„DE ZON Firma GEBRS. HAMERS, Langestraat 40 AMERSFOORT. J.J.SMIT In VITRAGES, TULLE, GLAS- en OVERGORDIJNEN, FRANJES, EM- BRASSES, enz. is thans de collectie geheel compleet. Ook in ZWARTE en GEKLEURDE JAPONSTOFFEN, ECHTE KANTEN en MUTSEN is een groote sorteering voorhanden. Aanbevelend, Fa. GEBRS. HAMERS. Gemengde Berichten. Het onwcder dat Zondagavond boven Ruanisdonkvccr losbrak beeft daar een ont zettende ramp veroorzaakt. Hen bericht daar over luidt Maandagavond woedde, bij een drukkende hitte, hier en in de omgeving een ontzettend onweer. De bul kwam uit het Zuidwesten (Breda-Oosterhout) opzetten en trok. recht tegen den Noordoostenwind in, naar liet Hollaudsch Diep. Urenlang woedde het onweer, dat omstreeks acht uur begon en het hevigste was. dat men zich in deze streken herinnert te heb ben bijgewoond. De bliksem was niet van de lucht en de donderslagen ratelden angst wekkend door het luchtruim, terwijl het droog bleef. Om halftien zag men een dubbele bliksem flits. die zich tot één straal verecnigde en op een grootc boerderij neersloeg. Geen drie seconden later sloegen van alle kanten de De brand deelde zich aan andere gebou wen mee. het vuur liep als het ware door het dorp. gretig voedsel vindende in het vele hooi en aangewakkerd door den wind. en de ontzette geiuecntenaren waren niet bil machte het geweldige element te stuiten. Hadeloos van smart en wanhoop zag men de ecne woning na de andere aan het vuur ten offer vallen. In het geheel gingen een twintigtal woningen in de vlammen op. De ramp. die Haamsdonkveer geteisterd heeft, behoort tot de vreeselijkste. die in de laatste jaren zijn .voorgekomen. - liet vrccsetijkc onweer, dat Maandag heeft gewoed, heeft op verschillende plaatsen on heil aangericht, l'il Tiel wordt gemeld: Maandagmiddag woedde hoven dezestreek tusschen ti en 7 uur een onweer, zoo ver schrikkelijk als we in jaren niet gehad heb ben. Hel licht was geen oogenhlik van de geelgroene lucht, donderslagen ratelden met in de stadsgrachten een halven meter wassen. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in zonder brand te veroorzaken. Minder ge lukkig trof het den paardenfokker A. de Bie op het Zand onder deze gemeente. De blik sem sloeg In de hengstenschuur en doodde drie dezer dieren. De brand bepaalde zich tot een gedeelte der schuur. Te Warnet sloeg de bliksem Maandag in de woning van P. F. aldaar, welke geneel afbrandde. Op de uitcrwaarde werd een koe gedood. Tc Wijk bij Duurstede woedde Maan dagavond een hevige brand, waaromtrent nadere bijzonderheden ontbreken. Maandagavond sloeg de bliksem in een hooiberg te Vuren bij Qurcum. Deze ver brandde; verdere schade werd niet nan- Te Culemborg heeft Zondagnacht tus schen halfelf en halftwaalf een zeer hevig onweer gewoed, waarbij velen dachten aan het noodweer van II Aug. 1856. Bij den landbouwer S. v. d. Gun Sr. aan het Spoel brandden twee hooibergen en een schuur af. Verder werden door het hemelvuur een paard en een koe gedood; op verschillende andere punten van de stad werd hij het inslaan geen brand veroorzaakt. Uit Steendcren wordt gemeld Een vreesclijk onweer woedde Maandag middag boven ons dorp. Tegen 5 uur kon de lucht de verbazende hitte niet langer verdragen en ratelden de donderslagen on ophoudelijk. Al feller en feller schoten de bliksemstralen door het luchtruim en de ongelukken bleven niet uit. In het dorp werd de woning van den heer II. j. Schollen getroffenbij een gvhavenden schoorsteen