Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 25. Zaterdag 18 September 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barncveld, Blaricum, Bussunr, Driebergen, Eenrnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembodc. Prijs dor Adverlonliiin Van 1 tot 6 regelst 0.J0 Voor lederen regel meert 0.05 CorrrspnmienliCn en AdvertcntiSn moeten uiterlijk Vrijdag avond voor t uin aan hel bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BUITENLAND. BELGIË. Zondag is te Brussel een congres van vrijdenkers gehouden, waar vooral de socialisten tot een duidelijke ver klaring van hun vrijheidsdenkbeeld zijn gekomen, zoo sprekend en leerzaam, dat zij de bijzondere aandacht onzer lezers ovcrwaardig is. Hel „H. v. A." schrijft daarover: Het zou ons te ver leiden, moesten wij al de besluitselen opsommen, die daar genomen zijn, maar als ge alles bijeen neemt komt ge tot liet besluit, dat het wezen, dat op aarde het minst vrij denkt eigenlijk de vrijdenker is. Wat die heeren vrijdenkers door anti- elericalisme verstaan en wat zij van de anti-clericalc gekozenen, 't zij libe ralen of socialisten, verlangen, is in derdaad de volslagen loochening der vrijheid. Ze moeten allen vrijdenker zijn; ze mogen hun kinderen onder geen voor wendsel naar godsdienstige scholen sturen; ze moeten alle toelagen aan vrije scholen verwerpen; ze mogen enkel onderwijzers benoemen, die niet verdacht zijn van godsdienstige gevoe lens, ze moeten uit klassen en school boeken alles verwijderen, wal aan gods dienst doet denken; Zij moeten in de Kamer alle toe lagen voor den eeredienst verwerpen en stemmen tegen de vrijstelling van geestelijken in de gemeenteraden moe ten zij tegen de begrootingen en reke ningen van kerkfabrieken stemmenzij mogen geen nonnen dulden in gods- en gasthuizen. Zij mogen nooit in beraadslagende lichamen stemmen met clericalen en uitsluitend hun vertrouwen schenken aan vrijdenkers. Een der leden vond dat zulk pro gram met seetarisme gelijk stond, maar de man werd overbluft door aide an deren, en toen hij uitriep, dat onzijdig onderwijs voldoende was, riep men hem, dat onzijdig onderwijs niet be stond en men in 't onderwijs ofwel godsdienstig of anti-godsdienstig was. Dat is ten minste oprecht gesproken we dragen die bekentenis op aan de huichelaars van de onzijdigheid. Overigens, hoe de vrijdenkers de on zijdigheid moeten opvatten werd door een der leden onder luide toejuichin gen uiteengezet. Natuurlijk hebben die lieve jongens ook geprotesteerd legen liet optreden van de Spaansclio overheid legen Francisco Ferrer en hebben ze dat heer schap gehuldigd als de edelste figuur van onzen tijd. Men zal verder liet politiek program van Ferrer lezen, terwijl de Diario de Barcelona nu ook een brie! van Lcroux aan Ferrer afkondigt; het program- Ferrer-Loroux komt lieer op de lor- nuiul: noch God, noch meester, geen wet, geen gouvernement. En daar sturen de vrijdenkers ge- gclukwciischen aan Voor de gemeenteverkiezingen, werd er besloten, zullen de vrijdenkers, in de vcrecnigingen enkel diegenen can- didnat stellen, die zich verbinden de nonnen uit de gasthuizen te verjagen, want priesters, paters en nonnen moe ten geweerd worden als ongedierte Natuurlijk, ze zijn logiek onze vrij denkers; als men Ferrer locjuigt, die het in brand steken der kloosters en kerken van Barcelona en de lijken schennis goedkeurt moet men ook hier het voorbeeld van Ferrer volgen. Het liberalisme is op een schuimen weg, voorwaar, of ten minste 't is op den weg waar liet onvermijdelijk naar toe moest gaan. n Itel- rval v Een treffend denmocd en grootsch-christclijke naas tenliefde wordt uit Rotteiunfiuslcr in Wiirttemberg aan de „Kiilnische Volks- zeitung" gemeld Niet ver van Wiirttemberg ligt de pachthoeve Bettlingsbnd, welke aan de genees- en verplcgingsinricliting van Rottenmiinstor behoort en thans in het bezit is van de barmhartige zusters van den heiligen Vincentius. De leiding der hoeve is aan drie