Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 37. Zaterdag 11 December 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersI 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uil twee bladen. EERSTE BLAD. KEN ERNSTIG SOCIAAL VRAAGSTUK. Bevordering van werkloosheid kan ook hierin gezocht, dat onroerend goed in onze dagen evenzeer soms povere voordeden afwerpt. Om slechts te noe men de huurwaarde van landerijen en pachthoeven, waarover menige statistiek bedroevende uitkomsten vermeldt. Tel kens en telkens moeten, door omstan digheden gedreven, pachtsommen wor den verminderd, ja. soms geheel kwijt gescholden. Meermalen vindt dat plaats door toevallige omstandigheden, zooals overstroomingen, een geheel mislukten oogst, enz. Hieruit moet noodwendig volgen dat. indien een bezitter van dergelijk goed zich zoo in zijn te ont vangen rechtmatige pacht ziet bekort, hetzij dit door nood n irongen, hetzij dit uit menschlieve eid tegenover zijn pachter geschiedt, hij zich dan toch evenzeer bekrompen zal toonen in het onderhoud zijner bezittingen, mo gelijk zelfs de hoog noodige reparation zal uitstellen en achterwege laten. Evenzeer zal de pachter wegens zijn nijpende positie zich onthouden van eischen tot het herstellen van een itt gebruik hebbend perceel, al moet hij zelf het ongerief ervan dagelijks gevoelen. En de werkman is hier alweder mede de dupe van. In nog sterker mate wordt de werk loosheid bevorderd door het gebruik der machine. In deze vindt de werkman een concurrent, die hem soms tot vol slagen werkloosheid docint. Zeer krachtig werd dit mede reeds gecon stateerd in eene vergadering van den Duitschen Katholiekendag door den lieer Vogens. eigenaar eener fabriek te Haaren, bij Aken. „De machine", aldus beweerde hij, „wordt niet gebe zigd om den toestand van den arbeider dragelijker, om hem het v erk gemak kelijker te maken, maar om hem het brood uit den mond te nemen." En deze krasse voorstelling werd in die achtbare bijeenkomst met geen enkel woord weersproken. Moeilijk zou hel dan ook gaan deze waarheid te verbloemen, nu de feiten met den dag steeds luider spreken over de onmogelijke concurrentie, die den werkman door de machine gebo den wordt. Met nadruk zij hier echter opgemerkt, dat hier geenszins sprake mag zijn van die machines, welke als een zegen voor de maatschappij moe ten beschouwd worden maaralleen van die werktuigen, welke in dienst worden gesteld om den arbeider letter lijk het brood te ontnemen. En zoover is bet reeds gekomen, dat, waar be drijvigheid heerscht, men ook zeker kan zijn, dat, wanneer de werkman door de machine kan vervangen wor den. hij slechts in de tweede plaats in aanmerking komt. Hiervoor de oogen te sluiten, gaat niet meer aan. Een concurrentie als de machine in het leven roepl, is voor velen een strijd op leven en dood, Niet eens naast, maar verre achter de machine wordt soms de werkman ge steld. In de machine vindt hij meer malen een mededinger, die zijn bestaan onder haar snorrende en wentelende wielen verplettert. De machine is derhalve mede een bedenkelijke oorzaak der nijpende werkloosheid van onzen tijd. Een ander euvel, dat zeer ten nadeele komt van den werkman is de erbarme lijke verwaarloozing van kunst in 't al gemeen. Wel mogen wij met fierheid bo gen op eene machtige en loffelijke be scherming der waarachtige kunst in de Katholieke Kerk, maar buiten baar is de geest voor kunst en schoonheid in de harten des volks maar al te zeer verdoofd. Het wufte, naar zingenot smachtende leven zoekt bijna geen vcr- poozing meer bij werken, die spreken van den adel des gemoeds in een meesterstuk vertolkt. Met de rust aan den gezelligen, huiselijken haard is ook kun'.',maak verdwenen. Dat bewijst het weinige succes, dat men ondervindt door tentoonstellingen van kunst- 'werpen liefde voor kunst te doen herleven. Slechts als in vliegende vaart wordt meestal dezen verzamelingen kunstschatten een blik waardig geacht, lil dagen van gedwongen rust worden in de wereld van ontspanning en genot becijferingen gemaakt om op reizen, badplaatsen en anderszins te kunnen