en een groot gat in het dak bleef hetbrand werd niet veroorzaakt. In de buurtschap Baak liep het droeviger af. Daar sloeg slag op slag de bliksem in woonhuizen, zoo werden ge troffen dat van den timmerman Ter Horst, de boerderijen van F. Mandors en R. Wig- mans; twee schuren en berg van J. Kem- pers. Alles brandde tot den grond af. Drie van deze gehouwen staan in een kleinen kring van 5 minuten. Ook zag men hier en daar op het land de rogge in vlam staan, door den bliksem getroffen. Ook naar den kant van Hengelo en Brummcn werd brand waargenomen. In ons dorp werd driemaal de brandklok geluid, doch wegens het nood weer weigerde de brandweer, eigen hchuud voor oogen, naar Baak te vertrekken, totdat 's avonds half tien, toen het onweer voorbij was, per auto van den huize „Baak" de derde boodschap met verzoek om hulp werd gedaan, ten einde het woonhuis van J. Kempcrs te behouden, waarop de brandweer aan dat verzoek voldeed en naar Baak ver trok. Ouden van dagen herinneren zich niet in deze streken ooit zulk noodweer te hebben bijgewoond. Ook woedde er te Baak nog voor enkele oogcnblikkcu storm en hagelslag. Uil het oosten en westen komen be richten van ongewone hitte. In de Vereenig- de Staten lijdt het volk zwaar in de gebla kerde steden, en in het zuiden van Rusland bezwijken vele mcnschcu van de wariule, Aan de Daily Mirror wordt uit St. Peters- burg gemeld, dat de thermometer in de ge teisterde streken 12a graden aanwijst. In de badplaatsen van de Krim, die in dezen tijd vnn het jaar druk bezocht worden, zijn vele slachtoffers aan zonnesteek. In Engeland Is hel aan de Oostkust zeer warm. Te Hunstanton wees de thermometer voor ecnigc dagen 85 graden in de schaduw Maandag is in de nabijheid van Ant werpen een pclgrimstrcin door roovers aan gevallen. De trein kwam in volle vaart uit de richting van Turnhout aangesnord, toen plotseling twee kerels op de locomotief sprongen. Er ontspon zich een verbitterde, wanhopige worsteling met liet locomotief- personeel. Machinist en stoker bleven in- tusschcn de baas. De trein stopte en zege vierend werd hel brutale vrachtje in een leege wagon opgesloten. Te Antwerpen nam de politie 'I over. Een gering voorval bracht Dinsdag door de gevolgen een hcclc consternatie op de Brouwersgracht te Amsterdam teweeg. Een jongetje, dat aldaar bij de Dommerstraat te water viel. werd door zes personen, die blijk baar ook een bad wcnschtcn, nagesprongen. van de historie was. dat allen gered werden. Men had bij de reddingspoging nog meer moeite met de vijf niet-zwemmers dan met het te water gevallen jongetje zelf. Maandagmiddag overkwam den onge veer 45-Jarigeu heer K. een ongeval. In de Sarphatistraal te Amsterdam voor ceu tram van lijn 7 willende uitwijken, kwam hij te vallen en werd door den wagen aangereden met het gevolg, dat hem eenigc vingers en de duim van de linkerhand werden afge reden en hij bovendien een arm brak. Met een rijwiel brancard werd hij naar een der gasthuizen overgchiacht Allerlei. Schoenmaker: „Het is voor de laatste maal, dat ik nu met mijn rekening koiul" Student: „Man, 'I doet me genoegen, dat te vernemen; want je begon mij mooi te ver- Snugger. Dienstmeisje„Ik zou graag voor onze juffrouw een paar handschoenen heb ben. Wil u er eenigc laten zien?" Winkelbediende: „Met pleizier, maar eerst dien ik liet nummer te welen." Dienstmeisje: „O. dat is Veerkade 9G, 2e verdieping I" „Waarom huil je zoo, Jan?" „Ik had een sigaar voor ecu cent