Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 42. Zaterdag 15 januari 1910. Drie en twintigste Jaargang. DE EEIDODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers f 0.40 f 0.05 BureauLangegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Pr(J» der Advortonllën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondenten en Advertentlïn moeten' uiterlijk Vrljdag- jjj'iet bureau bezorgd zijn. Dii nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Clericalisme. 1. 't Is zonderling, dal er tegenwoordig nog zooveel menselien zijn, en dat nog wel onder liet intelligent deel der natie, die geloovcn aan en bang zijn voor spoken. Dat men in de doinperige en stumperige middeleeuwen Itier en daar heksen- en spookgeschiedenissen aan treft, is begrijpelijk, maar in onze wereld van Itooge verlichting en beschaving wie had dit <»>it kunnen denken V En toch is liet zoo! 't Clericalisme is liet spook, waarvoor de wereld der hoogere intelligentie, 0, zoo bang is! Van tijd tot tijd wordt dit spook np- gernepen, vooral wanneer een of an dere partij op godsdienstig, maatschap pelijk of staatkundig gebied te dicht liet Muisje van St. Petrus nadert; dan heft men den alarmkreet aan.Voor zichtig 't is daar niet zuiver, het spookt er. kom er niet te dicht bij!" En wa rempel nauwelijks wordt die kreet aangeheven óf men ziet sommigen bleek van schrik vluchten en vnorloo- plg zich op een eerbiedigen afstand houden. ifaon herinnere zich nog wel hoe tijdens het ministerie-Van Houten tot hehoud der liberale partij dit schrik beeld weer eens werd opgeroepen. In teederc zorg, dal zijne partij, ten ge volge der uitbreiding van liet kiesrecht, destijds zou worden uiteengeslagen en wellicht een gedeelte met de Katho lieken zou meegaan, deed hij van de ministertafel den bazuinstoot hooren: Tegen het „clericalisme!" Wacht u voor dien gevaarlijken vijand Minister van Houten mocht echter zijndoel niet bereiken; de spookgestalte. die opgeroepen werd, deed in die da gen geen genoegzaam effect. Maar sinds dien is de schrik ervoor weder toe genomen zekere pers geeft uiting van een onbedwingbare angst als van het clcricale spook slechts sprake is. Voor velen is het dan ook de boeman geworden, die schrik en ontsteltenis brengt. Is dan werkelijk het clericalisme zoo verschrikkelijk en gevaarlijk? Laat ons onderzoeken, misschien gelukt hel ons nog wel van dezen en genen, die voor het clericnlc spook nog bang zijn, cleri- calen te maken. Wat is dan 't clericalisme?Clerica lisme is niets anders dan de aanhanke lijkheid jegens geestelijken, of beduidt, in concreto, personen, die den clems aanhangen en daarom clcricalen ge noemd. Is die aanhankelijkheid nu zoo erg? Ligt daarin gevaar? Is dit zoo verschrik kelijk. dat men alarm blaten of het clericalisme voorstellen moet als een monstrum horrenduin, dat men te vluch ten heeft als de pest? Zijn dan de clerici, de geestelijken, zulke afschuwelijke wezens, dat de om gang, de aanraking met hendoodclljk. besmettelijk is? Wat doen die geestelijken toch wel om zoo afgrijselijk Ie zijn? Kort en bondig zij ons antwoordniets kwaads, veel goeds! 't Zijn immers geen dieven, die 11 bestelen, geeiL movers, die 11 uitplun deren, geen brandstichters, die uw huis in lichtelaaie zetten, geen anarchisten, die u met bommen werpen! 'i Zijn immers geen revolutie-man nen, die het staatsgezag ondermijnen, geen socialisten, die in opruiende ge schriften en redevoeringen het volk op hitsen lot opstand en verzet, geen com munisten, die het kapitaal, het eigen dom als recht en in naam der lagere standen opeischen, geen masons, die het wetboek der revolutie voor de vol keren openen! "t Zijn immers geen ntenschen, die boeken en dagbladen uitgeven, scholen en leerstoelen stichten, vereenigingen en schouwburgen in het leven roepen, slaatsstukken schrijven en redevoeringen houden, photographieën en kunstwerken leveren, waardoor de bandeloosheid bevorderd, de verwildering der zeden veroorzaakt wordt, waardoor de geest door dwaling wordt verblind en het hart bedorven! Ook zijn liet geen menselien, die de schandelijkste