zusters toevertrouwd, terwijl vijf a zes knechts de stallen en het vee verzorgen. De vorige week nu werd op een avond, gelijk dat in liet Wfirttembcrgcr Schwarzwald de gewoonte is, het vee uit de stallen ter drenking naar de buiten het huis gelegen drinkplaats geleid. Plotseling weerklinkt een angst wekkende kreet; geraas en gewoel langs de muren van het huis, de wild geworden, van woede luid brullende akstier heeft een der knechts tegen len muur gestooten en dreigt den tegen den grond gevallen bejaarden man. met zijn pooten en horens te verplet- Schrik en ontzetting kluistert de drie andere knechts vast op hun plaats. Helpt dan toch in Gods naam," roept de aanstormende jonge zuster van barmhartigheid. Ongewapend maar zon der aarzelen, dringt zij op den mach tigen. razenden stier in, en rukt hem met bovcmjtcnschelijkc kracht ter zijde. De knechts roepen haar smeckend terug, ieder oogenblik wanend den ra- zenden stier met zijn horens, ook op de zuster te zien aanvallen. Maai de heldhaftige opoffering der kloosterzuster zegeviert. De woedende stier staat een oogenblik versuü, de zwaarverwonde knecht kruipt moeizaam cenige passen ter zijde, wordt dan door de andere knechts opgenomen, en in den paar denstal gedragen, waarheen ook de zuster nu in alle haast haar toevlucht neemt. Dan begint liet razen en stampen en brullen van den stier opnieuw; maar de knecht is gered, en ofschoon hij zeer zware kwetsuren ontvangen heeft, is zijn leven niet in gevaar, dank aan den heldhaftfgen opofferings zin der eenvoudige zuster, die haar leven op het spel zette om dat van een ouden dienaar des huizes te redden Bij den intocht van den keizer te Karlsruhe, nadat hij de keizer-parade van het 14de legercorpshad bijgewoond, hield de opperburgemeester een be- I groetitigsrede, waarna de keizer zijn dank uitsprak en verklaarde, dat deze dag. zooals de opperburgemeester te recht had gezegd, kon gelden als een proefdag voor een gedeelte der Duit- sclie legermacht. Nadat de keizer zijn tevredenheid had betuigd over de wapenschouwing, vervolgde hij: „Zoolang er oorlogen gevoerd zullen Worden, zal liet Duit- sclic leger de „rocltcr de bronze" zijn, waarop de vrede steunt. Om dezen te handhaven en om aan de Duitscliers de positie te verzekeren, die hun in de wereld toekomt, dient het leger en daartoe dient ook de inspanning, die dagenlang van het leger wordt ge vorderd. En ten slotte verklaarde de keizer overtuigd te zijn, dat het op liet veld van nood met Gods hulp en onder Gods bescherming de proef zou door- Hel Eichsfcld, een gebied, bchoo- rende tot de provincies Saksen en Hannover, werd in den nacht van Zondag op Maandag geteisterd door een wolkbreuk. I)e beken en rivieren traden buiten hare oevers en zetten wijd en zijd het land onder water. Hel nog te velde staande gewas werd totaal vernield. Door het inslaan van den bliksem ontstonden een groot aantal branden. Huizen en molens werden in de ascli gelegd en een menigte vee kwam in de vlammen om. De bekende Centrums-afgevaardigde in den Duilschen Rijksdag Erzbcrger heeft Zondag in een zeer druk be zochte vergadering te Frankfort a d Main een rede gehouden over de po litiek van het Centrum bij de financi- eele hervorming. Hij stelde in het licht, dat het Centrum een nationale daad had volbracht en trok te velde tegen de onvruchtbare blokpolitick. Naar zijne mecning was door liet uiteenvallen van hel blok en het heen gaan van prins Von Bülow een nieuwe „Kulturkanpf' voorkomen. Den druk der nieuwe belastingen achtte hij niet zoo zwaar als van liberale zijde werd beweerd. Na afloop der Oostenrijksche leger bij Grosz Meser- itsch, heeft des nachts bij liet 6e regi ment dragonders, een ernstig ongeluk plaats gehad. Het regiment overnachtte onder den bioofen hemel. Tegen middernacht be gonnen de schijnwerpers dei vijande lijke partij te werken. De paarden van vier cscadmns van dit regiment werden onrustig door liet schelle licht, rukten zich van de piket palen