Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. Eerste Blad. Zaterdag 25 Mei 1912. Zes en twintigste Jaargang. DE EERBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. f 0.40 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Pinksteren. Zon is dan met het eerste Cliristen- l'inksterlecst hel heerlijke verlossmgs- weik voltooid. Begonnen door de on eindige goedheid van den Hemelschen Vader, die zich niet ontzag Zijnen eenigen Zoon voor het heil dei mensch- lieid ten beste te geven, was liet voort gezet, ja reeds voltrokken door de grenzclooxe barmhartigheid van den meiischgewordi n Zoon G«ds. die leed vil sticil aan den schandpaai des krui- scs; doch het bereikte eerst zijn alge- heele en nog immer voortdurende v<H- ciuding in de onmetelijke helde van den II. tieest, die als Heiligmaker met al zijn genadeschatten aldaalde van den Hemel om aan de pas ontluiken de Kerk een Innigere wijding ciieene onvergankelijke hechtheid te geven. liet daartoe door Ü«il uitgekozen '•ogenblik laak aan met den vijtligslen dag na het l'aaselilcest der Joden, voor Isiaels Zonen alreeds een dag aan vrome en dankbare Oodsvcreering ge wijd. waarop zij, van heinde en ver naar de stad der vaderen gestroomd, luimen den tempel liet leest dei eei- slehiigeu vatl den oogst tegelijk met de plechtige herdenking van 's ilec- ren wetgeving op Sinai's here kwa men vieren. En terwijl zich alzoo tal van vreemdelingen ter dubbele feest viering te Jerusalem bevinden, god vruchtige mannen gelijk de Evan gelist ons verhaalt uit alle volken, die onder den Memel zijn, wordt eens klaps een vreemdsoortig gcruisch uit den Hemel geboord; de aarde dreunt op hare grondvesten; de zaal waar de verste Christen-belijders in afzondering en gebed zijn vereenigd, wordt op het eigen «ogenblik als door een hellen lichtglans bestraald, en vurige tongen, die neergedaald plaats nemen boven de hoofden van Gods dienaren en aan hunne tong de macht der talen ver kenen, zijn ons onfeilbaar tot teckcn, dat waarlijk de Trooster gekomen en de beloften des Heeren is vervuld: .repleti simt Spirilu Suncto. en alien werden vervuld van den H. Geest. Heerlijke en wonderbare verschijning van den goddelijken Vertrooster, Die zich met de volheid zijner gaven uit stort over Christus' Kerk. om ook met haar in eeuwigheid te blijvendoch heerlijker en wonderlijker nog de uit werking van de kracht van Gods geest, Prtj» der Advertenliën Van I tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0,05 die de Kerk, wier levensbeginsel en bezieling Ilij is, met al hare strijdbare zonen naar waarheid oitvcrwinltjk maakt tegenover iederen vijand. Neen. die innerlijke kracht kon te voren in de vreesachtige en laffe leer lingen niet schuilen, die of wel hun goddelijken Meester verloochenden, of minstens de vlucht namen bij den aan vang van zijn lijden, om zich eerst na zijn dood en zijne v errijzenis weder te ver eenigen in een afgelegen bovenzaal met gesloten deuren, bevreesd als zij waren voor den hartstochtelijke!! haat der Joden. En zie, nu is alle vreeze geweken. Met l'etrus aan het hoofd treden zij naar buiten om aan wie zich plichtig gevoelt, den Qodsmoord te verwijten en onbeschroomd aan allen de leer van den Gekruiste te verkon digen. Zeker, zij gevoelen, dat zij met de prediking van die leer de wereld, die vijandig tegenover hen staat, den oorlog verklaren, zij weten, dal zij, na aan alle aardschc schatten, welke een verleidelijke wereld haar volgelingen biedt, den rug te hebben gekeerd, juist do>>r die weigering hunne vijan den meer nog hebben verbitterd, en dat zij bij de harde verwijten, welke zij haar als de apostelen der waar heid gaan doen, zich ook aan hare felste vervolgingswoede blootstellen. Reeds zijn eenigen hunner gegrepen, gekerkerd.onmeiischelijkgehdierdimaar niettemin blijven zij vast besloten den eenmaal ondernomen krijg met een onbuigzamen wil en een harduekkigen moed voort te zetten. De machtspreuk waarmede zij alreeds de rechters en oversten van |erusalem hebben be schaamd, behoudt voortaan voor hen hare klacht non possumus, het is ons onmogelijk te ontveinzen hetgeen wij hebben gehoord