onzedelijkheid van het vuile Malthusianisme aanbevelen, verde digen, propageeren 't Zijn voorts geen uitzuigers, die schurkachtige practijken uitoefenen, die zich als woekerplanten slingeren om hel zuurverdiende kapitaal der min deren, ziclt verrijken met liet bloedgeld van anderen, met de kas er van door gaan of door de schandelijkste bank schandalen de heelc wereld ergeren Dat men tegen dusdanige personen alarm blaast, fiat, 't zij zooMeer nog 't zou niet meer zijn dan een staaltje van plichtVerder nog inoest men gaan. men moest met het ontleedmes in de hand dusdanige rntdeclen uit het maat schappelijk lichaam verwijderen, om de gansche ontbinding te voorkomen I Maar tegen den clerus en zijn aan hang Maar tegen personen te alar meeren, die geheel onschuldig zijn aan het veelvuldig kwaad, datdemaatschap pij op ieder gebied teistert: die zelfs in lijden van oorlog als aalmoezeniers, als broeders en zusters der liefde ko men in liet kamp om, als de strijd daar is, de wonden der gekwetsten te ver binden, de zieltogenden bij te staan, hen te troosten en te bemoedigen in hun hcldhaftigen dood voor Vorst en Vaderland Ja, tegen dergelijke personen wordt bij schier elke gelegenheid met inuner feller verbittering een, te wapen! ge roepen, getuige o. a. het Ferrer-schan- daal, en de Kamerverkiezing te Wijk bij-Duurstede. Een zonderlinge angst schijnt dan degenen te bevangen, die in Itel clericalisme een spook meenen te zien, dat met ongeluk en rampen dreigt. En dat nog wel in onzen lijd, in een periode van zoo luid geroemde verlichting en beschaving! BUITENLAND. FRANKRIJK. Mgr. Delatnaire, de aartsbisschop- coadjutor van het diocees Katnerijk, heeft bij gelegenheid van de bijeen komst der Kamers en de nadering der verkiezingen een herderlijk schrljvcnjaan zijne dioccsanen gericht, waarin hij hen wijst op de rampen, waaronder liet ongelukkige Frankrijk op het oogenblik gebukt gaat, en op de dringende nood zakelijkheid. dat de Katholieken toch hun burgerplicht mogen begrijpen en vervullen. Hij schrijft dan in zijn dio cees voor, openbare gebeden te ver richten voor Frankrijk. Op een banket te Teude hebben de ministers van openbare werken in Italië en in Frankrijk, Millerand en Rubini, naar aanleiding van liet tunnel project door de Alpen, dal een reclit- streeksehen verkeersweg tusschen beide lauden zal tot stand brengen, harte lijke vriendschapsbetuigingen gewisseld Beide ministers verheerlijkten de vriendschap, die de twee landen en de twee regceringen verbindt. Dat onze Hollandsclie socialistische Kamerleden niet alleen de eer ge nieten van veel te kunnen praten, heeft een verwoed statisticus bewezen, die uitgerekend heeft hoeveel kolommen in het Fransche Staatsblad de ontzag lijke redevoeringen van het socialistische Kamerlid Jatirès beslaan gedurende de laatste vier zittingsjaren. De uitkomst isresp. :82,138,181 en 274 kolommen, of in totaal 39.380 regels. Aaneengevoegd vertegenwoordigen die regels een lengte van 3740 nieter, dat is twaalfmaal den Eifeltoren of de Mout Cenis plus 600 meter ongeveer. In den Maandagmiddag gehouden ministerraad op het Buekingham-paleis, teekemie de koning de proclamatie, waarbij het parlement formeel ont bonden werd verklaard. Hel nieuwe Lagerhuis zal 15 Februari bijeenkomen. De proclamatie waarbij liet Parle ment wordt ontbonden, werd onmid dellijk aan het staatsdepartement over handigd. waar men er afschriften van vervaardigde. Iets nieuws was het gebruikmaken van automobielen, die de afschriften vervoerden naar de rondom Londen gelegen graafschappen, n.l. Kent, Surrey, Middlesex, waarbij acht en tachtig stuks werden afgeleverd. De overblijvende werden per posl verzonden. Chamberlain is hel eerste lid, dat in liet nieuwe Lagerhuis terug keert, daar hij bij enkele candidant- stelling voor West-Birmingham werd herkozen, De eerste verkiezingen zullen lieden. Zaterdag, plaats hebben in drie en zestig districten, waarvan twaalf te Londen en de rest in de Engelsche provinciën, met inbegtip van Birming ham en Manchester en de andere kies districten van Lancashire. Bij de verkiezingen