los en renden weg. dwars over de lichamen der slapende soldaten heen. Van een wachtmeester werden borst kas en ribben ingedrukt, terwijl 10 soldaten zwaar verwond werden. Meer dan drie kwart der op hol geslagen paarden liepen verwondingen op. Om 7 uur des morgeus ontbraken er nog ongeveer 60 paarden. De „Algem. Nordd. Ztg." schrijft naar aanleiding van de deelneming des Duilschen keizers aan de keizerlijke manoeuvres in Oostenrijk het volgende „Evenals de militaire macht van Duitschland is die van Oostcnrijk-Hon- garijc een scherp oorlogswapen, dat echter evenmin als het onze een wa pen is ter volvoering van avontuurlijke plannen. Zoowel hier als ginds weel men zeer goed in regeeringskringen. dat de vreedzame ontwikkeling der volkeren, die aan hun leiding zijn toe vertrouwd slechts verzekerd wordt, zoolang de degen vrij blijft van roest, maar zoowel hier als ginds denkt men er even min aan deze militair georga niseerde volkskracht aan te wenden voor andere doeleinden, dan om wel begrepen rechten en belangen te be schermen. De militaire macht van Duitschland en van Oostenrijk-Hoiiga- rije, hoe hoog men dan ook hare oorlogswaarde moge schatten, kan toeli de andere staten geen onrust baren. Zij is juist in hare oorlogsvaardigheid de noodzakelijke stut voor den dipioina- tieken muur van den vrede, die sinds dertig jaren in het hartje van Europa heeft sland gehouden, en die door zijne duurzaamheid zoo een gelukkigen invloed heeft uitgeoefend op de vreed zame ontwikkeling der Europeesche volkeren." SPANJE. Een volslagen anarchist, zekere Fer rer. wiens ideeën en wiens propaganda de misdaden te Barcelona met kracht in de hand werkten is, zooals behoorde, achter slot en grendel gezet. In het huis van deze beruchte persoon is een afdruk van een circulaire gevonden, door hem aan zijn volgelingen gezon den, zooals een Havas-telegram bericht. liet program van actie van den grooten „vrijdenker" omvatte n.m. het volgende „afschaffing van de religieuse orden, afschaffing van de magistratuur, van het leger en van de marine:opheffing van alle kerken: verbeurd-verklaring van alle goederen en bezittingen van personen, die een openbaar ambt he- kleeden." Ten slotte bevatte de circu laire als practischc aanwijzing nog een zclf-geschrcven nota van Ferrer over liet fabriceeren van een ontplofbare stof. Voorts worden in het huls van Penei te Mongat nog voortdurend allerlei documenten en cachetten gevonden, die de nasporingen van de politie zeer bemoeilijken. FEUILLETON. Onder het Schrikbewind. 1) Langzaam dreef liet bootje de rivier af. Op de voorplecht zat een oude vrouw, die onbewegelijk cn met somber gelaat in de verte staarde. Achterin de boot waren twee mannen in gesprek: een jongmcnscli van krachtigcn lichaamsbouw en slanke gcstalle, en de schipper, die met de armen over el kaar geslagen tegen den roerboom geleund /at. Dus uwbcsluit staat vast? vroeg de laatste, in de wandeling de lange Samhue gehcctcn. Onherroepelijk, schipper, was hel ant- Dus blijft ge in Avignon? Ik denk er ongeveer een week te blijven. Gc zult er wellicht langer blijven dan u lief is, sprak Samhue op onheilspellende» foon. Avignon heef! in deze dagen veel weg van de draaikolken der RhAnc. Men komt er o zoo gemakkelijk in, maar er uil, ho maar! Lacht ge er om, burger? Zeker lach ik er om. En Savinien du Monl-lrceran lachte inder daad hartelijk. Hij bezat al het vertrouwen, al de vermetele zorgeloosheid der jeugd, en de sombere voorzeggingen van den schip per maaklen al zeer weinig indruk op hem. Snmbuc haalde de schouders op. Ik zie wel, sprak hij, dal gc noch onzen Jourdan Coupe-Kies, noch zijn vriend Main- viclle kent. Dal zijn op hel oogenblik de koningen van Avignon. Ze hebben een heel leger in hun dienst: al de havenarbeiders, al de elftvissehers, alle straatslijpers cn ban dieten der stad zijn op hun hand. Durft gij zeggen, hoever dc haal dezer lieden zal gaan der gevangenis opgesloten zilten En Ie den ken, dal daaronder