en gezienja wij kunnen lijden, wij kunnen sterven, maar Gods woord verraden, dat kun nen wij niet. De onweerstaanbare kracht des H. üeestes. die vanaf den Pink sterdag hen bezielt en versterkt, dwingt hen om trots alle verleiding iedere list, elk geweld, ook ten koste van bloed en leven Satans macht over de wereld te bestrijden, alom het rijk van Christus te helpen stichten en zelfs in de meest verwijderde gewes ten de vaan des kruises te planten. Aldus bleef ten allen tijde datzelfde non possuums als de krijgsleuze gel den, waarmede de Kerk van Christus den onverinijdelijken strijd voortzette tegen de haar vijandige machten, en niet liet minst in onze dagen heelt zij t'ij de immer fellere aanslagen van het ongeloof getoond, hoe zij nog al- lijd aan haar non possumus onwrik baar vasthoudt. Toen de nog jeugdige Pius IX de nalatenschap van Paus Benedlctua XII lUVMtdn en den stoel van Petnis beklom, hoopten de sluwe vijanden der Kerk den gocdhar- tigeu, en gelijk zij meenden, nog on- ervaren man op hunne paden te kun nen lokken, alsof G"ds geest niet ten allen tijde de goddelijke stichting en haar hoofd met wijsheid bestiert. Als dan ook buoze list hier nutteloos bleek, werd liet snoodste geweid be- proeld om den Paus, verjaagd en daar na geheel en ai van zijn Staten be rooid, voor goed ten onder te bren gen. Doch het non possumus des Pau sen verijdelt ook hier weer hel boos aardig opzet: wat men den Paus-koning aan wereldlijke macht ontnam, bleek welhaast een nieuwe aanwinst voor zijne zedelijke overmacht te wezen. Zoo zien wij in den moeilijken strijd, welke dc Ker k zoo lier en onverschrok ken t"t hiertoe tegen eene vijandige wereld gevoerd heelt, ook de blijvende, wonderdadige uitwerking van dien tieest van sterkte, die haar reeds bij hare geboorte op den Pinksterdag werd medegedeeld. Moge dan ook deze ge dachte, dat wij als kinderen der Kerk deelen in den machtigen bijstand van dien sterken Geest, ons moed en lust geven, om als trouwe onversaagde kampioenen in hare gelederen te strij- lenen moge dan vooral de geest an kracht, die de geest van het Chris tendom is, zich ook bij ons in een onwankelbaar non possumus krachtda dig uiten, waar een christenplicht dit van ons vraagt, al moet liet ook zijn met opoffering van 's werelds gunst, wier gemis ons zoo min als onze Moe derkerk zal schaden. BUITENLAND. België. Over den koning van België strooide een vuige lasteraar schandelijke laster praat uit. In verband hiermede besloot de Justitie een gestreng onderzoek in te stellen, liet is te hopen, dat de lieden, die zich niet ontzien de eer en dc goede naam van hun vorst te be- kladden, streng gestraft worden. Merkwaardig is wel. dal telkens wanneer een jong vorst den troon bestijgt, dergelijke hoogst lakenswaar- digt dingen gebeuren. Ook koning George van Engeland was k" Volop genieten de Belgen nu van de voorbereiding tot den stembusstrijd. Het gaat er hard tegen hard. En ge geven de felheid en de woede, waar mede men van den overkant de Ka tholieke rcgccrlng aanvallen bestookt, staat het wel vast. dat alleen een vast- bcraceu en onwrikbaar samengaan van allen die van goeden wil zijn, kan verhoeden dat 't katholiek bewind ten val wordt gebracht. Dc ontbonden Kamer bestond uit 16») leden, verdeeld als volgt: 8o katholieken, 44 liberalen, 35 so cialisten en 1 Daensist. De nieuwe Kamer zal bestaan uil 186 leden. lederen dag kan men in de Belgi sche katholieke bladen lezen, hoe de liberalen en socialisten de vrijheid verstaan. Bijna overal, waar katholieke sprekers voor de verkiezingen optre den, worden zij lastig gevallen door liberalen en socialisten. Te Antwer pen, Seraing, Brussel hebben de anti- clericalcn het lokaal overvallen, waar katholieken vergaderingen hielden. Duitschland. In den Rijksdag stemden Centrum, Conservatieven en Vrijzinnigen allen voor de leger- en vlootwetten. Socia listen, Elznssers en Polen stemden tegen. De rijkskanselier verklaardeDe vaste eensgezindheid, waartoe zich de groote meerderheid der volksvertegenwoordi gers bij de goedkeuring der legervoor- stellen en de daartoe noodige middelen heeft aaneengesloten, geelt naar