gekocht en rookte en toen kwam papa en „Heb je slaag gehad?" „Neen; hij zei, dat ik ze heel moest op- rnoken I" Huisheer: „Dus mevrouw, wil u hel huis huren voor den gestelden prijs?" Mevrouw: „Ja, mits u het vierde venster laat dichlmclseten, want ik heb maar drie gordijnen I" Een heer, die een glas grog zit Ie drin ken. vraagt aan den kelluer, die 't hem ge bracht heeft: „Zeg. wat hebt ge er het eerst in gedaan de cognac of hel water?" „De cognac natuurlijk, mijnheer I" „O, dan zullen weer misschien wel zachtjes aan hij komen." „Als je geld hebt, waarom betaal je dan je schulden niet?" „Omdat ik dan geen geld meer zou hebben." Mejuffrouw A. „Zeg eens, wordt een man werkelijk boos, als hij thuis komt eu het eten niet gereed vindt?" Mevrouw B. „Ja, even zoo boos als een vrouw, wanneer zij het eten klaar heeft slaan eu de man niet thuis komt I" Kleermaker. „Zeg aan uw lieer, dat ik hier beu met mijn rekening en dat ik mij niet langer laat uitstellen." Knecht. „Mijnheer is uitgegaan." Kleermaker. „Uitgegaan En ik zag hem daar net aan hel venster." Knecht. „Dat is uw eigen schuld waar om ben je niet wat later gekomen." „Zeg, wat zou jij wel zeggen, als ie mand op je hoed ging zitten?" „Dan zou ik hem schelden vooreen stomme eend, een ezel „Ga dan maar gauw opslaan, jezltoptlcn mijne I" - Steenhouwer. „U wenschl dus liet op schrift zoo kort mogelijk." Weduwnaar. „Ja, het kan mij niet te kort zijn I" Steenhouwer. „Wat dunkt u dan van „rust zacht!" Minder woorden beslaan er toch niet voor 'n grafzerk!" Weduwnaar. „Wel zeker; zet er kort vu bondig op: „eindelijk!" Een bescheiden vraag. Heer (lot een ken nis). „Och wees zoo goed en geef me een paar zachte klappen, ik wil eens zien of de- bond, dien ik daar zoo pas gekocht heb, goed van zich afbijt." Altijd pas. Arme weduwe. „Heeft ii niet wat afgedragen kleeren, voor mijn kindertjes?' Dame. „Ik heli niets dan afgedragen kleeren van mijn man, en die kan u niet gebruiken." Weduwe. „Ja toch, mevrouw; want ziet u, ik ga de volgende week weer trouwen." Een kleine wenk. Hoofd der zaak: „Ik begrijp niet luie je op je tegenwoordig salaris een vrouw zult mulei - houden I" Klerk: „Ik ook niet, mijnheer," - Zieke tot den Notaris, wien hij zijn testament dicteert: „Aan mijn vrouw vei- inaak ik een kapitaal van honderdduizend gulden, in soliede staatsfondsen belegd." Zieke. „In dat geval het dubbeleDe mail, die den moeden dezelfsopoffcring bezit, haar „Ja Karei, ik hen van plan mij uil de zaken terug te trekken, eu de fabriek op jou over te dragen." Karei. „Och pa, zou u niet liever nog eeuige jaren flink doorwerken, dan kan ik mij tegelijk met unit de zaken terugtrekken!" Iemand, die zijn huis en goederen ge assureerd heeft, tot den agent. „Wal krijg ik nu, als de volgende week mijn boeltje afbrandt Agent. „Ja, dan kunt ge drie of vier jaar tuchthuisstraf krijgen." vg. Voorhanden een fijne sorteering DAMES- en HE EREN HORLOGES HORÏ OGRMAKER AK k KETTINGEN in Goud, Zilver en Nikkel. REGULATEURS. KLOK KEN. WEKKERS, enz. tegen scherp concurreerende prijzen. Eijjen tj j i 'iA |L_ j, Reparatie-lprichting voor alle soorten Uur- en speelwerken, degelijk, DreeacSlrddl J £1=*; billijk en onder garantie. BELtEFD AANBKvtt.kNl). IW~ Meest alle artikelen zijn voortdurend in de groote Winkelétalages uitgestald, zoodat men zich steeds van de UITGEBREIDE KEUZE en LAGE PRIJZEN kan overtuigen. STOOMDRUKKERIJ „DF. EEMBODE" - AMERSFOORT.

De Eembode | 1909 | | pagina 6