Katholiek Nieuws= en Advertentieblad 1887-1912. Ons Zilveren Jubileum. :cm f ft 1887-1912. No. 1. Eerste Blad Zaterdag 6 April 1912. Zes en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren. Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs er drie Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. PrUs der Advertentie Van 1 tot 6 regels Voor lederen regel meer 1 0.30 f 0.05 Afzotidurlijku nummers Uitgave van de Vereeniging De Eembode. "Corrcspondcnttfn-en Advertentie moeien uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur s-.n het bureau bezorgd zijn. '41' herinnering aan een gedenkwaardig feit. vragen wij ditmaal bescheiden de aandacht onzer lezers en vrienden. B&Ü9 't Is nu vijf en twintig jaar geleden, dat door eenige Katholieken hier ter stede het tevoren wèl overwogen plan tot stichting van een Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amers foort en omstreken in een daad werd omgezet. Ken daad, die wees op lyt recht begrip tier onomstootelijke waarheid, dat voor ons Ka tholiek leven een goetl functioneerend Katholiek orgaan een factor van beteekenis is. Onder leiding van de toenmalige Zeereerw. heeren pastoors der beide parochiën constitueerde zich de Vereeniging De Êembodc, die. nu een kwart-eeiiw geletien. het eerste nummer van het orgaan der Katholieken van Amersfoort en om streken. ..De Ketnbodc'rond zond. En rasch bleek, dat de mannen van 't initiatief goed gezien hadtien. „De Eembode" werd voor velen, hier en in den omtrek, een trouw vriend, wien men week aan week gaarne ontving. De uitdrukking, dat de oprichting van 't nieuws blad „in een dringende behoefte voorzag", schit tert nu niet direct door nieuwheid. Toch waren de stichters, 25 jaar geleden, in alle bescheidenheid tie meening toegedaan, dat een eenvoudig geschreven weekblad voor Amers foort en omstreken, waarin de Katholieke banier ontplooid was. alle reden van bestaan had. Katholieke lectuur was en is nu eenmaal een dringende eisch van zelfbehoud. Onze H. Vader de I'au.s. onze Hoogwaardige Kerkvoogden, alle Eerwaarde Geestelijken dringen op verspreiding ervan aan. Z. II. Paus Leo XIII z.g. schreef reeds: „De Katholieken moeten zich met de slechte pers niet inlatendaarentegen zullen zij trachten naar best vermogen de goede pers tol leven en vruchtbaar heid te brengen". In ons vaderland heeft de Katholieke Pers zich in de laatste jaren verblijdend ontwikkeld. Onze couranten zijn toeschietelijker en genaak baarder voor 't publiek geworden. „Staatsierokken, diamanten, pruiken en renpaar den moeten duur zijn en duur blijven", schreef Jan I lolland ccnj, „maar de reden van bestaan eener courant brengt mede. dat zij binnen ieders bereik moet vallen". Van «lie gedachte gingen ook de oprichters uit toen zij. 25 jaar geleden, hun Bode het eerst lieten gaan in Amersfoort en omgeving. „Zoo genaak baar mogelijk" was de leus. I 'c aard van 't blad bracht zulks trouwens mee; "t wilde een huisvriend zijn en een huisvriend mag geen eisehen stellen, «lir tegen zijn bezoek doen opzien. Van de Meeke neutraliteit, «lie on«ler onze ge- loofsgenooten maar al te veel aanhangers telde, heeft „De Eembode" steeds een hartgrondige!» af keer gehad. Vooral in dagen van verkiezingen is gezorgd, dat de kiezers niet misleid werdendiende ons Blad de algemeene belangen, vooral door bevorde ring der Christelijke candidaturen, geleid door de overweging, dat bij verkrachting der rechten van een dee!, de levensbelangen van het geheel wor den geschaad. Kort gezegd«:r werd naar best vermogen ge tracht èn het geloofsleven èn het politiek èn sociaal leven bij onze Katholieke medeburgers te ont wikkelen en te versterken, de algemeene belan gen te bevorderen en te dienen. En wat onze tegenstanders hadden aan te merken, was ons een spoorslag om moedig voort te gaan, ons voordeel tevens doende met eigen tekortkomingen en gebreken, gedachtig aan «Ir. Schaepman's woord..