bin nen en naar buiten het bewijs van den geest van vastberadenheid, waarin de natie onder versterking van de vredes- wnarborgen voor haar macht opkomt. De rijksdagleden gingen nu met va cantia tot 26 November huiswaarts. Italië en Turkije. De Italianen hebben nu nagenoeg alle eilanden der Turken bezet. Rhodes uitgezonderd, ging dat vrij gemakkelijk. De bezetting was meestal zeer. gering in aantal, zoodat schier geen verzet plaats vond. Turkije heeft op dit Italiaanrch machtsvertoon geantwoord door uit vaardiging van een besluit, waarbij alle Italianen het verblijt op Turksch gebied wordt ontzegd. Het getal der in Turkije wonende Italianen, die nu binnen 14 dagen het land uit moeten, hedraagt ongeveer 7i i.i «XI. Daarvan wonen er I2.0DÜ in Constantinopel en Salonikl. meest kooplieden. Het meerendeel der Turk- sehe Italianen Is daar geboren en heelt Italië nooit aanschouwd. De koning van Italië heeft f50.000 gegeven voor de verdreven Italianen. Op het pas bemachtigde eiland Rhodes is een aanslag gepleegd op generaal Arneglio. Toen de generaal op weg was naar een dorpje vielen plotseling twee scho ten, die echter misten. Op hetzelfde «ogenblik zag men twee in lompen gehulde mannen vluchten. tieneraal Arneglio liet ze achtervol gen en 't gelukte zijn soldaten, de beide kerels gevangen te nemen. Daar men niet met Turksche soldaten te doen had. werden de bandieten op bevel van den generaal aan een boom ge bonden en dadelijk doodgeschoten. Moeilijker wordt de toestand voor de Turken, nu enkele stammen in 't eigen gebied tot opstand komen. Een groote troepenmacht blijkt noodig om orde en rust te herstellen in de op roerige provinciën. lntusschen is het einde van de zoo roekeloos en onrechtvaardig begonnen oorlog nog niet te zien. Wel duiken nu en dan geruchten op over tusschen- komst van Rusland, maar 't blijven geruchten. Binnenland. De Alg. bond van K. K. Klcsvereenigingen hield te Utrecht zijn jaarvergadering, bijge woond door de afgevaardigden van 41 aan gesloten vcreeniglngen. Van nicer belang dan 't gepraat over dc verschillende ingediende voorstellen van wei nig Ingrijpenden aard, lijkt ons de rede waar mede dc voorzitter mr. dr. Kooien de bijeen- komst oiiendc en waarin de politieke toe stand werd besproken. Volgens het inzicht, aldus mr. Kooien, van de stichters, is de bond een boom, die om FEUILLETON. De verloren Dochter. Tl) „(lij wisl dus dal ik hier was?" vroeg Rrlie, na de ccrcplaats genomen te hebben. „Zeker mijnheer." gal Schurzer Ie kennen. .Ilerk zei mij gisterenavond, dat hij u had gezien, liet speel hem, dat hij u niet meer kon spreken, doch de hevelen des graven waren beslist en gij weet, heerendienst.. Hierbij trok hij de schouders op. „Natuurlijk, dal welen wij allen," sprak Rrlie. „Was 'I hevel van Berk dan zoo drin gend? Wil dc gravin werkelijk nog naar hier komen, zooals Berk zeide?" „Dat is 'I juist, als voorname dames dc ten of andere gril hebben, dat moet die ingewilligd worden". „Hij onze gebiedsler komt dat gelukkig hoogst zelden voor. Juist in de vertrekken der gravin Is nog zooveel te doen, mijn vrouw en ik mogen ons wel reppen". ..'t Is vreemd," sprak lirbe peinzend, „ik heb nog nooit zoolang ik in 'l huis wo de veiirvkkvu der gravin gezien. Zou i n goed vriend van den graal: wc mo gen gerust uilzondering maken." „Zooals gij wilt," mompelde Schurzer, „gaat maar naar hoven, ik hlijf hier." Zij leidde Rrbe door een menigte ver trekken, welke opnieuw onderhanden geno- waren en geen spoor meer der vroe- verwoesting loonden ofschoon er nog •al ontbrak. „Dat zijn de kamers der gravin," zeide zij, loon zij weer in de vcsti- sloiuicn. „De vertrekken van onzen gebieder en van graaf Alban zijn aan den anderen kant." „Waar zijn echter de kamers van de dienst maagden der gravin?" „Natuurlijk ook hier. Uij ziet al die deu ren, daar huizen zij." „Zou Ik er ook eens een blik in mogen werpen?" „Och, waarom niet, doch gij zult er niets bijzonders zien." Zij opende een paar deuren, doelt niets gaf blijk, echter toe. dal Scliurxers vrouw met opzei meer dan eens dezelfde deur oversloeg. Kon 'I meisje daar misschien verborgen zijn? Ilij