schitterenontberingen in zelfs deftigen stand worden meermalen in stilte geleden, om bij gezochte gelegen heden zich voornamer te kunnen voor doen dan men werkelijk is; maar om zich een kunstproduct aan te schaffen door zich een opoffering te getroosten, daarvoor is het kunstgevoel te veel verstompt geworden. Op het reispro- grarn komen natuurlijk bezoeken aan tentoonstellingen en merkwaardige plaatsen voor. omdat zulks nu eenmaal tot de goede manieren behoort. Soms geeuwend worden kunstgewrochten beschouwd, en de stompzinnige, ver waande redeneeringen, bij die bezicli- tiging gehouden, geven liet peil aan van het schoonheidsgevoel, dat zulke wezens bezitten. Al zeer weinigen, en dan nog dikvlfls om bijkomende re denen, veroorloven zich de weelde, door aankoop van een voorwerp, een kunstenaarsziel te verblijden en hierdoor aan te moedigen tot liooger opvoeren van haar genie. Dat is de koude werkelijkheid, die men, helaas, bijna overal aantreft. Nu hunne woningen die meestal maar al te zegr van wansmaak getuigen eu bij vtfeiker bouw kunstige handenarbeid bijna niet meer in aanmerking komt, maar voortbrengselen der machine als sieraden moeten gelden. slechts ver blijven mogen hecten van gedwongen rust, en dagen van verveling daarin worden gesleten, hebben voorwerpen kunst, die voorheen de woningen sierden, hunne aantrekkelijkheid ver loren. Zij vermogen niet meer de bijna levenszatte harten tot hooger op te voerenzij boeien niet meer de geesten, die door de vermaken der wereld als erstelpt worden. En de werkman, met schitterende geestesgaven bedeeld, is, nu kunst nijverheid zoo wordt miskend, daar geheel en al de dupe van. Werd hij gesteund in zijn pogen om zijn geniale gaven te ontwikkelen en te volmaken, hij zou zich dankbaar toonen door de voortbrengselen van zijn genie, die menig hart verrukken zouden. Zijn plaats in de maatschappij, hem nu gelaten, zou door een ander kunnen worden ingenomen, die nu meermalen broode loos staat. De handenarbeid, tot kunst geadeld, zou tot zijn recht komen, en ongetwijfeld zou in menig gemoed de wrevel en bitterheid hierdoor met zachtheid en liefde worden onderdrukt. Wij vragenZouden wij nu tegen spraak behoeven te vreezen, als wij be weren, dal verwaarloozing van kunst de klachten over werkgebrek niet wei nig rechtvaardigen BUITENLAND. De actie tegen de bisschoppen, die het in het belang van den gods dienst achten verschillende in gebruik zijnde schoolboeken af te keuren, is nog niet gedaan. Nu zal door de schrijvers van de verboden schoolboe ken een proces worden aangebonden tegen Mgr. Amette, aartsbisschop van Parijs. De oud-minister van justitie Vallé zal tegen Mgr. Amette optreden. Een ander proces is voor de rechtbank te Reims behandeld. Dit proces was aangebonden door den onderwijzersbond van Marne tegen den kardinaal-aartsbisschop van Reims, Mgr. Lufon. De advocaat van den prelaat vroeg aan de rechtbank, zich onbevoegd te verklaren en de zaak, die een pers-zaak is, te zenden naar de assisen. De Aquitane, de semaine religieuse van het bisdom Bordeaux, publiceerde in haar jongste nummer een verklaring van kardinaal Andrieu over het bekende antwoord, dat minister Briand in de Fransche Kamer gegeven heeft aan abbé Gayraud omtrent de regeling van den eeredienst. In die verklaring zegt de kardinaal, dat Briand zich ongetwijfeld wilde wreken over het dubbele échec, dat hij geleden heeft met zijn pogingen om de Katholieken in Frankrijk tot een schisma te brengen, eerst door de be ruchte „associations cultuelles" en later door de „mutuelles ecclésiastiques". Nadat de prelaat vervolgens wijst op liet onrechtvaardige in Briands houding, in zake dc actie van de open bare onderwijzers en het antwoord, dat deze minister aan Gayraud gaf, weerlegt, besluit hij zijn artikelals volgt: „Maar Briand kan mooi zijn pogingen tot schisma herhalen. De Fransche Katholieken zullen hem telkens ant woorden door zich naar Rome te keeren eu tot hun geliefden Vader, van wien de Jacobijnsche tyrannic hen scheiden wil, om hen tot slaven te maken, te zeggen: „Tot wien zullen wij gaan? Gij hebt de woorden des Eeuwigen