komen de katho lieke leren vooreen lastig geval Ie staan, waaruit zij zich, zooals de voorteekonen reeds doen zien, wel zullen weten te redden, hunne katholiciteit waardig. Zooals men weef ijveren de leren, al thans een groot gedeelte onder hen voor de z.g. Home-rule of zelfregeering. Nu heeft de liberale partij hun die Home-rule beloofd en zouden dus de lersclte uationalen lust gevoelen op de liberalen te gaan stemmendoelt diezelfde liberale partij wil het scltool- vraagstuk oplossen op een wijze, die voor allo godsdienstige gezindten na- deelig is, zoodat diozemte nationa listen als Katholiek weer op de unionis ten Itttii stein zonden moeten uitbrengen. Het nationaliteitsgevoel der leren is gelukkig evenwel niet zoo sterk nis hun godsdienstig gevoel, en zij zijn door de belofte der Home-rule geenszins zoo verheugd, dat zij daaraan hun scholen en de godsdienstige opvoeding hunner kinderen willen ten offer brengen. De leider der nationalisten, joh. Red mond hield dezer dagen te Waterford een redevoering, waarin hij betoogde, dat de leren op de eerste plaats de godsdienst van het land van St, Pa trick hebben hoog te houden en spoorde hen aan op den unionist hun stem uit te brengen. lTAL.lt, Maandag a.s. zal in de Sixtijnsclie kapel in het Valicaan de plechtige uil- PEUILLETON. Na den storm. 13) Kapitein Tfsdnlc kon, wat zijn persoon elrof, daaraan Reen geloof slaan. Hij kende et trotsehc gemoed der scltilllg zi e oorlogsbodems izien. maar dat als 1. der natie aange- ok alle anderen de 't geheel niet daan. Al mochten vrijheid herkrijgen, dan was overtuigd, daarop voor zich tv durven rekenen. Eerst tegen den avond verliet de pater de gevangenis, rijkelijk heloond door 't bewust zijn een goede daad verricht te hebben. Vuur zijn vertrek beloofde hij den volgenden Zon dag terug te komen cu de verzoeken, heul door de gevangenen gedaan, te volbrengen. Bij 't verlaten der gevangenis moest hij zich aan ven nauwkeurig onderzoek onderwerpen, te vens gat men hem te verstaan, dat zijn vele bezoeken niet aangenaam zouden zijn. Hij verlink en dacht er over na, hoe hij 'I best hel lot der arme gevangenen kon verzachten, Zijn geestelijk woord alleen was hiertoe niet voldoende; de meeste gevangenen verkeer den ook In een lichamelijk lijden. Het aan houdende inademen der ongezonde lucht, het zware werk fill hel gebruik der hedorven spij zen oefende een uadeeligen invloed op hen uil, zoodat zij voor den lijd verouderden en verzwakten. 1)11 was vooral zichtbaar aan den kapitein, die zooals wij weten, gedurende het gevecht gewond was aan den arm. In 't be gin zijner gevangenschap had hij haast niet op die sehijnhaar onbeduidende wond gelet, daar hem deze verwonding, in vergelijking bij de vele andere, zeer onbeduidend voor kwam. Zelfs moest hij hij '1 werk met den gewonden arm hard meedoen eu er was geen sprake van dien te sparen. Eerst eenige we ken later maakte hem een stekende pijn daar op opmerkzaamde bijna genezen wond ging weer open en was hevig ontstoken. Hoeveel moeite hij ook deed, hij kon den gewonden arm nauwelijks meer opheffen, lochguiidcu hem de opzichters geen rust; eerst toen hij uitgeput bij 't werk ineenzakte, stonden zij eenige matrozen toe, den zieke weg te dra gen. Met veel moeite gelukte liet dezen hem Ie bed te leggen en hem hier uit wat lom pen een ccnigszins dragelijke rustplaats te bereiden. Oclukkig was ook üc scheepsdokter onder de gevangenen. Deze verpleegde in 't ver volg den zieke in zijn vrijen tijd eu beproefde, wijl bij al zijn hulpmiddelen en instrumenten hij liet buitmaken van 'I schip verloren had, den splinter, welke nog in de wonde zat, er uit 10 verwijderen, en de koortshitte door natte omslagen te doen bedaren. De toestand van den zieke bleet verscheidene dagen zeer bedenkelijkliet uittrekken van den] splinter had hem veel bloedverlies veroorzaakt, zijne krachten begonnen van dag tot dag minder te worden, zelfs was hij eenigen tijd hewns- Rehalve de zorgvuldige behandeling des scheepsdokters, was hel vooral pater Gardini, die den kapitein uit dezen hachelijkeii toestand redde. Hij had