vroeg dan ook. „Wat is dit voor een vertrek, vrouw Schurzer?" Zij speelde vertegen met haar sleutelbos. „Och", zeide zij eindelijk, ,,'i is een vcrlrek juist als de vorige. Niels bijzonders. Laten wij naar beueden gaan". „Mij dunkt van wel. Juist iel zijn vrouw hem iu de rede ccimJclliigcn, maar mijnheer elegen. I Zij zag h herhaalde zij. „Wat licht gij hier te willen? Als gij weer op zoo'n toon spreekt, zal mijn man u wel tot rede brengen". „Veigcef mij, als ik te ijverig was, doch de nieuwsgierigheid deed mij zoo spreken," vergoelijkte hjj. „Nu gij zelf inziet, verkeerd gedaan IC hebben, wil ik u wel terwillc zijn." Zij sloot de deur open, cn Rrbe zag een ruimte halfvol met rommel, „Gij ziet wel, dat het hier niet zoo (raai is, sprak zij. „Wij hebhen den ouden rommel daar maar ge borgen." Verdrietig verliet Erbe 't huis, weder ont ging hem de hoop op wraak. Nog denzelfden dag werd er aan de recht bank een klacht ingediend, dat In 't huls van graaf Rolnach een jong meisje was, dal door geloofwaardige personen van hekserij werd beschuldigd, cn dat 'l gerecht, tegen Irmi Wolf een bevel van inhechtenisneming mocht uitvaardigen. Een aanklacht tegen iemand in 't huishou den van den graal, was iets bedenkelijks, en daar de graaf niet zijn dienstpersoneel Ie Milncheu was, werd de aanklacht daar heen gezonden. Wijl het een gerechtelijk stuk was, kwam het terecht bij denzeltden raadsman van den Keurvorst, in wiens han den 'I eerste schrijven gevallen was. Deze antwoordde dan ook, dat eenzelfde aan klacht reeds eerder in Miinchcn was inge diend. en dal dc Keurvorst zeil tot de over tuiging was gekomen, dal beklaagde volko men onschuldig was, en alls* ecu lage wraakoefening was van een slecht mensch, den secretaris Erbe. Denzeltden dag kreeg deze omslag uit zijn ambl. Hij bood daarop te Würzburg zijn diensten aan, en kreeg antwoord, dal men daarvan geen gebruik kon maken. Zoo was hij zelf in den kuil gevallen, dien hij voor een ander had] gegraven.Uit vertwijfeling kwam hij aan den]drank. Menigmaal dacht hij in treurige oogenblik- ken aan zijn voormalige, glansrijke toe komst, aan zijn wraakplannen, en steeds ver vulden hem deze gedachten met toorn. Nooit echter vermoedde hij, dnt tc Würzburg Schurzer en zijn vrouw hem, op Albans aanwijzing, voor den gek genouden cn zich om hem vroolijk gemaakt hadden. Deze smaad werd hem tenminste bespaard. Pijnlijk waren de graaf en de gravin aan gedaan, loeu Alban hun zijn wensch te ken nen gal. „Wat gij verlangt, fs onmogelijk, mijn zoon," verklaarde de graaf dadelijk, „Gij kcni de wellen van onsen stand. Zoolang wij daarvan de voordeden genieten, mogen wij ons ook niet onttrekken aan dc offers welke hij ons oplegt. Behoorde de bruid, die gij u uitkoosi, tut de eon ol andere dvltige fa milie, dan zou ik om uwentwil den onbe kenden rang over 't hootd zien. Doch een meisje zonder familie cn zonder naam, als gravin Kotnaeh, onmogelijk." „Vader, gij behoeft mijn bruid slechts aan te zien, de vinger Gods hccll de adel op haar voorhoofd geschreven, en deze is hoogcr dan die, welke de mensch vcrlcencn kan. Alles, wat ge zegt, Is volkomen waar, doch bedenk, dat 't om mijn levensgeluk gaal. cn ik ben geen onmondige knaap meer, die als een riet wordt heen en weer bewo gen, doch iu jarenlangen strijd tot man ge worden. Ik smeek u, wijs inij zoo niet at." „Mijn zoon, ik kan niet anders. Gij zijl de laalste van mijn huis; kan echter 't geslacht der Rotinachts in u niet voortbloei- en, welaan, dan ga hel te gronde" „Vader, een Rottnach heeft slechts een eer. Ik heb mijn woord aan Irmi gegeven. Nooit zal ik ucn ander als echtgenoote ten altaar leiden." De graaf streed een zwaren inwendigen strijd, doch hij sprak geen woord. Alban wendde zich tot zi|n moeder en zeide „Moeder, gij leeft zelf in een gelukkigen veilt, heb! gij voor mij geen woord van truusl?" „Arme jongen! Alles, wal uw vader heel! aangeroerd, moet ik als waar erkennen, hoe veel ik ook uw verzoeken begrijp en beoor deel, Van de beginne toch had gij mede lijden met 'I arme kind, dat de grootste liefde verdiende. (Wordt vtrvolgd.)

De Eembode | 1912 | | pagina 1