zooveel vrouwen cn grijs aards zijn! Ik beklaag die ongelnkkigen, maar begrijp vermeerderen, sprak de jongeling op luehl- hartigen loon. Meent ge, dal er geen redenen zijn om Iseran. dal is al 'een misdaad. Gij enden ii Mont-lsci 1de zich oi e gaan, t' nog altijd zwijgt Samhue echter sirekte zijn zware, ruwe hand uil en hield den jongeling lerug. Luister, sprak hij. Gij hebt mij op onzen tocht stroomafwaarts niet behandeld zooals v slag, I. Men digen van door de uitgeweken edelen ge zonden Ie zijn. - Da» zal ik antwoorden: Burgers van Avignon, ik bemoei mij niet om u laslig te 2600 kronen te innen, die mijn achterneef, in leven pastoor van de parochie der H. Geno- veva, mij heeft nagelaten. Ziedaar, wat ik lot Jourdan, Mainvielle en die andere goede bur gers zeggen zal. Zij zullen u antwoorden met de guillotine. - Welnu, dan zal ik mij verdedigen. zult ge er dan in slagen ook haar Ie tie- Zij is nicl bang: haar moed cn tegen woordigheid van geest doen aan de vrouwen der oudheid denken. zijl z rand geven. - Zeg op. Hebt ge dien oude wel opgemerkt, die aan boord gekomen is, toen we l'onl-SI. Esprit verhelen, cn die nu daar op de middenbank ligt le slapen Jawel, hij heeft dunne hccnctt gewelfde schouders en een ongunstig uiterlijk, nietwaar - Precies, en van binnen is hij nog veel Icclijkcr. - Iloe heel hij? Zijn waren naam ken ik niet, men noem! Iicni Moustello. Hij leefi van verraad cn zou zijn eigen vader onder de guillotine brengen. het oogenblik is hij Jourdan's rechterhand en oefent de edele functiën van spion cn zicl- verkoopcr uil. Wees voorzichtig met hem. De markiezin du Monl-Iseran scheen vol strekt nicl ontsteld door hetgeen haar zoon haar meedeelde. Haar koud en strcnggcla.il, door grijze haren omlijst, behield zijn uit drukking van vredige kalmte. Alleen loeit Savinien van Moustello sprak. ditnne lippen. Op dal oogenblik hoorde men opeens een onverwacht geraas, cn toen hel schuitje on der de bouwvallige brug St. Bcnêzcch door gevaren was, bemerkten de heide mannen aan den oever een huilende, schreeuwende menig- Rhünc. Dc rivier was geheel nicl booten be dekt. Overal zag men gebalde vuisten, op geheven knuppels en glinsterende messen. S.tmbnc was verplicht zijn vaartuigje mid den door die flotliljc te sturen. Terwijl hij al zijn best deed, om aanvaringen le ver mijden, heiilerklc hij op een der booten een kort ineengedrongen man, die dreigend zijn mes zwaaide in de richting der gevangenis. Wat is dat. Cyrill, riep Samhue uit, wat is er aan de hand, jongen Hoe kont je zoo woedend? Ik heb je nog gekend als een eer- zanten wever, cn nu lijk je me ineen slagers knecht veranderd. Heb je dan je arme, blinde Cyrill keek'zijn makker met verwilderd udgcschotcn... Door dc vijanden des volks, natuurlijk, En mi zullen ze er van lusten. We gaan s wreken %p de gevangenen. Jou,dan heeft zegd: Als de zilveren klokken luiden, /.tl I spel beginnen. fingel'dezer klokken. die anders nooit ge luid werden dan bij den dood eens Pausen - zweeg de menigte aan den oever en op de bonten «en oogenblik stil. maar spoedig klonk den zoo hart mogelijk, en spoedig landden ze. Het bootje, waarin Cyrill zich bevond, werd met zulk een vliegende haasl naar den oever gejaagd, dal Samhue, die dc jilaats zocht, waar hij gewoonlijk zijn schuil vast- Bekncld lusschen den oever en het andere vaartuig, weid zijn bootje verbrijzeld. Op hel gekraak werd Moustello wakker en sprong doodsbleek overeind. Savinien snelde naar zijn moeder, maar reeds had Samhue Haar in zijn sterke armen cn op den oever in veilig heid gebracht. Toen siuuiig de edelman, met in iedere hand een koffer, op zijn beurf aan wat. Hel was lijd: de boot liep vol water cn be gon te zinken, terwijl het schuimende water ig opborrelde. Met i a de o n zag S nd vaartuig r pijnlijk gezicht, den reus te zien schrcie Vriend, zei de markiezin, spijt het zoo, dal gij uw boot kwijl zijt Het was mijn cenige broodwinning, m

De Eembode | 1909 | | pagina 1