Levens." Het doet het katholieke hart goed, in de Fransche katholieke bladen te lezen van de heldhaftige houding der huisvaders en kinderen in verband met den schoolstrijd, die daar in vollen gang Is. Uit alle deelen van Frankrijk komen berichten van verzet der christelijke ouders tegen het gebruik van verboden boeken op school en van de stichting der vereenigingen van christelijke huis vaders. Ook de kinderen weigeren op bevel van bun ouders beslist van de verboden boeken gebruik te maken. Meestal volgt daarop als straf, dat hun de toegang tot de sctiool tijdelijk ontzegd wordt. SPANJE In het Spaansche dorp Alella, de ge boorteplaats vandenongelukkigen Fran cisco Ferrer, is een plechtig Triduttm gehouden, ter eere van hei Heilig Hart van Jesus, om eerherstel te brengen aan de Goddelijke Majesteit voor de gruwelen van Barcelona. Voor het eerst sinds de heiligschen nissen van de gruwelweek trok het heilig Sacrament weder door de straten. FEUILLETON. Na den storm. 8) .Hier helpt itccn beleid, luitenant" sprak de kapitein, toen hij zijn oogen liet gaan over het verschrikkelijke toonccl van verwoesting, „ik vrees, dat ons uur gekomen isMet die daar boven kunnen wij het moeilijk opnemen. Tracht het schip te wenden en draai de bat terij ons bakboord toe! Ik zal naar beneden gaan en zien o( we hem nog niet eens dc volle laag kunnen geven. Mochten wij elkaar onverhoopt niet terugzien, vaarwel en laten wij als mannen sterven!' Met deze woorden gaf dc kapitein den eersten luitenant dc hand, die ze drukte en liet hem het stuur over. Daarna steeg hij 't r i at. e gaan, vclfce krachten er nog tol verdediging van hel schip restten. Nauwelijks echter was hij daar aan gekomen, of het bulderde voor de tweede maal van de batterij en voltooide hel vcr- woestingswerk. Kapitein Tisdale zeil voelde op dat oogenblik een stekende pijn in zijn rechter arm, en toen hij er naar keek, be merkte hij. dat een splinter van het verbrij zelde hout hem een diepe wond had toege bracht. Toch was hel verre van hem, in dit ontzettende oogenblik, waarin hem dc dood zijner getrouwen van alle kanten omgaf, be dacht Ie zijn op veiligheid. Met kalmen moed ging hij naar dc nog levenden en beval hen de laatste middelen aan Ie wenden, om zich te vrijwaren van een nog ellendiger lot, dan den hen dreigenden dood. Zijn woorden werkten echter niets op hen uit. Een deel der bemanning was reeds gevlucht naar de verborgenste schuilhoeken van het scheepsruim uit vrees voor ecu har der lot: het andere wijfetde en wist niel, of 't niet beter zou zijn zich aan den vijand over te geven, ja zelfs waren er, die den man, die hen tul nu toe gelukkig uit alle ge varen gered had, door woorden en daden be dreigden en hem de gehoorzaamheid opzeg den. Toen kapitein Tisdale dat zag, stapte hij met iermen slap door de radeloozi manning en opende de deur, welke toegang gaf tot zijn kajuit, nam een paar geladen pistolen op. die tusschcn verschillende wa pens aan den wand hingen, en stak een sleu tel, welke op latei lag, in den zak. Daarna opende hij een kisljc, waarin hij zijn brieven borg, nam er het porlret zijner vrouv dal zij hein bij zijn afscheid gegeven had, en keek er een oogenblik vol weemoed naar, zonder ecliter een woord te spreken. Voor zichtig, als wenschte hij door niemand opgc- merkl Ie worden, sloot hij de eerste deur en opende een andere, daaraan grenzende, die toegang verleende lot de kruitkamer. Een schol in de hier opgehoopte, zorgvuldig be waarde voorraden, en allen, die zich nug levend op 't schip bevonden, waren verlost van een ellendige gevangenschap, misschien van nog veel grooler lijden. Een oogenblik bleef hij slaan en scheen te twijfelen en te overleggen, of hij wel over 't lot van ande ren mocht beslissen: daarna spande hij de haan van zijn pistool en hief het op,omhel in het dichlsl bijstaand vat kruid af te vuren. Op dat zelfde oogenblik kreeg hel buiten boord van het vaartuig een geweldigen stoot, en het schreeuwen en jubelen, dat van bo ven klonk, deed hem vermoeden, dat een vij andelijk schip langszij der „Maria Magda- lena" gekomen was en geënterd