een niet onaanzien lijke som in de voornaamste huizen der voorstad ingezameld en er zijn eigen geringe inkomsten bijgevoegd, om de onontbeer- lijkste voorwerpen voor de gevangenen aan te schaffen. Hij voorzag den zieke van gezond voedsel voor verscheidene dagen, en gaf bovendien nog een der officieren een som gelds voor zijn onderhoud en verdere verpleging. Hij zelf verpleegde hem met de grootste zorg tijdens zijn vertoeven te mid den der gevangenen, en liet zich door geen harde woorden der opzichters van het ziek bed verdrijven. Reeds iu de eerstvolgende dagen loonde zich de weldoende invloed van de door den pater genomen maatregelen. Zichtbaar werd de toestand van den kapitein beter, weldra gaf liij den wensch te kennen het bed te ver laten. Met de hulp van den scheepsdokter, die hem daartoe bereidwillig vergunning gal, en eenige sterke matrozen, werd de zieke op een zonnigcn middag naar de vrije plaatsin den kerker gebracht. Daar bracht hij ver scheidene uren door en voelde zich na zijn terugkomst lol zijn ziekbed zeer versterkt, door t inademen der frlsschc zeelucht en dc koesterende zonnestralen. Ongemoeid ver schaften hem de zijnen voortaan deze vreugde meermalen, want dc opzichters waren door geld gewonnen, door den juter geschonken, en schenen wel graag te zien, dat de kapi tein ziek was, daar zij 't geld, voor zijn her stel noodig, grootcndccls voor zich zelf ge bruikten. Toen dan ook de pater op een der volgende Zondagen in 'I bagno kwam, vond hij den kapitein op een kleine houten bank voor de deur zitten, welke de matrozen voor hem gemaakt hadden. Groot was zijn vreugde, toen hij den geestelijke zag, die hem zooveel dcelnaine beloonde. Duizend maal noemde hi; hem zijn vriend, zijn wel doener, docli de pater wees allen dank at en zcide. dat hij geen loon wilde, ruimschoots vond hij dat In het herstel van den zieke. God gave, dat hij voor hem en de zijnen meer kon doen, dan zijn geringe middelen hem toelietentoch hoopte hij nog steeds hen allen eens vrij te zien. Een groote kring van gevangenen had zich op ccnigcn afstand van beide mannen, die met elkaar stonden te praten, gevormd. Nu traden deze naderbij cu bedankten den edelen man voor zijn weldaden. Allen eerden hem als een vader en gaven hem hunne erKen- telijkhcid op een haast roerende manier te kennen. Hij troostte hen en zeidc, dut hij hoopte, dat zij weldra allen uit hun gevan genis verlost zouden worden. Tevens vermaande hij heit elke hun toege brachte mishandeling met geduld te verdra gen eu daarbij te denken aan Hem, die toch ook onschuldig 't bitterste lijden ondergaan had. Den kapitein deelde hij mede, dat hij berichten ontvangen had van een op handen zijiidi-ii vrede tusschen heide krijgvoerende landen, en dat de vijandelijkheden reeds ge staakt waren. Dit verheugde den kapitein uitermate en hij besloot dan ook terstond den pater dc scheepskas te overhandigen met liet verzoek die aan den terugkomenden Riisslsehcn gezant ter hand te stellen en hem van 't lot der gevangenen in te lichten. Hij liet zich dan ook door dc matrozen naar zijn slaapgelegenheid brengen en haalde de ge reilde voorwerpen uit den schuilhoek. Alles, behalve 't portret zijner cehtgenoote, over handigde hij den pater, die het verborg on der zijn priestergewaad, en zoo gelukkig was hel aan de scherpe blikken der gevangen bewaarder* te onttrekken. Tevens had hij den kapitein beloofd, zijn familie in kennis Ie stellen van liet ongeluk, dat hein had ge- troffen, zoodra zich ecu gelegenheid daartoe aanhoud. Gerustgesteld door de gedachte zijn lot in handen van dezen man gelegd te heb ben, wachtte de kapitein zijn verdere lol- Zkvkndh Hoofdstuk. Reeds zond de lento haar eerste boden over dc zee; luMnozc bloemen van alle soor ten kwamen op bergen en welden te voor schijn, om den geliefden gast vriendelijk te begroeten. Nn besloten dc elkaar vijandige machten I11111 uitgeputte bevolking hel lang verlangde genot der rust eu des vrede» niet langer te onthouden, Tengevolge hiervan zond de trolsclie Ka- tharina een anderen geziintnaardeTurksvlic

De Eembode | 1910 | | pagina 1