, waaronderdc Sixtijnsche Kapel verschil lende muziekstukkeu uitvoerde. De Raus woonde op een troon de plech tigheid bij. Ook tal van kardinalen, de gezanten bij den H. Stoel, de ridders van de orde van Malta, de zusters van den Paus woonden de H. Mis bij. Na de II. Mis gaf de Raus zijn zegen. In het Vaeticaan wapperden overal de pauselijke vlaggen en des middags was er concert. Er zijn üe laatste dagen telkens on gelukken in de bergen op de Zwit- sersch-ltaliaansche grens geweest. Niet minder dan zeven mensclieii zijn bij klimpartijen om 't leven gekomen. Ita- liaansche bladen verlangen van de Ita- liaansclic regeering. dat zij toezicht zal laten houden op gevaarlijke bergtoch ten en gidsen, die zonder bevoegdheid zicli daarvoor aanbieden, zal straffen. Uit Spanje wordt bericht, dat on danks de vrees voor nieuwe onlusten, de rust te Barcelona niet verstoord is geworden. De gcneraal-luitcnant liet op alle plaatsen een biljet aanplakken, waarin bekend gemankt werd, dat een ieder, die op plundering, brandstichting of opruiing der arbeiders betrapt werd, terstond gefusilcerd zou worden. De voorzielitigheidmaatregeleu laten niets tc wensclieii over, ook de spoorlijnen worden nog altijd scherp bewaakt. De straten worden aldoor nog doorcava- lerie-patrouilles afgepatouilleerd. De regeering heelt liet bevel uitgevaardigd, dat verschillende vliegende infnnteric- en eavalcric-colnnnes de provincies Barcelona en Gcrona moeten door trekken. lu de provincie-plaatsen worden nog vele arrestaties gedaan. In het hospi taal zijn weer tien gekwetsten aan hun bekomen wonden overleden. Volgens de „Epoca" zouden er gedurende en na de onlusten ongeveer 300 slacht offers begraven zijn liet aantal der ge wonden bedraagt o00. Omstreeks 900 personen zijn er gevangen genomen. De .Epoca" bewaart echter een diep stil zwijgen over de matcriccle schade, die door brandstichting en plunderingen is aangericht. De Standard bad minister Maura ge vraagd, wat er was van de terechtstel lingen in de gevangenis van Mont- jiiicli te Barcelona. Verzinsels 1 ant woordde de minister. Tijdens liet oproer te Barcelona zijn de pastoor van San Pcdro, verscheidene Capucijnen en andere ordesgeeslclij- I Iet Eucharistisch congres tc Keulen heeft een schitterend verloop gehad en werd Zondag met een grootsehe plech tigheid besloten, n.l. de plechtige, luis terrijke H. Sacramentsprocessie. Aan liet einde zijner sluitingsrede riep kardinaal Vannutelli Zaterdag uit: „Morgen zult gij de goddelijke eer bewijzen aan het H. Sacrament, als het gedragen wordt door de straten dezer eeuwenoude stad. waar zooveel werken van kunst uit liefde tot U zijn opgebouwd. Op dezen schitterenden triomilocht zal het ge ilede volk met ons jubelen. Eu terwijl wij liet Lam prijzen met lofzangen en gebeden zullen in hun urnen en graven de gebeente der martelaren en bescherm heiligen van deze stad vol vreugde op springen, en met hen de gebeenten der drie Koningen, welke het Kind Ie Bethlehein vereerd hebben, en hemel en aarde zullen met ons in liet lied der engelen samenstemmen„Eerc zij üod in den hooge, en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil geloofd zij Jesus Christus in alle eeuwigheid Dat" heerlijk oogenblik van cere aan God gebracht op zoo luistervolle wijze, weid Zondag inderdaad te Keulen ge smaakt. In Londen mocht ten vorigen jare liet H. Sacrament niet in de processie meegedragen worden. Hoe heel anders en hoe veel verhevener was de plech tigheid van Zondag hier in de katho lieke stad Keulen. Hier was Christus in de Eucharistie liet middelpunt van de geheele plechtigheid. Van uit den Dom trok de reusach tige processie door de rijk versierde straten der stad. Niet alleen de straten, doch ook de meeste huizen waren ver sierd. Het aantal deelnemers van de processie is niet tc schatten, doch ze waren talrijker dan bij alle vorige pro cessies. Niet minder dan honderd vijf tig bisschoppen of gemijterde