«lat «le eerste schreden strompelend zijn". Met groote dankbaarheid zien wij heden op het 25-jarig bestaan der courant terug. De goede God heeft de onderneming liefderijk gesteund en vaderlijk gezegend. I lem danken, en bidden om voortduur van zijn zegen beschouwen wij als eerste plicht. E11 dan een woord van hartelijken dank aan allen, die van meet al. warme sympathie «>ns be toonden met woord en daad. Dank ook aan onze trouwe en wakkere mede werkers «»p redactioneel en administratief gebied, wier namen te noemen ons verbiedt de vrees hun bescheidenheid te kwetsen, maar waaronder er zijn, «lie inet onbaatzuchtige toewijding dienden de goede zaak. waaraan zij hun hart verpand hebben. Dank ten slotte ook aan hen. die, wakker voorgegaan en aangevuurd door onze geestelijke leidsmannen, in «le laatste jaren zoo krachtig dc propaganda voor de atoede I'crs voeren do Roomsche courant binnen leiden, «laar, waar men haar vroeger niet aantrof. De courant is tegenwoordig het schouwtooncel van alles wat geschiedt. soms zelfs van hetgeen geschied kon zijn. of wellicht geschieden zal. En «lat» niet altijd lot verhooging van haar soliditeit en «•«•r! De Pers is vrij. Vrij in het verkondigen van Christelijke leerstellingen, maar ook: in 't ver spreiden der anti-christelijke dwalingen. Ze is vrij «>111 volgens Da Cösta «'en poort ten Hemel, maar ook een poort ter helle te zijn. Is dus hare macht groot, dan volgt daaruit van zelf. welk een gevaar zij opleven, wanneer zij van G«hI zich afkeert. De Pers is voor de liberale partij de predikstoel geweest, waar de vrijzinnige thcotiën werden verkondigd en nooit zou die partij tot macht gekomen zijn. wanneer zij niet jarenlang de heer schappij over de Pers had gevoerd. De Duitsche socialisten konden nooit zooveel invloed uitoefenen, wanneer zij niet beschikken over eene goed ge organiseerde Pers. Dat ook de kleine Pers voor onze politieke en sociale actie onmisbaar is, weten we.allen. Zelfs 't groote liberale dagblad, de „Nieuwe Rott. Ct." erkende in haar kolommen onomwonden de macht door de kleine Christelijke Pers op de kiezers uitgeoefend. Ons beginsel vei plicht ons ook het openbaar leven te doen strekken tot eert: Gods.Daarvoor hebben wij een mond noodig, die onverpoosd "t goede beginsel predikt. Die mond is op de eerste plaats de Pers. I laar steunen, stoffelijk en zedelijk, is plicht. De Katholieke Pers heeft de niet-Katholieke allengs van 't Roomsche erf gejaagd. Wat nog van haar rest en strijdig is met geloof, goede zeden en verdraagzaamheid, worde lang zamerhand geheel en voorgoed buiten de Rtomsche detir gesloten. Geroep over de macht en den steun der Pers zonder steun aan de Pers. doet «1- -.en u..n den ezeldrijver die klaaglie deren zing; dat zijn dier onder den zwaren last bezwijkt, terwijl hij zelf er, als beminnelijke illustratie, nog bovcn-op zit! Onversaagd zullen wij nu voortgaan, geleid door een hoog en heilig beginsel dat onaantastbaar is en onwrikbaar verheven staat boven het altijd kruiende oeverzand van liberale er. neutrale mee ningen, een beginsel dat stuwende kracht geeft en voortdurende actie. Een krachtige actie, omdat «le strijders staan in de wapenrusting Góds en bezield worden dour een levensbeginsel, dal van Boven is. tiet is l»ooge- crxtM-- t?i vnw «Jttgeo. Het gaat niet om minder of meer. om een tariefw«:t of wat ook. liet gaat oin «le hoogste goederen van den mcnsch. Met passende bescheidenheid cn naar de ki a ht Item gegeven, hoopt „De Eembode" voortaan, ge steund door alle weliienkendcn. in verdubbelde mate te zijn een mede-propagandamiddel de onsterfelijke beginselen die >>ns allen ir FAXI T DEUS. DAT GEM

De Eembode | 1912 | | pagina 1