had. Dit be woog hem nog enkele seconden uit te stellen, en te wachten tot een groot aantal vijanden op het scheepsdek zich bevonden. Weldra kwamen de woeste kreten al nader;tcvenslioor- de hij, hoe cenigcn, die hem gehoorzaamheid geweigerd hadden, te voorschijn gehaald en op 't dek gesleept werden. Reeds drong een troep tot in het onderste ruiin door, hunne schreden naderden, uit hun praten begreep hij, dal ze hem zochten. Op dit oogenblik stiet hij de aanstaande deur der kruitkamer geheel open en riep met luide, moedige slem „Hier ben ik. (reedt nadcrl" Reeds zwaaide de woeste bende bij deze stem dreigend dc sabels; daar draaide de kapitein zich om en vuurde beide pislolcn tegelijk in liet kruitvat al. Dreunend rolden de schoten door het ruim, de woeste bende schrok hevig, doch ook de kapitein sidderde, toen de gehoopte uitwerking uitbleef. Snel greep hij de brandende papierproppen op, om ze in hel nabijstaand val to werpen, doch ook dit ontbrandde niet, het kruit was voch tig geworden door het tijdens den nacht binnengedrongen zeewater. Met wanhoop begreep de kapitein, dat hem ook het laatste, eervolle middel, zich en zijn manschappen uit 's vijands handen te redden, was ontnomen. Geen seconde had hij ge sidderd voor 't oogenblik, waarop hij tot dit geweldige middel zijn toevlucht zou nemen, maar wat hem nu te wachten stond, vervul de zijn ziel met moedeloosheid. Bijna zich zelf niet meer meester, wankelde hij cenige passen, terug en zonk uitgeput terneer. Een oogenblik nog verlamde de vrees vuur hel dreigend gevaar de aanvallersdaarna storm den zij met getrokken sabels op den weer loost toe, trokken hem onder stoolen en be dreigingen op, en sleepten Item jubelend op 'I dek. Tegelijkertijd storllc een deel hunner de kajuit binnen en stal daar alle voorwerpen, die ook maar ccnigszins van hun gading Ontzettend was het nu volgend tooncel, nadal dc vijanden zich van den huil hadden meestergemaakt. Twee groote oorlogbodems lagen aan weerskanten der „Maria Magdalcna" eu hadden het geënterd. Verscheidene andere schepen lagen op verschillende aistanden er omheen, nog andere stonden gereed naderbij te zeilen, om getuige te zijn van dc onver wachte overwinning. Van elk boord weerklonk vreugdegeroep, en zelfs van de beide oevers kwamen dc manschappen uit de diehtbijzijnde batterij aangcloopen, die hun instemming be tuigden mei de overwinning door het lossen van scholen. Het dek der „Maria Magdalcna" wemelde van een woest tierende menigte, op dat oogenblik zonder eenige orde en tucht, die zich overgaf aan de laagsie hartstoch ten. Het gezichl van twee aan den nog staan- den masl vastgebonden officieren en verschei dene matrozen, wien de onmcnschelijke over winnaars stroppen om den hals geslagen hadden, om ze aan dc raas op te hangen, toonde kapitein Tisdale ten duidelijkste, welk lot hem te wachten stond. Hij bood dan ook geen tegenstand, doch had in stilte spijt van het vrceselijk lot van degenen, wien hij geen eervollen dood had kunnen bereiden. Dade lijk schaarde zich dc hccle troep om zijn persoon. Men keek den ongelukkige, die door den nood gedrongen zulk een waagstuk had ondernomen met verbazing aan, rukte hem dc uniform van het lichaam en vertrapte ze mei groote verbittering. Nog meer moest de ongelukkige verduren. Men sloeg hem mei vuisten in 't gelaat en spuwde hem onder schandelijke scheldwoorden. Daarna heraad- slaagde men, welke straf hij verdiende. Ecni- gen waren er voor hem terstond het lot zijner onderhoorigen ie doen deelenanderen daar entegen schenen dat voor hem te licht te vinden. Tenslotte werd de teugellooze bende het er over eens den gevangene met de nog overgebleven matrozen naar dc hoofdstad te voeren, om ook dc bewoners daarvan te doen deelen in deze zeldzame vreugde. Terwijl men daarover nog aan 't beraad slagen was, kwamen plotseling een paar of ficieren van het admiraalschip aan boorden brachten hel bevel van den admiraal om den kapitein, Indien deze nog tot de levenden be hoorde, terstond aan boord van het admiraal schip te brengen, en de overige bemanning

De Eembode | 1909 | | pagina 1