abten liepen in den reuzenstoet, en drie kar dinalen, allereerst kardinaal Vincenzo Vannutelli, legaat des Pausen, kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Milaan en kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen. Kardinaal Knpp, aartsbis schop van Breslau, die pas van een zwaar ziekbed is opgestaan en die zicli nog zeer in acht moet nemen, was Za terdag reeds met zijn lijfarts naar zijn diocees teruggekeerd. Verder namen aan de processie deel de nuntius te Miinehen Mgr. Friiliwirth, en vijf aartsbisschoppenMgr. Norber, aartsbisschop van Freiburg, Mgr. Tlieo- dorowicz, aartsbisschop van Lcmberg, Mgr. II. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Bourne, aartsbisschop vanWestminster, en Mgr. Amette, aarts bisschop van Parijs. Van de Nederlanders, die aan de processie deelnamen, noemen wijMgr. Gallier, bisschop van Haarlem, Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, de Nederlandschc missie-bisschoppen Mgr. Giesen. Mgr. Hofman en Mgr. Timmer, Mgr. A. F. Diepen uit 's-Her- togcuboseh als vertegenwoordiger van den bisschop van Den Bosch, Mgr. pastoor Prinsen en kapelaan Mutsa-rs, beiden uit den Bosch, baron Van Wijnbergen, jhr. inr. Ruys de Beeren- brouck, enz. enz. Het indrukwekkendste en onvergete- lijkste moment was zeker de benedictie op de Neti markt. Op dat plein was een groot rustaltaar opgericht. Hier hield de processie stil en werd het H. Sacrament ter aanbid ding van de duizenden en duizenden geloovigen uitgesteld, en werden eenige hymnen ter eere van het H. Sacrament gezongen. Daarna werd de zegen met het Allerheiligste gegeven en keerde de processie naar den Dom terug, waar FEUILLETON. Uil Gesclienk van den Otficier. (S/or.) 7) Gelukkig duurde de woeste ril niet lang. Een li.ill uur later dook een stadje op uil de mijlenverre sneeuwvlakte. Daarheen richt- len de Kozakken zich en reden onder hoera geroep de slratcn door. Zij maakten halt voor een gebouw, dat gunstig afstak bij de overige hullen door zijn grootte en sierlijkheid. De lictmau sprong van zijn paard en hegaf zich In huis. Na vijf minuten kwam hij terug. „Doodschieten!" sprak hij kortaf in zijn eigen taal. De arme gevangenen verstonden het woord niet, doch aan de toebereidselen, die gemaakt werden, begrepen zij, dat hun laatste uur was geslagen. Atocdig, als dap pere soldaten gingen zij den dood in! Mans had in stilte voor zijn ouders. De veroordeelden werden een weinig van den weg af op een plein en op ven rij ge zel Mans stond als laatste. Er kwamen sol dalen, die hun geweren laadden. De eerste gevangene werd voorgebracht; hij werd ge blinddoekt. Drie schoten vielen - de gevangene viel dood neder zijn lijk werd up zijde ge droeg k irschijn, en hegeerige han- It naar uit. oin het Ie grij- uefget rappel. pen. Plotseling weerklonk „Halt", klonk een krachtige stern. „Wat ge beurt hicrï" Mij, die dat vroeg was een knap officier in Russische generaals-unilurm. De hetman der Kozakkken trad op hem toe en meldde, wat er gebeurd was. Vol medelijden keek de officier den laatsten gcvaugi iclillg v ssing ol zijn gelaat, en hij opende de lippen kreet van verbazing. Ataar hij hchccrschtc zicli "ogenblikkelijk en sprak koel: „Genoeg! Ik heb een tuinknecht noodig, en die man be valt mij. Ivan, breng hem naar het kasteel I" Een oude Kus mei een zwaren haard uil het gevolg van den generaal reed op den gevangene toe en greep hem hij den kraag, zeide: „Je bent gered, kameraad! Doe je uni form maar weer dicht en houd je vast aan mijn stijgbeugel." „GeredO, God!" riep de gevangene uit en zijn bleek gelaat straalde van blijdschap cn verrassing, „flecfl de generaal mij...." „Wie anders?" viel hem Ivan in de reden. „Vooruit I" „Maar generaal," zeide de helman van den vangen, alle gevangenen dood te schieten. Men zal mij voorden krijgsraad brengen,als ik niet gehoorzaam." „Ik draag de verantwoordingI" antwoordde do generaal met ernst en waardigheid. „Ik zal met uw kapitein spreken, Weg met den gevangene, Ivan! Geef hem eten en drinken! begrepen? Ik kom aanstonds. Den gevan gene mag geen leed geschieden I Marseh!" „Marscli!" herhaalde Ivan en zette zijn paard aan. In een oogenblik was hij buiten den kring der Kozakken, en draafde de poort uit. „Ga nu maar achter mij op 't paard zitten, kameraad!" zei hij. „Wij moeten nog cenigc wersten een werst is IÜGG Af. afleggen, en ik zie, dat gij moe zijt." Hans steeg op en nu ging het in gestrekteu draf vooruit. Een kwartier later bereikten de ruiters een moni, ruim gebouwd kasteel, te midden van een groot dorp. Voor het kasteel sprong Ivan van 't paard, hielp den gevangene afstijgen cn bracht hem in 't kasteel. In over vloed gat men den ongelukkige spijs en drank hij meende Ie droomen en kon zich de won- nicl voorstellen. Mij hevund zich in den derden hemel. Zoo goed had hij het iu lang niet gehad! Een warm vertrek, vriendelijke wat een tegenstelling incl de verschrikkingen van de ijzige sloppen, waardoor hij reeds weken lang gcloopcn had. Welk toeval had h!| zulk een geluk tc dan- Spucdig zou lieiu dat raadsel worden np- gctusl. Mij had zich nauwelijks gewarmd, verkwikt, verzadigd, ol een bediende kwant, generaal. Deze hief hem op cn sprak in 't Duitsch: „Hoe is dat mogelijk? Merken je mij wer kelijk niet, Mans?" De jonge soldaat wist niet, wat hij hoorde, deed een pas achter waarts, keek den generaal scherper aan. cn riep eindelijk: „Hemel! Zijt gij het? De ge wonde officier, dien wij in het bosch vonden „ja, Mans, dezelfde, dien gij vondt en ver pleegde!, wien gij louter goeds en gij z liefde dienst beweest, mijn jongen - die hen ik!" antwoordde do generaal. „Den hemel zij dank, die mij voor uwe redding in de stad zond, dat ik 'i dadelijk herkende aan den dukaal om uw hals, dien ik ii bij mijn afscheid gaf. Zonder hem," voegde hij er lachend bij, „zou ik u moeilijk herkend hebben, want uit den knaap van dien tijd is een lliukc man K „En uit u, den Franschman. ecu Russisch generaal I Moe rijmt zich dat?" riep Mans uil. „Dat is spoedig opgehelderd. Mijne ocht- genootc is een Russische dame, ik trad in Kussischcn dienst, onder voorwaarde, dat ik nooit legen mijn landslui hchocldc te strijden,eu zie, in den strijd met de Aziatische volkeren klom ik spoedig .ol mijn tegenwoordigen rang op. Den heinel zij dank, want deze heeft ontrukken, uw leven té redden. Wat doet liet mij een genoegen, i atgijee s deedt voor den armen, hnlpo- luitenant I" .on bleef Mans in 'I paleis van zijn redder, die Item niet wilde laten gaan voor hij geheel hersteld was van de vermoeie nissen en den schrik na zijn terugtocht van Moscou. Daarna echter liet hij hem naar zijn vaderland gaan, rijkelijk voorzien van al wat hij noodig had - geld, klccren, kort om van alles. Ivan bracht hent in ecu slede tot aan de grenzen van Duitschland. In ge- strekten draf vlogen de vlugge paarden over de uitgestrekte vlakten van Rusland.Gehuld hij hchocldc Ivan niet tol spoed aan te zetten. De zweep knalde, iu snelheid met de raven wedijverend stoof de slede voort, dat de sneeuw in wolken opgejaagd werd onder de hoeven der paarden, en na enkele dagen was de grens bereikt. Mier nam Ivan afscheid. sprak Mans niet tranen iu de oogen tot den wakkeren Ivan. „Zeg hem, dat ik zijn groot moedigheid nooit zal vergeten, en in ons Duitschland zullen lot aan den dood drie harten voor hem slaan, en drie harten voor hem hidden tul zijn hoogste geluk." „Ik zal hel niet vergeten, altes overbren gen, Iksle jongen," antwoordde Ivan endiukte voor 't laalst de hand van den Duitschen jongeling. „Dok wij zullen uwer gedenken in onze gebeden." Ivan keerde terug naar Rusland, naar zijn braven heer, Mans spoedde zich naar zijn geboortedorp. Gelukkig bereikte hij dal en met overgroote blijdschap stolen zijn ouders den dood gcwnandcii zoon in de ar men. Tranen van medelijden, van ontroering

De Eembode | 1909 | | pagina 1